تحصیل پزشکی در آلمان
رویال مهاجرت ژانویه 7, 2023

تحصیل پزشکی در آلمان

یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای تحصیل پزشکی در جهان، آلمان است. هزینه‌های اندک دانشگاه‌ها و همچنین سطح بالای آموزشی و فناوری باعث شده‌اند آلمان هدف بسیاری از علاقه‌مندان به پزشکی باشد. برای تحصیل پزشکی در آلمان باید خود را کاملا آماده کنید. رقابت سختی بین دانشجویان برای تصاحب صندلی در دانشگاه‌های دولتی این کشور وجود دارد. برخی دانشگاه‌ها از متقاضیان آزمون ورودی می‌گیرند و برخی دیگر بر نمرات درسی و معدل آن‌ها تمرکز دارند. پیش از اقدام برای تحصیل پزشکی در کشور آلمان، بهتر است با جنبه‌های مختلف آن آشنا شوید.

درخواست فوری مشاوره

  درخواست فوری مشاوره

   تعداد دانشگاه های پزشکی در آلمان

   42 دانشگاه

   تعداد دانشجویان پزشکی در آلمان

   80 هزار نفر

   متوسط درآمد پزشکان در آلمان

   111 هزار و 460 یورو در سال

   مدت زمان تحصیل پزشکی در آلمان

   6 سال و 3 ماه

   مزایای تحصیل پزشکی در آلمان

   کشور آلمان یکی از کشورهایی است که در زمینه فناوری‌های پزشکی، امتیازات بالایی را به خود اختصاص داده است. اگر قصد تحصیل در رشته پزشکی در این کشور را دارید، گزینه‌های بسیاری از بین بهترین دانشگاه‌های این کشور خواهید داشت. بر اساس امتیازدهی وب‌سایت QS، ۳۲ دانشگاه معتبر آلمانی در صدر بهترین دانشگاه‌های دنیا قرار گرفته‌اند. از مزایای دیگر تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان می‌توان موارد زیر را در نظر گرفت:

   • امکان اشتغال بعد از تحصیل با درآمد بالا
   • کیفیت آموزشی بالا
   • امکان تحصیل تقریبا رایگان در دانشگاه‌های معتبر دولتی
   • مشارکت پزشک‌های متخصص در پروژه‌های تحقیقاتی
   • ابزار و تجهیزات پیشرفته
   • امکان یادگیری عملی
   • وجود بورسیه‌های متنوع تحصیلی
   • استانداردهای بالای زندگی در آلمان

   دانشگاه‌های پزشکی آلمان

   رشته پزشکی از رشته‌های پرطرفدار در کشور آلمان است. این کشور را می‌توان از قطب‌های اصلی در زمینه پزشکی و دندانپزشکی دانست. به همین دلیل، دانشگاه‌های بسیار معتبری در این زمینه در آلمان وجود دارند. در جدول زیر می‌توانید رنکینگ دانشگاه‌ های آلمان نسبت به دانشگاه‌های جهان و اروپا را مشاهده کنید: 

   دانشگاه‌های آلمان

   جهان (۱۴۱۳۱)

   اروپا (۲۷۸۵)

   آلمان (۳۶۹)

   دانشگاه پزشکی برلین

   ۲۶۵

   ۱۰۱

   ۲۳

   دانشگاه مونیخ

   ۸۱

   ۱۴

   ۲

   دانشگاه‌هایدلبرگ

   ۹۳

   ۱۹

   ۳

   دانشکده پزشکی هانوفر

   ۵۶۳

   ۲۲۲

   ۴۵

   دانشگاه توبینگن

   ۱۴۳

   ۴۲

   ۷

   دانشگاه فنی مونیخ

   ۷۹

   ۱۲

   ۱

   دانشگاه ارلانگن نورنبرگ

   ۱۸۱

   ۵۸

   ۱۲

   دانشگاه گوته فرانکفورت

   ۴۵۶

   ۱۸۴

   ۳۹

   دانشگاه کلن

   ۱۷۸

   ۵۵

   ۱۱

   دانشگاه فرایبورگ

   ۱۵۳

   ۴۷

   ۹

   دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران در آلمان

   اگر قصد مهاجرت به کشور آلمان برای تحصیل پزشکی را دارید و می‌خواهید بعد از فارغ‌التحصیلی به ایران بازگردید و کار کنید، باید مدرک شما مورد تایید وزارت علوم ایران باشد. لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران در آلمان بسیار طولانی است و هر سال به تعداد این دانشگاه‌ها اضافه می‌شود. در حال حاضر، لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران در آلمان در رشته پزشکی به شرح زیر است:

   • دانشگاه آلبرت لودویگز فرایبورگ
   • دانشگاه بیله فلد
   • دانشگاه شاریت پزشکی برلین
   • دانشگاه کریستین آلبرشتز زو کیل
   • دانشگاه آزاد برلین
   • دانشگاه فردریش الکساندر ارلانگن نورنبرگ
   • دانشگاه گوته فرانکفور
   • دانشکده پزشکی هانوفر
   • دانشگاه هومبولت زو برلین
   • دانشگاه یوهانس گوتنبرگ ماینز
   • دانشگاه یوستوس لیبیگ گیسن
   • فناوری کارلسروهه
   • دانشگاه مارتین لوتر هال ویتنبرگ
   • دانشگاه اتو فون گوریکه ماگدبورگ

   هزینه تحصیل پزشکی در آلمان

   برای تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های دولتی آلمان به جز دانشگاه‌های ایالت بادن-وورتمبرگ، نیازی به صرف هزینه زیادی نیست. شما باید مبلغی را برای پوشش هزینه‌های اداری و ثبت‌نام پرداخت کنید. این مبلغ معمولا بیش از 250 یورو در هر ترم نیست. دانشجویان ایرانی برای تحصیل در ایالت بادن-وورتمبرگ باید هزینه‌ای معادل 3000 یورو در سال بپردازند. برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

   علاوه بر شهریه دانشگاه، شما به حدود 10 هزار و 200 یورو در سال برای پوشش هزینه‌های زندگی در آلمان  نیاز دارید؛ البته هزینه‌ها با توجه به محل تحصیل شما متفاوت هستند. هزینه تحصیل پزشکی در برخی از دانشگاه‌های کشور آلمان عبارت‌اند از:

   دانشگاه

   هزینه تحصیل

   دانشگاه خیرین پزشکی برلین

   ۴۵۰۰-۵۶۰۰ یورو در هر ترم

   دانشگاه کاتولیک Eichstätt

   ۵۶۰۰ یورو در هر ترم

   دانشگاه ویتن/ هردک

   ۱۱۰۰۰- ۳۷۰۰۰ یورو در سال

   دانشگاه ESMT برلین

   ۲۶۰۰۰-۵۹۰۰۰ یورو در سال

   دانشگاه علوم کاربردی اروپا در هامبورگ

   ۱۰۰۰۰- ۱۳۰۰۰ هزار یورو در سال

   دانشگاه علوم کاربردی برلین

   ۳۰۰۰- ۵۰۰۰ یورو در هر ترم

   هزینه تحصیل پزشکی در آلمان

   هزینه تحصیل پزشکی در آلمان بدون آزمون

   اغلب دانشگاه‌های دولتی آلمان از داوطلبان رشته پزشکی آزمون ورودی می‌گیرند. متقاضیانی که می‌خواهند بدون آزمون تحصیل کنند، باید به سراغ دانشگاه‌های خصوصی بروند. هزینه تحصیل پزشکی در آلمان بدون کنکور، سالانه حدود 20 هزار یورو است. برای تحصیل به‌صورت رایگان، ملزم به شرکت در آزمون ورودی دانشگاه‌های دولتی هستید.

   برترین کشورها برای تحصیل پزشکی

   تحصیل پزشکی در آلمان   تحصیل پزشکی در کانادا    تحصیل پزشکی در ترکیه   تحصیل پزشکی در فرانسه    تحصیل پزشکی در اسپانیا   تحصیل پزشکی در انگلیس تحصیل پزشکی در دانمارک تحصیل پزشکی در سوئد تحصیل پزشکی در مجارستان تحصیل پزشکی در هلند تحصیل پزشکی در آمریکا تحصیل پزشکی در اتریش

   شرایط تحصیل پزشکی در آلمان

   اولین شرط مهم برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان، تسلط به دانش زبان آلمانی است. برای این منظور شما باید در آزمون‌هایی مانند TestDaF یا DSH شرکت کنید. اگر مهارت‌های زبانی شما هنوز به سطح بالایی نرسیده‌اند، نگران نباشید. شما می‌توانید در دوره پیش از تحصیل آلمانی ثبت‌نام کنید تا مهارت‌های زبانی خود را به سطح مورد نیاز برای تحصیل پزشکی برسانید. دیگر شرایط برای تحصیل در رشته پزشکی در آلمان عبارت‌اند از:

   • گواهی پایان تحصیلات متوسطه. دانشجویان ایرانی باید مدرک دیپلم خود را در آلمان معادل‌سازی کنند. ممکن است از آن‌ها خواسته شود یک دوره مقدماتی یک ساله (Studienkolleg) را بگذرانند و در آزمون FSP شرکت کنند.
   • دانش زبان انگلیسی، به منظور درک ادبیات تخصصی.
   • دانش گسترده دبیرستان از زیست‌شناسی، شیمی و فیزیک.
   • توانایی مقابله خوب با استرس، زیرا دوره‌های پزشکی با حداکثر 25 تا 30 ساعت کلاس اجباری در هفته، وقت‌گیر و فشرده هستند.
   • برخی از دانشگاه‌ها ممکن است از دانشجویان غیر اتحادیه اروپا بخواهند در آزمون TestAS شرکت کنند. آزمون مطالعات پزشکی (TMS) داوطلبانه است؛ اما می‌تواند به شما در گرفتن پذیرش کمک کند.
   • داشتن تمکن مالی

   شرایط سنی تحصیل پزشکی در آلمان

   به‌صورت کلی، تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه‌های آلمان دارای محدودیت سنی خاصی نیست. دانشجویان در هر سنی می‌توانند در دانشگاه‌های خصوصی و دولتی تحصیل کنند. ایرانیانی که قصد مهاجرت به کشور آلمان را دارند، اگر بخواهند فرآیند مهاجرت آسانی را در سفارت طی کنند، بهتر است تا حداکثر ۲۶ سالگی اقدام به مهاجرت کنند. در غیر این صورت، امکان دارد درخواست ویزای تحصیلی شما رد شود. چنانچه بخواهید با بیش از ۲۶ سال اقدام به مهاجرت تحصیلی به آلمان در رشته پزشکی کنید، می‌توانید از یک وکیل مهاجرت به آلمان کمک بگیرید.

   شرط معدل برای تحصیل پزشکی در آلمان

   در آلمان 5 درصد از ظرفیت  هر دانشگاه پزشکی به دانشجویان غیر اتحادیه اروپا اختصاص داده شده است. برای این که بتوانید جزء این 5 درصد قرار بگیرید، باید در دوران دبیرستان عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته باشید. از آنجا که برنامه‌های کاربردی دانشجویان خارجی به‌طور مستقیم توسط دانشگاه‌ها اداره می‌شوند، هیچ قانون کلی وجود ندارد که برنامه‌های فردی دارای چه الزاماتی باشد. به‌عنوان یک قاعده کلی، هر دانشگاه به مهارت زبان آلمانی و معدل عالی نیاز دارد. برخی از دانشگاه‌ها فقط بر اساس معدل، با پذیرش دانشجویان موافقت می‌کنند.

   تحصیل پزشکی در آلمان با مدرک دیپلم

   افراد می‌توانند تنها با مدرک دیپلم خود نیز اقدام به مهاجرت تحصیلی به آلمان کنند و در رشته پزشکی فارغ‌التحصیل شوند. در این صورت، فرد باید یک دوره فاندیشن ۱ ساله را در این کشور بگذراند که به آن دوره M-Course می‌گویند. بعد از گذراندن دوره کالج، دانشجو با شرکت در آزمون FSP و قبولی با نمره بالا می‌تواند وارد دانشگاه‌های پزشکی آلمان شود.

   مدت زمان تحصیل پزشکی در آلمان

   اتمام تحصیل پزشکی در کشور آلمان به‌طور معمول 6 سال و 3 ماه زمان می‌برد. این دوره را می‌توان به چند مرحله تقسیم کرد:

   • مرحله اول تحصیل: 4 ترم (2 سال) و سپس 3 بخش اول آزمون دولتی
   • مرحله دوم تحصیل: 6 ترم (3 سال)
   • سال عملی (PJ): باید یک سال تمرینی را در یک بیمارستان یا کلینیک آلمانی تکمیل کنید.
   • آزمون دولتی: با قبولی در دومین و آخرین آزمون دولتی، مجوز فعالیت پزشکی در آلمان را خواهید گرفت.

