تحصیل در آلمان

کشور آلمان به دلیل کیفیت و سطح بسیار بالای آموزش و فرصت‌های شغلی زیاد خود، به یک مقصد جذاب برای تحصیل تبدیل‌شده است. از دیگر دلایل علاقه زیاد دانشجویان بین‌المللی به آلمان، می‌توان به امکان تحصیل رایگان در آلمان و تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور اشاره کرد. همچنین در کشور آلمان دانشگاه‌های بسیار ممتازی وجود دارند که مدارک ارائه‌شده توسط این دانشگاه‌ها، مورد تأیید و احترام صاحبان مشاغل در سراسر جهان است. در ادامه این مطلب و با بررسی شرایط جدید تحصیل در آلمان با ما همراه باشید.

مزایای تحصیل در آلمان 

 با وجود دانشگاه‌هایی با سطح علمی بالا و شرایط اقتصادی و فرهنگی عالی این کشور، انگیزه‌های زیادی برای تحصیل در آلمان وجود دارد. مزایای تحصیل در این کشور نیز به این انگیزه‌ها می‌افزاید. از مهم‌ترین مزایای تحصیل در کشور زیبای آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انواع رشته‌ها و دوره‌های تحصیلی گوناگون
 • دانشگاه‌های برتر با رتبه‌های جهانی و سطح علمی بالا
 • وجود فرصت‌های شغلی زیاد برای دانشجویان بین‌المللی چه در حین تحصیل، چه بعد از فارغ‌التحصیلی
 • تحصیل در کشوری با وضعیت اقتصادی عالی و امن
 • حمایت زیاد دولت آلمان از دانشجویان بین‌المللی
 • امکان اخذ انواع بورسیه‌های تحصیلی دولتی و دانشگاهی
 • بعد از فارغ‌التحصیلی دولت آلمان به دانشجویانی که قصد دارند در این کشور اقامت داشته باشند، حدود یک تا دوسال فرصت می‌دهد تا شغل مورد نظر خود را پیدا کرده و از این طریق پس از تغییر ویزای تحصیلی به ویزای کار امکان اخذ اقامت در این کشور وجود دارد.
 • باتوجه‌به چالشی بودن زبان آلمانی، امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • امکان تحصیل رایگان به واسطه بورسیه‌های تحصیلی
 • امکان اخذ ویزای همراه برای خانواده دانشجو و امکان کار کردن به صورت تمام وقت با ویزای همراه
 • امکان کار پاره وقت برای دانشجویان در حین تحصیل
 • مقرون به‌صرفه‌تر بودن هزینه‌های تحصیل به‌خصوص در دانشگاه‌های خصوصی نسبت به دانشگاه‌های آمریکا و انگلیس

درخواست فوری مشاوره

  درخواست فوری مشاوره

    

   ویزای تحصیلی آلمان

    تحصیل در آلمان به عنوان یکی از کشورهای پیشرفته جهان یکی از بهترین شرایط و انتخاب‌های هر متقاضی می‌باشد. برای اخذ ویزای آلمان اولین قدم تلاش برای پذیرش در یکی از دانشگاه‌های این کشور می‌باشد. اگر بتوانید علاوه بر پذیرش از دانشگاه، بورسیه تحصیلی نیز دریافت کنید، هزینه‌های تحصیل شما به میزان چشمگیری کاهش می‌باید.

    بعد از ارسال مدارک به دانشگاه و تأیید دانشگاه، حال وقت آن است که برای جمع‌آوری سایر مدارک خود اقدام کنید. مدرک زبان، تمام سوابق تحصیلی به خصوص مدرک تحصیلی دوره قبل به همراه ریز نمرات، تأییدیه تمکن مالی، انگیزه نامه، سوابق پژوهشی و مدارک هویتی مورد نیاز می‌باشند. مدرک زبان تأثیری زیادی در پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی آلمان دارد. حتی اگر می‌خواهید به زبان انگلیسی تحصیل کنید، بهتر است تا سطح A2 زبان آلمانی بلد باشید. برای مدرک زبان انگلیسی نیز، در آزمون آیلتس نمره نهایی شما باید بالای 6.5 و در آزمون تافل نیز بهتر است بالای 100 باشد. برای اخذ ویزا باید تمامی مدارک به همراه ترجمه رسمی به سفارت ارائه دهید تا برای شما نوبت مصاحبه تعیین شود. این مصاحبه به صورت حضوری بوده و افسر پرونده مهاجرتی از شما سؤالاتی درباره خودتان، رزومه تحصیلی، تمکن مالی، اهداف دانشجو از انتخاب این کشور و دانشگاه و… خواهد پرسید. بعد از اتمام مصاحبه نیز یک کد رهگیری دریافت می‌کنید. حدود 2 تا 3 ماه بعد از مصاحبه نتیجه آن مشخص و اعلام می‌شود. در صورت تأیید، برای اخذ ویزا با همراه داشتن مدارک به سفارت مراجعه کرده و برچسب ویزا در پاسپورت شما حک می‌شود. با توجه به اینکه ممکن است چندین ماه برای صدور ویزا زمان نیاز باشد، هرچه زودتر مدارک را تحویل سفارت دهید، بهتر خواهد بود.

   برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام مشاوره در زمینه اخذ ویزای تحصیلی آلمان، و در نهایت شروع یک مسیر درست پیشنهاد می کنیم از یک مشاور یا وکیل مهاجرتی با تجربه کمک بگیرید. ما در مجموعه رویال مهاجرت با گردآوری مشاورین و وکلای باتجربه در زمینه اخذ انواع ویزا ها به خصوص ویزای تحصیلی و تعداد زیادی پرونده موفق مهاجرتی، یاری رسان شما عزیزان در این مسیر خواهیم بود.

    تحصیل پزشکی در آلمان

    تحصیل در رشته‌های پزشکی در بهترین دانشگاه‌های جهان همواره یکی از اهداف مهم علاقه مندان به این رشته‌ها می‌باشد. با توجه به سطح علمی و امکانات عالی دانشگاه‌های آلمان، کم‌هزینه‌بودن تحصیل، وضعیت اجتماعی و اقتصادی با ثبات و خوب این کشور، آلمان همیشه در لیست کشورهای مهاجر پذیر برای تحصیل پزشکی می‌باشد. طول دوره تحصیل در رشته پزشکی در آلمان 6 سال است و دانشجویان بعد از پایان دوره تحصیلی باید برای اخذ مجوز کار در آزمون ایالتی (Staatsexamen) شرکت کرده و نمره قبولی را کسب نمایند. همچنین تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های دولتی تنها به زبان آلمانی امکان پذیر است. به طور کلی دو راه برای تحصیل و پذیرش در رشته‌های پزشکی در آلمان وجود دارد.

    پذیرش از طریق کنکور سراسری ایران: اگر متقاضی در کنکور ایران رتبه خوبی برای تحصیل در پزشکی کسب کرده باشد. می‌تواند به مدت یک سال در دانشگاه‌های ایران تحصیل کرده و سپس برای پذیرش در یکی از دانشگاه‌های پزشکی آلمان اقدام کند. دانشجویان در صورت نیاز باید در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های المان که به زبان آلمانی برگزار می‌شود، شرکت کنند. از مهم‌ترین مدارک پذیرش مهارت زبان در حد C1، ارائه رتبه قبولی از سازمان سنجش کشور و سایر مدارک تحصیلی با معدل بالا، نامه تمکن مالی و سایر مدارک هویتی می‌باشد

    پذیرش بدون قبولی در کنکور با ورود به کالج: متقاضیانی که شرایط تحصیل مستقیم در رشته‌های پزشکی در آلمان را ندارند، باید با ارائه مدرک دیپلم به همراه معدل بالا و ریزنمرات سال‌های تحصیلی برای پذیرش در یکی از کالج‌های آلمان اقدام کنند. برای تحصیل در کالج یا دوره‌های فاندیشن که به منظور آمادگی متقاضی برای ورود به رشته پزشکی می‌باشد داشتن سطح زبان آلمانی حداقل تا سطح B1 اجباری است. بعد از ورود به کالج و گذراندن دوره تحصیلی که به طور متوسط یک تا دو سال می‌باشد، متقاضی با شرکت در دوره‌های آموزشی زبان سطح خود را به C1 رسانده و با قبولی در آزمون خروجی کالج می‌تواند تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی را به صورت رایگان ادامه دهد.

   تحصیل پزشکی در دانشگاه های آلمان رایگان یا بسیار کم هزینه می باشد.

    تحصیل در کالج‌های آلمان

    متقاضیانی که قصد تحصیل در رشته‌های پرمتقاضی و مهم مانند پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، روان‌شناسی و… را دارند و پیش زمینه خوبی در این رشته ندارند، برای ورود به دانشگاه‌های آلمان باید دوره‌های کالج مرتبط با این رشته‌ها را سپری کنند. به طور کلی کالج‌های آلمان را می‌توان به دو نوع خصوص و دولتی و در زمینه آموزشی به چندین گروه آموزشی از جمله کالج‌های پزشکی، کالج‌های مهندسی، کالج‌های گروه مدیریت و کالج‌های رشته‌های علوم انسانی تقسیم کرد. این کالج‌ها در زمینه‌های مختلف دوره‌های آموزشی با کیفیتی را ارائه می‌دهند. برای ورود به برخی از این کالج‌ها نیاز به شرکت در آزمون‌های ورودی می‌باشد که مباحث این آزمون‌ها متناسب با رشته مورد نظر شما متفاوت خواهد بود. شرایط سنی برای پذیرش و تحصیل در کالج‌های این کشور بسیار مهم می‌باشد به‌طوری‌که سن مناسب حداکثر تا 23 سال می‌باشد. هزینه تحصیل در کالج‌ها بسته به نوع کالج خصوصی و دولتی متفاوت خواهد بود. عموماً کالج‌های دولتی هزینه‌ای از دانشجو دریافت نمی‌کنند در حالی که کالج‌های خصوصی شهریه‌های متفاوتی را تعیین می‌کنند. دانشجویان در حال تحصیل در کالج‌های دولتی و خصوصی هر ترم هزینه‌های جانبی شامل بیمه درمانی، هزینه‌های تهیه کتاب، منابع درسی و هزینه‌های زندگی را دارند که این هزینه‌ها حدود 300 تا 500 یورو تخمین زده می‌شود و بر عهده خود دانشجو می‌باشد.

   انواع کالج های آلمان

   شرایط و مراحل اخذ پذیرش در کالج های آلمان

   • با ارائه مدارک تحصیلی دوره های قبلی، صلاحیت شما برای پذیرش یا عدم پذیرش در کالج های آلمان مشخص می شود. اگر سوابق تحصیلی و نمره های خوبی داشته باشید، مدارک شما تایید می شود
   • مرحله بعد بررسی سطح علمی شما برای ورود مستقیم به دانشگاه یا شرکت در دوره های تخصصی یک ساله در کالج می باشد. اگر سوابق تحصیلی شما مرتبط با رشته موردنظرتان نباشد یا نمرات و معدل خیلی بالایی نداشته باشید و در کنار این ها به زبان آلمانی نیز مسلط نباشید، شما ملزم به گذراندن دوره یکساله تخصصی در یکی از کالج های آلمان خواهید بود.
   • در طی دوره تحصیلی در کالج علاوه بر گذراندن دوره تحصیلی، شما ملزم به تقویت مهارت زبان آلمانی می باشید به طوری که بعد از اتمام کالج باید مهارت زبان آلمانی شما در حد C1 باشد. این حد از زبان آلمانی برای ادامه تحصیل در دانشگاه و بعد از فارغ التحصیلی برای پیدا کردن شغل مناسب ضروری می باشد.
   • سپس بعد از تایید این مراحل باید مدارک مورد نیاز متناسب با قوانین هر کالج را به طور کامل و دقیق ارسال نمایید تا مورد ارزیابی قرار گیرد.
   • بعد از تایید نهایی مدارک شما و دریافت نامه پذیرش از سوی کالج، برای اخذ ویزا اقدام کرده و منتظر وقت مصاحبه سفارت می مانید.
   • بعد از آن دانشجو باید برای آزمون ورودی کالج خود را آماده کند و در صورت قبولی می تواند در کالج تحصیل نماید.

   بعد از به پایان رساندن دوره تحصیل دانشجویان باید در آزمون نهایی تحت عنوان FSP شرکت نماید که در این آزمون سطح عملی و همچنین زبان دانشجو مورد ارزیابی قرار می گیرد. در واقع منابع این آزمون تمام مباحثی می باشد که در طول دوره تحصیل در کالج به دانشجویان ارائه می شود. دانشجو با سپری کردن این آزمون و کسب نمره قبولی، اجازه ورود به دانشگاه را خواهد داشت.

   برترین کشورها برای تحصیل

   تحصیل در آلمان   تحصیل در کانادا   تحصیل در ترکیه   تحصیل در فرانسه   تحصیل در انگلستان    تحصیل در سوئد   تحصیل در مجارستان تحصیل در اسپانیا تحصیل در دانمارک تحصیل در اتریش تحصیل در ایتالیا تحصیل در آمریکا تحصیل در هلند

   اقامت تحصیلی آلمان

    یکی از بهترین فرصت‌های اخذ اقامت در المان تحصیل در این کشور و بعد از پیدا کردن کار مناسب می‌باشد. بعد از فارغ‌التحصیلی دولت این کشور یک تا دو سال به شما فرصت پیدا کردن شغل مناسب می‌دهد. در این بازه زمانی می‌توانید با داشتن یک شغل خوب، ویزای خود را از ویزای تحصیلی به ویزای کار تغییر داده و در ابتدا حدود دو سال در این کشور زندگی می‌کند. همچنین این زمان بهترین فرصت برای همراه بودن خانواده، همسر یا فرزندان متقاضی می‌باشد؛ زیرا دولت آلمان اجازه ویزای همراه برای دانشجویان را می‌دهد. در این صورت می‌توانید به همراه خانواده خود در کنار تحصیل کار کرده و سپس برای اخذ ویزای کار اقدام کنید.

    این نکته را نیز همین جا به شما متقاضیان عزیز بگوییم که حداقل دستمزد در آلمان بر اساس قانون این کشور ساعتی حدود 9 تا 10 یورو می‌باشد. به طور مثال اگر دانشجویی در هر هفته دو روز کار کند این مبلغ برای تأمین یک زندگی دانشجویی کافی خواهد بود. برای پیدا کردن یک شغل مناسب یادگیری زبان آلمانی بسیار مهم می‌باشد به‌طوری‌که خوب است به این زبان را تا سطح B1 مسلط باشید.

    در ادامه با پایبند بودن به قوانین این کشور و درآمد کافی برای امرار معاش بعد از دو سال ویزای شما به مدت 3 سال دیگر تمدید می‌شود. بعد از آن می‌توانید برای اخذ اقامت دائم اقدام کنید. همچنین بعد از 8 تا 10 سال مشروط بر اینکه این بازه زمانی ۸ساله را در آلمان زندگی کرده‌اید، می‌توانید برای دریافت پاسپورت این کشور مدارک لازم را برای سفارت و دولت این کشور ارسال نمایید.

   مهاجرت تحصیلی به آلمان

    مدرک تحصیلی المان و تحصیل در دانشگاه‌های آن درهای پیشرفت شما را به روی دنیا باز می‌کنند. تحصیل در کشوری پیشرفته که مدرک تحصیلی آن مورد تأیید تمام کشورهای پیشرفته دنیا می‌باشد، موقعیت‌های اجتماعی و شغلی بسیاری برای شما فراهم می‌کند. علاوه بر این تحصیل در اکثر دانشگاه‌های آلمان با هزینه بسیار کم یا رایگان می‌باشد. درست است که این موضوع رقابت برای پذیرش را سخت‌تر می‌کند؛ اما هر متقاضی با داشتن رزومه عالی و سایر شرایط اگر بتواند پذیرش و ویزای تحصیلی یکی از این دانشگاه‌ها را اخذ نماید، بقیه مسیر مهاجرت تحصیلی به آلمان را برای خود بسیار هموار و کم‌هزینه خواهد کرد. از دیگر نکات مهم در مهاجرت تحصیلی به آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

   • بعضی دانشگاه‌ها از دانشجویان می‌خواهند در آزمون Test AS شرکت کنند. این آزمون برای مقایسه استعداد تحصیلی متقاضیان برای تحصیل و پذیرش در دانشگاه‌های آلمان می‌باشد که به دو زبان انگلیسی و آلمانی اجرا می‌شود.
   • داشتن نامه تمکن مالی برای ارائه به سفارت آلمان جهت اخذ ویزا بسیار مهم می‌باشد. به طوری کلی حتی در صورتی که بورسیه شدید، باید اثبات کنید که توانایی مالی برای تأمین هزینه‌های زندگی در کشور آلمان را دارید. به طور میانگین به‌ازای هر یک سال مبلغ 12 هزار یورو لازم می‌باشد. این مبلغ معمولاً بلوک شده و به صورت ماهانه قابل برداشت می‌باشد.

   مهاجرت تحصیلی به آلمان یکی از بهترین های مهاجرت، برای اخذ اقامت در یک کشور پیشرفته می باشد.

   • بیمه درمانی را فراموش نکنید. هنگام ثبت نام در دانشگاه یا ارائه مدارک برای اخذ اقامت، باید مدارک بیمه درمانی خود را داشته باشید.
   • شرایط سنی برای مهاجرت تحصیلی به آلمان و اخذ بورسیه نیز مهم می‌باشد. حداکثر سن برای مقطع لیسانس 23 سال، برای مقطع ارشد تا 32 سال و برای مقطع دکتری تقریباً سن خاصی ملاک نیست. نداشتم گپ تحصیلی برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان مهم می‌باشد. در صورتی که فاصله بین دو مقطع تحصیلی دارید، باید آن را با دلایل منطقی مانند کار در زمینه رشته خود، تقویت رزومه و فعالیت‌های علمی و پژوهشی مانند ارائه مقالات بین‌المللی و…. توجیه کنید.
   • یادگیری زبان المانی در پیدا کردن شغل خوب و ارتباطات قوی در این کشور بسیار مهم می‌باشد. همچنین در برخی مواقع برای پذیرش در دانشگاه‌ها یادگیری زبان آلمانی تا سطح B1 الزامی می‌باشد.

   سخن پایانی

   در این مطلب که با تلاش‌های متخصصین ما در زمینه مهاجرت تحصیلی گردآوری‌شده، تلاش کردیم تا تمامی نکات مهم در مورد چگونگی تحصیل در آلمان را برای شما شرح دهیم. متقاضیان عزیز می‌توانند در صورت وجود هرگونه سؤال و یا برای کارهای مهاجرتی خود، با شماره تماس‌های موجود تماس حاصل فرمایند.

   مقالات مرتبط

   تحصیل در کالج های آلمان

   کالج های آلمان

   کشور آلمان به دلیل برخورداری از سیستم آموزشی قوی و امکانات سطح بالا در این زمینه، همواره مورد توجه بسیاری از دانشجویان در سراسر دنیا …

   تحصیل دندانپزشکی در آلمان

   تحصیل دندانپزشکی در آلمان

   دوره‌های دندانپزشکی در آلمان به دلیل آموزش دقیق و باکیفیت، متقاضیان زیادی دارند. مدت زمان رشته دندانپزشکی در دانشگاه های کشور آلمان، حدود 6 سال …

   دانشگاه های آلمان

   دانشگاه های آلمان

   آلمان دارای بیش از 425 دانشگاه و مرکز آموزش عالی است که شامل دانشگاه‌ها، مدارس فنی، هنری، مذهبی، مدیریتی و… می‌شوند. این مراکز آموزشی در …

   تحصیل پزشکی در آلمان

   تحصیل پزشکی در آلمان

   یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای تحصیل پزشکی در جهان، آلمان است. هزینه‌های اندک دانشگاه‌ها و همچنین سطح بالای آموزشی و فناوری باعث شده‌اند آلمان هدف …

   تحصیل در مدارس آلمان

   تحصیل در مدارس آلمان

   آلمان یکی از کشور های برتر در زمینه آموزش و تحصیل می باشد که سالانه متقاضیان زیادی به دنبال اخذ پذیرش و مهاجرت تحصیلی به …

   لیست جامع بورسیه های تحصیلی دانشگاه های آلمان

   بورسیه تحصیلی آلمان

   کشور آلمان به دلیل داشتن دانشگاه های معتبر در سطح جهانی و اعتبار مدرک این دانشگاه ها، به یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی برای …

   تحصیل در مقطع دکتری در آلمان

   تحصیل در مقطع دکتری در آلمان

   کشور آلمان از نظر کیفیت آموزش عالی و زیرساخت های پژوهشی، دارای جایگاه مناسبی می باشد و همواره مورد توجه بسیاری از دانشجویان سراسر دنیا …

   مشاوره رایگان مهاجرت