تحصیل پزشکی در سوئد
تیم نویسندگان رویال مهاجرت اکتبر 14, 2023

تحصیل پزشکی در سوئد

تعداد دانشجویانی که مایل به تحصیل پزشکی در سوئد هستند هر ساله در حال افزایش است. کشورهایی مانند سوئد در سال‌های اخیر موفق شده‌اند خود را در زمینه آموزش مطرح کنند. سطح تحصیلات عالی در این کشور در بین برترین‌های اروپا قرار دارد.

درخواست فوری مشاوره

  درخواست فوری مشاوره

   تحصیل پزشکی در سوئد

   آموزش پزشکی در سوئد شامل یک برنامه دانشگاهی پایه ۵٫۵ ساله در نظر گرفته می‌شود که منجر به مدرک “کارشناسی ارشد علوم پزشکی” و یک دوره ۱۸ماهه کارآموزی می‌شود. در دوره کارآموزی تمرکز بر جراحی (۳-۶ ماه)، درمان (۳ تا ۶ ماه)، روانپزشکی (۳ ماه) و پزشکی خانواده (۶ ماه) قرار دارد.

   دانشجویان پس از گذراندن موفقیت‌آمیز دوره کارآموزی مجوز پزشکی دریافت می‌کنند که معادل با عنوان MD در جهان خواهد بود. این مجوز به پزشک این حق را می‌دهد که در یکی از ۵۲ تخصص، به مدت پنج سال، تخصص را شروع کند.

   رویال مهاجرت یک انتخاب عالی برای دانشجویانی است که به‌دنبال مهاجرت به سوئد هستند. راهنمایی‌های حرفه‌ای، مشاوره شخصی و شبکه گسترده همکاری ما روند پذیرش را برای شما بسیار روان‌تر و قابل‌مدیریت‌ می‌کند.

   مزایای تحصیل پزشکی در سوئد

   حرفه پزشکی یکی از مهم‌ترین مشاغل مورد نیاز در سوئد به‌حساب می‌آید، زیرا سوئد یکی از کشورهایی است که درهای خود را به روی پزشکان برای انجام این حرفه باز می‌کند. ازاین‌رو مهاجرت تحصیلی به سوئد مزایای زیر را به‌همراه خواهد داشت:

   • سوئد از توسعه در زمینه اقتصادی و اجتماعی و امنیت و ثبات خانواده برخوردار است و بنابراین بسیاری از افراد مایل به تحصیل پزشکی در آن هستند.
   • یکی از مزیت‌های تحصیل در دانشگاه‌ های سوئد کیفیت آموزش آن‌ها محسوب می‌شود. دانشگاه‌های این کشور از شهرت بسیار خوبی برخوردارند و از مهم‌ترین و بهترین دانشگاه‌های دنیا هستند. همین ویژگی تحصیل پزشکی در سوئد، فرصت‌های یادگیری عالی و یک روش آموزشی مبتنی بر کاربرد عملی را فراهم می‌کند.
   • مشخصه سیستم آموزشی سوئد علاقه زیاد به کاربرد عملی و پیوند دانش نظری با تجربه عملی است. این امر شانس دانشجویان را پس از فارغ‌التحصیلی افزایش می‌دهد. زیرا آنها فرصت‌های شغلی مناسبی را حتی بدون تجربه کاری طولانی پیدا می‌کنند.
   • برای تحصیل در سوئد پیش‌نیازی برای یادگیری زبان سوئدی قبل از ثبت‌نام در دانشگاه‌های آن نیست. شما به زبان انگلیسی تحصیل خواهید کرد؛ این نشان‌دهنده استقبال خوب سوئد از دانشجویان بین‌المللی و تمایل این کشور به پذیرش دانشجویان خارجی خواهد بود.
   • در سوئد فرصت‌های شغلی مناسب زیادی برای دانشجویان پزشکی وجود دارد. کارفرمایان مشاغل زیادی را ارائه می‌دهند که متناسب با برنامه تحصیلی دانشجویان در نظر گرفته می‌شود و به آنها امکان می‌دهد هم‌زمان تحصیل و کار کنند.

   دانشگاه ‌های پزشکی سوئد مورد تایید وزارت بهداشت

   شما به‌عنوان یک دانشجوی خارجی باید در نظر داشته باشید که دانشگاهی که قصد دارید برای تحصیل پزشکی در سوئد در آن اقدام کنید در کشور شما نیز مورد تایید باشد. این مسئله اهمیت زیادی دارد تا اطمینان حاصل کنید که مدرک پزشکی شما در آینده به رسمیت شناخته می‌شود.

   پس قبل از اقدام باید مطمئن شوید که دانشگاه مورد نظر در سوئد مورد تایید وزارت بهداشت قرار دارد. وزارت بهداشت ایران ۱۰ دانشگاه از کشور سوئد را بر اساس نظام‌های رتبه بندی QS، Times و شانگهای در لیست مورد تایید خود قرار داده است.

   این لیست در هر سال تحصیلی به‌روز می‌شود و افرادی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند باید به دانشگاه‌های مورد تایید توجه داشته باشند. این دانشگاه‌ها عبارتند از:

   1. موسسه کارولینسکا
   2. دانشگاه لینشوپینگ
   3. دانشگاه لوند
   4. دانشگاه مالمو
   5. دانشگاه اوربرو
   6. دانشگاه استکهلم
   7. دانشگاه علوم کشاورزی سوئد
   8. دانشگاه اومئو
   9. دانشگاه گوتنبرگ
   10. دانشگاه اوپسالا

   آزمون ورودی برای تحصیل پزشکی در سوئد

   انتخاب برای برنامه پزشکی بر اساس نمرات دبیرستان و آزمون استعداد تحصیلی سوئدی Högskoleprovet است. این آزمون دو بار در سال فقط به زبان سوئدی برگزار می‌شود. پذیرش در این برنامه بسیار رقابتی خواهد بود و متقاضیان به نمرات بالا از آزمون استعداد تحصیلی سوئد نیاز دارند تا در رقابت برای یک مکان شانس داشته باشند.

   برترین کشورها برای تحصیل پزشکی

   تحصیل پزشکی در آلمان   تحصیل پزشکی در کانادا    تحصیل پزشکی در ترکیه   تحصیل پزشکی در فرانسه    تحصیل پزشکی در اسپانیا   تحصیل پزشکی در انگلیس تحصیل پزشکی در دانمارک تحصیل پزشکی در سوئد تحصیل پزشکی در مجارستان تحصیل پزشکی در هلند تحصیل پزشکی در آمریکا تحصیل پزشکی در اتریش

   هزینه تحصیل پزشکی در سوئد

   هزینه‌های تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه‌های دولتی سالانه حدود ۴ تا ۱۰ هزار یورو در نظر گرفته می‌شود که البته این قیمت‌ها برای دانشگاه‌های خصوصی متفاوت خواهد بود. هزینه‌های تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های خصوصی نیز از ۱۸ تا ۲۴ هزار یورو متغیر است. ضمن اینکه دانشجویان می‌توانند تحصیلات خود را در این رشته به‌صورت رایگان در کشورهای دیگر مانند اتریش، آلمان و فرانسه به پایان برسانند.

   هزینه‌های تحصیل  رشته پزشکی در دانشگاه‌های دولتی سالانه حدود ۴ تا ۱۰ هزار یورو است.

   بورسیه پزشکی سوئد

   تخصص‌های پزشکی در شاخه‌های مختلف هدف بسیاری از دانشجویانی خواهد بود که در آستانه ثبت‌نام در دانشگاه‌های این کشور هستند. اما هزینه‌های گزاف تحصیل در رشته پزشکی اغلب مانع تحقق این آرزو می‌شود. در اینجا برخی با وجود محدود بودن شرایط، به‌درخواست بورسیه تحصیلی سوئد متوسل می‌شوند تا با هزینه کمتری تحصیل کنند.

   دانشگاه‌های سوئد به دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل پزشکی در سوئد بورسیه نیز ارائه می‌دهند. تقریبا بیش از ۱۷۵ بورسیه پزشکی در سوئد وجود دارد. موسسات آموزشی می‌توانند بورسیه‌های عالی را بر اساس پیشینه تحصیلی به شما ارائه دهند.

   این بورسیه‌ها می‌توانند هزینه‌های تحصیل و زندگی شما را پوشش دهند. فرآیند درخواست برای این بورسیه‌ها به‌صورت آنلاین پس از پذیرش در دانشگاه انتخابی شما تکمیل می‌شود. برخی از بورسیه‌های شناخته‌شده برای تحصیل رایگان پزشکی در سوئد برای دانشجویان خارجی که می‌خواهند در سوئد تحصیل کنند به‌شرح زیر است:

   • بورسیه‌های گلوبال در دانشگاه کارلستاد
   • بورسیه‌های بین‌المللی لینکوپینگ برای دانشجویان خارجی در دانشگاه اومئو
   • بورسیه‌های گلوبال در دانشگاه لوند
   • بورسیه تحصیلی در دانشگاه گوتنبرگ

   شرایط تحصیل پزشکی در سوئد

   شرایط تحصیل در این رشته در کشور سوئد در جدول زیر به‌صورت خلاصه شرح داده شده است:

   شرایط تحصیلیتوضیحات
   داشتن دیپلم دبیرستاندانشجویان باید تحصیلات متوسطه و متوسطه خود را با موفقیت پشت‌سر گذاشته باشند.
   رشته تحصیلی دوره دبیرستانمتقاضیان باید در رشته علوم‌تجربی در دروس فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی به‌طور مجموع 50٪ نمره را دریافت کرده باشند.
   مهارت زبانینمره آیلتس و تافل برای اثبات مهارت زبان انگلیسی متقاضیان ضروری است.
   سن متقاضیحداقل سن شما باید ۱۷ و حداکثر سن ۲۵ سال در زمان درخواست پذیرش باشد.
   آزمون ورودیمتقاضیان باید در آزمون استعداد تحصیلی قبول شوند.

   بهترین دانشگاه ‌های سوئد برای پزشکی

   دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در رشته‌های پزشکی این کشور می‌توانند در دانشگاه‌های پزشکی برتر زیر تحصیل کنند:

   نام دانشگاهسطح بین‌المللی
   موسسه مطالعات پزشکی کارولینسکا۴۱
   دانشگاه لوند۹۶
   دانشگاه اوپسالا۱۰۲
   دانشگاه لینشوپینگ۴۰۱-۵۰۰
   دانشگاه اومئو۳۰۱-۳۵۰
   دانشگاه گوتنبرگ۱۸۶

   مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در سوئد

   برای ثبت‌نام در رشته پزشکی در این کشور، مدارک زیر را باید داشته باشید:

   • تجزیه‌وتحلیل پزشکی و گزارش سلامت جسمی و روانی متقاضی
   • شواهدی از کشور درخواست‌کننده مبنی بر عدم وجود حکم قضایی علیه وی
   • گواهی تسلط به زبان سوئدی یا انگلیسی
   • پاسپورت (۱۸ ماه اعتبار)
   • مدرک پایه دوازدهم و ریزنمرات تحصیلی
   • کلیه مدارک باید توسط افسر ویزا تایید شود.
   • شناسنامه
   • ۱۰ عکس سایز پاسپورتی
   • توصیه‌نامه برای‌ تحصیل پزشکی در سوئد
   • دعوت‌نامه دانشگاه پزشکی مورد نظر
   • تایید کلیه اسناد از وزارت امور خارجه
   • قانونی‌بودن کلیه مدارک از سفارت سوئد
   • هزینه‌های ویزا
   • بانک – رسید شهریه سال اول دانشگاه

   این مدارک برای تکمیل فرآیند درخواست و اخذ پذیرش از دانشگاه پزشکی ضروری است. دانشجویان باید اطمینان حاصل کنند که تمام مدارک مورد نیاز قبل از ارسال درخواست تکمیل و به‌درستی آماده شوند.

   شما عزیزان می‌توانید با تماس با موسسه حقوقی رویال مهاجرت و اخذ فرصت مشاوره رایگان شرایط عمومی و صلاحیت‌های موجود در زمینه تحصیل پزشکی در این کشور یا سایر کشورهای جهان را در اختیار خود قرار دهید.

   مراحل تحصیل پزشکی در سوئد

   تعهد به‌شرط معدل برای پذیرش: دانشجویان برای اخذ پذیرش پزشکی باید معدل حداقل ۱۴ داشته باشند. هر چه این میزان بالاتر باشد شانس پذیرش برای دانشجو بیشتر می‌شود.

   • ارائه مدرک زبان: دانشجو باید مدرک زبان سوئدی TISUS یا SVENSKA را ارائه دهد.
   • ارسال درخواست برای پذیرش: دانشجویان باید فرم‌پذیرش و انگیزه تحصیلی را به دانشگاه ارسال کنند.
   • ثبت‌نام الکترونیکی: دانشجو برای اخذ پذیرش پزشکی باید مدارک ترجمه‌شده را ارسال کند.
   • ارائه درخواست ویزای تحصیلی سوئد: دانشجویان پس از پذیرش باید برای رزرو وقت سفارت اقدام کنند.
   • جلسه مصاحبه: متقاضی در پایان باید مدارک مربوط به زبان، مدرک تحصیلی و تمکن مالی ارائه دهد تا مسئول مورد نظر قانع شود.

   درآمد پزشکان در سوئد

   مدرک پزشکی از این کشور در سراسر جهان پذیرفته شده است و دانشجویان فرصت‌های شغلی زیادی در سوئد و سایر کشورهای اروپایی پیدا خواهند کرد. دانشجویان پزشکی اغلب پس از گذراندن دوره پنج ساله پزشکی، تخصص خود را تکمیل می‌کنند.

   دانشجویان می‌توانند در رشته‌های دندانپزشکی، پزشکی عمومی، آسیب‌شناسی، روانپزشکی، انکولوژی و جراحی فعالیت کنند. میانگین حقوق پزشکان در این کشور حدود  39 هزار کرون تا 180 هزار کرون در نظر گرفته می‌شود.

   درآمد پزشکان در سوئد

   تحصیل دندانپزشکی در سوئد

   سوئد به‌دلیل تخصص‌های فراوان‌ مشهور است. دندانپزشکی یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین تخصص‌های تحصیل پزشکی در سوئد به‌شمار می‌رود که در سطح اروپا حرف اول را می‌زند. سه دانشگاه این کشور در رشته دندانپزشکی در راس هستند.

   موسسه کارولینسکا بارها از جمله در سال ۲۰۱۹ رتبه اول را در آموزش دندانپزشکی در جهان کسب کرد. دانشگاه گوتنبرگ در سال ۲۰۲۱ رتبه اول و در سال ۲۰۲۲ رتبه چهارم را به خود اختصاص داد. دانشگاه مالمو نیز در سال ۲۰۲۲ به‌رتبه سیزدهم و سه سال قبل رتبه ۲۴ را در جهان به دست آورد.

   دندانپزشکی یکی از پرطرف‌دارترین رشته‌های تحصیلی در تمامی کشورهای دنیا از جمله سوئد است. بنابراین شاهد هستیم که شرایط ورود به این رشته بسیار رقابتی خواهد بود. متقاضیان برای ورود به‌رشته دندانپزشکی باید به‌زبان سوئدی مسلط باشند و در یک آزمون ورودی شرکت کنند.

   امکان تحصیل رایگان دندانپزشکی در سوئد وجود ندارد. با توجه‌به نیاز بازار کار به این رشته، می‌بینیم که تحصیل دندانپزشکی در سوئد اغلب گران‌تر از سایر تخصص‌های پزشکی است. دانشجویان باید سالانه حدود 5 هزار تا 11 میلیون یورو برای شهریه دانشگاه بپردازند. تحصیل در این رشته طی پنج سال به پایان می‌رسد.

   خدمات موسسه رویال مهاجرت

   انتخاب رشته پزشکی در خارج از کشور می‌تواند یک کار دلهره‌آور باشد، به‌خصوص زمانی که نوبت به انتخاب موسسه مناسب و پیمایش فرآیند پیچیده پذیرش می‌رسد. مشاوران موسسه رویال مهاجرت به دانشجویانی که به‌دنبال تحصیل پزشکی در سوئد هستند، مشاوره و راهنمایی می‌دهند.

   ما درک جامعی از فرآیند پذیرش داریم و بسته به‌نیازها و ترجیحات فردی افراد توصیه‌های مناسبی را ارائه خواهیم کرد. یکی از مزایای اصلی پذیرش از طریق رویال مهاجرت این است که ما شبکه گسترده‌ای از موسسات همکار در خارج از کشور داریم. مشاوران ما در معیارهای واجد شرایط‌بودن و شرایط پذیرش هر موسسه به‌خوبی آشنایی دارند. این موضوع، روند درخواست را برای دانشجویان بسیار ساده می‌کند.

   علاوه‌بر این ما در رویال مهاجرت از دانشجویان برای دریافت بورسیه تحصیلی و کمک‌های مالی پشتیبانی می‌کنیم. مشاوران ما درک عمیقی از گزینه‌های مالی مختلف موجود برای دانشجویان ایرانی دارند و می‌توانند آنها را در تامین بهترین فرصت‌های مالی راهنمایی کنند.

   جمع‌بندی

   سوئد به‌دلیل استاندارد بالای زندگی، ایمنی و برابری، انتخاب محبوبی در میان دانشجویان خواهد بود. این کشور یک محیط راحت و امن را برای دانشجویان در تحصیل فراهم می‌کند. کشور سوئد یکی از ارزان‌ترین کشورها برای تحصیل پزشکی است. دانشجویان تحصیل پزشکی در سوئد را اغلب به‌دلیل کیفیت آموزش انتخاب می‌کنند.

   سؤالات متداول 

   دانشجویان برای ورود به رشته پزشکی باید آزمون زبان سوئدی را بگذرانند، با علم به‌اینکه تحصیل به زبان انگلیسی برای دانشجویان سوئد نیز امکان‌پذیر است.

   برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

   مدت‌زمان تحصیل این رشته در مقایسه با سایر کشورها کوتاه است و حدود پنج سال و نیم طول خواهد کشید.

   به پزشکان در سوئد بسته‌های حقوقی بسیار معقولی ارائه می‌شود. میانگین دستمزد پزشکان در این کشور حدود 110 هزار کرون است.

   برترین دانشگاه‌ها عبارتند از موسسه کارولینسکا، دانشگاه لوند، دانشگاه اوپسالا، دانشگاه اومئو.

   مقالات مرتبط

   تحصیل دندانپزشکی در سوئد

   تحصیل دندانپزشکی در سوئد

   سوئد، کشوری با سیستم آموزشی پیشرفته و دانشگاه های معتبر، فرصت های بی نظیری را جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی برای دانشجویان بین المللی ارائه …

   تحصیل پزشکی در سوئد

   تحصیل پزشکی در سوئد

   تعداد دانشجویانی که مایل به تحصیل پزشکی در سوئد هستند هر ساله در حال افزایش است. کشورهایی مانند سوئد در سال‌های اخیر موفق شده‌اند خود …

   دانشگاه های سوئد و چگونگی اپلای در آن ها در سال 2023-2024v

   اپلای به دانشگاه های سوئد

   سوئد، کشوری دارای تعادل و تنوع به عنوان مقصدی برتر در زمینه آموزش عالی برای دانشجویان بین المللی محسوب می شود. دانشگاه ‌های معتبر کشور …

   بورسیه های تحصیلی سوئد

   بورسیه‌های تحصیلی سوئد

   دانشگاه‌های سوئد همواره جزء برترین دانشگاه‌های جهان هستند و از نظر کیفیت علمی و پژوهشی تراز بالایی دارند. اما آیا تحصیل در سوئد رایگان است؟ …

   تحصیل پزشکی در سوئد

   تحصیل پزشکی در سوئد

   کشور سوئد یکی از پرطرفدارترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت تحصیلی دانشجویان است چرا که علاوه بر داشتن فاکتورهایی مانند رفاه و امنیت اجتماعی، سطح کیفیت …

   2نظرات

   • آمیتیس
    ژانویه 10, 2024

    سلام وقت بخیر
    من خوندم که برای ورود به دانشگاه پزشکی سوئد باید یه آزمونی بدم؟بعد من میخواستم بدونم اسم این آزمون چیه و چه مباحث یا درسایی تو این آزمون هست و با چه منبعی میشه برای ازمون اماده شد؟
    برای ۱۸ سالگی میخوام برم ینی از پایه ، برای پزشکی عمومی

    • کارشناس مهاجرت
     ژانویه 11, 2024

     سلام روزتون بخیر
     برای تحصیل در دانشگاه های سوئد نیاز به شرکت در آزمون استعداد تحصیلی سوئدی Högskoleprovet است.

   نظر خود را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   مشاوره رایگان مهاجرت