رویال مهاجرت جولای 26, 2023

تحصیل پزشکی در انگلیس

کشور انگلستان برای متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی از مقاصد اصلی مهاجرت تحصیلی است. در این مقاله به قلم مشاوران موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت به ارائه شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلیس در سال 2023 می پردازیم و همه موارد لازم در مورد تحصیل در این کشور را توضیح می دهیم. با ما همراه باشید.

پذیرش رقابتی دانشگاه های پزشکی انگلستان

هر ساله، هزاران متقاضی بین المللی در تلاش هستند که وارد کالج های پزشکی انگلستان شوند. اکثریت قریب به اتفاق کالج های پزشکی در بریتانیا به عنوان بخشی از NHS (سرویس بهداشت ملی) دارای بودجه دولتی و سهمیه ملی برای تعداد صندلی های موجود در پزشکی هستند. اگرچه NHS برنامه ای برای افزایش تعداد صندلی ‌های موجود در پزشکی با ایجاد کالج های پزشکی جدید دارد، اما کالج های پزشکی هنوز ۲ تا ۳ برابر تعداد صندلی ‌های موجود دانشجو پذیرش می کنند. به عبارت دیگر، رقابت برای ورود به کالج های پزشکی در انگلستان بسیار بالا است و برای پذیرش به چیزهای بیشتری از فقط نمرات خوب نیاز دارید.

کالج پزشکی در انگلستان چقدر رقابتی است؟

بر کسی پوشیده نیست که پذیرش در کالج پزشکی انگلستان رقابتی است. اگر بخواهید وارد کالج پزشکی بریتانیا شوید، باید پیشینه تحصیلی قوی و یک برنامه کاربردی قانع کننده داشته باشید تا رقبا را شکست دهید. البته یک سطح رقابت اضافه در بریتانیا نیز وجود دارد، زیرا بیشتر کالج های پزشکی دارای سهمیه ای هستند که NHS آن را اجرا می کند. به طور متوسط، نسبت متقاضی بین المللی به دانشگاه های انگلستان در دوره پزشکی 1:4 است. علاوه بر تعداد بالای متقاضیان، متقاضیان همچنین باید با شرایط پذیرش چالش برانگیز که هر کالج تعیین می کند، نیز روبرو شوند. انتظار می‌رود که متقاضیان باید نمرات بالای دبیرستان، نمرات رقابتی در آزمون های استاندارد، فهرستی چشمگیر از فعالیت‌ ها و تجربه های فوق برنامه برای رزومه کالج پزشکی و انگیزه نامه تحصیلی قدرتمند داشته باشند.

برترین کشورها برای تحصیل پزشکی

تحصیل پزشکی در آلمان   تحصیل پزشکی در کانادا    تحصیل پزشکی در ترکیه   تحصیل پزشکی در فرانسه    تحصیل پزشکی در اسپانیا   تحصیل پزشکی در انگلیس تحصیل پزشکی در دانمارک تحصیل پزشکی در سوئد تحصیل پزشکی در مجارستان تحصیل پزشکی در هلند تحصیل پزشکی در آمریکا تحصیل پزشکی در اتریش

جدول زمانی تبدیل به پزشک شدن در انگلستان

راه پزشک شدن در انگلستان طولانی و بسیار پیچیده است و برنامه های پزشکی در انگلستان در هر کالج پزشکی متفاوت می باشد، اما دانشجویان می توانند انتظار داشته باشند که جدول زمانی کلی زیر را دنبال کنند:

مرحله 1: لیسانس پزشکی A bachelor’s in medicine  (4 تا 5 سال)

قبل از اینکه در انگلستان پزشک شوید، باید مدرک پزشکی را از کالج پزشکی به رسمیت شناخته شده توسط شورای پزشکی عمومی دریافت کنید. این مرحله معمولاً شامل 2 سال انجام کار پیش بالینی و به دنبال آن 2 تا 3 سال تجربه کار بالینی در بیمارستان آموزشی یا در جامعه انگلستان است.

مرحله 2: برنامه مقدماتی Foundation Programme (2 سال)

پس از فارغ التحصیلی از دوره پزشکی، در حین تکمیل سال اول برنامه مقدماتی، مجوز موقت برای طبابت دریافت خواهید کرد. مجوز ثبت نام به عنوان پزشک پس از سال اول اعطا می شود.

مرحله 3: پزشک در حال آموزش Doctor in training

این مرحله معادل تبدیل شدن به یک پزشک مقیم آمریکای شمالی است. دانشجویان می‌توانند آموزش‌ های بیشتر را به عنوان پزشک عمومی (حدود 3 سال) دنبال کنند یا برای تحصیل تخصص پزشکی در کشور انگلستان که می‌تواند 5 تا 8 سال طول بکشد، ادامه دهند. اولین قدم در این فرآیند، گرفتن مدرک لیسانس پزشکی از یک کالج پزشکی معتبر است. مسئله این است که ورود به کالج پزشکی به این سادگی نیست.

انواع برنامه ها و دوره های پزشکی در انگلیس

بر خلاف ایالات متحده و کانادا که در آن‌ ها متقاضیان باید قبل از ارائه درخواست دوره پزشکی دارای مدرک لیسانس یا کارشناسی در رشته های علوم پایه باشند، متقاضیان بلافاصله پس از تمام شدن تحصیلات متوسطه در انگلستان، می توانند تحصیل در کالج های پزشکی را شروع ‌کنند. اگرچه متقاضیان هنوز این گزینه را دارند که با اخذ مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد در رشته های دیگر شانس اخذ پذیرش در رشته پزشکی را افزایش دهند، این شرایط معمولاً به عنوان گزینه ورود به تحصیلات تکمیلی نامیده می ‌شود و توسط همه کالج های پزشکی در بریتانیا ارائه نمی ‌شود. چند گزینه مختلف برای ورود متقاضیان به رشته پزشکی انگلستان بر اساس پیشینه تحصیلی و زمینه اجتماعی و محیطی در دسترس است. در واقع دوره های تحصیلی پزشکی در 4 نوع مختلف قرار می گیرند که با توجه به شرایط تحصیل در انگستان و شرایط متقاضی تقسیم بندی می شوند:

دوره پزشکی استاندارد Standard entry medicine

این رایج ترین گزینه تحصیل در انگلستان پزشکی و دندانپزشکی است. این دوره درست بعد از دبیرستان شروع می شود و معمولاً شامل 5 سال آموزش قبل از برنامه پایه است. در پایان 5 سال تحصیل، دانشجویان با مدرک لیسانس پزشکی، لیسانس جراحیMBBS  یا Medicinae Baccalaureus، Baccalaureus Chirurgiae (MBChB)  فارغ التحصیل می شوند. کالج های پزشکی انگلستان از نام های مختلفی برای این دوره استفاده می کنند، اما در نهایت این یک مدرک لیسانس در پزشکی است که به شما امکان تحصیل در دوره پزشکی استاندارد را می دهد. برخی دانشگاه ها این دوره استاندارد را در 6 سال ارائه می دهند. مدرک این دوره پزشکی استاندارد در اصطلاح MBBS یا MBChB نام دارد که مدرک لیسانس پزشکی است.

دوره تحصیلات تکمیلی پزشکی Graduate entry medicine

اگر مدرک لیسانس خود را در یک رشته غیرپزشکی به پایان رسانده اید و تصمیم دارید پس از آن پزشکی را دنبال کنید، ممکن است واجد شرایط تحصیلات تکمیلی پزشکی یا برنامه ورودی فارغ التحصیل باشید. این دوره بیشتر شبیه تحصیل در کالج های پزشکی در ایالات متحده و کانادا است که معمولاً ارائه مدرک لیسانس قبل از رفتن به کالج پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد الزامی است. در بیشتر موارد، این یک دوره فشرده 4 ساله است و به دنبال آن همان برنامه و آموزش بنیادی خواهد بود، اما برخی کالج ها ممکن است دوره 5 سال را ارائه دهند. فارغ التحصیلان دارای مدرک لیسانس پزشکی از دوره پزشکی استاندارد انگلستان می توانند در دوره تحصیلات تکمیلی ادامه تحصیل دهند. دارا بودن حداقل نمره 2.1 از دوره لیسانس الزامی است، اما برخی از کالج های پزشکی ممکن است نمره 2.2 را بپذیرند. بسیاری از کالج ها و دانشگاه ها نیاز به مدرک قبلی مرتبط با سلامت و بهداشت دارند. معمولاً طول مدت تحصیل در دوره تحصیلات تکمیلی پزشکی انگلستان در حدود 4 سال و در برخی دانشگاه ها 5 سال است. تحصیل در برخی از دوره های تحصیلات تکمیلی پزشکی فقط برای دانشجویان بریتانیایی مجاز است.

دوره پزشکی با یک سال دوره مقدماتی Medicine with a preliminary year

اگر در  A-Levelsعالی هستید، اما دوره های علمی مورد نیاز کالج های پزشکی در انگلستان را تکمیل نکرده اید، ممکن است بتوانید پزشکی را در این دوره خاص تحصیل کنید، اما باید یک سال مقدماتی بگذرانید. بنابراین، اگر تحصیلات متوسطه و A-Levels خود را خوب انجام داده اید، اما پیش نیازهای علمی را کامل نکرده اید و در مورد حرفه پزشکی جدی هستید، این گزینه به شما انعطاف پذیری می دهد. این دوره به شکل تحصیل دوره پزشکی استاندارد 5 ساله با یک سال اضافی در شروع و در کل یک دوره 6 ساله شناخته می شود. این دوره پزشکی برای متقاضیانی طراحی شده است که در سطح A یا معادل آن به موفقیت بالایی دست یافته اند، اما دروس علمی مورد نیاز را نگذرانده اند. نمره مورد نیاز برای تحصیل در این دوره نمره 3 در سطح A است. یک سال اضافی موجب می شود دانشجویان با فراگیری آموزش های علمی لازم همراه با دیگر دانشجویان پزشکی پیش بروند. این دوره ای برای افزایش نمرات دانشجویانی نیست که شرایط ورود به پزشکی استاندارد را ندارند. لطفا توجه داشته باشید که تحصیل در بسیاری از این دوره های پزشکی فقط برای دانشجویان بریتانیا و اتحادیه اروپا مجاز است.

دوره پزشکی با یک سال اضافه Medicine with a gateway year

آخرین اما مطمئناً نه کم اهمیت ترین گزینه تحصیل پزشکی انگلستان به طور خاص برای دانشجویان با پیشرفت بالا با عوامل موقعیتی و محیطی است که بر یادگیری آنها تأثیر می گذارد (به عنوان مثال، نابرابری اجتماعی یا اقتصادی). این یک گزینه ورودی نسبتاً جدید است که برای گسترش مشارکت و دسترسی به آموزش پزشکی برای دانشجویانی از گروه‌ هایی که از لحاظ تاریخی در این زمینه کمتر حضور داشتند، ارائه شده است. کالج های پزشکی نام های مختلفی برای این برنامه دارند. این دوره پزشکی برای دانشجویانی طراحی شده است که توانایی بالایی دارند، اما ممکن است به دلیل شرایطشان موانعی برای یادگیری خود داشته باشند. لطفاً توجه داشته باشید که این تحصیل در این دوره های پزشکی فقط برای دانشجویان انگلستانی مجاز است.

روند درخواست دانشگاه های پزشکی انگلستان  UCAS

کلیه درخواست های دانشگاه و کالج در انگلستان از طریق سرویس پذیرش دانشگاه ها و کالج ها (UCAS) تکمیل می شود. اگرچه فرمت درخواست استاندارد است، اما کالج های پزشکی شرایط منحصر به فردی دارند که در هر کالج متفاوت است. علاوه بر این، روش ارزیابی اطلاعات و مدارک متقاضیان در هر کالج به طور قابل توجهی متفاوت است. روند درخواست تحصیل و اخذ پذیرش در کالج های پزشکی انگستان عبارت است از:

 • دانشجویان می توانند حداکثر 5 کالج پزشکی را انتخاب و برای آن ها درخواست ارسال کنند.
 • مهلت درخواست های کالج های پزشکی با اکثر برنامه های مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد متفاوت است. به دلیل تعداد زیاد متقاضیان و سختی های منحصربه فرد بررسی درخواست های کالج پزشکی، دانشجویان متقاضی تحصیل در کالج پزشکی در انگلستان باید درخواست تکمیل شده UCAS خود را خیلی زودتر از دیگر رشته ها ارسال کنند.
 • به طور معمول، آخرین مهلت برنامه های تحصیلی غیرپزشکی در ژانویه است، اما داوطلبان کالج های پزشکی باید درخواست های خود را تا 15 اکتبر ارسال کنند. لطفاً توجه داشته باشید که این تاریخ‌ ها ممکن است تغییر کنند و بهترین روش مراجعه به وب ‌سایت UCASاست.
 • حدود یک سال قبل از ارسال درخواست شروع به آماده سازی مدارک کنید تا زمان کافی برای تهیه مدارک تحصیلی، نامه های مرجع UCAS، اوراق هویتی، سوابق تحصیلی و غیره داشته باشید. اگر می خواهید شانس بیشتری برای تحصیل پزشکی داشته باشید، مطمئن شوید که همه چیز را در ماه سپتامبر که پورتال UCAS باز می شود، آماده کرده اید تا بتوانید در اسرع وقت درخواست خود را ارسال کنید.
 • هنگامی که درخواست خود را ارسال کردید، کالج پزشکی مؤلفه های مختلف شما را بر اساس خط مشی پذیرش خود ارزیابی می کند. تعداد کمی از کالج های پزشکی از امتیازات تعرفه UCAS استفاده می کنند که سیستمی است که در آن امتیازات خاصی بر اساس دوره ها، نمرات، تجربیات و غیره تخصیص می یابد. با این حال، هر کالج پزشکی از این سیستم امتیازی استفاده نمی کند.

نحوه اپلای پزشکی  انگلستان

روش های درخواست و اپلای پزشکی برای دانشجویان بین المللی مانند دانشجویان بومی انگلستان است، با این حال، دانشجویان بین المللی باید موارد بیشتری را در نظر داشته باشند. کالج های پزشکی انگلیس در مورد اینکه کدام مدارک تحصیلی غیر بریتانیایی را می پذیرند و شرایط مورد نیاز، متفاوت عمل می کنند. معمولاً این اطلاعات در وب سایت هر دانشگاه ثبت می شود. بیشتر کالج ‌های پزشکی یک آدرس ایمیل یا شماره تلفن اختصاصی پذیرش دارند تا به سوالات مراجعه کنندگان پاسخ دهند. مرکز اطلاعات تشخیص ملی بریتانیا (UKNARIC) می تواند در مقایسه مدارک تحصیلی انگلستان و بین المللی کمک کند.

شرایط تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی انگلستان

متقاضیان بین المللی برای تحصیل در کالج های پزشکی و دندانپزشکی انگلستان باید دارای شرایط تحصیل پزشکی در انگلستان و همچنین شرایط تحصیل دندانپزشکی باشند. از جمله شرایط و معیارهای تحصیل پزشکی در انگلستان دارا بودن موارد زیر را می توان نام برد:

 • دارا بودن مدرک دوره دیپلم متوسطه
 • دارا بودن نمره های خوب از دروس علوم پایه دبیرستان
 • دارا بودن نمره های لازم در آزمون های ورودی پزشکی
 • دارا بودن تجربه کاری (از نظر معیارهای UCAS)
 • ارائه انگیزه نامه قوی و کامل (از نظر معیارهای UCAS)
 • پذیرش در مصاحبه های علمی

دارا بودن مدرک دوره دیپلم دبیرستان

مدارس متوسطه در انگلستان به دو بخش تقسیم می شود و پس از اتمام سال 11 دبیرستان دانش آموزان گواهی عمومی آموزش متوسطه (GCSE) را دریافت می کنند. متقاضیانی که قصد دارند تحصیلات عالی را به طور کلی دنبال کنند، باید تحصیلات سطح پیشرفته  A-level  را که دو سال دیگر طول می کشد، نیز تکمیل کنند. اگر به خاطر داشته باشید، قبلاً اشاره کردیم که متقاضیان دارای مدرک دیپلم بریتانیا مستقیم از دبیرستان به کالج پزشکی می روند. به همین دلیل، دروسی که متقاضی در طول دوره های GCSE و A-level خود انتخاب می کند، به اندازه نمرات آن ها در فرآیند پذیرش کالج پزشکی مهم هستند.

دارا بودن نمره های خوب از دروس علوم پایه دبیرستان

دارا بودن نمره های دبیرستان به خصوص در دروس اصلی مانند انگلیسی، ریاضیات و علوم (زیست شناسی، فیزیک و شیمی) از دیگر شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلیس است. بیشتر کالج های پزشکی به نمره های این دروس نگاه می کنند تا تصویر بهتری از پیشینه تحصیلی متقاضی داشته باشند. بیشتر کالج های پزشکی بریتانیا به نمره شیمی و زیست‌شناسی سطح A نیاز دارند. اگر می ‌خواهید متقاضی رقابتی باشید و احتمال اخذ پذیرش پزشکی را افزایش دهید، باید دارای نمره های A در همه دروس دبیرستان باشید.

آزمون های ورودی پزشکی انگلستان

بیشتر کالج های پزشکی انگلستان از آزمون های ورودی و پذیرش به عنوان بخشی از الزامات پذیرش تحصیلی استفاده می کنند. به طور کلی 3 آزمون ورودی برای تحصیل پزشکی در انگلستان وجود دارد. کالج های پزشکی هر کدام در وب سایت خود اعلام می کنند که از کدام آزمون استفاده می کنند. ممکن است با توجه به کالج های پزشکی که در نظر دارید برای پذیرش تحصیلی درخواست دهید، ترکیب های مختلفی از این آزمون ها را داشته باشید.

آزمون ورودی UCAT

بیشتر کالج های پزشکی انگلستان آزمون UCAT  یاUKCAT  سابق را به عنوان آزمون ورودی خود در نظر می گیرند. متقاضیان قبل از درخواست باید در UCAS ثبت نام کرده و در UCAT شرکت کنند. صفحه ثبت نام این آزمون معمولاً در ماه می باز و در سپتامبر بسته می شود. این آزمون از ماه جولای تا اکتبر، قبل از آخرین مهلت درخواست UCAS در پزشکی، که 15 اکتبر هر سال است، برگزار می شود. رایج ترین آزمون پذیرش مورد استفاده در انگلستان، آزمون استعداد بالینی دانشگاه UCAT است که اغلب برای برنامه های دندانپزشکی و پزشکی در انگلستان استفاده می شود. این آزمون برای امتحان دانش تحصیلی یا پیشرفت تحصیلی نیست، بلکه مهارت‌ های استدلال انتقادی و سایر ویژگی ‌های حرفه‌ای متقاضیان را ارزیابی می کند. آزمون UCAT شامل 5 بخش است:

آزمون قضاوت موقعیتی (SJT)

استدلال انتزاعی

استدلال کلامی

استدلال کمی

تصمیم گیری

این آزمون باید یک سال قبل از ارسال درخواست UCAS تکمیل شود و نمره متقاضی باید در درخواست اعلام شود. چند کالج پزشکی، مانند دانشگاه وارویک، یک آستانه از پیش تعیین شده برای نمره UCAT دارند که برای پذیرش در نظر گرفته می شوند. با این حال، بیشتر کالج ها حداقل نمره تعیین شده ندارند. درعوض، هر سال نمرات متقاضیان مختلف را رتبه بندی می کنند و فقط از افراد برتر برای مصاحبه کالج پزشکی دعوت می شود.

آزمون ورودی BMAT

برخی از کالج های پزشکی انگلستان آزمون BMAT را به عنوان آزمون ورودی و پذیرش پزشکی اعلام کرده اند. چند کالج پزشکی، از جمله کمبریج و UCL کالج دانشگاهی لندن، به جای UCAT به این آزمون نیاز دارند. بسیاری از متقاضیان این آزمون خاص را راحت تر می دانند که نیاز به کمی آمادگی دارد. آزمونBMT  فقط دارای سه بخش است:

آزمون مهارت های حل مسئله و تفکر انتقادی

آزمون دانش علمی

آزمون نوشتن مقاله بر اساس یک موضوع با اهمیت پزشکی یا علمی

ثبت نام برای BMAT بین 1 تا 29 سپتامبر 2023 انجام می شود. تاریخ آزمون BMAT در 18 اکتبر 2023 می باشد و این آزمون فقط در این تاریخ برگزار می شود. برای منابع رایگان و مقالات تمرینی به وب سایت BMAT مراجعه کنید تا برای کسب آمادگی در این آزمون به شما کمک کند.

آزمون ورودی GAMSAT

آزمون ورودی پزشکی GAMSAT مختص تحصیل در دوره های تحصیلات تکمیلی پزشکی و تعدادی از دوره های پزشکی استاندارد مانند UKCAT است. متقاضی باید قبل از درخواست UCAS در GAMSAT ثبت نام کرده و در این آزمون شرکت کند. ثبت نام در ماه آگوست و زمان برگزاری این آزمون در سپتامبر می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت GAMSAT مراجعه کنید. اگر با GEMSAS و روند درخواست برای کالج های پزشکی در استرالیا آشنایی دارید، این آزمون احتمالاً برای شما آشنا است زیرا توسط کالج های پزشکی استرالیا نیز استفاده می شود. متقاضیان باید قبل از ارسال درخواست کالج پزشکی خود برای شرکت در GAMSAT ثبت نام کنند (به طور کلی در سال آخر یا سال دوم تا آخر دوره کارشناسی). کالج های پزشکی معمولاً نمره و عملکرد GAMSAT  متقاضی را در مقطع کارشناسی و همچنین معدل تحصیلی را در نظر می گیرند. این آزمون مانند دیگر آزمون ‌های ورودی یک آزمون از دانش متقاضی نیست، بلکه یک آزمون توانایی استدلال است. با این حال، برای موفقیت در این آزمون، مقداری دانش پایه در علوم، علوم انسانی و اجتماعی ضروری است.

آزمون ورودی MCAT

آخرین آزمون ورودی کالج های پزشکی انگلستان، آزمون MCAT است. چندین کالج پزشکی در بریتانیا MCAT را به عنوان یک آزمون ورودی برای متقاضیان بین المللی می پذیرند. به خصوص برای متقاضیان از آمریکای شمالی این آزمون ارائه می شود. بنابراین اگر قصد دارید به عنوان یک دانشجوی بین المللی در انگلستان تحصیل کنید، باید شرایط پذیرش برای دانشجویان بین المللی را قبل از شروع آماده سازی درخواست خود در صورت نیاز به تحصیل برای MCAT بررسی کنید.

دارا بودن تجربه کاری (از نظر معیارهای UCAS)

اکنون که نمره ها و آزمون های ورودی قبل از تکمیل UCAS را مرور کردیم، به بررسی 2 بخش کلیدی این برنامه یعنی تجربه کاری و ارائه انگیزه نامه شخصی می پردازیم. در مورد دارا بودن تجربه کاری قبل از ورود به کالج های پزشکی انگلستان باید گفت که این تجربه کاری مانند رزومه کالج پزشکی عمل می کند و باید شامل جزئیات تجربیات کاری مرتبط شما باشد. این “تجربه کاری” به هر کار انجام شده، داوطلبانه یا اجباری، در 2 سال قبل از درخواست برای تحصیل در کالج پزشکی اشاره دارد. این تجربه را می توان از طریق کار مرتبط با مراقبت های بهداشتی و خدمات عمومی در بیمارستان یا در جامعه کسب کرد. بر این اساس 2 گروه تجربه کاری در UCAS وجود دارد:

 • کار با افراد دیگر در نقش مراقبت یا خدمات
 • مشاهده مستقیم مراقبت های بهداشتی

دارا بودن تجربه کاری از نظر UCAS جزء برنامه ها و شرایط ضروری برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان نیست، اما اگر می خواهید احتمال اخذ پذیرش را افزایش دهید، اکیداً توصیه می کنیم که در چند فعالیت شرکت کنید. همچنین می توانید به دنبال تجربیاتی باشید که تعهد شما را به یادگیری و رشته پزشکی نشان دهد، مانند فرصت های تحقیقات بالینی برای دانشجویان پیش پزشکی، تجربه داوطلبانه و تجربه تحقیقاتی.

 دارا بودن انگیزه نامه قوی و کامل (از نظر معیارهای UCAS)

نوشتن انگیزه نامه قدرتمند یکی دیگر از شرایط اخذ پذیرش برای هر رشته تحصیلی است، اما نوشتن آن برای کالج پزشکی می تواند به ویژه دشوار باشد، زیرا از شما می خواهد که مهارت تحصیلی و تجربیات کاری خود را بدون اعتماد به نفس بیش از حد برجسته کنید و در عین حال اشتیاق و شیفتگی واقعی را برای حرفه پزشکی در 500 کلمه نشان دهید. بر اساس شورای کالج های پزشکی انگلستان، ویژگی های اصلی مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در این کشور را انگیزه تحصیل پزشکی و علاقه واقعی به حرفه پزشکی، بینش نسبت به نقاط قوت و ضعف خود، توانایی تأمل در کار خود، توانایی تحصیلی و حل مسئله، مدیریت ریسک و صداقت می دانند. 

پذیرش در مصاحبه های علمی

در مرحله آخر و به عنوان آخرین شرایط اخذ پذیرش پزشکی و دندانپزشکی انگلستان پذیرش در مصاحبه های علمی ارائه می شود. کالج های پزشکی در انگلستان معمولاً مؤلفه های درخواست، مشخصات علمی و نمرات آزمون ورودی شما را بررسی می کنند و اگر برای برنامه آن ها مناسب باشید، برای مصاحبه دعوت می شوید. مصاحبه ها می تواند به صورت سنتی، مصاحبه ویدیویی، یا مصاحبه کوتاه چندگانه (MMI) باشد. مصاحبه ‌کنندگان احتمالاً می ‌خواهند درباره جزئیات انگیزه نامه شخصی و تجربیات کاری مطابق با UCAS صحبت کنند.

روند تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان

متقاضیان بین المللی می توانند در دوره های کارشناسی 4 ساله و کارشناسی ارشد 6 ساله دانشگاه های پزشکی انگلیس تحصیل کنند. برای تحصیل تخصص پزشکی و تحصیل تخصص دندانپزشکی در انگلستان متقاضیان می توانند پس از اخذ مدرک کارشناسی ارشد اقدام کنند. البته متقاضیان واجد شرایط باید قبل از انتخاب دوره تخصصی خود یک دوره 2 ساله آموزشی را بگذرانند. ذکر این نکته ضروری است که متقاضیان برای تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان باید در دوره های پیش-پزشکی یا Foundation شرکت کنند.

دوره های پیش-پزشکی انگلستان  (Foundation، A-Level و GCSE)

دوره پیش-پزشکی انگلستان (Foundation، A-Level و GCSE) دوره های 2 ساله ای است که در کالج های پزشکی انگلستان برگزار می شود. همه متقاضیان بین المللی که قصد تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی انگلستان را دارند، باید در این دوره های 2 ساله شرکت و پس از کسب نمره لازم تحصیل در کالج های پزشکی را آغاز کنند.

دوره پیش-پزشکی Foundation

مدت زمان کسب آمادگی تحصیلی در دوره پیش-پزشکی Foundation در حدود یک سال یا 3 ترم تحصیلی است. متقاضی برای ثبت نام در این دوره باید دارای مدرک مهارت زبان آیلتس 4.5 باشد. متقاضی با کسب آمادگی های لازم در این دوره باید در دروس شیمی و زیست شناسی بالاترین نمره AAA را دریافت کند. متقاضی با کسب 75% نمره از آزمون نهایی می تواند در دوره کارشناسی ارشد 6 ساله پزشکی انگلستان و با کسب 65% نمره می تواند در دوره کارشناسی 4 ساله پزشکی انگلستان تحصیل کند.

دوره پیش-پزشکی A-Level

مدت تحصیل در دوره آمادگی پیش-پزشکی A-Level در حدود 2 سال یا 6 ترم تحصیلی می باشد اما متقاضیانی که دارای سطح علمی بالایی باشند، می توانند در دوره های فشرده یک ساله شرکت کنند و در درس های شیمی و زیست شناسی بالاترین نمره AAA را کسب کنند. متقاضیانی که دارای مدرک تحصیلی پایه دهم دبیرستان می باشند، می توانند در دوره های آمادگی A-Level شرکت کنند و پس از کسب نمره لازم تحصیل در دوره پزشکی را شروع کنند. متقاضیانی که فاقد مدرک مهارت زبان انگلیسی می باشند نیز می توانند با شرکت در این دوره مهارت زبانی لازم را کسب کنند. در واقع این دوره 2 ساله را می توان دوره پیش دانشگاهی و یا معادل پایه یازدهم دبیرستان دانست. متقاضیان در این دوره با انتخاب واحدهای درسی و گذراندن دروس آمادگی لازم برای تحصیل در کالج ها و دانشگاه های پزشکی انگلستان را کسب می کنند. مهم ترین شرط تحصیل در این دوره دارا بودن مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس 5.5 می باشد. البته در صورتی که متقاضی فاقد این مدرک مهارت زبان انگلیسی باشد، می تواند از دانشگاه مورد نظر پذیرش مشروط بگیرد و ضمن تحصیل در این دوره مهارت زبان را نیز کسب کند.

دوره پیش-پزشکی GCSE

متقاضیانی که قصد تحصیل در دوره های پزشکی انگلستان را دارند و دارای مدرک تحصیلی سوم راهنمایی یا هشتم دبیرستان هستند، می توانند در دوره GCSE شرکت کنند و آمادگی لازم برای تحصیل پزشکی را کسب کنند. طول مدت تحصیل در این دوره 2 سال می باشد و متقاضی پس از تمام شدن این دوره باید در دوره آمادگی A-Level شرکت کند. در واقع دوره GCSE معادل سال اول و دوم دبیرستان در ایران می باشد. متقاضیانی که فاقد مدرک مهارت زبان انگلیسی می باشند نیز می توانند در این دوره آمادگی شرکت کنند.

شرایط ادامه تحصیل تخصص پزشکی در انگلستان

فارغ التحصیلان دوره عمومی پزشکی در صورتی که حداقل 3 ماه پس از تمام شدن دوره کارآموزی رسمی به کار و طبابت پرداخته باشند، می توانند گواهی آمادگی برای ورود به آموزش تخصصی پزشکی (CREST) را در انگلستان دریافت کنند. بخش اصلی تحصیل تخصص پزشکی در انگلستان “آموزش پزشکی داخلی” (IMT) نامیده می شود. تحصیل تخصص پزشکی در انگلیس بر اساس رشته تخصصی منتخب یک برنامه آموزشی 2 ساله یا 3 ساله است. شرایط تحصیل تخصص پزشکی در انگلستان در گروه 1 آموزش در یک دوره 3 ساله پزشکی داخلی می باشد:

 • تخصص طب داخلی
 • تخصص قلب و عروق
 • تخصص فارماکولوژی و درمان بالینی
 • تخصص غدد درون ریز و دیابت
 • تخصص گوارش
 • تخصص مجاری ادراری و تناسلی
 • تخصص طب سالمندی
 • تخصص بیماری های عفونی
 • تخصص عصب شناسی
 • تخصص طب تسکینی
 • تخصص کلیه و مجاری ادار
 • تخصص طب تنفسی
 • تخصص روماتولوژی

شرایط تحصیل تخصص پزشکی در انگلستان در گروه 2 آموزش در یک دوره 2 ساله پزشکی داخلی می باشد:

 • تخصص آلرژی
 • تخصص شنوایی سنجی و عروقی
 • تخصص پزشکی هوایی و فضایی
 • تخصص ژنتیک بالینی
 • تخصص نوروفیزیولوژی بالینی
 • تخصص پوست
 • تخصص هماتولوژی
 • تخصص ایمونولوژی
 • تخصص بیماری های عفونی
 • تخصص انکولوژی
 • تخصص چشم پزشکی
 • تخصص پزشکی هسته ای
 • تخصص قلب و عروق کودکان
 • تخصص پزشکی دارویی
 • تخصص پزشکی توانبخشی
 • تخصص پزشکی ورزشی

خدمات موسسه رویال مهاجرت برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی انگلستان

هر سال بسیاری از متقاضیان ایرانی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلیس اقدام می کنند، اما درصد بسیار کمی از این متقاضیان می توانند با موفقیت پذیرش تحصیلی را دریافت کنند و بیشتر این متقاضیان باید دوباره روند اپلای و درخواست پذیرش تحصیلی را طی کنند. توصیه ما مشاوران موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت به همه این متقاضیان این است که به جای صرف پول و وقت فراوان و بدون گرفتن نتیجه درست با وکلا و مشاوران آگاه به این حوزه مشاوره کنید. مشاوران موسسه ما با آگاهی از جدیدترین قوانین و شرایط تحصیل پزشکی در انگلیس، ادامه تحصیل پزشکی در انگلستان، تحصیل دندانپزشکی در کشور انگلستان و هزینه های تحصیل در انگلیس کمک می کنند تا در کمترین زمان ممکن و با پایین ترین هزینه ویزای اقامت تحصیلی انگلستان را دریافت کنید. از جمله خدمات موسسه مهاجرتی ما برای تحصیل در دانشگاه های کشور انگلستان راهنمایی برای اپلای و اخذ پذیرش تحصیلی، فراهم کردن شرایط تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی انگلستان و دیگر رشته های تحصیلی را می توان نام برد. همین حالا با وکلا و مشاوران موسسه ما تماس بگیرید و برای اپلای دانشگاه های کشور انگلستان در سال 2024 آماده شوید.

معرفی دانشگاه های ارائه دهنده بورسیه پزشکی انگلیس در سال 2023-2024

بورسیه های تحصیلی دانشگاه های پزشکی انگلستان می تواند از چند صد پوند تا 5 سال پرداخت هزینه شهریه دانشگاه باشد. گرچه میزان بورسیه ها و تعداد دانشگاه های ارائه دهنده بورسیه در انگلستان به اندازه کشورهای آمریکا و کانادا نیست، اما هنوز فرصت های زیادی برای تامین هزینه های زندگی از طریق این بورسیه ها برای دانشجویان بین المللی وجود دارد. در این بخش فهرستی از 13 تا از بهترین بورسیه تحصیلی کالج های پزشکی دانشگاه های انگلستان در سال 2023-2024 ارائه می شود:

دانشگاه ارائه دهنده بورسیه در سال 2023

میزان بورسیه

مدت زمان دریافت بورسیه

شرایط دریافت

روند درخواست

توضیحات دیگر

Imperial Scholarship در Imperial College London

9.250 یورو در هر سال

6 سال

محدودیت های مالی و عدم تمکن مالی برای تحصیل پزشکی

فرآیند درخواست از طریق عملکرد برجسته در طول فرآیند پذیرش

امپریال کالج لندن طیف وسیعی از بورسیه ها را ارائه می دهد که سخاوتمندانه ترین آنها بورسیه تحصیلی ویلیام آنگلسی است.

Hull York Scholarship در Hull York Medical School

2.400 یورو در هر سال

5 سال

دانشجویان واجد شرایط در HYMS MBBS با درآمد خانوار 25.000 پوند یا کمتر

فرآیند برنامه به طور خودکار اعمال می شود

بورسیه دانشکده پزشکی هال یورک عالی است زیرا به طور خودکار برای همه دانشجویان واجد شرایط اعمال می شود.

برای واجد شرایط بودن، فقط باید نشان دهید که درآمد خانوار 25000 پوند یا کمتر دارید.

2400 پوند سالانه به عنوان تخفیف هزینه محل اقامت در خوابگاه های دانشگاه یا به عنوان مبلغ نقدی پرداخت می شود.

Akindolie Medical Scholarship

1.500 پوند برای یک بار

یک سال

واجد شرایط بودن دانشجویان پزشکی کنونی انگلستان از پیشینه BAME

فرآیند درخواست یک رزومه و بیانیه شخصی 300 کلمه ای با سوابق تحصیلی عالی

بورسیه پزشکی آکیندولی به یاد دکتر فرانک اولوفمی آکیندولی توسط فرزندانش برای گرامیداشت یاد پدرشان راه اندازی شد.

دکتر آکیندولی یک پزشک تحصیل کرده آلمانی اهل نیجریه بود که یک مطب پزشکی موفق در لاگوس ایجاد کرد.

UCLan Scholarship در The University of Central Lancashire

9.250 پوند هر سال

5 سال

واجد شرایط بودن متقاضیان از مناطق جغرافیایی مشخص

فرآیند درخواست از طریق سیستم UCAS

یکی از معدود دانشکده های پزشکی که بورسیه تحصیلی کامل را به متقاضیان ارائه می دهد.

دو بورسیه منطقه ای و یک بورس تحصیلی مشارکت گسترده توسط UCLan اجرا می شود.

BMA Charities

متغیر

بورسیه سالانه و یکباره

دانشجویان پزشکی که در رشته پزشکی سال دوم تحصیل می کنند و از نظر مالی در مضیقه هستند.

فرآیند درخواست درخواست آنلاین

خیریه BMA که در مواقع بحران مالی به پزشکان، افراد تحت تکفل آنها و دانشجویان پزشکی کمک می کنند.

John Abernethy Scholarship

5.000 پوند

5 سال

واجد شرایط بودن دانش آموزانی که در مشکلات مالی هستند که از برنامه MBBS بهره مند می شوند

روند درخواست همه دانشجویانی که در کالج پزشکی ثبت نام می کنند برای بورس تحصیلی در نظر گرفته می شوند.

بورسیه تحصیلی جان آبرنتی توسط دانشگاه کوئین مری (بارتس) اداره می شود.

این بورسیه دیگری است که در آن درخواست رسمی وجود ندارد، بلکه دانشجویان واجد شرایط به طور خودکار وارد می شوند.

کالج پزشکی بارتز تمام اطلاعات مالی و آکادمیک مربوطه را از برنامه UCAS دریافت می کند و 3 دانشجوی برتر را برای دریافت جایزه معرفی می کند.

Army Medical Services

10.000 پوند در هر سال

3 سال

واجد شرایط برای پیوستن به ارتش بریتانیا

فرآیند درخواست با مرکز شغلی ارتش تماس بگیرید

پیوستن به ارتش یکی از راه‌های دریافت کمک مالی برای تحصیل پزشکی است.

در صورت ثبت نام، واجد شرایط دریافت کمک هزینه سالانه 10000 پوند برای 3 سال آخر تحصیل خود خواهید بود.

Dundee Global Excellence Scholarship

6.000 پوند در سال

5 سال

یک پیشنهاد برای داندی به عنوان یک دانشجوی بین المللی داشته باشید و حداقل BBB را در سطح A یا درجه یک کلاس کسب کرده باشید.

فرآیند برنامه کاربردی برنامه خودکار

این بورسیه توسط دانشگاه داندی اجرا می شود تا به دانشجویان بین المللی با سابقه تحصیلی قوی پاداش دهد. برای واجد شرایط بودن، باید یک پیشنهاد به دانشگاه داندی داشته باشید، وضعیت پرداخت شهریه بین المللی و مدرکی دال بر برتری علمی داشته باشید.

Gilchrist Educational Trust

500 پوند

یک بار

دانشجوی تمام وقت در یک دانشگاه بریتانیا

فرآیند درخواست با موسسه خیریه تماس بگیرید

صندوق آموزشی گیلکریست با کمک هزینه های خود به دو روش اصلی از دانشجویان حمایت می کند:

دانشجویانی که با مشکلات مالی پیش بینی نشده مواجه هستند که ممکن است آنها را از تکمیل دوره خود باز دارد و

دانشجویانی که به عنوان بخشی از دوره تحصیلی باید مدت زمان کوتاهی را در خارج از کشور بگذرانند.

NHS Student Bursary

پرداخت شهریه+ کمک هزینه 1.000 پوندی+ کمک هزینه تحصیلی

یک تا 2 سال

همه دانشجویان پزشکی

فرآیند درخواست حساب بورسیه NHS

این بورسیه تحصیلی کمی متفاوت از سایر بورسیه های موجود در این لیست است.

هر دانشجوی پزشکی انگلستان واجد شرایط درخواست بورسیه دانشجویی NHS است.

Tocris Scholarship Program

1.500 دلار

یک بار

دانشجویانی که در یک رشته علمی دنبال می کنند

درخواست های ارسال شده به صورت آنلاین

Tocris یک شرکت علوم زیستی است که معرف های علمی و ابزارهای تحقیقاتی را تامین می کند.

آنها همچنین برای حمایت از دانشجویانی که در رشته‌های مرتبط با علم تحصیل می‌کنند، یک جایزه بورس تحصیلی دوسالانه اعطا می ‌کنند.

Brunel Medical School Scholarship

15% از ارزش شهریه سالانه

5 سال

دانشجویان خارجی که هزینه پرداخت می کنند.

فرآیند درخواست مصاحبه بورسیه تحصیلی برای نامزدهای فهرست نهایی

ارزش بالقوه بورسیه دانشکده پزشکی برونل بیش از 33000 پوند است.

Sir Richard Stapely Educational Trust

از 500 تا 1.200 پوند

یک سال

دانشجویانی که در رشته پزشکی به عنوان مدرک دوم تحصیل می کنند

فرآیند برنامه سالانه

صندوق آموزشی Sir Richard Stapely  به دانشجویانی که در رشته پزشکی به عنوان مدرک دوم تحصیل می کنند و از نظر مالی دچار مشکل هستند.

حمایت مالی از دانشجویان پزشکی از طریق بورسیه تحصیلی

همه کالج های پزشکی انگلستان انواع بورسیه های تحصیلی و کمک هزینه های دانشجویی را برای دانشجویانی که ممکن است در طول تحصیل به حمایت مالی نیاز داشته باشند، ارائه می دهند. اگر در یک دوره تایید شده پزشکی انگلیسی پذیرفته شوید، ممکن است واجد شرایط دریافت حمایت مالی از  NHSسرویس بهداشتی بریتانیا نیز باشید. حمایت مالی می تواند به شکل زیر باشد:

 • وام برای پرداخت شهریه
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه
 • بورسیه NHS
 • وام برای هزینه زندگی
 • بورسیه های خصوصی
 • وام تحصیلی حرفه ای

دانشگاه های ارائه دهنده بورسیه تحصیلی پزشکی در انگلیس در سال 2023-2024

دانشگاه های ارائه دهنده بورسیه تحصیلی در سال 2023-2024

مقطع تحصیلی

University of Roehampton دانشگاه روهمپتون

کارشناسی

Anglia Ruskin University دانشگاه آنگلیا راسکین

کارشناسی

University of Northampton دانشگاه نورث همپتون 

کارشناسی ارشد

University of London دانشگاه لندن

کارشناسی ارشد

University of Leicester دانشگاه لستر

کارشناسی ارشد

University of Roehampton دانشگاه روهمپتون

کارشناسی ارشد

Anglia Ruskin University دانشگاه آنگلیا راسکین

کارشناسی ارشد

Sheffield Hallam University دانشگاه شفیلد هالام

کارشناسی ارشد

University of Bath دانشگاه باث

دکترا

University of Exeter دانشگاه اکستر

دکترا

University of Southampton دانشگاه ساوت

همپتون

دکترا

بورسیه های تحصیلی انگلستان برای دانشجویان بین المللی در سال 2023-2024

بورسیه های تحصیلی دوره های پزشکی، دندانپزشکی و دیگر رشته ها به دانشجویان 14 کشور این فرصت را می دهد که 10.000 پوند برای تامین هزینه های تحصیل خود برای طیف گسترده ای از دوره های تحصیلات تکمیلی یک ساله (کارشناسی ارشد و دکترا) دریافت کنند. در سال تحصیلی 2023-2024 در حدود 200 بورسیه تحصیلی توسط 49 دانشگاه در سراسر انگلستان، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی ارائه می شود. هر بورسیه به طور مشترک توسط کمپین بریتانیای بزرگ، دولت بریتانیا و شورای بریتانیا و موسسه های آموزش عالی بریتانیا تأمین می شود. دانشگاه های زیر بورسیه های تحصیلی را برای همه رشته ها از جمله رشته های پزشکی و دندانپزشکی ارائه می دهند:

 • دانشگاه کاردیف Cardiff University
 • دانشگاه ناپیر ادینبورگ Edinburgh Napier University
 • گلداسمیتز، دانشگاه لندن Goldsmiths, University of London
 • دانشگاه ناتینگهام ترنت Nottingham Trent University
 • دانشگاه آکسفورد بروکس Oxford Brookes University
 • دانشگاه تیساید Teesside University
 • دانشگاه ادینبورگ University of Edinburgh
 • دانشگاه آنگلیای شرقی University of East Anglia
 • دانشگاه گلاسکو University of Glasgow
 • دانشگاه هال University of Hull
 • دانشگاه استرلینگ University of Stirling
 • دانشگاه یورک University of York
 • دانشگاه جان مورز لیورپول Liverpool John Moores University
 • دانشگاه منچستر University of Manchester
 • دانشگاه برادفورد University of Bradford
 • دانشگاه آنگلیا راسکین Anglia Ruskin University

تحصیل در رشته دندانپزشکی در انگلستان در 2023

تحصیل دندانپزشکی در انگلستان فرصت های خوبی را در اختیار متقاضیان بین المللی قرار می دهد. اگر قصد تحصیل دندانپزشکی در کشور انگلستان را دارید، می توانید از مزایای متعدد آن برخوردار شوید، زیرا می توانید از آموزش عالی و امکانات بالینی دانشگاه های دندانپزشکی بهره مند شوید و مهارت ها و دانش های متنوعی را در این زمینه کسب کنید. همچنین می توانید با کسب تجربیات ارزشمند از فرصت کار با بیماران مختلف بهره مند شوید.

شرایط مورد نیاز برای تحصیل رشته دندانپزشکی در انگلستان

از جمله شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در انگلستان دارا بودن الزامات و شرایط تحصیلی و دارا بودن تجربه کاری در حوزه دندانپزشکی را می توان نام برد. دیگر شرایط تحصیل دندانپزشکی در انگلستان عبارت است از:

 • دارا بودن نمره های A در دروس علوم پایه دبیرستان
 • دارا بودن مدرک زبان انگلیسی معتبر و مورد تایید
 • دارا بودن سوابق کاری در حوزه دندانپزشکی
 • کسب نمره لازم در آزمون های ورودی

دارا بودن نمره های A در دروس علوم پایه دبیرستان

به عنوان یک دانشجوی بین المللی علاقه مند به تحصیل دندانپزشکی در کشور انگلستان، ابتدا باید شرایط تحصیلی را داشته باشید. دانشگاه های مختلف در انگلستان معیارهای مورد نیاز متفاوتی دارند. با این حال، باید در دوره دیپلم دبیرستان یا متوسطه بالاتر دارای نمره های بالایی در دروس علوم پایه (زیست شناسی، ریاضیات، فیزیک و شیمی) باشید. بنابراین، همیشه باید الزامات و شرایط دانشگاه دندانپزشکی مورد نظر را بررسی کنید تا مطمئن شوید که دارای شرایط لازم هستید.

دارا بودن مدرک زبان انگلیسی معتبر و مورد تایید

برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در انگلستان، به عنوان یک دانشجوی بین المللی، باید ثابت کنید که تسلط خوبی به زبان انگلیسی دارید. بیشتر دانشگاه ها و کالج ها در بریتانیا از شما می خواهند که در آزمون استاندارد زبان انگلیسی مانند آیلتس یا تافل شرکت و نمره بالا را کسب کنید. برای قبولی در این برنامه باید در یکی از این آزمون ها نمره خاصی کسب کنید.

دارا بودن سوابق کاری در حوزه دندانپزشکی

برخی از دانشگاه ها و کالج های دندانپزشکی به عنوان شرایط تحصیل دندانپزشکی در انگلستان ممکن است از شما بخواهند که تجربه کاری قبلی در زمینه دندانپزشکی داشته باشید. این تجربه کاری می تواند شامل کمک به دندانپزشک، کار در مطب دندانپزشکی یا داوطلب شدن در یک کلینیک دندانپزشکی باشد. علاوه بر این، تجربه کاری به شما کمک می کند تا تعهد خود را به این رشته نشان دهید.

کسب نمره لازم در آزمون های ورودی

اطمینان از آمادگی کافی برای تحصیل دندانپزشکی در کشور انگلستان بسیار مهم است. بنابراین، شما باید در آزمون های استاندارد مانند آزمون پذیرش دندانپزشکی یا DAT شرکت کنید که برای ارزیابی دانش و مهارت های شما طراحی شده است. پس از تمام شدن دوره تحصیل دندانپزشکی در کشور انگلستان، فارغ التحصیلان با شرکت در آزمون هیئت ملی معاینه NDEB) ) مدرک رسمی برای کار به عنوان دندانپزشک در بریتانیا را دریافت می کنند.

بهترین دانشگاه های دندانپزشکی انگلستان در سال 2023

بریتانیا دارای برخی از بهترین دانشگاه های ارائه دهنده برنامه های دندانپزشکی است. با این حال، هر یک از این دانشگاه ها دارای مزایا و امکانات منحصر به فرد خود هستند. برخی از بهترین دانشگاه های دندانپزشکی انگلستان در سال 2023 عبارت اند از:

بهترین دانشگاه های دندانپزشکی انگلستان

برنامه های تحصیلی دندانپزشکی

دانشگاه گلاسکو University of Glasgow

دانشگاه گلاسکو یک دانشگاه با رتبه برتر در انگلستان است که یک برنامه 5 ساله BDS  را ارائه می دهد که توسط شورای دندانپزشکی عمومی تایید شده است.

این دانشگاه همچنین مدرک کارشناسی ارشد در اندودنتولوژی، یک برنامه 4 ساله MClinDent و همچنین دیپلم، گواهینامه ها و دوره های کوتاه مدت دندانپزشکی را ارائه می دهد. در این دانشگاه می توانید به آخرین فناوری های دندانپزشکی و فرصت های تحقیقاتی عالی دسترسی داشته باشید.

دانشگاه بریستول University of Bristol

دانشگاه بریستول با امکانات مدرن و تکنیک های آموزشی نوآورانه، یکی دیگر از گزینه های عالی برای دانشجویان دندانپزشکی است. این دانشگاه برای دندانپزشکی انگلستان یک برنامه 5 ساله BSD  را به همراه مدرک کارشناسی ارشد در علوم بهداشت دهان، MClinDent  در جراحی دهان و DClinDent در اندودنتولوژی ارائه می دهد. به غیر از این برنامه ها، می توانید در برنامه های دندانپزشکی با کسب گواهینامه ها، دیپلم ها و دوره های کوتاه مدت نیز شرکت کنید.

کینگز کالج لندن King’s College London

کینگز کالج لندن یک دانشگاه پیشرو در بریتانیا است و برنامه دندانپزشکی آن به دلیل امکانات آموزشی، تحقیقاتی و منابعی که به دانشجویان خود ارائه می دهد، شهرت زیادی دارد. این دانشگاه دارای یک برنامه 4 ساله BChD، کارشناسی ارشد در دندانپزشکی ترمیمی و MClinDent در ارتودنسی است. همچنین می توانید دوره های کوتاه مدت مانند دوره های دیپلم و گواهی را در این دانشگاه انتخاب کنید.

دانشگاه بیرمنگام University of Birmingham

دانشگاه بیرمنگام یکی دیگر از گزینه‌ های عالی برای ادامه تحصیل در دندانپزشکی است که یک برنامه 5 ساله BDS را همراه با کارشناسی ارشد در علوم بهداشت دهان، MClinDent  در پروتزهای دندانی و DClinDent  در جراحی دهان ارائه می‌دهد.

با روش های آموزشی مدرن، امکانات پیشرفته و فرصت های تحقیقاتی در سطح جهانی، می توانید مهارت ها و دانش خود را در این دانشگاه توسعه دهید تا یک دندانپزشک موفق شوید.

دانشگاه منچستر University of Manchester

دانشگاه منچستر، با امکانات پیشرفته، روش‌های آموزشی نوآورانه، و فرصت ‌های کار بالینی برای یادگیری از دندان ‌پزشکان برجسته، دانشگاهی عالی برای تحصیل در رشته دندان‌پزشکی است. این دانشگاه دارای یک برنامه 5 ساله BDS، کارشناسی ارشد در علوم بهداشت دهان، MClinDent در ارتودنسی، DClinDent در پروتز و دوره های مختلف کوتاه است.

تحصیل در دوره تخصص دندان پزشکی در انگلستان

فارغ التحصیلان دوره دندانپزشکی عمومی برای ادامه تحصیل تخصص دندانپزشکی در انگلستان باید دارای مدرک معتبر و مورد تایید انگلستان باشند. از مهم ترین شرایط تحصیل تخصص دندانپزشکی در انگلستان دارا بودن تجربه کاری در کلینیک های دندانپزشکی می باشد. در واقع کار و طبابت پس از فارغ التحصیلی از دوره دندانپزشکی عمومی به مدت 2 سال از شرایط تحصیل تخصص دندانپزشکی در انگلستان است. دوره های تخصصی دندانپزشکی در انگلیس بیشتر بر تحقیق و پژوهش متمرکز است و دندانپزشکان مجاز به کار در حین تحصیل به مدت 20 ساعت در هفته هستند. هزینه تحصیل دندانپزشکی در انگلستان برای دوره های تخصصی بر اساس هر دانشگاه و کالج متفاوت است. مدت زمان ادامه تحصیل تخصص دندانپزشکی در انگلستان بر اساس رشته های تخصصی از 2 تا 5 سال متغیر است. از مهم ترین دوره های تخصص دندانپزشکی در کشور انگلستان موارد زیر را می توان نام برد:

 • تخصص رادیولوژی دهان و فک و صورت
 • تخصص ایمپلنت و جراحی صورت
 • پریودنتیکس
 • دندان مصنوعی
 • تخصص پریودنتولوژی
 • تخصص سلامت عمومی دندان
 • تخصص درمان ریشه و بیماری های مغز دندان
 • تخصص بیماری های فک و دندان
 • تخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت
 • تخصص درمان ریشه
 • تخصص درمانگر دندانپزشکی
 • دندانپزشکی دامپزشکی
 • تکنسین آزمایشگاه دندانپزشکی
 • نمایندگی فروش لوازم دندانپزشکی
 • تخصص ارتودنسی
 • تخصص جراحی لثه
 • تخصص دندانپزشکی اطفال
 • تخصص جراحی فک و صورت
 • تخصص بهداشت دهان و دندان

مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در انگلستان چقدر است؟

مدت زمان تحصیل دندانپزشکی انگلستان بر اساس گرایش و رشته و دانشگاه انتخابی متفاوت است. با این حال، تحصیل دندانپزشکی در انگلستان به طور کلی تا 5 سال طول می کشد که شامل 4 سال تحصیل در مقطع کارشناسی و 1 سال کار بالینی است.

شهریه دانشگاه های پزشکی انگلستان

دانشگاه های پزشکی دارای بودجه دولتی معمولا وضعیت شهریه دانشجویان خود را بر اساس گروه دانشجویان بین المللی و بومی تقسیم می کنند. هزینه‌ های دانشجویان بومی در دانشگاه‌ های انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی متفاوت است، بنابراین شرایط خاص این دانشگاه ها به هنگام درخواست باید بررسی شود. معمولاً برای واجد شرایط بودن دانشجوی بومی انگلستان، باید در 3 سال گذشته در این کشور اقامت داشته باشید و به طور معمول در بریتانیا زندگی کنید و دلیل اصلی حضور شما در بریتانیا نباید تحصیل تمام وقت باشد. برای معیارهای کامل و شرایط دانشجویان بین المللی، به وب سایت شورای امور دانشجویان بین المللی انگلستان مراجعه کنید.

حمایت از دانشجویان بین المللی و بورسیه تحصیلی انگلستان

اگر معیارهای دانشجویان بومی انگلستان را ندارید، باید شهریه و هزینه های تحصیلی دانشجویان بین المللی را پرداخت کنید. این هزینه ها در میان کالج های مختلف پزشکی انگلستان متفاوت است و در وب سایت آن ها قابل مشاهده است. شورای امور دانشجویان بین ‌المللی انگلستان و شورای بریتانیا برای کمک به دانشجویان بین المللی در تامین هزینه های تحصیلی پشتیبانی های مالی را ارائه می دهد. وب سایت UCAS اطلاعات مفیدی در مورد مسائل مالی برای دانشجویان خارج از کشور دارد. شورای بریتانیا می تواند از طریق طرح های بورسیه تحصیلی خود و پیوند با سایر وب سایت ها به دانشجویان بین المللی کمک کند تا هزینه های تحصیلی خود را تامین کنند. بسیاری از بورسیه های پزشکی فقط برای مقاطع تحصیلات تکمیلی قابل استفاده هستند، اما برخی از آنها بودجه ای را برای کمک به پوشش هزینه زندگی در انگلیس نیز ارائه می دهند و ممکن است بورسیه های تحصیلی برای دانشگاه های خاصی در دسترس باشد. اداره های آموزش و پرورش در دولت انگلستان، هیئت اجرایی اسکاتلند، مجلس ولز و مجلس ایرلند شمالی تصمیم می گیرند که چه کسانی واجد شرایط دریافت وام و کمک هزینه تحصیلی هستند.

ویزای تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی انگستان

اخذ مجوز ورود و ویزای تحصیلی برای همه متقاضیان بین المللی که می خواهند به عنوان دانشجو وارد انگلستان شوند، اجباری است. دانشجویان برای تحصیل در انگلستان به ویزای Tier 4 نیاز دارند. این نوع ویزا برای متقاضیان بین المللی بالاتر از ۱۷ سال با قصد تحصیل در کالج ها و دانشگاه های کشور انگلستان صادر می شود. ویزای Tier 4 بر اساس امتیازبندی است و متقاضی باید در مجموع ۴۰ امتیاز کسب کند تا بتواند این ویزا را دریافت کند. این نوع ویزا برای متقاضیان تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و همچنین تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلیس صادر می شود.

مدرک زبان مورد نیاز تحصیل پزشکی و دندانپزشکی انگلستان

اگر از خارج از بریتانیا برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی درخواست می دهید و انگلیسی را به عنوان زبان اول خود صحبت نمی کنید، باید مدرکی دال بر مهارت زبان انگلیسی خود ارائه دهید. این شرط برای دانشجویان بین المللی و اتحادیه اروپا / EEA نیز اعمال می شود. بسیاری از کالج های پزشکی ترجیح می دهند یا از شما انتظار دارند که در سیستم بین المللی آزمون زبان انگلیسی (IELTS) شرکت و مدرک لازم را دریافت کنید. دو نسخه آیلتس وجود دارد، آزمون آکادمیک و آزمون عمومی آموزشی. دانشجویان بین المللی باید مدرک آزمون آکادمیک را دریافت کنند. بیشتر کالج های پزشکی انگلستان به عنوان بخشی از الزامات ورود به حداقل نمره آیلتس نیاز دارند.

شرایط اخذ پذیرش پزشکی انگلستان برای فارغ التحصیلان کشورهای دیگر چیست؟

بیشتر کالج های پزشکی انگلستان شرایط تحصیل در دوره های پزشکی مانند دارا بودن مدرک سطوح A و مدرک بین المللی (IB) را ارائه می کنند. فارغ التحصیلان از دیگر کشورهای جهان برای تحصیل پزشکی در انگلستان و یا شرایط ادامه تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان باید دارای شرایط مورد نیاز باشند.

محدودیت سنی برای تحصیل در رشته پزشکی انگلستان

از نظر کالج های پزشکی انگلستان سن متقاضیان برای تحصیل در رشته پزشکی انگلستان و تحصیل دندانپزشکی در انگلیس اهمیت زیادی دارد، اما صرفاً بر اساس سن تصمیم نمی گیرند. سن باید در نظر گرفته شود، زیرا دوره های پزشکی اغلب شامل شرکت در تراست های NHS در سال های اول پزشکی است و از نظر قانونی پذیرش متقاضیان زیر 18 سال برای این تراست ها دشوار است. به طور کلی هیچ محدودیت سنی برای درخواست تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان وجود ندارد.

شرایط نقل و انتقال دانشجویان پزشکی از یک کشور دیگر به انگلستان

کالج های پزشکی انگلستان انتقال دانشجویان از کالج های پزشکی خارج از بریتانیا را نمی پذیرند. به این دلیل که هر کالج پزشکی از ساختار دوره متفاوتی پیروی می کند و هیچ ابزار واقعی برای تأیید کیفیت و نمرات دریافتی در دانشگاه خارج از سیستم آموزش پزشکی انگلستان وجود ندارد.

شرایط انتقال از رشته علوم دانشگاه انگلستان به رشته پزشکی

در بیشتر موارد، کالج های پزشکی انگلستان انتقال از سایر رشته های تحصیلی به رشته پزشکی را نمی پذیرند. در برخی موارد، کالج های پزشکی ممکن است فرآیندهایی برای انتقال از دیگر رشته ها به پزشکی در دانشگاه اصلی داشته باشند. شرایط این مسیر محدود است و الزامات خاصی وجود دارد که باید رعایت شود.

شرایط مهاجرت پرستاران به انگلیس

کمبود نیروی کار یکی از بزرگترین چالش های پیش روی پرستاران NHS و مراقبت های اجتماعی بزرگسالان در انگلستان است. در سه ماهه منتهی به دسامبر 2022، مشاغل خالی در گروه پرستاری NHS حدود 124.000 پرستار تمام وقت بود. در این شرایط مهاجرت به انگلیس برای پرستاران در اولویت قرار می گیرد. در حال حاضر بسیاری از موسسه های مهاجرتی معتبر در ایران از جمله موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت شرایط اعزام پرستار به انگلیس را فراهم می کنند. به منظور واجد شرایط بودن برای ویزای Health and Care Workerو اخذ ویزای پرستاری در انگلیس و یا حتی برای مهاجرت دندانپزشک به انگلیس، مهاجرت پزشک و متخصص بهداشت یا متخصص مراقبت اجتماعی بزرگسالان باید دارای شرایط باشید:

 • دارای یک شغل در حوزه مراقبت های بهداشتی یا مراقبت های اجتماعی باشید.
 • دارای پیشنهاد کار از یک کارفرمای بریتانیایی باشید که توسط وزارت کشور انگلستان تأیید شده است.
 • دارای یک “گواهی حمایت” از کارفرمای خود با اطلاعاتی در مورد کار پیشنهادی در انگلستان باشید.
 • در قرارداد کاری حداقل حقوق بر اساس نوع کار پیشنهادی درج شده باشد.
 • قبل از درخواست ویزای کار باید یک پیشنهاد شغلی تایید شده داشته باشید.
 • دارای دانش زبان انگلیسی و مسلط به این زبان باشید.

هزینه تحصیل پزشکی در انگلستان چقدر است؟

اگر مایل به تحصیل در کالج های پزشکی در انگلستان هستید، باید از تمام هزینه های مربوط به آن و بودجه متناسب با آن آگاه باشید. در کنار هزینه های تحصیلی و شهریه دانشگاه، کتاب های درسی و آموزشی، باید هزینه های زندگی مانند هزینه محل اقامت، خورد و خوراک و حمل و نقل را نیز در نظر بگیرید.

 • برای دانشجویان بین المللی، هزینه تحصیل پزشکی در انگلیس در هر کالج پزشکی متفاوت و تا حدود 38.000 پوند معادل 53.548 دلار در سال می باشد.
 • هزینه تحصیل پزشکی برای دانشجویان بین المللی در انگلستان در کالج پزشکی لستر سالانه در حدود 23000 پوند برای دو سال اول و بیش از 40.000 پوند برای سال های 3، 4 و 5 است.
 • هزینه تحصیل پزشکی برای دانشجویان انگلستانی به دنبال تصمیم دولت در سال 2017 سالانه در حدود 9250 پوند است.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در انگلستان چقدر است؟

هزینه تحصیل دندانپزشکی در انگلستان بر اساس عوامل زیادی از جمله نوع مدرک، مدت تحصیل و نوع دانشگاه و غیره متفاوت است. برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در انگلستان دانشجویان بین المللی از کشورهای اتحادیه اروپا و کشورهای غیر اتحادیه اروپا مانند ایران باید شهریه های متفاوتی را بپردازند. هزینه تحصیل دندانپزشکی در انگلیس در سال 2023 عبارت است از:

 • متوسط شهریه برای دانشجویان بین المللی از کشورهای غیراتحادیه اروپا مانند ایران 27.000 پوند برای سال اول تحصیل است.
 • هزینه معمول تحصیل دندانپزشکی برای دانشجویان بین المللی حدود 37.000 پوند در سال است که شامل شهریه، هزینه های زندگی و سایر هزینه ها می شود.
 • متوسط شهریه تحصیل دندانپزشکی در انگلستان سالانه MDS در حدود 23.500 پوند است.
 • هزینه های تحصیل دندانپزشکی برای دانشجویان بومی و از کشورهای اتحادیه اروپا که تحصیلات خود را در سپتامبر 2023 آغاز می کنند، سالانه در حدود 9.250 پوند خواهد بود.
 • هزینه های تحصیل دندانپزشکی برای دانشجویان بین المللی برای سال اول تحصیل 34.500 پوند خواهد بود.
 • هزینه های تحصیل دندانپزشکی بالینی (از سال های 2-5) با نرخ های سال بعد دریافت می شود و در هنگام ورود به سال 2 اعمال می شود.

سخن آخر

در این مقاله در مورد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلیس در سال 2023-2024 اطلاعات جالبی ارائه شد و به این پرسش ها پاسخ داده شد که آیا امکان تحصیل در دوره پزشکی و دندانپزشکی انگلیس برای ایرانی ها وجود دارد؟ و نحوه اپلای دانشگاه های کشور انگلستان برای رشته پزشکی و دندانپزشکی چگونه است؟ علاوه بر این در مورد شرایط و هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های این کشور توضیحات لازم ارائه شد. متقاضیان ایرانی برای اپلای و اخذ ویزای تحصیلی انگلستان برای کالج ها و دانشگاه های این کشور می توانند با وکیل مهاجرت به انگلیس موسسه رویال مهاجرت مشاوره کنند. مشاوران موسسه ما با ارائه خدمات مشاوره ای رایگان شما را در مسیر تحصیل در دبیرستان ها و سپس تحصیل در دانشگاه های علوم پزشکی، مهندسی و علوم انسانی خارج از کشور تنها نمی گذارند.

سؤالات متداول درباره تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلیس 

مدرک دندانپزشکی در انگلستان به طور کلی تا 5 سال طول می کشد که شامل 4 سال تحصیل در مقطع کارشناسی و 1 سال کار بالینی است

هزینه معمول برای دانشجویان بین المللی حدود 37000 پوند در سال است که شامل شهریه، هزینه های زندگی و سایر هزینه ها می شود.

صفحه ارائه درخواست های پزشکی در 15 اکتبر هر سال بسته می شود. پس از این مهلت هیچ درخواستی پذیرفته نمی شود.

ممکن است بین 8 تا 16 سال طول بکشد تا یک پزشک دارای مجوز و مستقل در بریتانیا شوید.  

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت