مهاجرت کاری به آلمان

مهاجرت کاری به آلمان 2023 | هزینه و شرایط کار در آلمان

آلمان به عنوان مهم ترین قطب صنعتی در قاره اروپا و جهان شناخته می شود و کشوری وسیع در قلب اروپا می باشد. این کشور به دلیل برخورداری از اقتصاد پویا و قوی، فرصت های شغلی مناسب، تحصیل رایگان و امکانات رفاهی بالا به یکی از محبوب ترین مقاصد مهاجرتی تبدیل شده است. بسیاری از مردم در سراسر دنیا آرزوی زندگی در آلمان را دارند و همواره به دنبال راهی برای مهاجرت به این کشور هستند. بیشتر جمعیت کشور آلمان را افراد سالخورده تشکیل می دهند، از این رو دولت این کشور همواره با کمبود نیروی کار مواجه است. این مسئله موجب شده آلمان هر ساله از نیرو های متخصص خارجی دعوت به کار نموده و موجبات اقامت ان ها را در این کشور فراهم کند. این خبر خوبی برای افرادی است که قصد کار در کشور های پیشرفته ای همچون آلمان را دارند. از این رو مهاجرت کاری به آلمان یکی از بهترین و پر طرفدارترین راه های مهاجرت به این کشور به شمار می رود. در این مقاله قصد داریم در مورد مهاجرت کاری به آلمان و شرایط آن صحبت کنیم. اگر به دنبال مهاجرت کاری به این کشور هستید، توصیه می کنیم این مقاله را از دست ندهید.

از ما مشاوره رایگان دریافت کنید!

با ما در ارتباط باشید و سوالات، ابهامات و نگرانی های خود را از طریق راه های ارتباط زیر با ما در میان بگذارید. از طریق شماره تماس زیر میتوانید با مشاورین ما گفتگو کنید 

درخواست فوری مشاوره

  شرایط مهاجرت کاری به آلمان

  برخی افراد ممکن است این سوال را از خود بپرسند که “ایا مهاجرت به آلمان کار درستی است؟ ” در جواب باید بگوییم در صورتی که افراد شرایط مهاجرت به این کشور را داشته باشند، آلمان بهترین گزینه برای مهاجرت است. همان طور که به آن اشاره شد، مهاجرت کاری به آلمان یکی از بهترین روش ها برای مهاجرت محسوب می شود. در واقع در صورتی که افراد شرایط مهاجرت کاری به این کشور را داشته باشند، روش دیگری به آن ها توصیه نمی شود.

  شرایط مهاجرت برای کار به آلمان بسته به نوع ویزا و شرایط متقاضیان متفاوت خواهد بود، اما به طور کلی یک سری شرایط مشترک برای همه ویزا ها وجود دارد. در ادامه می خواهیم به شرایط مهاجرت کاری به آلمان بپردازیم:

  • افراد باید دارای مدرک تحصیلی حداقل کارشناسی از یک دانشگاه معتبر باشند که به تائیدیه ZAB نیز رسیده باشد.
  • با توجه به قوانین جدید آلمان، داشتن سابقه کاری حداقل 3 سال و مرتبط با رشته تحصیلی الزامی است.
  • رشته تحصیلی و سوابق کاری متقاضیان باید متناسب با رشته های مورد نیاز کشور آلمان باشد.
  • از دیگر شرایط مهاجرت کاری به آلمان می توان به داشتن مدرک زبان آلمانی حداقل در سطح b1 و یا مدرک زبان انگلیسی حداقل آیلتس 5.5 اشاره کرد.
  • سن افراد باید زیر 45 سال باشد، البته در برخی موارد در صورت داشتن رزومه بسیار قوی، می توان تا 55 سالگی هم برای مهاجرت کاری آلمان اقدام کرد. به عنوان مثالی در این مورد می توان به پزشکان متخصص اشاره کرد.
  • فرد متقاضی باید از سوی کارفرمای آلمانی پیشنهاد شغلی (جاب آفر) داشته باشد . این پیشنهاد شغلی باید از طرف شرکتی باشد که مشکلات مالیاتی نداشته و همچنین تازه تاسیس نیز نباشد.
  • داشتن تمکن مالی برای تامین هزینه های زندگی در آلمان نیز یکی از شرایط مهاجرت شغلی به آلمان می باشد.
  • فرد متقاضی باید تحت پوشش بیمه درمانی و یا توریستی برای مدت زمان دوره اقامت خود در آلمان باشد.

  مهاجرت به آلمان از طریق کار

  مراحل مهاجرت کاری به آلمان

  برای مهاجرت به آلمان از طریق کار، متقاضیان باید یک سری مراحل را پشت سر بگذارند تا بتوانند وارد این کشور شده و مشغول به کار شوند. در ادامه مراحل مهاجرت کاری به آلمان آورده شده است:

  1. در مرحله اول افراد باید یک پیشنهاد کاری از کارفرمای آلمانی دریافت کنند.
  2. پس از دریافت پیشنهاد کاری، افراد باید به سفارت آلمان مراجعه کرده و درخواست ویزای خود را ارائه دهند.
  3. در این مرحله افراد باید مدارک و اسناد مورد نیاز که از طرف سفارت آلمان اعلام می شود را تهیه و جمع آوری کنند. دقت داشته باشید که مدارک تکمیل باشند و نقصی در آن ها وجود نداشته باشد.
  4. پس از ارائه مدارک، متقاضیان باید از سفارت آلمان، وقت مصاحبه دریافت کرده و همچنین هزینه مربوط به ویزای کار آلمان را پرداخت نمایند. هزینه ویزای کار مبلغی حدود 75 یورو می باشد.
  5. در این مرحله متقاضی باید در مصاحبه ای که سفارت آلمان ترتیب داده شرکت کنند.
  6. و در نهایت متقاضی باید منتظر نتیجه درخواست ویزای خود از طرف سفارت بماند.

  هزینه مهاجرت به آلمان از طریق کار

  یکی از دغدغه های اصلی افرادی که قصد دارند برای کار به آلمان مهاجرت کنند، مسئله هزینه مهاجرت به آلمان می باشد. بهتر است قبل از اقدام برای مهاجرت به آلمان، ابتدا افراد در مورد هزینه های مورد نیاز برای این روش مهاجرتی تحقیقات لازم را انجام دهند. به طور کلی هزینه مهاجرت به آلمان از طریق کار را می توان به دو دسته تقسیم کرد: هزینه های مربوط به تمکن مالی و هزینه های دولتی برای بررسی پرونده، صدور ویزا و اجازه اقامت.

  دولت آلمان برای ارائه ویزا و اجازه اقامت به افراد در خصوص مهاجرت کاری، باید از توانایی متقاضی برای تامین هزینه های خود در آلمان اطمینان حاصل کند. در واقع افراد در این کشور نباید برای تامین مخارج زندگی خود، سربار دولت شوند. بنابراین یکی از هزینه هایی که برای مهاجرت کاری به آلمان لازم است، داشتن تمکن مالی و سرمایه لازم در حساب بانکی افراد می باشد. مبلغ این سرمایه بسته به نوع ویزا، تعداد اعضای خانواده و … دارد. برای اثبات تمکن مالی به اداره مهاجرت المان، می توان نامه گردش حساب بانکی را ارائه داد. میزان تمکن مالی برای روش های مختلف مهاجرت کاری در ادامه به صورت جدولی آورده شده است:

  نوع مهاجرت کاریمبلغ ماهانه تمکن مالی
  ویزای کاری موقت آلمان853 یورو
  ویزای اوسبیلدونگ آلمان863 یورو
  ویزای جستجوی کار در آلمان720 یورو

  علاوه بر هزینه های لازم برای تمکن مالی، متقاضیان باید برای اموری همچون صدور ویزا و مجوز اقامت آلمان نیز هزینه هایی پرداخت کنند. این هزینه ها در جدول زیر آمده است:

  هزینه صدور ویزا75 یورو
  هزینه صدور مجوز اقامت113 یورو
  هزینه صدور مجور اقامت برای خود اشتغالی

  124 یورو

  هزینه صدور مجوز اقامت برای نیرو های متخصص147 یورو
  هزینه صدور Blue Card100 یورو

  لازم به ذکر است، در صورتی که متقاضی قصد استفاده از وکیل مهاجرت به آلمان را برای پرونده مهاجرتی خود داشته باشد، هزینه وکیل نیز به این هزینه ها اضافه خواهد شد.

  هزینه مهاجرت به آلمان از طریق کار

  شرایط سنی مهاجرت کاری به آلمان

  اقامت آلمان از طریق کار یکی از روش های پر طرفدار و همچنین کم هزینه اقامت می باشد. پایین بودن نرخ بیکاری در آلمان و نیاز این کشور به نیروی کار، سبب شده نیرو های خارجی شرایط فوق العاده ای برای کار در آلمان داشته باشند. اما به هر حال مهاجرت کاری به هر کشوری شرایط مخصوص به خود را دارد و کشور آلمان نیز این قاعده مستثنی نیست. شرایط سنی نیز یکی از این شرایط مهم به حساب می آید که افراد برای کار در این کشور باید آن را راعایت کنند. برای مهاجرت به آلمان از طریق کار دو نوع ویزای مختلف وجود دارد که در هر کدام از این ویزا ها، شرایط سنی مهاجرت کاری به آلمان، متفاوت می باشد. در ادامه شرایط سنی لازم برای هر نوع ویزا را بررسی می کنیم.

  نوع مهاجرت کاری به آلمانشرایط سنی مورد نیاز
  ویزای جستجوی کار (جاب سیکر)کم تر از 45 سال
  ویرای کاری (جاب آفر)بین 25 تا 40 سال
  ویزای آوسبیلدونگبین 18 تا 25 سال

  در ویزای جاب آفر متقاضی باید یک پیشنهاد شغلی مناسب از یک کارفرمای آلمانی دریافت کند و شرایط مربوط به این ویزا را فراهم کند تا بتواند مهاجرت کاری نماید. یکی از این شرایط نیز شرط سنی برای افراد می باشد، زیرا کارفرما ها معمولا از نیرو های جوان و کم سن تر استقبال می کنند، چرا که این افرد زمان بیشتری را می توانند کار کنند. بهترین بازه سنی برای این نوع ویزای کاری 25 تا 40 سالگی می باشد. البته نا گفته نماند در برخی مشاغل می توان تا 50 سالگی نیز به آلمان مهاجرت کرد.

  در ویزای جستجوی کار یا جاب سیکر به افراد یک فرصت 6 ماهه داده می شود تا درکشور آلمان به جستجوی کار بپردازند. در صورت عدم یافتن شغل مناسب در بازه زمانی مشخص شده توسط آلمان، متقاضیان باید به کشور خود بازگردند. در این روش افراد باید کم تر از 45 سال سن داشته باشند و هر چقدر سن افراد پایین تر باشد، شانس آن ها برای یافتن شغل بیشتر خواهد شد. از آن جایی که کارفرمایان به دنبال استخدام نیرو های جوان هستند، مهاجرت برای افراد بالای 40 سال دشوار تر خواهد بود.

  ویزای اوسبیلدونگ که یک روش دیگر برای مهاجرت کاری به آلمان به شمار می رود در واقع به دوره های کارآموزی در آلمان گفته می شود. افراد پس از گذراندن این دوره ها می توانند در آلمان مشغول به کار شده و ویزای کاری این کشور را دریافت کنند. در این دوره ها متقاضیان در زمینه حرفه مورد نظر آموزش های کامل را دیده و آماده ورود به بازار کار می شوند. برای این نوع روش مهاجرت کاری، محدودیت سنی خاصی تعیین نشده است، اما در عمل افراد بالای 25 سال برای شرکت دوره ها و دریافت ویزای اوسبیلدونگ مسیر دشوار تری را خواهند داشت. بهترین سن برای اقدام برای این نوع مهاجرت کاری بازه سنی 16 تا 25 سالگی می باشد.

  شرایط مهاجرت کاری به آلمان

  قوانین مهاجرت کاری به آلمان

  به دلیل کمبود نیروی کار در آلمان، این کشور قوانین مهاجرت کاری را برای افراد ساده تر کرده تا متقاضیان راحت تر بتوانند اقدام به مهاجرت شغلی به آلمان نمایند. در سال 2022 قوانین مهاجرت کاری به آلمان تغییر کرده است، به عنوان نمونه پیش از این افراد باید برای کار در آلمان، دارای حداقل مدرک لیسانس بودند. در حالی که در قوانین جدید، افراد با مدرک کاردانی و یا طی کردن 2 سال آموزش فنی و حرفه ای هم، می توانند ویزای کاری این کشور را دریافت کنند. لازم به ذکر است که امکان دریافت ویزای کاری با مدرک فنی و حرفه ای برای ایرانیان وجود ندارد و تنها باید از طریق مدرک کاردانی اقدام نمایند.

  برای دریافت ویزای جستجوی کار (جاب سیکر)، در صورتی که افراد شرایط مورد نیاز را داشته باشند، می توانند برای این ویزا درخواست دهند، تا وارد کشور آلمان شده و به جستجوی کار بپردازند. در صورت یافتن شغل در آلمان، افراد می توانند اقامت کاری آلمان را دریافت کنند. در غیر این صورت باید این کشور را ترک کرده و به کشور خود باز گردند.

  روش دوم مهاجرت کاری به آلمان که ویزای کاری و پیشنهاد شغلی (جاب آفر) می باشد، افراد با دریافت دعوت نامه از کارفرما می توانند ویزای آلمان را دریافت کرده و در این کشور مشغول به کار شوند. در سال های گذشته کارفرمایان برای جذب نیروه های خارجی باید ابتدا مشاغل مورد نیاز خود را به مدت 6 ماه در آلمان و اتحادیه اروپا، آگهی می کردند و در صورتی که شخص مناسبی پیدا نمی شد، می توانستند  نیرو های خارجی را استخدام کنند. در حالی که در قوانین جدید و از سال 2022، شهروندان آلمان و اتحادیه اروپا، هیچ اولویتی نسبت به شهروندان خارجی نداشته و نیازی به دادن آگهی برای شغل مورد نظر وجود ندارد. لازم به ذکر است، در صورتی که متقاضیان بالای 45 سال سن داشته باشند، باید حتما در شغلی مشغول به کار شوند که ماهانه حداقل 3.685 یورو درآمد داشته باشد.

  مشاغل مورد نیاز آلمان

  برای مهاجرت کاری به آلمان اولین گام بررسی این موضوع است که آیا شغل فرد در این کشور تقاضا دارد و بازار کار مناسبی برای آن وجود دارد یا خیر؟ برخی مشاغل در آلمان به دلیل کمبود نیروی متخصص، دارای زمینه مناسبی برای مهاجرت کاری می باشند و دولت این کشور استقبال فراوانی از افراد در این مشاغل می نماید. به طور کلی مشاغل مهندسی در المان از فرصت های شغلی متعددی برخوردار هستند و همچنین از رشته های پر طرفدار در این کشور محسوب می شوند. علاوه بر آن افرادی که در رشته هایی همچون ریاضی، علوم طبیعی و تکنولوژی تحصیل کرده اند، می توانند فرصت های مناسبی برای استخدام داشته باشند.

  مهاجرت کاری آلمان

  اقتصاد کشور آلمان به مشاغل ساخت و ساز، خدمات تجاری و امور مالی نیز، نیاز چشم گیری داشته و از متخصصین در این زمینه استقبال فراوانی می نماید. مشاغل حوزه گردشگری و توریستی از دیگر نیازمندی های کشور آلمان می باشد که به بازپروری کشور و اقتصاد آلمان کمک شایانی می کند. از طرفی به دلیل افزایش جمعیت سالخورده در این کشور، خدمات بهداشتی و درمانی بیش از پیش احساس می شود و جامعه پزشکان و پرستاران، بازار کار مناسبی در آلمان خواهند داشت (به همین دلیل امروزه مهاجرت کادر درمان به آلمان یکی از پرطرفدارترین راه های مهاجرت میان این قشر است). در حالت کلی اگر بخواهیم لیستی از مشاغل مورد نیاز برای مهاجرت کاری به آلمان را ارائه دهیم، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  مهندسی عمرانتکنولوژی اطلاعات / کامپیوترریاضیات و علوم کامپیوتر
  تجارت و اقتصادعلوم طبیعیمعماری
  علوم پایه و تحقیقاتیحقوق و قانونفروش و بازاریابی
  پزشکیمهندسی مکانیکبهداشت حرفه ای
  پرستاریصنایع الکترونیک ساختمانیبرنامه نویسی
  مهندسی برقحرفه مکاترونیکحرفه فنی  عملیات راه آهن
  حرفه های فناوری اتوماسیونمراقبت از سالمنداندندانپزشکی
  فیزیک و نجوممهندسی صنایعارتوپدی

  نحوه اخذ جاب آفر

  دریافت جاب آفر آلمان یکی از روش هایی است که افراد می توانند شغل و تخصص خود را در این کشور ادامه دهند. در صورتی که افراد یک مدرک حرفه ای و یا تحصیلی داشته باشند و دارای سابقه کاری مرتبط نیز باشند و همچنین بتوانند تا حدودی آلمان صحبت کنند، می توانند از این طریق اقدام به رفتن به آلمان برای کار نمایند. نحوه اخذ جاب آفر آلمان به این صورت است که افراد به دنبال موقعیت های شغلی در این کشور می گردند و در صورت یافتن شغل مورد نظر، می توانند از کارفرمای مربوطه پیشنهاد کاری دریافت کنند. در واقع کارفرما با ارائه جاب آفر، مجوز کار در آلمان را به متقاضی می دهد.

  جاب آفر یا دعوت نامه کاری که از طرف کارفرما به متقاضی ارائه می شود، حاوی اطلاعاتی از قبیل ساعات کاری، تاریخ شروع کار، شرح وظایف و جزئیات دیگری که برای کارمند مهم است می باشد. برای دریافت جاب آفر آلمان، افراد می توانند از موسسات کاریابی که در داخل ایران فعالیت دارند کمک بگیرند. این موسسات راهنمایی های لازم در زمینه دریافت جاب آفر و در نهایت مهاجرت کاری به آلمان را به افراد ارائه می کنند. علاوه بر این به متقاضیان کمک می کنند، با توجه به تخصص و شرایطی که دارند اقدام به دریافت پیشنهاد شغلی نمایند.

  همچنین می توان از وب سایت های کاریابی آلمان نیز برای دریافت پیشنهاد شغلی استفاده کرد. برخی وب سایت های کاریابی در آلمان وجود دارتد که به متقاضیان در یافتن کار کمک می کنند. متقاضیان می توانند رزومه خود را برای این موسسات ارسال کنند. این موسسات مدارک ارسالی و رزومه افراد را به شرکت هایی که نیاز به نیروی کار دارند، ارائه می دهند و چنان چه موقعیت مناسبی پیدا کردند، در قبال دریافت هزینه، جاب آفر را برای افراد ارسال می کنند.

  علاوه بر این دو روش افراد می توانند در روزنامه های آلمانی به دنبال شغل مورد نظر بگردند و در صورت یافتن موقعیت مناسب، رزومه خود را به صورت مستقیم به شرکت مورد نظر ارسال کنند. این روش نیز می تواند راهی برای دریافت پیشنهاد شغلی و جاب آفر محسوب شود.

  شرایط مهاجرت کاری به آلمان

  نحوه اخذ جاب سیکر

  یکی از روش های معمول برای مهاجرت کاری به آلمان، دریافت ویزای جستجوی کار (جاب سیکر) می باشد. هدف اصلی از ارائه این نوع ویزا، جذب افراد متخصص و تحصیل کرده با تجربه کاری می باشد. همان طور که در بخش های قبلی به آن اشاره شد، در این نوع ویزا، دولت آلمان یک فرصت 6 ماهه به افراد واجد شرایط ارائه می دهد تا در این کشور اقامت داشته و به جستجوی کار بپردازند. در صورتی که افراد نتوانند در مدت تعیین شده شغل مورد نظر خود را پیدا کنند، باید به کشور خود بازگردند.

  در صورتی که افراد موفق به یافتن شغل مناسب شدند، می توانند درخواست ویزای کار بدهند و در این کشور مشغول به کار شوند. پس از مدتی کار در آلمان، متقاضیان می توانند ویزای موقت خود را به ویزای دائم تبدیل کنند. افراد برای دریافت ویزای جاب سیکر آلمان باید حداقل 5 سال سابقه کار مرتبط داشته باشند. علاوه بر این ارائه مدرک تحصیلی حداقل لیسانس برای دریافت ویزا الزامی است. یکی از مهم ترین نیازمندی های این نوع ویزا، داشتن تمکن مالی می باشد؛ در واقع متقاضیان باید ثابت کنند که در طی این مدت شش ماهه که به دنبال کار می گردند، توانایی تامین مخارج خود را داشته و سربار دولت نخواهند بود.

  برای درخواست ویزای جاب سیکر آلمان، افراد باید فرم درخواست ویزای جستجوی کار را به صورت تکمیل کرده و پرینت بگیرند. سپس اقدام به دریافت وقت از سفارت آلمان نموده و مدارک لازم را تهیه و جمع آوری کنند. در نهایت افراد باید در وقت تعیین شده، به سفرات المان مراجعه کرده و مصاحبه نمایند. در صورتی که مصاحبه موفقیت آمیز بود، متقاضیان موفق به دریافت ویزای جستجوی کار خواهند شد.

  بازنشستگی در آلمان

  در آلمان نیز مانند سایر کشور ها، با بالا رفتن سن، افراد بازنشسته می شوند. در طول مدت فعالیت افراد در مشاغل مختلف، مبلغی به عنوان حق بیمه از حقوق و دستمزد آن ها کسر می شود و بخش دیگری از آن توسط کارفرما پرداخت می گردد که این مورد مهاجرت کاری به آلمان را محبوب کرده است. در نهایت تمامی مبالغ پرداختی به بیمه، توسط دولت جمع آوری شده و به اشخاص بازنشسته پرداخت می گردد. اغلب شهروندان آلمانی در 65 سالگی بازنشسته می شوند، اما تحت شرایط خاصی می توان پیش از موعد نیز بازنشسته شد، که در این صورت افراد از مزایای کم تری در زمان بازنشستگی برخوردار خواهند شد.

  میزان حقوقی که به افراد بازنشسته در آلمان تعلق می گیرد، بسته به سابقه کار متغیر می باشد. علاوه بر این عواملی همچون میزان درآمد افراد و مقدار هزینه ای که برای بیمه پرداخت کرده اند نیز بر حقوق بازنشستگی افراد تاثیر گذار است و هر چه مقدار درآمد و حق بیمه ای که افراد پرداخت کرده اند بیشتر باشد، متقاضیان در دوران بازنشستگی حقوق بیشتری دریافت خواهند کرد. به طور کلی حداکثر حقوق بازنشستگی در سال 2022 حدود 6450 یورو تعیین شد که سالانه عبارتی معادل 77.400 یورو خواهد بود. در مقایسه با کشور هایی همچون اتریش، متوسط حقوق بازنشستگی در آلمان بالا تر می باشد، اما برخی کشور های اروپایی نظیر سوئیس شرایط بهتری را برای بازنشستگان فراهم کرده اند و حقوق دریافتی در این کشور بیشتر از آلمان می باشد.

  سن بازنشستگی در کشور آلمان

  بلوکارت آلمان چیست؟

  آلمان جزو برترین اقتصاد های دنیا به شمار می رود و مهاجرت کاری به این کشور یک فرصت عالی برای افراد می باشد. بلوکارت (Blue Card) با الهام از گرین کارت ایجاد شده و با داشتن این کارت، افراد امکان کار در تمام کشور های عضو اتحادیه اروپا را خواهند داشت و می توانند در مشاغلی که کمبود نیرو داشته و یا آینده شغلی مناسبی دارد اشتغال داشته باشند. با استفاده از این کارت افراد می توانند در ابتدا به مدت 4 سال در کشور آلمان کار کرده و اقامت داشته باشند و در صورت واجد شرایط بودن، مدت اقامت خود را تمدید کنند.

  برای گرفتن این کارت شرایطی لازم است که یکی از مهم ترین این شرایط، این است که متقاضیان قرارداد کاری با حقوق حداقل 1.5 برابر میانگین حقوق و دستمزد آلمان داشته باشند. با داشتن بلوکارت آلمان، افراد اجازه اقامت و کار در این کشور را اخذ می کنند. در واقع با استفاده از بلوکارت، نیرو های کاری و متخصص خارج از اتحادیه اروپا می توانند به تمام کشور های عضو اتحادیه اروپا (به جز انگلیس، دانمارک و ایرلند) مهاجرت کاری داشته باشند. کشور آلمان تا این لحظه بیشترین استقبال را از طرح بلوکارت داشته و اقدامات اولیه اجرای این طرح را انجام داده است. این کشور از ابتدای جولای سال 2012 میلادی، طرح کارت آبی را اجرا نموده است.

  متقاضیان برای دریافت بلوکارت المان باید تخصص و سابقه شغلی مرتبط با مشاغل مورد نیاز در آلمان را داشته باشند. همچنین آشنایی به زبان آلمانی برای دریافت بلوکارت الزامی است. از دیگر شرایط دریافت blue card داشتن مدرک تحصیلی معتبر آلمانی و یا مدرک تحصیلی قابل قبول برای آلمان می باشد.

  شرایط اخذ اقامت دائم آلمان پس از مهاجرت کاری

  بسیاری از متقاضیان می توانند پس از مهاجرت کاری به آلمان، ویزای کاری خود را به ویزای اقامت دائم این کشور تبدیل کرده و در آلمان بمانند. با دریافت اقامت دائم آلمان، افراد می توانند بدون محدودیت در این کشور سفر کرده و کار کنند. همان طور که برای مهاجرت به آلمان از طریق کار شرایطی وجود دارد، برای اخذ اقامت این کشور نیز متقاضیان باید دارای شرایط لازم باشند. در ادامه به این شرایط خواهیم پرداخت:

  • افراد برای دریافت اقامت دائم آلمان از طریق کار باید درآمد کافی برای تامین مخارج زندگی را داشته و برای تامین هزینه های زندگی نیازی به بودجه دولتی نداشته باشند.
  • متقاضیان باید دارای منزل یا محل اقامت شخصی متعلق به خود باشند.
  • برای دریافت اقامت دائم آلمان، افراد باید مالیات های خود را به طور منظم پرداخت نمایند. علاوه بر این پرداخت بیمه سلامت و حق بیمه به صندوق بازنشستگی از الزامات دریافت اقامت دائم می باشد.
  • داشتن مدرک زبان المانی در سطح حداقل B1 نیز از شرایط مهم اخذ اقامت دائم آلمان پس از مهاجرت کاری می باشد.
  • متقاضیان برای دریافت اقامت دائم آلمان باید در آزمون دانش در مورد فرهنگ و نظام حقوقی- اجتماعی در آلمان شرکت کرده و نمره قبولی کسب کنند.

  مهاجرت به المان از طریق کار

  پس از مهاجرت کاری به آلمان چه مدت زمانی طول میکشد تا اقامت دائم دریافت کنیم؟

  هدف اغلب افراد از مهاجرت کاری به آلمان، دریافت اقامت دائم این کشور می باشد. کشور آلمان به دلیل برخورداری از موقعیت های شغلی فراوان، نرخ بیکاری پایین، امکان تحصیل رایگان و سطح بالای رفاه اجتماعی، به یک مقصد جذاب برای مهاجرت تبدیل شده است. از این رو افرادی که برای کار به این کشور مهاجرت می کنند، علاقه دارند در این کشور بمانند. برای پاسخ به این سوال که “چقدر زمان لازم است تا اقامت دائم آلمان را دریافت کنیم؟” باید بگوییم این مدت زمان بسته به مشاغل مختلف و شرایط افراد متفاوت خواهد بود.

  افرادی که در مشاغل آزاد فعالیت می کنند، پس از 3 سال می توانند اقامت دائم خود را دریافت کنند. افراد محقق و همچنین کارگران ماهر پس از گذشت 3 سال کار در آلمان، امکان دریافت اقامت دائم آلمان را خواهند داشت. در صورتی که کارگران ماهر دارای مدرک دانشگاهی باشند، مدت زمان لازم برای اخذ اقامت دائم برای آن ها از 4 سال به 2 سال کاهش می یابد. افرادی که دارای بلوکارت (Blue Card) اتحادیه اروپا می باشند، می توانند پس از 33 ماه اقدام به اخذ اقامت دائم نمایند. در صورتی که این افراد از دانش زبان آلمانی در سطح خوبی برخوردار باشند، این مدت زمان به 21 ماه کاهش خواهد یافت.

  اگر متقاضیان اخذ اقامت دائم در آلمان در روش کاری، عضو یک خانواده با تابعیت آلمانی باشند، پس از 3 سال می توانند اقامت خود را دریافت کنند. در نهایت در صورتی که متقاضیان به عنوان پناهنده به آلمان مهاجرت کرده باشند و بخواهند در این کشور کار کنند، می توانند پس از 5 سال اقدام به اخذ اقامت دائم نمایند. لازم به ذکر است اگر این افراد از دانش زبان آلمانی خوبی برخوردار باشند و بتوانند زندگی خود را تامین کنند، می توانند این دوره پنج ساله را به سه سال کاهش دهند.

  سخن پایانی

  افرادی که علاقمند به کار در کشور های اروپایی هستند، اما نگران آینده شغلی و شرایط مهاجرت می باشند، کشور آلمان برای آن ها بهترین گزینه است. این کشور به دلیل کمبود نیروی متخصص، همواره به دنبال جذب نیروی کار از کشور های خارجی می باشد. از این رو مهاجرت کاری به آلمان و گرفتن ویزای کار، چندان سخت نیست. در صورتی که تخصص و مهارت لازم را در مشاغل مورد نیاز این کشور دارید، ما مهاجرت کاری به این کشور را به شما توصیه می کنیم.

  اگر قصد کار در آلمان را دارید و نمی دانید از کجا شروع کنید، می توانید به کارشناسان ما مراجعه کنید. متخصصان ما در موسسه مهاجرتی آوام مهاجرت آماده ارائه خدمات و مشاوره مهاجرت کاری به آلمان و همچنین دریافت ویزای کاری این کشور به شما عزیزان می باشند. با ما تماس بگیرید.

  سؤالات متداول درباره  مهاجرت کاری به آلمان

  بله، متقاضیان باید حداقل مدرک لیسانس مورد تایید ZAB را داشته باشند.

  به طور کلی 45 سال و در مواردی تا 55 سال نیز مانعی ندارد.

  نسبت به نوع ویزای درخواستی شما این مبلغ از 853 تا 720 یورو متفاوت خواهد بود.

  برای دریافت ویزای آوسبیلدونگ آلمان باید بین 16 تا 25 سال سن داشته باشید.

  این نوع ویزا به متقاضیان 6 ماه فرصت می‌دهد تا به دنبال کار در آلمان بگردند.

  آخرین مقالات وبسایت

  سرمایه گذاری در دانمارک

  سرمایه گذاری در دانمارک

  سرمایه گذاری در دانمارک به شما و بیزنستان شرایط خوب و مناسبی را ارائه می دهد. بنابراین، اگر قصد راه‌اندازی یک کسب‌ و کار یا …

  تحصیل پزشکی در دانمارک

  تحصیل پزشکی در دانمارک

  از این رو که دانمارک شادترین کشور دنیا شناخته شده و با شرایط فوق العاده ی زندگی نظیر اقتصاد قوی و رفاه اجتماعی فوق العاده …

  مهاجرت کاری به دانمارک

  مهاجرت کاری به دانمارک

  بخاطر شرایط مطلوب زندگی در دانمارک، همواره افراد بسیاری به این کشور مهاجرت می کنند. به عنوان یکی دیگر از دلایل مهم مهاجرت به دانمارک …

  وکیل مهاجرت به دانمارک

  وکیل مهاجرت به دانمارک

  از آنجایی که هر ساله افراد زیادی تصمیم به مهاجرت به دانمارک می گیرند، تصمیم گرفتیم تا درباره ی وکیل مهاجرت به دانمارک اطلاعاتی را …

  تحصیل در دانمارک

  تحصیل در دانمارک

  دانمارک یکی از کشورهای پیشرو در اروپا در زمینه تحصیلات بین ‌المللی است. با داشتن سیستم آموزشی مدرن و امکانات بسیار عالی، دانمارک یکی از …

  کشور دانمارک

  کشور دانمارک

  دانمارک کشوری توسعه یافته با استانداردهای بالای زندگی و یکی از اعضای موسس ناتو، شورای شمال اروپا، OECD، OSCE و سازمان ملل و بخشی از …

  مهاجرت به دانمارک

  مهاجرت به دانمارک

  دانمارک که یک کشور با سطح بسیار بالا و رفاه زندگی در اروپا می باشد، با توجه به امکاناتی که برای مردم فراهم کرده باعث …

  نظر خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مشاوره رایگان مهاجرت