   آزمون ورودی پزشکی در آلمان

   دانشجویان ایرانی برای تحصیل پزشکی در آلمان باید الزامات دانشگاه‌ها را برآورده کنند. برخی از دانشگاه‌های پزشکی آلمانی به غیر از شرط معدل، از دانشجویان یک آزمون ورودی نیز می‌گیرند. این آزمون که مخصوص دانشجویان خارجی است، TestAS نام دارد. TestAS توسط برخی از دانشگاه‌ها (به‌عنوان مثال دانشگاه RWTH آخن) اجرا می‌شود. یکی دیگر از آزمون‌هایی که برخی دانشگاه‌ها از متقاضیان دریافت می‌کنند، آزمون مطالعات پزشکی (TMS) است. این آزمون، داوطلبانه است و با شرکت در آن می‌توانید برتری خود را نسبت به دیگر داوطلبان افزایش دهید.  

   بورسیه پزشکی در آلمان

   بورسیه تحصیلی، یکی از موارد مهم برای دانشجویان خارجی است که قصد تحصیل پزشکی در آلمان را دارند. در حال حاضر، بیش از 13 بورسیه تحصیلی پزشکی در آلمان برای دانشجویان خارجی ارائه می‌شود.

   دانشگاه‌های پزشکی آلمان به دلیل ارائه آموزش باکیفیت و شهریه بسیار ارزان، مشهور هستند. با این که شهریه رشته‌های پزشکی کم است، اما همچنان بورسیه‌های پزشکی زیادی برای دانشجویان خارجی وجود دارند. در زیر، چند نمونه از بورسیه تحصیلی آلمان را مشاهده می‌کنید:

   • بورسیه SBW برلین
   • دانشگاه‌ هامبورگ: بورسیه شایستگی
   • بنیاد دانشگاه آلمان: برنامه مدیکوس
   • بورسیه Deutschlandstipendium
   • بورسیه تحصیلی Friedrich-Ebert-Stiftung برای تحصیل در کشور آلمان
   • بورسیه ایالت بادن-وورتمبرگ-STIPENDIUM

   این بورسیه‌ها که شامل موارد مختلف مانند بورسیه شهریه، هزینه زندگی، کمک هزینه کتاب و غیره هستند، بیشتر بر اساس شایستگی به دانشجویان تعلق می‌گیرند. درخواست برای این بورسیه‌ها معمولا از ماه اکتبر شروع می‌شود و در آوریل به پایان می‌رسد.

   تحصیل رایگان پزشکی در آلمان

   تحصیل رایگان پزشکی در آلمان

   بنا بر تصمیم دولت در سال 2014، اکثر دوره‌های دانشگاهی در آلمان به‌صورت رایگان برگزار می‌شوند. با این حال، تحصیل در آلمان برای رشته پزشکی، نیازمند صرف هزینه بیشتر است. به‌طور کلی، هزینه دریافت مدرک پزشکی با توجه به ملیت شما و اینکه آیا در یک دانشگاه دولتی یا خصوصی ثبت‌نام کرده‌اید، تعیین می‌شود.

   هزینه‌های دوره‌های پزشکی در آلمان در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی محبوب، بسیار پایین هستند. به‌طور کلی، هزینه‌های تحصیل پزشکی از 1500 یورو تا 3500 یورو در هر سال تحصیلی متغیر است. برای تحصیل رشته پزشکی به‌صورت رایگان در این کشور، شما باید بتوانید بورسیه تحصیلی آلمان را دریافت کنید. بورسیه‌های زیادی در کشور آلمان در دسترس دانشجویان خارجی قرار دارند.

   تحصیل پزشکی در آلمان بدون آزمون

   همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، تمامی دانشگاه‌های پزشکی آلمان آزمون ورودی ندارند. شما با داشتن مدرک 12 ساله دیپلم و معدل خوب، می‌توانید برای پذیرش درخواست دهید. برای تحصیل پزشکی در کشور آلمان شما باید دیپلم 12 ساله خود را از طریق سیستم FSP معادل‌سازی کنید. این سیستم مانند همان امتحان پایان دوره دبیرستان است که از 100 نمره محاسبه می‌شود. کسب نمره بالا از این آزمون، دریافت پذیرش شما را تضمین می‌کند.

   تحصیل دندانپزشکی در آلمان

   دانشگاه‌ های کشور آلمان یکی از بهترین مقاصد برای علاقه‌مندان به رشته دندانپزشکی به‌حساب می‌آیند. درآمد دندانپزشکان در آلمان به‌صورت میانگین حدود 100 هزار یورو در سال است. با تحصیل دندانپزشکی در آلمان به فرصت‌های زیر دسترسی پیدا خواهید کرد:  

   تخصص در زمینه‌های مختلف

   دانشگاه‌‌های آلمان به تمامی فارغ‌التحصیلان رشته دندانپزشکی، امکان گذراندن دوره‌های تخصص را می‌دهند. اگرچه رشته‌های دندانپزشکی در آلمان عمدتا به زبان آلمانی برگزار می‌شوند، اما تعداد کمی از دانشگاه‌ها برنامه‌های تخصصی دندانپزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند. برخی از تخصص‌های دندانپزشکی که می‌توانید در آلمان دنبال کنید، شامل موارد زیر است:

   • دندانپزشکی کودکان
   • پریودنتولوژی
   • دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی
   • ارتودنسی تخصصی
   • ریشه دندان
   • ایمپلنتولوژی دهان
   • دندانپزشکی زیبایی
   • لیزر در دندانپزشکی
   • پروتز دندان
   • زیبایی و عملکرد دندان

   هزینه تحصیلی پایین

   برای تحصیل در آلمان در رشته دندانپزشکی در دانشگاه‌های دولتی، تنها باید 200 تا 300 یورو در هر ترم بپردازید. این مزیت باعث می‌شود متقاضیان زیادی برای این رشته درخواست دهند. اگر تحصیل در رشته دندانپزشکی را در یک دانشکده دندانپزشکی خصوصی در آلمان انتخاب کنید، باید شهریه زیادتری بپردازید.

   تحصیل داروسازی در آلمان

   داروسازی یکی دیگر از رشته‌های پرتقاضا در آلمان است. تحصیل داروسازی در آلمان علاوه بر مقرون‌به‌صرفه بودن آن، امکان تحصیل به زبان انگلیسی را نیز برای دانشجویان فراهم می‌کند. برای تحصیل در رشته داروسازی، دانشجویان در یک دوره  ۵ ساله که از ۸ ترم تحصیلی و یک سال دوره عملی تشکیل شده است، شرکت می‌کنند.

   دانشجویان در ابتدا، در یک دوره ۴ ترمه، علوم پایه را می‌آموزند. علوم پایه شامل دروس زیست‌شناسی، شیمی،  تکنولوژی داروسازی و تحلیل دارویی می‌شود. در پایان این دوره، دانشجو در یک آزمون جامع شرکت می‌کند و چنانچه امتیاز بالایی به دست آورد، وارد مرحله بعدی که تحصیل داروسازی است، می‌شود.  

   مدارک لازم برای اخذ پذیرش پزشکی در آلمان

   هر متقاضی برای پذیرش در دوره مقدماتی پزشکی یا تحصیل پزشکی در آلمان باید مدارک زیر را تهیه کند:

   • اثبات گذراندن آزمونDSH و TestDaF برای مهارت زبان آلمانی (باید حداقل در سطح B1 باشید)
   • گواهی پایان تحصیلات متوسطه و ترجمه آن به زبان آلمانی
   • رزومه
   • اسکن از صفحه اول پاسپورت

   تحصیل تخصص پزشکی در آلمان

   تخصص‌های پزشکی PG در آلمان معمولا شامل 5 تا 6 سال دوره آموزشی هستند که به دو بخش تقسیم می‌شوند. بخش اول، مرحله پیش بالینی است که در بیمارستان دانشگاه باید آن را تکمیل کرد. قسمت دوم، فاز بالینی است که در دیگر بیمارستان‌ها تکمیل می‌شود.

   در آلمان، تخصص‌های مختلفی در زمینه پزشکی آموزش داده می‌شوند. شما برای گذراندن دوره تخصص در آلمان می‌توانید یکی از دو گزینه زیر را انتخاب کنید:

   1. گذراندن دوره‌های تخصص بالینی یا کلینیکال در رشته‌های مختلف
   2. تحصیل در مقطع دکترا یا (PHD) در رشته‌های پایه علوم پزشکی

   برای گذراندن دوره تخصص پزشکی در آلمان باید شرایط زیر را داشته باشید:

   • تسلط به زبان آلمانی (حداقل در سطح B2)
   • داشتن مدرک فارغ‌التحصیلی و ارائه ریز نمرات
   • دانشنامه پزشکی
   • نظام پزشکی
   • پروانه دائم
   • حداقل 2 سال سابقه در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها

   کار حین تحصیل در رشته پزشکی در آلمان

   کار حین تحصیل در رشته پزشکی در آلمان

   دانشجویان ایرانی می‌توانند در کنار تحصیل پزشکی در آلمان به مدت 120 روز کامل یا 240 نیم روز در سال کار کنند. چنانچه به‌عنوان دستیار پژوهشی در دانشگاه خود کار کنید، جزء روزهای کاری شما محاسبه نمی‌شود. در صورت انجام این نوع کار باید به اداره ثبت اتباع بیگانه اطلاع دهید.

   گذراندن دوره کارآموزی در طول تعطیلات، حتی اگر بدون دستمزد باشد، به‌عنوان کار محسوب می‌شود. این بدان معنا است که هر روز کارآموزی، از اعتبار 120 روزه شما کم می‌کند. با این حال، دوره‌های کارآموزی اجباری که برای دوره شما مورد نیاز هستند، جزء روزهای کاری به‌حساب نمی‌آیند. فراموش نکنید که دانشجویان ایرانی نمی‌توانند به‌صورت خوداشتغالی یا کارآفرینی فعالیت کنند. 

   دانشجویان در کشور آلمان می‌توانند تا 450 یورو در ماه بدون مالیات درآمد داشته باشند. اگر درآمد شما بیشتر شود، یک شماره مالیات بر درآمد دریافت می‌کنید و به‌طور خودکار مالیات از حقوق شما کسر می‌شود. احتمال دارد برخی از کارفرمایان علیرغم درآمد اندک، مالیات بر درآمد را از حقوق شما کسر کنند. می‌توانید بعد از ارائه صورت‌حساب مالیات بر درآمد خود، آن مبلغ را پس بگیرید. فراموش نکنید که برای پیدا کردن کار، یادگیری زبان آلمانی بسیار مهم است. 

   درآمد پزشکان در آلمان

   بر اساس داده‌های وب‌سایت worldsalaries.com یک پزشک شاغل در آلمان معمولاً حدود 111 هزار و 460 یورو در سال درآمد دارد. این رقم می‌تواند از کمترین میانگین حقوق (حدود 49 هزار و 200 یورو) تا بالاترین میانگین حقوق (172 هزار و 200 یورو) متغیر باشد. حقوق پزشک در آلمان بر اساس تجربه، موقعیت مکانی، مهارت‌ها و جنسیت فرد متفاوت خواهد بود.

   میانگین دستمزد یک پزشک در آلمان با توجه به تجربه او به صورت زیر است:

   • 0 تا 2 سال سابقه: یک دکتر در آلمان با کمتر از دو سال تجربه، حدود 56 هزار 640 یورو در سال درآمد دارد.
   • 2 تا 5 سال سابقه: با 2 تا 5 سال تجربه، میانگین حقوق پزشک به 77 هزار و 640 یورو افزایش می‌یابد.
   • 5 تا10 سال سابقه: با پنج تا ده سال تجربه، متوسط حقوق یک پزشک 113 هزار و 220 یورو خواهد بود.
   • 10 تا 15 سال سابقه: زمانی که فرد بیش از 10 سال تجربه داشته باشد، میانگین حقوق او به حدود 139 هزار و 100 یورو می‌رسد.
   • 15تا20 سال سابقه: یک پزشک با 15 تا 20 سال سابقه می‌تواند به‌طور متوسط 151 هزار و 800 یورو درآمد داشته باشد.
   • 20بالای 20 سال تجربه: یک پزشک با بیش از 20 سال کار، 161 هزار و 300 یورو دریافت می‌کند.

   اقامت آلمان از طریق تحصیل پزشکی

   دانشجویان پس از این که در رشته پزشکی در آلمان فارغ‌التحصیل شدند، باید در یک آزمون دولتی شرکت کنند. پس از قبولی در آزمون دولتی، مجوز پزشکی به شما داده می‌شود و می‌توانید به‌عنوان پزشک شروع به کار کنید. مجوز پزشکی، دائمی است و در همه جای آلمان، معتبر است. شما باید بتوانید از یک کارفرمای آلمانی پیشنهاد کار دریافت کنید و استخدام شوید.

   دانشجویان ایرانی مانند دیگر دانشجویان غیر اروپایی، در صورت پیدا نکردن کار می‌توانند به مدت 18 ماه اقامت دریافت کنند. در این 18 ماه فرصت خواهید داشت موقعیت کاری مناسب را پیدا کنید. پس از یافتن شغل، کارفرمای شما باید برای مجوز کار شما درخواست دهد. به این ترتیب، اقامت شما از تحصیلی به کاری تغییر خواهد کرد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، بهتر است از یک وکیل مهاجرت به آلمان مشاوره دریافت کنید.

   جمع‌بندی

   برای تحصیل پزشکی در آلمان دوره‌های آموزشی بین کارشناسی و کارشناسی ارشد تقسیم نمی‌شوند. یک برنامه آموزشی پزشکی در آلمان، 6 سال طول می‌کشد و به دانش زبان آلمانی نیازمند است. با این حال، برخی دوره‌های جایگزین در رشته پزشکی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند. بیش از 15 دانشگاه در آلمان در بین 200 دانشگاه برتر پزشکی بالینی در جهان رتبه‌بندی شده‌اند. تقریبا تمام دانشگاه‌های کشور آلمان، برنامه دکترای پزشکی (MD/MBBS) را به زبان آلمانی برگزار می‌کنند. تنها استثنا، دانشگاه UMCH Hamburg است که برنامه پزشکی را به‌طور کامل به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد.

   مقالات مرتبط

   تحصیل دندانپزشکی در آلمان

   تحصیل دندانپزشکی در آلمان

   دوره‌های دندانپزشکی در آلمان به دلیل آموزش دقیق و باکیفیت، متقاضیان زیادی دارند. مدت زمان رشته دندانپزشکی در دانشگاه های کشور آلمان، حدود 6 سال …

   دانشگاه های آلمان

   دانشگاه های آلمان

   آلمان دارای بیش از 425 دانشگاه و مرکز آموزش عالی است که شامل دانشگاه‌ها، مدارس فنی، هنری، مذهبی، مدیریتی و… می‌شوند. این مراکز آموزشی در …

   تحصیل پزشکی در آلمان

   تحصیل پزشکی در آلمان

   یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای تحصیل پزشکی در جهان، آلمان است. هزینه‌های اندک دانشگاه‌ها و همچنین سطح بالای آموزشی و فناوری باعث شده‌اند آلمان هدف …

   تحصیل در کالج های آلمان

   کالج های آلمان

   کشور آلمان به دلیل برخورداری از سیستم آموزشی قوی و امکانات سطح بالا در این زمینه، همواره مورد توجه بسیاری از دانشجویان در سراسر دنیا …

   تحصیل در مقطع دکتری در آلمان

   تحصیل در مقطع دکتری در آلمان

   کشور آلمان از نظر کیفیت آموزش عالی و زیرساخت های پژوهشی، دارای جایگاه مناسبی می باشد و همواره مورد توجه بسیاری از دانشجویان سراسر دنیا …

   لیست جامع بورسیه های تحصیلی دانشگاه های آلمان

   بورسیه تحصیلی آلمان

   کشور آلمان به دلیل داشتن دانشگاه های معتبر در سطح جهانی و اعتبار مدرک این دانشگاه ها، به یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی برای …

   تحصیل در مدارس آلمان

   تحصیل در مدارس آلمان

   آلمان یکی از کشور های برتر در زمینه آموزش و تحصیل می باشد که سالانه متقاضیان زیادی به دنبال اخذ پذیرش و مهاجرت تحصیلی به …

   نظر خود را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   مشاوره رایگان مهاجرت