خرید اوراق قرضه در کانادا
رویال مهاجرت مارس 1, 2023

خرید اوراق قرضه دولتی برای مهاجرت به کانادا

برای مهاجرت به کشور کانادا روش های زیادی وجود دارد که افراد با توجه شرایطی که دارند، می توانند روش مناسب با وضعیت خود را انتخاب کنند. یکی از این روش ها مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری می باشد که به شیوه های مختلفی انجام می پذیرد. خرید اوراق قرضه کانادا، یکی از روش های سرمایه گذاری در این کشور می باشد. برخی از کشور های جهان برای متقاضیان این امکان را فراهم کرده اند که با استفاده از خرید اوراق قرضه مهاجرت کنند که کانادا یکی از این کشور ها به شمار می رود. مهاجرت به کانادا از طریق خرید اوراق قرضه باید سبب سود رسانی و رشد اقتصادی این کشور شود که قوانین خاص خود را دارد. در این مقاله قصد داریم در مورد خرید اوراق قرضه کانادا و شرایط آن، مهاجرت به کانادا از طریق خرید اوراق قرضه و  اقامت کانادا از طریق خرید اوراق قرضه صحبت کنیم، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

نگاهی کلی به خرید اوراق قرضه

همان طور که به آن اشاره شد، خرید اوراق قرضه یک روش سرمایه گذاری به شمار می رود که افراد می توانند به عنوان یک روش مهاجرتی به کانادا از آن استفاده کنند. در سرمایه گذاری از این طریق هر کشوری قوانین مخصوص به خود را دارد که متقاضیان قبل از اقدام، باید از این قوانین آگاه شوند. سرمایه گذاران، اوراق قرضه را به منظور تامین مالی صادر کنندگان این اوراق و کسب سود ثابت خریداری می کنند. برخی از فعالیت های تجاری، برای تامین سرمایه مورد نیاز برای فعالیت های خود، از اشخاص حقوقی یا حقوقی وام می گیرند تا با عناوین مختلفی از جمله نوآوری و یا ایجاد کسب و کار جدید از آن استفاده کرده و در مقابل اوراق قرضه انتشار دهند.

برترین کشور ها برای سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در آلمان سرمایه گذاری در کانادا سرمایه گذاری در ترکیه سرمایه گذاری در فرانسه سرمایه گذاری در اسپانیا سرمایه گذاری در سوئد سرمایه گذاری در انگلیس سرمایه گذاری در دانمارک سرمایه گذاری در اتریش سرمایه گذاری در هلند سرمایه گذاری در ایتالیا سرمایه گذاری در آمریکا سرمایه گذاری در مجارستان 

به عبارتی دیگر سرمایه گذاری اوراق قرضه برای تامین نیاز های مالی بخش خصوصی و یا دولت کانادا صادر می شود. صادر کننده اوراق قرضه اقدام به فروش آن ها می کند تا سرمایه لازم برای فعالیت های اقتصادی خود را تامین کند. در مقابل این قرض، صادر کننده به خریدار بهره ای پرداخت می کند. به طور کلی اوراق قرضه کانادا را از نظر صادر کننده می توان به دو دسته تقسیم کرد که به شرح زیر می باشند:

اوراق قرضه دولتی (Government Bonds)

این اوراق جهت تامین مالی برنامه ها و پرداخت لیست حقوق صادر می شوند و می توان برای پرداخت صورت حساب ها نیز از این اوراق استفاده کرد. کشور هایی که از ثبات اقتصادی بیشتری برخوردارند، جزو امن ترین سرمایه گذاری ها در جهت اوراق قرضه دولتی به شمار می روند. در حالی که این نوع سرمایه گذاری در کشور های توسعه نیافته از ریسک بالایی برخوردار است. اوراق قرضه دولتی نسبت به اوراق قرضه بخش خصوصی اعتبار بیشتری دارند و ریسک از بین رفتن سرمایه در آن ها بسیار کم تر است.

تفاوت اوراق قرضه دولتی و خصوصی در کانادا

اوراق قرضه بخش خصوصی (Private Sector Bonds)

 این نوع اوراق را یک شرکت و یا کسب و کار صادر می کند که جهت تامین مالی و جبران هزینه های آن ها صورت می گیرد. اوراق شرکتی و خصوصی برای بالا بردن سرمایه و به منظور تامین مالی در امکانات، تجهیزات، توسعه، تحقیق و توسعه عمومی تجارت انتشار می یابد. خرید این نوع اوراق ریسک بیشتری نسبت  به اوراق دولتی دارد، اما سود بیشتری نیز نسبت به اوراق دولتی خواهد داشت. افراد برای خرید اوراق بخش خصوصی باید در مورد سلامت اقتصادی فروشنده اوراق به خوبی تحقیق کنند. از طرفی این گونه اوراق تنوع بالایی دارند و برای خرید، گزینه های بیشتری در دسترس می باشد. ناگفته نماند که اوراق شرکتی و خصوصی دارای مالیات می باشند که می توان یکی از عیوب این اوراق در نظر گرفت.

اوراق قرضه دولتی به چند دسته تقسیم می شوند؟

اوراق قرضه دولتی به طور کلی در سه سطح به فروش می رسند که عبارتند از:

  • دولت شهری یا شهرداری ها (Municipal Bonds)
  • دولت استانی (Provincial Bonds)
  • دولت فدرال (Federal Bonds)

اوراقی که توسط دولت فدرال به فروش می رسد، معتبر ترین نوع اوراق قرضه محسوب می شوند. خرید اوراق استانی نسبت به اوراق فدرال ریسک بیشتری دارد، اما تقریبا مشابه آن است. در حالی که اوراق عرضه شده توسط دولت های شهری کمی پر ریسک است و برخی از این اوراق احتمال ورشکستگی دارند و باید از خرید آن ها اجتناب نمود. در مورد خرید اوراق دولت شهری نیاز به تحقیق و دقت بیشتری وجود دارد.

تقسیم بندی اوراق قرضه از نظر پشتوانه

اوراق قرضه در کانادا از نظر پشتوانه به دو دسته اصلی تقسیم می شوند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

  • اوراق قرضه تضمین شده (Secured Bonds)
  • اوراق قرضه تضمین نشده (Debentures)

اوراق قرضه تضمین شده (Secured Bonds)

اوراق قرضه تضمین شده به اوراقی گفته می شود که از طریق یک وثیقه تضمین می شوند. به این معنی که شرکتی که اوراق را صادر می کند، ضمانت کند که دارایی لازم برای پوشش ارزش اوراق صادره را دارد. شرکت صادر کننده اوراق همچین بایستی تضمین کند که اگر ورشکست شود، دارایی های آن ها به صاحبان سهام تعلق خواهد گرفت.

اوراق قرضه تضمین نشده (Debentures)

اوراق قرضه تضمین نشده عبارت است از اوراقی که هیچ گونه تضمینی برای آن ها صورت نمی گیرد و برای خرید اوراق تنها می توان به اعتبار شرکت صادر کننده اوراق اکتفا کرد. از اوراق قرضه تضمین نشده می توان به اوراق دولتی اشاره کرد که از اعتبار کافی برخوردار است.

در صورتی که متقاضیان قصد دارند از بخش خصوصی اوراق قرضه خریداری کنند، توصیه می شود از نوع تضمین شده آن بخرند. دلیل آن هم این است که اگر شرکت مورد نظر ورشکست شود، می توانند با فروش اموال آن شرکت، تمام و یا بخشی از پول خود را دریافت نمایند.

اوراق قرضه تضمین نشده کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق خرید اوراق قرضه

همان طور که می دانید، کانادا یکی از کشور های ثروتمند جهان به شمار می رود و طبیعی است که افراد زیادی علاقمند به سرمایه گذاری در این کشور باشند. متقاضیان می توانند با خرید اوراق قرضه کانادا، در این کشور سرمایه گذاری کنند. برای این کار لازم است افراد از طریق بورس ملی کانادا، بورس اوراق بهادار، صندوق های مبادله و یا سپرده گذاری آمریکایی اقدام کنند. لازم به ذکر است که از سال 2017 به بعد، کشور کانادا برای خرید اوراق قرضه دولتی شرایط سخت گیرانه ای اعمال کرده است. طبق این محدودیت ها، افراد خارجی اجازه انجام این کار را نخواهند داشت و هم وطنان ما نیز شانس پایینی در مهاجرت از این طریق خواهند داشت.

اقامت کانادا از طریق خرید اوراق قرضه

همان طور که در مورد مهاجرت به کانادا از طریق خرید اوراق قرضه اشاره شد، از سال 2017 به بعد اجازه خرید این اوراق به افراد خارجی داده نمی شود. بالتبع دریافت اقامت و پس از آن تابعیت کانادا از طریق خرید اوراق قرضه نیز منتفی خواهد بود. اما متقاضیان نباید امید خود را از دست بدهند، چراکه می توانند با استفاده از روش های دیگر سرمایه گذاری به این کشور مهاجرت کرده و پس از مدتی اقامت دریافت کنند.

خرید اوراق قرضه کانادا چه مزیتی دارد؟

اوراق قرضه طی توافقی بین یک سرمایه گذار با یک شرکت، دولت و یا نماینده دولت صادر می گردد. اگر بخواهیم از مزیت های خرید اوراق قرضه کانادا بگوییم باید اذعان کنیم که این روش سرمایه گذاری در مقایسه با خرید سهام، مزایای زیادی دارد. این مزایا عبارتند از:

  • نوسانات کم
  • حمایت حقوقی
  • ساختار های متنوع
  • نقدینگی بالا

علاوه بر همه این ها مهاجرت از طریق خریداری اوراق قرضه منجر به دریافت سود ثابت و دریافت سرمایه اولیه خواهد شد.

آیا برای خرید اوراق قرضه کانادا نیاز به کارگزاری می باشد؟

خرید اوراق بها دار نوعی سرمایه گذاری می باشد که با اوراق قرضه انجام می شود و ممکن است نوسانات زیادی داشته باشد. از این رو با ریسک زیادی هم همراه است، به همین دلیل توصیه می شود که افراد برای سرمایه گذاری از این طریق، یک کارگزار و یا نماینده داشته باشند. کارگزاری ها با دریافت کارمزد مربوط به معاملات، زمینه را برای معاملات افراد مهیا می کنند. افراد برای مهاجرت به کانادا از طریق خرید اوراق قرضه، مستلزم ورود به بازار های سرمایه گذاری بین المللی خواهند بود که بهتر است در این زمینه از مشاوره حقوقی مالی بهره مند شوند. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر حتما باید با یک وکیل مهاجرت به کانادا خبره مشورت نمایید.

آیا برای خرید اوراق قرضه کانادا نیاز به کارگزاری می باشد؟

فروش اوراق قرضه و سود دهی آن

سود اوراق قرضه در اکثر موارد هر 6 ماه یک بار پرداخت می شود و میزان این سود می تواند ثابت و یا متغیر باشد. عامل تاثیر گذار در میزان سود دریافتی از اوراق قرضه، زمان سررسید اوراق می باشد که در حالت کلی اوراق قرضه یک ساله هستند. اما ممکن است در برخی موارد به خصوص در مورد دولت فدرال کانادا، اوراق سی ساله نیز صادر شود. سود این اوراق، علاوه بر زمان سررسید اوراق قرضه، بستگی به بهره رایج نیز دارد. این نرخ معمولا از “نرخ شبانه” یا Overnight Rate بانک مرکزی کانادا تاثیر می گیرد. به عنوان مثال اکنون که نرخ شبانه یک درصد می باشد، سود اوراق قرضه ای که فروخته می شود نیز بسیار پایین خواهد بود. اما در صورتی که در آینده نرخ شبانه افزایش یابد، آن وقت بهره اوراق فروخته شده نیز بیشتر می شود. به طور کلی می توان گفت نرخ سود اوراق طولانی مدت از نرخ سود اوراق کوتاه مدت بیشتر خواهد بود.

افراد می توانند اوراق قرضه خود را هنگام سررسید آن، به صادر کننده آن اوراق بفروشند. به طور مثال اگر یک متقاضی اقدام به خرید اوراق قرضه کانادا به مدت 3 ساله نماید، در پایان 3 سال می تواند آن سند را به فروشنده پس بدهد و اصل پول خود را دریافت کند. در این میان اگر سود محاسبه نشده ای نیز بر روی سند باقی مانده باشد، می توان آن را هم دریافت کرد. نکته ای که قابل توجه است این جاست که ممکن است این گزینه همیشه ایده آل نباشد، چرا که ممکن است متقاضی زود تر از زمان سررسید سند به آن احتیاج داشته باشد.

خوشبختانه سرمایه گذاران می توانند اوراق قرضه خود را در بازار های جانبی تحت عنوان Over-The-Counter و یا به اختصار OTC خرید و فروش نمایند. آسان ترین راه برای دستیابی به این بازار ها استفاده از یک “فروشنده اقلام سرمایه گذاری” و یا Investment Dealer می باشد. این افراد می توانند با مراجعه به سایر فروشندگان، اوراق قرضه شما را به فروش برسانند که البته برای کار خود، مجوز نیز دارند. برای فروش این اوراق پارامتر هایی تاثیر گذار هستند که از جمله آن ها می توان به نرخ بهره سند، سازمان صادر کننده، مدت زمان سررسید، سود کنونی بازار، وضعیت بازار اوراق قرضه و همچنین بهره موجود بر روی سند اشاره کرد. در صورتی که سرمایه گذاران سند را برای مدتی طولانی نزد خود نگه داشته باشند، سود چشمگیری از طریق فروش آن به دست می آورند.

لازم به ذکر است که بازار های OTC خیلی شفاف نیستند و تضمینی وجود ندارد که با فروش اوراق قرضه افراد به سود برسند. حتی ممکن است افراد بخشی از سرمایه خود را نیز از دست بدهند، از این رو لازم است سرمایه گذاران قبل از اقدام به خرید اوراق قرضه کانادا، علاوه بر در نظر گرفتن بهره آن به موارد دیگری از جمله نیاز احتمالی خود به اصل سرمایه نیز توجه نمایند.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد خرید اوراق قرضه کانادا و انواع آن توضیحاتی ارائه شد. خرید اوراق قرضه کانادا یکی از روش های سرمایه گذاری در این کشور محسوب می شود، اما امکان  مهاجرت و اقامت کانادا از طریق خرید اوراق قرضه، در حال حاضر وجود ندارد. چنان چه در خصوص روش های سرمایه گذاری در کانادا به اطلاعاتی نیاز داشتید، می توانید با مشاوران ما در موسسه رویال مهاجرت تماس بگیرید، تا کارشناسان ما راهنمایی های لازم در این خصوص را به شما عزیزان ارائه دهند.

سوالات متداول درمورد خرید اوراق قرضه در کانادا

1.آیا مهاجرت به کانادا از طریق خرید اوراق قرضه در این کشور امکان پذیر می باشد؟

بله متقضیان می توانند با خرید مقدار مشخصی از اوراق قرضه در کشور کاناداف اقامت این کشور را دریافت نمایند.

2.آیا ارزش اوراق قرضه خریداری شده در کانادا ثابت می باشد؟

خیر اوراق قرضه در بورس اوراق بهادار معامله می شوند و ارزش آنها در طول روز متغیر می باشد.

3.اوراق پس انداز یا اوراق CSB چیست؟

اوراق پس انداز نیز نوعی اوراق قرضه هستند که افراد 3 سال پس از تهیه این نوع اوراق می توانند از سود سرمایه گذاری خود استفاده نمایند. لازم به ذکر است که این نوع اوراق توسط دولت فدرال کانادا ارائه می شوند و سود سرمایه گذاری آنها، هر 3 سال یکبار توسط دولت این کشور، دوباره تنظیم می شوند.

4.آیا افراد می توانند با سرمایه گذاری در کانادا، خانواده خود را نیز به کانادا ببرند؟

بله متقاضیان می توانند همسر و فرزندان خود را با استفاده از ویزای همراه به کشور کانادا ببرند.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت