دانشگاه های ترکیه و چگونگی اپلای در آنها
رویال مهاجرت می 7, 2023

دانشگاه های ترکیه و چگونگی اپلای در آنها

دانشگاه های کشور ترکیه، به دلیل عواملی همچون کیفیت بالای آموزشی و اعتبار بالای مدارک اعطایی، از جمله دانشگاه های محبوب بین دانشجویان بین المللی و دانشجویان ایرانی محسوب می شوند. در سال های گذشته تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی با هدف ادامه تحصیل وارد دانشگاه های کشور ترکیه شده اند.

دانشگاه های خصوصی و دولتی این کشور طیف گسترده و متنوعی از رشته های مختلف را ارائه می دهند. اگر شما هم علاقه مند به تحصیل در یک کشور خوش آب و هوا، نزدیک به ایران و در عین حال توسعه یافته را دارید بدون شک دانشگاه های ترکیه یک گزینه بسیار مناسب برای مهاجرت تحصیلی محسوب می شوند. ما در این مقاله از رویال مهاجرت، شما را با دانشگاه های دولتی ترکیه و خصوصی آن آشنا می کنیم.

دانشگاه های برتر ترکیه + شرایط و شهریه دانشگاه های ترکیه

بر اساس آخرین آمارها ترکیه حدود ۸۰ میلیون نفر جمعیت دارد. این کشور به دلیل نزدیکی به ایران شباهت های فرهنگی زیادی با مردم کشورمان دارد. از طرفی هزینه های تحصیل در دانشگاه های ترکیه نیز مقرون به صرفه بوده و همین موضوع باعث شده تا افرادی که علاقه مند به تحصیل در خارج از کشور هستند، ترکیه را به عنوان یکی از گزینه های مناسب در نظر داشته باشند. یکی از شرایط مهم برای ورود به دانشگاه های ترکیه داشتن نامه پذیرش تحصیلی می باشد.

در واقع دانشجویان و متقاضیان باید مدارک خود از جمله ترجمه آخرین مدرک تحصیلی را برای دانشگاه مورد نظر در این کشور ارسال کرده تا بتوانند پذیرش تحصیلی دریافت کنند. اخذ پذیرش دانشگاه های ترکیه کار چندان سختی نیست، با این حال اطلاع از شرایط، قوانین و مقررات دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور اهمیت بسیار زیادی دارد.

ورود به دانشگاه های خصوصی و دولتی کشور ترکیه نیازمند گذراندن آزمون های ورودی تحت عنوان آزمون یوس و ست می باشد که در ادامه مطلب نیز توضیحات بیشتری درباره آن خواهیم داد. شهریه دانشگاه های این کشور بر اساس دولتی یا خصوصی بودن و رشته انتخابی متغیر است. به عنوان مثال رشته های پزشکی و دندانپزشکی جزو رشته های گران قیمت برای تحصیل در این کشور محسوب می شوند.

دیگر رشته های تحصیلی در ترکیه نیز بر اساس مقطع و دانشگاهی که انتخاب می شود شهریه های متفاوتی دارند؛ اما به طور کلی هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور بسیار کمتر از دانشگاه های خصوصی می باشد. متقاضیان برای تحصیل در دانشگاه های دولتی باید به زبان ترکی مسلط باشند.

فهرست بهترین دانشگاه های ترکیه بر اساس رتبه بندی جهانی

اطلاع از دانشگاه های برتر و بهترین دانشگاه های ترکیه، برای افرادی که علاقه مند به تحصیل در این کشور هستند اهمیت بسیار زیادی دارد.

در این بخش شما را با لیست دانشگاه های ترکیه و بهترین مراکز آموزش عالی این کشور آشنا می کنیم تا اگر تصمیم دارید برای ادامه تحصیل وارد این کشور شوید بتوانید تحصیلات خود را در دانشگاه های معتبر در سطح جهانی انجام دهید. بدیهی است که افرادی که تحصیلات خود را در دانشگاه های معتبر این کشور به پایان برسانند، شانس بیشتری برای پیدا کردن کار یا مهاجرت به دیگر کشورها خواهند داشت.

نام دانشگاهرتبه براساس QSرتبه شانگ هایرتبه تایمزرتبه USNEWS
دانشگاه کوچ۴۷۷=۱۱۶۰۵۰۱-۶۰۰۶۷۹
دانشگاه سابانچی۵۳۱-۵۴۰۱۵۳۴۵۰۱-۶۰۰۹۵۳
دانشگاه فنی خاورمیانه۵۰۱-۵۱۰۵۷۳۶۰۱-۸۰۰۵۴۷
دانشگاه بیلکنت۵۶۱-۵۷۰۹۴۰۶۰۱-۸۰۰
دانشگاه بغازیچی۷۰۱-۷۵۰۶۳۷۶۰۱-۸۰۰۳۷۷
دانشگاه فنی استانبول۶۰۱-۶۵۰۶۸۲۶۰۱-۸۰۰۶۴۳
دانشگاه آنکارا۱۰۰۱-۱۲۰۰۶۵۲۱۲۰۱+۷۲۲
دانشگاه حاجت تپه۸۰۱-۱۰۰۰۶۵۰۶۰۱-۸۰۰۵۵۴
دانشگاه استانبول۸۰۱-۱۰۰۰۶۳۷۱۰۰۱-۱۲۰۰۷۴۵
دانشگاه آنادولو۱۲۰۱-۱۴۰۰۱۶۷۱۱۲۰۱+۱۶۰۰
دانشگاه قاضی۱۰۰۱-۱۲۰۰۸۴۴۱۲۰۱+۱۲۲۵
دانشگاه آیدین استانبول۱۰۰۱-۱۲۰۰۱۵۱۵۶۳۱
دانشگاه فنی یلدیز۱۰۰۱-۱۲۰۰۱۰۴۵۱۱۵۳
دانشگاه آکدنیز۱۲۰۱-۱۴۰۰۱۴۰۷۱۲۰۱+۱۵۸۹
دوکوز ایلول۱۲۰۱-۱۴۰۰۱۱۴۲۱۲۰۱+۱۱۹۸
دانشگاه اژه۱۲۰۱-۱۴۰۰۸۳۹۱۲۰۱+۱۱۵۱
دانشگاه فنی گبزه (GTU)۱۲۰۱-۱۴۰۰۱۸۹۵۱۵۶۷
دانشگاه بیلگی استانبول۱۲۰۱-۱۴۰۰۱۵۰۲۴۰۱-۶۰۰۵۲۶
موسسه فناوری ازمیر (IZTECH)۱۲۰۱-۱۴۰۰۱۱۴۵۱۲۰۱+۱۰۱۷
دانشگاه مارمارا۱۲۰۱-۱۴۰۰۹۹۷۱۲۰۱+۹۹۲
دانشگاه آتاتورک۱۴۰۱+۱۳۰۴۱۰۰۱-۱۲۰۰۱۲۶۱
دانشگاه چوکورووا۱۴۰۱+۹۱۳۱۲۰۱+
دانشگاه ارجیس۱۴۰۱+۱۲۰۱+۱۴۸۹
دانشگاه ساکاریا۱۴۰۱+۱۸۲۷۱۲۰۱+۱۶۴۷

بهترین دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه

رشته های علوم پزشکی از جمله پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری و تحصیل داروسازی در ترکیه همواره جزو حوزه های محبوب و پرطرفدار برای دانشجویان بین المللی از جمله ایرانیان بوده اند. اگر شما هم علاقه مند به تحصیل در رشته های علوم پزشکی در کشور ترکیه هستید باید به این نکته توجه داشته باشید که چنانچه قصد دارید پس از پایان تحصیلات خود به ایران برگشته و مشغول به کار شوید، باید تحصیلات خود را در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران انجام داده باشید.

با توجه به اهمیت این موضوع، در این بخش بهترین دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه را به شما معرفی می کنیم. اگر تحصیلات خود را در این دانشگاه ها به اتمام برسانید به آسانی می توانید بعد از ورود به ایران به طبابت و کار در رشته تحصیلی خود بپردازید.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه
دانشگاه آجی بادم
دانشگاه آتاتورک
دانشگاه آنکارا
دانشگاه باهچه شهیر
دانشگاه باشکنت
دانشگاه دوکوز ایلول
دانشگاه اژه
دانشگاه غازی
دانشگاه حاجت تپه
دانشگاه استانبول
 
 
دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ایران
دانشگاه آجی بادم
دانشگاه آتاتورک
دانشگاه آنکارا
دانشگاه باهچه شهیر
دانشگاه باشکنت
دانشگاه دوکوز ایلول
دانشگاه اژه
دانشگاه غازی
دانشگاه حاجت تپه
دانشگاه استانبول

دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های مختلف کشور ترکیه، به شناخت کامل و دقیق از قوانین تحصیلی و مهاجرتی این کشور نیاز دارد. از این رو توصیه می کنیم در تمامی مراحل مهاجرت تحصیلی و اخذ اقامت تحصیلی ترکیه از وکلای مهاجرتی کمک بگیرید. ما در موسسه رویال مهاجرت تمامی مراحل اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های ترکیه را برای شما انجام می دهیم تا در سریعترین زمان ممکن در کلاس های درس رشته مورد علاقه خود در بهترین دانشگاه ترکیه حاضر شوید.

برترین کشورها برای تحصیل

تحصیل در آلمان   تحصیل در کانادا   تحصیل در ترکیه   تحصیل در فرانسه   تحصیل در انگلستان    تحصیل در سوئد   تحصیل در مجارستان تحصیل در اسپانیا تحصیل در دانمارک تحصیل در اتریش تحصیل در ایتالیا تحصیل در آمریکا تحصیل در هلند

بهترین دانشگاه  های ترکیه

یکی از سوالاتی که همواره متقاضیان ه تحصیل در دانشگاه های خصوصی یا دولتی ترکیه می پرسند، این است که بهترین دانشگاه های این کشور کدام اند؟ برای شناخت بهترین دانشگاه های این کشور در وهله اول باید تعیین کنید که که قصد تحصیل در کدام رشته را دارید؟

 طبیعتاً کشور ترکیه در هر زمینه چند دانشگاه معتبر و با تراز علمی بسیار بالا دارد که شما می توانید با ارسال یک رزومه قوی از این دانشگاه ها پذیرش تحصیلی دریافت کنید. برخی از بهترین دانشگاه های ترکیه عبارت اند از:

 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه سابانجی
 • دانشگاه فنی خاورمیانه
 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه بغازیچی
 • دانشگاه فنی استانبول
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه یدی تپه

تحصیل در ترکیه

دانشگاه کوچ

همانطور که گفتیم رنگ دانشگاه های ترکیه در سطح جهانی بسیار خوب می باشد. یکی از دانشگاه های با تراز علمی و اعتبار جهانی بالای این کشور دانشگاه کوچ است. این که این دانشگاه در سال ۱۹۹۳ تاسیس شده و در حال حاضر ۲۲ برنامه در مقطع کارشناسی، ۲۹ برنامه در مقطع کارشناسی ارشد و سی برنامه برای مقطع دکترا ارائه می دهد.

این دانشگاه بیش از 7 هزار دانشجو دارد و سالانه تعداد زیادی دانشجویی بین المللی را در مقاطع مختلف پذیرش می کند. افرادی که متقاضی تحصیل در این دانشگاه هستند باید مدرک دیپلم ۱۲ ساله خود را ارائه داده و با توجه به رشته و مقطع مورد نظر خود در آزمون های ورودی دانشگاه شرکت کرده و امتیاز مناسب را دریافت کنند.

دانشگاه سابانجی

سابانجی، یکی از دانشگاه های خصوصی در ترکیه است که جزوه دانشگاه های مطرح در جهان است. این دانشگاه در شهر استانبول قرار گرفته که یکی از مناسب ترین شهرها برای دانشجویان محسوب می شود. دانشگاه سابانجی در سال ۱۹۹۴ تاسیس و سال ۱۹۹۶ فعالیت های آن آغاز شد. این دانشگاه ۲۷۶ نفر هیات علمی تمام وقت و ۱۴۲ نفر هیئت علمی پاره وقت دارد.

این دانشگاه برنامه های متعددی را در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می دهد و بالغ بر چهار هزار دانشجو در مقطع کارشناسی و ۱۱۰۰ دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی دارد. سابانجی ۳ دانشکده دارد که در مجموع ۱۱ برنامه در مقطع کارشناسی، ۵۰ برنامه در مقطع کارشناسی ارشد و ۱۷ برنامه برای مقطع دکترا ارائه می دهند.

دانشگاه فنی خاورمیانه

یکی از دانشگاه های دولتی کشور ترکیه دانشگاه فنی خاورمیانه است که 3 پردیس دارد. این دانشگاه ۵ دانشکده دارد که ۴۳ رشته در مقطع کارشناسی، ۱۰۷ رشته در مقطع ارشد و ۶۹ رشته در مقطع دکترا آموزش می دهد. دانشگاه فنی خاورمیانه، یکی از دانشگاه های برجسته و پیشرو در سطح بین المللی است که بسیاری از مهاجران علاقه مند به تحصیل در آن هستند. افرادی که می خواهند در این دانشگاه تحصیل کنند باید مدرک دیپلم ۱۲ ساله را ارائه داده و در آزمون های ورودی دانشگاه نیز شرکت کنند.

دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت نیز جزو دانشگاه های معتبر در این کشور است که در سال ۱۹۸۴ تاسیس شده و غیر انتفاعی محسوب می شود. این دانشگاه در پایتخت ترکیه یعنی شهر زیبای آنکارا واقع شده که هدف از تاسیس آن، ارائه آموزش با کیفیت بالا و متمایز با سایر دانشگاه های این کشور بوده است. نخستین دانشجویانی که وارد دانشگاه بیلکنت شدند، دانشجویان ورودی سال ۱۹۸۶ در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بودند.

در حال حاضر این دانشگاه بیش از ۱۲ هزار دانشجو در 10 دانشکده دارد. از میان این دانشجویان بخش زیادی را دانشجویان بین المللی که تحت پوشش برنامه تبادل دانشجویی فارابی هستند تشکیل می دهد. ۶۴ درصد از دانشجویان این دانشگاه از بورسیه های تحصیلی ترکیه بهره مند می شوند. همچنین کارکنان این دانشگاه اغلب از دیگر کشورهای دنیا و نژادهای مختلف هستند. دانشگاه بیلکنت از نظر تولیدات و چاپ مقالات علمی نیز جزوه دانشگاه های سرآمد ترکیه است.

دانشگاه بغازیچی

دانشگاه بغازیچی از جمله دانشگاه های دولتی کشور ترکیه بوده که ۳۵ رشته در مقطع کارشناسی، ۶۷ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و ۳۳ رشته در مقطع دکترا را پوشش می دهد. این دانشگاه ۶ دانشکده، دو مدرسه و شش موسسه مختلف دارد. همچنین ۴۸۳ عضو هیئت علمی تمام و ۹۱ مدرس خارجی، ۱۵۰ مربی، ۲۸۳ دستیار پژوهشی و ۸۰۵ پرسنل اداری از جمله افرادی هستند که در این دانشگاه مشغول به کار می باشند.

بر اساس آخرین آمارها حدود ۱۳ هزار دانشجو در برنامه های کارشناسی، ۳۳۰۰ دانشجو در برنامه های ارشد و ۲۶۰۰ دانشجو در برنامه های دکترای این دانشگاه ثبت نام نموده اند. همچنین این دانشگاه روابط بسیار خوبی با سایر دانشگاه های جهان داشته به نحوی که ۵۶۲ قرارداد با دیگر دانشگاه های کشور های دنیا منعقد کرده است که بر اساس آن ۴۰۰ دانشجوی خارجی از 41  کشور جهان در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه فنی استانبول

دانشگاه فنی استانبول از جمله قدیمی ترین دانشگاه های دنیا می باشد که ۲۵۰ سال قدمت دارد و توسط سلطان مصطفی سوم در سال ۱۷۷۳ تاسیس شد. دانشگاه فنی استانبول، معمولا با رشته های مربوط به مهندسی و معماری در این کشور شناخته می شود. این دانشگاه علاوه بر آموزش و پرورش دانشجویان، سیاستمداران و دانشمندان، نقش تعیین کننده ای در توسعه و نوسازی کشور ترکیه ایفا کرده است. اگر علاقمند به تحصیل در این دانشگاه هستید باید ضمن ارائه مدرک دیپلم ۱۲ساله ریز نمرات رسمی خود را نیز. ارائه کنید.

دانشگاه آنکارا

آنکارا پایتخت کشور ترکیه است که دانشگاه های متعددی دارد. یکی از آنها دانشگاه آنکارا می باشد. این دانشگاه نخستین موسسه آموزش عالی کشور ترکیه است که بعد از تشکیل رسمی جمهوری ترکیه تاسیس شد و در حال حاضر ۱۱۳ رشته در مقطع کارشناسی ارائه می دهد.

این دانشگاه ۱۳ مرکز آموزشی صرفاً مخصوص تحصیلات تکمیلی دارد. دانشگاه آنکارا یکی از ارزان قیمت ترین محل های اقامت را برای دانشجویان بین المللی همراه با امکانات گسترده فراهم نموده است. برای افرادی که به دنبال دریافت پذیرش تحصیلی از این دانشگاه هستند، ارائه مدرک دیپلم، ریز نمرات تحصیلی و شرکت در آزمون ورودی الزامی می باشد.

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه نیز یکی از دانشگاه های معتبر ترکیه است که در سال ۱۹۷۶ تاسیس شد. این دانشگاه ۱۵ موسسه، ۴ دانشکده فنی و حرفه ای، ۱۶ دانشکده، 2 دانشکده فنی، ۱ هنرستان و ۹۸ مرکز تحقیقاتی و کاربردی دارد. دانشگاه حاجت تپه یکی از مراکز بسیار پر اهمیت در زمینه توسعه علم و فناوری و هنر در کشور ترکیه است. افرادی که متقاضی در این دانشگاه هستند باید گواهی پایان تحصیلات دیپلم یا مدرک بین المللی OB یا مدرک لیسانس فرانسه یا مدرک ABITUR آلمان را ارائه دهند.

دانشگاه استانبول

در لیست بهترین دانشگاه های کشور ترکیه، نام دانشگاه استانبول نیز به چشم می خورد. این دانشگاه ۱۵ دانشکده، ۱۲ انستیتو، 5 آموزشگاه حرفه ای، ۷۴ مرکز تحقیقاتی، ۲ مدرسه و ۲۱۶ باشگاه دانشجویی دارد و در نزدیکی مرکز استان و در ضلع اروپایی شهر استانبول واقع شده است. برای اخذ پذیرش تحصیلی از این دانشگاه، متقاضی باید در آزمون یوس ترکیه شرکت کرده و نمره حد نصاب را دریافت کند.

شرایط تحصیل در دانشگاه  های برتر ترکیه

دانشجویان بین المللی بعد از مشاهده رنکینگ دانشگاه های ترکیه و شناخت ساختار آموزشی این کشور، تمایل پیدا می کنند تا در یکی از دانشگاه های خصوصی یا دولتی ترکیه مشغول به تحصیل شوند. از این رو اطلاع از شرایط تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه و دانشگاه های دولتی آن، اهمیت زیادی پیدا می کند.

بسته به این که شما بخواهید در کدام رشته و دانشگاه تحصیل کنید، شرایط متفاوتی را باید احراز کرده باشید. به عنوان مثال اغلب دانشگاه های دولتی استانبول و دیگر شهرهای ترکیه، نیاز به موفقیت در آزمون ورودی دارند. دانشگاه های خصوصی ترکیه معمولاً شرایط ورود آسان تری دارند و متقاضیان می توانند با تسلط بر زبان انگلیسی به تحصیل در دانشگاه های این کشور مشغول شوند.

آزمون SAT ترکیه، یکی از مهمترین شروط برای ورود به دانشگاه های خصوصی استانبول و دیگر شهرهای این کشور است. در واقع برخی از دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه نیز برای پذیرش دانشجو آزمونی را برگزار می کنند که ست نام دارد و تنها افرادی که نمره حد نصاب را در این آزمون کسب کرده باشند، می توانند به تحصیل در رشته مورد نظر شان بپردازند. در زیر مهم ترین شروط ورود به دانشگاه های دولتی و خصوصی کشور ترکیه را مشاهده می کنید:

 • مدرک دیپلم ۱۲ ساله
 • ریز نمرات )نمرات در دروس علوم پایه از جمله زیست، شیمی، ریاضیات و فیزیک اهمیت دارد)
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه
 • مدرک زبان انگلیسی یا ترکی
 • تمکن مالی
 • پرداخت شهریه دانشگاه

یکی از دغدغه های بسیار مهم دانشجویان بین المللی، مدرک زبانی است که باید به دانشگاه های ترکیه ارائه کنند. همانطور که گفتیم متقاضیان می توانند به زبان ترکی استانبولی یا انگلیسی در این کشور مشغول به تحصیل شوند. سطح مدرک زبانی که ارائه می کنید کاملاً بستگی به رشته و دانشگاه انتخابی شما دارد. در جدول زیر آزمون های زبان مورد نیاز و سطح قابل قبول هر یک از دانشگاه های معتبر کشور ترکیه را مشاهده می کنید.

دانشگاه بغازیچی ترکیه

نام دانشگاهآزمون های زبان مورد نیاز
دانشگاه کوچTÖMER: سطح C1
 مدرک Yunus Emre: سطح C1
 TOEFL: ۸۰
 PTA: ۶۷
 CAE: C1
 KUEPE
دانشگاه سابانچیTOEFL: ۷۸
 PTE: ۴۸
 CAE: B
 CPE: C
 YDS: ۶۵
 ELAE: ۵۰
  
دانشگاه فنی خاورمیانهMETU
 EPE
 IELTS
 TOEFL
  
دانشگاه بیلکنتPAE
 آیلتس: ۶.۵
 تافل:۸۷
دانشگاه بغازیچیBUEPT
 DBS
 IELTS
 TOEFL PBT: ۵۵۰
دانشگاه فنی استانبولTOEFL iBT کارشناسی: ۷۲ الی ۹۰ تحصیلات تکمیلی: ۶۶ الی ۷۸
 ITU کارشناسی: ۵۵ الی ۷۴ تحصیلات تکمیلی: ۵۰ الی ۶۲
 PTE کارشناسی: ۵۵ الی ۷۴
 تحصیلات تکمیلی: ۵۰ الی ۶۲
 YDS /e-YDS YÖKDİL تحصیلات تکمیلی: ۵۵ الی ۶۵
دانشگاه آنکاراTÖMER: C1
 مدرک Yunus Emre: سطح C1

لیست دانشگاه های برتر استانبول

استانبول یکی از دانشجویی ترین و البته زیباترین شهرهای کشور ترکیه است که در آن فرصت های تحصیلی و کاری بسیار زیادی وجود دارد. تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی نیز علاقه دارند تا در دانشگاه ها و کالج های ترکیه در این شهر مشغول به تحصیل شوند. از این رو ما در این بخش شما را با لیستی از برترین دانشگاه های شهر استانبول در سال ۲۰۲۳ آشنا می کنیم.

فرقی نمی کند که بخواهید در چه رشته ای مشغول به تحصیل شوید، دانشگاه های شهر استانبول طیف وسیعی از رشته ها را به دانشجویان بین المللی ارائه می کنند. به عنوان مثال چنانچه متقاضی تحصیل رشته فیزیوتراپی در ترکیه هستید، می توانید از دانشگاه  های استانبول پذیرش تحصیلی گرفته  و وارد این رشته شوید.

دانشگاه های دولتی استانبولدانشگاه های خصوصی استانبول
دانشگاه بغازیچیدانشگاه بیکنت استانبول
دانشگاه گالاتاسرایدانشگاه کوچ
دانشگاه مدنیتدانشگاه بیلگی استانبول
دانشگاه مارمارادانشگاه آیدین
دانشگاه استانبولدانشگاه یدی تپه استانبول
دانشگاه استانبول تکنیکدانشگاه کولتور استانبول
دانشگاه هنرهای زیبا معمار سیناندانشگاه باهچه شهیر استانبول
دانشگاه سالیک بیلیملری استانبولدانشگاه اسکودار استانبول
دانشگاه ترک-آلماندانشگاه گلیشیم استانبول
دانشگاه بین المللی علوم و تکنولوژیدانشگاه اکان استانبول
دانشگاه ترکیه-ژاپندانشگاه سابانچی استانبول

پذیرش تحصیلی ترکیه

دانشگاه های برتر ترکیه و چگونگی اپلای در آنها

دانشگاه هایی همچون دانشگاه کوچ، دانشگاه بغازیچی، دانشگاه مدیپل آنکارا، دانشگاه های ازمیر، دانشگاه پاموک کاله، دانشگاه بیلکنت و غیره از جمله دانشگاه های معتبر کشور ترکیه هستند که متقاضیان می توانند با خیالی آسوده در این دانشگاه ها مشغول به تحصیل شوند.

یکی از سوالاتی که متقاضیان معمولاً می پرسند این است که روند اپلای در این دانشگاه ها چگونه است؟ برای این که بتوانید از دانشگاه های خوب در کشور ترکیه پذیرش تحصیلی دریافت کنید، باید رزومه تحصیلی خود را برای این دانشگاه ها ارسال نمایید. یکی از نکات مهم برای اخذ پذیرش تحصیلی، نوشتن انگیزه نامه خوب و قوی به همراه ارائه مدرک دیپلم ۱۲ ساله می باشد. همچنین همانطور که گفتیم شرکت در آزمون یوس یا ست برای بسیاری از رشته ها در این کشور الزامی می باشد.

لذا متقاضیانی که به زبان ترکی مسلط هستند و می خواهند وارد دانشگاه های دولتی این کشور شوند، باید در آزمون یوس ترکیه شرکت نمایند. متقاضیانی که می خواهند به زبان انگلیسی تحصیل کنند نیز باید در آزمون ست شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنند. اپلای کردن در دانشگاه های کشورهای ترکیه، نیازمند شناخته دقیق دانشگاه های این کشور، ساختار آموزشی و قوانین و مقررات آنها می باشد.

اخذ پذیرش تحصیلی با موسسه رویال

یکی از خدمات موسسه رویال مهاجرت، اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های برتر ترکیه می باشد. ما در رویال مهاجرت، لیست برترین دانشگاه های دولتی ترکیه و دانشگاه های خصوصی این کشور را در اختیار شما قرار می دهیم. همچنین در تمامی مراحل ترجمه، جمع آوری و تهیه مدارک برای دانشگاه و اخذ پذیرش تحصیلی در کنار شما هستیم؛ بنابراین اگر علاقمند به تحصیل در دانشگاه های ترکیه هستید می توانید با وکلا و کارشناسان برجسته ما در رویال مهاجرت مشورت کرده تا بتوانید بهترین تصمیم را اتخاذ کنید.

سخن پایانی

ما در این نوشتار تلاش کردیم تا شما را با لیست برترین دانشگاه های ترکیه شرایط و نحوه اپلای در آنها آشنا کنیم. به طور کلی دانشگاه های این کشور در کنار سطح علمی بالا، شرایط ورودی خوبی را برای دانشجویان بین المللی فراهم نموده اند. از این رو شما نیز می توانید برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه های این کشور شوید. ما نیز در تمامی مراحل اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کشور ترکیه در کنار شما خواهیم بود.

سؤالات متداول درباره  

یکی از مهمترین شرایط ورود به دانشگاه های این کشور داشتن مدرک دیپلم ۱۲ ساله و تسلط بر یکی از زبان های ترکی یا انگلیسی می باشد.

دانشگاه کوچ، دانشگاهی سابانجی، دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه آنکارا، دانشگاه استانبول و غیره جزو دانشگاه های برتر این کشور هستند.

 خیر تعدادی از دانشگاه های علوم پزشکی کشور ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیستند.

 بله متقاضیان می توانند در برخی از دانشگاه های خصوصی این کشور بدون نیاز به آزمون ورودی تحصیل کنند.

بله متقاضیان می توانند بعد از پایان تحصیلات خود در این کشور مشغول به کار شده و اقامت موقت و در نهایت اقامت دائم ترکیه را دریافت کنند.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت