دانشگاه های سوئد و چگونگی اپلای در آن ها در سال 2023-2024v
رویال مهاجرت جولای 19, 2023

اپلای به دانشگاه های سوئد

سوئد، کشوری دارای تعادل و تنوع به عنوان مقصدی برتر در زمینه آموزش عالی برای دانشجویان بین المللی محسوب می شود. دانشگاه ‌های معتبر کشور سوئد که در میان دانشگاه های پیشگام آموزش در جهان هستند، از روش ‌های آموزشی مبتنی بر «آزادی با مسئولیت» استفاده می ‌کنند. دلایل زیادی وجود دارد که چرا دانشجویان بین المللی تحصیل در سوئد را انتخاب می کنند. در این مقاله به قلم مشاوران موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت به ارائه دانشگاه های سوئد و چگونگی اپلای در آن ها در سال 2023-2024 می پردازیم. با ما همراه باشید.

سوئد یک انتخاب عالی برای دانشجویان ایرانی

سوئد یک انتخاب منحصر به فرد اما کاربردی برای دانشجویانی است که به دنبال ادامه تحصیل در اروپا هستند. 39 دانشگاه در این کشور وجود دارد که تقریباً 1000 برنامه تحصیلی برای تحصیل در سوئد ارائه می دهند. دوره های کارشناسی ارشد دانشگاه های معتبر سوئد محبوبیت بیشتری در بین دانشجویان بین المللی دارند و دوره  MBAبهترین رشته تحصیلی در سوئد در مقطع کارشناسی ارشد و رایج ترین انتخاب این دانشجویان است. بسیاری از دانشگاه های سوئد مورد تایید وزارت علوم ایران می باشند و این یک امتیاز عالی برای دانشجویان ایرانی محسوب می شود. کشور سوئد کالجها و دانشگاههای مطرح و جهانی دارد که از این میان دانشگاه های هنر سوئد و مدیریت از پرتقاضاترین رشته ها و دانشگاه ها در این کشور می باشند. پذیرش مدرک دانشگاه های سوئد وزارت علوم ایران بهترین امتیاز برای دانشجویان ایرانی است که قصد کار و اشتغال در ایران پس از تمام شدن دوره تحصیلی در سوئد را دارند.

شرایط اپلای مقاطع تحصیلی دانشگاه های سوئد

شرایط اپلای دانشگاه های معتبر کشور سوئد تقریباً یکسان است، در واقع شرایط پذیرش دانشگاه لوند سوئد، شرایط پذیرش دانشگاه اوپسالا، شرایط پذیرش دانشگاه چالمرز سوئد و دیگر دانشگاهای کشور سوئد مانند هم و با الزامات خاصی همراه است. دانشجویان بین المللی برای پذیرش در دانشگاه های معتبر کشور سوئد در هر مقطع تحصیلی باید دارای شرایط زیر باشند:

شرایط اپلای دانشگاه سوئد در مقطع کارشناسی

 • شرایط مورد نیاز برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی در دانشگاه های سوئد بسیار ساده و راحت است:
 • دانشجو باید دوره دبیرستان را با 60 درصد نمره تمام کرده باشد و قبل از ثبت نام در یک برنامه تحصیلی دانشگاه سوئد، سن 18 سالگی را تکمیل کرده باشد.
 • دانشجو باید مهارت و تسلط به زبان انگلیسی یا سوئدی را ثابت کند.
 • دانشجویان باید دوره های ریاضی معادل سطح ریاضیات تدریس شده در دانشگاه های سوئد را گذرانده باشند.
 • دانشجو باید در یک آزمون مهارت بین المللی شناخته شده انگلیسی مانند آیلتس یا تافل شرکت کند تا مطمئن شود که واجد شرایط لازم برای تحصیل در رشته و دانشگاه مورد نظر می باشد.

برترین کشورها برای تحصیل

تحصیل در آلمان   تحصیل در کانادا   تحصیل در ترکیه   تحصیل در فرانسه   تحصیل در انگلستان    تحصیل در سوئد   تحصیل در مجارستان تحصیل در اسپانیا تحصیل در دانمارک تحصیل در اتریش تحصیل در ایتالیا تحصیل در آمریکا تحصیل در هلند

شرایط اپلای دانشگاه سوئد در مقطع کارشناسی ارشد

 • شرایط پذیرش برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه های سوئد به شرح زیر است:
 • دانشجو باید مدرک کارشناسی خود را از یک دانشگاه معتبر بین المللی دریافت کرده باشد یا دارای یا مدرک معادل Kandidatexamen سوئد باشد.
 • دانشجویان باید به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند و دارای نمره خوب در آزمون آیلتس یا تافل باشند.

·         شرایط اپلای دانشگاه سوئد در مقطع دکتری  

 • شرایط اخذ پذیرش تحصیلی و ورود به دوره دکتری در دانشگاه سوئد به شرح زیر است:
 • مدرک قبلی دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد باید در همان رشته تحصیلی دکتری باشد.
 • دانشجو باید پایان نامه ارائه شده در مقطع قبلی را نیز همراه با درخواست ارسال کند.
 • ممکن است دانشجو نیاز به مهارت در هر دو زبان انگلیسی و سوئدی داشته باشد، زیرا برخی از سمینارها به زبان سوئدی برگزار می شوند.

فرآیند اپلای دانشگاه های سوئد

روند پذیرش در دانشگاه های سوئد چندان پیچیده نیست و برای تحصیل در دانشگاههای معتبر سوئد آزمون های زیادی لازم نیست، بنابراین شرایط پذیرش دانشگاه های معتبر کشور سوئد نیز نسبتاً ساده است. دانشگاه های معتبر کشور سوئد یک فرآیند درخواست متمرکز دارند که توسط شورای آموزش عالی سوئد یا Universitets-och högskolerådet (UHR)  مدیریت می شود. دانشجویان، چه بومی و چه بین المللی، ابتدا باید در مورد برنامه(های) کارشناسی یا کارشناسی ارشد برای درخواست پذیرش تحصیلی تصمیم گیری کنند. سپس باید تصمیم بگیرند که در یک برنامه متوسط زبان سوئدی یا یک برنامه متوسط زبان انگلیسی تحصیل کنند. بدین منظور دانشجویان می توانند به سایت دانشگاه های سوئد و یا به Antagning.se یا Universityadmissions.se مراجعه کنند.

جدول زمانی اپلای دانشگاه های سوئد

در پاسخ به پرسش چگونگی اپلای در سوئد باید گفت که دانشگاههای معتبر سوئد در یک سال تحصیلی دارای ترم پاییز و ترم بهار هستند. تاریخ های مهم و ددلاین دانشگاه های سوئد برای فرآیند پذیرش دانشگاه های سوئد از طریق سایت دانشگاه های سوئد و یا Universityadmissions.se که در بین دانشجویان بین المللی محبوب تر از سایت سوئدی خود است، در جدول زیر ارائه شده است:

تاریخ و ددلاین دانشگاه های سوئد

توضیحات

16 اکتبر 2023 -2024

اولین دوره درخواست و اپلای ترم پاییز مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد باز می شود.

15 ژانویه

اولین دوره درخواست و اپلای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بسته می شود.

15 مارچ 2022- 2023

دومین دوره درخواست و اپلای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد باز می شود.

29 جولای

دومین دوره درخواست و اپلای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بسته می شود.

اواسط آگوست- ژانویه

شروع ترم پاییز

اول ژوئن

در اول ژوئن اولین دوره درخواست و اپلای ترم بهار مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد باز می شود.

16 آگوست

اولین دوره درخواست و اپلای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بسته می شود.

15 سپتامبر

دومین دوره درخواست و اپلای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد باز می شود.

22 دسامبر

دومین دوره درخواست و اپلای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بسته می شود.

اواسط ژانویه-اوایل ژوئن

شروع ترم بهار

نحوه اپلای دانشگاه سوئد

نحوه اپلای برای دریافت پذیرش تحصیلی وویزای تحصیلی سوئد برای دانشجویان بین المللی چندان پیچیده نیست. دانشجویان بین المللی از کشورهای اتحادیه اروپا EEA نیازی به درخواست ویزای دانشجویی یا اجازه اقامت سوئد ندارند. با این حال، اگر آن ها قصد اقامت بیش از یک سال در سوئد را دارند که با توجه به طول دوره تحصیلی بسیار محتمل است، باید در اداره ثبت جمعیت سوئد ثبت نام کنند و یک شماره هویت شخصی دریافت کنند. دانشجویان از کشورهای غیر اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا باید برای اخذ ویزای دانشجویی یا اجازه اقامت اقدام کنند. در واقع ویزای دانشجویی برای دانشجویان از کشورهای غیر اتحادیه اروپا  EEA است که قصد دارند کمتر از 90 روز در سوئد در دوره های تحصیلی شرکت کنند. دانشجویان بین المللی برای اپلای دانشگاه سوئد باید مراحل زیر را طی کنند:

 • در مرحله اول دانشجویان باید برای ارائه درخواست پذیرش از دانشگاه سوئد اقدام کنند و نامه پذیرش خود را دریافت کنند.
 • قبل از شروع فرآیند اپلای و درخواست ویزا و همچنین مجوز اقامت دانشجویان باید دانشگاه و رشته مورد نظر خود را انتخاب کنند. پس از اپلای و دریافت نامه پذیرش در دانشگاه سوئد، دانشجویان می توانند برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنند.
 • برنامه تحصیلی دانشگاهی که دانشجو برای آن درخواست داده، باید تمام وقت باشد.
 • دانشجویان باید دارای تاییدیه کتبی و نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر در سوئد باشند.
 • دانشجویان بهتر است اولین قسط شهریه را پرداخت کنند.
 • اگر مدت زمان تحصیل در سوئد کمتر از یک سال است، دانشجو ملزم به داشتن بیمه درمانی جامع است.
 • پاسپورت دانشجو باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.

5 دانشگاه  برتر سوئد در سال 2023-2024

سوئد از دیرباز به عنوان یکی از مدرن ترین و پیشرفته ترین کشورهای اروپا شهرت داشته است. سوئد با ترکیبی منحصر به فرد از کیفیت آکادمیک، جامعه ای پذیرا و با دید باز و کیفیت زندگی قابل توجه خود، یکی از محبوب ترین مکان ها برای دانشجویانی است که می خواهند در خارج از کشور تحصیل کنند. جای تعجب نیست که سوئد مرتباً در رتبه بندی های جهانی برای دانشجویان بین المللی نمرات بالایی کسب می کند. در فهرست بهترین دانشگاهای سوئد 5 دانشگاه وجود دارد که تقریباً هر سال در بین 100 دانشگاه برتر جهان قرار می گیرند. دانشگاه های برتر سوئد در سال 2023-2024 عبارتند از:

 • مؤسسه کارولینسکا Karolinska Institute (دانشکده پزشکی)
 • دانشگاه اوپسالا Uppsala University
 • دانشگاه لوند Lund University,
 • دانشگاه استکهلم Stockholm University
 • مؤسسه سلطنتی فناوری KTH Royal Institute of Technology

برای کشور کوچکی مانند سوئد، این یک امتیاز قابل توجه و نشان دهنده این است که دانشجویان بین المللی که در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در سوئد تحصیل می کنند، انتخاب بسیار خوبی برای حرفه آکادمیک و حرفه ای خود کرده اند.

دانشگاه سوئد

رنکینگ جهانی دانشگاه های معتبر سوئد در سال 2023-2024

در سیستم های رتبه بندی جهانی دانشگاه های معتبر کشور سوئد همواره دارای رتبه های جهانی می باشند. در جدول زیر برترین دانشگاه های معتبر کشور سوئد در سیستم های رتبه بندی جهانی مانند Academic Ranking of World Universities by Shanghai Jiao Tong University، ARWU World University rankings، Best Global Universities Rankings by U.S. News & World Report و QS World University Rankings by Top Universities در سال 2023-2024 ارائه شده است.:

دانشگاه معتبر سوئد

رتبه جهانی

تعداد دانشجویان

نوع دانشگاه

رتبه Shanghai

رتبه در U.S. News & World Report

رتبه در QS World University Rankings 

رتبه در Times Higher Education

دانشگاه اوپسالا

Uppsala University

89

4.576 دانشجو

دولتی

89

127

128

148

دانشگاه استکهلم

Stockholm University

 

25.375

90

 

153

176

دانشگاه لوند Lund University

95

29.831

151

95

116

دانشگاه گوتنبرگ University of Gothenburg

185

29.815

101

185

185

دانشگاه لینائوس Linnaeus University

801

41.036

خصوصی

801

1327

دانشگاه بوراس

University of Boras

18.300

دانشگاه لولئو Luleå University of Technology

98

15.519

دولتی

98

دانشگاه یونکوپینگ

Jönköping University

601

7.871

خصوصی

601

1208

دانشگاه تکنولوژی چالمرز Chalmers University of Technology

125

1.723

دولتی

125

251

337

401

موسسه سلطنتی فناوری KTH

89

2.819

دولتی

89

155

201

240

دانشگاه اوپسالا  Uppsala University

دانشگاه اوپسالا قدیمی ترین دانشگاه سوئد است که در سال 1477 تاسیس شد و دارای محیط فرهنگی زنده و یک زندگی دانشجویی فوق العاده است. در این دانشگاه بیش از 45.000 دانشجو در حال تحصیل می باشند. تحقیقات در سطح جهانی و آموزش با کیفیت بالا از ویژگی های آموزشی و تحصیلی دانشگاه اوپسالا است. دانشجویان بین المللی می توانند در رشته های دانشگاه اوپسالا در مقطع کارشناسی تا دکترا تحصیل کنند. برخی از مهم ترین رشته های دانشگاه اوپسالا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سال 2023-2024 عبارت است از:

رشته های دانشگاه اوپسالا برای مقطع کارشناسی ارشد

 • علوم طبیعی و ریاضیات (45 گرایش)
 • علوم اجتماعی (27 گرایش)
 • مهندسی و فناوری (23 گرایش)
 • مطالعات محیطی و علوم زمین (22 گرایش)
 • علوم انسانی (21 گرایش)
 • تجارت و مدیریت (20 گرایش)
 • علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات (16 گرایش)
 • پزشکی و سلامت (13 گرایش)
 • توریسم، اوقات فراغت و ورزش (6 گرایش)
 • هنر، طراحی و معماری (3 گرایش)
 • حقوق (3 گرایش)
 • علوم و حرفه های کاربردی (2 گرایش)
 • کشاورزی و جنگلداری (1 گرایش)
 • آموزش و پرورش (1 گرایش)
 • روزنامه نگاری و رسانه (1 گرایش)

دانشگاه استکهلم Stockholm University

دانشگاه استکهلم از دانشگاه های سوئد استکهلم در سال 1878 با هدف ابداع مجدد آموزش عالی تأسیس شد. این دانشگاه یکی از بزرگترین مؤسسه های آموزش عالی سوئد با 30.000 دانشجو و 5.000 کارمند است. دانشگاه استکهلم دارای بیش از 65 دپارتمان و 15 موسسه و مرکز تحقیقاتی است و 75 برنامه کارشناسی ارشد و 3 برنامه کارشناسی را به زبان انگلیسی در حوزه های علوم، علوم انسانی، علوم اجتماعی و حقوق ارائه می دهد. همچنین رشته های دانشگاه استکهلم سوئد به زبان سوئدی نیز ارائه می شوند. 4 برنده جایزه نوبل شیمی و انتصاب اولین استاد زن ریاضیات در جهان در سال 1889، تاریخ پرافتخار این دانشگاه را نشان می دهد. برنامه ‌های کارشناسی ارشد این دانشگاه همگی بر اساس فرآیند بولونیا برای مقایسه و سازگاری بین ‌المللی طراحی شده‌اند. دانشگاه استکهلم در رتبه بندی اشتغال پذیری دانشگاه های جهانی در سال 2020، در رتبه 66 جهانی قرار گرفت. از دیگر دانشگاه های شهر استکهلم دانشگاه Konstfack از دانشگاه های هنر سوئد را می توان نام برد که دارای کالج هنر، صنایع دستی و طراحی است. رشته های دانشگاه استکهلم سوئد در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد عبارت اند از:

رشته های مقطع کارشناسی دانشگاه استکهلم

پنج رشته در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی:

 • تجارت بین المللی و سیاست
 • تجارت، اخلاق و پایداری
 • مطالعات آمریکای لاتین با تخصص زبان پرتغالی
 • مطالعات آمریکای لاتین با تخصص زبان اسپانیایی
 • علوم زمین، آموزش از راه دور

رشته های کارشناسی ارشد دانشگاه استکهلم

 • هنر، طراحی و رسانه (5 گرایش)
 • تجارت و مدیریت (9 گرایش)
 • علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات (4 گرایش)
 • مهندسی و فناوری (2 گرایش)
 • محیط زیست و کشاورزی (10 گرایش)
 • علوم انسانی (25 گرایش)
 • حقوق (5 گرایش)
 • پزشکی و سلامت (2 گرایش)
 • علوم طبیعی و ریاضیات (23 گرایش)
 • علوم اجتماعی (18 گرایش)

دانشگاه لوند Lund University

دانشگاه لوند در سوئد به عنوان یکی از 100 دانشگاه برتر جهان رتبه بندی شده است. این دانشگاه با مشکلات پیچیده و چالش های جهانی مقابله می کند و تلاش می کند تا اطمینان حاصل کند که دانش و نوآوری به نفع جامعه است. رشته های دانشگاه لوند سوئد در حوزه های آموزش و تحقیق در زمینه های مهندسی، علوم، حقوق، علوم اجتماعی، اقتصاد و مدیریت، پزشکی، علوم انسانی، الهیات، هنرهای زیبا، موسیقی و نمایش است. در شهر لوند سوئد علاوه بر دانشگاه لوند آکادمی هنرهای زیبا از دانشگاه های هنر سوئد نیز وجود دارد. از رشته های دانشگاه لوند سوئد در مقطع کارشناسی ارشد این موارد را می توان نام برد:

رشته های کارشناسی ارشد در دانشگاه لوند

 • هنر، طراحی و رسانه (16 گرایش)
 • تجارت و مدیریت (16 گرایش)
 • علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات (1 گرایش)
 • مهندسی و فناوری (7 گرایش)
 • محیط زیست و کشاورزی (4 گرایش)
 • علوم انسانی (24 گرایش)
 • حقوق (3 گرایش)
 • پزشکی و سلامت (3 گرایش)
 • علوم طبیعی و ریاضیات (25 گرایش)
 • علوم اجتماعی (20 گرایش)

خدمات موسسه رویال مهاجرت در مورد اپلای دانشگاه های سوئد

هر سال بسیاری از متقاضیان ایرانی برای تحصیل در دانشگاه های سوئد اپلای می کنند. از میان تعداد زیادی از این متقاضیان بسیاری موفق به اخذ پذیرش تحصیلی نمی شوند، چون از شرایط پذیرش دانشگاه های سوئد اطلاع ندارند. توصیه ما مشاوران موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت به همه این متقاضیان این است که با وکلا و مشاوران آگاه ما مشاوره کنند. مشاوران موسسه ما با آگاهی از شرایط تحصیل در دانشگاههای سوئد، دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران و اطلاع از بهترین رشته تحصیلی در سوئد راهنمایی های سودمندی به متقاضیان ارائه دهند. همین حالا با مشاوران موسسه ما تماس بگیرید و با اطلاع از شهریه دانشگاه های سوئد و نحوه اپلای خود را برای مهاجرت به سوئد برتر اروپایی آماده کنید.

دانشگاه گوتنبرگ University of Gothenburg

دانشگاه گوتنبرگ با دارا بودن کیفیت تحصیلی بسیار بالا با چالش های اجتماعی روبرو می شود. این دانشگاه با 37.000 دانشجو و 6.000 کارمند بیشتر به مکانی بزرگ و الهام بخش برای کار و تحصیل با جریان مداوم دانش و ایده های جدید تبدیل شده است. تحقیقات قوی و برنامه های مطالعاتی جذاب، دانشمندان و دانشجویان را از سراسر جهان به این دانشگاه جذب می کند. دانشگاه گوتنبرگ دارای گواهینامه زیست محیطی است و فعالانه برای توسعه پایدار کار می کند. با دانش جدید و دیدگاه های جدید، دانشگاه گوتنبرگ به آینده ای بهتر کمک می کند. رشته های دانشگاه گوتنبرگ سوئد در حوزه های هنر و طراحی، علوم کامپیوتر، علوم انسانی، پزشکی و علوم اجتماعی و غیره است. از مهم ترین رشته های دانشگاه گوتنبرگ سوئد در مقطع کارشناسی ارشد موارد زیر را می توان نام برد:

رشته های دانشگاه گوتنبرگ سوئد در مقطع کارشناسی ارشد

 • هنر، طراحی و رسانه (10 گرایش)
 • تجارت و مدیریت (14 گرایش)
 • علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات (4 گرایش)
 • مهندسی و فناوری (3 گرایش)
 • علوم انسانی (2 گرایش)
 • پزشکی و سلامت (2 گرایش)
 • علوم طبیعی و ریاضی (11 گرایش)
 • علوم اجتماعی (14 گرایش)

دانشگاه لینائوس Linnaeus University

دانشگاه لینائوس در رتبه‌بندی آکادمیک دانشگاه‌ های جهان توسط دانشگاه شانگهای جیائو تونگ رتبه ۸۰۱ را به خود اختصاص داده است و بر اساس بررسی ‌های دانشجویان در سایت های معتبر به عنوان بهترین مکان برای تحصیل و تجربه زندگی دانشجویی در رتبه 4.1 از 5 رتبه ‌بندی شده است. دانشگاه لینائوس در جنوب شرقی سوئد یک دانشگاه مدرن و بین المللی با بالاترین کیفیت ممکن در آموزش است. تحصیل در دانشگاه لینائوس در محیطی اکادمیک، با نوآوری های مدرن و جهانی انجام می شود. دانشگاه Linnaeus  به دلیل دارا بودن ویژگی های بین المللی قوی خود با بیش از 80 دانشگاه همکاری های علمی دارد. این دانشگاه در لیست دانشگاه های سوئد و بهترین دانشگاه  سوئد یک انتخاب عالی برای دانشجویان بین المللی است. از مهم ترین رشته های دانشگاه لینائوس سوئد در مقطع کارشناسی ارشد موارد زیر را می توان نام برد:

رشته های تحصیلی دانشگاه لینائوس سوئد در مقطع کارشناسی ارشد

 • تجارت و مدیریت (15 گرایش)
 • علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات (10 گرایش)
 • مهندسی و فناوری (9 گرایش)
 • علوم طبیعی و ریاضی (8 گرایش)
 • مطالعات محیطی و علوم زمین (6 گرایش)
 • علوم اجتماعی (6 گرایش)
 • هنر، طراحی و معماری (5 گرایش)
 • روزنامه نگاری و رسانه (4 گرایش)
 • علوم انسانی (3 گرایش)
 • حقوق (3 گرایش)
 • پزشکی و سلامت (2 گرایش)
 • کشاورزی و جنگلداری (1 گرایش)
 • علوم و حرفه های کاربردی (1 گرایش)
 • توریسم اوقات فراغت و ورزش (1 گرایش)

دانشگاه بوراس University of Boras

دانشگاه بوراس در کشور سوئد در سال 1977 تأسیس شد. این دانشگاه بر این باور است که دانش و مهارت هایی را به دانشجویان خود آموزش می دهد که بتوانند در زندگی کاری خود از آن ها استفاده کنند. در دانشگاه بوراس، دانشجویان می توانند از بین بیش از 60 برنامه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برنامه و رشته تحصیلی مرتبط با شغل آینده خود را انتخاب کنند. این دانشگاه در لیست دانشگاه های برتر سوئد برنامه های منحصر به فردی را در بسیاری از زمینه های موضوعی ارائه می دهد و دانشجویان را از سراسر جهان جذب می کند. با همکاری نزدیک با تجارت، صنعت و بخش دولتی، برنامه های تحقیقاتی و آموزشی این دانشگاه از استانداردهای بین المللی بالایی برخوردار است و به طور کلی با جامعه مرتبط است. دانشگاه بوراس یادگیری، دانش و نوآوری با کیفیت بالا را در یک محیط بین المللی و با ارتباط اجتماعی قابل توجهی تقویت می کند. از مهم ترین رشته های تحصیلی دانشگاه بوراس در سوئد موارد زیر را می توان نام برد:

رشته های تحصیلی دانشگاه بوراس در مقطع کارشناسی ارشد

 • علوم و حرفه های کاربردی (9 گرایش)
 • هنر، طراحی و معماری (4 گرایش)
 • تجارت و مدیریت ( 4 گرایش)
 • مهندسی و فناوری (3 گرایش)
 • مطالعات محیطی و علوم زمین (3 گرایش)
 • علوم طبیعی و ریاضیات (2 گرایش)
 • علوم انسانی (1 گرایش)
 • علوم اجتماعی (1 گرایش)

دانشگاه لولئو Luleå University of Technology

دانشگاه لولئو سوئد به عنوان دانشگاه فناوری و دانشگاه تحقیقاتی در شهر نوربوتن سوئد واقع شده است. این دانشگاه دارای چهار پردیس واقع در منطقه قطب شمال در شهرهای  Luleå، Kiruna، Skellefteå  و Piteå است. این دانشگاه با بیش از 19.000 دانشجو و حدود 1.500 کارمند، یک موسسه دانشگاهی متوسط در سوئد و شمالی ترین موسسه فناوری اسکاندیناوی است. دانشگاه صنعتی Luleå به طور مداوم در بین دانشگاه های برتر جهان به ویژه در رشته های علوم معدن، علوم مواد، مهندسی، علوم کامپیوتر، رباتیک و علوم فضایی رتبه بندی می شود. این دانشگاه به دلیل همکاری ‌های پیشگامانه ‌اش با شرکای صنعتی مختلف، مانند LKAB، Ericsson، Boliden، ABB، و Epiroc و میزان بالای تحقیقات شناخته شده است. این دانشگاه برنامه های تحقیقاتی چشمگیری را ارائه می دهد که اکثراً تحقیقات کاربردی هستند و با همکاری نزدیک با شرکت های بین المللی و ملی انجام می شوند. گردش مالی این تحقیق بیش از 90 میلیون یورو است و 70 موضوع تحقیقاتی را پوشش می دهد. از رشه های تحصیلی دانشگاه لولئو سوئد موارد زیر را می توان نام برد:

رشته های تحصیلی دانشگاه لولئو

 • طراحی ماشین
 • حسابداری
 • ریاضیات کاربردی
 • مهندسی سیستم
 • فیزیک کاربردی
 • آموزش ریاضی
 • معماری
 • علوم جوی
 • علوم رسانه و ارتباطات
 • علوم پزشکی
 • فناوری صوتی
 • فناوری پزشکی
 • کنترل خودکار
 • مهندسی فرآیندهای بیوشیمیایی
 • فرآوری مواد معدنی
 • مهندسی معدن
 • مصالح ساختمانی و سنگ
 • مدیریت ساخت و ساز و فناوری ساختمان
 • بهره برداری و نگهداری سیستم های فیزیکی
 • زمین شناسی
 • طراحی
 • هنرهای نمایشی
 • اقتصاد فراگیر
 • آموزش فیزیوتراپی
 • مهندسی برق
 • علوم سیاسی
 • سیستم های الکترونیکی
 • متالورژی
 • مهندسی انرژی
 • نوآوری محصولات
 • آکوستیک مهندسی
 • فناوری و لجستیک
 • کیفیت مواد مهندسی
 • روانشناسی
 • مهندسی رباتیک و هوش مصنوعی
 • پردازش سیگنال
 • آموزش زبان انگلیسی
 • کارآفرینی و نوآوری
 • مکانیک تجربی
 • مکانیک جامدات
 • سیستم های فضایی
 • فیزیک تجربی
 • مهندسی سازه
 • ژئوفیزیک اکتشافی
 • مکانیک سیالات
 • آموزش زبان سوئدی
 • مهندسی آب

دانشگاه یونکوپینگ Jönköping University

دانشگاه یونکوپینگ به عنوان بهترین دانشگاه سوئد در لیست دانشگاه هاي سوئد در حدود 10.000 دانشجو دارد که از این تعداد 1.500 دانشجوی بین المللی هستند. این دانشگاه یکی از دانشگاه های برتر در زمینه تبادل دانشجوی بین المللی و از بهترین دانشگاه های سوئد از نظر جذب دانشجویان بین المللی است. دانشگاه یونکوپینگ یکی از دانشگاه‌ های پیشرو سوئد در زمینه بین ‌المللی ‌سازی است و برنامه تبادل گسترده‌ای با دیگر دانشگاه های جهان دارد. دانشگاه یونکوپینگ (JU) یکی از 3 موسسه آموزش عالی خصوصی و غیرانتفاعی سوئدی است که حق اعطای مدرک دکترا را دارد. دانشگاه یونکوپینگ با مشخصات متمرکز، بین المللی شدن، روحیه کارآفرینی و همکاری با دیگر دانشگاه های جهان دوره ها و برنامه های تحصیلی را به زبان انگلیسی در هر سه مقطع  کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می دهد. از مهم ترین رشته های تحصیلی دانشگاه یونکوپینگ سوئد موارد زیر را می توان نام برد:

رشته های تحصیلی دانشگاه یونکوپینگ در مقطع کارشناسی ارشد

 • تجارت و مدیریت (13 گرایش)
 • مهندسی و فناوری (6 گرایش)
 • علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات (4 گرایش)
 • علوم اجتماعی (4 گرایش)
 • هنر، طراحی و معماری (2 گرایش)
 • آموزش و پرورش (1 گرایش)
 • مطالعات محیطی و علوم زمین (1 گرایش)
 • روزنامه نگاری و رسانه (1 گرایش)
 • پزشکی و سلامت (1 گرایش)
 • علوم طبیعی و ریاضیات ( 1 گرایش)

 

دانشگاه تکنولوژی چالمرز Chalmers University of Technology

دانشگاه چالمرز یکی از بهترین موسسه ها برای تحصیل در دانشگاههای سوئد در سال 1829 در نتیجه کمک مالی مدیر شرکت هند شرقی سوئد، ویلیام چالمرز تاسیس شد. این دانشگاه همواره در بین 100 دانشگاه مهندسی برتر جهان قرار دارد. آموزش در Chalmers به شدت با تحقیقات پیشرفته در زمینه های خاص مرتبط است. بیش از یک سوم دانشجویان برنامه های کارشناسی ارشد این دانشگاه از دانشجویان بین المللی هستند. مدت زمان تحصیل در همه برنامه ها دو سال است و پس از اتمام تحصیل به داوطلبان مدرک کارشناسی ارشد اعطا می شود. دانشگاه صنعتی چالمرز یک دانشگاه فناورانه تمام عیار با عمق علمی و وسعت بین رشته ای است. تحقیقات بنیادی محققان و دانشجویان دکتری این دانشگاه در مورد همه چیز، از کوچکترین اجزای سازنده ماده گرفته تا زیست شناسی سیستم ها و محصولات غذایی، مسائل آب و هوایی، ایمنی ترافیک و کهکشان های دور را دربر می گیرد. این محققان در همه تحقیقات با صنعت و بخش دولتی همکاری نزدیک دارند. چالمرز همچنین دارای فضای بین المللی قدرتمندی است که توسط مبادلات و همکاری با دانشگاه های پیشرو در سراسر جهان ایجاد شده است. برنامه های کارشناسی ارشد دانشگاه چالمز عبارت است از:

رشته های تحصیلی دانشگاه چالمرز در مقطع کارشناسی ارشد

 • مهندسی و فناوری (26 گرایش)
 • علوم طبیعی و ریاضی (11 گرایش)
 • علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات (8 گرایش)
 • مطالعات محیطی و علوم زمین (8 گرایش)
 • هنر، طراحی و معماری (7 گرایش)
 • تجارت و مدیریت (6 گرایش)
 • علوم اجتماعی (2 گرایش)
 • کشاورزی و جنگلداری (1 گرایش)

موسسه سلطنتی فناوری KTH

از زمان تأسیس در سال 1827، مؤسسه سلطنتی فناوری KTH در استکهلم به یکی از دانشگاه‌های فنی و مهندسی پیشرو اروپا و همچنین مرکز کلیدی استعدادهای فکری و نوآوری تبدیل شده است. موسسه سلطنتی فناوری KTH در لیست بهترین دانشگاه های استکهلم سوئد به عنوان بزرگترین موسسه تحقیقاتی و آموزشی فنی سوئد و خانه دانشجویان، محققان و اساتید از سراسر جهان محسوب می شود. این موسسه در پی یافتن راه حل های پایدار برای برخی از بزرگترین چالش های بشریت با صنعت و جامعه است. 5 پردیس KTH در استکهلم بزرگ، بیش از 13.000 دانشجوی تمام وقت، بیش از 1.700 دانشجوی دکترا و تقریباً 3.600 کارمند تمام وقت از ویژگی های بهترین دانشگاه های استکهلم محسوب می شود. تحقیقات پایه و کاربردی در کنار هم در KTH انجام می شود و تحقیقات بین رشته ای به موازات کار در زمینه های خاص انجام می شود. این موسسه فناوری از دانشگاه های سوئد استکهلم یک برنامه 3 ساله کارشناسی را به زبان انگلیسی در موضوع فناوری اطلاعات و ارتباطات و یک برنامه کارشناسی ارشد 2 ساله به زبان انگلیسی را برای دانشجویان دارای مدرک کارشناسی یا معادل آن ارائه می دهد. پلتفرم‌ های تحقیقاتی KTH همکاری میان رشته‌ای را ترویج می ‌کنند که شرایطی را برای دانش جدید و پیشرو فراهم می‌کند که به حل چالش ‌های آینده کمک می‌کند. از رشته های دانشگاه استکهلم سوئد موارد زیر را می توان نام برد:

رشته های تحصیلی موسسه سلطنتی فناوری در مقطع کارشناسی ارشد

 • مهندسی و فناوری (4 گرایش)
 • علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات (15 گرایش)
 • علوم طبیعی و ریاضیات (15 گرایش)
 • تجارت و مدیریت (11 گرایش)
 • هنر، طراحی و معماری (9 گرایش)
 • مطالعات محیطی و علوم زمین (7 گرایش)
 • پزشکی و سلامت (4 گرایش)
 • توریسم، اوقات فراغت و ورزش (1 گرایش)
 • روزنامه نگاری و رسانه (1 گرایش)

چه زمانی و کجا برای ویزای دانشجویی در سوئد اقدام کنیم؟

دانشجویان بین المللی می تواند به صورت آنلاین در وب سایت اداره مهاجرت سوئد یا در سفارت یا کنسولگری محلی سوئد در کشور خود درخواست دهند. اگر درخواست آنلاین را انتخاب کنند، زمان رسیدگی بلافاصله شروع می ‌شود و مدت زمان بررسی پرونده کوتاه ‌تر می‌شود، زیرا مدارک مستقیماً به اداره مهاجرت سوئد ارسال می شوند. مدت زمان پردازش ویزا به مدارک موجود در پرونده دانشجو بستگی دارد. دانشجویان برای عکسبرداری و انگشت نگاری و دریافت کارت اقامت خود باید به سفارت یا کنسولگری سوئد در کشور خود مراجعه کنند. نتیجه ویزا و مجوز اقامت از طریق ایمیل اعلام می ‌شود و دانشجو ملزم به گرفتن وقت ملاقات و جمع ‌آوری مدارک با تصمیم رسمی خواهد بود. نتیجه ویزای تحصیلی نیز برای دانشگاه دانشجو ارسال می شود. بنابراین دانشجو باید هر چه زودتر برای اخذ ویزای دانشجویی و اجازه اقامت اقدام کند، زیرا زمان انتظار معمولی حدود 2 تا 3 ماه است. هنگام درخواست ویزا در سفارت محلی، باید نسخه اصلی مدارک مورد نیاز را نیز ارائه دهد. دانشجویان هنگام ارسال درخواست ویزای خود باید مصاحبه انجام دهند، برای تعیین وقت مصاحبه از سفارت اقدام کنند و در روز مصاحبه پاسپورت و کپی اصلی مدارک را به همراه داشته باشند.

مدرک زبان مورد نیاز برای اپلای دانشگاه سوئد

دانشگاه‌ هاي سوئد برای تحصیل دانشجویان بین المللی به زبان سوئدی یا انگلیسی نیازمند مدرکی مبنی بر مهارت زبان هستند که بخشی از پذیرش موفق در دانشگاه سوئد است. اداره مهاجرت سوئد نامه پذیرش دانشگاه را مطالبه می کند. دانشگاهای سوئد برنامه های تحصیلی را به دو زبان سوئدی و انگلیسی ارائه می دهند. با این حال، بیشتر برنامه های تحصیلی انگلیسی برای تحصیلات تکمیلی (دوره های کارشناسی ارشد و دکترا) در دسترس هستند. آزمون های زبان انگلیسی مورد قبول برای تحصیل در دانشگاه های سوئد و تحصیل به زبان انگلیسی عبارت است از:

 • مدرک زبان آکادمیک PTE
 • مدرک زبان آیلتس آکادمیک
 • مدرک زبان تافل iBT
 • مدرک زبان دولینگو Duolingo
 • مدرک زبان پیشرفته C1

مدارک مورد نیاز برای ویزای دانشجویی در سوئد

دانشجویان بین المللی پس از اپلای دانشگاه های کشور سوئد و اخذ پذیرش باید مدارک لازم را برای اخذ ویزای تحصیلی ارائه دهند. از مهم ترین مدارک لازم اخذ ویزای تحصیلی سوئد موارد زیر را می توان نام برد:

 • رسید پرداخت هزینه درخواست مجوز اقامت 145 یورو
 • کپی صفحات پاسپورت با اطلاعات شخصی، مدت اعتبار و مجوز اقامت
 • نامه پذیرش از دانشگاههای معتبر سوئد برای تحصیل در دوره تمام وقت (برای تحصیل دکترا مدت دوره باید مشخص شود.)
 • ارائه بیمه نامه درمانی جامع با پوشش کامل (اگر مدت تحصیل کمتر از یک سال باشد.)
 • گواهی تمکن مالی و صورت‌ حساب بانکی مبنی بر تامین هزینه های زندگی و تحصیل در سوئد (حداقل ۸۴۰ یورو در ماه یا ۱۶۵ یورو در ماه با دریافت غذا و اقامت رایگان)
 • گواهی تمکن با ارائه مدت زمان تحصیل و ترجمه به انگلیسی
 • مدارکی مبنی بر دریافت بورسیه تحصیلی سوئد، کمک هزینه دانشجویی یا در مورد دانشجویان دکترا، کمک هزینه تحصیلی یا استخدام در تحقیقات

سخن آخر

در این مقاله در مورد دانشگاه های سوئد و چگونگی اپلای در آن ها در سال 2023-2024  اطلاعات جالبی ارائه شد و به این پرسش ها پاسخ داده شد که شرایط اپلای دانشگاه سوئد در هر مقطع تحصیلی چگونه است؟ و بهترین دانشگاههای سوئد کدامند؟ برای آگاهی از شرایط اخذ پذیرش و اپلای دانشگاه های معتبر کشور سوئد می توانید با مشاوران موسسه رویال مهاجرت مشاوره کنید. مشاوران موسسه ما با ارائه خدمات مشاوره ای رایگان شما را در مسیر مهاجرت به کشورهای اروپایی تنها نمی گذارند. وکیل مهاجرت به سوئد تا انتهای فرآیند مهاجرت در کنار شما خواهد بود.

سؤالات متداول درباره  چگونگی اپلای به دانشگاه های سوئد

مدرک زبان آکادمیک  PTE، مدرک زبان آیلتس آکادمیک، مدرک زبان تافل  iBT، مدرک زبان دولینگو Duolingو مدرک زبان پیشرفته C1 می باشد.

دانشجو باید دوره دبیرستان را با 60 درصد نمره تمام کرده باشد و قبل از ثبت نام در یک برنامه تحصیلی دانشگاه سوئد، سن 18 سالگی را تکمیل کرده باشد.

دانشجو باید مدرک کارشناسی خود را از یک دانشگاه معتبر بین المللی دریافت کرده باشد یا دارای یا مدرک معادل Kandidatexamen سوئد باشد.

مدرک قبلی دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد باید در همان رشته تحصیلی دکتری باشد.

مؤسسه کارولینسکا، دانشگاه اوپسالا، دانشگاه لوند، دانشگاه استکهلم و مؤسسه سلطنتی فناوری KTH Royal Institute of Technology می باشند.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت