حقوق کارگری در ترکیه
رویال مهاجرت می 4, 2023

حقوق کارگری در ترکیه

ترکیه به عنوان یکی از بزرگترین اقتصادهای منطقه، جایگاه قوی و مهمی در بازار جهانی دارد. به همین دلیل هم بسیاری از افراد تمایل دارند تا برای کار وارد این کشور شوند. برای این افراد اطلاع از میزان حقوق ماهیانه کارگر در ترکیه، اهمیت زیادی دارد.

مشاغل مختلف در این کشور، میزان حقوق و پرداختی های متفاوتی دارند؛ بنابراین چنانچه می خواهید برای کار وارد کشور ترکیه شوید، در گام اول باید با مواردی همچون قوانین و مقررات و حداقل دستمزدها در این کشور مطلع باشید. از این رو ما در این مقاله از رویال مهاجرت شما را با شرایط و قوانین حقوق یک کارگر در ترکیه آشنا می کنیم.

میانگین حقوق در سال اخیر (2023) در ترکیه حدود 94000 لیره ترکیه (TRY) در سال است که تقریباً برابر با 4872 دلار آمریکا است، طبق نرخ مبادله آوریل 2023.

اگر شما هم قصد مهاجرت، اقامت تحصیلی، کاری یا سرمایه گذاری دارید، کافیست با شماره 90003515 تماس گرفته تا وکلای مهاجرتی رویال شما را راهنمایی نموده و در کوتاه ترین زمان خدمات مهاجرتی را به شما ارائه دهند.

حقوق کارگر در ترکیه به پول ایران چقدر است؟

با احتساب قیمت دلار به تاریخ 26 مهر 1402 معادل 51000 تومان، میزان حقوق کارگر در ترکیه به پول ایران چیزی حدود 250 میلیون به صورت سالانه خواهد شد. این مبلغ برای هر ماه تقریبا 21 میلیون خواهد بود.

حداقل دستمزد و حقوق کارگر در ترکیه

اقتصاد کشور ترکیه یک اقتصاد توسعه یافته و یکی از اعضای صندوق بین المللی پول می باشد. بخش هایی همچون صنایع نساجی، تولید خودرو، کشتی سازی، صنایع فولاد، ساخت تجهیزات حمل و نقل و صنعت نظامی رشد بسیار خوبی در این کشور داشته اند. از سوی دیگر بخش های خدماتی مثل ارتباطات، توریسم و گردشگری، امور مالی و حمل و نقل نیز در ترکیه سود قابل توجهی دارند.

این موارد باعث شده اند تا کشور ترکیه شرایط مناسبی از نظر کاری داشته باشد و بسیاری از مهاجران به دنبال کار و کسب درآمد در این کشور باشند. در حال حاضر نرخ بیکاری در کشور ترکیه حدود ۱۰ درصد است. این موضوع نشان می دهد که فرصت های شغلی محدودی برای مهاجران در این کشور وجود دارد. از طرفی به این نکته توجه داشته باشید که مشاغلی همچون پزشکی و حقوق برای اتباع خارجی ممنوع می باشد.

با این حال مهاجران ایرانی همچنان برای کار در شرکت ها و موسسات خصوصی کشور ترکیه شانس بالایی دارند. افرادی که در مشاغل فنی و مهندسی، توریستی، خدماتی، بیزینس، آموزشی و امثالهم فعالیت دارند، می توانند در ترکیه کاریابی کرده و به کسب درآمد بپردازند.

برای این که شما نیز بتوانید، در کشور ترکیه کار پیدا کنید باید رزومه کاری خود را برای کارفرماهای این کشور ارسال کرده و از یکی از آنها دعوت نامه کاری دریافت کنید. یکی از مهم ترین فاکتورها در زمینه کار در این کشور، حقوق کارگر در ترکیه می باشد. حداقل حقوق کارگر در ترکیه، بر اساس قوانین و مقررات این کشور تعیین شده و دولت ترکیه تلاش می کند تا هر ساله متناسب با نرخ تورم حداقل دستمزد ها را افزایش دهد. در حال حاضر حقوق کارگری در ترکیه حدود ۷۸۳۰ لیر در ماه می باشد. البته افراد باید از حقوق بازنشستگی در ترکیه نیز اطلاع داشته باشند که در مقاله ای جداگانه به آن پرداخته ایم.

نرخ بیکاری در کشور ترکیه

حداقل دستمزد یک کارگر در ترکیه

حداقل دستمزد کارگری در ترکیه، بر اساس قانون کار این کشور و به ازای 30 روز یا یک ماه در نظر گرفته می شود. همچنین می توان حداقل حقوق را به صورت روزانه نیز محاسبه کرد. بر اساس استانداردهای کلی افراد در ترکیه باید حداقل ۴۵ ساعت در هفته کار کنند. چنانچه فرد بیشتر از این تعداد ساعت کار کند باید اضافه کاری دریافت نمایند.

همچنین ساعت های استراحت و غذا بین ساعت ها در نظر گرفته نمی شود. حداقل حقوق کارگر در ترکیه ۲۰۲۳ حدود ۷۸۳۰ لی تعیین شده است. البته با کم کردن کسورات و مالیات مبلغی کمتر از این به کارگر پرداخت میشود. در سال های اخیر و با توجه به نوسانات لیر در مقابل دلار حداقل دریافتی یک کارگر به دلار چیزی حدود ۳۱۵ دلار بوده است. اگر شما هم علاقه مند به کار در ترکیه و کسب درآمد در این کشور هستید، می توانید برای کاریابی در این کشور و دریافت جاب آفر با وکلای با تجربه ما در رویال مهاجرت تماس حاصل فرمایید.

برترین کشور ها برای مهاجرت کاری

مهاجرت کاری به آلمان  مهاجرت کاری به کانادا مهاجرت کاری به ترکیه مهاجرت کاری به فرانسه مهاجرت کاری به انگلستان مهاجرت کاری به اسپانیا مهاجرت کاری به سوئد مهاجرت کاری به اتریش مهاجرت کاری به مجارستان مهاجرت کاری به دانمارک مهاجرت کاری به آمریکا مهاجرت کاری به هلند مهاجرت کاری به ایتالیا

حداقل دستمزد برای اتباع خارجی در ترکیه

یکی از نکات بسیار مهم برای مهاجرانی که قصد دارند برای کار وارد کشور ترکیه شوند، حقوق کارگری ترکیه برای اتباع خارجی است. حداقل دستمزدها برای اتباع خارجی می توانند شهروندان این کشور محاسبه میشود. بر این اساس اتباع خارجی نیز می توانند دستمزدی معادل ۷۸۳۰ لیر در ماه دریافت کنند. البته جزئیاتی در زمینه حداقل دستمزدها وجود دارد که باید به آنها توجه شود. برخی از مهم ترین جزئیات و استثناها در زمینه حداقل دستمزد های اتباع خارجی در ترکیه عبارت اند از:

 • افرادی که مدیر، معمار یا مهندس هستند، چهار برابر حداقل دستمزد تعیین شده را دریافت می کنند.
 • خلبانان، مدیران ارشد و مهندسان اجرایی در این کشور شش و نیم برابر حداقل دستمزد تعیین شده را دریافت می کنند.
 • افرادی که در شرکت های آکروباتی و مشاغل مشابه مشغول به کار هستند، دو برابر حداقل دستمزد ها را دریافت خواهند کرد.
 • افرادی که در مشاغلی مثل بازاریابی، صادرات و فروشندگی کار می کنند یک و نیم برابر حداقل دستمزد را دریافت خواهند کرد.
 • سه برابر حداقل دستمزدها به افرادی که در مشاغلی همچون معلمی، پزشک و غیره فعال هستند اختصاص داده می شود.

اتباع خارجی نیز می توانند دستمزدی

دستمزد ماهانه مشاغل مختلف در ترکیه

حداقل دستمزدها بر اساس شغل و حتی شهری که در آن زندگی می کنید، متفاوت می باشد. در جدول زیر حداقل دستمزد مشاغل رایج در کشور ترکیه را مشاهده می کنید.

شغلمیانگین حقوق ماهانه به لیر
مهندس7730 TRY
مدیر11300 TRY
توسعه گر نرم افزار12800 TRY
مدیر منابع انسانی12300 TRY
مدیر فروش13900 TRY
مدیر کل18700 TRY
مدیر IT12400 TRY
معمار9180 TRY
مدیر بازاریابی10200 TRY

حداقل حقوق برای افراد مجرد و متاهل در ترکیه

در ترکیه، حداقل حقوق برای افراد متاهل و مجرد متفاوت نیست و برابر است. حداقل حقوق ماهیانه در ترکیه تقریبا معادل 380 دلار آمریکا می باشد. البته به طور کلی حقوق کارگر ساده در ترکیه تحت تاثیر عوامل همچون تعداد فرزندان تغییر می کند.

همانطور که در ایران کارگران و کارمندان، حق فرزند و حق اولاد دریافت می کنند، قوانین کشور ترکیه نیز به این صورت است که کارگران حقوق اولاد دریافت می کنند؛ اما به طور کلی میزان حقوق افراد متاهل و مجرد تفاوتی با یکدیگر ندارند و آنچه که مهم است میزان تجربه و سوابق کاری و سمت شغلی افراد است.

حداقل حقوق برای مشاغل پاره وقت در ترکیه

بسیاری از افراد تمایل دارند تا در کشور ترکیه در مشاغل پاره وقت مشغول به کار شوند زیرا به این ترتیب فرصت بیشتری برای انجام دیگر کارها از جمله تحصیل در ترکیه و غیره دارند. کارگر ساده در ترکیه حقوق خوبی دریافت می کند با این حال اطلاع از حداقل دستمزد ها برای مشاغل پاره وقت برای افرادی که می خواهند از این طریق برای مهاجرت به ترکیه کنند، اهمیت زیادی پیدا می کند.

حداقل حقوق برای مشاغل پاره وقت در ترکیه توسط دولت تعیین می شود و هر ساله به روزرسانی می شود. در سال 2021، حداقل حقوق مشاغل پاره وقت در ترکیه که بیشتر ۳۰ ساعت کار در هفته باشد، ۳۰۹۹ لیر است. البته حقوق بیشتری برای مشاغل پاره وقت با ساعات کار بیشتر پرداخت می شود.

فاکتورهای موثر بر حقوق کارگر در ترکیه

از جمله فاکتورهای موثر بر حقوق کارگر ساده در ترکیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قانون کار: در ترکیه، قوانینی برای حمایت از کارگران وجود دارد و شرایطی که مثل سقف حقوق، وضعیت استخدام، استراحت در کار و… توسط قانون کار تعیین شده است.
 • شرایط بازار کار: شرایط بازار کار، شامل عوامل اقتصادی، اجتماعی و سیاسی می شود. در صورتی که بازار کار فعال باشد و تعداد زیادی شغل در دسترس باشد، حقوق کارگران افزایش پیدا می کند.
 • حقوق معیشتی: حقوق معیشتی یعنی هزینه هایی که برای زندگی مناسب نیاز است. به عنوان مثال، خانه ، غذا و پوشاک، رقت و آمد و غیره.
 • سن، تجربه و تحصیلات: با توجه به سن و سوابق کاری، تجربه و مهارت های لازم برای انجام امور، نرخ حقوق کارگر بیشتر می شود.
 • دولتی یا خصوصی بودن سازمان: برخی سازمان ها، شرایط پرداختی بهتری برای کارمندان خود دارند.

ویزای کار کارگران ساده در ترکیه با مدارک مورد نیاز

افرادی که موفق به پیدا کردن کارفرما در کشور ترکیه می شوند، باید برای مهاجرت کاری به ترکیه این کشور ویزای کاری ترکیه را دریافت کنند. اگر شما هم بعد از آشنایی و اطلاع از حداقل حقوق کارگر در ترکیه، تصمیم گرفته اید که برای کار وارد این کشور شوید، باید مدارک زیر را برای دریافت ویزای کارگری ترکیه تهیه و جمع آوری کنید:

 • پاسپورت معتبر و مدت دار
 • دعوتنامه کاری از سوی کارفرما در ترکیه
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • سوابق کاری و تحصیلی
 • بیمه درمانی معتبر
 • آدرس محل سکونت در ترکیه
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا

خدمات موسسه رویال مهاجرت

موسسه رویال مهاجرت با تکیه بر سال ها تجربه و فعالیت در زمینه دریافت انواع ویزای کاری و تحصیلی و سرمایه گذاری کشورهای مختلف آماده ارائه مشاوره تخصصی در زمینه مهاجرت کاری به ترکیه و دیگر کشورها می باشد. از جمله خدمات موسسه رویال مهاجرت، دریافت دعوتنامه کاری برای افراد می باشد. به این ترتیب همه افراد می توانند با استفاده از سوابق و رزومه کاری و تحصیلی خود شغل مناسبی را در کشور ترکیه پیدا کرده و وارد این کشور شوند. بنابراین توصیه اکید ما به شما قبل از هر گونه اقدام، مشاوره با وکیل مهاجرت به ترکیه مجموعه ما است.

سؤالات متداول درباره حقوق کارگری در ترکیه

حداقل دستمزد کارگری در این کشور ۷۸۳۰ لیر می باشد.

دستمزد مشاغل پاره وقت در این کشور حدود ۳۱۰۰ لیر در ماه است.

افراد به طور معمول باید ۴۵ ساعت در هفته در این کشور کار کنند.

برای کار در این کشور متقاضیان باید به یکی از زبان های ترکی استانبولی یا انگلیسی مسلط باشند.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت