لیست مشاغل مورد نیاز ترکیه + نرخ بیکاری در ترکیه
رویال مهاجرت می 10, 2023

لیست مشاغل مورد نیاز ترکیه

برای اینکه درباره مشاغل مورد نیاز ترکیه اطلاعاتی بدست آورید، لازم است تا در ابتدا با روند کاریابی و استخدام شهروندان خارجی در این کشور آشنا شوید. اما به طور کلی بهتر است بدانید که در قدم اول برای انجام شغلهای مورد نیاز در ترکیه نیاز است تا از سوی یک کارفرمای ترک، پیشنهاد کاری داشته باشید. در ادامه با رویال مهاجرت همراه باشید تا لیستی از پرمتقاضی ترین مشاغل مورد نیاز برای مهاجرت به ترکیه را با هم ببینیم.

شرایط عمومی کار در ترکیه برای مهاجران

قبل از اینکه بخواهید برای پیدا کردن مشاغل مورد نیاز ترکیه اقدام کنید، بهتر است تا چند نکته را با هم مرور کنیم. درست است که در سال‌های اخیر مهاجرت ایرانیان به این کشور افزایش یافته است، اما همچنان شاهد آن هستیم که نرخ بیکاری در کشور ترکیه نسبتا بالاست. طبق گزارشاتی که توسط موسسات مختلف جهانی اعلام شده است، در سال 2023 میانگین نرخ بیکاری در ترکیه به حدود 10.5 درصد رسیده است که عددی قابل تامل است. این عدد نشان می‌دهد که تعداد افراد متقاضی کار در ترکیه زیاد است بنابراین شما در رقابت سختی برای یافتن کار در این کشور با شهروندان ترک قرار گرفته‌اید.

بنابراین بهتر است تا اول با لیستی از کارهای مورد نیاز در ترکیه و همچنین کارهای ممنوعه برای اتباع خارجی در این کشور آشنا شوید و بعد اقدام به دریافت ویزای کار و مهاجرت به ترکیه کنید.

همچنین این نکته را نیز در نظر داشته باشید که دانستن زبان ترکی به شما کمک بزرگی برای پیدا کردن شغل می‌کند. درست است که با یادگیری زبان انگلیسی تقریبا مهاجرت به هر کشوری ممکن است، اما از آنجایی که اکثر شهروندان ترک مسلط به این زبان نیستند، بنابراین یاد گرفتن زبان ترکی مسیر استخدام شما در مشاغل مورد نیاز ترکیه را هموارتر می‌کند. در غیر این صورت ممکن است گزینه‌های شما محدود شده و یا تن به کار کردن در شغل هایی بدهید که حقوق ناچیزی دارند و شامل خدمات اجتماعی نمی‌شوند.

گردشگران ترکیه

لیست مشاغل مورد نیاز ترکیه 2023

قطعا نمی‌توان یک لیست جامع از تمامی کارهای مورد نیاز در ترکیه را تهیه کرد چرا که این لیست ممکن است هرچند ماه و در فصول مختلف تغییر کند. اما سعی کرده‌ایم تا حد امکان گزینه‌های در دسترس را برایتان لیست کنیم. همچنین لیست کارهای ممنوعه برای اتباع خارجی را هم برایتان آورده‌ایم.

لیست مشاغل مورد نیاز ترکیه در سال 2023
کارهای ساختمانیکاشی کاری
نقاشی ساختمان
کارهای فنینجاری
ام دی اف کار
کارهای خدماتیحسابداری
فناوری اطلاعات
کارشناس بیمه
مدیر فروش
مترجم
ویراستار
آموزش زبان انگلیسی
آشپز ماهر
گارسون
تور لیدر
پرستار کودک

برترین کشور ها برای مهاجرت کاری

مهاجرت کاری به آلمان  مهاجرت کاری به کانادا مهاجرت کاری به ترکیه مهاجرت کاری به فرانسه مهاجرت کاری به انگلستان مهاجرت کاری به اسپانیا مهاجرت کاری به سوئد مهاجرت کاری به اتریش مهاجرت کاری به مجارستان مهاجرت کاری به دانمارک مهاجرت کاری به آمریکا مهاجرت کاری به هلند مهاجرت کاری به ایتالیا

لیست مشاغل ممنوعه در ترکیه برای اتباع خارجیدندانپزشکی
مامایی
داروسازی
دامپزشکی
ریاست دفتر اسناد رسمی
پرسنل امنیتی
هرگونه فعالیت شغلی در زمینه صادرات انواع ماهی، اسفنج، صدف و مروارید
خلبانی

با توجه به اینکه ترکیه سالانه حدود 40 میلیون گردشگر از اقصی نقاط دنیا دارد، شهروندانی که مسلط به زبان‌های خارجی متنوع باشند می‌توانند در هتل‌ها، رستوران‌ها، کافه‌ها، مراکز تفریحی و .. موجود در شهرهای توریست پذیر مشغول به کار شوند.

همچنین به دلیل داشتن مرزهای آبی با دریای اژه و مدیترانه و تبادلات بازرگانی از طریق این مرزها، شهروندانی که مسلط به زبان انگلیسی باشند می‌توانند در شرکت‌هایی که تبادلات بازرگانی با کشورهای اروپایی دارند استخدام شوند.

مدارک مورد نیاز ویزای کار ترکیه

برای گرفتن ویزای کاری در ترکیه نیز باید از قبل کلیه مدارک مورد نیاز را با دقت تمام آماده کنید و سپس از طریق موسسات و یا ارگان‌های مربوطه آنها را به سفارت‌ ترکیه تحویل دهید. در این نوع ویزا، مهم‌ترین مدارکی که باید در پرونده خود داشته باشید، قرارداد کاری از سمت کارفرما و یا شرکت ترکیه‌ای است.

 • پیشنهاد کاری و یا قرارداد کاری از سمت شرکت یا کارفرمای ترکیه‌ای
 • پاسپورت شخص متقاضی
 • 4 قطعه عکس
 • نامه عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت پزشکی
 • مدارک تحصیلی
 • نامه تمکن مالی
 • مدارک مهارت های تخصصی خود
 • تقاضانامه کاری متقاضی مبنی بر کار در ترکیه و درخواست ویزای کاری کشور ترکیه

چگونگی کاریابی در ترکیه

با توجه به نرخ بیکاری و تعداد بسیار زیاد افراد جویای مشاغل مورد نیاز ترکیه، پیدا کردن کار در این کشور کمی چالش برانگیز است و برای جلب رضایت کارفرما و گرفتن پیشنهاد کاری از سمت او نیاز به تلاش زیادی دارید. اما ناامید نشوید! چرا که این غیرممکن نیست.

برای پیدا کردن کار در ترکیه، لازم است تا خودتان در این کشور حضور داشته باشید. می‌توانید با دنبال کردن آگهی‌های استخدام در سایت‌های کاریابی ترکیه و یا آگهی‌های استخدام موجود در روزنامه‌های این کشور، گزینه‌های مدنظر خود را پیدا کنید و به آن شرکت‌ها رزومه بفرستید و به مصاحبه‌های شغلی آنها بروید.

مهم‌ترین گزینه برای استخدام در شغل های مورد نیاز ترکیه این است که از سایت‌های کاریابی در ترکیه کمک بگیرید. سایت‌های زیادی در این زمینه وجود دارند که به صورت پیوسته آپدیت می‌شوند و آگهی‌های استخدام بسیار زیادی شامل مشاغل تمام وقت، نیمه وقت، دورکاری و … را در خود گنجانده‌اند. پربازدیدترین این سایت‌ها عبارتند از:

 • kariyer.net
 • net
 • com
 • iskur.gov.tr

·         www.secretcv.com

·         www.elemanonline.com.tr

·         www.xing.com

·         www.yenibiris.com

 

ویزای توریستی ترکیه

مؤسسات کاریابی ترکیه

اگر به هر دلیلی نتوانستید کار مدنظر خود را پیدا کنید و یا زمان کافی برای گذراندن روند استخدام ندارید می‌توانید از موسسات کاریابی در ترکیه کمک بگیرید.

این موسسات در ازای دریافت مبلغی، پیشنهادهای کاری مناسب با شرایط شما را معرفی می‌کنند و واسطه شما و کارفرمایان می‌شوند. برخی از این موسسات کاریابی ترکیه حتی دسترسی به آگهی‌های استخدام خارج از ترکیه نیز دارند. کافی است تا فقط یک رزومه خوب برای خودتان تهیه کنید و به این موسسات بفرستید تا باقی کارها را خودشان انجام دهند. مهم‌ترین موسسه‌های کاریابی در کشور ترکیه عبارتند از:

 • expat.com
 • iSKUR
 • Jobs In Istanbul
 • Learn4Good
 • jobs in istanbul
 • marmaris recruitment
 • nunu
 • hrm danismanlik
 • arbeitsevermittlung
 • mento
 • secretcv.com
 • yenibiris

اقامت و اخذ تابعیت از طریق کار در ترکیه

بعد از اینکه در مشاغل مورد نیاز ترکیه استخدام شدید، در شروع کار به شما ویزای کار یک ساله تعلق می‌گیرد.

کشور ترکیه قوانین دادن تابعیت به شهروندان خارجی را به گونه‌ای تصویب کرده است که اگر متقاضی به مدت 5 سال مداوم در این کشور کار کرده باشد، اقامت دائم ترکیه به او تعلق می‌گیرد. البته دریافت اقامت دائم به کمک ویزای کاری در کشور ترکیه مشروط به رعایت مواردی است که در زیر به آنها می‌پردازیم:

 • سطح زبان ترکی متقاضی به گونه‌ای باشد که بتواند مکالمات روزمره را انجام دهد و بدون کمک گرفتن از دیگران نیازهای روزمره خود را برآورده کند.
 • متقاضی درآمد کافی داشته باشد به گونه‌ای که بتواند از پس هزینه‌ زندگی در ترکیه خود و افراد تحت تکفلش را بربیاید.
 • متقتضی بیماری مسری نداشته باشد.
 • داشتن اخلاق و رفتار خوب و حسن شهرت در میان اطرافیان
 • داشتن گواهینامه عدم سوء پیشینه در کشور ترکیه
 • متقاضی برای امنیت ملی ترکیه تهدیدی ایجاد نکند.
 • متقاضی برای رعایت قوانین این کشور تعهد بدهد.

خدمات موسسه رویال مهاجرت برای مهاجرت کاری ترکیه

موسسه رویال مهاجرت با داشتن سابقه‌ای درخشان در روند مهاجرت کاری به ترکیه می‌تواند شما را در این فرآیند همراهی کند. اگر فکر می‌کنید که مهاجرت کاری به ترکیه ودریافت ویزای کاری فرایند پیچیده‌ای دارد و به تنهایی از پس آن برنمی‌آیید، کارشناسان رویال مهاجرت به شما کمک می‌کنند تا با آرامش همه این مراحل را طی کنید و در شغلهای مورد نیاز در ترکیه استخدام شوید. قطعا کمک گرفتن از کسانی که مسیر را بلدند، هم زمان بیشتری را برای شما ذخیره می‌کند و هم سختی‌های کمتری به شما تحمیل می‌کند.

سخن آخر

استخدام در مشاغل مورد نیاز ترکیه و گرفتن ویزای کاری به یکی از معمول‌ترین روش‌های مهاجرت به این کشور تبدیل شده است. اگرچه نرخ بیکاری در ترکیه نسبتا بالاست، اما با کسب اطلاعات کافی و کمک گرفتن از کسانی که قبلا این مسیر را رفته‌اند می‌توانید شغل مورد نظر خود را پیدا کنید و از مزایا و رفاه اجتماعی زندگی در ترکیه برخوردار شوید.

 

سؤالات متداول درباره مشاغل مورد نیاز ترکیه

بله. دریافت ویزای کاری ترکیه نیازمند این است که شما از سمت کارفرما و یا یک شرکت ترکیه‌ای پیشنهاد کاری داشته باشید و برای پیدا کردن شغل، نیاز است تا زبان ترکی بلد باشید.

بله. ایرانی ها برای سفر توریستی به ترکیه نیاز به ویزا ندارند. می‌توانید به صورت توریستی به این کشور بروید و در آنجا به پیدا کردن کار بپردازید.

اول از همه باید تسلط نسبی به زبان ترکی داشته باشید. سپس در یک مهارت خاص که تقاضای کار برای آن در کشور ترکیه وجود دارد، تخصص داشته باشید.

شهر استانبول در ترکیه یکی از بهترین گزینه‌هاست. استانبول هم جمعیت زیادی دارد و هم ایرانیان زیادی در آن ساکن هستند که ممکن است به شما کمک کنند.

تخمین میزان درآمد و هزینه‌های زندگی روزمره د ترکیه کار دشواری است اما به طور تقریبی حقوق پایه در استانبول 8500 لیر است و هزینه زندگی برای هر نفر حدودا به 4000 لیر می‌رسد.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت