ثبت شرکت در ترکیه در سال 2023
رویال مهاجرت می 3, 2023

ثبت شرکت در ترکیه

یکی از رایج ترین روش های سرمایه گذاری و مهاجرت به ترکیه برای متقاضیان ایرانی ثبت شرکت های تجاری در این کشور است. ثبت و تاسیس شرکت های تجاری در کشور ترکیه برای متقاضیان ایرانی فواید بسیاری از جمله اخذ اقامت و در نهایت تابعیت و شهروندی به همراه دارد. بر این اساس ما مشاوران موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت در این مقاله قصد داریم همه اطلاعات لازم در مورد ثبت شرکت در ترکیه در سال 2023 را ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

مراحل ثبت شرکت در ترکیه + هزینه و شرایط اقامت در سال 2023

همه متقاضیان ایرانی با دارا بودن شرایط ثبت شرکت در کشور ترکیه می توانند هر نوع شرکت تجاری را بر اساس قانون تجارت ترکیه TCC در این کشور ثبت و تاسیس کنند. البته طرح تجاری شرکت های مورد نظر برای تاسیس در ترکیه باید بر اساس استانداردهای بین المللی باشد و همچنین موجب رونق بازار ترکیه و ایجاد فضای تجاری فعال شود. کشور ترکیه در راستای فراهم کردن همه شرایط ثبت شرکت در ترکیه برای متقاضیان خارجی و از جمله ایرانی ها کاغذبازی های اداری را در مورد تاسیس شرکت به حداقل رسانده و همچنین هزینه های ثبت و روند ثبت را کاهش داده است. متقاضیان ایرانی برای ثبت شرکت ترکیه باید طرح تجاری اقتصادی خود را ارائه دهند و همچنین مدارک لازم و سرمایه مورد نیاز را نیز دارا باشند. هزینه بر اساس نوع شرکت و حوزه فعالیت آن متفاوت است.

ثبت شرکت در ترکیه

متقاضیان برای کدام مشاغل در ترکیه نیاز به ثبت شرکت دارند؟

بر اساس قانون ترکیه متقاضیان ایرانی و شهروندان این کشور برای شروع هر کسب و کاری باید شرکتی را ثبت و تاسیس کنند. به عبارت دیگر متقاضیان برای ثبت و راه اندازی کافه و رستوران، خیاطی، آرایشگری و هر شغل دیگری نیازمند ثبت شرکت هستند. تأسیس و ثبت برخی شرکت ها در ترکیه منوط به مجوزی است که وزارت کار ترکیه ارائه می دهد. بر این اساس متقاضیان برای مشاغل زیر نیاز به ثبت و تاسیس شرکت در کشور ترکیه دارند:

 • شرکت ‌های لیزینگ مالی
 • شرکت ‌های فاکتورینگ
 • شرکت‌ های تامین مالی مصرف ‌کننده و پردازش کارت اعتباری
 • شرکت‌ های مدیریت دارایی
 • شرکت‌ های بیمه، بورس کالا و بانک های معتبر
 • هلدینگ‌ های تاسیس شده به عنوان شرکت‌ های سهامی
 • شرکت‌ های اداره کننده صرافی ‌ها
 • شرکت‌ های درگیر انبارداری عمومی
 • شرکت ‌های دارای مجوز محصولات کشاورزی
 • شرکت‌ های حسابرسی مستقل و شرکت‌ های بازرسی
 • شرکت‌ های مدیریت مناطق توسعه فناوری
 • شرکت‌ های مشمول قانون بازار سرمایه
 • شرکت ‌های مناطق آزاد

انواع ثبت شرکت در ترکیه در سال 2023

متقاضیان ایرانی با دارا بودن سرمایه اولیه و طرح تجاری اقتصادی می توانند انواع شرکت های تجاری را در کشور ترکیه ثبت و تاسیس کنند. به طور کلی هفت نوع شرکت تجاری را متقاضیان می توانند در کشور ترکیه ثبت کنند که عبارتند از:

 • شرکت سهامی Joint-stock companies (با حداقل سرمایه 50.000 لیر)
 • شرکت سازمانی Organizational companies (با حداقل سرمایه 100.000 لیر)
 • شرکت ناشناس Anonim companies (با حداقل سرمایه 50.000 لیر)
 • شرکت با مسئولیت محدود Limited Liability Companies (با حداقل سرمایه 10.000 لیر)
 • شرکت غیر سازمانی Non-organizational companies (بر اساس اساسنامه)
 • شرکت Cooperative companies (بر اساس اساسنامه)
 • شرکت Collective companies (بدون حداقل سرمایه)
 • شرکت Commanded companies (بدون حداقل سرمایه)

ثبت شرکت سهامی در ترکیه Joint-stock companies

شرکت ‌های سهامی در ترکیه از آن نوع شرکت هایی هستند که دارای سرمایه ثابت می باشند و به سهام تقسیم می ‌شوند و مسئولیت آن ها در مقابل بدهی محدود به دارایی آن شرکت می باشد. می توان گفت شرکای یک شرکت سهامی نسبت به سهم سرمایه ای که تعهد کرده اند، در مقابل شرکت دارای مسئولیت هستند، اما به جز سرمایه ای که در قبال شرکت تعهد کرده اند، هیچ تعهد دیگری از نظر بدهی های عمومی مانند بدهی مالیاتی و حق بیمه معوق تامین اجتماعی ندارند. بدهی عمومی غیر قابل وصول از دارایی های شرکت متعلق به اعضای هیئت مدیره آن شرکت می باشد و اعضای هیئت مدیره مسئول درجه دو هستند. به عبارت دیگر در مواردی که بدهی های عمومی شرکت از دارایی آن قابل وصول نباشد، اعضای هیئت مدیره مسئولیت تضامنی و نامحدود برای بازپرداخت بدهی دارند.

شرایط و هزینه ثبت شرکت سهامی در ترکیه

شرکت های سهامی باید با سرمایه ثابت 50.000 لیر تاسیس شوند، مگر اینکه در قوانین خاص خلاف آن ذکر شده باشد. علاوه بر این حداقل 25 درصد یا یک چهارم سهام تعهد شده به صورت نقدی باید قبل از ثبت به حساب بانکی به نام شرکت واریز شود. ساختار شرکت های سهامی به گونه ای است که هر نوع تجارت که اساسنامه آن ها را از نظر قانونی منع نکرده باشد، در این شرکت ها قانونی و مجاز است. متقاضیان برای ثبت و تأسیس شرکت سهامی در ترکیه باید با یک شخص حقیقی یا حقوقی شریک شوند.  شرکت های سهامی در ترکیه باید دارای مجمع عمومی و هیئت مدیره باشند. مجمع عمومی مسئولیت تصمیم گیری در مورد انتخاب اعضای هیئت مدیره، تنظیم اساسنامه، انتخاب بازرس شرکت و انحلال شرکت را بر عهده دارد. هیئت مدیره به عنوان مدیریت شرکت مسئولیت مدیریت و نمایندگی شرکت را بر عهده دارد و می تواند یک نفر باشد. متقاضیان ایرانی و خارجی برای عضویت در هیئت مدیره شرکت های سهامی دارای محدودیت نمی باشند.

اخذ تابعیت ترکیه از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه Limited Liability Companies

از دیگر انواع ثبت شرکت در ترکیه برای ایرانیان، ثبت و تاسیس شرکت با مسئولیت محدود است. در صورتی که تعداد پرسنل کاری شرکت تجاری بیش از یک نفر باشد و متقاضی قصد راه اندازی تجارت شراکتی خود را داشته باشد، باید برای تاسیس یک شرکت در ترکیه از نوع شرکت های با مسئولیت محدود اقدام کند. شرکت ‌های با مسئولیت محدود در ترکیه توسط یک یا چند شخص حقیقی یا حقوقی با نام تجاری تأسیس می ‌شوند. سهامداران این نوع شرکت ها در مقابل بدهی های شرکت مسئولیت ندارند، بلکه نسبت به سهم اصلی سرمایه تعهد شده و تعهدات اضافی پرداخت دارای مسئولیت می باشند. با اجرای قانون 4369 تعهدات سهامداران شرکت با مسئولیت محدود افزایش یافته است. طبق این قانون، سهامداران بر اساس نسبت سهم سرمایه خود مسئول مستقیم بدهی های عمومی مانند بدهی مالیاتی و حق بیمه تامین اجتماعی می باشند.

شرایط و هزینه ثبت شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه

از شرایط و قوانین ثبت شرکت در ترکیه از نوع شرکت های با مسئولیت محدود می توان به این مورد اشاره کرد که مسئولیت بدهی های این شرکت ها به سهم سرمایه اولیه شرکا بستگی دارد. حداقل هزینه ثبت شرکت در ترکیه از نوع شرکت های با مسئولیت محدود در حدود 5.000 لیر است. متقاضیان ایرانی می توانند شرکت با مسئولیت محدود را فقط با یک سهامدار ثبت کنند، اما تعداد سهامداران نمی تواند از 50 نفر بیشتر باشد. از دیگر شرایط و هزینه ثبت شرکت در ترکیه از نوع شرکت های با مسئولیت محدود این است که این شرکت ها نمی توانند سهامی عام شوند. شرکت های با مسئولیت محدود در ترکیه باید دارای مجمع عمومی و هیئت مدیره باشند. مجمع عمومی مسئولیت تصمیم گیری در مورد انتخاب اعضای هیئت مدیره، تنظیم اساسنامه، انتخاب بازرس شرکت و انحلال شرکت را بر عهده دارد. هیئت مدیره به عنوان مدیریت شرکت مسئولیت مدیریت و نمایندگی شرکت را بر عهده دارد و می تواند یک سهامدار باشد. متقاضیان ایرانی و خارجی برای عضویت در هیئت مدیره شرکت های با مسئولیت محدود از لحاظ دارا بودن مجوز اقامت و یا تابعیت دارای محدودیت نمی باشند.

