تابهیت و شهروندی کانادا
رویال مهاجرت مارس 1, 2023

تابعیت و شهروندی کانادا

کانادا یکی از بهترین کشور ها برای مهاجرت می باشد و اغلب مردم در سراسر دنیا آرزوی زندگی در این کشور پیشرفته را دارند. می توان گفت کانادا یکی از پر طرفدار ترین مقاصد مهاجرتی در جهان به شمار می رود و افراد زیادی به قصد تحصیل کار و سرمایه گذاری، به این کشور مهاجرت می کنند. بیشتر افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند، به دنبال اخذ تابعیت این کشور می باشند، تا بتوانند از مزایای مختلفی همچون حق رای، انتخاب شغل به صورت آزادانه، اشتغال در مقام های دولتی و همچنین داشتن پاسپورت کانادایی برخوردار شوند. در این مقاله قصد داریم در مورد شهروندی کانادا و سیتیزن شیپ کانادا صحبت کنیم و اطلاعاتی را در این زمینه در اختیار افرادی که به دنبال تابعیت این کشور هستند قرار دهیم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

با اقامت دائم کانادا یا PR آشنا شوید

واژه PR مخفف Permanent residence یک وضعیت مهاجرتی می باشد و به معنای اقامت دائم در یک کشور است. این وضعیت با حق شهروندی یکسان نبوده و تنها یک وضعیت مهاجرتی دارای ثبات برای شهروندان خارجی در کانادا می باشد. بسیاری از افراد در پاسخ به این سوال که PR چیست، آن را به کارت اقامت در کانادا نسبت می دهند که کاملا درست است. در حال حاضر افراد برای ورود به کانادا پیش از برخورداری از اجازه پرواز، باید چکاپ سلامت را انجام داده و دارای کارت تزریق واکسن مورد تائید در کانادا باشند. به دلیل کاهش شدت شیوع بیماری کرونا، دیگر افراد نیازی به رعایت قرنطینه 14 روزه در هتل و یا یک محل اقامت ثابت را تخواهند داشت.

برترین کشورها برای مهاجرت

مهاجرت به آلمان   مهاجرت به کانادا  مهاجرت به ترکیه   مهاجرت به فرانسه   مهاجرت به انگلستان  مهاجرت به اسپانیا  مهاجرت به سوئد  مهاجرت به دانمارک  مهاجرت به اتریش مهاجرت به مجارستان مهاجرت به آمریکا مهاجرت به ایتالیا مهاجرت به هلند 

افراد دارای اقامت دائم کانادا PR، باید مالیات خود را به صورت منظم پرداخت نموده و به تمامی قوانین فدرال، استان و شهرداری در کانادا احترام بگذارند. این افراد مجاز به شرکت در رای گیری و همچنین فعالیت در یک دفتر سیاسی نخواهند بود. علاوه بر این امکان اشتغال در مشاغلی که نیازمند مجوز های امنیتی سطح بالا می باشد، برای افراد دارای اقامت PR امکان پذیر نمی باشد.

افرادی که کارت اقامت PR کانادا را اخذ کرده اند، می توانند از حقوق و مزایای مخنلفی برخوردار گردند که در ادامه به برخی از این حقوق اشاره خواهیم کرد:

 • امکان برخورداری از مزایای اجتماعی همچون پوشش بیمه خدمات درمانی
 • امکان اشتغال به کار تمام وقت در کانادا
 • امکان زندگی، تحصیل و یا کار در هر منطقه از کانادا
 • امکان تحصیل فرزندان متقاضی در مدارس دولتی
 • امکان افتتاح حساب بانکی بین المللی
 • امکان اقدام برای حق شهروندی
 • تحت پوشش قرار گرفتن و حمایت قانون کانادایی و منشور حق و آزادی کانادا

شهروندی و تابعیت کانادا چیست؟

در این قسمت می خواهیم به این سوال که “تابعیت کانادا چیست؟” پاسخ دهیم. شهروندی کانادا به معنی وجود یک رابطه سیاسی، حقوقی و معنوی بین هر شخص حقیقی و یا حقوقی با دولت این کشور می باشد. می توان گفت تابعیت یک رابطه سیاسی محسوب می شود، به این دلیل که دولت کانادا، فرد تبعه را متعلق به خود می داند؛ یک رابطه حقوقی است، زیرا در سیستم داخلی و بین المللی آثار حقوقی به دنبال دارد و یک رابطه معنوی است، چرا که تابعیت منحصر به مکان نمی باشد. یعنی اگر یک تبعه کانادایی چه در کانادا سکونت داشته باشد و چه در کشوری دیگر، باز هم یک کانادایی محسوب می شود.

تابعیت کشور کانادا، به وضعیتی گفته می شود که با تولد فرد در این کشور و سپری شدن یک روند طبیعی، به فرد تعلق می گیرد. البته افراد می توانند با مهاجرت به کانادا و اقامت در این کشور و البته با داشتن شرایط لازم، تابعیت این کشور را اخذ نمایند. برای دست یافتن به شهروندی کشور کانادا، متقاضیان باید در آزمون شهروندی شرکت نموده و نمره قبولی کسب کنند. افراد با گرفتن شهروندی کشور کانادا هیچ فرقی با سایر شهروندان کانادایی نداشته و به حقوقی خواهند رسید که در زمان اقامت دائم از آن بی بهره بوده اند. از جمله این حقوق شهروندی می توان به حق رای و اشتغال در مشاغل دولتی با امنیت بالا اشاره کرد.

مزایای شهروندی کانادا

کشور کانادا به دلیل داشتن شرایط اقتصادی مناسب و سطح بالای رفاه، مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است و به مقصدی جذاب برای مهاجرت تبدیل شده است. یکی از دلایلی که سبب می شود افراد به دنبال تابعیت این کشور باشند، اعتبار بالای پاسپورت کانادا می باشد. در این بخش می خواهیم به بررسی مزایای شهروندی کانادا بپردازیم. به برخی از این مزایا در ادامه اشاره شده است:

 • افراد می توانند در کانادا به کسب و کار مشغول شوند.
 • با دریافت سیتیزن شیپ کانادا، افراد می توانند با پاسپورت این کشور، بدون محدودیت به کشور های اروپایی سفر کنند.
 • فرزندان متقتضیان نیز می توانند تابعیت کانادا را دریافت کنند.
 • افراد در این کشور حق رای خواهند داشت و می توانند در انتخابات شرکت کنند.
 • در صورت شهروندی کشور کانادا، افراد نیازی به تمدید کارت PR خود نخواهند داشت.
 • افراد همچون سایر شهروندان کانادایی می توانند از خدمات درمانی و آموزشی بهره مند شوند.
 • با اخذ شهروندی کانادا افراد شرایط مالیاتی مناسبی خواهند داشت.
 • داشتن امنیت شغلی یکی دیگر از مزایای سیتیزن شیپ کشور کانادا به شمار می رود.
 • افراد می توانند در شغل های مختلف و بیشتری نسبت به دارندگان اقامت دائم کانادا مشغول به کار شوند.
 • افراد با به دست آوردن تابعیت کانادا حق شرکت در انتخابات فدرال، استانی و شهرداری را خواهند داشت.
 • شهروندان کانادایی می توانند در مناصب سیاسی کاندید شوند.
 • افراد در صورت دریافت سیتیزن شیپ کانادا، نیازی به تمدید مدارک مهاجرتی خود نخواهند داشت، چرا که گواهی شهروندی به صورت نامحدود اعتبار دارد.
 • افراد می توانند بدون محاسبه روز های اقامت برای حفظ وضعیت خود در کانادا، این کشور را ترک کرده و مجددا و وارد شوند.

مزایای شهروندی کانادا

آشنایی با فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا

در مورد فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا باید بگوییم، کسانی که شهروندی این کشور را دارند، قطعا دارای اقامت دائم نیز می باشند، اما در صورتی که فردی اقامت دائم داشته باشد، لزوما نمی تواند به تابعیت این کشور برسد و ملزم به رعایت یک سری اصول خواهد بود. افراد دارای اقامت دائم می توانند همچون سایر شهروندان کانادایی از خدمات درمانی، آموزشی و رفاهی کانادا استفاده کنند، اما از یک سری حقوق محروم خواهند بود.

به عنوان مثال دارندگان اقامت دائم کانادا نمی توانند همچون شهروندان در رای گیری ها و انتخابات سیاسی شرکت کنند. همچنین این افراد اجازه کاندید شدن در مناصب سیاسی را نخواهند داشت. عدم امکان اشتغال در مشاغل دولتی با رتبه امنیتی بالا نیز از موانعی است که برای دارندگان اقامت دائم کانادا در نظر گرفته شده است. علاوه بر موارد ذکر شده، افراد دارای اقامت دائم برای حفظ اقامت خود بایستی حداقل دو سال در طول پنج سال گذشته را در کانادا بوده باشند. این در حالی است که افراد دارای تابعیت کانادا، از این محدودیت ها برخوردار نیستند. از دیگر تفاوت های سیتیزن شیپ و اقامت دائم کانادا، این است که شهروندان کانادایی نیازی به تمدید شهروندی ندارند و می توانند بدون ترس و محدودیتی از کشور خارج شده و مجددا وارد شوند.

شرایط اخذ شهروندی کشور کانادا چیست؟

افراد برای دریافت شهروندی کشور کانادا باید واجد شرایط باشند تا دولت این کشور، آن ها را به عنوان یک شهروند به رسمیت بشناسد. در ادامه به برخی از شرایط شهروندی کانادا اشاره خواهیم کرد:

 • برای ارائه درخواست شهروندی کشور کانادا، افراد باید دارای اقامت دائم (PR) بدون شرط باشند. یعنی افراد نباید به دلیل مهاجرت یا کلاهبرداری تحت نظر باشند و همچنین به وسیله مقامات کانادا اخراج نشده باشند. علاوه بر این نباید وضعیت اقامتی متقاضیان در دست بررسی مجدد بوده و یا اقامتشان مشروط به احراز شرط خاصی باشد.
 • متقاضیان و فرزندانشان باید حداقل 1095 روز معادل 3 سال در طول 5 سال گذشته را در کانادا حضور داشته باشند. برای این که افراد تعداد روز های اقامت خود در کانادا را به یاد داشته باشند، می توانند در صورت سفر به خارج از این کشور، تعداد روز های اقامتشان را یادداشت کنند.
 • برای دریافت شهروندی این کشور داشتن هجده سال تمام از الزامات می باشد.
 • متقاضی برای دریافت سیتیزن شیپ کانادا باید مهارت قابل قبولی در زبان انگلیسی و یا فرانسه داشته باشد. افراد بین 18 تا 54 سال باید در آزمون زبان شرکت کرده و مدرک زبان CLB در سطح 4 ارائه دهند.
 • متقاضیان باید برای دریافت تابعیت کانادا، در 3 سال گذشته مالیات های خود را به صورت مرتب پرداخت کنند.
 • یکی از اصلی ترین شرایط شهروندی کانادا، قبولی در آزمون شهروندی این کشور می باشد. افراد بین 18 تا 54 سال در این آزمون شرکت کنند و به سوالاتی در زمینه تاریخ، اقتصاد، جغرافیا، دولت، قوانین و نماد های کانادا پاسخ دهند. این آزمون به دو زبان انگلیسی و فرانسوی برگزار می شود و متقاضیان برای قبولی باید از 20 سوال موجود به 15 سوال پاسخ صحیح بدهند.
 • متقاضیان باید دانش کافی در مورد کشور کانادا داشته باشند که می توانند در کتابی تحت عنوان “نگاهی به کانادا” این اطلاعات را به دست آورند. از این کتاب برای هر متقاضی یک نسخه ارسال می شود.
 • افراد برای اخذ سیتیزن شیپ کشور کانادا نباید سابقه کیفری داشته باشند.

شرایط سنی برای اخذ تابعیت و شهروندی کانادا

صفر تا 100 مراحل سیتیزن شیپی کانادا

متقاضیان برای دریافت سیتیزن شیپ کشور کانادا باید مراحلی را پشت سر بگذارند تا بتوانند پاسپورت خود را دریافت کنند. مراحل سیتیزن شیپی کانادا در ادامه آورده شده است:

مرحله 1: بررسی کنید که آیا واجد شرایط دریافت تابعیت هستید یا نه؟

در گام اول باید شرایط  موردنیاز برای دریافت شهروندی کانادا را بررسی کرده و ببینید آیا این شرایط را دارید. برای اخذ تابعیت این کشور، نباید سوء پیشینه کیفری داشته باشید. همچنین برای متقاضیان 18 تا 54 سال، تسلط به زبان فرانسوی و یا انگلیسی الزامی است. برای دریافت سیتیزن شیپ کشور آلمان باید در 5 سال گذشته حداقل 1095 روز در این کشور اقامت داشته باشید.

مرحله 2: مدت زمان حضور در کانادا را محاسبه کنید.

یکی از شرایط مهم برای دریافت تابعیت کانادا، این است که وضعیت اقامت خود را در این کشور حفظ کنید. دارندگان اقامت دائم مجاز نیستند همچون شهروندان کانادایی، در بازه های زمانی مختلف و بدون محدودیت به خارج از کانادا سفر کنند و باید از 5 سال گذشته 3 سال را در خاک این کشور حضور داشته باشند. در مرحله دوم باید مدت زمان دقیق حضور خود در کانادا را محاسبه کرده و در پرونده مدارک خود قرار دهید.

مرحله 3: مدارک مورد نیاز را تهیه و جمع آوری کنید.

در این مرحله بایستی مدارکی که از سوی اداره مهاجرت کانادا اعلام شده است را تهیه کرده و تحویل دهید. باید در جمع آوری مدارک نهایت دقت را داشته باشید تا چیزی از قلم نیفتد. از جمله این مدارک می توان به کارت PR، پاسپورت، کارت سلامت پزشکی، کارت بیمه درمانی، گواهینامه رانندگی و … اشاره کرد.

مرحله 4: فرم های درخواست را تکمیل کنید.

پس از تهیه و جمع آوری مدارک، نوبت به تکمیل فرم درخواست شهروندی می رسد. باید فرم های مربوطه را که در سایت شهروندی و مهاجرتی کانادا موجود است، تهیه کرده و آن ها را به درستی تکمیل کنید و همچنین به سوالات به صورت دقیق پاسخ دهید.

مرحله 5: هزینه های مربوط به بررسی پرونده شهروندی و تابعیت کانادا را پرداخت کنید.

پس از تکمیل فرم های مربوطه، باید هزینه ای بابت پردازش درخواست شهروندی که ارائه کرده اید پرداخت نمایید. هزینه مربوطه برای افراد بالای 18 سال حدود 630 دلار کانادا و برای افراد زیر 18 سال حدود 100 دلار می باشد.

مرحله 6: درخواست خود را ارسال کنید.

پس از پرداخت هزینه بررسی درخواست شهروندی، حالا باید درخواست خود را ارسال کنید. دقت داشته باشید که در ارسال مدارک نهایت توجه را به کار بندید و چندین بار مدارک خواسته شده را بررسی کنید.

مرحله 7: برای آزمون شهروندی آماده شوید.

از شرایط مهم دریافت شهروندی و تابعیت کانادا، شرکت در آزمون شهروندی می باشد و افراد 18 تا 54 سال باید در این امتحان شرکت کنند. شرکت در آزمون شهروندی برای افراد زیر 18 سال و دانش آموزان اجباری نمی باشد.

مرحله 8: منتظر اعلام نتایج بمانید.

پس از شرکت در آزمون شهروندی کانادا، باید منتظر باشید تا نتایج اعلام شود. معمولا حدود 4 تا 8 هفته پس از تاریخ آزمون، نتایج اعلام می شود.

مرحله 9: در مراسم شهروندی شرکت کنید.

پس از اعلام نتایج امتحان سیتیزن شیپ کانادا و در صورت قبولی در آزمون، شما باید در مراسم شهروندی شرکت کرده و سوگند یاد کنید. تبریک می گوییم، حالا دیگر شما به عنوان یک شهروند کانادایی شناخته می شوید.

اخذ تابعیت و شهروندی کانادا

مدارک لازم برای شهروندی کانادا

متقاضیان قبل از هر گونه اقدام برای درخواست شهروندی کشور کانادا، باید از داشتن مدارک لازم اطمینان حاصل کنند. همچنین در تهیه و جمع آوری آن ها باید دقت لازم را دشته باشند، چرا که تهیه مدارک یکی از اصلی ترین مراحل اخذ شهروندی کشور کانادا می باشد. در ادامه به مدارک لازم برای شهروندی کانادا اشاره می کنیم:

 • پرینت محاسبه مدت زمان حضور در کانادا و یا فرم آنلاین آن
 • کارت اقامت دائم (PR)
 • کارت بیمه درمانی
 • گواهینامه رانندگی
 • پاسپورت معتبر
 • 2 قطعه عکس استاندارد
 • کارت سلامت پزشکی
 • مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسوی برای افراد 18 تا 54 سال
 • رسید پرداختی هزینه های بررسی درخواست شهروندی

آشنایی با مسیرهای مختلف تابعیت کانادا

دریافت تابعیت کانادا رویای بسیاری از افراد علاقمند به این کشور در سراسر جهان می باشد. یکی از سوالاتی که همواره ذهن مهاجران به کانادا را به خود مشغول می کند این است که “چگونه می توانیم به شهروندی کانادا برسیم؟” در پاسخ این سوال باید بگوییم روش های مختلفی برای دست یافتن به شهروندی و تابعیت این کشور وجود دارد که افراد باید با توجه به شرایطی که دارند، یکی از این مسیر ها را انتخاب کنند. در این بخش می خواهیم به توضیح این روش ها بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

شهروندی کانادا با روش تحصیل

شهروندی کانادا با تحصیل، یکی از روش های اخذ تابعیت این کشور می باشد. متقاضیانی که واجد شرایط تحصیل در کانادا هستند می توانند به این کشور مهاجرت نموده و پس از اتمام تحصیلات خود، اقامت دریافت کنند. دریافت اقامت تحصیلی به خودی خود امکان پذیر نیست و افراد باید پس از فارغ التحصیلی به دنبال کار بگردند. پس از یافتن شغل مناسب، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کرده و اقامت موقت دریافت کنند. متقاضیان پس از مدتی می توانند این اقامت موقت را به اقامت دائم تبدیل کرده و سپس اقدام به گرفتن شهروندی این کشور نمایند.

شهروندی کشور کانادا از طریق روش کار

افراد از طریق کار در کانادا نیز می توانند به شهروندی کشور کانادا دست پیدا کنند. برای مهاجرت کاری به کانادا متقاضیان باید یک سری فاکتور های مشخصی را داشته باشند. مواردی همچون سن مناسب، سابقه کاری، تحصیلات و مدرک زبان پیش نیاز هایی هستند که متقاضی باید برای مهاجرت کاری به این کشور داشته باشد. از روش کاری می توان به اقامت موقت و سپس دائم کانادا رسید و پس از مدتی کار کردن و پرداخت به موقع مالیات، اقدام به دریافت شهروندی این کشور نمود.

شهروندی کشور کانادا از طریق سرمایه گذاری

افرادی که سرمایه مناسب دارند، همواره به این فکر می کنند که با پولی که دارند یک سرمایه گذاری پر سود انجام دهند. سرمایه گذاری در کانادا یک روش مطمئن و سودآور است که علاوه بر افزایش سرمایه، اقامت و تابعیت این کشور را نیز به دنبال دارد. روش هایی همچون کارآفرینی و ثبت شرکت، از مسیر های پر طرفدار اخذ شهروندی این کشور می باشند که دولت کانادا نیز از آن استقبال می کند. روش های دیگری نیز برای سرمایه گذاری در کانادا وجود دارد که متاسفانه اخذ شهروندی از طریق آن ها ممکن نیست. از جمله این روش ها می توان به خرید سهام و خرید ملک در کانادا اشاره کرد. در واقع شهروندی کانادا با سرمایه‌گذاری فقط از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی امکان پذیر است.

شهروندی کانادا از طریق تولد (خاک یا خون)

یکی دیگر از روش های موجود برای اخذ شهروندی کشور کانادا، دریافت تابعیت از طریق تولد می باشد. کشور کانادا برای ارائه تابعیت از قانون خاک و خون پیروی می کند. به این معنی که فرزندی که در خاک کانادا متولد می شود، صرف نظر از این که پدر و مادر او کانادایی باشند یا نه، تابعیت کانادایی خواهد داشت. از طرفی در صورتی که یکی از والدین کودک متولد شده تابعیت کانادایی داشته باشند، فرزند آن ها نیز تابعیت کانادا را به دست خواهد آورد. تنها استثنایی که در این خصوص وجود دارد این است که فرزندان دیپلمات های کشور های خارجی، حتی اگر در خاک کشور کانادا متولد شوند، باز هم قادر به دریافت تابعیت کانادا نخواهند بود.

شهروندی کشور کانادا با روش ازدواج

افراد برای دریافت شهروندی کشور کانادا می توانند با یک شخص تبعه کانادایی ازدواج کنند و اقامت دائم و پس از مدتی تابعیت این کشور را دریافت کنند. در سال های اخیر اداره مهاجرت کانادا سخت گیری های بیشتری را در خصوص مهاجرت و دریافت اقامت از طریق ازدواج اعمال کرده است. دلیل آن هم این است که بسیاری از افراد برای این که بتوانند به کانادا مهاجرت کرده و اقامت دریافت کنند، دست به ازدواج صوری می زدند. کشور کانادا به دلیل این مسائل، مدارک بیشتری از متقاضیان می خواهد و همچنین از افراد می خواهد که ثابت کنند که ازدواج آن ها واقعی است. برای دریافت تابعیت کانادا از طریق ازدواج، فرد اسپانسر باید توانایی تامین هزینه های همسر خود را در این کشور داشته باشد.

شهروندی کشور کانادا با روش پناهندگی

یکی دیگر از روش هایی که منجر به تابعیت کانادا می شود، روش پناهندگی است. این روش خطرات و ریسک های فراوانی دارد و به هیچ عنوان به افراد توصیه نمی شود. متقاضیان بهتر است روش های دیگر مهاجرت و اخذ تابعیت را جایگزین این روش کنند. در این روش در صورتی که افراد کیس دروغین ارائه دهند، بسیار خطرناک بوده و احتمال دیپورت شدن وجود دارد. برای دریافت تابعیت کانادا از طریق پناهندگی، افراد باید به این کشور ثابت کنند که در صورت بازگشت به کشور خود، از نظر جانی امنیت نخواهند داشت. موسسه مهاجرتی آوام به هیچ وجه این روش را توصیه نمی کند و اطلاعات ارائه شده صرفا جهت آگاهی شما عزیزان می باشد.

آیا شهروندی کشور کانادا با خرید ملک ممکن است؟

همه افرادی که خارج از کانادا زندگی می کنند و اقامت این کشور را ندارند، می توانند در کانادا ملک خریداری کنند و هیچ محدودیتی در این خصوص نخواهند داشت. اما نکته ای که در این جا وجود دارد این است که شهروندی کانادا با خرید ملک امکان پذیر نخواهد بود و این امر صرفا یک روش سرمایه گذاری می باشد. برای خرید ملک در این کشور نیازی نیست که افراد، مقیم دائم کانادا و یا شهروند این کشور باشند، اما با خرید ملک نمی توان تابعیت و شهروندی این کشور را دریافت کرد.

آیا خرید شهروندی کانادا ممکن است؟

دریافت تابعیت کانادا یکی از اهداف بسیاری از افرادی است که به دنبال مهاجرت به این کشور می باشند. برخی افراد به دنبال این هستند که بدون سرمایه گذاری، کار در کانادا یا فراهم کردن شرایط تحصیل در این کشور و یا دیگر راه های گرفتن شهروندی کانادا، به تابعیت این کشور برسند. از این رو ممکن است این سوال به ذهنشان خطور کند که آیا امکان خرید شهروندی کشور کانادا وجود دارد؟  در جواب این سوال باید بگوییم که برخی کشور ها در قبال پرداخت هزینه، تابعیت کشور خود را به افراد ارائه می دهند، اما متاسفانه در مورد کشور کانادا چنین چیزی امکان پذیر نمی باشد. افراد برای به دست آوردن تابعیت و شهروندی این کشور باید از روش های تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری، ازدواج و یا تولد اقدام کرده و بر اساس روالی که وجود دارد، اقامت دائم و پس از آن تابعیت این کشور را دریافت کنند.

حقوق و قوانین شهروندی کانادا

دریافت تابعیت کانادا مزایای زیادی برای افراد دارد و از این طریق افراد امکان زندگی در یکی از صلح آمیز ترین و پیشرفته ترین کشور های جهان را خواهند داشت. بنابراین تعجبی ندارد که صد ها هزار نفر از مقیمان دائمی کانادا هر ساله درخواست تابعیت می دهند. در این بخش می خواهیم به برخی از حقوق شهروندی در این کشور بپردازیم.

شهروندان کانادایی حق دارند عقاید خود را به راحتی و بدون سانسور بیان کنند و آزادی بیان حق مسلم آن ها است. از دیگر حقوق شهروندی در کانادا، حفاظت از شخص در خاک این کشور و جامعه بین الملل می باشد که بر عهده دولت کانادا خواهد بود. افراد با داشتن شهروندی کانادا می توانند در هر نقطه از این کشور زندگی کنند و هیچ محدودیتی برای آن ها نخواهد بود. شهروندان این کشور هیچ برتری نسبت به یکدیگر نداشته و همه افراد با هر رنگ، نژاد، قومیت، سن و دینی با یکدیگر برابرند. در کشور کانادا شهروندان زن و مرد نیز حقوق یکسانی دارند و هیچ تبعیضی بین آن ها برقرار نیست.

شهروندان کانادایی می توانند خدمات دولتی را به دو زبان انگلیسی و فرانسوی دریافت کنند. در کانادا تمامی خدمات از جمله تحصیلات، شغل، خدمات درمانی و بهداشتی، خدمات اجتماعی و حقوق بازنشستگی برای همه شهروندان یکسان خواهد بود. از دیگر حقوق شهروندی در کانادا، داشتن آزادی در انتخاب دین می باشد و افراد هیچ اجباری در دین خود نخواهند داشت. همچنین شهروندان این کشور در معاشرت با هر فردی آزادی کامل دارند.

امتحان شهروندی کانادا

یکی از شرایط مهم دریافت سیتیزن شیپ کانادا، شرکت در آزمون شهروندی این کشور می باشد. افراد 18 تا 54 ساله ملزم هستند در این آزمون شرکت نموده و به سوالاتی در زمینه جغرافیا، تاریخ، ارزش ها، اقتصاد، جامعه و … پاسخ دهند. این آزمون به دو زبان انگلیسی و فرانسوی برگزار می شود و شامل 20 سوال است که متقاضی باید ظرف 30 دقیقه به آن ها پاسخ دهد. برای کسب نمره قبولی در آزمون شهروندی، متقاضیان باید از 20 سوال موجود حداقل به 15 سوال پاسخ درست بدهند.

 نامه ای از طرف سازمان مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا برای متقاضیان تابعیت این کشور، ارسال می شود که در آن زمان و مکان برگزاری آزمون آمده است. آزمون به صورت تستی و چهار گزینه ای می باشد و فرد باید از چهار پاسخ احتمالی، یک گزینه را به عنوان پاسخ صحیح انتخاب نماید. آزمون های تستی به صورت کتبی برگزار می شوند، اما ممکن است متقاضی بخواهد در آزمون شفاهی شرکت کند، که شرکت در ازمون شفاهی نیز امکان پذیر است. پس از شرکت در آزمون، 4 تا 8 هفته طول می کشد تا نتایج آن اعلام شود.

در صورتی که متقاضی در اولین آزمون کتبی قبول نشود، سازمان مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کشور کانادا، آزمون دوم را برای فرد برگزار می کند. آزمون دوم معمولا 4 تا 8 هفته بعد از آزمون اول از متقاضی گرفته می شود، در برخی موارد نیز ممکن است این زمان طولانی تر شود. در صورتی که فرد متقاضی در آزمون دوم شرکت نکند، باید در جلسه ای با یک مقام اداره شهروندی شرکت کند. در این جلسه ممکن است برای ارزیابی شهروندی، زبان و یا دانش متقاضی در مورد کانادا مورد بررسی قرار گیرد. این مصاحبه ممکن است به حضوری باشد و یا به صورت ویدوئو کنفرانس برگزار شود. مدت زمان این جلسه حدود 30 تا 90 دقیقه خواهد بود. در صورتی که متقاضی پس از 3 بار تلاش در امتحان شهروندی کانادا پذیرفته نشود، در خواست شهروندی برای وی رد خواهد شد، که در این صورت می تواند مجددا درخواست شهروندی ارائه دهد.

هزینه درخواست شهروندی در کانادا

تابعیت کانادا یکی از هدف های اصلی افراد مهاجر به کانادا می باشد که طبعا برای به دست آوردن آن، باید هزینه هایی را بپردازند. هزینه های دریافت کارت شهروندی کانادا، بسته به سن افراد متفاوت می باشد. در ادامه هزینه های تقاضای شهروندی کانادا به صورت جدولی آورده شده است:

شرایط تابعیتهزینه ها
درخواست تابعیت برای متقاضیان بالای 18 سال530 دلار
درخواست تابعیت برای متقاضیان زیر 18 سال100 دلار
درخواست افراد بالای 18 سال بدون تابعیت از والدین کانادایی100 دلار
تمدید تابعیت برای متقاضیان بالای 18 سال530 دلار
تمدید تابعیت برای متقاضیان زیر 18 سال100 دلار
گواهی شهروندی (اثبات شهروندی)75 دلار
برخورداری از حق شهروندی100 دلار
هزینه لغو شهروندی100 دلار
هزینه جستجوی سابقه شهروندی75 دلار

هزینه درخواست شهروندی در کانادا

متن سوگند شهروندی کانادا

همان طور که در قسمت های قبلی به آن اشاره کردیم، آخرین مرحله برای دریافت سیتیزن شیپ کانادا، شرکت در مراسم شهروندی می باشد. در این مراسم افراد باید سوگند یاد کنند که به کشور کانادا وفادار بوده و به تمامی قوانین و مقررات این کشور پایبند باشند. در ادامه متن سوگند شهروندی کشور کانادا به دو زبان انگلیسی و فارسی آورده شده است:

I swear (or affirm) that I will be faithful and bear true allegiance to Her Majesty Queen Elizabeth the Second, Queen of Canada, Her Heirs and Successors and that I will faithfully observe the laws of Canada and fulfil my duties as a Canadian citizen.

من قسم می خورم ( تصدیق می کنم) که به ملکه الیزابت دوم، ملکه کانادا و وارثان و جانشینانش وفادار باشم و در وفاداری باقی بمانم و با وفاداری، قوانین کانادا را رعایت کرده و تمام وظایفم را به عنوان یک شهروند کانادایی اجرا کنم.

نکته: متن های سوگند انگلیسی و فارسی آورده شده به صورت نقل قول هستند.

تحت چه شرایطی درخواست شهروندی کانادا مردود می‌شود؟

متقاضیان برای دریافت شهروندی این کشور، باید مسیر مشخصی را طی کنند و این شرایط برای اکثر گروه های دریافت کننده تابعیت، فراهم است. با این حال برخی شهروندان خارجی ممکن است شرایط لازم را نداشته باشند، که در این صورت درخواست شهرندی آن ها مردود خواهد شد. در ادامه به این شرایط اشاره می کنیم:

 • در صورتی که شخص متقاضی در آزمون شرکت نکند و دلیل قانع کننده ای هم برای عدم شرکت در این آزمون نداشته باشد، احتمال مردود شدن درخواست شهروندی وجود دارد.
 • اگر متقاضی پس از 3 بار شرکت در آزمون شهروندی باز هم رد شود، درخواست شهروندی او مردود خواهد شد.
 • در صورت داشتن سوء سابقه قضائی و اتهامات کیفری در داخل و یا خارج از کانادا، درخواست شهروندی ریجکت می شود.
 • در صورت عدم ارائه مدارک لازم برای دریافت تابعیت این کشور همچون مدرک زبان، کارت سلامت پزشکی و … امکان رد شدن درخواست شهروندی وجود خواهد داشت.

آیا کانادا تابعیت دوگانه (مضاعف) را به رسمیت می‌شناسد؟

تابعیت دوگانه یا مضاعف زمانی اتفاق می افتد که فرد تابعیت دو کشور را هم زمان داشته باشد. خوشبختانه کشور کانادا تابعیت دوگانه را به رسمیت می شناسد و افراد با اخذ شهروندی این کشور، می توانند تابعیت اول خود را حفظ کنند، مگر این که داوطلبانه بخواهند تابعیت کشور مبدا خود را باطل کنند که این انجام این کار، رویه پیچیده ای دارد.

بسیاری از افرادی که ویزای شهروندی کانادا را به دست آورده اند، علاقه مند هستند علاوه بر تابعیت کانادایی خود، تابعیت قبلی شان را نیز حفظ کنند. به این دلیل که در اغلب موارد، داشتن تابعیت دوگانه سودمند است. با این حال برای بسیاری از شهروندان کشور های خارجی، تابعیت دوگانه همیشه اعمال نمی شود، چرا که ممکن است برخی کشور ها با گرفتن پاسپورت کانادایی از شهروندان آن کشور، تابعیت را لغو کنند.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص روش ها و جزئیات شرایط اخذ تابعیت و شهروندی کانادا با یک وکیل مهاجرت به کانادا مشورت نمایید.

سخن پایانی

شهروندی کانادا مزایای بسیاری برای افراد دارد و به همین خاطر بسیاری از افرادی که اقامت دائم این کشور را دارند، تلاش می کنند، شهروندی این کشور را نیز به دست آورند. افراد برای دریافت تابعیت این کشور باید فرایند مشخصی را سپری کنند که این فرایند با مهاجرت به کانادا آغاز می شود. افراد از روش های مختلفی از جمله کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری و ازدواج، می توانند به کشور کانادا مهاجرت کرده و سپس اقدام به دریافت اقامت موقت نمایند. پس از مدتی می توان اقامت موقت را به اقامت دائم تبدیل کرده و پس از گذشت چند سال اقدام به دریافت سیتیزن شیپ کانادا نمود.

 در صورتی که قصد دریافت تابعیت کانادا را دارید، می توانید با مشاوران ما در موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت تماس بگیرید و پرونده مهاجرتی خود را به ما بسپارید. کارشناسان ما با برخورداری از سال ها تجربه در زمینه مهاجرت به کانادا و دریافت تابعیت این کشور، شما را در کوتاه ترین زمان ممکن به نتیجه مطلوبتان خواهند رساند. با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول درباره شرایط شهروندی و اخذ تابعیت کانادا

 1. آیا کشور کانادا تابعیت دوگانه (مضاعف) را به رسمیت می شناسد؟

بله این کشور تابعیت دوگانه یا مضاعف را مجاز می داند. در واقع شهروندان کانادایی جدید می توانند تابعیت کشور خود را نیز حفظ کنند و همچنان از حقوق شهروندی کشور کانادا نیز برخوردار باشند.

 1. راه های اخذ تابعیت و سیتیزن شیپ کانادا کدام اند؟

افراد برای دریافت تابعیت کانادا می توانند از 7 روش مهاجرتی، اقامت کانادا را به دست آورند و سپس اقدام به دریافت شهروندی این کشور نمایند.

 1. آیا امکان خرید شهروندی کشور کانادا وجود دارد؟

خیر، در حال حاضر هیچ روشی برای خرید تابعیت این کشور وجود ندارد.

 1. اقامت دائم و شهروندی کشور کانادا چه تفاوت هایی با هم دارند؟

افراد مقیم دائم کانادا حق رای و شرکت در انتخابات را ندارند و نمی توانند در مشاغل دولتی و امنیتی در سطح بالا مشغول به کار شوند، که این محدودیت ها برای شهروندان کانادا وجود ندارد. همچنین این افراد نمی توانند به طور نا محدود به خارج از کانادا سفر کنند. در حالی که شهروندان کانادایی می توانند بدون هیچ محدودیتی از این کشور خارج شده یا وارد شوند.

 1. هزینه های درخواست شهروندی کشور کانادا چقدر است؟

هزینه های بررسی و پردازش درخواست شهروندی این کشور برای افراد بالای 18 سال، 630 دلار کانادا و برای افراد زیر 18 سال 100 دلار کانادا خواهد بود.

2نظرات

 • حسین
  نوامبر 19, 2023

  واقعا ارزش وقت گذاشتن داشت

  • کارشناس مهاجرت
   نوامبر 26, 2023

   با سلام و عرض ادب
   ممنون از توجه و وقت شما

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت