هزینه و شرایط زندگی در آلمان در سال 2023
رویال مهاجرت می 30, 2023

زندگی در آلمان

اگر قصد مهاجرت به آلمان را دارید، یکی از اولین سوالاتی که ذهن شما را به خود مشغول می کند، این است: “آیا درآمدم در آلمان برای تامین هزینه هایم کافی است؟با کیفیت بالا شناخته شده است. در واقع، آلمان در شاخص زندگی بهتر OECD  از نظر کیفیت زندگی و رفاه بالاتر از میانگین قرار دارد. با این حال، با وجود این استانداردهای بالا، هزینه و شرایط زندگی در آلمان در سال 2023 به طور قابل توجهی کمتر از دیگر کشورهای بزرگ اروپایی است. در این مقاله به قلم مشاوران موسسه رویال مهاجرت به هزینه های زندگی در آلمان می پردازیم. با ما همراه باشید.

اگر شما هم قصد مهاجرت، اقامت تحصیلی، کاری یا سرمایه گذاری در کوتاه ترین زمان را دارید، کافیست با شماره 90003515 تماس گرفته تا وکلای مهاجرتی رویال شما را راهنمایی نمایند

آیا آلمان کشور گرانی است؟

هزینه های زندگی در آلمان به سبک زندگی، جایی که متقاضی تصمیم می گیرد زندگی کند و تعداد اعضای خانواده وی بستگی دارد. استاندارد زندگی در آلمان بسیار بالا است و در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی مانند دانمارک یا سوئیس، هزینه زندگی در این کشور نسبتاً پایین است. برای اینکه بدانید حقوق و دستمزد در آلمان می تواند کفاف خرج وی را بدهد، باید به قدرت خرید وی در آلمان توجه کنید. بر اساس Destatis، هزینه زندگی در المان به 2507 یورو در ماه می‌رسد که 37 درصد آن صرف هزینه‌ های مسکن و انرژی و 15 درصد برای غذا، الکل و غیره می‌ باشد. میانگین هزینه زندگی در آلمان 30084 یورو در هر سال است. هزینه های زندگی در کشور آلمان به طور کلی ارزان تر از ایالات متحده و انگلستان است. با این حال، زندگی در شهرهای بزرگ مانند مونیخ و هامبورگ می تواند گران باشد. شرایط زندگی در آلمان اصلی ترین هزینه های زندگی در این کشور بهترین پاسخ به این پرسش است.

نگاه کلی به هزینه زندگی در آلمان

به طور کلی میانگین هزینه زندگی در آلمان در ماه می 2023 بین 1000 تا 3000 یورو در ماه است. هزینه های ماهانه زندگی در کشور آلمان تا حد زیادی به سبک زندگی متقاضیان، شهری که در آن زندگی می کنند و تعداد اعضای خانواده آن ها بستگی دارد. هزینه های زندگی یک خانواده دو نفره در آلمان ماهانه در حدود  2.636 یورو و این میزان برای یک خانواده 4 نفره در حدود 5.000 یورو می باشد. بنابراین اگر قصد مهاجرت به آلمان را دارید باید جدول هزینه های ماهانه کلی یک خانواده دو نفره در آلمان که در سال 2023 بر اساس حقایق زیر ارائه شده است را بررسی نمایید:

 • متقاضی و همسرش در دوسلدورف زندگی می کنند.
 • متقاضی و همسرش یک زوج متاهل بدون بچه یا حیوان خانگی هستند.
 • متقاضی و همسرش در یک آپارتمان تازه بازسازی شده (70 متر مربع) در یک محله متوسط شهر زندگی می کنند.
 • متقاضی و همسرش در نوامبر 2020 یک ماشین خریدند و از آن برای انجام کارهای هفتگی و سفرهای تعطیلات استفاده می کنند.
 • متقاضی و همسرش به ندرت از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کنند، زیرا بیشتر رفت و آمدهایشان را با دوچرخه یا ماشین انجام می دهند.
 • متقاضی و همسرش بیشتر صبحانه‌ ها، ناهارها و شام ‌هایشان را در خانه تهیه می کنند و بیشتر از سوپرمارکت های آلدی خرید می‌ کنند.
 • متقاضی و همسرش تقریباً دو تا سه بار در ماه بیرون غذا می خورند.
 • متقاضی و همسرش دارای بیمه لوازم خانه، مسئولیت، حقوقی و بیمه حفاظت از درآمد هستند.
 • متقاضی و همسرش دارای بیمه سلامت عمومی آلمان هستند.

هزینه های ماهانه یک خانواده 2 نفره (متقاضی و همسرش) در آلمان 2023

هزینه اجاره گرم (قراردادی که بر اساس آن اجاره خانه شامل هزینه های انرژی و وسایل گرمایشی و سرمایشی نیز می شود)1.431 یورو
هزینه قبض برق69 یورو
هزینه تلفن همراه30 یورو
هزینه اینترنت40 یورو
هزینه خرید مواد غذایی600 یورو
هزینه بیمه216 یورو
هزینه ماشین250 یورو

یزدی در المان

هزینه های زندگی یک خانواده 4 نفره در مقایسه با یک متقاضی مجرد در شهرهای آلمان

هزینه زندگی یک خانواده 4 نفره در آلمان در سال 2023هزینه زندگی یک متقاضی مجرد در آلمان در سال 2023شهرهای آلمان
ماهانه در حدود 3.174 یوروماهانه در حدود 923 یورومونیخ
ماهانه در حدود 3.279 یوروماهانه در حدود 954 یوروهامبورگ
ماهانه در حدود 3.209 یوروماهانه در حدود 949 یوروفرانکفورت
ماهانه در حدود 2.880 یوروماهانه در حدود 854 یوروبرلین
ماهانه در حدود 2.880 یوروماهانه در حدود 854 یورودوسلدروف
کاهانه در حدود 2.943 یوروماهانه در حدود 878 یورودورتموند

فهرست تغییرات هزینه های زندگی در آلمان در سال 2023

هزینه های زندگی، بیمه، مالیات و بسیاری از قیمت ها با شروع هر سال در بیشتر کشورها تغییر می کند. کشور آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست و قیمت های بسیاری از اقلام و خدمات در سال 2023 مشمول افزایش شده اند که عبارت اند از:

تغییر هزینه بیمه تامین اجتماعیدر سال 2023 سقف سهم بیمه درمانی قانونی به 59.850 یورو در سال (4.987،50 یورو در ماه) افزایش خواهد یافت. این به این معنی است که کارگران آلمانی که در سیستم بیمه سلامت دولتی ثبت نام کرده اند باید تا این حد در حقوق خود سهم پرداخت کنند.
تغییر هزینه مشارکت بیمه بازنشستگیدر ایالت های آلمان شرقی سابق، این آستانه با 350 یورو به 7100 یورو در ماه افزایش خواهد یافت. در ایالت های آلمان غربی سابق، این آستانه 7.300 یورو در ماه خواهد بود که 250 یورو افزایش می یابد. میانگین دستمزد بیمه بازنشستگی، که بر اساس میانگین درآمد همه بازنشستگان است، در سال 2023 به 43.142 یورو در سال افزایش می یابد.
تغییر هزینه بیمه سلامتمتقاضیانی که از یک ارائه دهنده بیمه درمانی قانونی در آلمان استفاده می کنند، در سال 2023 به طور متوسط 1.6 درصد افزایش پرداخت ماهانه دارند. میانگین مبلغ پرداختی در مقایسه با سال 2022 0.3 درصد افزایش می یابد.
تغییر در میزان دریافت مقرری برای هر فرزندبرای دو فرزند اول یک خانواده، پرداخت ماهانه از 219 به 250 یورو برای هر فرزند در ماه افزایش می یابد. برای فرزند سوم مبلغ ماهانه از 225 به 250 یورو افزایش می یابد. پرداختی Kindergeld برای فرزند چهارم و فرزندان بعدی در حال حاضر 250 یورو در ماه است و به همان میزان باقی خواهد ماند.
تغییر درآمد و حقوق مشاغل متوسطحداکثر مبلغی که می توان در یک شغل متوسط در آلمان به دست آورد در سال جدید افزایش خواهد یافت. افرادی که در مشاغل متوسط مشغول به کار هستند می توانند به جای 1600، 2000 یورو در ماه درآمد کسب کنند. تا سقف 2000 یورو، کارمندان به تامین اجتماعی کم‌هزینه پرداخت می‌کنند.
تغییر در حداقل دستمزد کارآموزیحداقل دستمزد کارآموزی قانونی از 585 یورو به 620 یورو در ماه افزایش می یابد. برای سال دوم، سوم و چهارم کارآموزی به ترتیب 18 درصد، 35 درصد و 40 درصد افزایش خواهد داشت. این درصدها بر اساس دستمزد سال اول محاسبه می شود.
تغییر در کمک هزینه معاف از مالیاتدر سال 2023، افرادی که در آلمان درآمد دارند، بدون نیاز به پرداخت مالیات می توانند درآمد بیشتری داشته باشند. کمک هزینه اصلی معاف از مالیات برای سال مالیاتی 2023 به 10.908 یورو افزایش می یابد. برای زوج های متاهل که مشترکاً درخواست می کنند، سقف 20.694 یورو است.

هزینه مسکن در آلمان در سال 2023

هزینه های مسکن مهمترین بخش از هزینه زندگی متقاضیان در آلمان را تشکیل می دهد. قیمت اجاره خانه در این کشور به این بستگی دارد که آیا متقاضی تنها زندگی می کند یا آپارتمان خود را با افراد دیگر به اشتراک می گذارد که در بین دانشجویان بسیار محبوب است. اصطلاح آپارتمان مشترک در آلمان Wohngemeinschaft یا به اختصار WG نامیده می شود. شهری که متقاضی در آن زندگی می کند و موقعیت آپارتمان وی نیز بر قیمت و هزینه مسکن در آلمان تأثیر می گذارد. هرچه خانه و آپارتمان از مرکز شهر دورتر باشد، هزینه اجاره بهای آن ارزان تر خواهد بود. گرانترین شهر برای اجاره و خرید ملک در آلمان شهرهای اشتوتگارت، مونیخ و برلین هستند که دارای بالاترین هزینه اجاره خانه می باشند. بر طبق گزارش های اخیر سایت  Numbeo، میانگین هزینه اجاره ماهانه خانه و آپارتمان در سراسر کشور آلمان در سال 2023 عبارت است از:

آپارتمان و خانه در آلمانهزینه اجاره بهای ماهانه در سال 2023
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر850 یورو
آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر633 یورو
آپارتمان 3 خوابه خارج از مرکز شهر1.560 یورو
آپارتمان 3 خوابه خارج از مرکز شهر1.180 یورو

محل تصویر: میانگین هزینه اجاره ماهانه خانه و آپارتمان در سراسر کشور آلمان در سال 2023  (موردی)

هزینه های ماهانه اجاره خانه در آلمان

متقاضی علاوه بر هزینه اجاره بهای خانه و آپارتمان در کشور آلمان باید هزینه های مختلف زیر را نیز پرداخت کند:

·         هزینه های آب و برق

به طور کلی هر صاحبخانه در آلمان انتخاب می کند که چه خدماتی را در قراداد اجاره خانه لحاظ کند. آب و گرمایش معمولا همیشه در قراردادهای اجاره ذکر می شوند. خدمات اضافی که ممکن است صاحبخانه اضافه کند، شامل تلویزیون کابلی و هزینه های تعمیر و نگهداری ساختمان می باشد. هزینه های اینترنت و برق به ندرت در قراردادهای اجاره خانه در آلمان آورده می شود و بیشتر به عهده متقاضیانی است که این خانه را اجاره کرده اند. قیمت اجاره خانه و آپارتمان در المان به دو نوع اجاره سرد (Kaltmiete) یا اجاره گرم (Warmmiete) تقسیم می شود:

 • اجاره سرد Kaltmiet: هزینه اجاره سرد شامل خدمات آب و برق آن خانه و آپارتمان نمی شود.
 • اجاره گرم Warmmieteا :هزینه اجاره گرم شامل خدمات آب و برق آن خانه و آپارتمان می شود.

·         هزینه های اینترنت

هزینه های اینترنت در آلمان به احتمال زیاد بخشی از هزینه های اجاره خانه نمی باشد. هزینه های این سرویس به سرعت اتصال متقاضی، شرکتی که سرویس اینترنت را از آن تهیه می کند و موقعیت مکانی وی بستگی دارد. به طور متوسط انتظار می رود که متقاضیان بین 30 تا 50 یورو در هر ماه برای اتصال به اینترنت پرداخت کنند. می توان گفت یک متقاضی به همراه همسرش باید ماهانه 40 یورو برای اتصال کابل 1000 مگابیت بپردازند.

·         هزینه های برق

هنگامی که متقاضی به یک آپارتمان جدید نقل مکان می کند، به احتمال زیاد باید با یک تامین کننده برق قرارداد ببندد. میزان قبض برق متقاضی به میزان مصرف برق بستگی دارد. متقاضی می تواند انتظار داشته باشد که بین 50 تا 150 یورو در ماه برای هزینه های برق خود پرداخت کند. هزینه کلی برق خانه اجاره ای در المان برای دو متقاضی ماهانه 69 یورو است.

·         هزینه پخش برنامه های تلویزیونی آلمان

یک آژانس دولتی آلمان به نام ARD ZDF Deutschland radio Beitragsservice از همه ساکنان آلمان هزینه دریافت می کند. این هزینه صرف تولید برنامه های تلویزیونی و رادیویی عمومی آلمان می شود. فرقی نمی کند که این برنامه ها را تماشا یا گوش کنید یا اصلاً آلمانی صحبت نکنید، در هر حال باید این هزینه را پرداخت کنید! هزینه پخش برنامه های تلویزیونی آلمان در سال 2023 برای هر خانوار ماهانه در حدود 18.36 یورو است. آژانس GEZ هر 3 ماه یک بار این مبلغ را دریافت می کند. این بدان معناست که متقاضی باید 55.08 یورو در هر 3 ماهه پرداخت کند. اگر متقاضی به همراه دیگر مشترکان در خانه های WG زندگی می ‌کند، می ‌تواند این هزینه را بین هم اتاقی های خود خود تقسیم کند.

اجاره خانه المان

آیا برای اجاره خانه در آلمان پرداخت ودیعه الزامی است؟

در آلمان، درخواست ودیعه در هنگام اجاره آپارتمان یک روش معمول است. این ودیعه یا سپرده می تواند از یک تا سه ماه اجاره سرد متغیر باشد. بنابراین متقاضیان باید این هزینه را در بودجه خود در نظر بگیرند. صاحبخانه از این سپرده برای پوشش هزینه های ناشی از هرگونه خسارتی که ممکن است متقاضی به آپارتمان وارد کرده باشد، استفاده می کند. پس بهتر است متقاضیان خارجی از خانه آلمانی خود به خوبی مراقبت کنند. اگر متقاضی آپارتمان را سالم و تمیز همانطور که تحویل گرفته، تحویل دهد، می تواند ودیعه خود را پس بگیرد. صاحبخانه باید این پول را پس از خروج از ملک اجاره ای در اسرع وقت به متقاضی برگرداند.

آیا آپارتمان های آلمان مبله است؟

پیدا کردن آپارتمان مبله در آلمان چندان رایج نیست. اگر متقاضی توانست یک آپارتمان مبله را پیدا کند، به احتمال زیاد به این دلیل است که مستاجر قبلی قصد فروش وسایل خود را دارد. آپارتمان های مبله معمولاً قیمت اجاره ماهانه بالاتری دارند. در آلمان حتی همه آپارتمان ها دارای لوازم آشپزخانه نیستند. ممکن است چند لوازم اصلی در آشپزخانه در تصاویر آپارتمان وجود داشته باشد، اما این بدان معنا نیست که قرارداد اجاره با این وسایل است. در برخی موارد، وسایل آشپزخانه ممکن است برای فروش گذاشته شوند و متقاضی بتواند آن ها را خریداری کند. در موارد دیگر، ممکن است آشپزخانه متعلق به مستأجر قبلی باشد و برای فروش نباشد. بهتر است متقاضیان قبل از امضای هر قراردادی حتما در مورد آشپزخانه پرس و جو کنند.

هزینه حمل و نقل در آلمان در سال 2023

هزینه حمل و نقل در آلمان یکی از مهم ترین هزینه های زندگی در این کشور است که بر اساس مسافت رفت و آمد و روش حمل و نقل می تواند بسیار متغیر باشد. از شرایط زندگی در آلمان اصلی ترین هزینه های زندگی در این کشور هزینه های حمل و نقل را می تون نام برد. در جدول زیر هزینه حمل و نقل در کشور آلمان بر اساس روش حمل و نقل در سال 2023 ارائه شده است:

روش حمل و نقل در آلمانهزینه حمل و نقل در آلمان در سال 2023توضیحات
دوچرخه سواری

-قیمت یک دوچرخه دست دوم در حدود 25 یورو از یک بازار دست دوم

-قیمت یک دوچرخه جدید و مناسب از یک فروشگاه در حدود 500 یورو

ارزان ترین روش حمل و نقل در کشورهای اروپایی و به ویژه کشور آلمان
قطار

-قیمت خرید یک بلیط یک طرفه در حدود 3.10 یورو

-قیمت بهترین بلیط ماهانه قطار بلیط دویچلند در حدود 49 یورو با امکان سواری نامحدود در سراسر آلمان

دومین گزینه ارزان حمل و نقل عمومی در آلمان
ماشین

-هزینه ماهانه بنزین در حدود 125 یورو

-هزینه بررسی های منظم، نگهداری، مالیات و بیمه برای ماشین های کوچک در حدود 200 یورو در هر ماه

-برای ماشین های متوسط در حدود 400 یورو در هر ماه

هزینه ماهانه بنزین یک ماشین به همراه بررسی های ماهانه به طور متوسط در حدود 250 یورو
اجاره ماشیناز روز جمعه تا دوشنبه در حدود 60 یوروهزینه کرایه ماشین در آلمان به اندازه وسیله نقلیه، کیلومتری که قصد دارد رانندگی کند، تعداد روزهای اجاره و زمان سال بستگی دارد. کریسمس و عید پاک گران ترین زمان های سال برای اجاره ماشین هستند.
تاکسی

-هزینه شروع سواری با تاکسی 3.50 یورو

-به ازای هر کیلومتر اضافی به طور متوسط 2 یورو

از طریق اپلیکیشن هایی مانند Uber و Free Now می توان سفارش تاکسی داد. هر دو برنامه به زبان انگلیسی در دسترس هستند و قبل از ثبت سفارش، نرخ ثابت را نشان می دهند. قیمت آنها گاهی کمتر از تماس با یک تاکسی معمولی است.
اسکوترهای الکترونیکی

-هزینه باز کردن قفل در حدود یک یورو

-هزینه بین 0.15 تا 0.19 در دقیقه متغیر

اسکوترهای الکترونیکی در سال 2019 در آلمان رواج یافتند. مهم ترین شرکت‌ های اسکوتر Dott، Tier، Lime و Bird هستند.

هزینه مواد غذایی در آلمان در سال 2023

هزینه مواد غذایی در آلمان برای متقاضیان بر اساس تعداد اعضای خانواده، نوع رژیم غذایی، تعداد وعده های غذایی در داخل خانه و در رستوران ها و نوع سوپرمارکتی که بیشتر از آن خرید می کنند، متفاوت است. هزینه مواد غذایی در آلمان بستگی زیاد به سوپرمارکت محل خرید دارد. مواد غذایی در سوپرمارکت های Aldi، Lidl و Netto دارای قیمت پایین و بسیار مقرون به صرفه می باشند. در حالی که در سوپرمارکت های Rewe مواد غذایی در طیف نیمه گران و در سوپرمارکت های Edeka در رتبه بسیار گران و لوکس عرضه می شوند. بر این اساس هزینه های خرید مواد غذایی در سوپرمارکت های ارزان آلمان در هر ماه در سال 2023 به همراه هزینه های صرف غذا در خارج از خانه عبارت است از:

هزینه مواد غذایی در سوپرمارکت ارزان ALDIهفته ای 150 یورو (برای دو نفر)
هزینه صرف شام در یک رستوران متوسطحدود 20 تا 30 یورو (برای هر نفر)
هزینه یک پیتزا با یک آبجوحدود 10 یورو
هزینه یک نوشیدنی کوکتلحدود 8 تا 15 یورو

هزینه های مواد غذایی ضروری در آلمان

در آلمان، هزینه غذاها و نوشیدنی های اصلی و ضروری برای زندگی خیلی گران نیست. میانگین هزینه برخی از اقلام ضروری و هزینه های آن ها در سال 2023 در جدول زیر ارائه شده است:

مواد غذاییهزینه خرید در آلمان در سال 2023
500 گرم نان سفید1.24 یورو
یک لیتر شیر0.71 یورو
12 عدد تخم مرغ1.64 یورو
یک کیلوگرم برنج سفید2.03 یورو
یک کیلوگرم سیب زمینی1.06 یورو
یک کیلوگرم پیاز1.09 یورو
یک کیلوگرم مرغ7.53 یورو
یک کیلوگرم گوجه فرنگی2.62 یورو
یک کیلوگرم گوشت گوساله11.65 یورو
یک کیلوگرم سیب2.22 یورو
یک کیلوگرم موز1.58 یورو
یک کیلوگرم پرتقال2.29 یورو

هزینه آب و برق در آلمان در سال 2023

علاوه بر اجاره مسکن، نیاز به تامین هزینه قبوض ماهانه گرمایش، برق، آب و زباله نیز در کشور آلمان وجود دارد. در آلمان، یک متقاضی برای هر کیلووات ساعت مصرف برق CT/kWh  باید در حدود 29.42 سنت بپردازد. البته اگر متقاضی با هم اتاقی های خود زندگی کند، این هزینه ها به اشتراک گذاشته می شود. در برخی موارد، این قبوض در اجاره گنجانده می شود، بنابراین نیازی به پرداخت هزینه اضافی برای این خدمات نیست.

خدمات موسسه رویال مهاجرت در مورد هزینه و شرایط زندگی در آلمان

هر سال بسیاری از متقاضیان ایرانی برای مهاجرت و اخذ اقامت آلمان درخواست می دهند. یکی از مهم ترین نگرانی های همه این متقاضیان دارا بودن تمکن مالی برای تامین هزینه های زندگی در این کشور است. توصیه ما مشاوران موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت به همه این متقاضیان این است که با وکلا و مشاوران آگاه ما مشاوره کنند. مشاوران موسسه ما با آگاهی از شرایط زندگی در آلمان اصلی ترین هزینه های زندگی در این کشور و همچنین اطلاع از هزینه های اجاره خانه، هزینه های تحصیل در دانشگاه های آلمان و هزینه های کلی زندگی می توانند راهنمایی های سودمندی به متقاضیان ارائه دهند. همین حالا با مشاوران موسسه ما تماس بگیرید و با اطلاع از هزینه های زندگی در کشور آلمان خود را برای مهاجرت به این کشور برتر اروپایی آماده کنید.

هزینه مالیات در آلمان در سال 2023

کشور آلمان به دلیل دارا بودن سیستم اجتماعی قوی، مالیات های مختلفی را برای تامین هزینه های این سیستم اجتماعی از شهروندان دریافت می کند. در واقع کسر فیش حقوقی در آلمان بسیار زیاد است. هرچه متقاضیان پول بیشتری به دست آورند، مالیات و سهم تامین اجتماعی بیشتری باید به دولت بپردازند. همچنین اگر متقاضی مجرد است، مالیات وی در مقایسه با یک زوج متاهل بیشتر خواهد بود. درصد مالیات ها بین 14 تا 42 درصد و به طور تصاعدی متغیر است. هزینه مالیات در آلمان در سال 2023 عبارت است از:

 • متقاضیان دارای حقوق بسیار بالا از حدود 270.000 یورو در سال، باید در حدود 45٪ مالیات پرداخت کنند.
 • متقاضیان در نهایت فقط 60 درصد از حقوق ناخالص خود را دریافت می کنند.
 • مالیات ها و کمک هایی که همه شهروند آلمان به دولت آلمان می پردازند:
 • مالیات بر درآمد (Lohnsteuer)
 • بیمه درمانی (Krankenversicherung)
 • بازنشستگی در آلمان (Rentenversicherung)
 • حمایت از بیکاری (Arbeitslosenversicherung)
 • بیمه مراقبت طولانی مدت (Pflegeversicherung)
 • مالیات همبستگی (Solidaritätszuschlag) فقط در صورتی که درآمد ناخالص متقاضیان بیش از 75.000 یورو باشد.

مالیات کلیسا در آلمان

مالیات کلیسا علاوه بر مالیات های ذکر شده در آلمان برای همه متقاضیان بومی و بین المللی و بر اساس معیارهای خاصی می باشد. ادیانی که در این معیارها قرار می گیرند و باید مالیات کلیسا را پرداخت کنند شامل کاتولیک، پروتستان و یهودی می باشند. مسلمانان و بودایی ها در آلمان نیاز به پرداخت مالیات کلیسا ندارند. مالیات کلیسا بر اساس قوانین هر ایالت در آلمان از حدود 8% تا 9% در نوسان است.

هزینه تحصیل در آلمان در سال 2023

دانشگاه های متعددی در آلمان وجود دارند که در فهرست دانشگاه های برتر جهان رتبه بندی می شوند. علاوه بر این، تحصیل در آلمان در برخی از دانشگاه ها رایگان است و شهرت این کشور را به عنوان کانون دانشجویی افزایشداده است. مدارس دولتی در آلمان هزینه ای دریافت نمی کنند و اگر کودکان بتوانند به سرعت زبان آلمانی را یاد بگیرند، گزینه خوبی برای مهاجران با فرزندان کوچکتر هستند. اگر متقاضیان خارجی با بچه های کوچک یک تا 6 ساله خود به آلمان مهاجرت می کنند و می خواهند آن ها را در یک مهدکودک ثبت نام کنند، ممکن است نیاز به پرداخت هزینه های ماهانه برای این خدمات داشته باشند. اگرچه دولت به برخی از مهدکودک های آلمان یارانه می دهد، اما پیدا کردن جای خالی در این مراکز بسیار سخت است. هزینه ماهانه مهد کودک در آلمان به درآمد متقاضی، ساعات آموزش، تعداد فرزندانی که در مهدکودک ثبت نام کرده اند و ایالت محل زندگی، بستگی دارد. تحصیل در مدارس آلمان به ویژه مدارس دولتی، رایگان و بدون پرداخت شهریه می باشد. البته متقاضیان باید هزینه های کلی خرید کتاب و دفتر و وعده های غذایی را پرداخت کنند. هزینه های تحصیل در کالج های آلمان همچنین دانشگاه های دولتی نیز رایگان و بدون پرداخت شهریه است. هزینه های کلی تحصیل در کشور آلمان در سال 2023 عبارت است از:

هزینه آموزش در مهدکودک دولتیماهانه از حدود 100 تا 200 یورو
هزینه آموزش در مهدکودک خصوصیماهانه تا حدود 1000 یورو
هزینه تحصیل در مدارس دولتی آلمانرایگان
هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمانرایگان
هزینه های اداری تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمانهر ترم در حدود 50 تا 300 یورو
هزینه تحصیل در مدارس بین المللیاز حدود 12.000 به بالا
هزینه تحصیل در مدارس دو زبانهماهانه از حدود 100 تا 600 یورو

هزینه بیمه در آلمان در سال 2023

هزینه بیمه در آلمان در سال 2023

آلمانی ها عاشق بیمه هستند و برای همه چیز بیمه ای خاص دارند. متقاضیان بین المللی با ورود به این کشور ممکن است از انواع بیمه ها و اطلاعات زیاد مردم در مورد این بیمه ها متحیر شوند. در جدول زیر با هزینه بیمه در آلمان و مهم ترین نوع بیمه های آلمان و هزینه های آن ها در سال 2023 آشنا می شوید:

بیمه های مهم آلمانهزینه بیمه در آلمان در سال 2023توضیحات
بیمه مسئولیت Haftpflichtversicherungهزینه آن به تعداد اعضای خانواده بستگی دارد و سالانه در حدود 30 تا 150 یورو است.

اگر به هر آلمانی بگویید که این بیمه را ندارید، با چهره ای بسیار گیج به شما نگاه می کند. آن ها می گویند: “این بیمه یک الزام است!”

هرگونه خسارتی که ممکن است به سایر اموال یا افراد وارد کنید را پوشش می دهد. به عنوان مثال، تصور کنید که شما به طور تصادفی باعث ‌شوید که شخصی زمین بخورد و پایش بشکند. در آلمان، ممکن است مردم به خاطر این موضوع از شما شکایت کنند. این بیمه هزینه های قانونی و غرامت را پرداخت می کند.

بیمه وسایل خانه Hausratversicherungsسالانه در حدود 50 تا 150 یورواین بیمه خسارات ناشی از آتش سوزی، سیل یا سرقت لوازم آپارتمان را پوشش می دهد. هزینه این بیمه به محل زندگی و بزرگی خانه یا آپارتمان بستگی دارد.
بیمه حقوقی Rechtsschutzسالانه در حدود 200 تا 450 یورواین بیمه در صورتی مفید است که با شخصی وارد دعوای حقوقی شوید. ممکن است به این دلیل باشد که شخصی از شما شکایت کرده است یا در حال رفع اختلاف با صاحبخانه خود هستید.
بیمه اتومبیل Kfz-Versicherungسالانه در حدود 600 تا 700 یورو برای پوشش کامل بیمهمختص متقاضیانی است که دارای اتومبیل باشند.
بیمه حمایت از درآمد Berufsunfähigkeits-Versicherungهزینه آن بر اساس سن، شغل، سلامتی و پوشش بیمه متفاوت است و ماهانه در حدود 150 یورو می باشد.کارشناسان این بیمه را یکی از مهم ترین بیمه ها می دانند. در صورتی که به دلیل بیماری یا ناتوانی قادر به کار طولانی مدت نباشید، از شما در برابر عدم کسب درآمد محافظت می کند. از آنجا که توانایی برای کار بزرگترین دارایی و منبع درآمد است، داشتن یک نسخه پشتیبان در صورتی که این منبع سلب شود، اهمیت زیادی دارد.

هزینه تفریحات در آلمان در سال 2023

تفریح و سرگرمی از نیازهای همه متقاضیانی است که ساعت های طولانی مشغول کار و کسب درآمد می باشند. از شرایط زندگی در آلمان اصلی ترین هزینه های زندگی در این کشور هزینه های تفریح و سرگرمی می باشد. بر این اساس در زمره هزینه های زندگی محسوب می شود. هزینه تفریحات در آلمان در سال 2023 عبارت است از:

هزینه خرید بلیط سینمادر حدود 11 تا 17 یورو
هزینه عضویت در باشگاه ورزشیماهانه از حدود 15 تا 40 یورو
هزینه آرایشگاهدر حدود 40 تا 50 یورو
هزینه بلیط تئاتردر حدود 43 یورو
هزینه صرف شام در یک رستوران معمولیدر حدود 36 یورو

هزینه لباس و کفش در آلمان در سال 2023

هزینه های خرید کفش و لباس همانند دیگر هزینه های زندگی در کشور المان در مقایسه با دیگر کشورها پایین تر است. هزینه لباس و کفش در آلمان و آمریکا تقریباً یکسان است. اگر متقاضیان از فروشگاه های ارزان مانند والمارت در آمریکا یا کیک در آلمان خرید می کنند، می توانند لباس های بسیار ارزانی تهیه کنند. هزینه های خرید لباس و کفش در آلمان در سال 2023 عبارت است از:

قیمت یک لباس از فروشگاه زنجیره ایدر حدود 36 یورو
قیمت یک شلوار جین باکیفیتدر حدود 79 یورو
قیمت یک جفت کفش اسپورتدر حدود 83 یورو
قیمت یک جفت کفش اسنیکرز نایکدر حدود 87 یورو
قیمت یک لباس تابستانی زنانهدر حدود 39 یورو

میزان درآمد در آلمان در سال 2023

متوسط درآمد ناخالص خانوار در آلمان در سال 2023 در حدود 4979 یورو در ماه است. این مبلغ برای افراد مجرد خانواده در حدود 2264 یورو می باشد. در کشور آلمان مردان مجرد به طور متوسط بیشتر از زنان مجرد درآمد دارند. در غرب این کشور در سال 2022، مردان 19 درصد بیشتر از زنان درآمد داشتند. در شرق آلمان تفاوت بین درآمد مردان و زنان در حدود 7 درصد بود. حداقل دستمزد در آلمان در حدود 12 یورو در هر ساعت است. بنابراین با 40 ساعت در هفته متقاضیان می توانند در حدود 1.987 یورو حقوق ناخالص ماهیانه دریافت کنند. این امر باعث شده است که آلمان پس از لوکزامبورگ دومین کشور با حداقل دستمزد بالا در اتحادیه اروپا باشد.

مقایسه هزینه زندگی در شهرهای آلمان

در سال 2022، دو شهر در آلمان در فهرست 30 شهر برتر در Mercer’s Cost of Living City Ranking قرار گرفتند. این دو شهر مونیخ در رتبه سی و سوم و برلین در رتبه چهل و ششم این فهرست از گرانترین شهرهای جهان می باشند. به طور کلی دولت آلمان شهروندانی را که به تنهایی زندگی می کنند و کمتر از 15.009 یورو در سال درآمد دارند، زیر خط فقر می داند که در حدود 16 درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند. زنان کمی بیشتر از مردان در آستانه خط فقر قرار دارند. گروه های دیگری که کمتر از این میزان درآمد دارند، شامل والدین مجرد و بیکار هستند. در سال 2021، در حدود 2.6 میلیون نفر (3.2٪ از جمعیت آلمان) حتی پول کافی برای گرم کردن خانه های خود نداشتند. در ادامه به مقایسه هزینه های زندگی در شهرهای مختلف آلمان می پردازیم.

هزینه زندگی در برلین

برلین یکی از بهترین پایتخت ‌ها برای زندگی در اروپا است، اگرچه یافتن مسکن با قیمت مناسب در این شهر کمی دشوار است. این امر به ویژه در محله‌ های محبوب و مرکزی بیشتر صدق می ‌کند. هزینه‌ های زندگی معمولاً در حومه برلین کمتر است. برلین نه تنها پایتخت آلمان بلکه بزرگترین شهر این کشور است. در حالی که هزینه زندگی در برلین نسبت به شهرهایی مانند مونیخ و فرانکفورت کمتر است، اما همچنان از بسیاری از شهرهای آلمان بالاتر است. میانگین هزینه ماهانه زندگی در برلین حدود 825 یورو است.

هزینه های ماهانه زندگی در برلین در سال 2023

 • اجاره آپارتمان: در حدود 825 یورو
 • هزینه مواد غذایی: در حدود 355 یورو
 • هزینه های حمل و نقل: در حدود 255 یورو
 • امکانات رفاهی (برق، گرمایش، آب، زباله): در حدود 250 یورو

هزینه های زندگی در برلین در مقایسه با دیگر شهرهای بزرگ جهان بر اساس سایت معتبر Numbeo عبارت است از:

 • 59 درصد گران تر از ورشو Warsaw
 • 79 درصد گران تر از استانبول Istanbul
 • 136 درصد گرانتر از دمشق Damascus
 • 7 درصد گران تر از رم Rome
 • 84 درصد گران تر از لاگوس Lagos

هزینه زندگی در مونیخ

هزینه زندگی در مونیخ یکی از بالاترین هزینه های زندگی در آلمان است، اگرچه این شهر به عنوان پایتخت ایالت جنوبی بایرن آلمان، امکانات زیادی را به ساکنان ارائه می دهد. مونیخ بالاترین هزینه زندگی در آلمان را برای یک فرد مجرد دارد. میانگین هزینه ماهانه در این شهر حدود 890 یورو است، در حالی که بیشتر هزینه ها مانند قیمت غذا و هزینه امکانات در اکثر شهرهای آلمان تقریباً یکسان است، اما آنچه واقعاً تفاوت را ایجاد می کند اجاره بها است. مونیخ دارای بالاترین تعداد شرکت های فهرست شده و دانشگاه های بزرگ است که این شهر را برای تحصیل و کار با درآمد خوب ایده آل می کند.

هزینه های ماهانه زندگی در مونیخ در سال 2023

 • اجاره آپارتمان: در حدود 890 یورو
 • هزینه مواد غذایی: در حدود 400 یورو
 • هزینه های حمل و نقل: در حدود 180 یورو
 • امکانات رفاهی (برق، گرمایش، آب، زباله): در حدود 265 یورو

هزینه های زندگی در مونیخ در مقایسه با دیگر شهرهای مهم جهان به صورت زیر ارائه شده است:

 • 40 درصد گران تر از زاگرب Zagreb
 • 86 درصد گران تر از استانبول Istanbul
 • 11 درصد گران تر از رم Rome
 • 21 درصد گران تر از آتن Athens
 • 86 درصد گران تر از سارایوو Sarajevo

هزینه زندگی در هامبورگ

هامبورگ دومین شهر بزرگ آلمان است که جمعیتی در حدود 1.8 میلیون نفر دارد. هزینه های زندگی در این شهر در مقایسه با دیگر شهرهای بزرگ جهان به شرح زیر است:

 • 78 درصد گران تر از استانبول Istanbul
 • 53 درصد گران تر از صوفیه Sofia
 • 59 درصد گران تر از ورشو Warsaw
 • 6 درصد ارزان تر از لندن London
 • 130 درصد گرانتر از کابل Kabul

هزینه زندگی در هایدلبرگ

هایدلبرگ شهری با تمرکز بالا بر دانشگاه و تحقیقات علمی است، در حالی که به دلیل موقعیت مکانی در کنار رودخانه و مراکز تاریخی، مورد علاقه بسیاری از جهانگردان است. زندگی در هایدلبرگ ترکیبی از سنت های قدیمی و جدید را ارائه می دهد. بر اساس سایت  Numbeo، هزینه زندگی در هایدلبرگ در مقایسه با دیگر شهرهای جهان به شرح زیر ارائه شده است:

 • 6 درصد گران تر از وین Vienna
 • تقریباً مشابه رم Rome
 • 42 درصد گران تر از پکن Beijing
 • 156٪ گران تر از بمبئی Mumbai
 • 122 درصد گران تر از دمشق Damascus

هزینه زندگی در فرانکفورت

فرانکفورت یک شهر مرکزی است و به بسیاری از شهرهای دیگر آلمان نزدیک است. با این حال، یکی از گران ترین شهرهای آلمان محسوب می شود. متوسط هزینه ماهانه زندگی در فرانکفورت حدود 880 یورو است. این شهر با پیشینه صنعتی، فرصت های کاری زیادی را به متقاضیان بومی و بین المللی ارائه می دهد.

هزینه های ماهانه زندگی در فرانکفورت در سال 2023

 • اجاره آپارتمان: در حدود 880 یورو
 • هزینه مواد غذایی: در حدود 360 یورو
 • هزینه های حمل و نقل: در حدود 169 یورو
 • امکانات رفاهی (برق، گرمایش، آب، زباله): در حدود 275 یورو

گرانترین شهر آلمان برای زندگی در سال 2023

هزینه زندگی در آلمان در میان شهرهای بزرگ و روستاهای آن به طور قابل توجهی متفاوت است. شهرهای جنوبی مونیخ و اشتوتگارت گران ترین شهرهای آلمان برای زندگی هستند. برلین قبلا یکی از ارزان ترین شهرها برای زندگی بود، اما قیمت اجاره بهای خانه های آن در سال های اخیر به سرعت افزایش یافته است. میانگین اجاره در برلین برای یک آپارتمان 60 متری به راحتی می تواند بین 1.300 تا 1.600 یورو باشد. در حال حاضر هزینه های زندگی در برلین از شهرهایی مانند دوسلدورف، کلن و هامبورگ گران ‌تر است. از سوی دیگر، لایپزیگ و درسدن همچنان شهرهای بسیار مقرون به صرفه ای هستند. مونیخ سومین شهر بزرگ آلمان و همچنین یکی از گرانترین شهرها برای زندگی است. این شهر تضاد بسیار خوبی دارد و هر دو حس شهری و استانی در آن گنجانده شده است و آن را برای دانشجویان بسیار جالب می کند! جدا از دانشگاه‌های عالی، یکی دیگر از جاذبه ‌های مهم این شهر جشنواره اکتبر است که میلیون‌ ها بازدیدکننده را از سراسر جهان جمع ‌آوری می ‌کند تا از آبجو و جشن ‌های آلمانی لذت ببرند!

ارزانترین شهر آلمان برای زندگی در سال 2023

هزینه زندگی در شهر بیله فلد آلمان Bielefeld City بسیار پایین و ارزان است. این شهر در شمال راین-وستفالن واقع شده است و تقریباً 350.000 شهروند دارد. زندگی در این شهر در مقایسه با دیگر شهرهای آلمان بسیار مقرون به صرفه است. هزینه ‌های اجاره خانه در بیله‌ فلد بسیار مقرون به صرفه است. اجاره ماهانه یک آپارتمان یک خوابه تقریباً 460 یورو می باشد. حتی متقاضیان می توانند آپارتمان هایی را با اجاره 400 یورو در ماه پیدا کنند. اجاره برخی از آپارتمان ها در محدوده حومه این شهر تا حدود 200 تا 460 یورو در ماه نیز می باشد. هزینه خرید مواد غذایی نیز در این شهر بسیار مقرون به صرفه است. علاوه بر این رستوران های زیادی در این شهر وجود دارد که می توانند به متقاضیان در صرف یک وعده غذایی با قیمت ارزان کمک کنند. هزینه یک وعده غذایی برای یک نفر، 10 یورو در یک رستوران ارزان قیمت است، در حالی که ممکن است یک وعده غذایی برای دو نفر 50 یورو هزینه داشته باشد. هزینه یک فنجان کاپوچینو یا آبجو در حدود 3.50 یورو است. هزینه های زندگی در شهر بیله فلد در مقایسه با شهر برلین در سال 2023 عبارت است از:

نوع خدماتشهر بیله فلدشهر برلینتفاوت شهر بیله فلد و برلین
مصرف انرژی200 یورو245 یورو-18%
اجاره آپارتمان یک خوابه در حاشیه شهر400 یورو560 یورو-39%
اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر466 یورو860 یورو-46%
بلیط وسایل حمل و نقل عمومی2.70 یورو2.80 یورو-4%
هزینه تاکسی (یک کیلومتر)2 یورو2 یورو0
حق عضویت باشگاه ورزشی30 یورو25 یورو+19%
صرف غذا در رستوران (یک نفر)10 یورو8 یورو+25%

مقایسه هزینه زندگی در ایالت های آلمان در سال 2023

این که متقاضیان در یک شهر زندگی می کنند یا در یک منطقه روستایی تاثیر زیادی بر هزینه های زندگی آن ها دارد. هزینه اجاره در شهرهای بزرگی مانند برلین Berlin ، فرانکفورت Frankfurt ، آم ماینam Main  و مونیخ Munich  بسیار بالاتر از کمنیتس Chemnitz ، گلزنکرخن Gelsenkirchen  یا زویکا وZwickau  است. در کلان شهرها، اجاره آپارتمان، انرژی و هزینه های جانبی اغلب بیش از نیمی از هزینه های زندگی را تشکیل می دهند. در مناطق روستایی، اجاره بها ارزان‌ تر است. مردم برلین در پایان هر ماه 250 یورو پس انداز می کنند، در حالی که مردم در حومه شهر پس از کسر تمام هزینه های خود، 610 یورو پس انداز دارند. علاوه بر اندازه خانه، منطقه ای که متقاضیان در آن زندگی می کنند نیز بر میزان پول مورد نیاز آن ها در هر ماه تأثیر می گذارد. بر طبق آمار  Statistaبالاترین میانگین هزینه زندگی در ایالت های آلمان در ایالت فدرال قدیمی نوردراین-وستفالن North Rhine-Westphalia ، باواریا Bavaria  و بادن Baden  می باشد که در آن اقتصاد قوی تر است. در پایتخت این کشور شهر برلین، هزینه ها در ایالت های فدرال در بخش شرقی آلمان و در منطقه زارلند Saarland region  کمتر از میانگین می باشد.

سخن آخر

در این مقاله در مورد هزیه و شرایط زندگی در آلمان در سال 2023 اطلاعات جالبی ارائه شد و به این پرسش ها پاسخ داده شد که شرایط زندگی در آلمان و هزینه های زندگی در آلمان برای متقاضیان ایرانی مقرون به صرفه است؟ و آیا آلمان کشور گرانی است؟ برای آگاهی از ریزهزینه های زندگی در کشور آلمان می توانید با مشاوران موسسه رویال مهاجرت مشاوره کنید. مشاوران موسسه ما با ارائه خدمات مشاوره ای رایگان شما را در مسیر مهاجرت به کشورهای اروپایی تنها نمی گذارند.

 

سؤالات متداول درباره  هزینه و شرایط زندگی در آلمان در سال 2023

متوسط درآمد ناخالص خانوار در آلمان در سال 2023 در حدود 4979 یورو در ماه است.

این مبلغ برای افراد مجرد خانواده در حدود 2264 یورو می باشد.

متقاضیان دارای حقوق فوق العاده بالا از 270.000 یورو در سال، باید در حدود 45٪ مالیات پرداخت کنند.

مونیخ بالاترین هزینه زندگی در آلمان را برای یک فرد مجرد دارد.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت