رویال مهاجرت می 21, 2023

بازنشستگی و میزان حقوق و سن در ترکیه

کشور ترکیه در حال انجام اقداماتی است که می ‌تواند میلیون‌ ها کارمند را واجد شرایط بازنشستگی فوری کند که قبلاً به دلیل سن واجد شرایط نبودند. البته این اقدامات با نیروی کار و پیامدهای مالی قابل توجه برای کارفرمایان همراه است. در این مقاله به قلم مشاوران موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت به ارائه جزئیات بیشتر در مورد بازنشستگی و میزان حقوق و سن در ترکیه در سال 2023 می پردازیم. با ما همراه باشید.

اگر شما هم قصد مهاجرت، اقامت تحصیلی، کاری یا سرمایه گذاری دارید، کافیست با شماره 90003515 تماس گرفته تا وکلای مهاجرتی رویال شما را راهنمایی نموده و در کوتاه ترین زمان خدمات مهاجرتی را به شما ارائه دهند.

آخرین قانون در مورد بازنشستگی در کشور ترکیه در سال 2023

کمتر از 6 ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اخیرا در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که شرط حداقل سن بازنشستگی در ترکیه، 58 سال برای زنان و 60 سال برای مردان می باشد و قوانین قبلی در مورد شرایط سنی حذف می شود. این تغییر به بیش از 2 میلیون کارگر اجازه می دهد تا بلافاصله بازنشسته شوند. دولت ترکیه در نظر دارد در هفته ‌های آتی این قانون را معرفی و تصویب کند و انتظار می‌ رود این تغییرات به‌طور عطف به ماسبق از اول ژانویه 2023 اجرایی شود.

جزئیات آخرین قانون بازنشستگی در کشور ترکیه در سال 2023

پس از سال‌ ها بحث، رئیس ‌جمهور ترکیه اقدامات مهمی را برای تسهیل قوانین واجد شرایط بودن بازنشستگی برای گروه کارمندان و به اصطلاح «ممانعت از بازنشستگی به دلیل سن» Emeklilikte Yaşa Takılanlar – EYT اعلام کرد. در 8 سپتامبر 1999، دولت ترکیه اصلاحاتی را در قانون بیمه اجتماعی به تصویب رساند. از سپتامبر 1999 شرایط واجد شرایط بودن برای برخورداری از مزایای بازنشستگی تامین اجتماعی برای همه کارکنان تغییر کرد. بر اساس  قوانین بازنشستگی ترکیه که در حال تصویب است، حداقل سن بازنشستگی برای زنان 58 سال و برای مردان 60 سال تصویب شده است. علاوه بر این حداقل دوره حق بیمه پرداختی از 7.000 روز به 5.000 روز افزایش یافت. بر اساس این قانون شرط واجد شرایط بودن مربوط به حداقل سنوات خدمت بیمه شده (20 سال برای زنان و 25 سال برای مردان) تغییر نکرده است. این قانون به طور گسترده مورد انتقاد قرار گرفت، زیرا از بازنشستگی بسیاری از کارمندانی که دارای تمام شرایط برای بازنشستگی هستند، به جز حداقل سن مورد نیاز جلوگیری می کند. کارگرانی که قبل از 8 سپتامبر 1999 مشغول به کار بوده اند و هنوز دارای شرایط سنی نمی باشند اما دیگر شرایط لازم را دارند، مشمول این قانون نمی شوند. انتظار می ‌رود قوانین رسمی در هفته‌های آینده به مجلس ارائه و تصویب و تغییرات در سال 2023 اعمال شود.

شرایط بازنشستگی در کشور ترکیه

شرایط بازنشستگی در کشور ترکیه بر اساس قوانین جدید

بر اساس آخرین قوانین بازنشستگی ترکیه در سال 2023، همه کارگران مشغول کار در ترکیه از این پس می توانند در هر سنی بازنشسته شوند و از مزایای بازنشستگی تامین اجتماعی برخوردار شوند تا زمانی که دارای شرایط زیر باشند:

 • دارای حداقل دوره حق بیمه پرداختی 5000 روز
 • دارای حداقل 20 سال خدمات بیمه شده برای زنان و 25 سال برای مردان

حقوق بازنشستگی در ترکیه در سال 2023

کارمندانی که واجد شرایط بازنشستگی هستند و بازنشستگی را انتخاب می کنند، مستحق وقفه اجباری با حقوق بازنشستگی در ترکیه توسط کارفرما خواهند بود. پرداخت مبلغ یکجا برابر با حقوق یک ماهه در هر سال خدمت، مشروط به سقف حقوقی 19.213 TRY در ماه از اول ژانویه 2023 می باشد. کارمندان دچار بیماری که بازنشستگی را انتخاب می ‌کنند، واجد شرایط پرداخت همه حقوق اجباری از طرف کارفرما می باشند. حقوق بازنشستگی در ترکیه برای یک ماه حقوق برابر سنوات خدمت، با سقف حقوق ماهانه 19.982.83 لیر ترکیه از 1 ژانویه 2023 خواهد بود و ممکن است توسط کارفرمای سابق یا کارفرمای جدید دوباره استخدام شوند. بازنشستگان ممکن است پس از بازنشستگی به کار خود ادامه دهند و ممکن است توسط کارفرمای سابق خود دوباره پیشنهاد کاری دریافت کنند. اگرچه نرخ فعلی سهم اجتماعی برای بازنشستگان بیشتر از غیر بازنشستگان است، اما انتظار می ‌رود که نرخ سهم تامین اجتماعی کارفرمایان برای بازنشستگان کاهش یابد تا با نرخ‌ های غیر بازنشستگان مطابقت داشته باشد. جزئیات بیشتر در این مورد پس از تصویب این قانون اعلام خواهد شد.

برترین کشور ها برای مهاجرت کاری

مهاجرت کاری به آلمان  مهاجرت کاری به کانادا مهاجرت کاری به ترکیه مهاجرت کاری به فرانسه مهاجرت کاری به انگلستان مهاجرت کاری به اسپانیا مهاجرت کاری به سوئد مهاجرت کاری به اتریش مهاجرت کاری به مجارستان مهاجرت کاری به دانمارک مهاجرت کاری به آمریکا مهاجرت کاری به هلند مهاجرت کاری به ایتالیا

اقدامات دولت ترکیه برای کاهش بار مالی قوانین جدید بازنشستگی

افرادی که قبل از 8 سپتامبر 1999 در کشور ترکیه شاغل بوده اند، مشمول بازنشستگی و برخورداری از مزایای بازنشستگی تامین اجتماعی خواهند شد. شاغلان با این شرایط در هر سنی که دارای حداقل مدت حق بیمه پرداختی (5000 روز) و حداقل تعداد سال سابقه کار بیمه شده (20 سال برای زنان) و (25 برای مردان) باشند، می توانند از مزایای اقامت بازنشستگی در ترکیه بهره مند شوند. دولت ترکیه تخمین می زند که 2.25 میلیون نفر در نتیجه این تغییر قوانین واجد شرایط بازنشستگی فوری خواهند بود. دولت ترکیه در راستانی قوانین جدید در مورد بازنشستگی در نظر دارد اقدامات کاهش مالی زیر را انجام دهد:

 • اجرای یک برنامه تشویقی حق بیمه اجتماعی برای کمک به کارکنان برای پرداخت سهم تامین اجتماعی. دولت ترکیه یک برنامه تشویقی حق بیمه اجتماعی برای حمایت از پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی توسط کارمندان معرفی خواهد کرد.
 • اجرای یک برنامه وام برای کارفرمایان کوچک و متوسط برای کمک به پرداخت حقوق بازنشستگی در ترکیه یا حقوق اجباری اخراج کارمندان واجد شرایط. وزارت خزانه داری و دارایی ترکیه یک برنامه وام را برای کارفرمایان کوچک و متوسط راه اندازی خواهد کرد تا از پرداخت های اخراج آن ها برای کارمندان آسیب دیده یا بیمار حمایت کند.
 • برای کارکنان آسیب دیده که بازنشستگی و ادامه کار را انتخاب می کنند، نرخ سهم بیمه تامین اجتماعی کارفرما برابر با غیر بازنشستگان است. در حال حاضر نرخ سهم کارفرما برای بازنشستگان بالاتر است.
 • دولت باید جزئیات بیشتری از برنامه ها را در تاریخ بعدی و در عین حال نامشخص اعلام کند.

ویزای بازنشستگی برای کشور ترکیه

ویزای بازنشستگی ترکیه

از آنجایی که ترکیه ویزایی برای بازنشستگان ارائه نمی دهد، در عوض متقاضیان باید برای دریافت مجوز اقامت این کشور اقدام کنند. متقاضیانی که قصد دارند بیش از 3 ماه در کشور ترکیه اقامت کنند، باید دارای این شرایط باشند:

 • بازنشستگان زیر 65 سال ملزم به داشتن بیمه درمانی دولتی یا خصوصی هستند.
 • متقاضیان خارجی دارای مجوز اقامت بیش از یک سال در ترکیه می توانند از طریق موسسه دولتی تامین اجتماعی (Sosyal Guvenlik Kurumu – SGK) برای بیمه سلامت عمومی ترکیه اقدام کنند.
 • برای پوشش پرداخت‌ های اضافی در تسهیلات خصوصی، بیشتر بازنشستگان ترجیح می‌ دهند این مبلغ را با بیمه خصوصی افزایش دهند.

آیا امکان دریافت ویزای بازنشستگی برای ایرانی ها در ترکیه وجود دارد؟

مجوز اقامتی به نام ویزای بازنشستگی ترکیه در این کشور وجود ندارد و بهترین گزینه برای متقاضیان خارجی و ایرانی ها درخواست برای اجازه اقامت یا سرمایه گذاری شرکتی یا شخصی و شروع کسب و کار تجاری در ترکیه است. پس از 8 سال، متقاضی خارجی واجد شرایط تامین اجتماعی، پوشش پزشکی و مستمری خواهد بود و می تواند اجازه اقامت طولانی مدت خود را با مجوز کار نامحدود دریافت کند. متقاضیان خارجی از کشورهای مختلف و ایرانی ها می توانند در ترکیه بازنشسته شوند، یا در اصطلاح ویزای بازنشستگی ترکیه یا همان مجوز اقامت قانونی را دریافت کنند؛ همانطور که متقاضیان زیادی از بریتانیا و ایالات متحده در این بهشت معاف از مالیات بازنشسته شده اند.

آیا برای بازنشستگی در کشور ترکیه به اجازه اقامت نیاز است؟

برای زندگی در ترکیه برای بازنشستگان نیاز به اخذ مجوز اقامت می باشد که تفاوتی با سایر کشورها ندارد. متقاضیان خارجی برای اقامت بازنشستگی در ترکیه، باید پس از ورود به این کشور ویزا دریافت کنند و سپس برای اخذ مجوز اقامت کوتاه مدت این کشور اقدام کنند. برای دریافت هر نوع مجوز، متقاضی خارجی باید ثابت کند که دارای تمکن مالی و دارایی کافی برای مهاجرت به ترکیه و بازنشستگی در این کشور می باشد. بدین منظور متقاضی باید به دفتر DGMM در نزدیکی محل اقامت خود مراجعه کند و برای اجازه اقامت کوتاه مدت در این کشور درخواست دهد. پس از 8 سال اقامت مداوم در ترکیه، متقاضی خارجی می تواند برای اقامت طولانی مدت درخواست دهد که به متقاضی به عنوان بازنشسته امکان اقامت نامحدود در ترکیه را می دهد.

آیا کشور ترکیه برای بازنشستگی مناسب است؟

علاوه بر روش های مختلفی همچون تحصیل در ترکیه، کار و یا سرمایه گذاری در این کشور بازنشستگی در ترکیه نیز می تواند جذاب باشد. کشور ترکیه احساس قوی هویت ملی و مردم گرم و مشتاق برای اشتراک گذاشتن فرهنگ خود با بازدیدکنندگان دارد. ترکیه به دلیل این حس تعلق و همچنین ویژگی های باشکوه و هزینه زندگی در ترکیه در سطح پایین مکانی امن برای بازنشستگی است. اگر متقاضیان خارجی می خواهند سبک زندگی مدیترانه ای را با هزینه های زندگی در سطح پایین داشته باشند، نیازی به جستجوی بیشتر ندارند، ترکیه بهترین گزینه برای آن ها است. ترکیه در دوران بازنشستگی هر آنچه را که بخواهند در اختیار آن ها قرار می دهد. در استانبول، ممکن است متقاضیان خارجی سبک زندگی جهانی داشته باشند، در حالی که، در آنتالیا، می توانند استراحت کنند و به امواج گوش دهند. به دلیل نرخ ارز، ترکیه بهترین مکان برای بازنشستگی است. در مقایسه با کشور خود، متقاضیان خارجی ممکن است با بودجه اندک از یک سبک زندگی مجلل در ترکیه لذت ببرند.

مشاور و وکیل مهاجرت بازنشستگی در ترکیه رویال مهاجرت

در سال های اخیر بسیاری از بازنشستگان ایرانی برای گذراندن سال های زندگی خود برای اخذ اقامت بازنشستگی در کشور ترکیه اقدام می کنند. از نظر این بازنشستگان کشور ترکیه می تواند مکان مناسب، امن و با جذابیت های طبیعی فراوان برای زندگی در آرامش در سال های پیری و سالخوردگی باشد. بر این اساس کمک گرفتن از یک موسسه معتبر و متخصص حائز اهمیت فراوانی است. موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت در کنار شماست و به شما کمک می کند تا اخذ اقامت ترکیه را از طریق بازنشستگی دریافت کنید. به شما اطمینان می دهیم که این موسسه به صورت قانونی ثبت شده و فعالیت های آن در چارچوب قانون انجام می شود. وکیل مهاجرت به ترکیه و مشاور موسسه ما با آگاهی از قوانین بازنشستگی در ترکیه، سن بازنشستگی در ترکیه و شرایط اقامت بازنشستگان در ترکیه مشاوره های سودمندی به شما ارائه می دهند.

چرا متقاضیان خارجی قصد بازنشستگی در کشور ترکیه را دارند؟

هزینه های پایین زندگی دلیل اصلی بازنشستگی متقاضیان خارجی در ترکیه است. در مقایسه با کشورهای اروپایی، هزینه های زندگی در این کشور در سطح بسیار پایین است. در ترکیه هوا فوق العاده است؛ متقاضیان می توانند در دریا شنا کنند و از نسیم گرم تابستان لذت ببرند یا در زمستان به اسکی بروند. باید غذاهای ترکی را برجسته و جهانی کرد که طیف گسترده ای از طعم ها را ارائه می دهند. غذاهای ترکی معمولاً با مواد تازه تولید می شوند و طیف وسیعی از غذاهای ترکی در دسترس متقاضیان خارجی از سراسر جهان است.  آخرین دلیل اما نه کم ‌اهمیت ترین این است که ترکیه به‌عنوان چهارراه آسیا و اروپا، گزینه‌ های سفر سریع و ارزانی را برای متقاضیان خارجی فراهم می‌ کند. هر متقاضی خارجی که آماده شروع یک ماجراجویی جدید در یک کشور جدید است، می تواند از دوران بازنشستگی خود در ترکیه لذت ببرد. تنها چیزی که نیاز دارد این است که برای یک فرهنگ جدید و یک کشور جدید آماده باشد. مهمترین چیز اراده متقاضیان برای شروع یک زندگی جدید است، اما برای تامین هزینه های زندگی جدید به پول کافی نیز نیاز دارند.

چگونه متقاضیان خارجی در ترکیه بازنشسته شوند؟

متقاضیانی که قصد بازنشستگی در کشور ترکیه را دارند، ابتدا باید ویزای اقامت دریافت کنند و سپس برای اقامت کوتاه مدت اقدام کنند. متقاضیان خارجی باید ثابت کنند که دارای دارایی کافی برای دریافت هر نوع مجوزی هستند. سپس باید برای خود جایی برای زندگی در این کشور پیدا کنند. برای اخذ شهروندی ترکیه متقاضیان خارجی باید در کشور ترکیه حضور فیزیکی داشته باشند. ترکیه معمولا به عنوان یک کشور امن در نظر گرفته می شود و بسیاری از متقاضیان خارجی بدون هیچ گونه حادثه ای با دارا بودن اقامت بازنشستگی در ترکیه در این کشور زندگی می کنند.

شرایط بازنشستگی در کشور ترکیه چیست؟

متقاضیان خارجی به عنوان بازنشستگان برای مهاجرت بازنشستگی در ترکیه و اخذ اقامت بازنشستگان در ترکیه باید دارای شرایط لازم باشند. از مهم ترین شرایط مهاجرت بازنشستگی در ترکیه موارد زیر را می توان نام برد:

 • متقاضیان خارجی به عنوان بازنشسته باید ابتدا برای اجازه اقامت ترکیه اقدام کنند.
 • اقامت بازنشستگان در ترکیه نیازمند دارا بودن تابعیت ترکیه است، مگر اینکه شهروند ترکیه باشند.
 • متقاضیان خارجی که شهروند ترکیه می شوند این کار را از طریق ازدواج یا با ثبت نام در طرح شهروندی از طریق سرمایه گذاری انجام می دهند.
 • برای واجد شرایط بودن شهروندی ترکیه، متقاضیان باید حداقل 400.000 دلار دارایی خالص داشته باشد.
 • فقط متقاضیان خارجی واجد شرایط که 8 سال در ترکیه زندگی کرده اند واجد شرایط اخذ مجوز اقامت طولانی مدت ترکیه هستند.
 • هنگام درخواست برای اجازه اقامت، متقاضی باید مدرکی مبنی بر اینکه می تواند از نظر مالی هزینه های زندگی خود را در ترکیه تامین کند، ارائه دهد.

میزان تمکن مالی برای بازنشستگی در کشور ترکیه

برای تعیین میزان تمکن مالی برای بازنشستگی در کشور ترکیه، متقاضیان باید عوامل زیادی را در نظر بگیرند. به عنوان مثال، اگر متقاضی صاحب خانه است و مجبور به پرداخت اجاره نیست، می تواند از پول اجاره خانه برای اثبات تمکن مالی کافی استفاده کند. محل بازنشستگی متقاضی نیز اهمیت زیادی دارد، زیرا هزینه های زندگی در شهرهای مختلف متفاوت است. برای ساده کردن این موضوع اگر فرد بازنشسته در ترکیه خانه داشته باشد، در حدود 1000 دلار برای هزینه های ماهانه زندگی وی کافی است. هزینه زندگی یک متقاضی مجرد در ترکیه بدون اجاره تقریباً 312 دلار آمریکا برآورد شده است. این هزینه برای یک خانواده 4 نفره به 1.070 دلار آمریکا افزایش می یابد، در حالی که میانگین هزینه زندگی در ترکیه 53 درصد کمتر از ایالات متحده است. در ترکیه، اجاره معمولی یک آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر از 178 تا 623 دلار آمریکا است که 80 درصد کمتر از ایالات متحده است.

اجاره خانه در ترکیه

بهداشت و درمان در ترکیه با بازنشستگی

ترکیه با پرسنل فعال و ماهر بهداشتی خود، برخی از بزرگترین خدمات بهداشتی را در جهان ارائه می دهد. این خدمات بهداشتی و پزشکی چه در دوران کار و اشتغال و چه در دوران بازنشستگی به شهروندان و متقاضیان خارجی مقیم این کشور ارائه می شود. بخش داروسازی در ترکیه از افزایش سرمایه گذاری در مراقبت های پزشکی بهره مند شده است. میانگین هزینه مراقبت های بهداشتی ترکیه تقریباً 2.030 لیر ترکیه است که معادل 148 دلار آمریکا برای هر متقاضی است که هزینه نسبتاً معقولی است.

مالیات در ترکیه با بازنشستگی

مالیات بر درآمد و مالیات شرکت ها دو نوع اصلی مالیات در ترکیه هستند. نرخ مالیات بر درآمد شهروندان در ترکیه بین 15 تا 35 درصد است. مقیم ترکیه بودن تاثیر بسزایی بر مالیات متقاضیان دارد. متقاضیان غیر مقیم فقط ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد ایجاد شده در ترکیه هستند. متقاضیان غیر مقیم به عنوان افراد دارای مسئولیت مالیاتی محدود در نظر گرفته می شوند. مالیات بر دارایی توسط دولت محلی تعیین می شود و از 0.1% 0.3 متغیر است. در کلان شهرها این نرخ ها 100 برابر افزایش می یابد.

بعد از بازنشستگی در کشور ترکیه کجا باید زندگی کرد؟

متقاضیان سال ها سخت کار کرده اند و احتمالاً به دنبال شهری زیبا و امن هستند تا دلشان را گرم کند و خستگی شان را برطرف کند. در اینجا لیستی از 5 شهر برتر و مکان برای زندگی در ترکیه پس از بازنشستگی برای متقاضیان خارجی ارائه شده است:

 • استانبول Istanbul: اگر بازنشستگان می خواهند در یک شهر بزرگ اقامت کنند، استانبول بهترین گزینه است. طبق آمار، هزینه های زندگی در استانبول گران ترین است، اما با فرصت های فوق العاده برای خرید ملک و زیبایی آن همچنان متقاضیان خارجی و افراد محلی را به خود جذب می کند.
 • آنتالیا Antalya: آنتالیا به عنوان یکی از زیباترین شهرهای دریای مدیترانه معروف است، اما به داشتن بهترین زندگی شبانه نیز شهرت دارد و مورد علاقه بسیاری از گردشگران است.
 • آلانیا Alanya : در سال‌های اخیر آلانیا یک انتخاب به ‌سرعت در حال رشد برای متقاضیان خارجی است تا بهترین سال های زندگی خود را در دوران بازنشستگی در این شهر بگذرانند. در میان سایر شهرهای توریستی ترکیه، شهر محبوب آلانیا با زندگی شهری و قیمت ارزان خانه جایگاه ویژه ای دارد.
 • موگلا Mugla: اگر بازنشستگان می خواهند لذت زیبایی طبیعی را تجربه کنند، موگلا انتخاب خوبی برای آن ها به خصوص در فتحیه و کالکان است. از جمله مکان های دیدنی در موگلا می توان به تالاب آبی، دره پروانه ها و ساکلیکنت در فتحیه اشاره کرد. کالکان با ویلاهای لوکس و کلوپ های ساحلی زندگی مجلل تری را ارائه می دهد. این شهر محبوب ترین انتخاب برای بازنشستگان بریتانیایی است.
 • بورسا Bursa: برخلاف شهرهای های دیگر، در بورسا دریا یا ساحلی وجود ندارد اما این شهر چیزی بسیار متفاوت را ارائه می دهد. بورسا با معماری شگفت انگیز خود از دوران عثمانی، شهر مورد علاقه مردم کشورهای خاورمیانه است.

سخن آخر

این مقاله به ارائه قوانین بازنشستگی و میزان حقوق و سن در ترکیه در سال 2023 پرداخت و در مورد شرایط بازنشستگی  و ویزای بازنشستگی و همچنین مهاجرت بازنشستگی در کشور ترکیه اطلاعات جالبی را ارائه داد و به این پرسش ها پاسخ داده شد که آیا برای بازنشستگی در ترکیه اخذ اقامت این کشور لازم است؟ و آیا اخذ ویزای بازنشستگی در کشور ترکیه امکان پذیر است؟ علاوه بر این در مورد سن بازنشستگی و حقوق بازنشستگی در کشور ترکیه توضیحات لازم ارائه شد. متقاضیان ایرانی برای دریافت اطلاعات لازم در مورد چگونگی روند بازنشستگی در کشور ترکیه می توانند با مشاوران موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت مشاوره کنند. مشاوره موسسه ما با ارائه خدمات مشاوره ای رایگان شما را در مسیر مهاجرت تحصیلی و کاری در ترکیه با هدف اخذ تابعیت و شهروندی تنها نمی گذارند. این مشاوران با آگاهی از شرایط بازنشستگی و ویزای اقامت ترکیه کمک می کنند تا شما بهترین گزینه مهاجرت به این کشور را انتخاب کنید.

سؤالات متداول درباره بازنشستگی و میزان حقوق و سن در ترکیه  

مجوز اقامتی به نام ویزای بازنشستگی ترکیه در این کشور وجود ندارد و بهترین گزینه برای اجازه اقامت یا سرمایه گذاری شرکتی یا شخصی و شروع کسب و کار تجاری در ترکیه است.

حقوق بازنشستگی در ترکیه برای یک ماه حقوق برابر سنوات خدمت، با سقف حقوق ماهانه 19.982.83 لیر ترکیه از 1 ژانویه 2023 خواهد بود.

دارا بودن حداقل دوره حق بیمه پرداختی 5000 روز و دارا بودن حداقل 20 سال خدمات بیمه شده برای زنان و 25 سال برای مردان می باشد.

اگر فرد بازنشسته در ترکیه خانه داشته باشد، در حدود 1000 دلار برای هزینه های ماهانه زندگی وی کافی است.

پس از 8 سال اقامت مداوم در ترکیه، متقاضی خارجی می تواند برای اقامت طولانی مدت درخواست دهد که به متقاضی به عنوان بازنشسته امکان اقامت نامحدود در ترکیه را می دهد.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت