تحصیل در سوئد

سوئد کشوری است که در شمال اروپا واقع شده است و چهارمین کشور بزرگ قاره اروپا به شمار می‌آید. تمام فاکتورهای یک جامعه مترقی از جمله توجه به اعتلای کانون خانواده، پیشرفت مسائل بهداشتی جامعه، توجه ویژه به آموزش و حقوق کودکان و … در این کشور دیده می‌شود. به همین جهت است که بسیاری از دانشجویان در سراسر دنیا خواهان تحصیل در سوئد هستند. توجه به پیشرفت علم و تولید علم در دانشگاه‌ها و جوامع علمی این کشور بسیار زیاد است. در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعاتی را که کارشناسان موسسه رویال مهاجرت در زمینه شرایط ادامه تحصیل در سوئد، هزینه تحصیل در این کشور، نحوه گرفتن ویزای تحصیلی سوئد و … برای شما عزیزان فراهم کرده‌اند با هم مرور کنیم.

برترین کشورها برای تحصیل

تحصیل در آلمان   تحصیل در کانادا   تحصیل در ترکیه   تحصیل در فرانسه   تحصیل در انگلستان    تحصیل در سوئد   تحصیل در مجارستان تحصیل در اسپانیا تحصیل در دانمارک تحصیل در اتریش تحصیل در ایتالیا تحصیل در آمریکا تحصیل در هلند

مزایای تحصیل در سوئد

مهاجرت به سوئد برای تحصیل از نظر برخی از مردم ممکن است گزینه مناسبی نباشد چرا که این کشور از جمله گران‌ترین کشورهای اروپا است و هزینه‌های تحصیل و زندگی در آن بالا است. اما با نگاهی به مزایایی که تحصیل در سوئد می‌تواند برای دانشجویان در بر داشته باشد متوجه می‌شویم که گرانی مسئله چشمگیری به حساب نمی‌آید. از جمله مزیت‌هایی که تحصیل در این کشور برای متقاضیان رقم می‌زند عبارت است از:

 

مزایای تحصیل در سوئد

حضور دانشگاه‌های سوئد در میان برترین دانشگاه‌های جهان از نظر رتبه بندی

سطح بالای کیفیت آموزشی در مدارس سوئد

امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری، سرمایه گذاری یا کارآفرینی پس از فارغ التحصیلی و گرفتن اقامت سوئد

امکان صدور ویزا برای اعضای خانواده دانشجویان به طور همزمان (همسر و فرزندان زیر 18 سال)

اجازه 20 ساعت کار در هفته برای دانشجویان خارجی

امکان تحصیل رایگان و یا کار تمام وقت برای همسر دانشجو

امکان تحصیل رایگان برای فرزندان دانشجو

نرخ پایین بیکاری در سوئد و امکان استخدام سریع پس از فارغ التحصیلی

معتبر بودن مدارک دانشگاهی این کشور در سرتاسر اروپا

سیستم آموزشی تحصیل در سوئد

9 سال اول مدرسه به صورت متوالی طی می‌شود و در این 9 سال ابتدایی مربیان و معلمان کمترین زمان ممکن را برای تدریس می‌گذارند و تمرکز آنها بیشتر بر انجام فعالیت‌های گروهی و خلاقانه دانش آموزان است. پس از دوران ابتدایی و راهنمایی، دوره 3 ساله دبیرستان شروع می‌شود. دانش آموزان بعد از فارغ التحصیلی از دبیرستان می‌توانند با توجه به استعدادها، علاقه و مهارت‌های خود راهی کالج یا دانشگاه شوند و در آنجا

 

به یادگیری رشته مورد علاقه خود مشغول شوند. سیستم آموزش عالی در سوئد هم به مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تقسیم می‌شود.

 

سیستم آموزش و پروش کشور سوئد

 

مقاطع تحصیلی برای تحصیل در سوئد با مدت زمان تحصیل

کشور سوئد در مقاطع مختلف تحصیلی

تحصیل در مقاطع ابتدایی و راهنمایی برای دانش آموزان اجباری است و آنها برای ورود به دبیرستان باید در آزمون‌های مربوطه شرکت کنند. انواع مقاطع تحصیلی در سوئد عبارتند از:

 

مقطع تحصیلی

طول مدت تحصیل

پایه اول تا نهم

9 سال

دوره متوسطه

3 سال

مقطع کارشناسی

3 الی 4 سال

مقطع کارشناسی ارشد

1 الی 2 سال

مقطع دکتری

4 سال

تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئد

تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی با توجه به دانشگاه و رشته مورد نظر ممکن است بین 3 الی 4 سال به طول انجامد. در این مقطع پذیرش دانشجویان خارجی توسط دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد و تمرکز اصلی سیستم آموزشی بر روی دروس تئوری می‌باشد. دانشجویان دوره لیسانس موظفند تا 180 واحد درسی را پاس کنند. دوره کارشناسی در سوئد هم به زبان انگلیسی و هم به زبان سوئدی برگزار می‌شود. دانشجویانی که متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان هستند باید در هنگام درخواست پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود نمره مدرک آیلتس حداقل 6 را داشته باشند. ترجیح دانشگاه‌های سوئد بر این است که بیشتر دروس را به زبان انگلیسی ارائه دهند تا دانشجویان خارجی که از سراسر جهان و اروپا به این کشور آمده‌اند دسترسی و درک راحت‌تری از واحدهای ارائه شده داشته باشند.

از شرایط لازم برای گرفتن پذیرش تحصیلی در سوئد در مقطع کارشناسی داشتن مدرک دیپلم از کشور مبدا است. در هنگام درخواست پذیرش، متقاضیان باید مدارک دیپلم، پیش دانشگاهی و تمامی ریزنمرات خود را به کارشناسان بررسی پرونده‌های دانشجویان خارجی دانشگاه‌ها تحویل دهند. در مقطع لیسانس دانشجویان می‌توانند شغل‌های پاره وقتی برای خود داشته باشند و امکان 20 10 ساعت کار در هفته را دارند. هزینه ی تحصیل در سوئد در این مقطع بسته به نوع دانشگاه و رشته دانشجویان متغیر است اما معمولا دانشجوها سالانه باید مبلغی بین 80000 تا 130000 کرون را به عنوان شهریه به دانشگاه‌ها بپردازند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئد

 

تحصیل در کشور سوئد

در این مقطع نیز تمامی دروس در دانشگاه‌ها هم به زبان انگلیسی و هم به زبان سوئدی تدریس می‌شوند اما زبان انگلیسی جامعیت بیشتری دارد. بنابراین دانشجویان فوق لیسانس برای گرفتن پذیرش لازم است تا مدرک آیلتس با مدرک

 

6.5 داشته باشند. در حال حاضر تعداد رشته‌های تحصیلی که در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های سوئد به دانشجویان ارائه می‌شوند بیش از 900 رشته است. تحصیل در این مقطع به طور معمول بین یک سال و نیم تا 2 سال به طول می‌انجامد و دانشجویان موظفند 120 60 واحد درسی را پاس کنند. تعداد این واحدها بستگی به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی دارد.

دانشجویان کارشناسی ارشد برای گرفتن پذیرش تحصیلی باید مدرک لیسانس یا مدرک معادل آن را برای دانشگاه ارسال کنند. آنها معمولا اجازه 30 20 ساعت کار در هفته را دارند و حتی می‌توانند در روزهایی که در دانشگاه هیچ کلاسی ندارند به طور تمام وقت کار کنند و درآمد داشته باشند. میانگین شهریه‌ای که دانشجویان فوق لیسانس باید سالانه به دانشگاه پرداخت کنند چیزی حدود 130000 کرون است.

تحصیل در مقطع دکتری در سوئد

در وهله اول دانشجویان برای گرفتن پذیرش دکتری باید مدرک کارشناسی ارشد 2 ساله خود یا مدرک معادل آن را به دانشگاه ارائه دهند و نامه تاییدیه از سوی یک استاد راهنما را دشته باشند. تحصیل در سوئد در مقطع دکتری عموما رایگان است و بورسیه‌های خوبی نیز شامل دانشجویان این دوره می‌شود. متقاضیان دوره دکتری باید 240 واحد درسی را پاس کنند و تحصیل در این مقطع بیشتر به صورت پژوهشی، تمرکز بر پروژه‌های تحقیقاتی، شرکت در سمینارها و … است. دانشجویان دکتری اجازه 40 30 کار در هفته را دارند و با درآمد حاصل از آن می‌توانند بخشی از هزینه تحصیل و زندگی در سوئد را جبران کنند.

اخذ ویزای تحصیلی سوئد

گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های سوئد عموما به 2 روش اتفاق میفتد:

دانشگاه‌ها در رشته‌های خاصی مانند علوم، ریاضی، فناوری و مهندسی پروژه‌های خاصی را اعلام می‌کنند. دانشجویان با توجه به علاقمندی و توانایی‌های خود این پروژه‌ها را بررسی می‌کنند و با توجه به آنها پروپوزال تحقیقاتی خود را آماده می‌کنند و تحویل می‌دهند. این پروپوزال به معنای بیانیه شخصی به همراه رزومه تحصیلی دانشجویان قلمداد می‌شود.

دانشجویان رشته‌های خاصی مانند علوم انسانی، هنر و یا علوم اجتماعی خود ایده‌هایی را که برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی در سر دارند به دانشگاه ارائه می‌دهند و پس از مشورت با یک استاد سوپروایزر و کسب تاییدیه ایشان، پروپوزال نهایی خود را آماده می‌کنند.

شهریه دانشگاه های سوئد

از جمله هزینه های تحصیل پرداخت شهریه دانشگاه های سوئد می‌باشد. دانشجویانی که عضو کشورهای اتحادیه اروپا باشند از پرداخت شهریه معاف هستند اما دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد موظف به پرداخت شهریه هستند. دانشجویان دکتری امکان تحصیل رایگان در دانشگاه‌های این کشور را دارند. طبیعتا مبلغی که به عنوان شهریه باید پرداخت شود به عوامل مختلفی از جمله نوع دانشگاه، رشته تحصیلی، زبان تدریس واحدهای درسی (انگلیسی یا سوئدی) و … دارد و نمی‌توان رقم دقیقی را برای آن عنوان کرد. در این قسمت میانگین شهریه برخی از دانشگاه‌های سوئد را برای شما گردآوری کرده‌ایم. توجه داشته باشید که این رقم‌ها تقریبی هستند.

 

نام دانشگاه

شهریه سالانه دانشگاه به کرون

دانشگاه لوند

140000 – 108000

موسسه سلطنتی فناوری

250000 – 97000

 
 

دانشگاه فنی چالمرز

230000 – 150000

دانشگاه اوپسالا

185000 – 150000

دانشگاه استکهلم

295000 108000

دانشگاه گوتنبرگ

295000 – 130000

دانشگاه لینکوپینگ

10800

دانشگاه اومئو

185000 – 120000

هزینه تحصیل در سوئد

هزینه زندگی دانشجویی در سوئد به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد علاوه بر شهریه دانشگاه، هزینه خوابگاه یا محل اقامت و هزینه‌های جاری زندگی خود را نیز باید پرداخت کنند. هرچند نمی‌توان عدد دقیقی را به عنوان هزینه ماهیانه زندگی دانشجویی در سوئد در نظر گرفت، اما متقاضیان تحصیل در این کشور بهتر است از قبل یک حساب و کتاب کلی از هزینه‌های زندگی در سوئد داشته باشند تا راحت‌تر بتوانند مدیریت مالی زندگی خود را انجام داده و برای آن برنامه ریزی کنند.

در این بخش به تعدادی از هزینه‌های ضروری زندگی دانشجویان در حال تحصیل در سوئد اشاره کرده‌ایم

دانشجویان دکتری نیازی

 

اقلام و خدمات مصرفی توسط دانشجویان

هزینه‌ها

غذا و خوراکی

ماهیانه 2000 کرون

اجاره محل اقامت

ماهیانه 4000 کرون

کرایه حمل و نقل عمومی و سفرهای محلی

ماهیانه 550 کرون

هزینه استفاده از تلفن و اینترنت

ماهیانه 300 کرون

هزینه‌های تفریحی/ ورزشی/ متفرقه

1500 کرون

شهریه دانشگاه

سالانه بین 80000 تا 295000 کرون

هزینه کتاب‌ها و جزوات آموزشی

ماهانه تا 750 کرون

بورسیه های تحصیلی در سوئد

دانشجویان بین المللی که در حال تحصیل در سوئد هستند برای جبران بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در این کشور می‌توانند از بورسیه‌های متنوعی که برای دانشجویان در نظر گرفته‌ شده است استفاده کنند. بورسیه تحصیلی سوئد توسط 2 نهاد اصلی به دانشجویان ارائه می‌شود: دانشگاه‌های سوئد و موسسه سوئد. در جدول زیر

 

شرحی از بورسیه‌های مختلفی که توسط این 2 نهاد به دانشجویان اعطا می‌شود را می‌بینید.

 

نام نهاد ارائه دهنده بورسیه

عنوان بورسیه

توضیحات

موسسه سوئد

 

این موسسه یک سازمان دولتی است که بورسیه‌های خاصی را به دانشجویان بین المللی به منظور تشویق آنها به تحصیل در سوئد اختصاص می‌دهد. دانشجویان تعداد محدودی از کشورها قادر به استفاده از این بورسیه هستند که متاسفانه دانشجویان ایرانی در این لیست قرار نمی‌گیرند.

دانشگاه‌های سوئد

برنامه بورسیه Blenkinge Institute of Technology

این بورسیه به دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا تعلق می‌گیرد و حدود 50% از شهریه دانشگاه دانشجویان را پوشش می‌دهد.

بورسیه دانشگاه Borås

بورسیه این دانشگاه به دانشجویان کارشناسی ارشد تعلق می‌گیرد و حدود 50% از شهریه دانشگاه را تقبل می‌کند.

بورسیه‌های IPOET Chalmers

این بورسیه به دانشجویان کارشناسی ارشد خارج از اتحادیه اروپا تعلق می‌گیرد و حدود 75% از هزینه‌های شهریه دانشگاه را پوشش می‌دهد.

بورسیه‌های دانشگاه Halmstad

بورسیه این دانشگاه نیز به دانشجویان کارشناسی ارشد خارج از اتحادیه اروپا و سوئی س تعلق می‌گیرد و 50 25 درصد از شهریه دانشگاه را پوشش می‌دهد.

بورسیه‌های دانشگاه Kristianstad

این بورسیه به دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا اعطا می‌شود و با توجه به وضعیت و شرایط مالی دانشجویان می‌تواند بخشی یا تمام شهریه دانشگاه را پوشش دهد.

طرح بورسیه دانشگاه استکهلم

دانشگاه استکهلم فقط قسمتی از هزینه‌های تحصیلی دانشجویان را تحت حمایت مالی خود قرار می‌دهد.

فرایند های تحصیل در سوئد

دانشجویانی که قصد مهاجرت به سوئد برای تحصیل را دارند، در ابتدا باید با نحوه گرفتن ویزای تحصیلی سوئد آشنایی داشته باشند. اطلاع از این فرایندها باعث می‌شود تا متقاضیان در جزیان روند امور مهاجرتی خود قرار گیرند و در هر مرحله با درایت کامل دست به انتخاب گزینه‌های مورد نظر برای انتخاب دانشگاه بزنند و سپس به جمع آوری مدارک لازم برای گرفتن ویزای تحصیلی بپردازند. مراحلی که دانشجویان از ابتدای اپلای برای گرفتن پذیرش تحصیلی تا مهاجرت به سوئد برای تحصیل باید طی کنند عبارتند از:

گرفتن پذیرش از دانشگاه مورد نظر در سوئد

 

تهیه مدارک لازم به همراه تاییدیه تمکن مالی و تحویل آنها به سفارت سوئد برای درخواست ویزا و رزرو وقت مصاحبه

انجام مصاحبه در سفارت و پاسخ به سوالات مامور پرونده

انجام کارهای مربوط به امور بیومتریک و انگشت نگاری

گرفتن نتیجه درخواست ویزای تحصیلی سوئد (قبولی یا ریجکت شدن)

در صورتی که پرونده شما توسط مامور مهاجرتی ریجکت شود، باید تمامی دلایل رد شدن پرونده را بررسی کنید و با اصلاح نواقص موجود در پرونده دوباره برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد درخواست دهید.

دانشگاه های سوئد

کشور سوئد از نظر علمی در سطح بین المللی جایگاه والایی دارد و بسیاری از دانشگاه‌های این کشور در لیست برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. تمرکز دانشگاه‌های سوئد بر روی آموزش و تربیت نیروهای باسواد و خلاق و کارآمد برای جامعه است به همین دلیل هر ساله دانشجوهای زیادی از سراسر جهان تقاضای تحصیل در سوئد را دارند. در جدول زیر به معرفی برخی از برترین دانشگاه‌های سوئد و جایگاه آنها در سطح جهانی می‌پردازیم.

 

نام دانشگاه

رتبه در سوئد

رتبه در سطح دنیا

دانشگاه اوپسالا

1

67

دانشگاه لوند

2

77

دانشگاه استکهلم

3

122

موسسه تکنولوژی KTH

4

143

دانشگاه گوتنبرگ

5

201

دانشگاه تکنولوژی Chalmers

6

214

دانشگاه لینکوپینگ

7

285

دانشگاه اومئو

8

298

موسسه Karolinska

9

510

دانشگاه علوم پزشکی سوئد

10

650

دانشگاه اقتصاد استکهلم

11

842

دانشگاه تکنولوژی Lulea

12

1159

دانشگاه تکنولوژی Blekinge

13

1361

 
 

دانشگاه لینئوس

14

1409

دانشگاه مالمو

15

1426

مدارک لازم برای اخذ ویزا تحصیل در سوئد

دانشجویان پس از گرفتن پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود باید مدارک لازم برای ویزای تحصیلی سوئد را در 2 نسخه اصلی و کپی برابر اصل تهیه کرده و با تکمیل فرم درخواست ویزا و همراه با تاییدیه‌های لازم به سفارت سوئد تحویل دهند. ماموران مهاجرتی سفارت پس از بررسی پرونده‌ها و مصاحبه با دانشجویان نتیجه نهایی را به آنها اعلام خواهند کرد. پروسه گرفتن ویزای سوئد ممکن است از چند روز تا چند هفته زمان ببرد اما به طور میانگین این پروسه 90 روز به طول می‌انجامد. مدارک لازم برای گرفتن ویزای تحصیلی سوئد عبارتند از:

ارائه پاسپورت معتبر (دارای حداقل 6 ماه اعتبار)

ارائه نامه پذیرش از دانشگاه

رسید پرداخت شهریه سال اول تحصیلی

ارائه نامه تاییدیه بانک مبنی بر تمکن مالی کافی برای هزینه یک سال زندگی در سوئد

نوشتن انگیزه نامه مبنی بر دلیل انتخاب سوئد برای ادامه تحصیل

ارائه آخرین مدارک تحصیلی و رزومه کاری

پرداخت هزینه درخواست ویزا که برای بزرگسالان 1000 کرون و برای افراد زیر 18 سال 500 کرون است

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی

پروسه گرفتن پذیرش از دانشگاه‌ها و تحصیل در سوئد به اینگونه است که متقاضیان در ابتدا با توجه به رشته، شرایط و سوابق تحصیلی خود دو یا سه دانشگاه را انتخاب می‌کنند و برای گرفتن پذیرش از آنها اپلای می‌کنند. برای اپلای کردن علاوه بر تکمیل فرم درخواست پذیرش، مدارک دیگری نیز باید پیوست شوند و به دانشگاه ارسال شوند. این مدارک ممکن است از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت باشد و برای اطلاع از جزییات باید به سایت دانشگاه موزد نظر مراجعه کنید. اما به طور کلی دانشگاه‌ها مدارک زیر را درخواست می‌کنند:

ارائه نسخه ترجمه شده آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریزنمرات

ارائه مدرک زبان انگلیسی یا سوئدی

ارائه انگیزه نامه

ارائه توصیه نامه از اساتید قبلی

اقامت گاه های دانشجویی سوئد

دانشجویانی که از طریق اقامت تحصیلی در سوئد ساکن می‌شوند به روش‌های مختلفی می‌توانند در این کشور اقامت داشته باشند. یکی از گزینه‌های در دسترس برای دانشجویان خارجی استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی است. معمولا دانشگاه‌ها

 

خوابگاه‌های مجهزی را برای دانشجویان در نظر گرفته‌اند و امکاناتی از جمله آشپزخانه، سالن مطالعه، سالن اجتماعات و … را برای آنها تدارک دیده‌اند. به طور میانگین شهریه خوابگاه در هر ترم 4000 کرون است. از دیگر گزینه‌های دانشجویان برای اقامت در سوئد اجاره آپارتمان یا سوئیت به طور تک نفره یا همراه شدن با دیگر دانشجویان است. اجاره این واحدها بستگی به شهر و محل آنها دارد. گزینه دیگری که دانشجویان خارجی می‌توانند برای اقامت انتخاب کنند زندگی با خانواده‌های سوئدی است. در این حالت دانشجویان در یکی از اتاق‌های خانه ساکن می‌شوند و در ازای آن به طور ماهیانه اجاره پرداخت می‌کنند یا کارهای روزمره خانواده‌های سوئدی را انجام می‌دهند.

ددلاین دانشگاه های سوئد

برای تحصیل در سوئد و گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های آن لازم است تا دانشجویان در زمان مشخصی درخواست خود را ارسال کنند. زمان ارسال درخواست باید مدتی قبل از شروع ترم تحصیلی جدید باشد تا کارشناسان مربوطه در دانشگاه بتوانند پرونده‌ها را بررسی کنند و برای ترم تحصیلی جدید دانشجوهای خارجی را ثبت نام کنند. ددلاین ترم‌های مختلفی تحصیلی برای درخواست پذیرش از دانشگاه‌های سوئد به قرار زیر است:

 

ددلاین هر ترم تحصیلی

پذیرش دور اول ترم پاییز

پذیرش دور دوم ترم پاییز

پذیرش دور اول ترم بهار

پذیرش دور دوم ترم بهار

ارسال فرم درخواست پذیرش

15 ژانویه

15 آوریل

17 آگوست

15 اکتبر

ارسال رسید هزینه درخواست پذیرش

3 فوریه

7 می

1 سپتامبر

1 دسامبر

ارسال اسناد و مدارک لازم

3 فوریه

18 ژوئن

1 سپتامبر

2 نوامبر

اقامت از طریق تحصیل در سوئد

دانشجویانی که شرایط اقامت تحصیلی در سوئد را دارند می‌توانند ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنند و مادامی که در حال تحصیل در سوئد هستند، اجازه اقامت در این کشور را دارند و به محض فارغ التحصیل شدن باید سوئد را به کشور مبدا خود ترک کنند. اما بسیاری از دانشجویان خارجی پس از فارغ التحصیلی به دنبال تثبیت جایگاه اجتماعی خود در سوئد هستند بنابراین برای تمدید اقامت خود باید نوع ویزای خود را تغییر دهند که برای این کار یا باید به دنبال کار باشند و از سوی یک کارفرمای سوئدی نامه استخدام دریافت کنند و یا سرمایه گذاری و یا کارآفرینی کنند. در این صورت می‌توانند برای ادامه اقامت خود در سوئد امیدوار باشند.

تابعیت از طریق تحصیل در سوئد

متاسفانه اقامت تحصیلی در سوئد هیچگاه منجر به گرفتن اقامت دائم و تابعیت این کشور نمی‌شود. افرادی که قصد گرفتن اقامت دائم سوئد را دارند در وهله اول باید اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری و یا اقامت سرمایه گذاری تغییر دهند. قطعا برای چنین کاری تسلط به زبان سوئدی نیاز است چرا که برای زندگی در این کشور باید بتوانید با دیگر

 

شهروندان سوئدی ارتباط برقرار کنید. 5 سال پس از اینکه نوع ویزای خود را از تحصیلی به دیگر اقامت‌ها تبدیل کردید، در صورتی که به زبان سوئدی مسلط باشید، قوانین سوئد را رعایت کرده باشید و مالیات پرداخت کرده باشید می‌توانید برای گرفتن اقامت دائم و تابعیت این کشور اقدام کنید.

خدمات موسسه مهاجرتی رویال برای تحصیل در سوئد

دانشگاه‌های سوئد به دلیل سطح علمی بالایی که دارند برای گزینش دانشجویان خارجی قوانین و مقررات سخت‌گیرانه‌ای را لحاظ کرده‌اند. برای اینکه در انتخاب دانشگاه مورد نظر و فرایند گرفتن ویزای تحصیل در سوئد شانس موفقیت بیشتری داشته باشید بهتر است تا از تجربیات افرادی که با این فرایند آشنا هستند استفاده نمایید. کارشناسان باتجربه موسسه مهاجرتی رویال در زمینه مهاجرت دانشجویان به سوئد آماده مشاوره دادن به شما عزیزان هستند. وکیل مهاجرت به سوئد مجموعه رویال، تا انتهای مسیر تحصیلی، کنار شما خواهد بود.

سخن پایانی

سطح کیفی بالای دانشگاه‌ها، سیستم آموزشی پیشرفته، نرخ پایین بیکاری، پیشرفت اقتصادی، توجه به جایگاه اجتماعی شهروندان و … باعث شده است تا دانشجویان بسیاری از سراسر جهان علاقمند به تحصیل در سوئد شوند. تحصیل در تمام مقاطع تحصیلی در این کشور امکان پذیر است اما در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری پذیرش بیشتری از سوی دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد. دانشجویان بهتر است قبل از اقدام به تحصیل در دانشگاه‌های سوئد تمام شرایط، مدارک و هزینه‌ها را بررسی کنند و با تمام جزییات این راه پرچالش آشنا شوند.

 

سؤالات متداول درباره تحصیل در سوئد 

دانشجویانی که عضو اتحادیه اروپا هستند برای تحصیل در دانشگاه‌های سوئد ملزم به پرداخت شهریه نیستند اما دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا با توجه به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی خود باید سالیانه مبلغی را به عنوان شهریه بپردازند.

بله. دانشجویان خارجی پس از فارغ التحصیلی تا 6 ماه فرصت دارند تا به دنبال شغل مورد نظر خود باشند و ویزای خود را از تحصیلی به کاری تبدیل کنند.

داشتن تسلط کافی به زبان انگلیسی و یا سوئدی از شرایط گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های سوئد است. در صورتی که مدرک زبان ندارید، باید از طریق مصاحبه با مسئولین دانشگاه تسلط خود به زبان انگلیسی را به آنها ثابت کنید در غیر این صورت با دادن پذیرش به شما موافقت نخواهد شد.

مقالات مرتبط

تحصیل دندانپزشکی در سوئد

تحصیل دندانپزشکی در سوئد

سوئد، کشوری با سیستم آموزشی پیشرفته و دانشگاه های معتبر، فرصت های بی نظیری را جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی برای دانشجویان بین المللی ارائه...
تحصیل پزشکی در سوئد

تحصیل پزشکی در سوئد

کشور سوئد یکی از پرطرفدارترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت تحصیلی دانشجویان است چرا که علاوه بر داشتن فاکتورهایی مانند رفاه و امنیت اجتماعی، سطح کیفیت...
تحصیل پزشکی در سوئد

تحصیل پزشکی در سوئد

تعداد دانشجویانی که مایل به تحصیل پزشکی در سوئد هستند هر ساله در حال افزایش است. کشورهایی مانند سوئد در سال‌های اخیر موفق شده‌اند خود...
بورسیه های تحصیلی سوئد

بورسیه‌های تحصیلی سوئد

دانشگاه‌های سوئد همواره جزء برترین دانشگاه‌های جهان هستند و از نظر کیفیت علمی و پژوهشی تراز بالایی دارند. اما آیا تحصیل در سوئد رایگان است؟...
دانشگاه های سوئد و چگونگی اپلای در آن ها در سال 2023-2024v

اپلای به دانشگاه های سوئد

سوئد، کشوری دارای تعادل و تنوع به عنوان مقصدی برتر در زمینه آموزش عالی برای دانشجویان بین المللی محسوب می شود. دانشگاه ‌های معتبر کشور...
مشاوره رایگان مهاجرت