تحصیل داروسازی در ترکیه + شرایط و هزینه تحصیل داروسازی
رویال مهاجرت می 29, 2023

تحصیل داروسازی در ترکیه

رشته داروسازی در ترکیه یکی از رشته های محبوب گروه تجربی است که داوطلبان زیادی دارد. ترکیه به دلیل نزدیکی به ایران و دارا بودن شرایط ایده ال برای تحصیل، جزو مقاصد اصلی دانشجویان ایرانی است که تحصیل داروسازی در ترکیه را انتخاب نموده اند. دلایل بسیاری هستند که باعث می شوند دانشجویان ایرانی، دانشگاه های برتر ترکیه را برای تحصیل در رشته داروسازی انتخاب کنند.

از جمله این دلایل می‌توان به هزینه پایین تحصیل، آزمون های ورودی آسان، ارائه بورسیه های متنوع تحصیلی و دریافت مدارک معتبر بین المللی اشاره کرد. اگر شما هم به تحصیل داروسازی در ترکیه علاقه‌مند هستید، می توانید با مطالعه این نوشتار از گروه رویال مهاجرت، با شرایط پذیرش در دانشگاه های این کشور آشنا شوید و یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه را برای تحصیل انتخاب نمایید.

اگر مایل باشید می توانید از طریق مراجعه به وب‌سایت از راهنمایی ها و مشاوره مهاجرتی کارشناسان این مجموعه استفاده نمایید.

شرایط تحصیل داروسازی در ترکیه

رشته داروسازی یکی از زیر مجموعه های تحصیل پزشکی در ترکیه می باشد. یکی از شرایط اصلی تحصیل داروسازی ترکیه شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های این کشور است. تحصیل داروسازی در کشور ترکیه حدود ۵ سال طول می کشد و تنها افرادی می‌توانند تحصیل داروسازی را آغاز کنند که در آزمون های ورودی YOS و SAT نمره قبولی به دست بیاورند.

دانشگاه های متعددی هستند که رشته داروسازی را برای دانشجویان خارجی ارائه می کنند. تحصیل داروسازی در کشور ترکیه، به زبان انگلیسی امکان پذیر است. البته دانشجویان خارجی می توانند به زبان ترکی استانبولی نیز در این رشته تحصیل کنند.

تحصیل در این رشته به صورت پیوسته انجام نمی شود و افرادی که مایل هستند در داروسازی ترکیه تحصیل کنند، ابتدا باید در مقطع لیسانس شرکت کنند، سپس برای ادامه تحصیلات تکمیلی و گرفتن مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا اقدام نمایند.

دروس رشته داروسازی در ترکیه

ساختار رشته داروسازی در ترکیه به گونه ای است که دانشجویان خارجی بایستی دروسی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم را، در طول دوران تحصیل بگذرانند. تعداد زیادی از دوره های زمینه ای، مانند داروسازی، کمک های اولیه، علم پزشکی و اخلاقی داروخانه در کنار عمل داروسازی، جزو برنامه های تحصیلی هستند که دانشجویان خارجی در ترکیه، در رشته داروسازی آموزش می بینند.

ازجمله دروسی که دانشجویان خارجی برای تحصیل در ترکیه در رشته داروسازی آموزش می بینند، عبارت‌اند از:

 • شیمی آلی
 • فناوری اطلاعات پایه
 • شیمی تحلیلی
 • فناوری دارویی
 • تاریخچه و اصلاحات دارویی
 • علوم پایه دارویی
 • بیوشیمی بالینی
 • قانون دارویی
 • مواد اولیه دارویی
 • شیمی دارویی
 • داروسازی و علوم پایه پزشکی

برترین کشورها برای تحصیل

تحصیل در آلمان   تحصیل در کانادا   تحصیل در ترکیه   تحصیل در فرانسه   تحصیل در انگلستان    تحصیل در سوئد   تحصیل در مجارستان تحصیل در اسپانیا تحصیل در دانمارک تحصیل در اتریش تحصیل در ایتالیا تحصیل در آمریکا تحصیل در هلند

آزمون های ورودی YOS و SAT جهت تحصیل داروسازی در ترکیه

بسیاری از دانشجویان ایرانی به خاطر سخت شدن قبولی در دانشگاه های کشور و فرار از کنکور، برای تحصیل به کشورهای دیگر مهاجرت می کنند. مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل داروسازی نیز یکی از راه هایی است که دانشجویان ایرانی در سال های اخیر از آن استفاده می کنند.

البته درست است که در دانشگاه های ترکیه آزمون سراسری وجود ندارد، اما دانشجویان خارجی برای دریافت پذیرش از دانشگاه های ترکیه، باید در آزمون های ورودی دانشگاه شرکت کنند. به طور کلی دانشجویان خارجی به چهار طریق می توانند از دانشگاه های ترکیه در رشته داروسازی پذیرش بگیرند. از طریق شرکت در آزمون های

 • YOS
 • SAT
 • ALE
 • GRE

دو آزمون نهایی که به آن ها اشاره کردیم، برای مقاطع تحصیلی تکمیلی هستند؛ اما افرادی که برای ورود به دانشگاه های ترکیه اقدام می‌کنند، باید حتماً در یکی از آزمون های YOS و SAT شرکت نمایند. تحصیل داروسازی در کشور ترکیه بدون کنکور امکان پذیر است، اما در صورتی که دانشجویان بین‌المللی بتوانند نمره قبولی را آزمون هایی که به آن ها اشاره کردیم، به دست بیاورند.

شرایط آزمون YOS

آزمون Yos، یکی از مهم ترین آزمون هایی است که در دانشگاه های ترکیه، برای پذیرش دانشجو برگزار می‌شود. این آزمون برای دانشجویان بین‌المللی است که می خواهند از دانشگاه های ترکیه پذیرش بگیرند. آزمون ‏YOS از دو بخش تشکیل می شود.

یک بخش این آزمون مربوط به سؤالات ریاضی، هندسه و هوش می شود و بخش دیگر مربوط به مهارت زبان ترکی استانبولی است. این آزمون به زبان انگلیسی، عربی، ترکی و حتی زبان فارسی برگزار می شود.

شرایط آزمون SAT

داوطلبان تحصیل در رشته داروسازی ترکیه، در صورتی که بخواهند به زبان انگلیسی تحصیل کنند، بایستی در آزمون SAT شرکت کنند. دروسی که در این آزمون مورد سؤال قرار می گیرند، شامل ریاضی و زبان انگلیسی می شود. این آزمون تنها به زبان انگلیسی برگزار می گردد.

دانشجویان بین المللی هر یک از آزمون های بالا را که انتخاب کنند، می‌توانند منابع آن ها را به زبان انگلیسی و ترکی به دست بیاورند. بسیاری از دانشجویان بین المللی قبل از مطالعه منابع آزمون، در دوره های آماده سازی، برای شرکت در این آزمون ها شرکت می کنند تا بتوانند به راحتی نمره قبولی را به دست بیاورند.

 دانشجویان خارجی، در یک دوره شش ماهه به منظور آماده سازی، برای آزمون های ورودی YOS و SAT شرکت می کنند. به این صورت می توانند در فاصله زمانی اردیبهشت تا تیر ماه که این دو آزمون برگزار می‌شوند، با آمادگی کامل شرکت نمایند. معمولاً این دو آزمون چهار بار در سال برای تعیین سطح دانشجویان بین المللی برگزار می‌شوند.

دانشجویان بین المللی می توانند در یکی از این آزمون ها شرکت کرده و نمره قبولی به دست بیاورند.

مراحل پذیرش داروسازی در ترکیه

تحصیل داروسازی در ترکیه بدون آزمون امکان پذیر نیست. دانشجویان بین المللی در صورتی شرایط تحصیل داروسازی را دارند که در آزمون های ورودی دانشگاه ها شرکت کنند. در قسمت قبل به دو آزمون مهم برای ورود به دانشگاه های ترکیه اشاره کردیم. در این بخش به مراحل دریافت پذیرش داروسازی در ترکیه می‌پردازیم.

 • دانشجویان بین المللی قبل از دریافت پذیرش تحصیلی، ابتدا باید یک درخواست برای دریافت پذیرش ارائه نمایند و در کنار این درخواست، مدارک مورد نیاز را برای دانشگاه مربوطه، ارسال کنند.
 • پس از بررسی مدارک توسط دانشگاه، جواب اپلای صادر می شود و دانشجویان در این زمان می توانند مدارک خود را به همراه نامه اخذ پذیرش تحصیلی، به سفارت ترکیه تحویل دهند.
 • آخرین مرحله نیز اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه است.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا تحصیلی ترکیه

دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در دانشگاه های کشور ترکیه را دارند، باید حتماً ویزای دانشجویی تهیه کنند. برای دریافت ویزای دانشجویی ترکیه، متقاضیان بایستی به سفارت یا کنسولگری این کشور در محل اقامت خود درخواست بدهند و قبل از ورود به کشور ترکیه ویزای خود را دریافت نمایند.

دانشجویان بین المللی پس از ورود به خاک کشور ترکیه نیز باید برای دریافت اقامت موقت تحصیلی، درخواست بدهند. این اقامت معمولاً ۹۰ روزه است و در صورت دریافت پذیرش از دانشگاه های ترکیه، می توانند اقامت تحصیلی بگیرند. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه عبارت‌اند از:

 • پاسپورت معتبر که یک سال از اعتبار آن باقی مانده باشد.
 • تکمیل فرم درخواست ویزای دانشجویی ترکیه و امضای آن
 • دو قطعه عکس در اندازه استاندارد
 • نامه پذیرش از دانشگاه های ترکیه که شامل تاریخ و مدت زمان اقامت شما در ترکیه است.
 • گواهی بیمه مسافرتی به مبلغ ۳۰ هزار یورو
 • گواهی بیمه درمانی برای طول مدت اقامت در ترکیه
 • رزرو بلیط هواپیمای ترکیه
 • مدارک مربوط به تمکن مالی برای تأمین هزینه های زندگی در ترکیه و داشتن یک حساب بانکی با موجودی 4 تا 5 هزار دلار
 • نامه حمایت مالی از طرف والدین یا قیم
 • بورسیه تحصیلی ترکیه در صورت وجود
 • ریزنمرات یا سوابق تحصیلی
 • ارائه مدارک مربوط به اقامت در ترکیه

دانشگاه های داروسازی ترکیه

بسیاری از دانشجویان بین المللی که مهاجرت تحصیلی به ترکیه از طریق داروسازی را انتخاب می کنند، برای انتخاب بهترین دانشگاه های ترکیه تردید دارند. چرا که بسیاری از دانشگاه‌های این کشور، جزو برترین ها در کشور ترکیه و قاره آسیا هستند. حتی برخی از دانشگاه‌های برتر ترکیه، رتبه های بسیار خوبی در بین دانشگاه های جهان دارند.

توجه: در صورتی که دانشجویان ایرانی بخواهند پس از پایان تحصیلات به ایران بازگردند، باید دانشگاهی را برای تحصیل انتخاب کنند که مدرک آن، توسط وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران تائید شود. در میان دانشگاه هایی که در جدول زیر مشاهده می کنید، مدرک دانشگاه های قاضی، حاجت تپه، مرمره، آجی بادام، استانبول، آتاتورک، کوچ، آنکارا، دانشگاه اژه در شهر ازمیر، مورد تائید وزارت بهداشت ایران هستند.

از جمله بهترین دانشگاه های ترکیه می توان به موارد زیر اشاره کرد.

دانشگاهرتبه در جهانرتبه در ترکیهشهر
حاجت تپه۵۶۸۲آنکارا
آنکارا۵۶۹۳آنکارا
آتاتورک۵۸۶۴ارزروم
استانبول۵۹۳۵استانبول
اژه۶۶۰۶ازمیر
قاضی۹۳۱۱۱آنکارا
مرمره۹۵۱۱۳استانبول

شهریه و هزینه تحصیل داروسازی در ترکیه

دانشگاه های ترکیه در بین دانشگاه های برتر قاره آسیا و دانشگاه های برتر جهان، قرار دارند. هزینه تحصیل داروسازی در ترکیه با توجه به هر دانشگاه متفاوت است، اما سیستم آموزشی در تمام دانشگاه های برتر ترکیه دارای سطح کیفی بالایی است.

با توجه به شرایط دانشگاه های برتر ترکیه، هزینه های مربوط به تحصیل داروسازی در این کشور بسیار مناسب است و دانشجویان بین المللی می توانند سالیانه با پرداخت 500 دلار، هزینه های مربوط به تحصیل خود در دانشگاه های دولتی ترکیه را بپردازند. البته دریافت نامه پذیرش از دانشگاه های خصوصی ترکیه هزینه بالاتری در بر دارد.

 هزینه تحصیل داروسازی در کشور ترکیه در دانشگاه های خصوصی، به 25000 دلار در سال می رسد. اگر می خواهید بهتر با شرایط و هزینه های تحصیل در دانشگاه های داروسازی ترکیه آشنا شوید، به جدول زیر مراجعه نمایید.

نام دانشگاهزبان تحصیلشهریه سالانه (دلار)
استانبولانگلیسی15000
آلتین باشانگلیسی18500
مدیپولترکی استانبولی10.417
یدی تپهانگلیسی18500
آجی بادامانگلیسی15000

تحصیل داروسازی ترکیه

بورسیه های رشته داروسازی در ترکیه

یکی از دلایل اصلی که دانشجویان بین‌المللی تحصیل در رشته داروسازی ترکیه را انتخاب می‌کنند، امکان استفاده از بورسیه های تحصیلی در دانشگاه های این کشور است. دانشجویان بین‌المللی در صورت دارا بودن شرایط لازم، می توانند از انواع بورسیه های رشته داروسازی در ترکیه استفاده کنند.

به طور کلی بورسیه های تحصیلی در دانشگاه های این کشور به دو نوع تقسیم می شوند.

فول فاند

بورسیه فول فاند بهترین نوع است. چرا که در این بورسیه تمام هزینه های مربوط به تحصیل دانشجو توسط دانشگاه مورد نظر پرداخت می شود.

 تخفیف در شهریه

این بورسیه تحصیلی به دانشجویانی تعلق می گیرد که در آزمون های ورودی YOS و SAT نمرات بالایی کسب کرده‌اند؛ بنابراین با ارسال رزومه قوی برای دانشگاه، می توانند برای شهریه تخفیف بگیرند. مهم ترین بورسیه هایی که در دانشگاه های ترکیه به دانشجویان رشته داروسازی ارائه می شود، عبارت‌اند از:

 • تورک بورسلاری
 • بورسیه دانشگاه فنی خاورمیانه
 • بورسیه دانشگاه سابانچی
 • TUBITAK
 • آراسموس

اخذ اقامت پس از تحصیل داروسازی در ترکیه

اقامت از طریق تحصیل داروسازی در کشور ترکیه، یکی از دلایل اصلی مهاجرت به این کشور و تحصیل در دانشگاه های ترکیه است. پس از پایان تحصیلات، مجوز اقامت دانشجویان بین‌المللی باطل می‌شود؛ بنابراین قبل از اینکه مجوز اقامت باطل شود، دانشجویان بین المللی بایستی برای اجازه اقامت کوتاه مدت درخواست بدهند.

دانشجویانی که در رشته داروسازی ترکیه تحصیل کرده‌اند، ظرف مدت 6 ماه پس از پایان تحصیلات، می توانند درخواست خود را ارائه نمایند. مجوز اقامت به دست آمده تنها یک سال اعتبار دارد و فقط همان یک بار به دانشجویان بین‌المللی داده می شود. ارائه مدرک دیپلم یا گواهی فارغ التحصیلی موقت از دانشگاه های ترکیه، برای دریافت اقامت موقت ضروری است.

در صورتی که دانشجویان بین‌المللی بتوانند یک شغل متناسب با رشته خود در ترکیه پیدا کنند، می توانند در این کشور بمانند و اقامت خود را تمدید کنند.

درآمد داروسازان در ترکیه چقدر است؟

درآمد داروسازان در ترکیه حدود 10200 لیر در ماه است که به پول خودمان چیزی حدود 27 تا 28 میلیون تومان می‌شود. البته هزینه زندگی در ترکیه بالا است؛ بنابراین افرادی که به قصد اشتغال در ترکیه، در رشته داروسازی تحصیل می کنند، باید اطلاعات کافی درباره درآمد داروسازان در ترکیه و هزینه های زندگی داشته باشند. کمترین میزان حقوق داروسازان در ترکیه، 5220 لیر و بیشترین میزان حقوق داروسازان، 15800 لیر در ماه است.

بد نیست بدانید که برای کار کردن در ترکیه حتماً باید به زبان ترکی مسلط باشید. چرا که امکان اشتغال در این کشور، برای افرادی که ترکی بلد نیستند، وجود ندارد! برخی از فارغ التحصیلان رشته داروسازی در ترکیه، می توانند پس از پایان تحصیلات، در مراکز درمانی که در همان جا، دوره کارآموزی خود را گذرانده‌اند، مشغول به کار شوند.

درامد داروسازی در ترکیه

خدمات موسسه رویال مهاجرت برای تحصیل داروسازی در ترکیه

برای تحصیل رشته داروسازی در ترکیه می توانید از خدمات موسسه رویال مهاجرت استفاده کنید. کارشناسان مهاجرتی این مجموعه برای دریافت پذیرش از دانشگاه های ترکیه، به متقاضیان کمک می کنند و پس از پایان تحصیلات، با ارائه مشاوره های کارشناسی، آن ها را برای مهاجرت و اخذ اقامت یاری می نمایند.

در این مجموعه، روند مهاجرتی قانونی توسط وکلای رسمی انجام می شود. در صورتی که برای تحصیل داروسازی نیاز به مشاوره دارید، می توانید از راهنمایی ها و مشاوره وکلای رسمی این مجموعه استفاده کنید.

سخن پایانی

وجود بهترین و معتبرترین دانشگاه های داروسازی در ترکیه و مناسب بودن هزینه تحصیل، جزو دلایل اصلی اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور هستند. امکان استفاده از بورسیه های تحصیلی و نزدیکی ترکیه به ایران نیز موجب مهاجرت از طریق تحصیل رشته داروسازی در کشور ترکیه می شود. حقوق و درآمد داروسازان در ترکیه، نیز ماهیانه از ۱۰ هزار و ۲۰۰ لیر تا ۱۵۸۰۰ لیر متغیر است. با توجه به مزایای تحصیل در ترکیه، بسیاری از دانشجویان ایرانی هستند که ترجیح می دهند به جای شرکت در کنکور، در آزمون های ورودی YOS و SAT شرکت کنند و در رشته داروسازی تحصیل خود را به پایان برسانند. در صورت نیاز به دریافت مشاوره می توانید به وب‌سایت موسسه مهاجرتی رویال مراجعه نمایید.

سؤالات متداول درباره  

دانشگاه های حاجت تپه، آلتین باش، دانشگاه آنکارا، قاضی و یدی تپه جزو بهترین دانشگاه های داروسازی در ترکیه هستند.

میانگین شهریه تحصیل داروسازی برای یک سال ۱۲ هزار و ۷۰۰ دلار آمریکا است.

خیر، برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه دانشجویان بین المللی باید در آزمون های ورودی YOS و SAT شرکت کنند.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت