تحصیل دندانپزشکی در انگلیس
تیم نویسندگان رویال مهاجرت فوریه 6, 2024

تحصیل دندانپزشکی در انگلیس

اگر علاقه مند به تحصیل در رشته دندانپزشکی در انگلستان هستید، گزینه های مختلفی برای انتخاب وجود دارد اما تحصیل دندانپزشکی در انگلیس یک رشته رقابتی است که به سطح بالایی از مهارت های علمی و عملی نیاز دارد. شما باید شرایط ورودی را داشته باشید، آزمون استعداد را قبول شوید، در مصاحبه شرکت کنید و تجربه کاری مرتبط را نشان دهید تا در دانشکده دندانپزشکی پذیرش بگیرید. میزان پذیرش سالانه دانشجویان بین المللی که یک دانشکده دندانپزشکی می تواند بپذیرد توسط دولت بریتانیا محدود شده است. بنابراین، رقابت بسیار بالا است و شما باید شرایط ورود و معیارهای انتخاب دانشکده دندانپزشکی را که انتخاب می کنید، داشته باشید.

مشخصات دوره های دندانپزشکی انگلستان

دوره های دندانپزشکی در انگلستان به طور کلی 5 تا 6 سال طول می کشد. رایج ترین نوع مدرک دندانپزشکی مدرک BDS (لیسانس جراحی دندان) است و دانشجویانی که مایل به تمرکز بر روی یک حوزه تخصصی خاص باشند، می توانند در مقاطع تکمیلی جراحی دندان تحصیل کنند.

سال اول تحصیل در دوره دندانپزشکی بر دانش پایه پزشکی و بالینی در آناتومی، فیزیولوژی، بیولوژی دهان و بیوشیمی متمرکز خواهد شد. این مطالعات آکادمیک در طول دوره ادامه خواهد داشت، اما کار عملی تحت نظارت پس از پایان سال اول شروع خواهد شد و پیشرفته ترین مدل های شبیه سازی برای تمرین کار عملی ارائه شده است.

مزایای تحصیل دندانپزشکی در انگلیس

تحصیل دندانپزشکی در انگلیس و به طور کلی تحصیل پزشکی در انگلیس مزایای بسیاری دارد که عبارتند از:

  • دانشگاه های با کیفیت و سطح بالای آموزش
  • اعتبار بین المللی مدرک
  • تجهیزات پیشرفته پزشکی
  • آموزش عملی و بالینی
  • ارتباط با متخصصان و استادان برتر دندانپزشکی
  • فرصت‌های شغلی بعد از تحصیل
  • زندگی در یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان

انواع دوره های مدرک دندانپزشکی انگلیس

لیسانس دندانپزشکی

لیسانس دندانپزشکی یک مدرک کارشناسی است که دانشجویان را با دانش پایه و مهارت های عملی ضروری برای حرفه دندانپزشکی آشنا می کند. این برنامه 5 ساله است و دوره های آموزشی دقیق را با آموزش های بالینی عملی ترکیب می کند. دانشجویان در مورد آناتومی دهان، روش های دندانپزشکی، رادیوگرافی و مراقبت از بیمار یاد می گیرند. برنامه درسی جنبه های پیشگیرانه، ترمیمی و جراحی دندانپزشکی را پوشش می دهد، فارغ التحصیلان را برای تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری های دهان آماده می کند و پس از اتمام، دانشجویان اغلب مجوز فعالیت به عنوان دندانپزشک یا ادامه تحصیل در زمینه های تخصصی را دنبال می کنند.

کارشناسی ارشد دندانپزشکی

کارشناسی ارشد در دندانپزشکی (MScD) بر اساس دانش و مهارت های اساسی به دست آمده در طول مدرک لیسانس در دندانپزشکی است. MScD برای ارائه آموزش و تمرین پیشرفته در جنبه های مختلف دندانپزشکی طراحی شده است و به دانشجویان این امکان را می دهد تا در زمینه های خاصی مانند ارتودنسی، ریشه دندان، پریودنتولوژی، جراحی دهان، دندانپزشکی کودکان یا پروتزها تخصص داشته باشند. هزینه دوره ها برای دانشجویان بین المللی سالانه 15000 تا 35000 پوند و طول دوره ها 1 تا 2 سال است.

دوره MPhil

پس از اتمام لیسانس و فوق لیسانس دندانپزشکی، اگر همچنان مایل به ادامه تحصیل در انگلیس هستید، می توانید مدرک MPhil در دندانپزشکی را انتخاب کنید. میانگین طول دوره 1-2 سال است. MPhil یک برنامه تحقیقاتی است که در آن زیر نظر یک سرپرست در رشته انتخابی خود تحصیل می کنید.

دکتری دندانپزشکی

دکترا در دندانپزشکی یک مدرک تحقیقاتی پیشرفته است که در آن شما از نزدیک با محققان با تجربه کار خواهید کرد، از فناوری پیشرفته استفاده می کنید و پایان نامه ای را برای ارائه یافته های خود می نویسید. این مدرک می تواند منجر به مشاغل آکادمیک، تحقیقاتی یا تخصصی دندانپزشکی شود. این پایه راهی برای تبدیل شدن به یک متخصص در علم دندانپزشکی و کمک قابل توجهی به درک و عملکرد جامعه دندانپزشکی است.

دانشگاه های دندانپزشکی در انگلیس + جدول

دانشگاه های دندانپزشکی در انگلستان هر کدام شرایط ورود، ساختار دوره، هزینه های تحصیل و آینده شغلی خاص خود را دارند. برترین دانشگاه های دندانپزشکی در انگلیس عبارتند از:

کینگز کالج لندن: دانشکده دندانپزشکی و علوم دهان کینگز کالج لندن یکی از دانشکده های دندانپزشکی پیشرو است و اغلب به عنوان یکی از بهترین دانشکده های دندانپزشکی در جهان رتبه بندی می شود و یک برنامه پنج ساله کارشناسی (BDS) را ارائه می دهد. دانشکده موسسه دندانپزشکی این دانشگاه وابسته به بیمارستان دندانپزشکی ایستمن است.

لیسانس دندانپزشکی در انگلیس 5 ساله و کارشناسی ارشد آن 1 الی 2 ساله است

دانشگاه بیرمنگام: دانشکده دندانپزشکی بیرمنگام یکی از بزرگترین دانشکده های بریتانیا است و تمرکز زیادی بر تحقیقات و عملکرد بالینی دارد.. این دانشگاه برنامه های کارشناسی را ارائه می دهد و دارای یک بیمارستان و مدرسه دندانپزشکی پیشرفته است.

دانشگاه منچستر: دوره های متعدد دندانپزشکی و فرصت های تحقیقاتی عالی را همراه با امکانات پیشرفته ارائه می دهد و دارای مرکز تحقیقاتی معتبر برای سلامت دندان و بیومواد می باشد.

دانشگاه شفیلد: دانشکده دندانپزشکی بالینی در شفیلد به دلیل فرصت های عالی آموزش بالینی و تحقیقاتی مورد توجه قرار گرفته است. این دانشگاه برنامه های پنج ساله کارشناسی و دو ساله تکمیلی در بهداشت و درمان دندان ارائه می دهد.

دانشگاه شفیلد دارای یک آزمایشگاه مدرن مهارت های بالینی و یک بیمارستان دندانپزشکی است.

دانشگاه کوئین مری لندن (بارتس و دانشکده پزشکی و دندانپزشکی لندن): مجموعه ای از برنامه های دندانپزشکی را در هر دو سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می دهد.

تمام دانشگاه های دندانپزشکی در انگلیس به همراه رتبه جهانی عبارتند از:

دانشگاهرنکینگ جهانی دانشگاهرنکینگ جهانی دانشگاه در رشته دندانپزشکی
یو سی ال (کالج لندن)1715
منچستر4133
کینگز کالج لندن595
بریستول8876-100
گلاسگو101-15076-100
لیورپول101-150101-150
کاردیف151-200101-150
شفیلد151-20051-75
بیرمنگام151-20016
لیدز151-20076-100
نیوکسل201-30048
کویین مری لندن201-30076-100
کویینز بلفست301-400101-150
داندی401-50076-100
پلیموث601-700401-500

 

برترین کشورها برای تحصیل پزشکی

تحصیل پزشکی در آلمان   تحصیل پزشکی در کانادا    تحصیل پزشکی در ترکیه   تحصیل پزشکی در فرانسه    تحصیل پزشکی در اسپانیا   تحصیل پزشکی در انگلیس تحصیل پزشکی در دانمارک تحصیل پزشکی در سوئد تحصیل پزشکی در مجارستان تحصیل پزشکی در هلند تحصیل پزشکی در آمریکا تحصیل پزشکی در اتریش

هزینه تحصیل دندانپزشکی در انگلیس + جدول

هزینه تحصیل دندانپزشکی در انگلستان بسته به دانشکده دندانپزشکی و دوره متفاوت است. متوسط شهریه برای دانشجویان بین المللی حدود 40000 پوند در سال است. همچنین ممکن است نیاز به پرداخت هزینه های اضافی مانند تجهیزات، کتاب و محل اقامت داشته باشید.

طبق راهنمای دانشگاهی خبرگزاری گاردین 2024، هزینه تحصیل دندانپزشکی در انگلیس در ده دانشگاه برتر از نظر رشته دندانپزشکی برای مقطع کارشناسی به ترتیب زیر رتبه بندی شده است:

دانشگاهبرنامه های ارائه شدهشهریه سالانه برای دانشجویان خارجی (پوند)
پلیموثکارشناسی جراحی دندان37300
کویینز بلفستکارشناسی دندانپزشکی35800
داندیکارشناسی دندانپزشکی49746
گلاسگوکارشناسی دندانپزشکی48960
بریستولکارشناسی دندانپزشکی43100
لیورپولکارشناسی دندانپزشکی40950
کویین مری لندنکارشناسی دندانپزشکی42530
بیرمنگامکارشناسی جراحی دندان48660
کاردیفکارشناسی جراحی دندان43700
نیوکسلکارشناسی جراحی دندان40500

همچنین در جدول زیر، هزینه تحصیل دندانپزشکی در انگلستان در برترین دانشگاه های انگلیس که دوره های ارشد دندانپزشکی را ارائه می دهند آورده شده است:

دانشگاهمیانگین شهریه سالانه مقطع ارشد (پوند)رنکینگ QS
کالج لندن339566
منچستر4666332
کینگز کالج لندن3108040
لیدز2780075
بیرمنگام2159084
شفیلد26013104
نیوکسل27105110
کویین مری لندن26553145
کاردیف36433154
داندی12556441

شرایط تحصیل دندانپزشکی در انگلستان

فرآیند و شرایط تحصیل دندانپزشکی در انگلستان شامل مراحل مختلفی می باشد که عبارتند از:

مدارک تحصیلی مرتبط: مدارک تحصیلی شما باید شامل موارد مرتبط با علوم مانند شیمی و زیست‌شناسی با نمرات بسیار خوب، معادل با سطح A در انگلستان باشد.

مدرک زبان انگلیسی: داشتن مدرک زبان معتبر IELTS یا TOEFL با حداقل نمره ای که هر دانشگاه تعیین می کند (معمولاً IELTS با نمره کلی 7 به بالا).

تکمیل فرم UCAS: شما باید از طریق روش استاندارد درخواست UCAS خود را تا 16 اکتبر ارسال کنید. باید مشخصات شخصی، مدارک تحصیلی، ویزای تحصیلی انگلیس (Tier 4)، انگیزه نامه و توصیه نامه خود را در فرم UCAS خود ارائه دهید.

گذراندن آزمون UCAT یا BMAT: آزمون های استعدادی هستند که مهارت ها و توانایی های بالینی شما را ارزیابی می کنند. اکثر دانشکده های دندانپزشکی به UCAT نیاز دارند، اما برخی نیز BMAT را می پذیرند. برای این آزمون باید ثبت نام کرده و هزینه آزمون ها را بپردازید و قبل از ارسال درخواست UCAS خود در آن ها شرکت کنید.

تکمیل فرم اطلاعات غیر آکادمیک: یک فرم آنلاین است که پس از ارسال درخواست UCAS خود باید آن را پر کنید. از شما می خواهد اطلاعاتی درباره تجربه کاری، فعالیت های فوق برنامه و انگیزه تحصیل در رشته دندانپزشکی ارائه دهید. شما باید این فرم را تا 31 اکتبر تکمیل کنید.

شرکت در مصاحبه: اگر در لیست نهایی قرار بگیرید، برای مصاحبه در دانشکده دندانپزشکی که درخواست داده اید دعوت خواهید شد. مصاحبه بسته به شرایط ممکن است آنلاین یا حضوری باشد. این مصاحبه مهارت های ارتباطی، توانایی های حل مسئله، آگاهی اخلاقی و دانش دندانپزشکی شما را ارزیابی می کند.

پس از مصاحبه، تصمیم نهایی را از دانشکده دندانپزشکی دریافت خواهید کرد که در صورت پذیرش باید آماده مهاجرت به انگلیس شوید!

کینگز کالج لندن، یو سی ال، بیرمنگام و منچستر از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل دندانپزشکی هستند

آزمون استعداد بالینی انگلستان (UCAT)

UCAT یک آزمون دو ساعته و چند گزینه ای است که توسط بسیاری از دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی در بریتانیا و خارج از کشور به عنوان بخشی از فرآیند انتخاب آن ها استفاده می شود. UCAT شامل پنج دسته آزمون جداگانه است که توانایی ها و مهارت های ذهنی مختلف را که برای حرفه پزشکی یا دندانپزشکی مهم هستند، ارزیابی می کند.

بخش آزمونتعداد سوالزمان پاسخگویی (دقیقه)مباحث
استدلال کلامی4421ارزیابی توانایی تفکر منطقی در مورد اطلاعات نوشتاری
تصمیم گیری2931ارزیابی توانایی آنالیز اشکال مختلف اطلاعات برای استنتاج روابط، قضاوت آگاهانه و تصمیم گیری در مورد پاسخ مناسب
استدلال کمی3625ارزیابی توانایی حل مسائل عددی
استدلال انتزاعی5012ارزیابی توانایی استنتاج روابط از اطلاعات را با تفکر همگرا و واگرا
قضاوت موقعیتی6926ارزیابی توانایی درک موقعیت های دنیای واقعی و شناسایی عوامل حیاتی و درک شما از اخلاق پزشکی

امتیاز و بازه برای هر بخش آزمون به طور جداگانه و همچنین نمره کل گزارش می شود. نمره و بازه توسط دانشگاه های مختلف به روش های مختلفی استفاده می شود، بنابراین بررسی شرایط ورود و معیارهای انتخاب دانشگاه هایی که به آن ها علاقه دارید مهم است.

بورسیه دندانپزشکی انگلستان

بورسیه های زیادی برای دانشجویانی که می خواهند در رشته دندانپزشکی در انگلستان تحصیل کنند وجود دارد. برخی بورسیه تحصیلی انگلیس توسط دولت، برخی توسط دانشگاه ها و برخی دیگر توسط سایر سازمان ها ارائه می شود. در اینجا چند نمونه از بورسیه دندانپزشکی انگلستان آورده شده است:

بورسیه MSc Dental Public Health Aubrey Sheiham: این بورسیه 2500 پوندی برای دانشجویان بومی و 5000 پوند برای دانشجویان خارج از کشور توسط دانشگاه کالج لندن (UCL) ارائه می شود و دریافت کنندگان باید خودشان بقیه شهریه ها و هزینه های زندگی را تامین کنند.

دانشجویان MRC IMPACT در دانشگاه بیرمنگام: آن ها توسط مشارکت یکپارچه میدلندز برای آموزش بیومدیکال (IMPACT)، یک همکاری بین دانشگاه های بیرمنگام، لستر، ناتینگهام و مجتمع تحقیقاتی در هارول تأمین می شوند و از آموزش دکتری در زمینه های زیست پزشکی حمایت می کنند.

بورسیه کارشناسی ارشد موسسه دندانپزشکی ادینبورگ: 10 درصد از شهریه باقی مانده را پس از کسر هر گونه حمایت مالی پوشش می دهد.

بورسیه های دکتری تحقیقاتی کاملاً تأمین شده در دانشگاه Teesside: برای دانشجویانی از هر کشوری که مایل به ادامه تحصیل در مقطع دکترا در هر رشته از جمله دندانپزشکی در دانشگاه Teesside هستند، آزاد است. این هزینه شهریه کامل، کمک هزینه 15609 پوند در سال و کمک هزینه تحقیقاتی 2000 پوند در سال را پوشش می دهد.

بورسیه پروفسور دیوید لاکر: دانشگاه شفیلد دو بورسیه 7500 پوندی برای تحصیلات تکمیلی در علوم اجتماعی، بهداشت دهان و دندان و دندانپزشکی ارائه می دهد که به افتخار پروفسور فقید دیوید لاکر ایجاد شده است.

بورسیه های دانشجویی بارتز و انجمن فارغ التحصیلان لندن: بورسیه دانشجویی دکتر ریچارد کالاندر هادسون 2000 پوند در طول سه سال برای دانشجویان کارشناسی ارشد پزشکی ارائه می کند و بورسیه دانشجویی پروفسور رایت نیز همین مبلغ را برای دانشجویان کارشناسی دندانپزشکی BDS در بارتز و دانشکده پزشکی و دندانپزشکی لندن ارائه می دهد.

مشاغل دندانپزشکی در انگلیس

دندانپزشکی مجموعه ای پرارزش و متنوع از فرصت های شغلی و مشاغل را ارائه می دهد. برخی از مشاغل اصلی عبارتند از:

دندانپزشک عمومی: به عنوان یک دندانپزشک عمومی، شما اولین ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی دهان و دندان خواهید بود که مسئول تشخیص، درمان و مدیریت طیف گسترده ای از مشکلات دندانی است. شما معاینات معمول، پر کردن، تمیز کردن را انجام خواهید داد و به بیماران در مورد شیوه های بهداشت دهان آموزش می دهید.

متوسط شهریه کارشناسی دندانپزشکی در انگلستان برای دانشجویان خارجی سالانه 40000 پوند است

استاد: دانشکده ها و موسسات دندانپزشکی فرصت هایی را برای دندانپزشکان فراهم می کنند تا معلم و محقق شوند. در نقش آکادمیک، شما به دندانپزشکان مشتاق آموزش می دهید، تحقیقاتی را برای پیشرفت دانش دندانپزشکی انجام می دهید و در توسعه تکنیک ها و درمان های جدید مشارکت می کنید.

متخصص بهداشت دندان: متخصصان بهداشت دندان دندان ها را تمیز می کنند، اشعه ایکس می گیرند، درمان های پیشگیرانه مانند کاربرد فلوراید و سیلانت ها را ارائه و به بیماران در مورد شیوه‌های بهداشت دهان و دندان آموزش می دهند.

تکنسین: تکنسین های دندانپزشکی بر اساس تجویز دندانپزشکان، پروتز و وسایلی را ایجاد می کنند. این می تواند شامل ساخت تاج، بریج، دندان مصنوعی و وسایل ارتودنسی در محیط آزمایشگاهی باشد.

درآمد دندانپزشکان در انگلستان

درآمد دندانپزشکان در انگلیس متفاوت است و بسته به عواملی چون تجربه، محل کار، تخصص، و اینکه آیا به صورت خصوصی یا در سیستم بهداشت عمومی (NHS) کار می‌کنند، می‌تواند متغیر باشد.

به طور کلی، یک دندانپزشک تازه کار در NHS با حقوق سالانه 30000 تا 40000 پوند شروع به کار می کند. با افزایش تجربه و مهارت، این رقم می تواند به 50000 تا 70000 پوند در سال برسد. دندانپزشکان با تجربه یا کسانی که صاحب کلینیک خصوصی هستند درآمدی بیش از 100000 پوند در سال خواهند داشت، بخصوص اگر در زمینه های تخصصی مانند ارتودنسی یا جراحی دهان کار کنند. همچنین درآمد دندانپزشکان با سابقه و مجربی که به صورت خصوصی کار می کنند نیز به طور قابل توجهی می تواند بیشتر باشد و حتی به بالای 1 میلیون پوند در سال برسد.

سخن پایانی

اگر علاقمند به تحصیل دندانپزشکی در انگلیس هستید، در وهله اول باید رزومه قوی داشته باشید. در وهله بعدی برای انتخاب درست دانشگاه و انجام صحیح پذیرش، بهره مندی از یک وکیل مهاجرت به انگلیس بسیار به شما کمک خواهد کرد. شما می توانید این کار را به وکلای مجرب موسسه رویال مهاجرت بسپارید تا مسیر مهاجرت شما هموار شود.

سؤالات متداول

1- بهترین دانشگاه های دندانپزشکی انگلستان کدامند؟

کینگز کالج لندن، یو سی ال، بیرمنگام.

2- هزینه تحصیل دندانپزشکی در انگلیس چقدر است؟

بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی، متوسط سالانه بین 25000 تا 40000 پوند.

3- امکان دریافت بورسیه برای تحصیل دندانپزشکی در انگلیس وجود دارد؟

بله.

4- آیا تحصیل دندانپزشکی در انگلستان رایگان است؟

خیر.

5- درامد دندانپزشکان در انگلستان چقدر است؟

متوسط سالانه 50000 پوند.

مقالات مرتبط

تحصیل پزشکی در انگلیس

کشور انگلستان برای متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی از مقاصد اصلی مهاجرت تحصیلی است. در این مقاله به قلم مشاوران موسسه مهاجرتی …

تحصیل دندانپزشکی در انگلیس

تحصیل دندانپزشکی در انگلیس

اگر علاقه مند به تحصیل در رشته دندانپزشکی در انگلستان هستید، گزینه های مختلفی برای انتخاب وجود دارد اما تحصیل دندانپزشکی در انگلیس یک رشته …

اپلای به دانشگاه های انگلیس

کشور انگلستان سالانه میزبان بیش از 300.000 دانشجو از بیش از 150 کشور مختلف جهان است. در واقع این کشور یکی از محبوب ترین مقاصد …

مقاله بعدی

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت