مهاجرت کاری به سوئد
رویال مهاجرت سپتامبر 10, 2023

مهاجرت کاری به سوئد

پیشرفت اجتماعی و اقتصادی در کنار رفاه بالا، نرخ بیکاری پایین، درآمد مطلوب و امنیت اجتماعی سوئد را به مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری تبدیل می‌کند. برای موفقیت در مسیر مهاجرت کاری به سوئد به کسب اطلاعات کامل درباره مشاغل مورد نیاز، انواع ویزاهای کاری، شرایط و مدارک دریافت ویزا، نحوه اقامت، حداقل دستمزد و موارد مشابه نیاز داریم.

بهترین مشاغل سوئد برای مهاجرتپزشک، قاضی، وکیل، مدیر اجرایی، مدیر مالی، دندانپزشک، مدیر بازاریابی
جمعیت مهاجرین کاری100 هزار نفر در سال 2023
حداقل حقوق کارگری در سوئد2000 یورو در هر ماه

مشاغل مورد نیاز سوئد

برای آشنایی با مشاغل مورد نیاز Sweden به اطلاعات موجود در جدول زیر توجه کنید:

متخصص زنان و زایمانپزشکپرستار
دندانپزشکداروسازرادیولوژیست
روانشناسمددکار اجتماعیگرایش‌های مختلف مهندسی
توسعه‌دهنده وب و نرم‌افزارطراح سایتبرنامه‌نویس
معلممشاور مالیراننده
نجارقصاب و آشپزبرق‌کار
جوشکارصندوقدارآرایشگر
نانوالوله کشفلزکار
کاشی‌کارمکانیک خودرومربی مهدکودک
پرستار سالمندپیشخدمتآتش‌نشان
مترجمافسر پلیسوکیل

 روش‌های مهاجرت کاری به سوئد

فرصت‌های شغلی متنوع در کشورهای مرفه حوزه اسکاندیناوی باعث ایجاد روش‌های مختلف جذب نیروی کاری بین‌المللی شده است. اصلی‌ترین برنامه‌های مهاجرت کاری تعیین‌شده از سوی دولت Sweden شامل موارد زیر است:

1.   مهاجرت از طریق دریافت پیشنهاد شغلی

در این برنامه کارفرما موظف است در بازه زمانی 10 روز موقعیت کاری خود را در اتحادیه یا منطقه اقتصادی اروپا تبلیغ کند. شرایط کاری تعیین‌شده باید با استانداردها و معیارهای دولتی سازگار باشد. حداقل دستمزد این شغل نباید از حداقل حقوق نیروی کاری بومی کمتر باشد. ارائه بیمه درمانی، عمر، خسارت‌های شغلی و بازنشستگی از زمان اشتغال متقاضی به عهده کارفرما است.

در این روش مهاجرت کاری به سوئد درآمد فرد بعد از کسر مالیات باید بیش از 13000 کرون باشد. با تحقق تمام این موارد و عدم‌جذب نیروی ماهر کاری از اتحادیه اروپا، کارفرما می‌تواند پیشنهاد شغلی برای نیروی بین المللی ارسال کند. بعد از دریافت جاب آفر مسیر دریافت ویزای کاری هموار می‌شود.

2.   مهاجرت کاری به سوئد برای performances

این دسته در حقیقت شامل نوازندگان، موسیقیدان‌ها، خوانندگان، بازیگران، کارگردانان، هنرمندان سیرک و فیلمسازان است. این افراد برای مهاجرت سوئد باید با یکی از موسسات معتبر قرارداد کاری امضا کنند. ارائه پیشنهاد کاری کتبی شامل مدت اشتغال، حقوق و شرح وظایف بخش‌های دیگر برای شرکت در این برنامه است. شرایط استخدام این افراد باید کاملا مطابق با استانداردهای دولتی و حقوقی کشور باشد. حداقل حقوق ذکر شده در قرارداد نباید کمتر از 13000 کرون باشد.

3.   مهاجرت کاری از طریق برنامه au pair

شهروندان خارج از اتحادیه اروپا می‌توانند از برنامه au pair برای مهاجرت به حوزه اسکاندیناوی استفاده کنند. اعتبار این ویزا حدود 3 ماه است و استفاده از آن برای کارهای کوتاه‌مدت مناسب است. هدف اصلی شما از اقامت باید کسب مهارت در زبان سوئدی یا رشته‌ای خاص باشد. بازه سنی بین 18 تا 30 سال و حداقل 25 ساعت کار در هفته اولویت‌های اصلی این برنامه هستند.

4.   مهاجرت کاری به سوئد از طریق برنامه berry pickers

شهروندان خارج از اتحادیه اروپا می‌توانند از طریق برای berry pickers وارد خاک کشور سوئد شوند. این نوع مجوز مهاجرت کاری به سوئد بیشتر برای کارگران صادر می‌شود. در صورت بروز هر نوع مشکل در حین کار باید با اتحادیه کارگران شهرداری تماس بگیرید. باید بدانید دولت می‌تواند مجوز شما را پس بگیرد اگر: برای دریافت این مجوز مدارک نامعتبر ارسال کرده باشید یا با گذشت چهار ماه از اقامت، کار خود را شروع نکنید.

5.   مهاجرت کارگران فصلی به سوئد

شهروندان خارج از منطقه اقتصادی یا اتحادیه اروپا برای مهاجرت کاری به‌عنوان کارگر فصلی نیازمند دریافت مجوز هستند. این مجوز تنها برای اشتغال در فرصت‌های شغلی کوتاه مدت (حداکثر 90 روز) صادر می‌شود. دریافت پیشنهاد شغلی کار موقت از سوی یک کارفرمای معتبر در این برنامه الزامی است. اقامت در محلی مطابق با استانداردهای دولتی و برخورداری از بیمه درمانی جامع دو پیش‌شرط دیگر برای دریافت ویزای کاری موقت است. به محض انقضای اعتبار پاسپورت باید خاک Sweden را ترک کنید.

6.   مهاجرت محققان به Sweden

محققان از هر نقطه دنیا برای انجام پروژه های تحقیقاتی در این سرزمین معاف از دریافت مجوز هستند. اما باید از یک موسسه تحقیقاتی معتبر یا یک نهاد سرمایه‌گذاری قرارداد دریافت کنید. پول کافی برای تامین هزینه اقامت، مخارج زندگی و بلیط بازگشت خود داشته باشید. باید از بیمه خدمات درمانی جامع برای پوشش تمام هزینه‌های درمان در طول دوره اقامت خود برخوردار شوید. اگر، اقامت شما کمتر از سه ماه طول بکشد ضرورتی برای دریافت مجوز اقامت وجود ندارد.

7.   مهاجرت ورزشکاران و مربیان

تمام مربیان و ورزشکاران شهروند نواحی غیر از اتحادیه و منطقه اقتصادی اروپا برای فعالیت ورزشی در باشگاه های این کشور نیازمند دریافت ویزا برای مهاجرت کاری به سوئد هستند. ارائه قرارداد کتبی از باشگاه ورزشی سوئدی برای دریافت ویزا الزامی است. حقوق متقاضی بعد از کسر مالیات نباید کمتر از 14300 کرون در ماه باشد. در این روش مهاجرت، برخورداری از بیمه خدمات درمانی برای تامین هزینه‌های ناشی از حوادث در طول دوره اقامت شما اهمیت فراوانی دارد.

تمام نیروهای کاری خارج از منطقه اقتصادی یا اتحادیه اروپا برای کار در این کشور نیازمند دریافت ویزا هستند

8.   شرکت در برنامه ICT برای مهاجرت کاری به سوئد

اگر شهروندان خارج از اتحادیه اروپا به شعبه‌ای از شرکت خود در Sweden یا اتحادیه اروپا منتقل شوند برای تسهیل فرایند اشتغال نیازمند دریافت مجوز انتقال درون‌شرکتی هستند. این برنامه تنها برای مدیران، مدیران ارشد و متخصصان اجرا میشود. تعیین بازه زمانی سه ماهه برای فعالیت متقاضی در پست مورد نظر برای شرکت در این برنامه ضروری است. از صلاحیت کافی برای انتساب در موقعیت شغلی برخوردار باشد.

شرایط مهاجرت کاری به سوئد

دولت سوئد مانند هر کشور پیشرفته قوانین خاصی برای دریافت ویزای کاری در نظر می‌گیرد. تنها افرادی که واجد شرایط زیر باشند کاندید مناسبی برای دریافت ویزا هستند.

 • اعتبار پاسپورت باید بیش از 6 ماه باشد. قرارداد کاری باید بر اساس قوانین کشور تدوین شده باشد.
 • کارفرما باید مسئولیت صدور بیمه عمر، بازنشستگی و درمان متقاضی را برعهده بگیرد.
 • دستمزد متقاضی نباید از حداقل حقوق در سوئد کمتر باشد.
 • شخص باید مکانی برای اسکان موقت یا دائم خود تعیین کند.
 • در مسیر مهاجرت کاری به سوئد باید شرایط استخدام نیروهای غیربومی از نظر مزایا و حقوق مشابه شهروندان سوئدی باشد.

هزینه مهاجرت به سوئد از طریق کار

متقاضی مهاجرت کاری برای دریافت ویزا باید از یک کارفرمای معتبر پیشنهاد شغلی دریافت کند. ارسال مدارک تحصیلی، سابقه کاری و رزومه قوی در جلب اعتماد کارفرما نقش مهمی دارد. شهروندان خارج از اتحادیه اروپا برای کار در سوئد نیازمند دریافت مجوز هستند. متقاضی باید به زبان سوئدی مسلط باشد. ارائه سابقه کاری مرتبط با پیشنهاد شغلی بخش مهمی برای دریافت ویزای کاری است. بهتر است قبل از آغاز مسیر مهاجرت با معایب زندگی در سوئد مانند هزینه بالای مسکن آشنا شوید.

هزینه های اصلی این مسیر عبارتند از:

 • هزینه دریافت ویزای برای متقاضی اصلی 2000 کرون، بزرگسالان همراه متقاضی (همسر) 1000 کرون سوئد و فرزندان 500 کرون است.
 • اثبات تمکن مالی مرحله‌ای بسیار مهم در دریافت ویزا است. فرد باید ثابت کند که قادر به تامین هزینه‌های ماهیانه زندگی خود است. این مبلغ حدود 13000 کرون برای هر ماه محاسبه شده است.

قوانین مهاجرت کاری به سوئد

 • بر اساس قانون، برای تمدید مجوز کار باید قبل از تاریخ انقضای آن اقدام کنید.
 • اگر اعتبار مجوز اولین شما بیش از 6 ماه باشد می‌توانید تا زمان تمدید اعتبار ویزا به فعالیت کاری خود ادامه دهید.
 • ارائه اظهارنامه مالیاتی برای تمدید اعتبار مجوز کار ضروری است.
 • در صورت تغییر کارفرما و شغل قبل از اتمام اعتبار مجوز اولیه درخواست جدید خود را ارائه دهید.
 • در 24 ماه اول بعد از ورود به Sweden اجازه تغییر کارفرما و شغل خود را ندارید.
 • کارمندانی که برای شرکت در دوره‌های مهارت آموزی 3 تا 12 ماهه وارد این سرزمین می‌شوند نیازی به دریافت مجوز مهاجرت کاری به سوئد ندارند.
 • دیپلمات‌ها، مقامات کنسولگریو خانواده آنها در طول دوره ماموریت خود معاف از دریافت مجوز هستند.
 • ورزشکاران حرفه‌ای برای شرکت در مسابقات بین‌المللی این منطقه نیاز به ویزا یا مجوز کار ندارند.
 • معلمان برای شرکت در پروژه‌های تحقیقاتی 3 تا 12 ماهه ضرورتی برای دریافت مجوز کار ندارند.
 • افرادی که برای ورود از ویزای تحصیلی استفاده کرد‌ اند تا یک دوره 360 برای اقامت و کار معاف از دریافت مجوز خواهند بود.

برترین کشور ها برای مهاجرت کاری

مهاجرت کاری به آلمان  مهاجرت کاری به کانادا مهاجرت کاری به ترکیه مهاجرت کاری به فرانسه مهاجرت کاری به انگلستان مهاجرت کاری به اسپانیا مهاجرت کاری به سوئد مهاجرت کاری به اتریش مهاجرت کاری به مجارستان مهاجرت کاری به دانمارک مهاجرت کاری به آمریکا مهاجرت کاری به هلند مهاجرت کاری به ایتالیا

مراحل مهاجرت کاری به سوئد

مراحل دریافت ویزای کاری بر اساس نوع درخواست متقاضیان باهم متفاوت است. استفاده از تجربه و مهارت وکیل مهاجرت به سوئد بهترین گزینه برای کاهش زمان صدور ویزا است. اما روند کلی صدور ویزا به‌صورت کامل در قسمت زیر توضیح داده شده است.

 • دریافت پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای معتبر: کارفرما بعد از دریافت تاییدیه لازم از اتحادیه صنفی باید یک پیشنهاد شغلی کتبی به متقاضی ارائه دهد.
 • شروع درخواست: کارفرما به‌صورت آنلاین درخواست مهاجرت کاری به سوئد را برای نیروی کاری خود در اداره مهاجرت ثبت می‌‌کند. در این مرحله، کارفرما به تاریخ تولد ثبت اطلاعات شهروندی متقاضی نیاز دارد.
 • دریافت ایمیل: پس از آغاز درخواست، شما ایمیلی از طرف آژانس مهاجرت دریافت خواهید کرد. در این مرحله تعیین کنید که کدام یک از اعضای خانواده در این مسیر همراه شما هستند.
 • ارسال مدارک و پرداخت هزینه ویزا: تمام اسناد و مدارک را همراه با فیش پرداخت 2000 کرون (200 دلاری) را برای سفارت ارسال کنید.

بعد از انجام تمام مراحل فوق، درخواست شما توسط افسران مهاجرت بررسی می شود. پس از تایید درخواست  صدور ویزا محدودیتی برای ورود به خاک Sweden ندارید.

برای تسریع فرایند رسیدگی به درخواست مهاجرت کاری باید تمام اسناد و مدارک را در زمان معین به سفارت سوئد تحویل دهید

نحوه اخذ ویزای کار سوئد

دو روش برای دریافت ویزای مهاجرت کاری به سوئد وجود دارد. در روش اول، فرد با دریافت جاب آفر و ارسال مدارک قادر به دریافت ویزا خواهد بود. در روش بعد، می‌توانید برای ویزای جاب سیکر درخواست دهید. با دریافت ویزای جستجوی کار 6 ماه فرصت دارید در این کشور شغل مناسبی پیدا کنید. اگر در این بازه زمانی موفق به انتخاب شغل مناسب شدید باید بلافاصله خاک سوئد را ترک کنید.

مدارک لازم برای ویزای کار سوئد

ارائه مدارک زیر برای دریافت ویزای کار سوئد الزامی است:

 • پاسپورت معتبر
 • پیشنهاد شغلی یا جاب آفر
 • قراردادی با حقوقی بیش از 13000 کرون
 • تکمیل فرم‌های مربوط به دریافت ویزا
 • اجاره‌نامه محل سکونت
 • گواهی عدم سابقه کیفری
 • بیمه‌نامه مسافرتی
 • مدارک هویتی سند ازدواج و گواهی تولد فرزندان

سایت‌های کاریابی سوئد

استفاده از سایت‌های کاریابی معتبر مطمئن‌ترین روش برای ارتباط با کارفرمایان، دریافت جاب آفر و اشتغال در منطقه اقتصادی اروپا است. معتبرترین موسسات کاریابی عبارتند از:

 • Hammer & Hanborg
 • Academic Work
 • Maxkompetens Produktion i Sverige
 • Wise Professionals
 • Stockholm Headhunting
 • Work & Study Abroad Stockholm

اخذ اقامت سوئد پس از مهاجرت کاری

برای مهاجرت کاری به سوئد نیازمند جاب آفر هستید. پس از دریافت مجوز کار، با اقامت 5 ساله و پرداخت مالیات محدودیتی برای ثبت درخواست تابعیت سوئد ندارید. حقوق شما باید از حداقل حقوق تعیین‌شده از سوی دولت بیشتر باشد. همسر و فرزندان شما می‌توانید از این طریق مجوز اقامت دریافت کنند.

خدمات رویال مهاجرت

موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت با بهره‌گیری از کارشناسان و وکلای مهاجرتی مجرب در تمام مسیر انتخاب شغل، دریافت جاب آفر، ثبت درخواست مهاجرت به سوئد، صدور ویزا، خرید بلیط، اجاره محل اقامت و دریافت تابعیت کنار شما خواهد بود. کارشناسان این مجموعه بعد از بررسی شرایط هر یک از متقاضیان بهترین برنامه مهاجرت را به آنها پیشنهاد خواهند کرد.

سؤالات متداول 

مهاجرت پزشکان و پرستاران به سوئد کار دشواری نیست چرا که تقاضا برای این مشاغل در این کشور زیاد است. از جمله شرایط مهاجرت پرستاران و ماماها به سوئد این است که مدارک تحصیلی آنها در آنجا معادل سازی شود که خوشبختانه سوئد قوانین سخت‌گیرانه‌ای را برای معادل سازی مدارک کادر درمان ندارد.

امکان پیدا کردن شغل به صورت حضوری در کشور سوئد تنها برای کسانی که اقامت کشورهای اتحادیه اروپا را دارند فراهم است. بهترین گزینه برای پیدا کردن شغل در سوئد برای متقاضیان ایرانی استفاده از سایت‌های کاریابی آنلاین و یا مراجعه به موسسات کاریابی و ارتباط گرفتن با آنها از راه دور است.

بسته به اینکه چقدر زمان برای پیدا کردن جاب آفر و تهیه مدارک لازم صرف کنید، این کار ممکن است چیزی بین 6 تا 12 ماه به طول انجامد.

کسانی که به زبان انگلیسی تسلط دارند و آیلتس بالای 6 دارند می‌توانند برای مهاجرت کاری به سوئد اقدام کنند اما کسانی که به زبان سوئدی مسلط هستند شانس بیشتری برای گرفتن جاب آفر از سوی کارفرمای سوئدی دارند و زودتر نتیجه خواهند گرفت.

مقالات مرتبط

خرید خانه در سوئد

خرید خانه در سوئد

خرید خانه در کشور سوئد می تواند یک سرمایه گذاری عالی باشد. با انجام تحقیقات و آماده سازی کافی، می توانید فرآیند را آسان تر …

دانشگاه های سوئد و چگونگی اپلای در آن ها در سال 2023-2024v

اپلای به دانشگاه های سوئد

سوئد، کشوری دارای تعادل و تنوع به عنوان مقصدی برتر در زمینه آموزش عالی برای دانشجویان بین المللی محسوب می شود. دانشگاه ‌های معتبر کشور …

بورسیه های تحصیلی سوئد

بورسیه‌های تحصیلی سوئد

دانشگاه‌های سوئد همواره جزء برترین دانشگاه‌های جهان هستند و از نظر کیفیت علمی و پژوهشی تراز بالایی دارند. اما آیا تحصیل در سوئد رایگان است؟ …

مشاغل مورد نیاز سوئد

مشاغل مورد نیاز سوئد

سوئد، یکی از کشورهای اروپایی با حقوق مناسب و کیفیت زندگی بالا، بازار کاری بسیار رقابتی دارد. این کشور شهروندان خود را تشویق به تسلط …

تحصیل پزشکی در سوئد

تحصیل پزشکی در سوئد

تعداد دانشجویانی که مایل به تحصیل پزشکی در سوئد هستند هر ساله در حال افزایش است. کشورهایی مانند سوئد در سال‌های اخیر موفق شده‌اند خود …

تحصیل پزشکی در سوئد

تحصیل پزشکی در سوئد

کشور سوئد یکی از پرطرفدارترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت تحصیلی دانشجویان است چرا که علاوه بر داشتن فاکتورهایی مانند رفاه و امنیت اجتماعی، سطح کیفیت …

معایب و مزایای زندگی در سوئد

مزایا و معایب زندگی در سوئد دغدغه فکری بسیاری از متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور است. سوئد نه فقط به دلیل طبیعت زیبا و …

تابعیت سوئد

تابعیت سوئد

تابعیت سوئد، وضعیتی است که یک فرد از طریق آن به عنوان یک شهروند سوئد شناخته می‌شود. این وضعیت به فرد اجازه می‌دهد تا از …

مهاجرت کادر درمان به سوئد

مهاجرت کادر درمان به سوئد

سوئد نیاز زیادی به متخصصان مراقبت‌های بهداشتی دارد و فرصت‌های شغلی در زمینه‌های مختلف را به خارجی‌ها برای استخدام و کار ارائه می‌دهد. مهاجرت کادر …

شرایط و هزینه زندگی در سوئد

شرایط و هزینه زندگی در سوئد

سوئد علاوه‌بر کیفیت بالای زندگی و درآمد سرانه، یک سیستم رفاه اجتماعی قوی نیز دارد. این کشور با ارائه یک سیستم آموزشی باکیفیت و مدرن، …

تحصیل دندانپزشکی در سوئد

تحصیل دندانپزشکی در سوئد

سوئد، کشوری با سیستم آموزشی پیشرفته و دانشگاه های معتبر، فرصت های بی نظیری را جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی برای دانشجویان بین المللی ارائه …

ثبت شرکت در سوئد + هزینه و شرایط

ثبت شرکت در سوئد

ثبت شرکت در سوئد یکی از بهترین روش‌ها برای اخذ اقامت سوئد است. این روزها بسیاری از افراد به دنبال دریافت اقامت اروپا از طریق …

وکیل و مشاوره مهاجرت به سوئد

وکیل و مشاوره مهاجرت به سوئد

سوئد یک مقصد محبوب برای مهاجران است و بسیاری از آن‌ها برای عبور از پیچیدگی‌های قوانین مهاجرتی در این کشور به‌دنبال دریافت مشاوره حقوقی هستند. …

مهاجرت کاری به سوئد

مهاجرت کاری به سوئد

پیشرفت اجتماعی و اقتصادی در کنار رفاه بالا، نرخ بیکاری پایین، درآمد مطلوب و امنیت اجتماعی سوئد را به مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری تبدیل …

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت