تحصیل در مجارستان

تحصیل در کشور مجارستان در اغلب مقاطع و رشته‌ها به‌خصوص زیرشاخه‌های رشته فنی و مهندسیبرای متقاضیان بین‌المللی امکان‌پذیر می‌باشد. همچنین با توجه به بورسیه‌های ارائه‌شده توسط دانشگاه‌های برتر و دولت این کشور، امکان تحصیل رایگان برای افرادی که شرایط دریافت این بورسیه‌ها را داشته باشند نیز فراهم است. آیا شما هم متقاضی رفتن به مجارستان و تحصیل در این کشور اروپایی هستید؟ پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

مجارستان کشوری زیبا واقع در قلب قاره اروپا می‌باشد که پایتخت آن شهر بوداپست است. این کشور از اعضای پیمان شینگن بوده و افراد می‌توانند با اخذ ویزای آن، به‌راحتی به دیگر کشورهای عضو شینگن رفت‌وآمد داشته باشند. نظام حاکم در این کشور دموکراسی می‌باشد و از همسایه‌های آن می‌توان به اوکراین، کرواسی، اتریش، صربستان، اسلواکی و… اشاره کرد. زبان رسمی در مجارستان مجاری، دین رسمی مردم مسیحیت و واحد پولی آن فارینت می‌باشد.

درخواست فوری مشاوره

  درخواست فوری مشاوره

   تحصیل در مجارستان و خدمات مؤسسه رویال مهاجرت

   رفتن از کشوری به کشور دیگر به‌منظور تحصیل هرچند ساده به نظر می‌رسداما پیچیدگی و سختی‌های خاص خود را دارد. دریافت مشاوره از افرادی متخصص که دارای تجربه و سابقه ای مملوء از پرونده‌های موفق در این زمینه هستند، موجب می‌شود تا نگرانی‌های متقاضیان از بابت روند پیشروی پرونده‌شان کاهش یابد.

   شرایط تحصیل در مجارستان

   تعداد دانشجویان بین‌المللی که به‌منظور تحصیل به مجارستان رفته‌اند، به بیش از 30 هزار نفر می‌رسد. در کشور مجارستان، تدریس زبان انگلیسی به دانش آموزان از مقطع دبستان آغازشده و نظام آموزشی نیز از سیستم بولونیا پیروی می‌کند. این سیستم اغلب در کشورهای اروپایی مورداستفاده واقع گردیده و در آن به‌جای معدل از امتیازبندی استفاده می‌شود. درنهایت نیز به نتایج کسب‌شده توسط دانش‌آموزان در انتهای هر ترم، از 1 تا 5 امتیاز داده می‌شود.

   تحصیل در کشور مجارستان در سه مقطع ابتدایی، دبیرستان و دانشگاه صورت می‌پذیرد. همچنین تحصیل در دانشگاه‌های این کشور، در یکی از سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری انجام می شود. امکان تحصیل در مجارستان بدون مدرک زبان و یا به زبان آلمانی، امکان اشتغال به کار در حین تحصیل و همچنین امکان اخذ اقامت دائم پس از اتمام تحصیل در این کشور نیز فراهم می‌باشند.

   تحصیل مقاطع مختلف در مجارستان

   در ادامه به بررسی شرایط تحصیل در مقاطع مختلف در کشور مجارستان خواهیم پرداخت.

   تحصیل مقطع دبستان در مجارستان

   مقطع دبستان در نظام آموزشی مجارستان، سیکل یا دوره اول نامیده می‌شود. این مقطع تحصیلی دانش آموزان 7 الی 14 سال را شامل شده و دارای 8 سطح مختلف می‌باشد که این 8 سطح درواقع همان شرایط سنی تحصیل در مجارستان برای مقطع دبستان می‌باشند. ویزای همراهی که به متقاضیان مهاجرت تحصیلی به مجارستان داده می‌شود، در اغلب موارد برای دانشجویان کارشناسی ارشد و بالاتر بوده و به دانش آموزان تعلق نمی‌گیرد.

   همچنین این ویزا برای والدین دانش آموزان نیز تحت شرایطی خاص و توسط اداره مهاجرت مجارستان صادر می‌گردد؛ بنابراین دانش آموزان به‌منظور تحصیل در مجارستان باید قیمی قانونی در این کشور داشته و یا در مدارس شبانه‌روزی مشغول به تحصیل شوند.

   8 سطح دبستان در نظام‌آموزشی مجارستان عبارت‌اند از:

   1. دانش‌آموزان 6 تا 7 ساله
   2. دانش‌آموزان 7 تا 8 ساله
   3. دانش‌آموزان 8 تا 9 ساله
   4. دانش‌آموزان 9 تا 10 ساله
   5. دانش‌آموزان 10 تا 11 ساله
   6. دانش‌آموزان 11 تا 12 ساله
   7. دانش‌آموزان 12 تا 13 ساله
   8. دانش‌آموزان 13 تا 14 ساله

   تحصیل در کشور مجارستان

   تحصیل مقطع دبیرستان در مجارستان

   تحصیل دبیرستان در مجارستان نیز در 3 سطح انجام می‌شود که اگر بخواهیم آن را با دبیرستان در ایران معادل‌سازی نماییم به شکل دوره اول، دوره دوم و پیش‌دانشگاهی می‌باشد. نظام‌آموزشی مجارستان برای این مقطع‌تحصیلی، مطابق با نظام آموزشی اروپا بوده و دانش‌آموزان 16 تا 18 ساله را شامل می‌شود. ویزای همراه برای محصلان مقطع دبیرستان نیز صادر نمی‌شود؛ مگر اینکه افراد دارای شرایطی‌خاص باشند، دارای قیمی قانونی در مجارستان باشند و یا در مدارس شبانه‌روزی این کشور مشغول به تحصیل شوند.

   تحصیل در دانشگاه در مجارستان

   دانشگاه‌های کشور مجارستان، باوجود هزینه‌های پایین‌تر نسبت به دیگر دانشگاه‌های اروپایی، از کیفیت و سطح تحصیلی بالایی برخوردار هستند. تحصیل دانشگاهی در این کشور، در سه مقطع‌تحصیلی کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری صورت می‌گیرد که در ادامه به شرایط موجود برای هریک از آنها خواهیم پرداخت.

   • مقطع کارشناسی

   مدت‌زمان لازم برای گذراندن مقطع‌تحصیلی کارشناسی در دانشگاه‌های مجارستان 3 الی 4 سال است. یکی از مهم‌ترین ملزومات گذراندن این مقطع در مجارستان، داشتن دیپلم معتبر می‌باشد. نکته قابل‌توجه این است که امکان تحصیل در مجارستان بدون مدرک زبان برای این مقطع فراهم بوده و متقاضی بسته به دانشگاه خود، می‌تواند یکی از زبان‌های انگلیسی یا آلمانی را حین تحصیل بیاموزد.

   برترین کشورها برای تحصیل

   تحصیل در آلمان   تحصیل در کانادا   تحصیل در ترکیه   تحصیل در فرانسه   تحصیل در انگلستان    تحصیل در سوئد   تحصیل در مجارستان تحصیل در اسپانیا تحصیل در دانمارک تحصیل در اتریش تحصیل در ایتالیا تحصیل در آمریکا تحصیل در هلند

   • مقطع کارشناسی ارشد

   مدت‌زمان لازم برای پشت سر گذاشتن مقطع کارشناسی‌ارشد در مجارستان 1 الی 2 سال می‌باشد. مهم‌ترین شرط آن نیز داشتن لیسانسی معتبر می‌باشد و تنها نکته قابل‌توجه در این بخش، یکسان بودن رشته‌تحصیلی متقاضی در مقطع کارشناسی و ارشد می‌باشد. محصلان ارشد نیز مانند مقطع کارشناسی، نیازی به ارائه مدرک‌زبان ندارند و می‌توانند در حین تحصیل و با توجه به دانشگاه خود، به یادگیری زبان آلمانی یا انگلیسی بپردازند.

   • مقطع دکتری

   برای گذراندن مقطع دکتری در مجارستان 3 الی 5 سال زمان لازم است که شروط ورود به این مقطع نیز داشتن مدرک کارشناسی‌ارشد معتبر و یکسان بودن رشته‌تحصیلی در مقاطع کارشناسی و ارشد می‌باشد. تحصیل در مجارستان بدون مدرک‌زبان در مقطع دکتری، برای متقاضیان غیر بورسیه‌ای و با شرط یادگیری زبان حین تحصیلامکان‌پذیر می‌باشد.

   برای اطلاع از تمامی شرایط اخذ ویزای تحصیلی مجارستان در مقاطع مختلف تحصیلی، می‌توانید از طریق شماره‌های مندرج در سایت، با کارشناسان ما در این زمینه تماس گرفته و از راهنمایی‌های آنها بهره‌مند شوید.

   دکترا مجارستان

   تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

   تحصیل و یا پذیرش در دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی مجارستان، نسبت به سایر رشته‌های تحصیلی این کشور بیشترین متقاضیان را دارد. یکی از بهترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌ها به‌منظور تحصیل پزشکی در مجارستان، سملوایز است که واقع در بوداپست و مورد تأیید ایران نیز می‌باشد. تحصیل در این دانشگاه به زبان‌های مجاری، انگلیسی و آلمانی انجام می‌شود. هزینه تحصیل پزشکی در مجارستان، مبلغی حدود 13000 تا 15000 دلار در سال و نسبت به دیگر کشورهای اروپایی مقرون‌به‌صرفه می‌باشد. همچنین هزینه تحصیل دندانپزشکی در مجارستان نیز چیزی حدود 15000 تا 17000 دلار در سال است.

   تحصیل دوره‌های زبان در مجارستان

   با توجه به این‌که کشور مجارستان یکی از اعضای پیمان‌شینگن است؛ تحصیل در این کشور می‌تواند فرصتی بسیار مناسب برای راه‌یابی به کشورهای پیشرفته اروپایی باشد. به همین دلیل است که دوره زبان آلمانی در مجارستان و دوره زبان انگلیسی در مجارستان، امروزه طرفداران بسیاری میان دانشجویان بین‌المللی دارند.

   نکته قابل‌توجه در مورد این دوره‌ها، این است که کالج‌های زبان مجارستان، مورد تأیید وزارت علوم‌و‌تحقیقات ایران می‌باشند. دوره‌های زبان آلمانی و انگلیسی که به آنها اشاره کردیم، جزو پرطرفدارترین دوره‌های برگزارشده در این کشور هستند که دانشجویان می‌توانند حین تحصیل خود، آنها را نیز پشت سر بگذارند.

   مدارک لازم به‌منظور تحصیل در مجارستان

   مدارک موردنیاز برای تحصیل در مجارستان عبارت‌اند از:

   • اصل تمامی مدارک هویتی مانند شناسنامه و ترجمه آنها
   • اصل تمام مدارک تحصیلی و ترجمه آنها
   • اصل و ترجمه ریزنمرات کسب‌شده توسط متقاضی در تمام مقاطع تحصیلی
   • اصل و کپی پاسپورت معتبر
   • نمره زبان آیلتس
   • مدارک مربوط به پروپوزال، تألیف کتاب، تحقیقات و یا مقالات ISI (با توجه به مقطع تحصیلی)

   هزینه‌های تحصیل در مجارستان

   متقاضیان باید هزینه تحصیل در مجارستان را برای گذراندن مقاطع مختلف تحصیلی پرداخت نمایند. این هزینه در دانشگاه برای هر دانشجو، چیزی حدود 500 الی 600 یورو در هر ترم می‌باشد. این هزینه برای رشته‌های فنی و مهندسی به مبلغی حدود 16 الی 25 هزار یورو و برای رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی به 3 الی 4 هزار یورو در هر ترم می‌رسد.

   در ابتدای ثبت‌نام نیز، از هر دانشجو مبلغی حدود 15 یورو برای امتحانات و ثبت‌نام اخذ می‌شود. برای اطلاع دقیق از هزینه‌های زندگی و تحصیل مقاطع مختلف در کشور مجارستان می‌توانید از طریق شماره‌های مندرج در سایت با مشاورین ما در ارتباط بوده و از راهنمایی های آنها بهره‌مند شوید.

   برترین دانشگاه‌های مجارستان به‌منظور تحصیل

   یکی از بهترین راه‌ها برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان، اخذ پذیرش از دانشگاهی در این کشور می‌باشد. ازجمله شهرهای مجارستان که دارای دانشگاه‌های معتبر می‌باشند می‌توان به پچ، بوداپست، سگد، میشکولتس و دبرسن اشاره کرد. برترین دانشگاه‌های مجارستان برای تحصیل عبارت‌اند از:

   • دانشگاه فنی و اقتصادی بوداپست
   • دانشگاه استرهازی کارولی
   • دانشگاه آندراسی بوداپست
   • دانشگاه دبرسن
   • کالج اویسینا مجارستان
   • دانشگاه کوروینوس بوداپست

   رنکینگ جهانی دانشگاه های مجارستان

   کار پس از گذراندن تحصیل در مجارستان

   دانشجویانی که مشغول تحصیل در کشور مجارستان هستند، با توجه به مقطع تحصیلی خود اجازه دارند در هفته حدود 20 الی 30 ساعت کار کنند. این مورد یکی از مزایای تحصیل در مجارستان می‌باشد؛ چراکه با این روش افراد می‌توانند هزینه‌های تحصیل وزندگی خود را بدهند. متقاضیان می‌توانند پس از پایان تحصیلات‌شان، نوع ویزای تحصیلی مجارستان خود را به ویزای کاری تغییر داده و در این کشور مشغول به کار شوند. برای این کار دانشجو باید ابتدا در این کشور شغلی مناسب یافته و سپس درخواست ویزای کاری بدهد.

   سخن پایانی

   در این مقاله که تمامی مطالب آن توسط مشاوران و کارشناسان موسسه رویال مهاجرت گردآوری‌شده؛ تلاش کردیم تا تمامی نکات در مورد شرایط تحصیل در مجارستان را برای متقاضیان عزیز شرح دهیم. شما می‌توانید در صورت وجود هرگونه سؤال و یا درخواست برای اقدام، از طریق شماره‌ها و راه‌های ارتباطی مندرج در سایت با مشاوران ما تماس گرفته و از راهنمایی‌های آنها بهره‌مند شوید.

   سؤالات متداول درباره تحصیلدر مجارستان

   معمولاً کارفرمایان این زبان را جزو الزامات به‌حساب نمی‌آورند؛ اما برای تعامل با مردم مجارستان بهتر است زبان این کشور را بلد باشید.

   بله اغلب دانشگاه‌های این کشور مورد تأیید وزارت بهداشت در ایران می‌باشند.

   خیر مردم این کشور اغلب به زبان مجاری صحبت می‌کنند، مگر در نواحی توریستی که زبان انگلیسی نیز رایج است.

   مقالات مرتبط

   بورسیه مجارستان

   بورسیه تحصیلی مجارستان

   برنامه بورسیه تحصیلی مجارستان توسط دولت این کشور به‌منظور ترویج بین‌المللی شدن آموزش عالی و جذب بهترین دانشجویان خارجی از سراسر جهان ایجاد شد. بورسیه …

   دانشگاه های مجارستان

   دانشگاه های مجارستان

   دانشگاه های مجارستان با تاریخچه‌ای غنی و تاریخی که به قرون وسطی بازمی‌گردد، یکی از مقاصد پرطرفدار برای دانشجویان بین‌المللی در اروپا هستند. این کشور …

   تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

   تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

   تحصیل دندانپزشکی در مجارستان به‌عنوان یک مقصد محبوب برای دانشجویان بین المللی از سراسر جهان شناخته شده است. این کشور با دارا بودن دانشگاه‌های برجسته …

   کالج های مجارستان

   کالج های مجارستان

   ورود آسان به دانشگاه‌های اروپا در کنار سیستم آموزشی بسیار قوی، دلایل اصلی افزایش تقاضای مهاجرت تحصیلی به این قاره است. انتخاب دانشگاه یا کشور …

   تحصیل پزشکی در مجارستان

   تحصیل پزشکی در مجارستان

   یکی از مقاصد محبوب برای تحصیل پزشکی، کشور مجارستان است. این کشور با داشتن دانشگاه‌های معتبر و مدارک پزشکی بین‌المللی شناخته‌شده، به‌عنوان یک مقصد برجسته …

   مشاوره رایگان مهاجرت