مهاجرت سرمایه گذاری در ترکیه در سال 2023
رویال مهاجرت می 27, 2023

مهاجرت سرمایه گذاری در ترکیه

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به ترکیه یکی از بهترین راه های مهاجرت به این کشور است و طبق قوانین ترکیه می تواند منجر به اخذ تابعیت این کشور شود. در سال های اخیر متقاضیان فراوانی از ایران برای سرمایه گذاری در کشور ترکیه اقدام کرده اند و موفق به اخذ تابعیت و شهروندی این کشور و همچنین کسب سرمایه زیادی شده اند. در مقاله پیش رو به قلم مشاوران موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت به بررسی شرایط مهاجرت سرمایه گذاری در ترکیه در سال 2023 می پردازیم. با ما همراه باشید.

سرمایه گذاری در ترکیه: بهترین فرصت برای متقاضیان خارجی

کشور ترکیه روز به روز مکان مناسب تری برای سرمایه گذاری خارجی می شود. بین سال 2003 تا 2021 در حدود 239 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی مستقیم در این کشور انجام شده است. این کشور در تقاطع اروپا و آسیا از لحاظ جغرافیایی و از طریق هوایی، دریایی و زمینی به مسیرهای تجارت جهانی دسترسی دارد. اقتصاد ترکیه از سال 2002 تا 2023 با رشد ثابت و همواری در حال رونق و شکوفایی است. این کشور به عنوان یازدهمین اقتصاد بزرگ در جهان و سومین اقتصاد عظیم در مقایسه با کشورهای اتحادیه اروپا در سال 2020 شناخته می شود. تعداد نیروی کار ترکیه به حدود 33.3 میلیون نفر می رسد که این کشور را به سومین دارنده بزرگترین نیروی کاری در قاره اروپا تبدیل کرده است.

5 گزینه سرمایه گذاری سریع و پر رونق در ترکیه در سال

ترکیه با قرار گرفتن در تقاطع 3 قاره بزرگ و دسترسی به بازارهای ترکیبی اروپا، خاور میانه، آفریقای شمالی و آسیای میانه یکی از بهترین کشورهای جهان برای سرمایه گذاری خارجی محسوب می شود. کشور ترکیه از نظر شرکت های بین المللی به عنوان قطب تولید، صادرات و مدیریت شناخته می شود. ارائه گزینه های سرمایه گذاری پر رونق ترکیه برای متقاضیان ایرانی بسیار سودمند و مفید است، زیرا با سرمایه گذاری در این بخش های صنعتی می توانند انتظار سود و گردش مالی مطلوب را داشته باشند. از 5 گزینه سرمایه گذاری سریع و پر رونق ترکیه در سال 2023 موارد زیر را می توان نام برد:

بازار املاک و مستغلات (خرید و فروش خانه و ملک)

در سال 2021 میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ترکیه در بخش املاک و مستغلات بالغ بر 5.6 میلیارد دلار بود که در حدود 42.2% از کل سرمایه گذاری مستقیم خارجی در آن سال را تشکیل می داد. در سال 2022 سهام گرید A در بازار بورس استانبول بالغ بر 5.8 میلیون متر مکعب بود.

شرکت های استارتاپ و فناوری تکنولوژی IT

کشورهای اتحادیه اروپا مقصد اول صادرات تجهیزات کامپیوتری و IT ترکیه می باشند. این کشورها بیش از 70% کالاهای خود در حوزه های IT، سخت افزار، نرم افزار، تجهیزات و خدمات را از کشور ترکیه تامین می کنند.

بازارهای مواد غذایی و کشاورزی

ترکیه در رتبه دهم دارنده بزرگترین محصولات کشاورزی در جهان قرار دارد. صنعت مواد غذایی و کشاورزی ترکیه تقریباً 18% از جمعیت کاری این کشور را تشکیل می دهد. ترکیه از کشورهای پیشگام در جهان برای تولید محصولات کشاورزی مانند انجیر، فندق، زردآلو، میوه به و انواع توت محسوب می شود.

صنعت توریسم و جهانگردی

کشور ترکیه چهارمین مقصد پربازدید و محبوب در جهان است. ترکیه به دلیل ویژگی های جغرافیایی، طبیعت زیبا، تاریخ و فرهنگ غنی و آثار هنری و تاریخی فراوان پتانسیل لازم برای تبدیل شدن به یک کشور توریسم فرهنگی را دارد. دارا بودن 8.300 کیلومتر خط ساحلی زیبا و 529 ساحل این کشور را در رتبه سومین کشور جهان از لحاظ دارا بودن سواحل رویایی قرار داده است.

برترین کشور ها برای سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در آلمان سرمایه گذاری در کانادا سرمایه گذاری در ترکیه سرمایه گذاری در فرانسه سرمایه گذاری در اسپانیا سرمایه گذاری در سوئد سرمایه گذاری در انگلیس سرمایه گذاری در دانمارک سرمایه گذاری در اتریش سرمایه گذاری در هلند سرمایه گذاری در ایتالیا سرمایه گذاری در آمریکا سرمایه گذاری در مجارستان 

صنعت خدمات مالی

صنعت خدمات مالی ترکیه از سال 2002 تا کنون در حدود 57 میلیارد دلار را به صورت سرمایه گذاری جذب کرده است. یکی از اهداف دولت ترکیه معرفی استانبول به عنوان قطب امور مالی بین المللی است. از گذشته های دور نیز این شهر به عنوان یکی از مراکز مالی پیشگام در جهان بوده است.

بازار املاک و مستغلات ترکیه

شرایط سرمایه گذاری در ترکیه برای متقاضیان ایرانی

کشور ترکیه از نظر موقعیت استراتژیک یکی از بهترین کشورها برای سرمایه گذاری متقاضیان ایرانی است . نزدیکی جغرافیایی و شباهت های فرهنگی موجب شده است تا یکی از رایج ترین روش های اخذ تابعیت ترکیه برای متقاضیان ایرانی سرمایه گذاری در این کشور باشد. متقاضیان ایرانی با دارا بودن شرایط و الزامات سرمایه گذاری در ترکیه نه تنها از مزایای اخذ اقامت دائم بلکه تابعیت و شهروندی این کشور نیز برخوردار می شوند. در پاسخ به پرسش شرایط سرمایه گذاری در ترکیه چگونه است؟ باید گفت که در مقایسه با کشورهای اروپایی شرایط سرمایه گذاری در ترکیه برای متقاضیان ایرانی راحت تر و کم هزینه تر است. حداقل سرمایه برای مهاجرت به ترکیه بر اساس هر روش سرمایه گذاری متفاوت است. پایین ترین هزینه سرمایه گذاری در ترکیه برای ثبت شرکت های تجاری و بالاترین هزینه مربوط به خرید سهام بانکی ترکیه است. متقاضیان با دارا بودن حداقل سرمایه برای اقامت ترکیه می توانند تابعیت ترکیه را دریافت کنند و برای اخذ ویزای شینگن درخواست دهند. علاوه بر این متقاضیان با اخذ ویزای سرمایه گذاری ترکیه واجد شرایط درخواست ویزای E-2 آمریکا نیز می باشند.

روش های مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

متقاضیان از روش های مختلف می توانند در ترکیه سرمایه گذاری کنند و از مزایای اخذ اقامت و تابعیت این کشور برخوردار شوند. البته متقاضیان با هر نوع سرمایه گذاری در ترکیه واجد شرایط اخذ اقامت و تابعیت این کشور نمی شوند. در واقع تنها مزیت برخی از روش های سرمایه گذاری در ترکیه کسب سود و گردش مالی مطلوب از کسب و کار راه اندازی شده با این سرمایه گذاری است. مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری با هدف اخذ اقامت دائم و در نهایت تابعیت و شهروندی ترکیه از چند طریق امکان پذیر است:

 • مهاجرت سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در ترکیه
 • مهاجرت سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در ترکیه
 • مهاجرت سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی ترکیه
 • مهاجرت سرمایه گذاری از طریق سپرده سرمایه گذاری در بانک های ترکیه
 • مهاجرت سرمایه گذاری از طریق خرید سهام و اوراق بهادار ترکیه
 • مهاجرت سرمایه گذاری از طریق اجرای طرح استارتاپ در ترکیه

هزینه سرمایه گذاری در ترکیه در سال 2023 در یک نگاه

نوع سرمایه گذاری در ترکیه هزینه های سرمایه گذاری در سال 2023
خرید ملک، خانه و آپارتماندر حدود 400.000 دلار
سپرده گذاری نقدی در بانک های ترکیهدر حدود 500.000 دلار
خرید اوراق قرضه دولتیدر حدود 500.000 دلار
ثبت شرکت تجاریاز حدود 10.000 تا 100.000 لیر ترکیه
اجرای طرح استارتاپدر حدود 1.200 دلار

هزینه اقامت سرمایه گذاری ترکیه در مقابل دیگر مجوزهای اقامت

هزینه اقامت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه از هر نظر متفاوت است. گران ترین راه برای اخذ اقامت ترکیه خرید ملک، ثبت شرکت و سرمایه گذاری در شرکت های املاک و مستغلات است. اقامت از طریق تحصیل در ترکیه، اقامت از طریق اخذ مجوز کار و اقامت از طریق ازدواج به ترتیب راه های کم هزینه برای اقامت در ترکیه هستند. خرید ملک در ترکیه یکی از بهترین راه های اقامت سرمایه گذاری در ترکیه است که می تواند منجر به اخذ شهروندی و پاسپورت این کشور شود. حداقل سرمایه گذاری در ترکیه برای خرید ملک، بر اساس املاک انتخابی، باید 400000 دلار هزینه دارد. هزینه اخذ اقامت ترکیه از طریق تحصیل با معیارهایی مانند تدریس به زبان ترکی یا انگلیسی و یا نوع دانشگاه متفاوت است. همچنین دریافت بورسیه می تواند هزینه های اقامت تحصیلی را کاهش دهد، اما معمولاً اقامت تحصیلی در ترکیه 10.000 دلار در سال هزینه دارد که شامل هزینه های خوراک، پوشاک، خوابگاه و شهریه دانشگاه می شود.

در صورتی که علاقمند به مهاجرت کاری به ترکیه می باشید می توانید با کارشناسان ما در موسسه مهاجرت یرویال مهاجرت تماس بگیرید.

حداقل شرط لازم برای سرمایه گذاری در ترکیه

حداقل شرط لازم برای سرمایه گذاری در ترکیه دارا بودن حداقل 18 سال سن، دارا بودن سرمایه لازم و اثبات تمکن مالی کافی است. متقاضی می تواند با سرمایه گذاری در این کشور برای خود و خانواده خود (همسر و فرزندان زیر 18 سال) تابعیت ترکیه را دریافت کند. دارا بودن طرح توجیهی اقتصادی برای راه اندازی کسب و کار تجاری و دارا بودن حداقل سرمایه گذاری برای اقامت در ترکیه از مهم ترین شرایط لازم اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری است.

مهاجرت سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در ترکیه

خرید ملک یکی از بهترین سرمایه گذاری ها و از سریع ترین راه های مهاجرت به ترکیه و اخذ تابعیت این کشور می باشد. بر اساس آخرین قوانین در سال 2023 میزان سرمایه گذاری برای خرید خانه و ملک در ترکیه با هدف اخذ تابعیت این کشور از 250.000 دلار به 400.000 دلار افزایش یافته است. بر این اساس متقاضی ایرانی برای دریافت پاسپورت و تابعیت ترکیه باید ملکی به ارزش 400.000 دلار آمریکا خریداری کند. به این ترتیب می تواند در مدت زمان کوتاه روند اخذ پاسپورت ترکیه خرید ملک را طی کند و از همه حقوق شهروندی ترکیه برخوردار شود. سرمایه گذاری ملک در ترکیه یکی از بهترین راه ها برای اخذ اقامت و شهروندی این کشور می باشد. از طریق سرمایه گذاری با خرید ملک در ترکیه به هر قیمتی متقاضی می تواند اقامت یک ساله ترکیه را دریافت کند. اگر پس از گذشت یک سال این ملک همچنان در مالکیت متقاضی باشد، می تواند از این طریق اقامت ترکیه را تمدید کند و اگر به مدت 5 سال این کار را انجام دهد، می تواند در نهایت مجوز اقامت دائم ترکیه را دریافت کند. متقاضی می تواند با خرید ملک به ارزش 250.000 دلار نیز برای اخذ شهروندی ترکیه اقدام کند، اما تا 3 سال نباید این ملک را بفروشد. باید در نظر داشته باشید که در صورت پیش خرید ملک در حال ساخت، متقاضی مجاز به خرید اقساطی ملک می باشد، اما دیگر نمی تواند برای خرید ملک وام بگیرد.

شرایط عمومی اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری خرید ملک

متقاضیان ایرانی برای اقامت ترکیه سرمایه گذاری در این کشور باید الزامات و شرایط عمومی را داشته باشند. از مهم ترین شرایط عمومی اخذ اقامت ترکیه سرمایه گذاری در خرید ملک عبارت است از:

 • خرید ملک در مناطق تعیین شده توسط دولت ترکیه امکان پذیر است و خانه و ملک مورد نظر متقاضی نباید در اطراف محدوده نظامی یا نقاط استراتژیک باشد.
 • فروشنده خانه و ملک باید دارای شهروندی ترکیه باشد و این ملک نباید دارای بدهی باشد.
 • انتقال ملک به متقاضی دیگر برای 3 سال متوالی مجاز نمی باشد.
 • متقاضی باید خانه و ملک را به صورت نقدی خریداری کند و سند مالکیت ملک باید آماده باشد.
 • با خرید ملک، متقاضی می تواند فرم درخواست اقامت و تابعیت ترکیه را تکمیل و ارسال کند.
 • ارائه پاسپورت یا مدرکی که وضعیت شهروندی سرمایه گذار را مشخص کند، برای خرید خانه و ملک در ترکیه الزامی است.
 • ارائه مدارک و گواهی هایی که وضعیت مدنی متقاضی را اثبات می کند نیز برای اخذ اقامت ترکیه با سرمایه گذاری از طریق خرید خانه و ملک ضروری است.
 • متقاضی باید یک رسید برای پرداخت کامل مالیات و سایر هزینه های اضافی به وزارت دارایی ترکیه ارائه دهد.

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک ارزان در ترکیه

یکی از موارد مهم برای اخذ اقامت ترکیه این است که متقاضیان با 150.000 لیر ترکیه نیز می توانند خانه ای در ترکیه خریداری کنند و با این سرمایه گذاری ملک در ترکیه مجوز اقامت را دریافت کنند. در واقع اگر متقاضی قصد خرید خانه بر اساس چنین رنج قیمت را دارد، باید بداند که قطعا انتخاب ایده آلی برای موقعیت مکانی خوب نخواهد داشت. در نتیجه، چنین تصمیمی منجر به پیشرفت محدود و ریسک بالای سرمایه گذاری می شود. منطقه مسکونی ضعیف، کمبود امکانات، ازدحام بیش از حد، استانداردهای ناکافی ساخت و ساز، کمبود خانه نوساز، دوری از جاده های اصلی و ریسک بالای سرمایه گذاری عواملی هستند که باید از آن ها اجتناب کرد تا متقاضی با این سرمایه گذاری نه تنها اقامت این کشور را دریافت کند، بلکه یک سرمایه گذاری بدون ریسک در ترکیه انجام دهد. اخذ پاسپورت ترکیه با سرمایه گذاری از طریق خانه و ملک با مبلغ مشخصی امکان پذیر است.

سرمایه گذاری از طریق اجاره ملک در ترکیه

امکان سرمایه گذاری برای اخذ اقامت ترکیه از طریق اجاره خانه و ملک نیز در ترکیه وجود دارد. متقاضی با این نوع سرمایه گذاری پس از اجاره ملک می تواند برای اقامت یک ساله ترکیه اقدام کند. اجاره نامه باید به صورت قانونی توسط دفتر اسناد رسمی اجرا و به ثبت برسد تا سرویس امنیتی ترکیه در مورد آن استعلام بگیرد. توجه داشته باشید که اجاره خانه در ترکیه برای اخذ اقامت دارای اعتبار یک ساله است و قابل تمدید نمی باشد، مگر اینکه متقاضی در این مدت ملکی خریداری کرده باشد، شغلی پیدا کرده باشد یا برای دیگر راه های اقامت که در این مقاله به طور کامل به آنها اشاره شده است، درخواست دهد.

اقامت در ترکیه از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت

یکی از رایج ترین روش های سرمایه گذاری در ترکیه و اخذ اقامت این کشور ثبت شرکت می باشد. از آنجایی که هزینه ثبت شرکت در ترکیه و مالیات پرداختی شرکت های تجاری در مقایسه با دیگر کشورها در سطح پایینی است، بسیاری از متقاضیان ایرانی در این سال ها مجوز اقامت ترکیه را از این روش دریافت کرده اند. متقاضیان با دارا بودن شرایط لازم و دارا بودن میزان سرمایه گذاری برای اقامت ترکیه می توانند انواع شرکت ها را در ترکیه ثبت و تاسیس کنند.

هزینه سرمایه گذاری در ترکیه از طریق ثبت شرکت در سال 2023 در یک نگاه

انواع شرکت های تجاری هزینه سرمایه گذاری در ترکیه 2023
شرکت سازمانی Organizational companiesدر حدود 100.000 لیر
شرکت با مسئولیت محدود Limited Liability Companies

در حدود 10.000 لیر

شرکت غیر سازمانی Non-organizational companies

در حدود 50.000 لیر

شرکت  Cooperative companies

نامشخص

شرکت Collective companies

نامشخص

شرکت Commandite companies

نامشخص

خدمات موسسه رویال مهاجرت برای مهاجرت سرمایه گذاری

متقاضیان برای سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت و شهروندی از روش های مختلف باید از شرایط و قوانین آن اطلاع داشته باشند. مشاور و وکیل سرمایه گذاری در ترکیه در موسسه رویال مهاجرت با آگاهی از قوانین و شرایط جدید سال 2023-2024 راهنمایی های لازم را به متقاضیان ارائه می دهند. با ارائه خدمات مشاوره متقاضیان واجد شرایط می توانند از مزایای اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه با سرمایه گذاری برخوردار شوند. اگر می خواهید برای سرمایه گذاری در ترکیه از کمک حقوقی حرفه ای برخوردار شوید، خدمات تخصصی رویال مهاجرت را در نظر بگیرید. مزیت راهنمایی حقوقی حرفه ای این است که این مشاوران می توانند بر اساس تجربه خود در این فرآیند به شما مشاوره دهند و اطمینان حاصل کنند که درخواست شما از الزامات دقیق درخواست شده توسط مقامات ترکیه ای پیروی می کند. به منظور بهره مندی از این خدمات مشاوره ای رایگان در مورد شرایط حداقل سرمایه برای اقامت ترکیه، میزان سرمایه گذاری برای اقامت ترکیه، شرایط سرمایه گذاری در ترکیه ملک پور و اخذ تابعیت و شهروندی ترکیه همین حالا با مشاوران و کارشناسان ماهر و باتجربه ما تماس بگیرید.

شرایط مهاجرت سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت

متقاضیان برای ثبت شرکت در ترکیه و همچنین اخذ تابعیت باید به شرایط این نوع سرمایه گذاری توجه کنند. یکی از مهم ترین شرایط و الزامات سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت های تجاری در ترکیه این است که متقاضی برای راه اندازی هر نوع کسب و کار در ترکیه باید آن فعالیت اقتصادی را به عنوان شرکت ثبت کنند. بدین منظور متقاضیان برای راه اندازی مشاغلی مانند کافه ها، آرایشگاه ها، خیاطی ها و غیره نیاز به ثبت تجاری آن حرفه دارند. ذکر این نکته ضروری است که سرمایه گذاری ترکیه از طریق ثبت شرکت یک روش مناسب برای متقاضیانی است که فاقد سرمایه لازم می باشند و همچنین در مورد روش های کسب و کار دانش و مهارت چندانی ندارند. از دیگر شرایط سرمایه گذاری در ترکیه از طریق ثبت شرکت موارد زیر را می توان نام برد:

 • ایجاد فرصت شغلی و کارآفرینی در ترکیه برای 50 شهروند ترکیه
 • دارا بودن یک طرح تجاری قوی با توجیه اقتصادی
 • دارا بودن تمکن مالی کافی برای تامین هزینه های زندگی در مدت اقامت در ترکیه

مهاجرت سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی

متقاضیان ایرانی با مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری در پروژه های اقتصادی این کشور می توانند شهروندی ترکیه با سرمایه گذاری را دریافت کنند. از مهم ترین پروژه های اقتصادی سرمایه گذاری در کشور ترکیه برای اخذ تابعیت و شهروندی پروژه های خرید ملک، ثبت شرکت، سرمایه گذاری از طریق سپرده بانکی، سرمایه گذاری از طریق خرید سهام در ترکیه، سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی و سرمایه گذاری در شرکت های سرمایه گذاری املاک و مستغلات را می توان نام برد. از جمله سودآورترین صنایع ترکیه برای سرمایه گذاری می توان به صنایع کشاورزی، خودروسازی، پوشاک، معدن، املاک و گردشگری اشاره کرد.

مهاجرت سرمایه گذاری از طریق سپرده گذاری در بانک ها

یکی دیگر از روش های اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری، سپرده گذاری در بانک های ترکیه است. متقاضی برای اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری در بانک های این کشور باید دارای توانایی مالی بالایی باشد. حداقل سرمایه برای مهاجرت به ترکیه از طریق سپرده گذاری در بانک های این کشور در حدود 500.000 دلار آمریکا است. متقاضی با این نوع اقامت سرمایه گذاری ترکیه نمی تواند تا 3 سال دخل و تصرفی در این سپرده بانکی کند. سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سپرده بانکی برای متقاضیان متمول و دارای سرمایه های کلان امکان پذیر است. یکی از موانع سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سپرده بانکی دشواری افتتاح حساب در ترکیه برای متقاضیان ایرانی است. متقاضیان ایرانی فاقد مجوز اقامت ترکیه می تواند برای افتتاح حساب بانکی فقط در بانک زیارت ترکیه Turkish Ziraat Bank اقدام کنند.

مهاجرت سرمایه گذاری از طریق خرید سهام و اوراق بهادار

خرید سهام و اوراق بهادار یکی از روش های اقامت در ترکیه از طریق سرمایه گذاری است. اوراق بهادار یا اوراق قرضه دولتی اوراقی است که توسط دولت و بانک مرکزی ترکیه به منظور پرداخت بدهی و پرداخت تعهدات دولت و برای عموم مردم منتشر می شود. متقاضیان با خرید سهام بانکی و همچنین اوراق بهادار می توانند مجوز اقامت و در نهایت پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری امن و مطمئن را دریافت کنند. مبلغ سرمایه گذاری در ترکیه برای اقامت از طریق خرید اوراق بهادار در حدود 500.000 دلار آمریکا است. متقاضی با اخذ ویزای سرمایه گذاری ترکیه از طریق خرید اوراق بهادار با کمترین ریسک اقدام به سرمایه گذاری در این کشور می کند. یکی از شرایط سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق بهادار به منظور اخذ شهروندی و تابعیت ترکیه نگهداری این اوراق به مدت 3 سال و عدم دخل و تصرف در آن است.

مبلغ سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق بهادار

مهاجرت سرمایه گذاری از طریق اجرای طرح استارتاپ

از دیگر روش های اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری اجرای طرح های استارتاپی و راه اندازی این گونه شرکت های تجاری است. مناسب بودن اکوسیستم استارت ‌آپ ترکیه و همچنین عدم نیاز به سطح بالایی از مبلغ سرمایه گذاری در ترکیه برای اجرای طرح استارتاپی موجب شده است تا هر ساله متقاضیان فراوانی برای ثبت شرکت های استارتاپی به این کشور مراجعه کنند. به طور کلی شرکت های استارتاپ همانند دیگر شرکت های تجاری معمولی هستند، اما تمرکز کاری شرکت های استارتاپ بیشتر در حوزه طرح های نوآورانه و خلاقانه است. متقاضیان برای اخذ اقامت ترکیه با سرمایه گذاری شرکت استارتاپ نیازمند شرایط و الزامات متمایزی از شرکت های معمولی نیستند. تنها شرط مهم برای این نوع سرمایه گذاری ترکیه دارا بودن سرمایه لازم برای اجرا و راه اندازی طرح نوآورانه و خلاقانه است. از مهم ترین مدارک لازم برای این نوع اقامت سرمایه گذاری ترکیه می توان به اساسنامه، طرح تجاری و شرح نوع کسب و کار و گواهی های مالی برای اثبات تمکن مالی کافی اشاره کرد. بر اساس قوانین سرمایه گذاری در ترکیه الزامی برای تعیین سرمایه سهام یک شرکت استارتاپ در ترکیه وجود ندارد، اما بر اساس نوع شرکت انتخاب شده، شرایط قانونی سرمایه مشخصی را برای راه اندازی استارتاپ مشخص می کند. مبلغ سرمایه گذاری در ترکیه برای ثبت شرکت استارتاپ با مسئولیت محدود خصوصی در حدود 10.000 لیر معادل 1.200 تا 1.300 دلار آمریکا می باشد.

آیا امکان تابعیت ترکیه با مهاجرت سرمایه گذاری وجود دارد؟

بر طبق قوانین سرمایه گذاری در ترکیه متقاضی خارجی با سرمایه گذاری در روش های مختلف می تواند نه تنها مجوز اقامت دائم ترکیه بلکه تابعیت و شهروندی این کشور را نیز دریافت کند. ذکر این نکته الزامی است که متقاضی برای اخذ تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری باید دارای شرایط خاصی باشد. شرایط خاص اخذ تابعیت و شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری در این کشور عبارت است از:

 • اقامت و زندگی در ترکیه با مجوز قانونی حداقل از 5 تا 8 سال
 • دارا بودن گواهی عدم سوء پیشینه و عدم سوابق جرم و جنایت
 • دارا بودن مجوز اقامت دائم ترکیه
 • دارا بودن کار و اشتغال در ترکیه
 • دارا بودن درآمد کافی برای تامین هزینه های زندگی خود و اعضای خانواده خود در مدت اقامت در ترکیه
 • تسلط به زبان ترکی و توانایی برقراری ارتباط با جامعه ترک زبان
 • اخذ نمره لازم در آزمون شهروندی ترکیه
 • اخذ نمره لازم در آزمون قانون اساسی ترکیه و تبعیت از این قوانین
 • عدم نیاز به ترک تابعیت فعلی

مزایا و معایب مهاجرت سرمایه گذاری به ترکیه

متقاضیان از طریق سرمایه گذاری های مختلف در ترکیه نه تنها می توانند مجوز اقامت دائم و در نهایت تابعیت ترکیه را دریافت کنند، بلکه از مزیت های دیگری نیز بهره مند می شوند. جدا از مزایای فراوان، سرمایه گذاری در این کشور با مشکلات و معایبی نیز همراه است که کمتر به چشم می آید. از مهم ترین مزایای سرمایه گذاری در ترکیه و اقامت دائم این کشور موارد زیر را می توان نام برد:

 • اخذ پاسپورت ترکیه با اعتبار 10 ساله از طریق سرمایه گذاری در مدت کوتاه 3 تا 6 ماه
 • امکان سفر به 148 کشور جهان با در دست داشتن پاسپورت ترکیه
 • امکان برخورداری از حقوق مدنی و شهروندی ترکیه مانند بیمه و حق رای
 • امکان کار و اشتغال در ترکیه بدون اخذ مجوز کار
 • امکان تحصیل رایگان فرزندان متقاضی در مدارس دولتی ترکیه
 • سرمایه گذاری در محیطی با ثبات اقتصادی و اجتماعی
 • ایجاد کسب و کار و ارتباط تجاری با دیگر کشورها بدون محدودیت ها و تحریم ها
 • امکان استفاده رایگان از سیستم سلامت و بهداشت ترکیه
 • امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی ترکیه
 • اخذ تابعیت و شهروندی ترکیه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال متقاضی
 • اخذ ویزای سرمایه گذاری E-2 آمریکا برای یک دوره 5 ساله قابل تمدید
 • به رسمیت شناختن تابعیت دوگانه متقاضی

معایب مهاجرت سرمایه گذاری در ترکیه در سال 2023-2024

 • امکان مصادره اموال در ترکیه
 • متوسط بودن سطح کنترل فساد
 •  وجود رشوه، فساد و بی عدالتی
 • پایین بودن نرخ تولید ناخالص داخلی ترکیه در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی
 • بالا بودن نرخ مالیات ترکیه در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه

سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت

سرمایه‌گذاری در ترکیه می‌تواند به‌عنوان یکی از روش‌های اخذ تابعیت ترکیه برای شهروندان خارجی مورد استفاده قرار گیرد. این برنامه به شما امکان می‌دهد با سرمایه‌گذاری در یک یا چند پروژه در ترکیه، برای اخذ تابعیت و شهروندی ترکیه اقدام کنید. برای این کار، شما باید مبلغ حداقل 500,000 دلار را برای سرمایه‌گذاری در یک پروژه ثابت در نظر بگیرید. این سرمایه‌گذاری می‌تواند در بخش‌های املاک و مستغلات، احداث رستوران، هتل، مجموعه تجاری و غیره انجام شود.

آسان‌ترین روش اخذ تابعیت ترکیه، سرمایه‌گذاری در بخش املاک و خرید ملکی به قیمت حداقل 400,000 دلار است. البته خرید اوراق بهادار هم می‌تواند منجر به اخذ شهروندی ترکیه شود.

برای اخذ تابعیت از طریق سرمایه‌گذاری در ترکیه، لازم است ابتدا مراحل و فرآیند‌های این پروسه توسط مراجع ذیربط تایید شوند‌. پس از آن می‌توان با کمی تلاش مضاعف، موفق به کسب شهروندی ترکیه شد!

پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

با دریافت پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری، متقاضیان می‌توانند از همه امکانات شهروندی کشور ترکیه بهره‌مند شوند. مراحل دریافت این پاسپورت به شرح زیر هستند:

 1. ابتدا روش سرمایه‌گذاری در ترکیه را انتخاب کنید که می‌تواند از طریق ثبت شرکت، خرید ملک، تاسیس کسب‌وکار یا خرید سهام باشد.
 2. برای راه‌اندازی فرآیند سرمایه‌گذاری، بهتر است از یک وکیل یا مشاور حقوقی کمک بگیرید. این افراد می‌توانند شما را در هر مرحله از پروسه هدایت کنند و نقشه راه لازم را برای شما بچینند.
 3. قراردادهای لازم برای سرمایه‌گذاری را انجام دهید و اسناد و مدارک لازم را به اداره مهاجرت ترکیه ارسال کنید.
 4. مبالغ سرمایه‌گذاری را در اسرع وقت به حساب‌های اختصاصی خودتان در ترکیه انتقال دهید‌. با این کار، شما به دولت ترکیه ثابت می‌کنید که تمکن مالی لازم برای سرمایه‌گذاری در این کشور را دارید.
 5. در این مرحله، مقامات ترکیه و بانک فرآیند را بررسی می‌کنند تا مطمئن شوند شما قصد دارید سرمایه‌گذاری را به صورت قانونی انجام دهید‌.
 6. پس از تایید سرمایه‌گذاری شما، می‌توانید درخواست خود برای صدور پاسپورت ترکیه ارسال کنید. پس از بررسی مدارک و اطلاعات توسط مقامات مربوطه، پاسپورت ترکیه به شما ارائه خواهد شد.

اخذ تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

سخن آخر

در این مقاله در مورد مهاجرت سرمایه گذاری در ترکیه در سال 2023 و شرایط اقامت و اخذ تابعیت اطلاعات جالبی ارائه شد و به این پرسش ها پاسخ داده شد که سرمایه گذاری در ترکیه چگونه است؟ و آیا متقاضی می تواند با حداقل سرمایه برای خرید خانه و ملک تابعیت و شهروندی ترکیه را دریافت کند؟ علاوه بر این در مورد قوانین سرمایه گذاری برای مهاجرت به ترکیه توضیحات لازم ارائه شد. متقاضیان ایرانی برای اخذ تابعیت، شهروندی و پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری می توانند با مشاوران و وکلای برجسته رویال مهاجرت مشاوره کنند. لازمه سرمایه گذاری برای اخذ شهروندی ترکیه مشاوره با وکلای حرفه ای است. تیم کارشناسان رویال مهاجرت دارای سال ها تجربه در زمینه سرمایه گذاری بین المللی در کشورهای اروپایی و مهاجرت هستند. آن ها می توانند متقاضی را راهنمایی کنند که کجا می توانند بیشترین استفاده را از سرمایه گذاری خود ببرند، بنابراین شانس متقاضی برای یک برنامه موفق افزایش می یاب

سؤالات متداول درباره  مهاجرت سرمایه گذاری در ترکیه 

 سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت کم هزینه ترین راه برای اخذ شهروندی ترکیه است.

حداقل مبلغ سرمایه گذاری برای اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت با مسئولیت محدود 10.000 لیر است.

سرمایه لازم در حدود 500.000 دلار است که متقاضی به مدت 3 سال باید این سرمایه را نگهدارد و از آن کم یا زیاد نکند.

هزینه لازم برای خرید خانه و ملک در ترکیه حداقل 400.000 دلار آمریکا است و متقاضی تا 3 سال حق فروش آن را ندارند.

مهاجرت سرمایه گذاری از طریق خرید ملک، ثبت شرکت تجاری، خرید اوراق بهادار، خرید سهام بانکی، سپرده گذاری در بانک ها و سرمایه گذاری در پروژه های صنعتی است.

مقالات مرتبط

ثبت شرکت در ترکیه در سال 2023

ثبت شرکت در ترکیه

یکی از رایج ترین روش های سرمایه گذاری و مهاجرت به ترکیه برای متقاضیان ایرانی ثبت شرکت های تجاری در این کشور است. ثبت و …

حقوق پناهندگی در ترکیه در سال 2023

حقوق پناهندگی در ترکیه

ترکیه همچنان میزبان بیشترین تعداد پناهندگان در سراسر جهان است، زیرا تعداد افرادی که به اجبار در سراسر جهان به دلیل درگیری، خشونت و آزار …

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

پیچیدگی‌های قبولی در کنکور سراسری ایران و شرایط مطلوب تحصیل دندانپزشکی در ترکیه سالانه تعداد زیادی دانشجوی ایرانی و بین‌المللی را به سمت این کشور …

تحصیل کارشناسی در ترکیه و کارشناسی ارشد در ترکیه + شرایط پذیرش

تحصیل کارشناسی و ارشد در ترکیه

مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه به ویژه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در میان دانشجویان ایرانی بسیار رایج شده است. پس از پیوستن کشور …

کاریابی در ترکیه

کشور ترکیه به‌ دلیل موقعیت جغرافیایی مناسب و نزدیکی فرهنگی به کشور ما از مقاصد محبوب ایرانیان است. یکی از روش‌های مهاجرت به این کشور، …

بورسیه تحصیلی ترکیه

بورسیه تحصیلی ترکیه

بورسیه تحصیلی همواره جزو برنامه های محبوب میان دانشجویان بین المللی بوده است زیرا دانشجویان به این ترتیب می توانند بخش زیادی از هزینه های …

تحصیل در مقطع دکترا در ترکیه در سال 2023-2024

تحصیل دکترا در ترکیه

دانشگاه های ترکیه در سال های اخیر از مقاصد مهم برای تحصیل در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا برای متقاضیان ایرانی بوده اند. هزینه …

مهاجرت سرمایه گذاری در ترکیه در سال 2023

مهاجرت سرمایه گذاری در ترکیه

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به ترکیه یکی از بهترین راه های مهاجرت به این کشور است و طبق قوانین ترکیه می تواند منجر به …

ددلاین دانشگاه های ترکیه

ددلاین دانشگاه های ترکیه

تقریباً هیچ شهری در ترکیه وجود ندارد که یک یا دو دانشگاه در آنها نباشد. بیش از 200 دانشگاه در ترکیه وجود دارد که از …

خرید سهام در ترکیه

خرید سهام در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه می تواند یکی از راه های بهبود معیشت و سطح زندگی باشد. به خصوص با وجود تحریم های مختلف ایران، به …

زندگی در ترکیه

زندگی در ترکیه

اگر به دنبال زندگی باکیفیت، به صرفه، مدرن و به دور از احساس غربت هستید زندگی در ترکیه می‌تواند برای شما انتخاب مناسبی باشد. اگر …

لیست مشاغل مورد نیاز ترکیه + نرخ بیکاری در ترکیه

لیست مشاغل مورد نیاز ترکیه

برای اینکه درباره مشاغل مورد نیاز ترکیه اطلاعاتی بدست آورید، لازم است تا در ابتدا با روند کاریابی و استخدام شهروندان خارجی در این کشور …

اخذ تابعیت و شهروندی ترکیه + شرایط و روش های اخذ تابعیت ترکیه

اخذ شهروندی و تابعیت ترکیه

این روزها کمتر کسی پیدا می‌شود که آوازه‌ی پیشرفت اقتصادی کشور ترکیه به گوشش نرسیده باشد. از آنجایی که پاسپورت ترکیه دارای رده‌بندی خوبی در …

همه چیز درباره وکیل مهاجرت در ترکیه

وکیل مهاجرت ترکیه

ترکیه یکی از کشورهایی است که به دلایل گوناگون، از دیرباز میزبان مهاجران ایرانی پرشماری بوده است. این کشور به دلیل هم مرز بودن با …

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

ترکیه در دو دهه اخیر در زمینه آموزش پزشکی گام‌های بلندی برداشته است. دانشگاه‌های کشور ترکیه در میان بهترین دانشگاه‌های اروپا قرار دارند. دلایل اصلی …

انواع بیمه در ترکیه

انواع بیمه در ترکیه

بیمه سلامت ترکیه برای همه شهروندان مقیم ترکیه و همچنین برای متقاضیان خارجی که در این کشور اقامت و زندگی می کنند، اجباری است. در …

خرید ملک در ترکیه

خرید و قیمت ملک در ترکیه

کشور ترکیه یکی از محبوب‌ترین کشور­های خاورمیانه است. عوامل مهمی مانند موقعیت استراتژیک، تاریخ غنی، معماری زیبا و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه را جز برترین …

مهاجرت کاری به ترکه

مهاجرت کاری به ترکیه

بسیاری از افراد دنیا تمایل دارند تا کاری، مرتبط با تخصص خود پیدا کرده و در یک کشور دیگر مشغول به کار شوند. یکی از …

تحصیل در کالج های ترکیه ۲۰۲۳-۲۰۲۴

تحصیل در کالج های ترکیه

ایده تحصیل در ترکیه همزمان با فراگیری مهارت های شغلی و کسب آمادگی برای کار و اشتغال پس از فارغ التحصیلی مقدمه تحصیل در کالج …

تحصیل داروسازی در ترکیه + شرایط و هزینه تحصیل داروسازی

تحصیل داروسازی در ترکیه

رشته داروسازی در ترکیه یکی از رشته های محبوب گروه تجربی است که داوطلبان زیادی دارد. ترکیه به دلیل نزدیکی به ایران و دارا بودن …

حقوق کارگری در ترکیه

حقوق کارگری در ترکیه

ترکیه به عنوان یکی از بزرگترین اقتصادهای منطقه، جایگاه قوی و مهمی در بازار جهانی دارد. به همین دلیل هم بسیاری از افراد تمایل دارند …

کارآفرینی در ترکیه

کارآفرینی در ترکیه

در سال های اخیر، شاهد داغ شدن کارآفرینی و ظهور شرکت های فناوری نوین و استارت آپ های جدید برای ایجاد و توسعه کسب و …

اقامت دائم ترکیه

در سال های اخیر تعداد زیادی از ایرانیان، به ترکیه مهاجرت کرده اند. برای این دسته از افراد اطلاع از از روش ها و نحوه …

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت