حقوق و مزایای کار در کشور آلمان
رویال مهاجرت فوریه 14, 2023

حقوق و دستمزد در آلمان

از مهم ترین موارد مربوط به مهاجرت کاری به آلمان اطلاع از میزان حقوق و درآمد در این کشور است. در سال های اخیر بسیاری از متقاضیان بین المللی و از جمله ایرانی ها از طریق مهاجرت کاری به این کشور مهاجرت کرده اند و یا درصدد مهاجرت می باشند. بر این اساس ما مشاوران رویال سعی کرده ایم تا در این مقاله کامل به ارائه همه اطلاعات مربوط به حقوق و مزایای کار در کشور آلمان بپردازیم. با ما همراه باشید.

اگر شما هم قصد مهاجرت، اقامت تحصیلی، کاری یا سرمایه گذاری در کوتاه ترین زمان را دارید، کافیست با شماره 90003515 تماس گرفته تا وکلای مهاجرتی رویال شما را راهنمایی نمایند

میزان حقوق در آلمان

کیفیت زندگی یکی از دلایل گرایش متقاضیان بین المللی برای مهاجرت کاری به آلمان است؛ زیرا خدمات تامین اجتماعی زیادی در این کشور وجود دارد، تحصیل در مدارس آلمان و همچنین دانشگاه های دولتی رایگان است و فساد نه به طور سیستماتیک بلکه به میزان جزئی وجود دارد. علاوه بر همه این ها مناسب بودن میزان حقوق و دستمزد در این کشور و قدرت خرید بالا و همچنین تامین هزینه های زندگی با دریافت حقوق ناخالص در آلمان در گرایش متقاضیان به مهاجرت به آلمان نقش زیادی دارند. میزان حقوق کار در آلمان در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی بالاتر است و در سال 2023 میزان حقوق خالص دریافتی ماهانه تا حدود 2.750 یورو خواهد رسید.

حقوق خوب در آلمان چقدر است؟

اگر از 10 نفر آلمانی سوال کنید که حقوق خوب در آلمان چقدر است؛ 10 پاسخ متفاوت دریافت خواهید کرد. در واقع پاسخ به این سوال به سبک زندگی و شهر محل اقامت در این کشور بستگی دارد. در شهرهای بزرگ آلمان با این که حقوق و درآمدها بالا است؛ اما هزینه های زندگی نیز در سطح بالایی است. در گزارش یکی از سایت های مشاغل در آلمان 43% از آلمانی ها از حقوق خالص سالانه 64.253 یورویی خود راضی بودند و در حدود 41% از آن ها از حقوق سالانه 49.630 یورویی خود ناراضی بودند. در حالی که حقوق آن ها بالاتر از حد میانگین بود. با وجود این که میانگین میزان حقوق در آلمان در سال 2022 در حدود 51.010 یورو می باشد؛ اما حقوق سالانه 64.000 تا 81.000 یورو را می توان به عنوان حقوق خوب در آلمان در نظر گرفت.

آیا 60.000 یورو حقوق خوبی در آلمان است؟

حقوق و درآمد سالانه 60.000 یورویی به عنوان یک حقوق و درآمد خوب در آلمان محسوب شود؛ زیرا بسیار بالاتر از حقوق 47.700 یورو در سال برای کل کارمندان در کشور آلمان است. بیشتر آلمانی هایی که حقوق سالانه 60.000 یورو دریافت می کنند از این حقوق کار در آلمان بسیار راضی هستند. با این حال اینکه این میزان حقوق برای زندگی متقاضی در آلمان کافی است یا خیر، به سبک زندگی، تعداد اعضای خانواده و محل زندگی وی بستگی دارد. نوع رژیم غذایی، نوع حمل و نقل، گزینه های سرگرمی، اندازه و موقعیت آپارتمان و تعداد دفعات خرید با میزان حقوق کافی برای تامین هزینه های زندگی رابطه مستقیم دارد.

برترین کشور ها برای مهاجرت کاری

مهاجرت کاری به آلمان  مهاجرت کاری به کانادا مهاجرت کاری به ترکیه مهاجرت کاری به فرانسه مهاجرت کاری به انگلستان مهاجرت کاری به اسپانیا مهاجرت کاری به سوئد مهاجرت کاری به اتریش مهاجرت کاری به مجارستان مهاجرت کاری به دانمارک مهاجرت کاری به آمریکا مهاجرت کاری به هلند مهاجرت کاری به ایتالیا

حقوق در آلمان با دارا بودن کارت آبی Blue Card

متقاضیان با اخذ ویزای کار و یافتن کار مناسب در آلمان می توانند ویزای کار خود را تا 6 ماه دیگر تمدید کنند و پس از پایان اعتبار این ویزا می تواندن کارت آبی Blue Card  اتحادیه اروپا را دریافت کنند که مدت اعتبار آن حداکثر تا 4 سال و حداقل تا یک دوره کوتاه مدت کاری است. متقاضیان دارای مدرک دانشگاهی نیز می توانند با دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا در آلمان مشغول کار شوند. متقاضیان برای دریافت کارت آبی باید دارای پیشنهاد کاری و قرارداد کاری مرتبط با رشته تحصیلی دانشگاهی و تعیین حداقل حقوق و دستمزد از طرف کارفرمای آلمانی باشند. متقاضیان ایرانی دارای مدرک تحصیلی در رشته های مهندسی، پزشکی، ریاضی، کامپیوتر و IT، علوم پایه و علوم طبیعی می توانند با دریافت کارت آبی آلمان سالانه در حدود 43.992 یورو به عنوان حقوق دریافت کنند. مینیمم حقوق و درآمد ناخالص برای متقاضیان دارای کارت آبی آلمان سالانه در حدود 56.400 یورو است.

حقوق در آلمان با دارا بودن مجوز کاری

متقاضیانی که مجوز کار آلمان Work Permit را دریافت می کنند، می توانند با کارفرمای آلمانی قرارداد کاری امضا کنند. یکی از قوانین کار در آلمان این است که کارفرمای آلمانی باید به همان میزان حقوق که به شهروندان آلمانی پرداخت می کند به متقاضیان بین المللی نیز پرداخت کند. میزان حقوق در آلمان بر اساس نوع کار و مدرک تحصیلی و همچنین سابقه تحصیل در آلمان متفاوت است.

حداقل حقوق و دستمزد در آلمان چقدر است؟

بر اساس تغییرات در میزان حقوق و دستمزد در آلمان در سال 2023 حداقل حقوق و دستمزد به حدود 12.45 یورو در هر ساعت خواهد رسید. بر اساس گزارش های اعلام شده حداقل میزان دستمزد و حقوق برای هر ساعت کار در سال 2024 به 19.95 یورو خواهد رسید. تغییرات حداقل دستمزد و حقوق در سال 2023 در همه حوزه های کاری و همه ایالت های آلمان قابل اجرا خواهد بود. بر اساس گزارش اداره آمار فدرال آلمان، کارمندان تمام وقت مجاز به کار در حدود 41 ساعت می باشند.

عوامل موثر بر میزان حقوق در آلمان

به طور کلی عوامل فراوانی بر میزان حقوق و دستمزد در میان کارکنان و کارمندان در کشور آلمان تاثیر می گذارد. در واقع متوسط حقوق ناخالص تا حدود زیادی به موقعیت مکانی، تجربه و سوابق حرفه ای، جنسیت و اندازه شرکت و محل کار متقاضیان بستگی دارد. در ادامه به بررسی خلاصه هر یک از این عوامل موثر بر میزان حقوق المان می پردازیم.

میزان حقوق ناخالص در آلمان بر اساس جنسیت

کشور آلمان مانند هر کشور دیگری در جهان در تلاش برای کاهش شکاف دستمزد و حقوق بر اساس جنسیت است. گرچه اقدامات جدی در این مورد انجام شده است؛ اما مطالعات نشان می دهند که میزان حقوق و دستمزد مردان بیشتر از زنان است. به طور متوسط مردان در آلمان سالانه در حدود 49.752 یورو و زنان در حدود 42.936 یورو حقوق دریافت می کنند.

میزان حقوق ناخالص در آلمان بر اساس شهر

موقعیت مکانی و محل شرکت نیز نقش مهمی در میزان میانگین حقوق و دستمزد در کشور آلمان دارد. میانگین حقوق و دستمزد در شهرهای گران آلمان بسیار بالاتر از شهرهای متوسط از لحاظ هزینه های زندگی است. شهرهای مونیخ و فرانکفورت از گران ترین شهرهای آلمان برای زندگی می باشند و بر همین اساس دارای بالاترین میزان حقوق ناخالص می باشند. بر اساس وب سایت gehaltsvergleich میانگین حقوق ناخالص در محبوب ترین شهرها برای متقاضیان بین المللی و مهاجران عبارت است از:

شهرهای مختلف آلمانمیزان حقوق ناخالص سالانه
مونیخسالانه در حدود 46.752 یورو
دوسلدروفسالانه در حدود 45.468 یورو
اشتوتگارتسالانه در حدود 47.580 یورو
هامبورگسالانه در حدود 41.976 یورو
فرانکفورتسالانه در حدود 47.856 یورو
برلینسالانه در حدود 37.800 یورو

میزان حقوق ناخالص در آلمان بر اساس سوابق کاری

میزان حقوق و دستمزد ناخالص در آلمان به سوابق کاری و حرفه ای متقاضیان بستگی زیادی دارد. هر چه تجربه کاری و سوابق حرفه ای متقاضیان بیشتر باشد، سطح حقوق ناخالص آن ها افزایش می یابد. برخی از محبوب ترین مشاغل در آلمان که سوابق کاری و تجربه حرفه ای نقش زیادی در میزان حقوق و دستمزد آن ها دارد، به شرح زیر است:

 • حسابدار
 • تحلیگر داده ها
 • دندانپزشک
 • پزشک
 • پرستار
 • مدیر تولید
 • مدیر پروژه
 • مهندس نرم افزار
 • توسعه دهنده وب
 • طراح UX

میزان حقوق ناخالص در آلمان بر اساس اندازه شرکت

بر اساس مطالعه ای که توسط وب سایت فهرست مشاغل stepstone در کشور آلمان انجام شده است، اندازه شرکت و محل کار به طور مستقیم بر میزان حقوق ناخالص کارمندان تاثیر می گذارد. کارمندان در شرکت هایی با 500 کارمند یا کمتر حدود 10% کمتر از میانگین حقوق دریافت می کنند. کارمندان در شرکت هایی با 501 تا 1000 کارمند تقریباً 2% بالاتر از میانگین حقوق می گیرند. کارمندان در شرکت هایی با بیش از 1000 کارمند در حدود 16% بیشتر از میانگین حقوق دریافت می کنند. این مطالعه همچنین نشان داد که حقوق و درآمد مدیران پروژه و مدیران فناوری اطلاعات در شرکت های بسیار بزرگ بسیار بالاتر از حد میانگین حقوق است.

میزان حقوق ناخالص در آلمان بر اساس تحصیلات

به طور کلی تمایز فراوانی بین حقوق متقاضیان دارای مدرک آموزش حرفه ای (استاد کاران، متخصصان حرفه ای و کارآموزان) و مشاغل علمی و آکادمیک وجود دارد. بر اساس مطالعه ای که توسط statista در سال 2021 انجام شد؛ به طور متوسط حقوق کار در آلمان برای متقاضیان تحصیل کرده دانشگاهی در حدود 18.5% بالاتر از متقاضیان دارای مدارک آموزش حرفه ای است.میزان حقوق و درآمد در آلمان برای دارندگان مدرک تحصیلی دانشگاهی در سال 2023 عبارت است از:

مشاغل آموزش حرفه ای/مشاغل دانشگاهیمیزان حقوق المان در سال/یورو
Completed apprenticeship / training

کارآموز کامل

43,471 €
Master craftsman / Fachwirt

استاد کار

55,222 €
Doctorate

مدرک دکترا

83,668 €
Master’s degree

مدرک کارشناسی/لیسانس

61,906 €
Bachelor’s degree

مدرک کارشناسی ارشد/فوق لیسانس

54,210 €
University diploma

دیپلم دانشگاه

78,687 €
University of Applied Sciences diploma

دیپلم دانشگاه علمی کاربردی

77,696 €

مشاغل مورد نیاز در آلمان

میانگین حقوق مشاغل مختلف در آلمان

مشاغل مختلف در کشور آلمان بسیار زیاد و فرصت های شغلی در این کشور بسیار متنوع است. برخی از مشاغل در آلمان نیازمند آموزش رسمی و دانشگاهی نمی باشند و این مهارت های شغلی در با تجربه کسب می شوند. بیشترین مشاغل در آلمان از گروه مشاغل مهارتی می باشند که بسیار مورد تقاضا هستند. بر این اساس در ادامه میانگین حقوق مشاغل مختلف در حوزه های خدماتی و پرتقاضا و همچنین مشاغل با مدرک دانشگاهی در آلمان ارائه شده است:

مشاغل در حوزه های خدماتی و اجتماعیمیانگین حقوق در آلمان در سال 2023
اطلاعات و ارتباطاتماهانه 4.919 یورو
تامین انرژیماهانه 4.906 یورو
خدمات مالی و بیمهماهانه 4.896 یورو
خدمات علمی و فنیماهانه 4.327 یورو
صنعت تولیدماهانه 3.998 یورو
صنعت معدنماهانه 3.993 یورو
املاک و مسکنماهانه 3.861 یورو
ساخت و سازماهانه 3.860 یورو
آموزش و پرورشماهانه 3.694 یورو
تامین آبماهانه 3.487 یورو
هنر و سرگرمیماهانه 3.320 یورو
بهداشت و مددکاریماهانه 3.112 یورو
تجارتماهانه 2.967 یورو
حمل و نقل و ذخیره سازیماهانه 2.847 یورو
مدیریت عمومی و امنیت اجتماعیماهانه 3.789 یورو

میانگین حقوق مشاغل با مدرک دانشگاهی

مشاغل با مدرک دانشگاهی میانگین حقوق در سال 2023
مهندس توسعه کسب و کارسالانه 70.600 یورو
مهندس عمرانسالانه 40.000 یورو
برنامه نویس کامپیوترسالانه 47.000 یورو
وکیلسالانه 8.6100 یورو
مدیر فروش تجاریسالانه 80.000 یورو
پرستارسالانه 35.000 یورو
معلمسالانه 35.000 یورو
حسابدارسالانه 30.000 یورو
مدیر مالیسالانه 89.000 یورو
مدیر بانکسالانه 80.000 یورو
مهندس تکنولوژی اطلاعاتسالانه 77.000 یورو

میانگین حقوق مشاغل در حوزه پزشکی در آلمان

یک پزشک یا دندانپزشک در کشور آلمان بر اساس تجربه کاری، سوابق کار حرفه ای، دارا بودن تخصص و نوع قرارداد با کارفرما حقوق و مزایا دریافت می کند. میانگین حقوق سالانه خالص بدون کسر مالیات پزشکان در آلمان تا حدود 100.000 یورو می رسد که با کاهش مالیات سالانه در حدود 80.000 تا 70.000 یورو حقوق ناخالص دریافت می کنند. رشته های علوم پزشکی از جمله مشاغل کار در المان با حقوق بالا می باشند. پرستاران و کادر درمان نیز بر اساس سوابق کاری و نوع تخصص حرفه ای و همچنین نوع قرارداد و ایالت محل کار حقوق دریافت می کنند. میانگین حقوق مشاغل در حوزه پزشکی در آلمان عبارت است از:

مشاغل در حوزه پزشکیمیانگین حقوق در آلمان در سال 2023
متخصص طب کار/پزشک در آموزش تکمیلیماهانه 4.919 تا 7.258 یورو
پزشک در وزارت بهداشتماهانه 4.613 تا 6.669 یورو
پزشک سالمندانماهانه 5.161 تا 7.419 یورو
متخصص روانپزشکیماهانه 4.758 تا 6.452 یورو
دندانپزشکماهانه 8.065 تا 12.097 یورو
پرستارماهانه 28.00 تا 3.000 یورو

گفتنی است که یکی از دلایل اقبال بالا به تحصیل پزشکی در آلمان میزان حقوق و دستمزد آن در این کشور می باشد.

میانگین حقوق در حوزه مشاغل مهندسی در آلمان

میانگین حقوق متقاضیان در حوزه مشاغل مهندسی در آلمان سالانه از حدود 35.000 تا 60.000 یورو است؛ البته این میزان حقوق در مناطق و شهرهای مختلف و یا بر اساس تجربه کاری و نوع شرکت می تواند کمتر یا بیشتر باشد. حقوق کل برآورد شده یک مهندس در آلمان سالانه در حدود 67.629 یورو است؛ در حالی که میانگین حقوق پرداختی یک مهندس در این کشور ماهانه در حدود 62.629 یورو می باشد. مزایا کار در المان برای مهندسان سالانه در حدود 5.000 یورو است که شامل پاداش نقدی، راهنمایی، اشتراک و کمیسیون می باشد. میزان حقوق و درآمد مهندسان در شرکت های مهم و بین المللی آلمان در سال 2023 عبارت است از:

شرکت های مهندسی بین المللی آلمانمیزان حقوق مهندسان در سال 2023
شرکت زیمنس Simensسالانه 70.549 یورو
شرکت ایرباسAirbusسالانه 78.741 یورو
شرکت ب ام و BMWسالانه 78.888 یورو
شرکت روبرت بوش Robert Boschسالانه 80.624 یورو
شرکت مرسدس بنز Mercedes-Benz Groupسالانه 80.734 یورو
شرکت آیودی Audiسالانه 76.900 یورو
شرکت موتور فورد Ford Motor Companyسالانه 74.152 یورو

حقوق مهندسان در آلمان

وکیل مهاجرت کاری به آلمان

متقاضیان برای مهاجرت کاری به آلمان باید از شرایط کار و حقوق و مزایای کار در کشور آلمان اطلاع داشته باشند. مشاوره و وکیل مهاجرت کاری به آلمان سایت رویال با آگاهی از قوانین و شرایط حقوق کار در آلمان راهنمایی های لازم را به متقاضیان ارائه می دهند. با ارائه خدمات مشاوره ای سایت رویال متقاضیان واجد شرایط می توانند از مزایا کار در المان با حقوق بالا، دریافت حقوق بازنشستگی و دریافت حقوق و مزایای بیکاری برخوردار شوند. به منظور بهره مندی از خدمات مشاوره رایگان در مورد مهاجرت کاری به آلمان همین حالا با مشاوران سایت آوام مهاجرت تماس بگیرید.

میانگین حقوق ایالت های مختلف آلمان

میانگین حقوق و مزایا کار در المان در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی در سطح بالایی است؛ البته این میزان حقوق در ایالت های این کشور و بر اساس شرایط متقاضیان و نوع کار متفاوت است. به منظور دریافت نمای کلی از توزیع حقوق در آلمان در ایالت های فدرال این کشور، در ادامه فهرست همه 16 ایالت آلمان به همراه میانگین حقوق زنان و مردان در هر ایالت در سال 2023 ارائه شده است:

ایالت های آلمانمیانگین حقوق مردان/یورومیانگین حقوق زنان/یورومیانگین کلی حقوق
 Hamburg

هامبورگ

5,330 €4,253 €4,966 €
  Hesse

هسن

5,076 €5,386 €4,835 €
Bavaria

بواریا

4,916 €4,001 €4,652 €
 Baden –Wuerttemberg

بادن-ورتمبرگ

4,961 €3,883 €4,646 €
  برلینBerlin4,735 €4,136 €4,502 €
 North Rhine-Westphalia

نورت راین-وستفالن

4,641 €3,917 €4,429 €
Bremen

برمن

4,665 €3,863 €4,422 €
Rhineland-Palatinate

راینلند-پالاتینیت

4,360 €3,761 €4,186 €
Lower Saxony

لوور ساکسون

4,311 €3,681 €4,135 €
Schleswig-Holstein4,117 €3,581 €3,963 €
Saarland

سارلند

4,127 €3,555 €3,959 €
Brandenburg

براندنبورگ

3,583 €3,561 €3,575 €
Saxony

ساکسونی

3,634 €3,399 €3,561 €
Saxony-Anhalt

ساکسونی- انهالت

3,567 €3,482 €3,539 €
Thuringia

تورینگن

3,451 €3,302 €3,401 €
Mecklenburg Western Pomerania3,409 €3,322 €3,379 €

مالیات حقوق در آلمان چقدر است؟

در کشور آلمان مالیات های بالا و کمک های اجتماعی هر ماه از حقوق کارکنان و کارمندان کم می شود. مالیات حقوق در آلمان از حدود 35% تا 50% است و دستمزد و حقوق خالص آن چیزی نیست که کارمندان در حساب بانکی خود می بینند. در واقع کارمندان پس از پرداخت مالیات و مشارکت های اجتماعی می توانند از حقوق ناخالص و قابل تصرف خود استفاده کنند. متقاضیانی که در آلمان دارای حقوق ناخالص سالانه 50.000 یورو می باشند، پس از کسر بیمه و مالیات در حدود 30.000 یورو در هر سال حقوق خالص خواهند داشت. گرچه میزان بیمه و مالیات در آلمان زیاد است، اما با همین حقوق خالص متقاضیان می توانند هزینه های زندگی خود را در این کشور به خوبی تامین کنند.

از تغییرات مهم در سیستم مالیاتی آلمان در سال 2023 می توان به افزایش آستانه کمک هزینه معاف از مالیات و افزایش کمک هزینه پس انداز معاف از مالیات اشاره کرد. در سال 2023 متقاضیان دارای کار در این کشور می توانند بدون نیاز به پرداخت مالیات درآمد بیشتری داشته باشند. کمک هزینه معاف از مالیات Grundfreobetrag برای سال مالیاتی 2023 به 10.908 یورو افزایش خواهد یافت. این مبلغ برای متاهلان تا سقف 20.694 یورو می باشد. آستانه کمک هزینه پس انداز Sparerfreibetrag یعنی پولی که متقاضیان با پس انداز و سرمایه گذاری در آلمان بدون پرداخت مالیات می توانند کسب کنند در سال 2023 تا حدود 25% افزایش خواهد داشت و از حدود 801 یورو به 1000 یورو خواهد رسید.

میزان درآمد سالانه در آلمان

میانگین حقوق در آلمان در مقایسه با دیگر کشورهای جهان

آگاهی از میانگین حقوق و درآمد در یک کشور کمک می کند تا متقاضیان مهاجرت به آن کشور میزان هزینه های زندگی را تخمین بزنند و یکی از منابع عالی برای بررسی هزینه های زندگی در یک کشور جدید است. در واقع میانگین حقوق در آلمان می تواند به عنوان یک شاخص واضح از قیمت ها و هزینه های زندگی در آلمان محسوب شود. بر این اساس در این بخش به ارائه میانگین حقوق در کشورهای اتحادیه اروپا در مقایسه با کشور آلمان می پردازیم:

کشورهای عضو اتحادیه اروپامیانگین حقوق در سال 2023
لوکزامبورگماهانه 3.650 یورو
دانمارکماهانه 3.500 یورو
هلندماهانه 3.150 یورو
ایرلندماهانه 3.075 یورو
سوئدماهانه 3.000 یورو
اتریشماهانه 2.900 یورو
فنلاندماهانه 2.850 یورو
آلمانماهانه 2.750 یورو
فرانسهماهانه 2.650 یورو
بلژیکماهانه 2.650 یورو
قبرسماهانه 2.100 یورو
اسپانیاماهانه 1.850 یورو
ایتالیاماهانه 1.820 یورو
استونیماهانه 1.600 یورو
چکماهانه 1.520 یورو
مالتاماهانه 1.430 یورو
اسلونیماهانه 1.350 یورو
یونانماهانه 1.280 یورو
پرتغالماهانه 1.210 یورو
اسلواکیماهانه 1.130 یورو
لهستانماهانه 1.050 یورو
کرواسیماهانه 1.000 یورو
لیتوانیماهانه 975 یورو
مجارستانماهانه 930 یورو
لاتویاماهانه 890 یورو
رومانیماهانه 880 یورو
بلغارستانماهانه 735 یورو

یک فیش حقوقی در آلمان شامل چه اطلاعاتی است؟

متقاضیان بین المللی مشغول کار و اشتغال در آلمان در پایان هر ماه فیش حقوقی را دریافت می کنند که حاوی اطلاعات زیادی در مورد نوع کار و میزان خالص و ناخالص حقوق و درآمد متقاضی و دیگر جزئیات لازم است. در ادامه به ارائه اطلاعات و جزئیات یک فیش حقوقی در آلمان می پردازیم:

 • اطلاعات شخصی متقاضی: نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، اطلاعات مربوط به بیمه تامین اجتماعی و اطلاعات مربوط به پرداخت مالیات
 • حضور و غیاب متقاضی در اداره یا شرکت: ساعات کاری، تعطیلات و حضور و غیاب ها
 • آدرس محل کار متقاضی: آدرس محل کار، آدرس کارفرما، شماره کارمندی و شماره بخش کار در شرکت
 • حقوق ناخالص: دستمزد ساعتی، حقوق مرخصی و حقوق تعطیلات
 • موارد مربوط به بخش حسابداری: ساعات کاری، دستمزد ساعتی و مرخصی های متقاضی
 • مالیات و بیمه: مالیات بر درآمد، مالیات های شغلی، مالیات کلیسا و کسری های مالیاتی
 • حقوق خالص: با کسر مالیاتی و میزان حقوق قابل تصرف متقاضی
 • حقوق دریافتی متقاضی: حقوق خالص پرداخت شده پس از کسر مالیات و بیمه
 • اطلاعات بانکی متقاضی: مشخصات بانکی و شماره حساب متقاضی
 • گواهی شایستگی: حقوق ناخالص و کسورات
 • پاورقی: توضیح همه اطلاعات مورد نیاز و کلمات اختصار در پایین فیش حقوقی

حقوق بیکاری در آلمان

بر اساس قوانین کار در آلمان فدرال همه متقاضیان مشغول کار در این کشور باید از بیمه بیکاری برخوردار باشند. در واقع همه کارمندان، کارگران، کارکنان، کارآموزان، معلولان مشغول کار و همه متقاضیانی که دارای بیمه درمانی تامین اجتماعی آلمان می باشند، مشمول دریافت بیمه بیکاری و مزایای آن هستند. اگر متقاضی بنا به دلایلی کار خود را از دست بدهد، باید به اداره کار آلمان مراجعه و وضعیت بیکاری خود را ثبت کند. میزان حقوق و مزایا کار در المان در مدت بیکاری برای متقاضیان دارای فرزند تا 67% و برای متقاضیان بدون فرزند تا 60% از میزان حقوق و دستمزد یک سال قبل از بیکاری است. به طور معمول اداره کار تا حدود یک سال حقوق بیکاری را به متقاضیان واجد شرایط پرداخت می کند.

حقوق بازنشستگی در آلمان

میزان حقوق بازنشستگی در آلمان برای مستمری بگیران بر اساس سال های کاری و میزان حقوق و همچنین میزان پرداختی بیمه تعیین می شود. بر اساس تغییرات جدید در قانون حقوق بازنشستگی آلمان در سال 2023 آستانه مشارکت در بازنشستگی از حدود 350 یورو به 7.100 یورو در هر ماه افزایش خواهد یافت. نرخ های متفاوت حقوق بازنشستگی در ایالت های فدرال آلمان به منظور مقابله با اختلافات اقتصادی باقی مانده بین آلمان شرقی و آلمان غربی اعمال می شود. در ایالت های غربی آلمان این آستانه با افزایش 250 یورویی به ماهانه حدود 7.300 یورو خواهد رسید. میانگین درآمد همه مستمری بگیران که سالانه امتیاز بازنشستگی Entgeltpunkte را تعیین می کند؛ قرار است در سال 2023 به حدود 43.142 یورو در هر سال افزایش یابد. در ایالت های شرقی آلمان این آستانه با افزایش 250 یورویی به حدود 7.300 یورو در ماه خوهد رسید. میزان حقوق بازنشستگی برای مستمری بگیران تامین اجتماعی در آلمان برای زنان ماهانه 700 یوروو برای مردان ماهانه 1169 یورو است.

میزان بیمه تامین اجتماعی در آلمان

در سال 2023 سقف سهم بیمه در آلمان علی الخصوص بیمه درمانی، سالانه به حدود 59.850 یورو (ماهانه در حدود 4.987.50 یورو) افزایش خواهد یافت. به عبارت بهتر متقاضیان مشغول کار در آلمان که در سیستم بیمه دولتی این کشور ثبت نام کرده اند؛ باید تا این میزان از حقوق خود را برای بیمه تامین اجتماعی پرداخت کنند. پس از ثابت ماندن میزان بیمه در سال 2022 سقف بیمه اجباری در سال 2023 سالانه به 66.000 یورو (ماهانه 5.550 یورو) افزایش خواهد یافت. متقاضیان دارای درآمد و حقوق بالاتر از 66.000 یورو در سال در کشور آلمان در سال 2023 می توانند برای دریافت بیمه های درمانی خصوصی اقدام کنند.

حقوق پناهندگی در آلمان

پناهندگان بر اساس قوانین حقوق کار در آلمان مشمول دریافت حقوق پناهندگی می باشند. میزان حقوق پناهندگی در آلمان بر اساس اقامت در کمپ های دولتی پناهندگان و یا اقامت های خصوصی متفاوت است. به طور کلی میزان حقوق پناهندگی در آلمان برای یک پناهجو ماهانه در حدود 354 یورو است که 135 یورو آن به عنوان کمک هزینه و مقرری ماهانه و 219 یورو آن برای تامین هزینه های خورد و خوراک، پوشاک، مراقبت های بهداشتی و هزینه های اضافی در نظر گرفته می شود. اگر پناهجو در اقامت های خصوصی اقامت اقامت داشته باشد، در هر ماه فقط در حدود 315 دریافت می کند. میزان حقوق پناهندگی برای پناهجویان متاهل ساکن در اقامتگاه های خصوصی ماهانه در حدود 318 یورو است.

سخن آخر

در این مقاله در مورد حقوق و مزایای کار در کشور آلمان و حقوق کار در آلمان اطلاعات جالبی ارائه شد. متقاضیان با آگاهی از میانگین حقوق المان و همچنین میزان بیمه تامین اجتماعی و مالیات بهتر می توانند برای مهاجرت کاری به این کشور تصمیم بگیرند. در واقع میزان حقوق ماهانه و سالانه یک کشور نشان دهنده هزینه های زندگی در آن کشور است. متقاضیان برای آگاهی از کار در المان با حقوق بالا و اطلاع از شرایط مهاجرت کاری به این کشور می توانند با مشاوران سایت رویال مشورت کنند.

سوالات متداول در مورد حقوق و مزایای کار در کشور آلمان

 1. حداقل حقوق و دستمزد در آلمان در سال 2023 چقدر است؟

بر اساس تغییرات در میزان حقوق و دستمزد در آلمان در سال 2023 حداقل حقوق و دستمزد به حدود 12.45 یورو در هر ساعت خواهد رسید.

 1. آیا 60.000 یورو حقوق خوبی در آلمان است؟

بله. حقوق و درآمد سالانه 60.000 یورو به عنوان یک حقوق و درآمد خوب در نظر گرفته می شود؛ زیرا بسیار بالاتر از حقوق 47.700 یورو در سال برای کل کارمندان در کشور آلمان است.

 1. عوامل موثر بر میزان حقوق در آلمان چیست؟

حقوق ناخالص تا حدود زیادی به موقعیت مکانی، تجربه و سوابق حرفه ای، جنسیت و اندازه شرکت و محل کار متقاضیان بستگی دارد.

 1. میزان حقوق در آلمان با دارا بودن کارت آبی Blue Card چقدر است؟

مینیمم حقوق و درآمد ناخالص برای متقاضیان دارای کارت آبی آلمان سالانه در حدود 56.400 یورو است.

 1. میزان حقوق بازنشستگی در آلمان در سال 2023 چقدر است؟

بر اساس تغییرات جدید در قانون حقوق بازنشستگی آلمان در سال 2023 آستانه مشارکت در بازنشستگی از حدود 350 یورو به 7.100 یورو در هر ماه افزایش خواهد یافت.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت