شرایط و هزینه زندگی در ترکیه
رویال مهاجرت می 30, 2023

شرایط و هزینه زندگی در ترکیه

یکی از عوامل موثر بر انتخاب یک کشور برای مهاجرت، موضوع هزینه های زندگی می باشد. کشور ترکیه به دلیل رشد اقتصادی خوب، فرهنگ مهاجر پذیر و فرهنگ و آب و هوای مشابه ایران، همواره یکی از گزینه های انتخابی ایرانیان برای مهاجرت بوده است. از این رو افراد باید با مواردی همچون شرایط زندگی در استانبول و دیگر شهرهای این کشور آشنا باشند. به همین دلیل هم ما در این مقاله از رویال مهاجرت، قصد داریم شما را با هزینه های زندگی در ترکیه آشنا کنیم تا برای مهاجرت به این کشور برنامه ریزی بهتری داشته باشید.

هزینه های زندگی در ترکیه + شرایط زندگی در ترکیه

ترکیه یکی از همسایه های ایران است که پایتخت آن شهر آنکارا می باشد. این کشور حدود ۸۰ میلیون نفر جمعیت داشته و با کشورهایی همچون جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، یونان، بلغارستان، سوریه و عراق همسایه است. بزرگترین شهر ترکیه استانبول نام دارد که یکی از توریستی ترین شهرهای دنیا است و سالانه گردشگران زیادی با هدف دیدن مناطق مختلف این شهر وارد ترکیه می شوند.

به طور کلی به دلایلی همچون نزدیکی به ایران، کشور ترکیه از نظر فرهنگی شباهت زیادی به کشورمان دارد و همین موضوع نیز باعث شده است تا مهاجران در این کشور احساس غربت نکنند. از نظر آب و هوایی نیز کشور ترکیه شرایط بسیار خوبی دارد. از نظر قومیتی هم بیش از ۸۰ درصد جمعیت این کشور را اتباع ترک و ۲۰ درصد باقی مانده را کردها و سایر اقوام تشکیل می دهند.

افرادی که کشور ترکیه را برای مهاجرت انتخاب می کنند باید با شرایط زندگی در ترکیه برای ایرانیان و هزینه زندگی در ترکیه آشنا باشند تا بتوانند از نظر مالی برنامه ریزی کنند؛ بنابراین اگر شما هم می خواهید برای ادامه تحصیل یا کار و سرمایه گذاری در ترکیه وارد این کشور شوید باید به این سوال پاسخ دهید که برای زندگی در ترکیه چقدر پول لازم است؟

همچنین مهاجران باید شرایط زندگی در این کشور را به خوبی ارزیابی کنند. خوشبختانه در حال حاضر بخش زیادی از جمعیت این کشور را مهاجران تشکیل می دهند و این موضوع نشان می دهد که ترکیه کشور مناسبی برای زندگی مهاجران است و مردم آن رفتار بسیار محترمانه ای با اتباع خارجی دارند.

جمعیت ترکیه را اتباع ترک و ۲۰ درصد باقی مانده را کردها و سایر اقوام تشکیل می دهند.

مخارج زندگی در ترکیه

وقتی تصمیم می گیریم در یک کشور خارجی زندگی کنیم در وهله اول باید مخارج زندگی در این کشور را ارزیابی کنیم. هزینه زندگی در ترکیه ۲۰۲۰ تحت تأثیر عوامل مختلفی همچون سبک زندگی فرد و شهر محل سکونت متفاوت می باشد. طبیعتاً چنانچه شما بخواهید در یکی از شهرهای گران قیمت ترکیه زندگی کنید، هزینه های ماهانه شما افزایش پیدا می کند.

با این حال هزینه زندگی در ترکیه برای یک خانواده چهار نفره ماهانه ۲۴ هزار لیر تخمین زده می شود. این عدد برابر با ۱۲۸۰ دلار آمریکا می باشد. البته توجه داشته باشید که هزینه اجاره مسکن در این مبلغ لحاظ نشده است؛ بنابراین هزینه های ماهانه زندگی یک خانواده ۴ نفره در کشور ترکیه بیشتر از این مبلغ می باشد.

چنانچه کسی مجرد باشد هزینه های وی تا حدود زیادی کاهش پیدا می کند. بر اساس آخرین تخمین ها، هزینه یک ماه زندگی در ترکیه برای یک فرد چیزی حدود 6800  لیر یا ۳۳۵ دلار آمریکا است. برای این که بیشتر با مخارج زندگی در ترکیه آشنا شوید بهتر است نگاهی به جدول زیر بیندازید.

میوه و سبزی جاتلیرتوماندلار
پرتقال20381.08
موز20381.08
سیب15280.8
گلابی20381.08
پیاز12210.6
سیب زمینی13230.7
گوجه فرنگی20381.08
خیار20381.08
کدو24461.3
غذا و خوراکلیرتوماندلار
یک وعده غذا در رستوران ارزان قیمت100194.45.4
یک وعده غذا در رستوران متوسط22543212
مک میل در رستوران مک دونالد80154.84.3
یک پیتزای سایز متوسط110212.45.9
یک وعده هات داگ45862.4
حمل و نقللیردلارتومان
بلیت تک سفره مترو150.828
استانبول کارت با ظرفیت 180 سفر602321.152.000
شروع تعرفه تاکسی9.80.518
تعرفه تاکسی به ازای هر کیلومتر6.30.311.3
بنزین (یک لیتر)20.51.137
گازوئیل (یک لیتر)261.450
اینترنت و مکالمه و قبوضلیرتوماندلار
هزینه های آب، برق و سیستم گرمایش وسرمایش برای یک آپارتمان 85متری12732.500.00070
تعرفه هر دقیقه مکالمه با تلفن همراه1.323000.07
متوسط هزینه اینترنت1643178.8

آیا ترکیه کشور مناسبی برای زندگی است؟

یکی از سوالاتی که معمولاً متقاضیان مهاجرت به ترکیه می پرسند، درباره شرایط زندگی در ترکیه است. این افراد می خواهند بدانند که آیا انتخاب ترکیه به عنوان کشوری برای ادامه زندگی و تحصیل کار مناسبی است یا خیر؟ برای پاسخ به این سوال باید کشور ترکیه را از نظر هزینه ها و مخارج زندگی و دیگر فاکتورها ارزیابی کنید. به عنوان مثال در کشور ترکیه مدارس و دانشگاه های با کیفیتی وجود دارد.

بنابراین چنانچه شما یا فرزندان تان بخواهید به تحصیل در ترکیه بپردازید از امکانات آموزشی پیشرفته برخوردار خواهید شد. همچنین سیستم بهداشت و درمان کشور ترکیه یکی از سیستم های توسعه یافته در سراسر دنیاست. مهاجران نیز می توانند از بدو ورود به این کشور از بیمه های درمانی برخوردار شده و به این ترتیب هزینه های درمانی خود را کاهش دهند.

از نظر اقتصادی و بازارهای مالی نیز کشور ترکیه جایگاه بسیار خوبی در میان دیگر کشورهای آسیایی دارد و همین موضوع نیز باعث شده تا توجه سرمایه گذاران بین المللی به این کشور زیبا جلب شود. از این رو باید گفت به طور کلی کشور ترکیه گزینه مناسبی برای مهاجرت است. با این حال توصیه می کنیم برای تصمیم گیری در این زمینه با وکلای مهاجرتی و افراد با تجربه نیز مشورت نمایید.

دریافت راهنمایی و مشاوره تخصصی باعث می شود تا شما بتوانید مناسب ترین کشور را برای مهاجرت انتخاب کنید. اگر در زمینه مهاجرت به یک کشور دیگر از جمله ترکیه به راهنمایی و مشورت نیاز دارید می توانید با کارشناسان و وکلای مهاجرتی ما در رویال مهاجرت مشورت نمایید. وکیل مهاجرت به ترکیه میتواند تا حد زیادی ابهامات شما را در خصوص تصمیم به مهاجرت مرتفع نماید.

هزینه های زندگی در شهر های ترکیه

اطلاع از هزینه زندگی در ترکیه ۲۰۲۱ و هزینه های ماهانه در شهرهای مختلف این کشور، همواره جزو دغدغه های مهم مهاجران بوده است. کشور ترکیه شهر های توسعه یافته ای دارد که باعث می شود تا مهاجران الزامی برای زندگی در پایتخت نداشته باشند. شما می توانید با زندگی در شهرهای دیگر ترکیه هم از شلوغی های پایتخت دور شوید و هم از امکانات بسیار خوبی بهره مند شوید.

 به همین دلیل اطلاع از هزینه های زندگی در استانبول و دیگر شهرهای این کشور اهمیت بسیار زیادی دارد. تجربه نیز نشان داده است که هزینه زندگی در ترکیه به تومان با توجه به شهری که انتخاب می کنید متفاوت است. در جدول زیر برخی از شهرهای کشور ترکیه را به همراه هزینه ماهانه زندگی در آنها مشاهده می کنید.

شهرهزینه ماهانه برای یک  نفرشهر2هزینه ماهانه برای یک  نفر3
استانبول۴۳۶.۶۵ لیرآدانا۳۰۶.۷۵ لیر
ازمیر۳۷۵.۱۸ لیرآنکارا۳۶۵.۴۹ لیر
اسکی شهیر۳۲۹.۴۳ لیربورسا۴۹۷.۴۰ لیر
بدروم۶۷۴.۸۴ لیرترابزون۳۲۰.۷۵ لیر

شرایط زندگی در کشور ترکیه

علاوه بر هزینه ماهانه زندگی در استانبول، موارد دیگری هم وجود دارد که برای زندگی در کشور ترکیه باید در نظر داشته باشید. به عنوان مثال باید بررسی کنید که آیا کشور مورد نظر فرهنگ مهاجر پذیری دارد یا خیر؟ یا چنانچه قصد دارید در کشور ترکیه سرمایه گذاری کنید باید بازارهای مالی این کشور را به خوبی ارزیابی کرده و از سودآوری کسب و کار و سرمایه گذاری خود اطمینان حاصل کنید.

بنابراین اطلاع از شرایط زندگی در ترکیه نیز از جمله موارد بسیار مهم برای انتخاب این کشور برای ادامه تحصیل، کار یا سرمایه گذاری است. در جدول زیر برخی از شرایط زندگی در ترکیه را به همراه هزینه های آن مشاهده می کنید. اگر می خواهید در این کشور مشغول به کار شوید باید در مورد سن بازنشستگی در ترکیه و همچنین شرایط آن اطلاعاتی کسب کتید.

Column1
هزینه اجاره خانه در مرکز شهر ۱۸,۵۰۰ لیر
هزینه اجاره خانه خارج از مرکز شهر ۳۱۰۰ لیر
 هزینه یک ماه باشگاه بدنسازی ۳۴۳ لیر
هزینه بلیط سینما ۵۰ لیر
متوسط هزینه زندگی در ماه ۳۶۰ دلار

خدمات موسسه رویال برای مهاجرت به ترکیه

ترکیه یکی از کشورهایی است که ایرانیان می توانند بدون نیاز به دریافت ویزا وارد این کشور شده و با اهداف توریستی و گردشگری سه ماه در آن اقامت داشته باشند. بسیاری از افراد بعد از سفر به کشور ترکیه تمایل دارند تا این کشور را برای ادامه زندگی انتخاب کنند. یکی از خدمات موسسه رویال مهاجرت ارائه مشاوره تخصصی و ارزیابی شرایط شما برای مهاجرت به ترکیه می باشد. کارشناسان و وکلای مهاجرتی ما بهترین و سریع ترین روش مهاجرت به ترکیه را به شما پیشنهاد می دهند. به این ترتیب می توانید با توجه به شرایط خود روشی مناسب را برای ورود به کشور ترکیه و دریافت اقامت آن انتخاب کنید.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی

همانطور که گفتیم خرج زندگی در ترکیه تحت تاثیر عواملی همچون شهری که انتخاب می کنید، متفاوت می باشد. طبیعتاً هزینه زندگی در آنکارا با هزینه زندگی در ازمیر تفاوت های زیادی دارد؛ بنابراین یکی از انتخاب های تاثیر گذار در زمینه کنترل هزینه زندگی در ترکیه شهر محل سکونت می باشد. شناخت شهرهای مختلف کشور ترکیه از نظر آب و هوایی فرهنگ و موقعیت های کاری بسیار مهم است. از جمله بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی مهاجران می توان به شهرهای زیر اشاره کرد:

 • استانبول
 • آنکارا
 • ازمیر
 • بورسا
 • کوش آداسی
 • آنتالیا
 • آغری
 • آفیون
 • آدی یامان
 • آماسیا
 • آرتوین
 • بوردور
 • بولو
 • بیتلیس
 • چوروم
 • بیلجیک

مشکلات زندگی در ترکیه

یکی از سوالاتی که معمولاً افراد می پرسند این است که مشکلات زندگی در ترکیه چیست؟ برخی از مشکلات زندگی در کشور ترکیه برای ایرانیان عبارت است از:

بالا بودن متوسط هزینه زندگی در ترکیه: به طور کلی هزینه های زندگی در ترکیه نسبتاً بالا می باشد. البته در صورتی که شغل مناسبی در این کشور داشته باشید یا از پشتوانه مالی خوبی برخوردار باشید، می توانید بدون هیچ گونه مشکلی در این کشور زندگی کنید.

یادگیری زبان ترکی: از دیگر سختی های زندگی در این کشور یادگیری زبان ترکی است زیرا در بسیاری از موارد ساکنان ترکیه به زبان انگلیسی مسلط نیستند.

نوسانات نرخ لیر در مقابل دلار: در سال های اخیر واحد پولی کشور ترکیه با نوسانات زیادی مواجه شده است. این موضوع یکی از معایب زندگی در ترکیه محسوب می شود.

مزایای زندگی در ترکیه

زندگی در کشور ترکی مزایای بسیار زیادی دارد. چنانچه متقاضیان بتوانند هزینه زندگی در ترکیه را به خوبی کنترل کنند و در این کشور شغل مناسب یا منبع درآمد خوبی داشته باشند، می توانند زندگی با کیفیتی را تجربه کنند. از جمله مزایای زندگی در ترکیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهره مندی از امکانات آموزشی توسعه یافته
 • امکان استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی پیشرفته
 • زندگی در یک کشور توسعه یافته با آب و هوای بسیار دلپذیر
 • امکان دریافت پاسپورت کشور ترکیه بعد از گذشت چند سال
 • امکان سرمایه گذاری در بخش های مختلف اقتصادی این کشور

سخن پایانی

اطلاع از هزینه زندگی در استانبول و دیگر شهرهای کشور ترکیه برای کسانی که می خواهند به این کشور مهاجرت کنند کاملاً ضروری است. به همین دلیل ما در این مقاله از رویال مهاجرت شما را با هزینه و شرایط زندگی در ترکیه آشنا کردیم. در مجموع کشور ترکیه یکی از بهترین گزینه ها برای مهاجرت ایرانیان است که در حال حاضر نیز می توانید به کمک وکلای با تجربه رویال مهاجرت نسبت به آن اقدام کنید. برای پرسیدن سوالات خود و دریافت اطلاعات تخصصی با کارشناسان و وکلای ما در ارتباط باشید.

سؤالات متداول درباره هزینه زندگی در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه برای یک خانواده ۴ نفره ماهانه ۲۴ هزار لیر است.

هزینه زندگی در ترکیه برای یک نفر ۶۸۰۰ لیر است.

هزینه اجاره خانه در مرکز شهر ۱۸۵۰۰ لیر و خارج از مرکز شهر ۳۱۰۰ لیر در ماه می باشد.

مقاله قبلی

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت