مهاجرت کادر درمان به آلمان
رویال مهاجرت مارس 13, 2023

مهاجرت کادر درمان به آلمان

آلمان یکی از محبوب ترین کشور های جهان است و سالانه افراد زیادی برای مقاصد کاری، تحصیلی و سرمایه گذاری اقدام به مهاجرت به این کشور می نمایند. بازار کار در آلمان وضعیت مناسبی دارد و بسیاری از افراد را از سراسر جهان به خود جذب می کند. این کشور همواره با کمبود نیروی متخصص مواجه است، به ویژه پس از بحران کرونا که کمبود زیادی در حوزه کادر درمان و پزشکی ایجاد شد. همین مسئله سبب شد فرصتی استثنائی برای مهاجرت کادر درمان به المان به وجود آید. ما به همراه همکارانمان در مجموعه مهاجرتی رویال مهاجرت این مقاله را تهیه کرده ایم تا اطلاعات لازم در خصوص مهاجرت پزشکان به آلمان را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. در صورتی که علاقه دارید در این زمینه اطلاعاتی کسب کنید با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

مزایای انتخاب آلمان برای مهاجرت کادر درمان و پرستاران

مهاجرت پزشک عمومی به آلمان و سایر پزشکان و پیراپزشکان به این کشور، مزایای فراوانی به دنبال دارد که سبب می شود افراد زیادی از سراسر دنیا جذب این کشور شوند. دلایل انتخاب آلمان برای مهاجرت کادر درمان به شرح زیر می باشند:

 • بالا بودن کیفیت زندگی
 • شرایط اقتصادی مطلوب آلمان و پیشرفته بودن این کشور
 • مقرون به صرفه بودن هزینه های زندگی
 • داشتن امکانات رفاهی و اجتماعی مطلوب
 • مقرون به صرفه بودن هزینه های زندگی
 • هزینه های پایین معادل سازی
 • وجود موقعیت های شغلی مناسب و بازار کار مناسب
 • بالا بودن درآمد و حقوق کادر درمان در آلمان (دریافت بلا ترین حقوق در اتحادیه اروپا)
 • امکان اخذ اقامت دائم آلمان
 • تحصیل رایگان فرزندان
 • امکان اخذ ویزای همراه و همراهی خانواده
 • خدمات درمانی رایگان

روش های مهاجرت کادر درمان و پزشکان به آلمان

افراد با تحصیل پزشکی در آلمان و دیگر کشو ها و داشتن مهارت و تخصص لازم می توانند با استفاده از روش های مختلف به این کشور مهاجرت کنند. به طور کلی روش ها عبارتند از:

 • مهاجرت از طریق روش جاب آفر
 • مهاجرت از طریق جاب سیکر
 • مهاجرت از طریق ویزای 17A

برترین کشور ها برای مهاجرت کاری

مهاجرت کاری به آلمان  مهاجرت کاری به کانادا مهاجرت کاری به ترکیه مهاجرت کاری به فرانسه مهاجرت کاری به انگلستان مهاجرت کاری به اسپانیا مهاجرت کاری به سوئد مهاجرت کاری به اتریش مهاجرت کاری به مجارستان مهاجرت کاری به دانمارک مهاجرت کاری به آمریکا مهاجرت کاری به هلند مهاجرت کاری به ایتالیا

مهاجرت کادر درمان از طریق جاب آفر به آلمان

روش جاب آفر یا همان پیشنهاد شغلی یکی از بهترین روش ها برای مهاجرت و اعزام کادر درمان به المان می باشد. کادر درمان می توانند از یک کارفرمای آلمانی پیشنهاد شغلی یا جاب آفر دریافت کنند. متقاضیان می توانند بر اساس جاب آفر به صورت قرارداد کوتاه مدت، آزاد یا دریافت حقوق ماهانه در یک شرکت خاصی مشغول به کار شوند. جاب آفر سبب تسریع در روند اخذ ویزای کاری آلمان می شود و همچنین در برخی موارد تضمین کننده اخذ ویزای این کشور نیز خواهد بود. در روش جاب آفر متقاضیان نیازی یه اثبات تمکن مالی نخواهند داشت و از روز اول می توانند در بیمارستان ها مشغول به کار شده و حقوق ماهانه دریافت کنند.

مهاجرت کادر درمان از طریق جاب سیکر به آلمان

برای مهاجرت کادر درمان به آلمان از طریق ویزای جاب سیکر آلمان متقاضی یک اقامت شش ماهه دریافت می کند که از طریق آن می تواند در آلمان رفت و آمد داشته باشد تا بتواند موقعیت شغلی مناسب خود را پیدا کند. در این مدت 6 ماهه متقاضی باید به دنبال شغلی مناسب با شرایط خود بگردد و با کارفرمای آلمانی قرارداد ببندد. در صورت اخذ این ویزای کاری، متقاضی می تواند ویزای موقت خود را به ویزای کاری 4 ساله تبدیل کند. در صورتی که فرد موفق به یافتن شغل مناسب نشود باید خاک آلمان را ترک کرده و به کشور خود بازگردد.

ویزای 17A برای مهاجرت کادر درمان به آلمان

از دیگر روش های مهاجرت کاری پزشکان به آلمان می توان به اخذ ویزای 17A اشاره کرد. در این روش متقاضی 18 ماه فرصت دارد که در آلمان اقامت داشته و با طی کردن دوره های تکمیلی مشغول به کار شود. این نوع ویزا از سال 2015 به اجرا درآمده و جهت آسان کردن شرایط وضع شده است. جهت اخذ ویزای 17A متقاضیان باید مدرک زبان آلمانی خود را  در سطح B2 دریافت کنند. دقت داشته باشید که مدرک زبان آلمانی باید از موسسات مورد تائید سفارت آلمان دریافت شود.

کادر درمان مورد نیاز کشور آلمان

آلمان کشوری است که با پیری جمعیت روبرو است و جمعیت افراد سالخورده در آن رو به افزایش است؛ از این رو کمبود کادر درمان در ان به شدت احساس می شود. در جدولی که در ادامه آمده است، موقعیت های شغلی مورد نیاز آلمان در حوزه کادر پزشکی آورده شده است:

موقعیت شغلیحقوقشرایط پذیرش
کادر بهداشت و درمانطبق وزارت کار آلمانخانم و آقا
پرستارطبق وزارت کار آلمانخانم و آقا
متخصص داخلیبر اساس تجربه و مهارتخانم و آقا
متخصص و دستیار پزشک در رادیولوژیبا توجه به مهارت و سابقه کارخانم و آقا
متخصص داخلی و سالمندانبر اساس تجربه و مهارتخانم و آقا

رشته های مورد نیاز آلمان در کادر درمان

کشور آلمان به دلیل کمبود نیروی کار به خصوص در حوزه کادر درمان، اقدام به استخدام نیرو های خارجی در رشته های مختلف نموده است. در صورتی که در رشته های زیر شاغل هستید، می توانید اقدام به مهاجرت به آلمان نموده و از مزایای شغلی این رشته ها استفاده کنید.

پزشکپرستارپزشک اطفالفیزیوتراپ
تکنسین بیهوشیتکنسین رادیولوژیپزشک متخصص و جراحدندانپزشک
کارشناس بهداشت عمومیمتخصص زنان و زایمانتکنسین علوم آزمایشگاهیکارشناس و متخصص تغذیه و رژیم ‌درمانی
داروسازپرستار اورژانسدامپزشک

رشته های مورد نیاز آلمان در کادر درمان

شرایط مهاجرت کادر درمان به آلمان

برای مهاجرت کادر درمان به آلمان، باید یک سری شرایط مهیا شود. شرایط اعزام کادر درمان به آلمان به صورت زیر می باشد:

 • داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B2
 • داشتن سابقه کاری حداقل دو ساله
 • شرایط سنی مناسب و حداکثر 43 سال
 • داشتن سلامت جسمی
 • عدم سوء سابقه
 • مدرک تحصیلی معادل با مدارک تحصیلی در آلمان (برای متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا)
 • داشتن تمکن مالی جهت پرداخت هزینه های سفر و زندگی در آلمان (در صورت داشتن جاب آفر نیازی به تمکن مالی نیست.)

سابقه کار مورد نیاز برای مهاجرت کادر درمان و پزشکان

یکی از مهم ترین فاکتور ها در مهاجرت کاری به آلمان، مسئله تجربه و سابقه کاری می باشد. به طور کلی کارفرما ها علاقه دارند افرادی را استخدام کنند که رزومه و سابقه کاری مناسبی داشته باشند. در رابطه مهاجرت کادر درمان به المان نیز این مسئله صدق می کند. برای این که کادر درمان اعم از پزشکان و پرستاران بتوانند به آلمان مهاجرت کرده و ویزای کاری دریافت نمایند، بایستی حداقل 2 سال سابقه کار داشته باشند. با این حال هر چقدر متقاضی سابقه کاری بالا تری ارائه دهد، شانس بیشتری برای اخذ ویزا خواهد داشت.

مدارک لازم جهت مهاجرت از طریق کادر درمان

پزشکان و پیراپزشکانی که قصد مهاجرت به آلمان را دارند، باید برای اخذ ویزا مدارک زیر را به سفارت این کشور ارائه دهند:

 • مدرک زبان آلمانی در سطح B2
 • گواهی تمکن مالی
 • اصل مدارک تحصیلی
 • رزومه
 • بیمه مسافرتی
 • انگیزه نامه
 • سابقه کاری

اخذ مجوز کار برای کادر درمان آلمان

برای مهاجرت کادر درمان به آلمان یکی از شرایط ضروری، داشتن مجوز کار می باشد. متقاضیان کار در آلمان باید ثابت کنند مدرک تحصیلی آن ها که در کشور های خارج از اتحادیه اروپا دریافت کرده اند، با سطح دانش آلمان یکسان است. کارشناسان ابتدا مدارک متقاضیان را از لحاظ همخوانی با سطح دانش کشور آلمان بررسی می کنند. در صورتی که مدرک افراد تائید شود می توانند مجوز کار در آلمان را دریافت کنند؛ در غیر این صورت متقاضیان باید در یک آزمون ارزیابی معادل سازی شرکت کنند و قبول شوند.

معادل سازی مدارک پرستاران در آلمان

پرستاران برای مهاجرت به آلمان و کار در این کشور بایستی مدرک معادل در آلمان داشته باشند؛ یعنی این کشور مدرک تحصیلی آن ها را به رسمیت بشناسد. متقاضیان باید مدارک لازم را برای سازمان مورد نظر ارسال کنند تا بررسی های لازم در این خصوص انجام شود.

 در صورتی که مدرک تحصیلی متقاضیان پرستاری در آلمان تائید نشود، افراد می بایست در دوره های آموزشی پرستاری ثبت نام کرده و پس از پایان دوره در آزمون نهایی شرکت کنند. این آموزش ها با عنوان دوره آموزشی حرفه ای (vocational ) برگزار می شوند و حدود 2 تا 3 سال زمان خواهد برد. آزمون مربوطه دارای بخش های مختلف شفاهی، کتبی و عملی است.

در صورتی که متقاضی در این آزمون نمره قبولی کسب کند، می تواند به عنوان کادر آلمان در کشور آلمان مشغول به کار شود. تاز مانی که افراد نتوانند در آزمون پرستاری قبول شوند، می توانند به عنوان دستیار پرستار در آلمان کار کنند. متقاضیان برای کار در آلمان به عنوان پرستار باید مدارک زیر را به ایالت مورد نظر ایمیل کنند تا معادل یا عدم معادل بودن آن ها با مدارک آلمانی بررسی شود:

 • ترجمه مدرک تحصیلی پرستاری
 • ریزنمرات تمامی مقاطع
 • ترجمه گواهی نامه های سابقه کار
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی مهارت زبان آلمانی در سطح B2
 • گواهی پزشکی برای اثبات سلامتی متقاضی
 • رزومه دقیق و به روز شده
 • پاسپورت
 • گواهی نامه های دبیرستان

معادل سازی مدرک پزشکان در آلمان

پزشکان کشور های خارج از اتحادیه اروپا برای اخذ مجوز کار و طبابت درکشور آلمان بایستی از دانش لازم مطابق با استاندارد های آلمان برخودار باشند. بر همین اساس متقاضیان بایستی برای معادل سازی دانش خود در آزمون معادل سازی تحصیلات پزشکی آلمان (Kenntnisprüfung) شرکت کنند. آزمون معادل سازی پزشکی در ایالت های مختلف آلمان برگزار می شود و حداکثر دو بار در سال می توان در این آزمون شرکت کرد. آزمون معدال سازی به دو بخش شفاهی و بالینی تقسیم می شود.

آزمون Kenntnisprüfung دانش تخصصی پزشکان آلمانی را بر اساس استاندارد های کشور آلمان ارزیابی می کند. این آزمون بیشتر بر روی موضوعات داخلی و جراحی تمرکز می کند. علاوه بر این در آن سوالات بین رشته ای در زمینه فارماکولوژی بالینی/ دارو درمانی، پزشکی اورژانس، روش های تصویر برداری، حفاظت در برابر اشعه و یا مسائل حقوقی عمل پزشکی مطرح می شود. متقاضیان برای ثبت نام در این آزمون باید درخواست خود را به ایالت و یا دولت منطقه ای مسئول ارسال نمایند. افراد بهتر است درخواست خود را حداقل 6 ماه قبل از تاریخ آزمون مربوطه ارائه دهند.

معادل سازی مدرک پزشکان در آلمان

میزان درآمد و حقوق کادر درمان در آلمان

میزان حقوق و درآمد در آلمان بسته به سطح تحصیلات و میزان سابقه کاری متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال حقوق پرستاران از 1340 یورو تا 4620 یورو متغیر است. پزشکان و دندانپزشکان معمولا حقوقی معادل 3 تا 6 هزار یورو در ماه دریافت می کنند. درآمد سالانه یک متخصص به طور میانگین حدود 8 هزار یورو در آلمان خواهد بود. در ادامه به صورت جدولی درآمد مشاغل مختلف کادر درمان در آلمان را بررسی می کنیم:

نام شغلمیزان درآمدنام شغلمیزان درآمد
تکنسین رادیولوژی4.330 یورواورولوژیست13.200 یورو
رادیولوژیست9.790 یوروتکنسین بیهوشی3.940 یورو
پرستار2.840 تا 3.700 یورومتخصص قلب و عروق14.700 یورو
سونوگرافی4.270 یورومتخصص بیهوشی11.800 یورو
متخصص مراقبت از پوست5.610 یوروفیزیوتراپیست5.880 یورو
جراح11.000 تا 15.000 یورومتخصص پوست10.600 یورو
دستیار جراحی3.690 یوروروانشناس بالینی11.400 یورو
روانشناس بالینی11.400 یوروتکنسین دندانپزشکی2.360 یورو
بینایی سنجی3.400 یورودندانپزشک8.660 یورو
متخصص تغذیه7.120 یورو

وکیل مهاجرت کادر درمان به آلمان رویال مهاجرت

یکی از مهم ترین دلایل مهاجرت پزشکان به المان، وجود موقعیت های شغلی فراوان در این کشور است. پزشکان و پیراپزشکان برای کار در این کشور باید از تمامی قوانین و مقررات موجود برای اخذ ویزا، دریافت مجوز کار و … آگاهی داشته باشند. همچنین متقاضیان بایستی مراحل کامل مهاجرت به آلمان را پشت سر بگذارند و مدارک لازم جهت اخذ ویزای کاری را به سفارت آلمان ارائه دهند.

تمام این موارد در تخصص وکیل مهاجرت به آلمان می باشد که می تواند کمک بزرگی به اعزام کادر درمان به المان نماید. در صورتی که متقاضی در مسیر مهاجرت و اخذ ویزا، یک اشتباه کوچک مرتکب شود، ممکن است قابل جبران نباشد و حتی سبب ریجکت شدن ویزای افراد شود. از این رو توصیه می شود تا حد امکان از یک وکیل مهاجرتی کمک بگیرید تا بتواند هموار ترین و درست ترین مسیر را به شما نشان دهد. وکلای ما در موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت با داشتن سال ها سابقه درخشان در زمینه مهاجرت به آلمان برای پزشکان، می توانند راهنمای شما در این مسیر پر پیچ و خم باشند.

هزینه مهاجرت کادر درمان به آلمان

طبق تجربه مهاجرت کادر درمان به آلمان، فاکتور هزینه ها یکی از مهم ترین مسائل در مهاجرت به این کشور می باشد. هزینه مهاجرت به آلمان از طریق تخصص پزشکی به عوامل متعددی بستگی دارد که با شناخت این هزینه ها می توان برای مهاجرت بهتر تصمیم گیری کرد. در حالت کلی هزینه های مهاجرت کادر درمان به آلمان به صورت زیر خواهد بود:

آیتمهزینه مورد نیاز
اخذ ویزاهزینه ویزا از 35 یورو شروع می شود و با حضور در آلمان افزایش می یابد.
خرید خانه2 تا 6 هزار یورو
معادل سازی مدرک485 یورو
هزینه خورد و خوراک7 یورو در روز

200 یورو در ماه

اخذ اقامت آلمان برای کادر درمان

در مورد اقامت پزشکان به آلمان باید بگوییم که پزشکانی که قصد اخذ اقامت این کشور را دارند باید بدانند که برای استخدام در آلمان باید در ایران عضو نظام پزشکی باشند. علاوه بر این باید مدارک تحصیلی و ریز نمرات را آماده کنند تا بتوانند اقدام به معادل سازی مدرک خود نمایند. متقاضیان همچنین باید مدرک سطح A1 زبان آلمانی داشته باشند که سطح B2 را می توانند به صورت رایگان در آلمان آموزش ببینند.

پس از گذراندن دوره زبان، افراد باید برای آزمون  medical german exam اقدام کرده و به سطح زبان C1  برسند. در صورت قبولی پزشکان در این آزمون، به آن ها professional lincens ارائه می شود. در پروسه مهاجرت به آلمان افراد به عنوان یک پزشک با گذراندن آزمون پایانی می توانند کار طبابت خود را آغاز کنند. شرکت در دوره Observation Programs، Hospitation و Observation Guidelines به طور قطع ساده ترین روش برای مهاجرت و اخذ اقامت می باشد.

به طور کلی مهاجرت کادر درمان به آلمان هیچ روش سریعی وجود ندارد. در ابتدای کار یک اقامت اولیه به کادر درمان در آلمان داده می شود که بسته به نوع ویزا، 18 ماهه یا 24 ماهه خواهد بود. پس از اشتغال به کار پزشکان و کادر درمان و پرداخت بیمه در آلمان و مالیات مربوطه، 4 تا 5 سال زمان لازم است تا افراد بتوانند درخواست اقامت دائم ارائه دهند.

اخذ اقامت آلمان برای کادر درمان

بازار کار کادر درمان در آلمان

آلمان با وجود اینکه از توسعه یافته‌ترین کشورهای جهان است و رشد اقتصادی قابل توجهی در سطح بین المللی دارد اما با کمبود نیروی کار کادر درمان مواجه است. در سال 2015 آنگلا مرکل صدراعظم وقت آلمان اعلام کرد که این کشور با کمبود 270 هزار نفری کادر درمان روبروست و با جذب نیروی کار خارجی درصدد جبران این کمبود است.

تامین یک زندگی پر از رفاه برای پرسنل کادر درمان باعث شده است که بسیاری از فعالان این رشته کشور آلمان را به عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب کنند. وجود موقعیت شغلی خالی برای 50 هزار پرستار و 52 هزار پزشک گویای نیاز شدید کشور آلمان به استخدام کادر درمان است. خدمات درمانی رایگان، اعطای اقامت دائم، بیمه مهاجران و اسکان آنها از لحظه ورود به آلمان مزایایی است که دولت آلمان برای کارکنان خارجی بخش درمان فراهم می‌کند.

سطح زبان برای مورد نیاز برای مهاجرت به آلمان از طریق کادر درمان

تسلط به زبان آلمانی یکی از شرایط لازم برای مهاجرت کادر درمان به آلمان است. پرسنل این بخش باید با تمام پروتکل‌های بهداشتی و درمانی کشور آلمان آشنا باشند و به راحتی بتوانند با همکاران خود ارتباط برقرار کنند چرا که سلامتی و جان بیماران به تشخیص درست و درمان صحیح کادر درمان وابسته است. همچنین متقاضیانی که در کادر درمان مشغول به کار هستند باید توانایی برقراری ارتباط با بیماران را داشته باشند که این کار جز در صورت تسلط به زبان آلمانی امکان پذیر نیست. مدرک زبان آلمانی که پزشکان و دندانپزشکان باید به سفارت ارائه دهند سطح B1 و مدرک زبان آلمانی مورد نیاز برای پرستاران و ماماها باید در سطح B1 و یا A2 باشد. نکته قابل توجه این است که متقاضیان پس از ورود به آلمان برای گرفتن مجوزهای کاری لازم و پیشرفت شغلی باید سطح زبان خود را ارتقاء دهند.

سخن پایانی

کشور آلمان همواره با کمبود نیروی متخصص مواجه است و این کمبود در حوزه کادر درمان بیشتر از حوزه های دیگر وجود دارد. به همین دلیل دولت این کشور اقدام به جذب پزشکان و پرستاران از کشور های خارجی نموده است. کادر درمان در سراسر جهان نیز از این موضوع استقبال کرده و همه ساله تعداد زیادی از افراد در کادر پزشکی اقدام به مهاجرت کاری به این کشور می نمایند. مهاجرت کادر درمان به المان به هدفی دست یافتنی تبدیل شده است که با فراهم کردن شرایط می توان به این هدف درخشان رسید.

در صورتی که شما هم جزو کادر درمان هستید و می خواهید به آلمان مهاجرت کنید، به شما توصیه می کنیم با مشاوران ما در مجموعه مهاجرتی رویال مهاجرت تماس بگیرید. شما از طریق ارتباط با کارشناسان ما در این مجموعه می توانید شرایط خود را جهت مهاجرت و اخذ اقامت در آلمان بررسی کنید. وکلای ما به شما کمک می کنند که مدارک و الزامات مهم جهت مهاجرت پزشکی به آلمان را تهیه کرده و به نتیجه ای مطلوب برسید.

سوالات متداول درباره مهاجرت کادر درمان به المان

 1. آیا برای مهاجرت پزشکان به آلمان مدرک زبان آلمانی مورد نیاز است؟

بله؛ مهاجرت کادر درمان به آلمان نیاز به مدرک زبان آلمانی در سطح B1 دارد.

 1. روش های مهاجرت به آلمان از طریق تخصص پزشکی کدام اند؟

ویزای جاب آفر، ویزای جاب سیکر و ویزای A17 کشور آلمان

 1. آیا مهاجرت به آلمان برای پزشکان محدودیت سنی دارد؟

بله؛ پزشکان برای مهاجرت به آلمان باید حداکثر 43 سال داشته باشند.

 1. سابقه کاری مورد نیاز برای مهاجرت دندانپزشکان به المان و پزشکان به این کشور چقدر است؟

حداقل سابقه کاری مورد نیاز برای پزشکان و دندانپزشکان دو سال است.

 1. چه رشته هایی در شاخه علوم پزشکی م یتوانند از طریق اخذ ویزای کار به آلمان مهاجرت کنند؟

رشته های پزشکی، دندانپزشکی، مامایی و پرستاری.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت