مهاجرت کاری به اتریش
تیم نویسندگان رویال مهاجرت اکتبر 9, 2023

مهاجرت کاری به اتریش

اتریش برای افرادی که به دنبال یک زندگی بهتر هستند، فرصت‌های شغلی مختلفی را ارائه می‌دهد. این کشور در حوزه اقتصادی و فناوری، پیشرو است و با بستری پایدار و زیرساخت‌های قوی، به‌عنوان یک مقصد محبوب برای مهاجرت کاری شناخته می‌شود. برای مهاجرت کاری به اتریش می‌توانید از راهنمایی‌های تیم رویال مهاجرت کمک بگیرید.

برترین مشاغل اتریشمیانگین درآمد سالانه
دکتر76,500 یورو
معمار نرم‌افزار70,200 یورو
مدیر پروژه69,900 یورو
درخواست فوری مشاوره

  درخواست فوری مشاوره

   جمعیت مهاجرین کاری این کشور در سال 2020، حدود 1.8 میلیون نفر بوده است. این تعداد شامل افرادی می‌شود که دارای مجوز اقامت و کار در اتریش هستند و از کشورهای دیگر به این سرزمین آمده‌اند. برخی از کشورهای مبدا مهاجرین کاری در اتریش عبارت‌اند از: آلمان، ترکیه، صربستان، رومانی و مجارستان.

   حداقل حقوق کارگری در اتریش به طور رسمی تعیین نشده است، اما با توافق‌نامه‌های جمعی بین سازمان‌های کارگری و کارفرمایی، نرخ پایه حقوق 1500 یورو در ماه در تمام بخش‌های صنعتی برآورد می‌شود.

   مشاغل موردنیاز اتریش

   اتریش با اقتصاد پایدار و سیستم آموزش عالی قوی خود، به دنبال جذب نیروی کار ماهر و متخصص است. به همین دلیل، مشاغل موردنیاز اتریش برای جوانان و حرفه‌ای‌ها فرصت‌های بسیاری را فراهم می‌کند که برخی از آنها عبارت‌اند از:

   کشاورزی و جنگلداری (گرایش درخت‌شناسی، باغبانی، پرورش خوک، پرورش گاو گوشتی، پرورش گاو شیرده، پرورش‌دهنده زنبورعسل و پرورش‌دهنده ماکیان)بازرس ساختمان
   دندانپزشکمدیر پروژه ساختمانی
   تکنسین بیهوشیکارشناس نقشه‌برداری
   کارشناس آزمایشگاه پزشکیآموزش دوره تحقیقاتی فوق دکترا
   پرستار مراقبت‌های سالمندانمدرس دانشگاه
   رزیدنت پزشکیتراشکاری ماشین
   روان‌پزشکتکنسین مکانیک
   کارشناس مراقبت‌های بهداشتیمهندس سازه
   پرستار کودکبرنامه‌نویس سیستم
   کارشناس بهداشت حرفه‌ایبرنامه‌نویس
   پزشک (عمومی و متخصص قلب یا اطفال)تکنسین و مهندس برق
   متخصص اورژانسمهندس برق
   چشم‌پزشککارشناس داروخانه
   تکنسین دیالیزپرستار

   روش‌های مهاجرت کاری به اتریش

   همه افراد خارجی که وارد اتریش می‌شود، نیازی به اقدام برای ویزا ندارند. به‌عنوان‌مثال، اتباع اتحادیه اروپا (EU) و منطقه اقتصادی اروپا (EEA) نیازی به اخذ ویزا ندارند. بااین‌حال، همه متقاضیان خارج از این مناطق باید شخصا به نزدیک‌ترین سفارت یا سرکنسولگری اتریش برای دریافت ویزا مراجعه کنند. ازآنجایی‌که کشور اتریش در منطقه شنگن اروپا قرار دارد، همه متقاضیان باید برای ویزای شنگن درخواست دهند که با توجه به موقعیت متقاضی، به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شود. برخی از انواع ویزای کار در اتریش شامل موارد زیر است:

   1.   کارت قرمز-سفید-قرمز (Red-White-Red Card)

   این کارت یک نوع مجوز اقامت و کار برای اتباع خارجی است، به مدت دو سال صادر می‌شود و به دارنده اجازه می‌دهد تنها توسط یک کارفرمای خاص استخدام شود.

   برای دریافت این کارت باید حداقل ۷۰ امتیاز از معیارهای مختلف مانند سطح تحصیلات، سابقه کار، زبان و حقوق را کسب کنید.  همچنین باید یک پیشنهاد شغلی متناسب با تخصص خود داشته باشید.

   پس از دو سال، می‌توانید برای کارت قرمز-سفید-قرمز پلاس درخواست دهید که به شما اجازه می‌دهد با هر کارفرمای دلخواه خود کار کنید و برای سه سال دیگر اقامت داشته باشید.

   2.   ویزای اقامت شش‌ماهه

   این ویزا، یک نوع ویزای تحصیلی است که به شما اجازه می‌دهد برای ۶ ماه در اتریش بمانید و به جستجوی یک دوره تحصیلی مناسب بپردازید. شما نباید در طول این ۶ ماه در اتریش کار کنید؛ اما می‌توانید از آن به‌عنوان فرصتی برای جست‌وجوی کار در اتریش بهره ببرید.

   3.   ویزای جستجوی کار

   این ویزا فقط برای کارگران بسیار ماهر توصیه می‌شود. ویزای جستجوی کار، یک مجوز شش‌ماهه است و بر اساس سیستم امتیازی صادر می‌شود. متقاضیانی که 70 امتیاز از 100 امتیاز را کسب کنند، کارگر باصلاحیت بالا محسوب می‌شوند.

   4.   کارت آبی اتحادیه اروپا

   کارت آبی اتحادیه اروپا یک نوع مجوز اقامت و کار برای آن دسته از اتباع خارجی است که می‌خواهند در یک کشور عضو اتحادیه اروپا زندگی و کار کنند. این کارت برای مدت ۲ تا ۴ سال صادر می‌شود و به دارنده اجازه می‌دهد با هر کارفرمای دلخواه خود مشغول به کار شود.

   برای دریافت این کارت، باید دارای یک مدرک تحصیلی عالی باشید و یک پیشنهاد شغلی با حقوق حداقل ۱.۵ برابر حقوق متوسط در کشور اتریش به دست آورید.

   5.   ویزای تجاری

   ویزای تجاری یک نوع ویزای کوتاه‌مدت است که به شما اجازه می‌دهد برای اهداف تجاری به یک کشور سفر کنید. با این ویزا، شما می‌توانید در فعالیت‌های تجاری شرکت داشته باشید. اما نباید با این ویزا در کشور مقصد مشغول به کار شوید یا درآمد کسب کنید.

   روش‌های مهاجرت کاری به اتریش

   شرایط مهاجرت کاری به اتریش

   اتریش از یک سیستم امتیازدهی برای تعیین اینکه متقاضیان تحت کدام دسته قرار می‌گیرند، استفاده می‌کند (از جمله: نیروهای بسیار ماهر، نیروهای ماهر که می‌توانند نیازهای شغلی را برآورده کنند، بنیان‌گذاران استارت‌آپ، فارغ‌التحصیلان موسسات آموزش عالی محلی، نیروهای خود اشتغال و غیره).

   همه موارد قید شده واجد شرایط دریافت کارت قرمز-سفید-قرمز هستند. به‌خاطر داشته باشید که شرایط درخواست بر اساس طبقه‌بندی شغلی شما و نوع ویزایی که درخواست می‌کنید، متفاوت است. به‌عنوان‌مثال، یک نیروی بسیار ماهر به موارد زیر نیاز دارد:

   • مدرک دانشگاهی یا تحصیلات عالی
   • دریافت حقوق سالانه برای یک موقعیت شغلی مدیریتی
   • فعالیت‌های پژوهشی و نوآوری
   • گواهینامه و مجوزهای کار لازم
   • توانایی زبانی
   • سابقه تحصیل در اتریش

   به‌خاطر داشته باشید که اتباع اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا نیازی به ویزا ندارند و تا زمانی که گواهی ثبت‌نام و تمکن مالی کافی برای زندگی یا تحصیل در کالج داشته باشند، می‌توانند بیش از سه ماه در این کشور بمانند. پس از پنج سال زندگی در اتریش، هر کسی می‌تواند برای دریافت اقامت طولانی‌مدت اقدام کند.

   هزینه مهاجرت به اتریش از طریق کار

   ارسال فرم درخواست کارت قرمز-سفید-قرمز اتریش (ویزای اجازه کار)، حدود 120 یورو هزینه دارد. همچنین باید برای اعطا و شخصی‌سازی کارت، هزینه پرداخت کنید. اگر به‌عنوان یک نیروی بسیار ماهر درخواست می‌دهید، هزینه‌های بیشتری وجود خواهد داشت. می‌توانید تمام هزینه‌های مربوطه را در زیر مشاهده کنید:

   نوع ویزاهزینه لازم
   ویزای جستجوی کار150 یورو (166 دلار)

   کارت قرمز-سفید-قرمز

   و

   کارت آبی اتحادیه اروپا

   درخواست120 یورو (132 دلار)
   اعطا20 یورو (22 دلار)
   شخصی‌سازی20 یورو (22 دلار)

   کارت آبی اتحادیه اروپا، به عنوان جایگزینی برای کارت قرمز-سفید-قرمز شناخته می شود. هزینه درخواست این کارت شامل ثبت اثر انگشت، اسکن عکس‌ها و امضای شما خواهد بود. چنانچه قصد دارید برای دریافت اقامت این کشور اقدام کنید، می‌توانید از راهنمایی‌های وکیل مهاجرت به اتریش موسسه رویال مهاجرت کمک بگیرید.

   قوانین مهاجرت کاری به اتریش

   برای کارکردن در اتریش، نیاز به مجوز کار دارید. این مجوز معمولا بر اساس نیازهای بازار کار اتریش و شرایط شغلی شما صادر می‌شود. کارفرمای اتریشی باید ابتدا تلاش کند یک شهروند اتریشی یا یک شهروند اتحادیه اروپا را برای شغل موجود استخدام کند و در صورت عدم توانایی دراین‌خصوص، باید برای اخذ مجوز کار شما درخواست دهد. توصیه می‌شود پس از شروع کار، برای دریافت بیمه در اتریش اقدام کنید.

   مراحل مهاجرت کاری به اتریش

   روند درخواست مهاجرت به این کشور، از پیچیدگی‌های خاصی برخوردار است. به همین دلیل، توصیه می‌شود برای انجام این مراحل، از یک موسسه مهاجرتی مجرب کمک بگیرید. به‌طورکلی، مراحل مهاجرت کاری به این کشور عبارت‌اند از:

   1.   پیداکردن یک شغل مناسب

   شما می‌توانید از طریق سایت‌های جستجوی شغل، موسسات کاریابی یا شبکه‌های حرفه‌ای به دنبال فرصت‌های شغلی باشید. بعضی از سایت‌های کاریابی در اتریش عبارت‌اند از: AMS، Karriere و StepStone.

   2.   درخواست برای مجوز کار اتریش

   با توجه به نوع شغل و تابعیت شما، ممکن است نیاز به دریافت یک مجوز کار داشته باشید. شما باید با کارفرمای خود هماهنگ کنید تا ببینید چه نوع مجوز کار برای شما مناسب‌تر است.

   3.   درخواست برای دریافت ویزای کار

   پس از گرفتن مجوز کار، باید به سفارت یا کنسولگری اتریش در کشور خود مراجعه کنید و درخواست خود را برای ویزای کار به ثبت برسانید. همچنین باید مدارک لازم را ارائه دهید.

   4.   ورود به اتریش

   پس از دریافت ویزای کار، می‌توانید به اتریش سفر کنید و با کارفرمای خود تماس بگیرید. به‌علاوه، باید ثبت‌نام خود را در دفاتر ثبت‌نام جمعیت و سکونت (Meldeamt) انجام دهید.

   برترین کشور ها برای مهاجرت کاری

   مهاجرت کاری به آلمان  مهاجرت کاری به کانادا مهاجرت کاری به ترکیه مهاجرت کاری به فرانسه مهاجرت کاری به انگلستان مهاجرت کاری به اسپانیا مهاجرت کاری به سوئد مهاجرت کاری به اتریش مهاجرت کاری به مجارستان مهاجرت کاری به دانمارک مهاجرت کاری به آمریکا مهاجرت کاری به هلند مهاجرت کاری به ایتالیا

   نحوه اخذ ویزای کار اتریش

   این کشور اروپایی با امکاناتی که ارائه می‌دهد، رویای بسیاری از متقاضیان مهاجرت کاری است. برای اخذ ویزای کاری اتریش، شما باید یکی از دو روش زیر را دنبال کنید:

   • دریافت پیشنهاد کار (Job Offer)
   • اخذ ویزای جستجوی کار (Job Seeker)

   برای هر دو روش مهاجرت کاری به اتریش، باید نمره کافی را بر اساس سامانه امتیازبندی کارت قرمز-سفید-قرمز کسب کنید. این سامانه بر اساس معیارهای مختلف به شما امتیاز می‌دهد و حداقل امتیاز موردنیاز به نوع شغل و حرفه شما بستگی دارد.

   نحوه اخذ ویزای کار اتریش

   مدارک لازم برای ویزای کار اتریش

   متقاضی باید برای درخواست ویزای کار، یک پیشنهاد شغلی معتبر از یک شرکت اتریشی داشته باشد. در ویزای کاری که اولین‌بار صادر می‌شود، شغل و کارفرمای شما قید خواهد شد. به‌طورکلی، متقاضیان باید برای درخواست ویزای کار، مدارک زیر را نیز ارائه دهند:

   • گذرنامه
   • فرم درخواست ویزا
   • دو عکس جدید در اندازه پاسپورت
   • کپی شناسنامه
   • مدرک بیمه درمانی
   • اثبات تمکن مالی کافی
   • مدارک اقامت در اتریش
   • مدرکی مبنی بر اتمام دوره در دانشگاه یا سایر موسسات آموزشی با حداقل مدت سه سال
   • اعلامیه کارفرما

   همچنین متقاضیان مهاجرت کاری به اتریش موظف هستند برای هر ادعایی که در درخواست مطرح شده است، مدرک لازم را ارائه دهند (مانند اظهارنامه مالیاتی، تجربه کاری و مدرک مهارت‌های زبانی).

   سایت‌های کاریابی اتریش

   سایت‌های کاریابی، منابع مهمی برای جستجوی فرصت‌های شغلی در این کشور هستند. با توجه به رونق اقتصادی و نیازهای نیروی کار در اتریش، این سایت‌ها به شکل یک پل بین کارفرمایان و جویندگان کار عمل می‌کنند. برخی از بهترین سایت‌های کاریابی اتریش عبارت‌اند از:

   1-   e-ams.at

   این وب‌سایت متعلق به سازمان بازار کار اتریش (AMS) است که خدمات مشاوره، آموزش و واسطه‌گری برای جویندگان کار و کارفرمایان ارائه می‌دهد. شما می‌توانید در این وب‌سایت ثبت‌نام کنید، به آگهی‌های شغلی دسترسی داشته باشید و با مشاوران حرفه‌ای تماس بگیرید.

   2-   karriere.at

   وب‌سایت karriere.at یک پورتال شغلی پیشرو در اتریش است. بیش از 29000 شرکت به‌عنوان کارفرما در این وب‌سایت فعالیت می‌کنند و آگهی‌های شغلی آن ماهانه بیش از 4.5 میلیون بازدید دارند. وب‌سایت karriere.at، یک منبع عالی برای مهاجرت کاری به اتریش به شمار می‌رود.

   3-   indeed.com

   ‌سایت indeed، یک سایت بین‌المللی است که نسخه اتریشی آن در آدرس at.indeed.com قابل‌دسترس شما خواهد بود. شما می‌توانید در این سایت به جستجوی شغل در صنایع و مناطق مختلف بپردازید، رزومه خود را ثبت کنید، نظرات دیگران را درباره شرکت‌ها بخوانید و به‌صورت آنلاین درخواست کار بفرستید.

   اخذ اقامت اتریش پس از مهاجرت کاری

   مجوز کار اتریش اقامت را پوشش نمی‌دهد؛ به همین دلیل، همه باید یک ویزای اقامت جداگانه دریافت کنید. برای اجازه اقامت موقت، باید مجوز کار، اظهارنامه حقوق یا درآمد و نامه‌ای از کارفرما را نشان دهید. در نهایت، می‌توانند پس از پنج سال زندگی قانونی در کشور، برای اقامت دائم اتریش درخواست دهید.

   خدمات رویال مهاجرت

   موسسه مهاجرتی توسعه‌گران مهر آوام با نام تجاری «رویال مهاجرت» یکی از موسسات برجسته و معتبر در زمینه مهاجرت به اتریش است. این موسسه با ارائه مشاوره دقیق در زمینه مهاجرت کاری، تحصیلی و سرمایه‌گذاری به بسیاری از متقاضیان کمک کرده است تا با موفقیت به این کشور نقل‌مکان کنند. موسسه رویال مهاجرت در حوزه ویزای تحصیلی، ویزای کاری و سرمایه‌گذاری در حدود ۱۵ کشور، مشاوره و خدمات ارائه می‌دهد.

   خدمات رویال مهاجرت هنگام مهاجرت کاری به اتریش

   جمع‌بندی

   گروه‌ها و افراد مختلف از دانشجویان گرفته تا محققان مشهور، اتریش را کشوری جذاب برای کار و زندگی می‌دانند. به همین دلیل، مهاجرت کاری به اتریش یکی از گزینه‌های جذاب برای متقاضیان کار در خارج از کشور است. بااین‌حال، قوانین مربوط به ویزای کار اتریش می‌توانند در نگاه اول پیچیده به نظر برسند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره نحوه دریافت تابعیت اتریش می‌توانید از راهنمایی‌های تیم رویال مهاجرت کمک بگیرید.

   سؤالات متداول

   چگونه می‌توانم اقامت کاری اتریش را بگیرم؟

   • دریافت پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای مجار
   • درخواست اقامت کاری از طریق سفارت یا کنسولگری اتریش در کشور خود

   صدور ویزای کار اتریش چقدر است؟

   بستگی به نوع شغل و سطح تحصیلات شما دارد؛ اما به طور معمول، فرآیند صدور اقامت کاری اتریش حدود ۲ تا ۴ ماه طول می‌کشد.

   هزینه ویزای کار اتریش چقدر است؟

   با توجه به نوع ویزای درخواستی، از 120 تا 150 یورو متفاوت خواهد بود.

   چه شغل‌هایی در اتریش پرطرف‌دار هستند؟

   • مهندس نرم‌افزار
   • حسابدار
   • پزشک
   • بازاریاب و فروشنده

   متوسط حقوق در اتریش چقدر است؟

   حقوق متوسط در اتریش حدود ۱۰۰۰ یورو در ماه است. البته این مقدار بستگی به نوع شغل، سطح تحصیلات، تجربه و مهارت‌های شما دارد.

   مقالات مرتبط

   سرمایه گذاری در اتریش

   سرمایه گذاری در اتریش

   اقامت از طریق سرمایه گذاری در اتریش یک فرصت منحصربه‌فرد برای زندگی در اروپا است. سرمایه‌گذاری در این کشور مزایای زیادی به‌همراه دارد. با کمک …

   زندگی در اتریش

   زندگی در اتریش

   مهاجرت یکی از سخت‌ترین تصمیم‌های زندگی است. انتخاب مقصد مناسب بزرگ‌ترین چالشی خواهد بود که با آن روبرو می‌شوید. کشور‌های اروپایی به‌دلیل رفاه مطلوب و …

   وکیل مهاجرت به اتریش

   وکیل مهاجرت اتریش

   در دنیای مدرن، بسیاری از مردم رویای تغییر محل زندگی خود و فرصتی برای شروع زندگی جدید در کشور دیگری را در سر می‌پرورانند. فرآیند …

   تحصیل پزشکی در اتریش

   تحصیل پزشکی در اتریش

   پزشکی پرطرفدارترین رشته بین داوطلبان گروه آزمایشی تجربی است. قبولی در این شاخه برخلاف سایر رشته‌ها بسیار سخت و پیچیده خواهد بود. شرایط و نابرابری‌های …

   ثبت شرکت در اتریش

   ثبت شرکت در اتریش

   اتریش به یک مقصد محبوب برای انجام تجارت در اروپا تبدیل شده است. این کشور به‌دلیل استانداردهای بالای زندگی، اقتصاد پایدار و موقعیت استراتژیک، سرمایه‌گذاران …

   تابعیت و شهروندی اتریش

   تابعیت و شهروندی اتریش

   اتریش به‌عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان طبقه‌بندی می‌شود. این کشور دارای بالاترین استانداردهای زندگی و یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی در جهان است. همه …

   مشاغل مورد نیاز اتریش

   مشاغل مورد نیاز اتریش

   اتریش یک کشور اروپایی با اقتصاد پیشرفته و گسترده محسوب می‌شود که همواره به‌دنبال انتخاب مهارت‌ها و توانایی‌های متناسب با نیازهای بازار کار خود است. …

   خرید خانه در اتریش

   خرید خانه در اتریش

   خرید خانه در اتریش یکی از تصمیمات مهم و جذاب در زندگی است که قطعا تاثیر عمیقی بر آینده و کیفیت زندگی شما دارد. اتریش …

   بورسیه تحصیلی اتریش

   بورسیه تحصیلی اتریش

   بورسیه تحصیلی اتریش، فرصتی گرانبها برای دانشجویان جهت ادامه تحصیلات عالی در یکی از کشورهای پیشرو در حوزه آموزش عالی است. این بورسیه‌ها‌ از طریق …

   تحصیل دندانپزشکی در اتریش

   تحصیل دندانپزشکی در اتریش

   اتریش به‌عنوان یکی از کشورهای پیشرو در زمینه دانش و فناوری دندانپزشکی شناخته می‌شود. سیستم آموزشی دندانپزشکی در این کشور بر اساس استانداردهای بین‌المللی تنظیم …

   مهاجرت کاری به اتریش

   مهاجرت کاری به اتریش

   اتریش برای افرادی که به دنبال یک زندگی بهتر هستند، فرصت‌های شغلی مختلفی را ارائه می‌دهد. این کشور در حوزه اقتصادی و فناوری، پیشرو است …

   دانشگاه‌ های اتریش

   دانشگاه‌ های اتریش

   سالانه هزاران نفر از سراسر جهان در دانشگاه‌ های اتریش ثبت‌نام می‌کنند. اغلب تعداد دانشجویان خارجی و داخلی در دانشگاه‌های این کشور یکسان هستند؛ بنابراین …

   نظر خود را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   مشاوره رایگان مهاجرت