رویال مهاجرت جولای 22, 2023

کاریابی در ترکیه

کشور ترکیه به‌ دلیل موقعیت جغرافیایی مناسب و نزدیکی فرهنگی به کشور ما از مقاصد محبوب ایرانیان است. یکی از روش‌های مهاجرت به این کشور، کاریابی در ترکیه است. کاریابی در ترکیه برای ایرانیان به ‌قدری پرطرفدار شده که شرکت‌های مختلفی برای انجام این کار تاسیس شده‌اند. افراد متقاضی می‌توانند به این شرکت‌ها مراجعه کرده و درخواستی مبنی بر کاریابئ ترکیه ثبت کنند.

اگر شما هم قصد مهاجرت، اقامت تحصیلی، کاری یا سرمایه گذاری دارید، کافیست با شماره 90003515 تماس گرفته تا وکلای مهاجرتی رویال شما را راهنمایی نموده و در کوتاه ترین زمان خدمات مهاجرتی را به شما ارائه دهند.

شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان چگونه است؟

با توجه به این مسئله، در صورتی که مدرک تحصیلی معتبری داشته باشید. همچنین، اگر به زبان ترکی استانبولی مسلط باشید، کاریابی در ترکیه برای ایرانی‌ها نه تنها سخت نیست بلکه با وجود شرکتهای کاریابی در ترکیه مسیر برای متقاضیان بسیار آسان شده است. به این ترتیب، افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه دارند میتوانند به راحتی شغل مناسبشان را در کمترین زمان ممکن پیدا کنند. البته برای کمک گرفتن از آژانس کاریابی در ترکیه باید کمی دقت کنید و اعتبار و سابقه شرکت را به دقت بررسی کنید. بدین صورت، از هدر رفتن زمان و سرمایه‌ای که جهت بررسی شرکت‌های کاریابی در ترکیه صرف می‌کنید، جلوگیری می‌کنید. علاوه ‌بر این، با وجود تعداد زیادی هموطن در این کشور و برگزاری مراسم‌های مختلف در جمع‌های ایرانی احساس تنهایی نخواهید کرد. همچنین، کار در این کشور می‌تواند پلی برای رسیدن به کشورهای اروپایی باشد. علت این هست که کشور ترکیه ارتباط خوبی با سایر کشورهای اروپایی دارد و تبادل دانشجو، کارآموز و کارمند بین کشور ترکیه و کشورهای اروپایی بسیار نرمال و طبیعی است.

پروسه دریافت اقامت از طریق کاریابی در ترکیه، کوتاه مدت و حدودا 90 روز به درازا می‌کشد.  این فرآیند طی سه مرحله ارائه مدارک از سوی کارفرما، کارمند و مدارک عمومی برای اخذ مجوز کاری انجام می‌شود. برای اینکه به عنوان یک شهروند ایرانی که خواهان در ترکیه هست از بیمه درمانی برخوردار شوید و حقوق شما طبق قانون پرداخت شود، باید مجوز کار داشته باشید. در صورتی که موفق به اخذ مجوز کار نشوید، به عنوان فردی که کار سیاه یا غیرقانونی انجام می‌دهد، شناخته می‌شوید. برای انجام این پروسه، ابتدا درخواستی از طرف کارمند و کارفرما به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه ارائه می‌شود. پس از این باید درخواست از سوی دو طرف و به صورت تقریبا همزمان صورت گیرد. فراموش نکنید این اختلاف زمانی نباید بیش از 10 روز باشد. سپس مدارک کارمند به اداره مربوطه ارسال می‌شود و توسط وزارت بررسی شده و نتیجه در سریع ترین زمان ممکن به فرد اعلام می‌شود. در صورت موافقت با مدارک فرد و درخواست کارفرما پروسه کارهای سفارت آغاز می‌شود. در نهایت، مجوز اولیه برای یک سال کار در کشور ترکیه صادر می‌شود. متقاضی باید حدود سه ماه قبل از منقضی شدن مجوز اقدام به تمدید آن بکند. شما نمی‌توانید بدون داشتن مجوز در کشور ترکیه کار کنید. همانطور که گفته شد، عدم وجود مجوز باعث دیپورت شدن شما می‌شود. در صورتی که فعالیت بدون مجوز انجام دهید مراجع قضایی با شما برخورد خواهند کرد. حتی ممکن است نیاز باشد بیمه سال اول زندگی را خودتان پرداخت کنید. این موضوع امری مرسوم است و نگران‌ کننده نیست. ادارات و بخش‌های مهاجرتی زیادی این کار را انجام می‌دهند. فراموش نکنید، در صورتی که برای 5 سال بیمه و مالیات داشته باشید، شهروندی ترکیه به شما اعطا می‌شود. پس از آن می‌توانید اقامت و پاسپورت ترکیه را از آن خود کنید. حدودا دو سال بعد از دریافت شهروندی می‌توانید برای دریافت پاسپورت ترکیه نیز اقدام کنید. پاسپورت ترکیه جایگاه مناسبی در رنکینگ جهانی دارد. شما به کمک پاسپورت ترکیه به بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی می‌توانید سفر کنید. البته قبل از هر اقدامی باید موفق به اخذ شغل و مجوز کار در این کشور شوید.

 

برترین کشور ها برای مهاجرت کاری

مهاجرت کاری به آلمان  مهاجرت کاری به کانادا مهاجرت کاری به ترکیه مهاجرت کاری به فرانسه مهاجرت کاری به انگلستان مهاجرت کاری به اسپانیا مهاجرت کاری به سوئد مهاجرت کاری به اتریش مهاجرت کاری به مجارستان مهاجرت کاری به دانمارک مهاجرت کاری به آمریکا مهاجرت کاری به هلند مهاجرت کاری به ایتالیا

روش‌های کاریابی در ترکیه

کاریابی ایرانیان در ترکیه سخت نیست و روش‌های زیادی برای کاریابی در ترکیه وجود دارد. در ادامه لیستی از این روش‌های کاربردی و جامع را ذکر می‌کنیم:

 • مراجعه به شرکت‌ها، کارخانجات یا مراکز مختلف و ارائه رزومه
 • بررسی آگهی‌های استخدامی در روزنامه‌ها
 • بررسی آگهی‌های استخدامی در سایت‌های مختلف
 • ثبت درخواست در شرکت‌های کاریابی در ترکیه
 • ثبت‌نام در اداره کاریابی در ترکیه (ایشکور)
 • ثبت نام در موسسات کاریابی در استانبول
 • اعلان کاریابی در سفارت ترکیه
 • استفاده از اپلیکیشن‌های کاریابی
 • فعالیت در شبکه‌های اجتماعی به ‌خصوص لینکدین
 • کانال‌های تلگرامی کاریابی در ترکیه

کاریابی در ترکیه برای ایرانیان و نرخ بیکاری در ترکیه

 البته به کمک روش کاریابی ترکیه برای ایرانیان مسیر امنی برای مهاجرت و زندگی ایرانیان در دسترس قرار گرفته است. زیرا با این شیوه کاریابی ایرانیان به راحتی می‌توانند به بازار مناسب مدنظرشان برای سرمایه‌گذاری دست یابند. بد نیست بدانید، سرمایه‌داران از سراسر جهان اقدام به ثبت شرکت یا سرمایه‌گذاری در ترکیه می‌کنند. این وضعیت منجر به ایجاد مشاغل جدید زیادی شده است که نیاز به نیروی جوان و نیروی کار ماهر را افزایش داده است. اقدام به کاریابی برای ترکیه راه‌های زیادی دارد. در صورتی که در آنجا اقامت دارید (مثلا اقامت تحصیلی) یا برای سفر به ترکیه رفته باشید می‌توانید به انجمن کاریابی ترکیه یا یک شرکت کاریابی در ترکیه سر بزنید و رزومه خودتان را در آنجا ثبت کنید. همچنین، مراجعه به سازمان کار ترکیه  (İŞKUR)از روش‌های مناسب کاریابی در ترکیه برای ایرانیان است. این سازمان با پیدا کردن کار یا آموزش مشاغل فنی به مهاجران و حتی پناهجویان، آن‌ها را برای کار در کشور ترکیه آماده می‌کند. حتی اگر معلولیت خاصی داشته باشید و از لحاظ قضایی سابقه‌دار محسوب می‌شوید، هم می‌توانید به این مرکز مراجعه کنید. در صورتی که ساکن کشور ترکیه نیستید استفاده از سایت‌های کاریابی و ثبت درخواست در این سایت‌ها روش امن و مناسبی برای یافتن کار است. همچنین، ارائه درخواست به سفارت ترکیه نیز روشی دیگر برای ارائه درخواست کاریابی در ترکیه هست. در ضمن، از روش‌های دیگر جستجو در گوگل و دستیابی به تعداد زیادی موسسه کاریابی ایرانی در ترکیه و سایت کاریابی ایرانیان در ترکیه است که به کمک آنها می‌توانند در این مسیر سریع‌تر شغل مدنظرتان را پیدا کنید.

در سال‌های اخیر نرخ بیکاری در ترکیه به پایین‌ترین میزان خود یعنی 7/9 درصد رسیده است و تعداد بیکاران روند کاهشی داشته است. با توجه به مهاجرپذیر بودن این کشور، کاهش نرخ بیکاری نشان‌دهنده وضعیت شغلی مناسب در ترکیه است. بررسی لیست مشاغل مورد نیاز ترکیه می‌تواند یک دیدگاه کلی از اوضاع بازار کار مشاغل مورد نظرتان در ترکیه به شما بدهد. پس از آن می‌توانید تصمیم‌گیری مناسبی در رابطه با شغلی که می‌تواند احتیاجات شما را تامین کند، داشته باشید. ساخت و ساز، آشپزی و افتتاح رستوران، صنعت خودروسازی و نساجی نمونه‌هایی از مشاغل مورد نیاز این کشور است. به دلیل نزدیکی به دریا و بارش زیاد کشاورزی در این کشور پررونق است. صادرات فندق و زیتون یکی از منابع درآمدزایی کشور ترکیه است. پس مهاجرت کشاورزان و مهندسان کشاورزی می‌تواند آینده خوبی را برای آن‌ها در ترکیه داشته باشد. البته مشاغلی نظیر مهندسی کامپیوتر، نرم افزار و سخت افزار، صنعت توریسم و هتلداری و تجارت از صنایع دیگر پررونق این کشور هستند.

مدارک لازم کاریابی ترکیه

برای كاريابی در تركيه نیز مانند همه کشورها نیاز به مدارکی دارید که اگر ناقص باشد، سفارت با درخواست اقامت شما موافقت نمی‌کند. مهم‌ترین مدارک شامل موارد زیر می‌شود:

 • پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار
 • کیملیک کارت (مجوز اقامت ترکیه)
 • مجوز کار در کشور ترکیه ارائه شده توسط وزارت کار و امور اجتماعی
 • جاب آفر (پیشنهاد کار از کارفرمای ترک)
 • گواهی سلامت جسم و روان فرد
 • گواهی عدم سوء سابقه کیفری
 • ارائه تمکن مالی (در صورت نیاز)
 • ارائه مدرکی دال بر سابقه کاری (در صورت نیاز)
 • ارائه مدارک تحصیلی ترجمه شده به‌ همراه ریز نمرات (در صورت نیاز)

نکات مهم کاریابی در ترکیه

در حین ثبت قرارداد و یا حتی حین ثبت ‌نام در یک موسسه کاریابی در ترکیه دقت لازم را داشته باشید زیرا ممکن است با یک موسسه کلاهبردار رو به رو شوید. به موارد زیر در طی تنظیم قرارداد دقت کنید:

 • ذکر سمت کارمند و میزان حقوق در قرارداد
 • تعیین ساعت کاری در قرارداد
 • تعیین میزان اضافه حقوق به‌ازای هر ساعت در قرارداد
 • ذکر محل کار، مدت زمان قرارداد و شرایط فسخ قرارداد از سوی دو طرف
 • عدم الزام به عقد قرارداد برای مشاغل با زمان کمتر از یک سال
 • زمان کارآموزی یا کار آزمایشی حداکثر 2ماه به‌همراه حق بیمه و حقوق
 • لحاظ شرایط دورکاری و تعداد روزهای مرخصی استحقاقی

لیست موسسات کاریابی ترکیه

مراکز کاریابی در ترکیه از مراکزی هستند که به‌ طور کامل در جریان لیست مشاغل مورد نیاز ترکیه و جزئیات آن قرار می‌گیرند. پس در ترکیه کاریابی از این مسیر احتمال موفقیت و یافت شغل مدنظر را بالا می‌برد.

 • موسسه کاریابی جانسون اچ آر (Johnson HR)
 • شرکت کاریابی من پاور ترکیه (Manpower Turkiye)
 • دفتر کاریابی ترکیه Spring Professional Recruitment
 • شرکت بین‌المللی Cornerstone Group
 • موسسه کاریابئ ترکیه Nicholson International Turkey
 • موسسه بین المللی International Service Group
 • آژانس کاریابی تمپوایست (TempoEast)
 • شرکت جابز ترکیه
 • انجمن کاریابی ترکیه
 • موسسه کاریابی استانبول

لیست سایت‌های کاریابی ترکیه

سایت‌های مختلفی برای کاریابی در کشور ترکیه وجود دارند. برخی از این سایت‌ها با حق اشتراک و برخی رایگان در دسترس عموم قرار می‌گیرند. شما با بارگزاری رزومه یا بررسی عناوین شغلی می‌توانید شغل دلخواهتان را پیدا کنید.

میزان حقوق برای کار در ترکیه

میزان حقوق پرداختی متفاوت است و به موارد مختلفی از جمله ساعت کاری، سختی کار و… بستگی دارد. یک موسسه کاریابی ترکیه باید به میزان حقوق مشاغل مسلط باشد.

مهندس برق25 هزار لیر
صندوقدار و خیاط8 هزار و پانصد لیر
مدیر امور مالی30 هزار لیر
برنامه‌نویس23 هزار لیر
وکیل30 هزار لیر
مهندسی پزشکی27 هزار لیر
دندانپزشک40 هزار لیر

خدمات موسسه رویال مهاجرت برای کاریابی در ترکیه

همان‌طور که گفته شد، ترکیه مقصد مناسبی برای مهاجرت است اما برای مهاجرت، به‌ خصوص مهاجرت کاری به ترکیه، باید دقت کنید تا با مشاورین کاربلد و شرکت‌های قانونی مسیرتان را پیش ببرید. موسسه رویال مهاجرت، یکی از برترین موسسات داخل کشور است که در زمینه مهاجرت کاری و تحصیلی به کشورهای مختلف از جمله ترکیه، کانادا، فرانسه و آلمان فعالیت می‌کند. شما می‌توانید با خیال راحت، روند کاریابی ترکیه را به مشاورین این مجموعه واگذار کنید. با کمک تیم رویال کاریابی در ترکیه تضمینی است. موسسه رویال مهاجرت به شما کمک می‌کند تا با توجه به شرایط و توانایی‌هایتان به کشور ترکیه مهاجرت کنید.

این تیم و موسسه مشاوره مهاجرتی سال‌ها در زمینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه فعالیت داشته است. در ضمن، بد نیست بدانید این مجموعه یکی از موسسات کاریابی ترکیه در تهران به ‌شمار می‌رود. شما می‌توانید با خیال راحت مسیر مهاجرت کاری خود را با این شرکت طی کنید. کشور ترکیه در بعضی سال‌ها قوانین مهاجرتی خود، به ‌ویژه مهاجرت کاری را تغییر می‌دهد. مهاجرت پزشکان به ترکیه و کادر درمان مثال خوبی از این تغییرات است. تا سال 2011 مهاجرت کاری پزشکان به ترکیه ممنوع بود است ولی بعد از آن مجوز مهاجرت کادر پزشکی صادر شد. موسسه مهاجرتی به تمام قوانین جدید و قدیمی ترکیه واقف است. همچنین، نیازمندی شغلی کشور مقصد، از موارد قابل توجه مهاجرت کاری است که تیم رویال مهاجرت اطلاعات دقیقی از اوضاع مشاغل مختلف دارد. به عنوان مثال، این کشور تا سال 2023 از پزشک و پرستار اشباع می‌شود اما همچنان به ماما نیاز دارند. پس ماماها می‌توانند مهاجرت موفق‌تری در مقایسه با کشورهای دیگر داشته ‌باشند. مشاوره اولیه با تیم رویال مهاجرت کاملا رایگان است و شما می‌توانید در قدم اول با خیال راحت با این موسسه آشنا شوید. سپس در جریان مشاوران دیدگاه واضح و روشنی نسبت به آینده خودتان کسب کنید. در صورت رضایت از نحوه مشاوره و میزان اطلاعات کارمندان اقدام به عقد قرارداد کنید. رویال مهاجرت به شما کمک می‌کند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با صرف کم‌ترین هزینه به شغل مورد علاقه‌تان برسید و اهدافتان را دنبال کنید.

سخن پایانی

 در این مقاله متوجه شده‌ایم کاریابی در ترکیه یکی از روش‌های مناسب برای کسب اقامت کشور ترکیه است. شرکت کاریابی در ترکیه بسیار زیاد است و اکثر آن‌ها معتبر هستند. در قسمتی از مقاله اشاره کردیم حضور در دفتر کاریابی در ترکیه یک روش مناسب برای ساکن در ترکیه است و استفاده از سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها راه‌حلی مناسب برای هم ‌وطنان داخل از کشور است. ثبت رزومه و درخواست مشاوره از یک شرکت کاریابی ترکیه بسیار راحت است و احتمالا طی حداکثر چند ماه برای شما شغل مناسبی پیدا می‌شود. حتما نکات ذکر شده را قبل از ثبت اقدام خود برای یافتن مدنظر داشته باشید. پس از آن کلیه مراحل را با کمک یک مجموعه معتبر و عالی انجام دهید. به این ترتیب، می‌توانید از رخداد خطاها و مشکلات احتمالی بکاهید.

سؤالات متداول درباره  کاریابی در ترکیه 

شهرهای بزرگ از جمله استانبول، آنکارا و ازمیر برای نیروی کار خارجی مناسب‌تر هستند. زیرا تعداد شرکت‌ها و کارخانجات و همچنین سرمایه‌گذاری خارجی در این شهرها بیشتر است.

خیر. طبق قوانین، برای برخی مشاغل از جمله مشاغل امنیتی و دفتر اسناد رسمی، نیروی کار خارجی استخدام نمی‌شود. برای مشاهده این لیست می‌توانید به سایت http://www.ailevecalisma.gov.tr/ مراجعه کنید.

بله. اجازه تاسیس شرکت وجود دارد اما مراحل آن در مقایسه با مراحل دریافت اقامت کاری متفاوت است. در صورتی که از تمکن مالی مناسبی برخوردار باشید، این روش هم می‌تواند مسیر مناسبی برای شما باشد.

بله. در صورت داشتن سابقه کاری و تحصیلی مرتبط و خاص احتمال پیدا کردن شغل یا دست‌یابی به موقعیت شغلی بهتر بالا می‌رود. شرط سن نیز قوانین مخصوص به خودش را دارد ولی باید سن فرد بین 18 تا 40 سال باشد.

بله. در صورتی که تمام مراحل را با موفقیت طی کنید، برای شما مصاحبه در سفارت در نظر گرفته می‌شود. در ضمن، سوالاتی از قبیل علت انتخاب ترکیه به ‌عنوان مقصد کاری و اهداف شما در آینده هم پرسیده می‌شود.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت