تحصیل در آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمانمهاجرت تحصیلی به آلمانکشور آلمان به دلیل کیفیت و سطح بسیار بالای آموزش و فرصت‌های شغلی زیاد خود، به یک مقصد جذاب برای تحصیل تبدیل‌شده است. از دیگر دلایل علاقه زیاد دانشجویان بین‌المللی به آلمان، می‌توان به امکان تحصیل رایگان در آلمان و تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور اشاره کرد. همچنین در کشور آلمان دانشگاه‌های بسیار ممتازی وجود دارند که مدارک ارائه‌شده توسط این دانشگاه‌ها، مورد تأیید و احترام صاحبان مشاغل در سراسر جهان است. در ادامه این مطلب و با بررسی شرایط جدید تحصیل در آلمان با ما همراه باشید.

از ما مشاوره رایگان دریافت کنید!

با ما در ارتباط باشید و سوالات، ابهامات و نگرانی های خود را از طریق راه های ارتباط زیر با ما در میان بگذارید. از طریق شماره تماس زیر میتوانید با مشاورین ما گفتگو کنید 

درخواست فوری مشاوره

  تحصیل در آلمان و مشاوره تخصصی با متخصصان مؤسسه رویال مهاجرت

  شرایط و قوانینی که برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی آلمان وجود دارد، موجب شده تا نیاز آنها به افرادی متخصص در این زمینه بیش‌ازپیش شود. دریافت مشاوره از وکیل مهاجرت به آلمان که دارای مهارتی بسیار بالا و تجربه‌های موفق در این زمینه هستند، یکی از اصلی‌ترین عوامل کاهش نگرانی افراد در مورد روند پیشروی پرونده‌شان است.

  به همین خاطر نیز مشاورین مجرب و متبهر ما در موسسه مهاجرتی آوام، همواره آماده ارائه بهترین خدمات به متقاضیان هستند. شما نیز می‌توانید برای راهنمایی‌های بیشتر و دریافت مشاوره در این زمینه، از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت با کارشناسان ما در تماس بوده و یا به‌صورت حضوری از راهنمایی‌های آنها بهره‌مند شوید.

  شرایط تحصیل در آلمان

  آلمان کشوری واقع در اروپای غربی و مرکزی است که به‌عنوان قطب اقتصادی و صنعتی اروپا نیز شناخته می‌شود. پایتخت این کشور برلین، دین اغلب مردم مسیحیت و زبان رسمی آنها آلمانی است. از همسایگان این کشور پیشرفته می‌توان به فرانسه، سوئیس، هلند، دانمارک، اتریش و… اشاره کرد. مهم‌ترین شهرهای آلمان نیز شهرهای مونیخ، هامبورگ و فرانکفورت هستند.

  بسیاری از افراد، تحصیل در آلمان را به دلیل شرایط مطلوب اقتصادی و شغلی آن، بهترین راه برای ورود به بازار کار بین‌الملل می‌دانند. علاوه بر این موارد، آلمان در جهان به‌عنوان کشوری شناخته می‌شود که اهمیت بسیاری به سطح معلومات افراد داده و بنابراین از کیفیت آموزش خیلی خوبی برخوردار است.

  مقاطع تحصیلی در آلمان

  مقاطع تحصیلی در آلمان، از پیش‌دبستانی آغاز می‌شوند که شرکت در این دوره الزامی نیست؛ ولی می‌توان از این دوره برای آشنایی بیشتر کودکان با فضای مدارس استفاده کرد. برخلاف پیش‌دبستانی، شرکت در مقطع دبستان برای تمام کودکان الزامی است. در ادامه به بررسی شرایط مقاطع مختلف تحصیلی در آلمان می‌پردازیم.

  تحصیل در دانشگاه‌های آلمان

  کارشناسی

  پس از گذراندن دوره دبیرستان، افراد می‌توانند با مدرک دیپلم تحصیل خود را آغاز و وارد دانشگاه‌های آلمان شوند که همانند دیگر کشورها دارای سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکتری است. دانشجویان می‌توانند با توجه به شرایط و رشته انتخابی خود، این مقطع تحصیلی را در 6 الی 8 ترم بگذرانند.

  دانشجویان بین‌المللی که متقاضی ورود به دانشگاه‌های آلمان هستند، باید آزمون ورودی را برای مشخص شدن سطح علمی‌شان پشت سر بگذارند. دانشگاه‌های این کشور، تقریباً تمامی رشته‌های تحصیلی را پوشش می‌دهند و از این بابت نگرانی وجود ندارد.

  کارشناسی ارشد

  دانشجویان می‌توانند پس از اتمام دوره کارشناسی وارد دوره ارشد شوند که حدود 2 سال به طول می‌انجامد. خبر خوب برای متقاضیان بین‌المللی این است که اکثر دوره‌های این مقطع به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و امکان تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی وجود دارد. از مهم‌ترین مدارکی که افراد برای آغاز تحصیل خود در مقطع ارشد باید به دانشگاه موردنظر ارائه دهند، مدرک کارشناسی معتبر است.

  دکتری

  پس از گذراندن مقطع ارشد، متقاضیان می‌توانند در صورت تمایل به ادامه تحصیل در آلمان پرداخته و وارد مقطع دکتری شوند. ازجمله ملزوماتی که افراد برای ورود به این مقطع باید ارائه دهند، مدارک معتبر ارشد و مدارک زبان آلمانی یا انگلیسی هستند. نکته قابل‌توجه این است که تحصیل در مقطع دکتری در آلمان برای تمامی دانشجویان رایگان است.

  برای اطلاع دقیق از شرایط، مدارک و هزینه‌های موردنظر برای پذیرش در مقاطع مختلف دانشگاهی آلمان، عزیزان می‌توانند از طریق شماره‌های مندرج در سایت، با مشاورین و کارشناسان ما در این زمینه تماس گرفته و از راهنمایی‌های آنها بهره‌مند شوند.

  تحصیل دبستان در آلمان

  کودکان پس از اتمام دوره پیش‌دبستانی و درحالی‌که 6 سال دارند، وارد دبستان‌های آلمان می‌شوند. سپس تا سن 10 یا 12 سالگی مشغول گذراندن آموزش‌های ابتدایی در Grundschule که تنها شامل پایه‌های اول تا چهارم است، می‌شوند. جالب است بدانید تنها برخی از دبستان‌های کشور آلمان تا پایه ششم پذیرش دارند. لازم به ذکر است که تحصیل در مدارس  آلمان (مدارس آلمانی)به خصوص مقطع ابتدایی به زبان رسمی این کشور صورت گرفته و محصلان باید پیش از ثبت‌نام، دوره‌های زبان آلمانی را بگذرانند.

  دبستان های آلمان

  مقطع متوسطه

  دانش آموزان پس از گذراندن 4 سال اول دبستان خود در Grundschule، می‌توانند وارد دوره متوسطه شده و از بین سه روشی که برای ادامه تحصیل پیش روی آنها قرار دارد، یکی را برگزینند. آنها ممکن است Hauptschule (دوره‌ای ابتدایی و پنج‌ساله برای کارآموزی‌های تجاری) را انتخاب کنند، وارد Realschule (دوره‌ای ابتدایی و شش‌ساله برای مدارس عالی فنی و تجاری) شوند و یا Gymnasium (مقطع تحصیلی شش‌ساله) را برگزینند. پس از تکمیل و گذراندن مقطع متوسطه، دانش آموزان وارد مقطع دبیرستان می‌شوند.

  مقطع دبیرستان

  مقطع دبیرستان نیز پس از دانشگاه یکی از پرطرفدارترین مقاطع تحصیلی در آلمان است. دبیرستان‌های واقع در این کشور همانند ایران به چند دسته تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از: کار و دانش، فنی و حرفه‌ای و مدارس نظری. دانش آموزان می‌توانند با توجه به علایق و اولویت‌های خود، وارد هر یک از این دبیرستان‌ها شوند. لازم به ذکر است که تدریس در این دوره در مدارس دولتی نیز به زبان آلمانی انجام می‌شود و تنها برخی از مدارس خصوصی هستند که تدریس به زبان آلمانی در مقاطع دبستان، متوسطه و دبیرستان را نیز در دستور کار خود قرار داده‌اند.

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

  یکی از پرطرفدارترین رشته‌های موجود در دانشگاه‌های این کشور، تحصیل پزشکی در آلمان می‌باشند. البته برای ادامه تحصیل پزشکی در آلمان و تحصیل دندانپزشکی در آلمان، شروط معدلی وجود دارند که اگر متقاضی واجد آنها نباشد، نمی‌تواند به تحصیل در این رشته‌ها بپردازد. همچنین افراد برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی، باید آزمون TMS که برای سنجیدن درک آنها از پزشکی است را پشت سر بگذارند.

  برای آگاهی از جزئیات این آزمون، نحوه نمره دهی و اطلاعات موردنیاز برای قبولی در آن، می‌توانید از طریق شماره‌های مندرج در سایت با کارشناسان مؤسسه رویال مهاجرت تماس بگیرید.

  مدارک موردنیاز به‌منظور اخذ ویزای تحصیلی آلمان

  متقاضیان باید برای پذیرش و سپس اخذ ویزای تحصیلی خود، مدارکی را به دانشگاه موردنظر ارائه دهند. این مدارک عبارت‌اند از:

  • مدارک هویتی مانند شناسنامه
  • حداقل دو توصیه‌نامه
  • مدارک تحصیلی قبلی متقاضی که در آلمان مورد تأیید باشد
  • دو قطعه عکس واضح
  • تمکن مالی
  • بیمه دانشجویی
  • مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی بسته به دانشگاه
  • نامه پذیرش از دانشگاهی در آلمان
  • تأییدیه استاد سوپروایزر برای تحصیل در مقطع دکتری در آلمان

  بهترین دانشگاه‌های آلمان برای مهاجرت تحصیلی

  بهترین دانشگاه‌های آلمان عبارت‌اند از:

  • TU Dresden
  • University of Freiburg
  • LMU Munich
  • University of Würzburg
  • Humboldt University of Berlin
  • University of Mannheim
  • University of Cologne
  • Technical University of Munich
  • University of Heidelberg
   RWTH Aachen University

  بهترین دانشگاه های آلمان

  هزینه‌های تحصیل در آلمان

  یکی از اصلی ترین دغدغه های افراد برای مهاجرت به آلمان هزینه های جاری است. در نظر داشتن هزینه تحصیل در آلمان و هزینه‌های زندگی، از مهم‌ترین موارد برای انتخاب این کشور است. هزینه تحصیل در مدارس خصوصی آلمان، مبلغی حدود 16000 هزار یورو در سال است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان ازجمله فدرال که بهترین دانشگاه آلمان به شمار می‌رود؛ تقریباً رایگان و در حدود 200 یورو برای هر ترم است. هزینه تحصیل مقطع ارشد و دکتری (تا 3 سال) نیز در دانشگاه‌های این کشور رایگان است.

  بورسیه‌های تحصیلی جهت مهاجرت تحصیلی به آلمان

  همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، امکان تحصیل رایگان در آلمان وجود دارد و افراد واجد شرایط می‌توانند با دریافت انواع بورسیه‌ های تحصیلی آلمان، اغلب هزینه‌های تحصیل خود را بپردازند. اغلب بورسیه‌ تحصیلی آلمان، در مقطع دکتری ارائه می‌شوند. مهم‌ترین آنها عبارت‌اند از:

  • کمک‌هزینه تحصیلی
  • بورسیه تحصیلی پزشکی
  • STIPENDIUMPLUS
  • بورسیه اراسموس
  • بورسیه تحصیلی DAAD

  شما می‌توانید برای اطلاع دقیق از شرایط دریافت و هزینه‌های تحت پوشش هریک از این بورسیه‌ها و یا بورسیه‌های مدنظر خود، از طریق شماره تماس‌های ذکرشده با کارشناسان ما در این زمینه تماس بگیرید.

  کار دانشجویی در آلمان

  یافتن شغل‌های دانشجویی،از بهترین روش برای پرداخت هزینه‌های زندگی در آلمان است. دانشجویان مقاطع کارشناسی و ارشد در این کشور اجازه کار تمام‌وقت ندارند و تنها می‌توانند حدود 20 ساعت در هفته به کارهای پاره‌وقت مشغول شوند. در مقطع دکتری نیز افراد می‌توانند تا سقف 30 ساعت در هفته مشغول به کار شوند.

  مهاجرت تحصیلی به آلمان

  آلمان یکی از کشورهای اروپای غربی، در همسایگی کشورهای فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک، دانمارک، لهستان، جمهوری چک، اتریش، سوئیس و هلند بوده و به دریای بالتیک نیز راه دارد.

  این کشور، به عنوان یکی از صنعتی ترین کشورهای جهان، نیاز مبرمی به نیروی کار ماهر دارد و همین امر، موجب افزایش تقاضا برای مهاجرت به این کشور گردیده است. از بین روش های متعددی که برای مهاجرت به آلمان وجود دارد، مهاجرت تحصیلی به آلمان یکی از محبوب ترین روش ها است. در ادامه، علت تقاضای بالای افراد برای مهاجرت تحصیلی به آلمان را متوجه می شویم.

  در واقع، کشور آلمان به علت ارائه خدمات آموزشی رایگان و سطح علمی بسیار بالای دانشگاه های آن، بسیار محبوب است و در نتیجه، یکی از مقاصد مهاجرت تحصیلی در جهان به شمار می رود.

  پذیرش در دانشگاه های کشور آلمان، در سه مقطع تحصیلی مختلف صورت می گیرد. این دانشگاه ها در کنار موسسات علمی – کاربردی و کالج های هنر، فیلم و موسیقی، موسسات آموزش عالی کشور آلمان را تشکیل می دهند.

  بر خلاف تصور بسیاری از افراد، کشور آلمان ارائه دهنده خدمات آموزشی رایگان است. در واقع، هزینه های تحصیلی دانشگاه های آلمان یا بسیار اندک بوده و یا به کلی رایگان هستند و این موضوع، در مقایسه با سیستم های آموزشی سایر نقاط جهان از جمله آمریکا که هزینه های گزافی از دانشجویان دریافت می کنند، باعث شده است که آلمان به یکی از محبوب ترین مقاصد مهاجرت تحصیلی در تمام دنیا تبدیل شود.

  دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را دارند با توجه به شرایط بازار کار عادلانه این کشور، شانس زیادی برای پیدا کردن کار و در نتیجه، اقامت در این کشور خواهند داشت. همه این عوامل باعث شده است که مهاجرت تحصیلی به آلمان یکی از گزینه های اخذ اقامت دائم در این کشور باشد.

   

   

  اقامت دائم آلمان پس از تحصیل

  در رده بندی کشورهای محبوب در زمینه مهاجرت، کشور آلمان رتبه پنجم را دارا است. علت این محبوبیت، عملکرد خوب اقتصادی، سیستم مطلوب آموزشی، فرصت های شغلی مناسب و کیفیت بالای زندگی در این کشور است. لذا، بسیاری از مردم مایل هستند این کشور را به عنوان مقصد مهاجرت خود انتخاب کنند.

  برای تکمیل مدرک دانشگاهی خود، شما باید در ابتدا ویزای تحصیل در آلمان دریافت کنید. این موضوع، لازمه مهاجرت تحصیلی به آلمان است. در صورت دریافت ویزای تحصیلی و تکمیل مدارک تان، شما می توانید برای یک مدت محدود در این کشور اقامت داشته باشید و به دنبال شغل بگردید. در صورتی که بتوانید در این مدت، شغلی پیدا کنید، می توانید برای اخذ اقامت دائم در این کشور اقدام نمائید. گزارش های مرتبط با مهاجرت تحصیلی به آلمان، نشان دهنده این موضوع است که بالای 50 درصد از دانشجویان پس از پایان تحصیلات خود در آلمان، موفق به یافتن شغل و در نتیجه، اخذ اقامت دائم این کشور می شوند.

  سخن پایانی

  در این مطلب که با تلاش‌های متخصصین ما در زمینه مهاجرت تحصیلی گردآوری‌شده، تلاش کردیم تا تمامی نکات مهم در مورد چگونگی تحصیل در آلمان را برای شما شرح دهیم. متقاضیان عزیز می‌توانند در صورت وجود هرگونه سؤال و یا برای کارهای مهاجرتی خود، با شماره تماس‌های موجود تماس حاصل فرمایند.

  مقالات مرتبط

  مشاوره رایگان مهاجرت