تحصیل پزشکی در ترکیه
رویال مهاجرت می 30, 2023

تحصیل پزشکی در ترکیه

ترکیه در دو دهه اخیر در زمینه آموزش پزشکی گام‌های بلندی برداشته است. دانشگاه‌های کشور ترکیه در میان بهترین دانشگاه‌های اروپا قرار دارند. دلایل اصلی تحصیل پزشکی در ترکیه هزینه‌های تحصیلی ارزان و استانداردهای آموزشی بالا هستند. به علاوه، دانشجویان خارجی می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی فراوان در این کشور بهره ببرند. در پایان، دانشجویان می‌توانند با مدرک بین‌المللی که دریافت می‌کنند، به راحتی در کشورهای پیشرفته جهان به طبابت بپردازند.

تعداد دانشگاه‌های پزشکی در ترکیه47 دانشگاه
مدت زمان تحصیل رشته پزشکی در ترکیه6 سال (در برخی دانشگاه‌ها 7 سال)
شهریه سالانه دانشگاه‌های پزشکی دولتی ترکیه4 هزار تا 21 هزار دلار
شهریه سالانه دانشگاه‌های پزشکی خصوصی ترکیه16 هزار تا 25 هزار دلار
متوسط درآمد پزشکان در ترکیه22 هزار و 500 یورو در سال
درخواست فوری مشاوره

  درخواست فوری مشاوره

   مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه

   شاید تعجب کنید، اما طبق آمارهای موجود، سالانه چندین هزار متقاضی خواهان تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه هستند. اما دلیل این همه تقاضا چیست؟ از مهم‌ترین دلایل انتخاب ترکیه برای تحصیل پزشکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

   • در صورت تحصیل در ترکیه امکان دسترسی به آزمایشگاه‌های درجه یک، آخرین پیشرفت‌های فنی و محیطی مساعد برای مطالعه و زندگی را خواهید داشت. علاوه بر این، فرصتی برای آموزش توسط اساتید و پزشکان در سطح جهانی دارید.
   • از سال 2001 سیستم آموزشی ترکیه به عضویت سیستم آموزشی یکپارچه اتحادیه اروپا که به فرآیند بولونیا شهرت دارد، درآمده است. به همین دلیل، مدارج دانشگاهی این کشور از اعتبار و کیفیت بالایی برخوردار و مورد تایید کشورهای اروپایی هستند.
   • تحصیل پزشکی در ترکیه شهرت جهانی دارد. همکاری علمی نزدیک این کشور با دانشگاه‌های معتبر جهانی و حضور اساتید بین‌المللی از آمریکا و اروپا باعث شده است دانشجویان در اجرای پروژه‌های مشترک با دانشگاه‌های برتر شرکت کنند.
   • پس از فارغ‌التحصیلی از ترکیه با مدرک پزشکی اخذ شده از این کشور، می‌توانید در تمامی کشورهای جهان به طبابت بپردازید.

   دانشگاه های پزشکی ترکیه

   ترکیه به تدریج به یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیل پزشکی در خارج از کشور تبدیل می‌شود. این کشور به دلیل درمان‌های پزشکی بسیار پیشرفته و آزمایشگاه‌های باکیفیت مشهور است. بسیاری از دانشگاه‌های پزشکی، دوره‌های خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند. دانشجویان خارجی به دلیل سهولت پذیرش و هزینه‌های تحصیلی مقرون‌به‌صرفه، تحصیل پزشکی در ترکیه را ترجیح می‌دهند. جدا از این، فرهنگ و میراث غنی ترکیه نیز دانشجویان بسیاری را به خود جذب می‌کند.

   بیش از ۴۷ دانشگاه پزشکی در ترکیه وجود دارد. آن‌ها با پیروی از روش‌های آموزشی پیشرفته و رویکردهای علمی پیچیده، آموزش با استانداردهای بالا را ارائه می‌دهند. در زیر، ۱۰ مورد از بهترین دانشگاه های ترکیه که بر اساس عملکرد تحقیقاتی آن‌ها در رشته پزشکی رتبه‌بندی شده‌اند، آورده شده‌ است.

   دانشگاه های کشور ترکیهامتیاز در جهانامتیاز در اروپاامتیاز در ترکیه
   دانشگاه Hacettepe۵۶۵۹۳۲
   دانشگاه استانبول۴۸۲۷۷۱
   دانشگاه آنکارا۵۷۲۹۴۳
   دانشگاه اژه۸۲۲۱۷۰۸
   دانشگاه غازی۷۸۰۱۵۳۷
   دانشگاه مرمره۹۰۹۱۹۶۱۰
   دانشگاه باسکنت۱۵۴۹۴۳۴۲۵
   دانشگاه دوکوز ایلول۹۰۱۱۹۵۹
   دانشگاه آتاتورک۱۱۰۱۲۶۷۱۳
   دانشگاه سلجوک۱۲۴۱۳۲۱۱۶

   هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

   ترکیه یکی از ارزان‌ترین کشورها برای تحصیل در رشته پزشکی است؛ اما این موضوع، کیفیت آموزش را به خطر نمی‌اندازد. هزینه کمتر زندگی در ترکیه و در دسترس بودن بورسیه‌ها نیز به کاهش بار مالی دانشجویان کمک می‌کند. هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه از 16 هزار تا 25 هزار دلار آمریکا در دانشگاه های خصوصی متغیر است. شهریه سالانه دانشگاه های دولتی ترکیه نیز تقریبا 10 هزار دلار آمریکا است.

   دانشگاهنوع دانشگاههزینه سالانه دلار آمریکا
   دانشگاه  Hacettepeدولتی۹۹۶۲ دلار
   دانشگاه کوچخصوصی۲۶۵۰۰ دلار
   دانشگاه اوکان استانبولخصوصی۲۳۵۰۰ دلار
   دانشگاه آلتینباسخصوصی۲۵۰۰۰ دلار
   دانشگاه آیدین استانبولخصوصی۱۹۰۰۰-۲۲۰۰۰ دلار
   دانشگاه هالیکخصوصی۱۶۰۰۰ دلار
   دانشگاه مدیترانه شرقیدولتی۲۱۱۹۸ دلار
   دانشگاه دولتی Erciyesدولتی۴۰۷۷ دلار

   هزینه تحصیلی پزشکی در ترکیه

   هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون

   دانشگاه های دولتی پزشکی در ترکیه، از دانشجویان امتحان ورودی می‌گیرند. یکی از دغدغه‌های افراد این است که بدون آزمون وارد دانشگاه های پزشکی ترکیه شوند. در صورت ورود به دانشگاه های خصوصی، این امر امکان‌پذیر است. تحصیل در رشته پزشکی به زبان ترکی در دانشگاه های خصوصی، شهریه نسبتا کم‌تری دارد. اما هزینه تحصیل رشته پزشکی در ترکیه بدون کنکور به زبان انگلیسی مبلغی حدود ۲۲ تا ۳۸ هزار دلار هزینه دارد.

   برترین کشورها برای تحصیل پزشکی

   تحصیل پزشکی در آلمان   تحصیل پزشکی در کانادا    تحصیل پزشکی در ترکیه   تحصیل پزشکی در فرانسه    تحصیل پزشکی در اسپانیا   تحصیل پزشکی در انگلیس تحصیل پزشکی در دانمارک تحصیل پزشکی در سوئد تحصیل پزشکی در مجارستان تحصیل پزشکی در هلند تحصیل پزشکی در آمریکا تحصیل پزشکی در اتریش

   شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه

   تکمیل دوره پزشکی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه تقریبا ۶ یا ۷ سال طول می‌کشد. پیش از مهاجرت تحصیلی به ترکیه و ورود به دانشگاه، دانشجویان باید در آزمون ورودی به نام YOS یا SAT شرکت کنند. بخش اول سوالات این آزمون مربوط به دروس ریاضی و هندسه می‌شود و بخش دوم آن به ارزیابی تسلط زبان ترکی دانشجو می‌پردازد. نمره زبان ترکی دانشجویان باید بین A,B,C باشد؛ در غیر این صورت می‌توانند در دوره یک ساله TOMER شرکت کنند.

   به‌طور کلی، شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه به شرح زیر است:

   • داشتن مدرک دیپلم یا پیش‌دانشگاهی با نمره قابل قبول
   • شرط معدل برای تحصیل در ترکیه در دانشگاه دولتی معدل ۱۸ به بالا و دانشگاه‌های خصوصی معدل ۱۵ به بالا
   • اخذ امتیاز قابل قبول در آزمون YOS یا SAT
   • ارائه مدرک زبان (مدارکPTE ،TOFEL یا IELTS برای تحصیل به زبان انگلیسی و مدرک TOMER‌ برای تحصیل به زبان ترکی)
   • اثبات تمکن مالی

   شرط معدل برای تحصیل پزشکی در ترکیه

   از مهم‌ترین شروط پذیرش در دانشگاه های ترکیه در رشته پزشکی، داشتن معدل بالا است. دانشگاه های دولتی شرایط سخت‌تری را در زمینه شرط معدل در نظر گرفته‌اند. دانشگاه های خصوصی اما شرایط متغیر و آسان‌تری را فراهم می‌کنند. برای ورود به دانشگاه های دولتی ترکیه باید معدل شما بالای ۱۸ باشد. اما برای ورود به دانشگاه های خصوصی با حداقل معدل ۱۵ نیز می‌توانید در زمینه پزشکی تحصیل کنید.

   آزمون ورودی پزشکی در ترکیه

   دانشجویان می‌توانند یک دانشگاه دولتی یا خصوصی را برای تحصیل پزشکی در ترکیه انتخاب کنند. دانشگاه‌های دولتی از دانشجویان می‌خواهند در آزمون ورودی به نام YOS شرکت کنند که نیاز به دانش زبان ترکی دارد. از سوی دیگر، دانشگاه های خصوصی در ترکیه به نمرات YOS نیاز ندارند و در عوض، نمرات SAT، ACT، IB یا سایر آزمون‌های بین‌المللی را می‌پذیرند.

   بورسیه پزشکی در ترکیه

   بورسیه‌های تحصیلی ترکیه، برنامه‌های بورسیه دولتی هستند که به دانشجویان خارجی واجد شرایط از سراسر جهان اجازه می‌دهند در دانشگاه های برجسته این کشور تحصیل کنند. بورسیه‌های تحصیلی ترکیه دوره‌های مختلفی را برای دانشجویان در تمام سطوح تحصیلی و همچنین دوره‌های اختصاصی و مشارکتی برای گروه‌های هدف ارائه می‌دهد. دوره‌ها شامل مدارک تمام وقت تا برنامه‌های تخصصی کوتاه مدت می‌شوند. این بورسیه‌ها به دانشجویانی تعلق می‌گیرند که علاوه بر تحصیل، در فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی نیز شرکت می‌کنند. دانشجویان برای دریافت این بورسیه‌های تحصیلی باید شرایط زیر را داشته باشند:

   • زیر 21 سال سن داشته باشند.
   • 90 درصد نمره (آزمون ورودی) را کسب کرده باشند.

   سه نوع بورسیه تحصیلی ترکیه وجود دارد:

   • بورسیه‌های تمام وقت
   • بورسیه‌های کوتاه مدت
   • برنامه‌های بورسیه مشترک

   دانشجویان باید یک حساب کاربری در سیستم درخواست بورسیه ترکیه راه‌اندازی کنند. مرحله بعدی، انتخاب رشته و دانشگاه و ارسال درخواست همراه با مدارک مورد نیاز است. در اینجا، لیستی از اسناد مورد نیاز آورده شده است:

   • گذرنامه یا شناسنامه
   • عکس (حداقل یک سال بیشتر)
   • نتایج امتحان (SAT، ACT یا TQDK، هر کدام که قابل اجرا باشد)
   • گواهینامه دیپلم و ریز نمرات
   • نتایج آزمون مهارت زبان انگلیسی مانند تافل یا آیلتس (برای دوره‌های تدریس شده به زبان انگلیسی)
   • انگیزه نامه

   توجه: دانشجویان برگزیده باید در دوره یک ساله مهارت زبان ترکی شرکت کنند و تا پایان سال تحصیلی خود به سطح C1 برسند.

   بورسیه‌های تمام وقت

   این بورسیه‌ها به دانشجویانی اعطا می‌شوند که در دوره‌های تمام وقت شرکت می‌کنند که شامل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می‌شود. بورسیه‌های تمام وقت موارد زیر را پوشش می‌دهند:

   • کمک هزینه ماهانه (53 دلار)
   • هزینه‌های تحصیل
   • دوره زبان ترکی به مدت یک سال
   • بیمه سلامت
   • محل اقامت
   • دو بلیت هواپیما (برای ورود و خروج از کشور پس از فارغ‌التحصیلی)

   بورسیه‌های کوتاه مدت

   دانشجویان خارجی با سوابق تحصیلی درخشان، واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی کوتاه مدت هستند. مدت زمان این بورسیه، یک سال است و ماهانه مبلغ 27 دلار به دانشجو پرداخت می‌کند.

   بورسیه پزشکی در ترکیه

   بورسیه‌های دانشگاه

   دانشگاه های کشور ترکیه بورسیه‌های متعددی را به دانشجویان پزشکی اعطا می‌کنند. این بورسیه‌ها به‌عنوان بورسیه تحصیلی مبتنی بر شایستگی یا به‌عنوان حمایت اقتصادی به دانشجویانی که دارای زمینه‌های مالی با مشکل هستند، ارائه می‌شوند. دانشجویان بر اساس معیارهای تعیین شده توسط دانشگاه خاص ارزیابی می‌شوند و از آن‌ها حمایت مالی، غذایی و خوابگاهی خواهد شد. به‌عنوان مثال، دانشگاه آنکارا از دانشجویان نیازمند، در ازای کار پاره وقت در دانشگاه، حمایت مالی می‌کند.

   تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

   سهولت امکان سفر به ترکیه بدون ویزا می‌تواند یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه باشد؛ زیرا دانشجویان می‌توانند در بدو ورود، اقامت تحصیلی دریافت کنند. از دیگر دلایل تحصیل دندانپزشکی در کشور ترکیه می‌توان به هزینه پایین زندگی و تحصیل در کشور ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی اشاره کرد.

   همانند تحصیل پزشکی در ترکیه شما می‌توانید به دو زبان ترکی و انگلیسی در رشته دندانپزشکی تحصیل کنید و هم‌زمان به تحصیل و کار ادامه دهید. یکی دیگر از مزایای مهم تحصیل دندانپزشکی در کشور ترکیه، ارائه کارت پزشکی بین‌المللی برای فارغ‌التحصیلان است.

   مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در ترکیه مانند بسیاری از کشورهای دیگر، 5 سال است. تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های کشور ترکیه به دو بخش تقسیم می‌شود که بخش اول دو سال و بخش دوم آن سه سال است.

   • در دوره دو ساله اول، هم دروس نظری و هم دروس عملی تدریس می‌شوند.
   • در بخش دوم که به مدت 3 سال به طول می‌انجامد، دانشجویان در بیمارستان به صورت عملی آموزش داده می‌شوند تا مهارت‌های لازم را فراگیرند.

   سال تحصیلی دندانپزشکی در ترکیه به صورت فصلی تقسیم می‌شود. اکثر دانشگاه های کشور ترکیه ترم اول خود را در سپتامبر و ترم دوم خود را در فوریه شروع می‌کنند. متقاضیان برای ورود به دانشگاه های پزشکی ترکیه باید در آزمون YOS یا SAT شرکت کنند.

   هزینه تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های خصوصی ترکیه و بدون کنکور بین 10 هزار تا 25 هزار دلار در سال است. هزینه تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه بین هزار تا 3 هزار دلار در سال است.

   تحصیل داروسازی در ترکیه

   تحصیل در رشته داروسازی در ترکیه 5 سال طول می‌کشد. در صورتی که دانشجو در حین تحصیل در این رشته مدرک زبان (ترکی) را دریافت نکرده باشد، باید یک سال را به‌عنوان «سال آمادگی زبان» بگذراند.

   ترکیه از نظر فرهنگی کشوری متنوع است که پذیرای دانشجویان خارجی از سراسر جهان است. چندین کالج در ترکیه وجود دارد که داروسازی را به دو زبان انگلیسی و ترکی برگزار می‌کنند.

   تخصص‌های رشته داروسازی در ترکیه

   تخصص‌های رشته داروسازی در ترکیه عبارت‌اند از:

   داروسازی عمومی: این تخصص 5 سال زمان می‌برد. 4 سال از آن به مطالعه تئوری نیاز دارد و سال پنجم به‌عنوان یک سال آموزش عملی در موسسات آموزشی و بیمارستان‌ها در نظر گرفته می‌شود. پس از فارغ‌التحصیلی، دانشجو می‌تواند در رشته‌های زیر فعالیت کند:

   • فارماکولوژی
   • تحقیقات دارویی
   • داروسازی صنعتی (تخصص کار در کارخانه)
   • کار به‌عنوان نماینده فروش بازاریابی
   • کار در شرکت‌های داروسازی
   • داروخانه‌های بیمارستانی یا داروخانه‌های خصوصی

   پذیرش در دانشگاه های دولتی ترکیه در رشته داروسازی به قبولی در آزمون “Yös ترکی” یا آزمون “SAT آمریکایی” بستگی دارد. علاوه بر این، باید معدل دیپلم شما بالا باشد و به مدرک مهارت زبان نیز نیاز دارید. در دانشگاه های خصوصی ترکیه شرایط تحصیل در رشته داروسازی ارائه مدرک دیپلم متوسطه و مدرک زبان است. هنگام انتخاب زبان انگلیسی به‌عنوان زبان تحصیلی، داشتن مدرک تافل الزامی است. اگر تحصیل به زبان ترکی را انتخاب می‌کنید، باید مدرک Tömer ارائه دهید.

   مدارک لازم برای اخذ پذیرش پزشکی در ترکیه

   مهمترین مدارکی که برای دریافت پذیرش دانشگاه و ویزای تحصیلی ترکیه باید ارائه دهید، عبارت‌اند از:

   • دیپلم دبیرستان (یک نسخه ترجمه شده به انگلیسی یا انگلیسی)
   • ریز نمرات دبیرستان (یک نسخه ترجمه شده به انگلیسی یا ترکی)
   • پاسپورت معتبر
   • نمرات آزمون مهارت زبان انگلیسی
   • انگیزه نامه
   • توصیه نامه در صورت وجود
   • مدرک زبان ترکی (چند دانشگاه دولتی)

   تحصیل تخصص پزشکی در ترکیه

   پس از اتمام تحصیل پزشکی در ترکیه و دریافت مدرک پزشکی عمومی، می‌توانید برای گرفتن تخصص در ترکیه اقدام کنید. مدت زمان دوره تخصص پزشکی در ترکیه با توجه به تفاوت گرایش‌های گوناگون، 4 تا 7 است. برای گذراندن تخصص در ترکیه باید دانش زبان انگلیسی شما بالا باشد و در آزمون‌های STS و TUS شرکت کنید. شما باید از مجموع 100 نمره موجود، حداقل 60 نمره به دست آورید.

   اگر مدرک پزشکی عمومی خود را در یک کشور دیگر گرفته باشید، باید آن را در ترکیه معادل‌سازی کنید. برای شرکت در دوره تخصص باید یک آزمون شفاهی را نیز پشت سر بگذارید. در صورت موفقیت در این آزمون، گواهی معادل‌سازی دریافت خواهید کرد. چنانچه نمره قبولی کسب نکنید، باید به مدت 3 ماه در یک بیمارستان آموزشی در ترکیه فعالیت کنید.

   درآمد پزشکان در ترکیه

   درآمد پزشکان در ترکیه

   یکی از بررسی‌هایی که پزشکان قبل از مهاجرت به ترکیه انجام می‌دهند، میانگین حقوق پزشک در ترکیه است. طبق آمار به دست آمده در سال 2023، تخصص پزشکی در ترکیه یکی از پردرآمدترین مشاغل در ترکیه است و پزشکان سالانه حدود 22500 یورو در این کشور دریافت می‌کنند.

   اقامت ترکیه از طریق تحصیل پزشکی

   پس از پایان تحصیل پزشکی در ترکیه و اخذ مدرک بین‌المللی خود، می‌توانید انتخاب کنید که در این کشور بمانید یا به کشور دیگری بروید. بسیاری از فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی از دانشگاه های کشور ترکیه، به دیگر کشورهای اروپایی مهاجرت می‌کنند. برای دریافت اقامت ترکیه، در وهله اول باید یک پیشنهاد کار دریافت کنید و استخدام شوید. به این ترتیب، ویزای تحصیلی شما به ویزای کاری تبدیل می‌شود. در صورت استخدام شدن می‌توانید به صورت سالانه اقامت خود را تمدید کنید. پس از 5 سال کار، امکان دریافت تابعیت ترکیه وجود دارد.

   جمع‌بندی

   ترکیه یکی از کشورهایی است که در زمینه آموزش پزشکی، دندانپزشکی و پیراپزشکی از کیفیت مناسبی برخوردار است. در ترکیه، پزشکی را می‌توان به زبان انگلیسی یا ترکی مطالعه کرد. تحصیل پزشکی در ترکیه عموما 6 سال و در برخی از دانشگاه‌ها 7 سال زمان می‌برد. برای ورود به دانشگاه های پزشکی دولتی باید در آزمون‌های YOS یا SAT شرکت کنید. چنانچه قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه را دارید، بهتر است از طریق یک وکیل مهاجرت به ترکیه اقدام کنید.

   سؤالات متداول درباره  تحصیل پزشکی در ترکیه و تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

   بله، شما می‌توانید به عنوان یک دانشجوی بین الملل این رشته را مطالعه کنید.

   پزشکی و دندان پزشکی معمولا ۵ الی ۷ سال به درازا می‌کشند.

   بله، به تک تک شرایط در پاراگراف‌های فوق اشاره کرده‌ایم.

   بله شما می‌توانید بدون ویزای دانشجویی به این کشور سفر کنید.

   مقالات مرتبط

   بورسیه تحصیلی ترکیه

   بورسیه تحصیلی ترکیه

   بورسیه تحصیلی همواره جزو برنامه های محبوب میان دانشجویان بین المللی بوده است زیرا دانشجویان به این ترتیب می توانند بخش زیادی از هزینه های …

   تحصیل داروسازی در ترکیه + شرایط و هزینه تحصیل داروسازی

   تحصیل داروسازی در ترکیه

   رشته داروسازی در ترکیه یکی از رشته های محبوب گروه تجربی است که داوطلبان زیادی دارد. ترکیه به دلیل نزدیکی به ایران و دارا بودن …

   تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

   تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

   پیچیدگی‌های قبولی در کنکور سراسری ایران و شرایط مطلوب تحصیل دندانپزشکی در ترکیه سالانه تعداد زیادی دانشجوی ایرانی و بین‌المللی را به سمت این کشور …

   تحصیل در کالج های ترکیه ۲۰۲۳-۲۰۲۴

   تحصیل در کالج های ترکیه

   ایده تحصیل در ترکیه همزمان با فراگیری مهارت های شغلی و کسب آمادگی برای کار و اشتغال پس از فارغ التحصیلی مقدمه تحصیل در کالج …

   ددلاین دانشگاه های ترکیه

   ددلاین دانشگاه های ترکیه

   تقریباً هیچ شهری در ترکیه وجود ندارد که یک یا دو دانشگاه در آنها نباشد. بیش از 200 دانشگاه در ترکیه وجود دارد که از …

   تحصیل پزشکی در ترکیه

   تحصیل پزشکی در ترکیه

   ترکیه در دو دهه اخیر در زمینه آموزش پزشکی گام‌های بلندی برداشته است. دانشگاه‌های کشور ترکیه در میان بهترین دانشگاه‌های اروپا قرار دارند. دلایل اصلی …

   تحصیل کارشناسی در ترکیه و کارشناسی ارشد در ترکیه + شرایط پذیرش

   تحصیل کارشناسی و ارشد در ترکیه

   مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه به ویژه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در میان دانشجویان ایرانی بسیار رایج شده است. پس از پیوستن کشور …

   مقاله قبلی

   مقاله بعدی

   نظر خود را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   مشاوره رایگان مهاجرت