لیست جامع بورسیه های تحصیلی دانشگاه های آلمان
رویال مهاجرت ژانویه 7, 2023

بورسیه تحصیلی آلمان

کشور آلمان به دلیل داشتن دانشگاه های معتبر در سطح جهانی و اعتبار مدرک این دانشگاه ها، به یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین المللی تبدیل شده است. یکی از جذابیت های تحصیل در المان، امکان تحصیل رایگان و مقرون به صرفه بودن هزینه مهاجرت به این کشور می باشد. علاوه بر رایگان بودن و هزینه های پایین تحصیل در کشور آلمان، دانشجویان بومی و بین المللی می توانند از بورسیه تحصیلی آلمان نیز بهره مند شوند. در این مقاله قصد داریم در مورد بورسیه آلمان و شرایط دریافت آن در این کشور صحبت کنیم. اگر شما هم قصد دریافت این کمک هزینه های تحصیلی را از دانشگاه های آلمان دارید، توصیه می کنیم این مقاله را از دست ندهید و با ما تا انتهای این نوشته همراه باشید.

شرایط بورسیه تحصیلی در آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل، یکی از محبوب ترین روش های مهاجرتی به شمار می رود که مورد توجه بسیاری از دانشجویان خارجی قرار گرفته است. بورسیه های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه های آلمان به جذابیت های تحصیل در این کشور افزوده است. اگر چه تحصیل در دانشگاه های آلمان رایگان است، اما هر دانشجویی که می خواهد در کشور آلمان تحصیل کند باید بتواند هزینه های زندگی خود را تامین کند. در راستای بهبود شرایط زندگی دانشجویان در آلمان، کمک هزینه های متعددی از طرف دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به افراد ارائه می شود.

متقاضیان برای دریافت بورسیه آلمان باید یک سری شرایط را فراهم کنند که از مهم ترین آن ها، دارا بودن معدل بالا می باشد. البته نا گفته نماند که هر دانشگاه و موسسه ای برای ارائه بورسیه، شرایط مخصوص به خود را دارد، اما به طور کلی برخی شرایط بین تمام موسسات مشترک هستند. دانشجویان برای اخذ بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی باید دارای مقاله های علمی و تحقیقاتی باشند که در ژورنال های علمی جهان منتشر شده است.

از دیگر شرایط بورسیه تحصیلی آلمان می توان به داشتن مدرک زبان آلمانی و یا انگلیسی اشاره کرد. دانشجویان دکترا برای دریافت بورسیه در این کشور، باید از اساتید خود توصیه نامه داشته و با استاد یا سوپروایزر خود مکاتبه داشته باشند. در صورتی که دانشجویان شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان را داشته باشند، می توانند اقدام به اخذ آن نمایند. این کمک هزینه های تحصیلی به دو صورت ارائه می شوند، برخی از آن ها تمام هزینه های دانشجو را پوشش می دهد و برخی دیگر بخشی از هزینه ها را.

آیا تحصیل در آلمان رایگان است؟

سیستم آموزشی کشور آلمان یکی از برترین سیستم های آموزشی در جهان است که دارای استاندارد های تحصیلی بالایی می باشد. تحصیل در آلمان به دلیل رایگان بودن همواره مورد توجه متقاضیان خارجی قرار گرفته است.  تحصیل در مدارس دولتی آلمان رایگان است و دانش آموزان بدون پرداخت هیچ هزینه ای مشغول به تحصیل می شوند. در صورتی که افراد بخواهند در مدارس خصوصی این کشور تحصیل کنند، ملزم به پرداخت هزینه می باشند. لازم به ذکر است تحصیل رایگان در مدارس دولتی به زبان آلمانی انجام می شود.

تحصیل رایگان در آلمان

 

تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان نیز رایگان است و دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این دانشگاه ها هزینه ای پرداخت نخواهند کرد. دانشجویانی که تمایل دارند به صورت رایگان در این کشور تحصیل کنند، بایستی سطح زبان آلمانی خود را بالا برده و مدرک زبان داشته باشند. سطح زبان مورد نیاز، بسته به دانشگاه های این کشور متفاوت است و متقاضیان باید با مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظر، اطلاعات لازم را به دست آورند. نا گفته نماند تحصیل رایگان به زبان انگلیسی نیز در برخی دانشگاه های آلمان امکان پذیر است و رقابت بالایی برای پذیرش در این موسسات بین دانشجویان وجود دارد. به طور کلی آلمان از دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های این کشور، استقبال زیادی می کند. آلمان در ارائه تحصیلات رایگان به دانشجویان، هیچ تمایزی بین متقاضیان بومی و یا بین المللی قائل نمی شود.

هزینه های یک زندگی دانشجویی در آلمان چقدر است؟

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان بسته به سبک زندگی افراد، شهر محل زندگی و موارد دیگر متفاوت می باشد. دانشجویان می توانند حین تحصیل در دانشگاه، مشغول به کار شوند و بخشی از هزینه های زندگی خود را تامین کنند. همچنین با دریافت بورسیه المان می توان هزینه های زندگی در آلمان را کاهش داد. به طور کلی هزینه زندگی دانشجویی در آلمان حدود 700 الی 1000 یورو می باشد، که بسته به سبک زندگی افراد متغیر خواهد بود. دانشجویان برای زندگی در شهر برلین روزانه حدود 35 تا 50 یورو، هزینه خواهند داشت.

هزینه های زندگی دانشجویی شامل هزینه خوابگاه، خورد و خوراک، حمل و نقل، کتاب های درسی، لوازم التحریر، اینترنت و تفریح می باشد. در صورتی که دانشجویان بخواهند به جای خوابگاه در خانه های دانشجویی سکونت داشته باشند، باید هزینه بیشتری بپردازند. اجاره خانه در شهر های مختلف آلمان متفاوت بوده و در شهر های بزرگ و پیشرفته ای همچون مونیخ، بسیار بالا است. دانشجویان می توانند در شهر هایی از جمله هانوفر و یا بوخوم خانه های ارزان تری برای اجاره پیدا کنند. به طور کلی دانشجویان برای اقامت خود باید نزدیک 290 تا 560 یورو در ماه پرداخت کنند. در ادامه انواع هزینه های زندگی دانشجویی به صورت جدولی آورده شده است:

نوع هزینهمقدار هزینه
اجاره مسکن323 یورو
خوراک و مواد غذایی168 یورو
لباس و پوشاک42 یورو
حمل و نقل94 یورو
بیمه سلامت80 یورو
لوازم التحریر20 یورو
اینترنت و تلفن31 یورو
ورزش61 یورو

 

فول فاند به چه معناست و آیا هزینه های زندگی دانشجویی را پوشش می‌دهد؟

دانشجویان در آلمان باید بتوانند هزینه زندگی در این کشور را پرداخت کنند. کشور آلمان نیز برای بهره مند شدن از ظرفیت علمی دانشجویان، اقدام به ارائه بورسیه های مختلفی نموده است. همان طور که گفته شد، بورسیه های تحصیلی از نظر تامین هزینه ها، به دو بخش تقسیم می شوند. برخی از این کمک هزینه ها بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل دانشجویان را تامین می کنند و برخی دیگر تمام هزینه ها را متقبل می شوند.

 

بورسیه فول فاند آلمان

بورسیه فول فاند آلمان تمامی هزینه های تحصیل، اقامت، درمان و مسافرت دانشجویان را در مقاطع مختلف تحصیلی مختلف پرداخت می کند. این بورسیه یکی از پر طرفدارترین و در عین حال دشوار ترین بورسیه های آلمان به شمار می رود و دانشجویان برای دریافت این کمک هزینه باید شرایط لازم را داشته باشند. به دلیل محدود بودن بورسیه فول فاند، فضای شدید رقابتی برای دریافت آن بین دانشجویان برقرار است. همان طور که از اسم این بورسیه پیداست، تمامی هزینه های زندگی و تحصیل دانشجو از طریق این کمک هزینه پرداخت خواهد شد. تمامی ملیت ها از سراسر جهان می توانند برای دریافت بورسیه فول فاند درخواست دهند و شانس خود را برای یک تجربه عالی امتحان کنند.

شرایط دریافت فول فاند آلمان

بورسیه فول فاند در تمام مقاطع تحصیلی آلمان ارائه می شود و تنها به دانشجویان خاصی تعلق می گیرد. دانشجویان برای دریافت این کمک هزینه، باید رزومه تحصیلی قوی ای ارائه دهند و معدل بالایی داشته باشند. متقاضیان فول فاند آلمان، باید درخواست خود را به دانشگاه ارائه دهند و در درخواست خود توضیح دهند که چرا خود را لایق دریافت این بورسیه می دانند. در صورتی که افراد توضیحاتی از خود ارائه دهند که آن ها را فردی منحصر به فرد نشان دهد و توانایی هایشان را جلوه دهد، می تواند تاثیر خوبی در مجاب کردن مسئولین مربوطه داشته باشد.

به طور کلی در مقطع کارشناسی بورسیه های کم تری ارائه می شود که بورسیه فول فاند نیز از این قاعده مستثنی نیست. شرایط اخذ فول فاند در این مقطع برای همه در دسترس نمی باشد، اما با این حال افراد می توانند درخواست بورسیه فول فاند بدهند. فول فاند ارشد آلمان بیشتر از مقطع کارشناسی به دانشجویان اعطا می شود. در مقطع دکترا بورسیه های فول فاند از تنوع بیشتری برخوردارند و دانشجویان گزینه های بیشتری برای انتخاب بورسیه دارند. دریافت بورسیه فول فاند می تواند امتیاز بزرگی برای دانشجویان دکترا باشد. برای دریافت این بورسیه در تمامی مقاطع لازم است دانشجویان از شرایط تحصیلی درخشانی برخوردار باشند و خود را آماده یک رقابت سخت نمایند.

برترین کشورها برای تحصیل

تحصیل در آلمان   تحصیل در کانادا   تحصیل در ترکیه   تحصیل در فرانسه   تحصیل در انگلستان    تحصیل در سوئد   تحصیل در مجارستان تحصیل در اسپانیا تحصیل در دانمارک تحصیل در اتریش تحصیل در ایتالیا تحصیل در آمریکا تحصیل در هلند

انواع بورسیه تحصیلی در آلمان

دانشگاه های آلمان بورسیه های تحصیلی متعددی را به دانشجویان ارائه می دهند که هر کدام  شرایط مختلفی دارند. این بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اعطا می شوند. این بورسیه ها تنها به دانشجویان با استعداد و با رزومه تحصیلی قوی تعلق می گیرد. دانشجویان در هر مقطع باید بورسیه های موجود را بررسی نموده و قبل از اقدام برای دریافت آن ها، از شرایط لازم برای اخذ هر کدام با خبر شوند. کمک هزینه های تحصیلی بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه، متفاوت خواهند بود. در ادامه به بررسی بورسیه تحصیلی آلمان در مقاطع مختلف تحصیلی خواهیم پرداخت:

بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دبیرستان

تحصیل در مقطع دبیرستان در کشور آلمان، به دلیل هزینه های پایین تحصیل و امکانات آموزشی مناسب، مورد توجه بسیاری از دانش آموزان در سراسر جهان قرار گرفته است. از طرفی با تحصیل در مدارس این کشور، افراد شرایط بهتری برای ورود به دانشگاه های معتبر آلمان خواهند داشت. یکی از سوالات فراوانی که در مورد تحصیل در مقطع دبیرستان وجود دارد، این است که آیا می توان در این مقطع بورسیه دریافت کرد؟ در خصوص بورسیه تحصیلی در مقطع دبیرستان در این کشور باید بگوییم، تعداد بسیار محدودی کمک هزینه تحصیلی در این مقطع به دانش آموزان اعطا می شود. در واقع اغلب بورسیه ها برای متقاضیان دانشگاهی قرار داده شده است. همین تعداد محدود بورسیه آلمان که در دبیرستان ارائه می شود نیز معمولا به دانش آموزان بین المللی تعلق نمی گیرد. در واقع دانش آموزان بین المللی امکان تحصیل رایگان در مدارس را دارند، اما دریافت بورسیه تحصیلی برای آن ها در مدارس خصوصی بین المللی امکان پذیر نخواهد بود.

 

بورسیه دانش آموزی آلمان

بورسیه تحصیلی در آلمان در مقطع کارشناسی

امکان تحصیل پزشکی در آلمان و رشته های مختلف دیگر به صورت رایگان ، از اصلی ترین دلایل مهاجرت تحصیلی به آلمان می باشد. دانشجویان در حین تحصیل هزینه ای پرداخت نمی کنند، اما نیاز به بودجه مالی برای تامین کتاب و لوازم تحصیل و همچنین مخارج زندگی دارند. دانشجویان در مقطع کارشناسی می توانند از بورسیه هایی که دانشگاه ارائه می کند، استفاده کنند و از این طریق بخشی از هزینه های خود را تامین نمایند.

در جواب این سوال که ” المان چه رشته هایی را بورسیه می کند ؟” باید بگوییم، بورسیه این کشور در رشته های تحصیلی مختلفی از جمله مهندسی، مدیریت، شیمی، پزشکی، علوم کامپیوتر و اقتصاد ارائه می شود. به طور کلی دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی با محدودیت هایی روبرو است، چرا که بیشتر بورسیه های آلمان در مقطع دکترا ارائه می شوند. دانشجویان مقطع کارشناسی می توانند حین تحصیل مشغول به کار شوند و 10 ساعت در هفته کار کنند. از آن جایی که افراد برای تحصیل در دانشگاه هزینه ای پرداخت نمی کنند، حقوق دریافتی از کار دانشجویی تا حدی می تواند مخارج زندگی آن ها را تامین کند. با این حال در ادامه به بررسی چند نمونه بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی خواهیم پرداخت:

بورسیه تحصیلی Hach&rose و LPP

LLP، Rose &  Hach یکی از برترین شرکت های حقوقی در نیویورک می باشد، که در زمینه کمک به افراد آسیب دیده فعالیت می کند. این شرکت سالانه به افرادی که در حال تحصیل در کالج و دانشگاه هستند و یا به تازگی دبیرستان خود را به اتمام رسانده اند، مبلغ 5000 یورو پرداخت می کند. این کمک هزینه به افراد بالای 18 سال اعطا می شود و مخصوص کسانی است که بر اثر یک اتفاق و یا سهل انگاری دیگران دچار آسیب شده اند. توجه داشته باشید که این بورسیه زمانی به افراد واجد شرایط ارائه می شود که حتما در کشور آلمان ساکن بوده و در حال تحصیل و یا ثبت نام در دانشگاه های این کشور باشند.

بورسیه TRENDHIM

دانشجویانی که در رشته های مد، خرید و فروش، تجارت و یا مدیریت تحصیل می کنند، می توانند از این بورسیه تحصیلی بهره مند شوند. شرکت TRENDHIM سالانه به هر دانشجو حدود 2000 یورو، کمک هزینه اعطا می کند و متقاضیان از هر ملیتی می توانند این بورسیه را دریافت نمایند.

بورسیه MAilchek1500usd

هر ساله در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا، یک مسابقه نویسندگی برگزار می شود و دانشجویان باید طبق موضوعی که به آن ها داده شده در نوشتن با هم رقابت کنند. به برنده این مسابقه مبلغ 1500 دلار امریکا پرداخت می شود. در این مسابقه ملیت و جنسیت افراد اهمیتی ندارد و افراد با هر ملیت و جنسیتی می توانند در آن شرکت کنند.

 

بورسیه MAilchek1500usd

شرایط بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آلمان، به دو زبان انگلیسی و آلمانی امکان پذیر است و مدت زمان تحصیل در این مقطع دو سال خواهد بود. علاوه بر دریافت بورسیه، دانشجویان می توانند حین تحصیل در این مقطع، به صورت پاره وقت کار کنند و بخشی از هزینه های خود را تامین نمایند. گرفتن بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی ارشد می تواند کمک شایانی به افراد در طول تحصیل نماید و خیال آن ها را از بابت مسائل مالی راحت کرده و از این طریق دانشجویان تمرکز بیشتری برای تحصیل داشته باشند. در ادامه به بررسی برخی از بورسیه های ارائه شده در مقطع کارشناسی ارشد می پردازیم:

بورسیه تحصیلی DAAD

بورسیه داد آلمان  (DAAD)توسط بزرگ ترین سازمان مالی جهانی تامین می شود. بورسیه تحصیلی DAAD کمک هزینه ای می باشد که این سازمان به دانشجویانی که از کشور های در حال توسعه برای تحصیل به آلمان مراجعه کرده اند، ارائه می کند. این کمک هزینه تحصیلی ماهانه 861 یورو به دانشجویان دوره های کارشناسی ارشد پرداخت می کند.

مبلغ پرداختی بورسیه DAAD  برای دانشجویان دکترا، ماهانه 1200 یورو می باشد. دانشجویان دکتری و ارشد با این بورسیه تحت پوشش خدمات درمانی قرارخواهند گرفت. دانشجویان بورسیه شده از خوابگاه های رایگان برخوردار می شوند و همچنین کمک هزینه مسافرتی به آن ها تعلق خواهد گرفت.

بورسیه تحصیلی بنیاد فردریش ایبرت

دانشجویان بومی و بین المللی که از رزومه تحصیلی قوی برخوردار هستند، می توانند از این بورسیه بهره مند شوند. موسسه فردریش ایبرت به دانشجویان واجد شرایط ماهانه 1000 یورو کمک هزینه مالی اعطا می کند. این بورسیه به دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می گیرد و از محدودیت های دریافت آن تسلط به زبان آلمانی می باشد. همچنین داشتن تهعد و مشارکت اجتماعی مطابق با ارزش های سوسیال دموکراتیک از شرایط اصلی اخذ بورسیه موسسه فردریش ایبرت خواهد بود.

بورسیه Konrad stiftung

دانشجویان بین المللی که از خارج از قاره اروپا جهت ادامه تحصیل اقدام به مهاجرت تحصیلی به آلمان کرده اند، می توانند از این بورسیه استفاده کنند. این کمک هزینه تحصیلی از طرف یک بخش خصوصی به نام Konrad stiftung به دانشجویانی که دارای نمرات بالایی هستند، اعطا می شود. بورسیه Konrad stiftung به مدت یک سال به دانشجویان با استعداد ارائه می شود و متقاضیان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می توانند از آن بهره مند شوند.

بورسیه تحصیلی در آلمان در مقطع دکترا

بیشترین بورسیه تحصیلی به دانشجویان مقطع دکتری در آلمان ارائه می شود و متقاضیان در این مقطع با تنوع بالایی از کمک هزینه های تحصیلی روبرو هستند. از این رو بسیاری از دانشجویان بین المللی در مقطع دکتری، به دنبال تحصیل در دانشگاه های آلمان می باشند. بورسیه های ارائه شده در این مقطع به نسبت سایر مقاطع، مبلغ بالا تری نیز دارند.

 

بورسیه مقطع دکترا در آلمان

یکی از شرایط بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دکترا، داشتن سوپروایزر می باشد. در واقع دانشجویان برای ورود به کشور آلمان و درخواست بورسیه در این مقطع، باید از یک استاد بخواهند که راهنمای آن ها در تحصیل باشد. دانشجویان بایستی سوپروایزر را متناسب با گرایش شغلی و تحصیلی خود انتخاب کنند. پس از تائید سوپروایزر، متقاضیان می توانند مدارک خود را جهت درخواست بورسیه آلمان به این کشور ارسال کنند. از دیگر شرایط اخذ بورسیه در این مقطع باید به داشتن مقالات بین المللی و مدرک زبان آیلتس حداقل 7 اشاره کرد. در ادامه به چند مورد بورسیه تحصیلی رایگان المان در مقطع دکتری خواهیم پرداخت:

بورسیه تحصیلی بنیاد ملی علم آلمانی

این بورسیه به دانشجویان بین المللی واجد شرایط تعلق می گیرد. ماهانه مبلغی حدود 1250 یورو به دانشجویان دکترا، از طرف بنیاد ملی علوم آلمان اعطا می شود.

خدمات بورسیه DAAD

این بورسیه همان طور که در قسمت قبلی اشاره شد، به دانشجویان دکترا و ارشد تعلق می گیرد که ماهانه مبلغی حدود 1200 یورو خواهد بود. توضیحات بیشتر در مورد این بورسیه، در مطالب بالا تر ارائه شده است.

خدمات بورسیه سازمان stipendiumplus

این بورسیه از سوی 13 سازمان وابسته به هم به دانشجویان مقطع دکتری ارائه می شود. مبلغی که این سازمان ها به عنوان بورسیه به دانشجویان ارائه می دهند حدود 1350 یورو در ماه می باشد.

معدل لازم برای بورسیه آلمان

یکی از اصلی ترین شرایط بورسیه تحصیلی کشور آلمان، شرط معدل می باشد که دانشجویان در صورتی که قصد اخذ بورسیه را دارند، باید تمرکز بیشتری روی این مسئله  داشته باشند. دانشگاه های آلمان تنها به دانشجویانی کمک هزینه تحصیلی ارائه می کنند که سابقه درخشانی در تحصیل داشته باشند. به طور کلی حداقل معدل برای اخذ بورسیه آلمان، 15 می باشد. کمک هزینه های تحصیلی محدود هستند، به همین دلیل بورسیه های تحصیلی بر اساس شایستگی و توانایی دانشجویان به آن ها تعلق می گیرد.

در رقابت بر سر دریافت بورسیه، هر چقدر معدل متقاضیان بالا تر باید، شانس بیشتری برای دریافت بورسیه خواهند داشت. در صورتی که معدل دانشجویان کم تر از 15 باشد، جای نگرانی نیست، چرا که می توانند با ارائه نمره بالای زبان و یا مقالات علمی معتبر، بورسیه مورد نظر خود را دریافت کنند.

مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی آلمان

یکی از الزامات دریافت بورسیه تحصیلی در کشور آلمان، ارائه مدارک مورد نیاز به سازمان اعطا کننده بورسیه می باشد. دانشجویانی که تمایل به دریافت کمک هزینه تحصیلی دارند، باید قبل از هر اقدامی از مدارک لازم جهت اخذ بورسیه آگاهی کسب کنند تا ببینند شرایط دریافت آن را دارند یا خیر. به طور کلی مدارک خواسته شده بسته به نوع بورسیه، دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت می باشد، از این رو توصیه می شود متقاضیان با مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظر، از مدارک لازم مطلع شوند.

 

مدارک مورد نیاز بورسیه آلمان

چگونگی ارائه مدارک از اهمیت بالایی برخوردار است و در صورت وجود کمبود در مدارک ممکن است بورسیه به افراد تعلق نگیرد. از این رو توصیه می شود دانشجویان در جمع آوری مدارک، نهایت دقت را به عمل آورند. در ادامه مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی آلمان آورده شده است:

 • رزومه تحصیلی
 • مدارک تحصیلی مقاطع قبلی
 • پر کردن فرم درخواست برای بورسیه
 • ریز نمرات
 • مدرک زبان انگلیسی و یا آلمانی
 • پاسپورت معتبر
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه (SOP)
 • مقالات علمی و تحقیقاتی بین المللی
 • تائیدیه سوپروایزر (در مقطع دکترا)
 • گواهی نامه هایی که نشان دهنده تجربه کار یا فعالیت داوطلبانه می باشد.

سخن پایانی

علاوه بر رایگان بودن تحصیل در آلمان، امکان دریافت بورسیه نیز در دانشگاه های این کشور برای دانشجویان بین المللی فراهم شده است. دولت آلمان از تولید علم حمایت کرده و با ارائه حمایت های مالی به دانشجویان، همواره آن ها را در مسیر علم اندوزی یاری می نماید. متقاضیان برای دریافت بورسیه آلمان باید رزومه ای قوی داشته باشند و نمره زبان آن ها نیز بالا باشد. در مقطع دکترا تنوع بیشتری در کمک هزینه های تحصیلی وجود دارد و دانشجویان با استعداد می توانند با دریافت بورسیه تحصیلی آلمان، بخشی از هزینه های زندگی را تامین کنند. در صورتی که قصد دریافت بورسیه از دانشگاه های آلمان را دارید، می توانید با مراجعه به کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی آوام به نتیجه مطلوب برسید. با ما تماس بگیرید.

مقاله قبلی

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت