تابعیت و شهروندی اتریش
تیم نویسندگان رویال مهاجرت اکتبر 10, 2023

تابعیت و شهروندی اتریش

اتریش به‌عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان طبقه‌بندی می‌شود. این کشور دارای بالاترین استانداردهای زندگی و یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی در جهان است. همه این ویژگی‌ها اخذ تابعیت اتریش را به هدفی تبدیل می‌کند که بسیاری از مردم آرزوی آن را دارند.

اگر شما هم قصد مهاجرت، اقامت تحصیلی، کاری یا سرمایه گذاری در کوتاه ترین زمان را دارید، کافیست با شماره 90003515 تماس گرفته تا وکلای مهاجرتی رویال شما را راهنمایی نمایند

درخواست فوری مشاوره

  درخواست فوری مشاوره

   تابعیت اتریش

   دغدغه اصلی اکثر مهاجران امروزه اخذ تابعیت کشور اروپایی است که در آن اقامت گرفته‌اند. اگر شهروندی کشور اتریش هدف شما محسوب می‌شود، ابتدا به صبر زیادی نیاز دارید. پروسه درخواست زمان زیادی می‌برد و شامل کارهای اداری زیاد همراه با هزینه خواهد بود.

   تابعیت این کشور در بیشتر موارد پس از درخواست متقاضی اعطا می‌شود. ارگان صلاحیت‌دار در این خصوص دولت استانی است، بنابراین درخواست باید به مقام اداری منطقه یا شهرداری ارسال شود. برای اعطای تابعیت شرایط زیادی وجود دارد. اول‌ازهمه، متقاضی باید برای مدت معینی حدود 10 سال به‌طور قانونی و بدون وقفه در اتریش زندگی کند.

   این فرد باید درآمد مشخص و محل اقامت در اختیار داشته باشد و به زبان آلمانی مسلط شود. وکلا و مشاوران مهاجرتی مانند موسسه رویال مهاجرت یا موسسه مهاجرتی آوام در زمینه قانون مهاجرت تخصص دارند و خدمات حقوقی جامعی را در خصوص اخذ تابعیت اتریش ارائه می‌دهند. کارشناسان ما شما را در این فرآیند راهنمایی می‌کنند و از ابتدا تا زمانی که پاسپورت اتریشی خود را دریافت کنید به شما کمک خواهند کرد.

   مزایای تابعیت اتریش

   تابعیت یک رابطه بین فرد و دولت است که در حقوق و تعهدات متقابل بیان می شود. داشتن پاسپورت اتریشی به صاحب آن زمینه قانونی برای زندگی در این کشور و هرگونه فعالیت در قلمرو آن را می‌دهد. اتریش یکی از اعضای اتحادیه اروپا و منطقه شنگن محسوب می‌شود و شهروندان این کشور حق رفت‌وآمد و اقامت آزاد در هر کشور اروپایی را دارند. مزایای شهروندی اتریش عبارتند از:

   • زندگی در یک کشور توسعه‌یافته، امن و باثبات اقتصادی
   • حق دریافت خدمات پزشکی رایگان
   • فرصت بهره‌مندی از مزایا، یارانه‌ها و سایر کمک‌های دولتی
   • امکان تحصیل در هر دانشگاه اروپایی
   • درخواست وام و افتتاح حساب در بانک‌های اروپایی
   • خرید املاک و مستغلات بدون مجوز خاص در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا
   • اخذ ویزای ایالات متحده آمریکا، کانادا و سایر کشورها از طریق روال تسریع‌شده
   • ورود به بیش از 170 کشور جهان بدون ویزا یا به‌صورت ساده

   راه‌ های گرفتن تابعیت اتریش

   وقتی صحبت از برنامه‌های شهروندی در اتریش می‌شود، گزینه‌های زیادی برای انتخاب وجود دارد. افرادی که می‌خواهند اقامت اتریش را بگیرند گزینه‌های مختلفی به‌شرح زیر دارند:

   • اقامت از طریق تحصیل
   • اقامت از طریق کار
   • اقامت از طریق سرمایه گذاری
   • اقامت از طریق ازدواج
   • اقامت از طریق تولد
   • تابعیت از طریق پناهندگی

   اخذ تابعیت و شهروندی اتریش از طریق تحصیل

   اتریش یک مقصد محبوب برای دانشجویان خارجی از سراسر این کره خاکی در نظر گرفته می‌شود. شهریه‌های مقرون‌به‌صرفه برای  تحصیل پزشکی در اتریش و دیگر رشته‌های برتر باعث شده است خیلی از جوانان این کشور را برای ادامه تحصیل ترجیح دهند.

   دولت اتریش به دانشجویان خارجی پذیرفته‌شده در یکی از دانشگاه‌های خود اجازه اقامت می‌دهد. مجوز اقامت برای مهاجرت تحصیلی به اتریش برای کل دوره تحصیل صادر می‌شود. اگر مهاجری بدون مشکل تحصیلات خود را به پایان برساند و شغلی پیدا کند، طبق قوانین عمومی می‌تواند درخواست شهروندی کند.

   مهاجرت تحصیلی یا کاری به اتریش

   اخذ تابعیت و شهروندی اتریش از طریق کار

   بازار کار اتریش بسیار پرتقاضا است، اما متخصصان بسیار ماهر فرصت‌های بیشتری برای یافتن کار دارند. شما به‌منظور مهاجرت کاری به اتریش باید دعوت‌نامه کار از کارفرمای اتریشی داشته باشید. پس از انعقاد قرارداد با کارفرما، کارت قرمز – سفید – قرمز دریافت می‌کنید که برای خارجیانی که فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های اتریش هستند نیز قابل دریافت خواهد بود. دو روش کلی برای درخواست ویزای کار در اتریش وجود دارد که در ادامه شرح داده شده‌اند.

   شما با این دو روش کارت قرمز و سفید اتریش را دریافت می‌کنید و پس از چهار سال کار در اتریش و پرداخت مالیات، اقامت دائم بگیرید. برای اطلاع از وضعیت اشتغال و در نهایت اخذ تابعیت اتریش می‌توانید با کارشناسان ما در رویال مهاجرت در ارتباط باشید.

   داشتن پیشنهاد شغلی

   یک فرد دارای تخصص می‌تواند مجوز کار و اقامت یک‌ساله در اتریش را دریافت کند. شرایط لازم برای این نوع ویزا داشتن یک پیشنهاد شغلی یا دعوت‌نامه از یک کارفرما در اتریش و حداقل مدرک لیسانس است. برای این نوع ویزا، کارفرما باید برای این شغل به مدت سه ماه در اتریش و سه ماه در اتحادیه اروپا تبلیغ کند.

   کارفرما در صورت پیدانشدن فرد مناسب باید برای این متخصص دعوت‌نامه بفرستد. متقاضی برای دریافت ویزا باید حداقل امتیاز لازم را از جدول امتیازدهی کسب کند. در صورتی‌که قصد ثبت شرکت در اتریش را دارید، می‌توانید از خدمات رویال مهاجرت بهره‌مند شوید.

   ویزای جستجوی کار

   یکی دیگر از راه‌های مهاجرت کاری در این کشور درخواست ویزای جستجوی کار است که مدت اعتبار آن 6 ماه خواهد بود. فرد برای اخذ این نوع ویزا باید حداقل 70 امتیاز کسب کند. متقاضی پس از موافقت اداره کار اتریش با این نوع ویزا این امکان را دارد تا در اتریش اقامت داشته باشد.

   افراد جویای کار در این فرصت ۶ ماهه می‌توانند به‌دنبال کار در اتریش باشند و در صورت‌یافتن شغل مرتبط با مدرک تحصیلی خود کارت قرمز و سفید اتریش را بگیرند.

   جدول امتیازهای مورد نیاز برای دریافت ویزای کار

   جدول امتیازهای لازم برای اخذ ویزای کار و جستجوی کار در اتریش به شرح زیر است:

   معیارهای واجد شرایط بودن برای مشاغل ماهرامتیازها
   صلاحیتحداکثر امتیاز: 30
   آموزش حرفه ای در مشاغل مورد تقاضا30
   تجربه کاری مطابق باصلاحیت فردحداکثر امتیاز: 20
   سابقه کار (هر نیم‌سال)1
   سابقه کار در اتریش (هر نیم‌سال)2
   توانایی‌های زبانیحداکثر امتیاز: 25
   مهارت‌های زبان آلمانی سطح A15
   مهارت‌های زبان آلمانی سطح A210
   مهارت‌های زبان آلمانی سطح B115
   مهارت‌های زبان انگلیسی سطح A25
   مهارت‌های زبان انگلیسی سطح B110
   مهارت‌های زبان فرانسه سطح B15
   مهارت‌های زبان اسپانیایی سطح B15
   مهارت‌های زبان بوسنیایی، کرواتی یا صربی سطح B15
   سنحداکثر امتیاز: 15
   تا 30 سال15
   تا 40 سال10
   تا 50 سال5

    اخذ تابعیت و شهروندی اتریش از طریق سرمایه گذاری

   دولت اتریش به افرادی از طریق سرمایه‌گذاری تابعیت می‌دهد که مبلغ 10 میلیون یورو در اقتصاد آن سرمایه‌گذاری کنند. شما با سرمایه گذاری در اتریش می‌توانید پس از 6 تا 12 ماه شهروند این کشور شوید. فرد خارجی باید در تمام این مدت با مجوز اقامت در اتریش زندگی کند و دانستن زبان برای او ضروری نیست.

   این دسته از افراد باید برای ایجاد یک شرکت جدید یا افزایش سرمایه یک شرکت موجود سرمایه‌گذاری کنند تا نتیجه آن ایجاد مشاغل جدید در اتریش و افزایش درآمد مالیاتی به بودجه کشور باشد. بنابراین، سرمایه‌گذاری غیرفعال مانند خرید اوراق‌قرضه دولتی، سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری و خرید خانه در اتریش مناسب این روش نیستند.

   همراه با سرمایه‌گذار، خانواده شامل همسر و فرزندان متقاضی نیز خواهند توانست تابعیت کشور اتریش دریافت کنند. در این روش ابتدا برای سرمایه‌گذار و اعضای خانواده اجازه اقامت صادر می‌شود و پس از دو سال امکان اخذ تابعیت وجود خواهد داشت. در این صورت، نیازی به تایید دانش زبان یا شرکت در آزمون تاریخ کشور نیست.

   اخذ تابعیت و شهروندی اتریش از طریق ازدواج

   شما با ازدواج با یک شهروند اتریشی، می‌توانید برای پاسپورت اتریشی اقدام کنید. در این مورد، ازدواج باید به‌طور رسمی در داخل ایران نیز ثبت شود. همسر باید به‌طور قانونی در اتریش زندگی کند که اثبات آن با مجوز اقامت یا ویزای کار تایید می‌شود.

   عروسی باید در خاک اتریش نیز برگزار شود. برای شروع، همسر اجازه اقامت دریافت می‌کند و تنها پس از پنج سال ازدواج حق درخواست تابعیت اتریش را دارد.

   اخذ تابعیت و شهروندی اتریش از طریق تولد فرزند

   به‌طورکلی نظام اعطای تابعیت بر اساس محل تولد در کشورها بر اساس دو حق خون یا خاک خواهد بود. در حق خون، تابعیت شخص بر اساس تابعیت پدر و مادر در نظر گرفته می شود. در حق خاک، تابعیت شخص به محل تولد فرد برمی‌گردد. قانون اساسی اتریش حق خون را قبول دارد.

   کودکان در زمان تولد، زمانی که مادر شهروند اتریش است، به‌طور خودکار شهروند اتریش می‌شوند. درصورتی‌که والدین متاهل باشند و فقط پدر شهروند اتریش باشد، همین امر صادق خواهد بود. اگر فقط پدر کودک تبعه اتریش و مادر تبعه کشور دیگری باشند، کودک تابعیت کشور اتریش را به‌دست می‌آورد.

   تابعیت و شهروندی از طریق ازدواج یا تولد فرزند

   اخذ تابعیت و شهروندی اتریش از طریق پناهندگی

   اتریش به خارجی‌هایی که به‌دلیل جنگ، بلایا و آزار و اذیت سیاسی مجبور به ترک کشور خود شده‌اند، پناهندگی می‌دهد. دولت اتریش در مورد پناهندگان بسیار سخت‌گیر است و بنابراین هر مورد را جداگانه بررسی می‌کند.

   در این روش ابتدا، اجازه اقامت برای سه سال صادر می‌شود. اگر وضعیت کشور مهاجر در آینده تغییر نکند، شاید به او اجازه داده شود که به طور دائم در این کشور زندگی کند.

   شرایط گرفتن تابعیت اتریش

   همه افرادی که می‌خواهند پاسپورت اتریشی دریافت کنند باید شرایط زیر را داشته باشند:

   • ثبات درآمد مالی باید بیش از تمام هزینه‌های خانوار باشد (شما باید مدرکی دال بر درآمد و انضباط مالی در شش سال گذشته ارائه دهید).
   • نداشتن سابقه کیفری (شامل هرگونه مشکل قانونی، جریمه و غیره)
   • یک مجوز اقامت معتبر برای زندگی در اتریش (متقاضی نباید از ورود به اتریش منع یا از کشورهای اتحادیه اروپا و سوئیس اخراج شده باشد).
   • تسلط به زبان دولتی در سطح B1 یا B2 برای اخذ تابعیت اتریش نیاز است. سطح مهارت زبان باید با گواهی تایید شود.
   • عدم ارتباط با کشورهای دشمن اتریش، سازمان‌های تروریستی و غیره
   • اثبات ترک تابعیت سابق
   • موفقیت در آزمون دانش تاریخ و قوانین اساسی اتریش و منطقه‌ای که فرد خارجی در آن اقامت دارد. خردسالان و افراد دارای معلولیت جسمی یا روانی از معاینه معاف هستند که با گواهی پزشکی تایید می‌شود.

   مدارک لازم برای اخذ تابعیت اتریش

   گواهی شهروندی کشور اتریش به‌عنوان تاییدیه کتبی شهروندی متقاضی عمل می‌کند. درخواست برای گواهی شهروندی با ارائه مدارک زیر باید شخصا در سفارت اتریش یا در یکی از کنسولگری‌های آن ارائه شود.

   لطفا توجه داشته باشید که تمام اسناد رسمی باید با مجوز قانونی مربوطه (Apostille) همراه باشند و به آلمانی ترجمه شوند (به استثنای اسناد به زبان انگلیسی).

   • تکمیل و امضا فرم درخواست شهروندی
   • تکمیل و امضا فرم اعلام وضعیت مدنی برای بزرگسالان
   • مدارک شناسایی مانند پاسپورت، کارت شناسایی، شناسنامه
   • مدرک محل سکونت فعلی طبق استانداردهای محلی (حداکثر چهار هفته: قبض آب و برق، گواهینامه رانندگی یا موارد مشابه)
   • هزینه‌های کنسولی: باید به‌صورت نقدی، چک بانکی یا حواله به سفارت اتریش پرداخت شود.
   • گواهی ازدواج
   • گواهی طلاق
   • اسناد رسمی مبنی بر تغییر نام
   • سند ازدواج والدین
   • گواهی شهروندی والدین اتریشی
   • اثبات وضعیت اقامت والدین اتریشی

   اعتبار پاسپورت اتریشی

   هنگامی که شهروند اتریش شدید، پاسپورت این کشور را دریافت خواهید کرد. این سند از نظر اهمیت در بین قدرتمندترین‌ها و به ترتیب چهارمین پاسپورت معتبر جهان است. شما با پاسپورت اتریشی می‌توانید بدون محدودیت در کشورهایی که در حوزه شنگن هستند و به کشورهای دیگری که نیازی به ویزای ورود ندارند سفر کنید.

   بنابراین، پاسپورت اتریش مزایای مختلفی دارد. علاوه‌بر این، شما مانند سایر شهروندان اتریشی پس از دریافت شهروندی و پاسپورت خود حق رای دارید.

   وکیل اخذ تابعیت اتریش

   اخذ شهروندی کشور اتریش با کمک یک وکیل مهاجرت یک فرآیند نسبتا ساده است، به شرطی که شرایط لازم و تمام مدارک لازم را داشته باشید. اگر در مورد نحوه اخذ تابعیت کشور اتریش نیاز به مشاوره دارید با یک وکیل مهاجرت تماس بگیرید. یک وکیل مهاجرت به اتریش پرونده شما را برعهده خواهد گرفت و در مورد مهاجرت به اتریش اطلاعات بیشتری به شما خواهد داد.

   برترین کشورها برای مهاجرت

   مهاجرت به آلمان   مهاجرت به کانادا  مهاجرت به ترکیه   مهاجرت به فرانسه   مهاجرت به انگلستان  مهاجرت به اسپانیا  مهاجرت به سوئد  مهاجرت به دانمارک  مهاجرت به اتریش مهاجرت به مجارستان مهاجرت به آمریکا مهاجرت به ایتالیا مهاجرت به هلند 

   خدمات رویال مهاجرت

   مهاجران و سرمایه‌گذاران خارجی هنگام درخواست پاسپورت اتریش می‌توانند با مشکلات زیادی روبرو شوند، به‌همین دلیل است که کمک از یک متخصص در اخذ ویزای اتریش در طول فرآیند درخواست ارزشمند خواهد بود.

   مشاوران رویال مهاجرت به شما در انتخاب روش مهاجرتی، اخذ ویزا باهدف تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج و… کمک می‌کنند. مشاوران ما در آماده‌سازی مدارک لازم و قانونی کردن آن‌ها نیز به شما کمک خواهند کرد تا با موفقیت به هدفتان برسید.

   جمع‌بندی

   بسیاری از جوانان آرزوی دریافت تابعیت اتریش را به‌خاطر ثبات، تحصیل باکیفیت، شادی و رفاه دارند. راه‌های مختلفی برای اخذ تابعیت و شهروندی این کشور مانند تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد فرزند از شهروند اتریشی و… وجود دارد. ما در رویال مهاجرت با داشتن صدها پرونده موفق دانش و تجربه چندین ساله خود را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

   سؤالات متداول

   آیا داشتن تابعیت دوگانه یا دوم در اتریش مجاز است؟

   خیر این کشور تابعیت دوگانه را قبول نمی‌کند.

   آیا می‌توان با سرمایه گذاری پاسپورت اتریش گرفت؟

   بله. دولت اتریش می‌تواند برای سرمایه گذاری مستقیم در اقتصاد به مبلغ 10 میلیون یورو تابعیت بدهد. شما باید برای ثبت شرکت در کشور اتریش یا افزایش سرمایه یک شرکت موجود سرمایه‌گذاری کنید.

   آیا می‌توان با خرید ملک در کشور اتریش شهروندی گرفت؟

   خیر. اخذ تابعیت با خرید خانه در این کشور امکان‌پذیر نیست.

   نظام تابعیت اتریش برای تولد فرزند بر اساس حق خاک است یا خون؟

   نظام تابعیت این کشور بر اساس حق خون در نظر گرفته می‌شود.

   برای اخذ تابعیت از طریق ازدواج با شهروند اتریشی چند سال باید از زمان ازدواج گذشته باشد؟

   برای اخذ تابعیت از این طریق باید پنج سال از ازدواج بگذرد.

   مقالات مرتبط

   بورسیه تحصیلی اتریش

   بورسیه تحصیلی اتریش

   بورسیه تحصیلی اتریش، فرصتی گرانبها برای دانشجویان جهت ادامه تحصیلات عالی در یکی از کشورهای پیشرو در حوزه آموزش عالی است. این بورسیه‌ها‌ از طریق …

   مهاجرت کاری به اتریش

   مهاجرت کاری به اتریش

   اتریش برای افرادی که به دنبال یک زندگی بهتر هستند، فرصت‌های شغلی مختلفی را ارائه می‌دهد. این کشور در حوزه اقتصادی و فناوری، پیشرو است …

   تحصیل دندانپزشکی در اتریش

   تحصیل دندانپزشکی در اتریش

   اتریش به‌عنوان یکی از کشورهای پیشرو در زمینه دانش و فناوری دندانپزشکی شناخته می‌شود. سیستم آموزشی دندانپزشکی در این کشور بر اساس استانداردهای بین‌المللی تنظیم …

   خرید خانه در اتریش

   خرید خانه در اتریش

   خرید خانه در اتریش یکی از تصمیمات مهم و جذاب در زندگی است که قطعا تاثیر عمیقی بر آینده و کیفیت زندگی شما دارد. اتریش …

   زندگی در اتریش

   زندگی در اتریش

   مهاجرت یکی از سخت‌ترین تصمیم‌های زندگی است. انتخاب مقصد مناسب بزرگ‌ترین چالشی خواهد بود که با آن روبرو می‌شوید. کشور‌های اروپایی به‌دلیل رفاه مطلوب و …

   مشاغل مورد نیاز اتریش

   مشاغل مورد نیاز اتریش

   اتریش یک کشور اروپایی با اقتصاد پیشرفته و گسترده محسوب می‌شود که همواره به‌دنبال انتخاب مهارت‌ها و توانایی‌های متناسب با نیازهای بازار کار خود است. …

   وکیل مهاجرت به اتریش

   وکیل مهاجرت اتریش

   در دنیای مدرن، بسیاری از مردم رویای تغییر محل زندگی خود و فرصتی برای شروع زندگی جدید در کشور دیگری را در سر می‌پرورانند. فرآیند …

   تابعیت و شهروندی اتریش

   تابعیت و شهروندی اتریش

   اتریش به‌عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان طبقه‌بندی می‌شود. این کشور دارای بالاترین استانداردهای زندگی و یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی در جهان است. همه …

   ثبت شرکت در اتریش

   ثبت شرکت در اتریش

   اتریش به یک مقصد محبوب برای انجام تجارت در اروپا تبدیل شده است. این کشور به‌دلیل استانداردهای بالای زندگی، اقتصاد پایدار و موقعیت استراتژیک، سرمایه‌گذاران …

   تحصیل پزشکی در اتریش

   تحصیل پزشکی در اتریش

   پزشکی پرطرفدارترین رشته بین داوطلبان گروه آزمایشی تجربی است. قبولی در این شاخه برخلاف سایر رشته‌ها بسیار سخت و پیچیده خواهد بود. شرایط و نابرابری‌های …

   دانشگاه‌ های اتریش

   دانشگاه‌ های اتریش

   سالانه هزاران نفر از سراسر جهان در دانشگاه‌ های اتریش ثبت‌نام می‌کنند. اغلب تعداد دانشجویان خارجی و داخلی در دانشگاه‌های این کشور یکسان هستند؛ بنابراین …

   سرمایه گذاری در اتریش

   سرمایه گذاری در اتریش

   اقامت از طریق سرمایه گذاری در اتریش یک فرصت منحصربه‌فرد برای زندگی در اروپا است. سرمایه‌گذاری در این کشور مزایای زیادی به‌همراه دارد. با کمک …

   نظر خود را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   مشاوره رایگان مهاجرت