وکیل ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت Cooperative companies در ترکیه

از دیگر انواع ثبت شرکت بازرگانی در ترکیه، شرکت های Cooperative companies یا تعاونی ها را می توان نام برد. این نوع شرکت ها دارای ساختار تجاری مشابه با دیگر انواع شرکت ها می باشند. این شرکت های تعاونی ها با حداقل 7 سهامدار تأسیس می شوند. در شرکت های تعاونی در ترکیه شرکا و سرمایه ممکن است تغییر کند. هدف از تاسیس شرکت های تعاونی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی تامین و حفظ منافع اقتصادی خود در نیازهای مشترک، شغلی و معیشتی با کمک مالی و نیروی کار با کمک و همکاری متقابل می باشد. اگر شرطی در اساسنامه این نوع شرکت ها وجود داشته باشد، در مورد مسئولیت نامحدود شرکا در قبال طلبکاران و یا مسئولیت محدود بیش از سرمایه تعهد شده می توان تصمیم گیری های لازم را انجام داد.

ثبت شرکت Collective Companies and Commandite Companies در ترکیه

این نوع شرکت ها با مالکیت انفرادی و یا از نوع شرکت های تضامنی بدون سرمایه Collective Companies and Commandite Companies به عنوان شرکت های سهامی خاص در ترکیه شناخته می شوند. بر اساس ماده 124 قانون تجارت ترکیه، شرکت های سهامی خاص یا تضامنی دارای سهامداران با تعهدات نامحدود و همچنین دارای تعداد محدودی از شرکا هستند که برای منافع اقتصادی مشترک با هم متحد می شوند. سهام این نوع شرکت ها قابل انتقال نیست، مگر اینکه همه شرکاء موافقت کنند.

·         شرکت های Collective Companies

متقاضیان ایرانی می توانند شرکت های Collective Companies  را با حداقل دو سهامدار تأسیس و ثبت کنند. همه سهامداران در مدیریت شرکت مشارکت دارند و در مواردی که موافقت اکثریت شرکاء وجود داشته باشد، می توان مدیریت را به یک یا تعدادی از شرکاء واگذار کرد. شرکای این نوع شرکت ها نسبت به طلبکاران شرکت مسئولیت نامحدود دارند. البته شرکا باید اشخاص حقیقی و نه اشخاص حقوقی باشند.

·         شرکت های Commandite Companies

متقاضیان ایرانی برای ثبت شرکت در ترکیه از این نوع شرکت ها باید دارای حداقل دارای دو سهامدار باشند که یکی از آن ها شریک با مسئولیت نامحدود و دیگری شریک با مسئولیت محدود است. از تفاوت های این دو شریک در این نوع شرکت ها می توان به این مورد اشاره کرد که شریک با مسئولیت نامحدود فقط می تواند یک شخص حقیقی باشد، در حالی که شریک با مسئولیت محدود می تواند یک شخص حقیقی یا حقوقی باشد. در مورد دیگر قوانین ثبت شرکت در کشور ترکیه می توان این نکته را بیان کرد که تعهدات شرکای با مسئولیت نامحدود، محدود به مقدار پولی است که آن ها سرمایه گذاری یا تعهد کرده اند. تعهدات شریک با مسئولیت محدود، مشابه شرکای شرکت با مسئولیت نامحدود است. طلبکارانی که نتوانند بدهی را از دارایی این نوع شرکت ها وصول کنند، می توانند به شرکای با مسئولیت نامحدود مراجعه کنند. در واقع می توان گفت که شرکای با مسئولیت نامحدود مسئولیت مدیریت شرکت را بر عهده دارند.

ثبت شرکت خصوصی در ترکیه Private company

شرکت های خصوصی توسط اشخاص حقیقی در کشور ترکیه قابل ثبت می باشند. برای متقاضیان ایرانی که دارای کسب و کار با حوزه کاری و فعالیت محدود می باشند، ثبت شرکت شخصی در ترکیه یا شرکت خصوصی بهترین گزینه است. هزینه های ثبت شرکت در ترکیه از نوع شرکت خصوصی در مقایسه با دیگر انواع شرکت ها بسیار پایین تر و در حدود 3.000 لیر ترکیه است. از نحوه ثبت شرکت در ترکیه برای شرکت های خصوصی می توان به ارائه شماره ثبت و پروانه فعالیت شرکت خصوصی و اساسنامه اشاره کرد. اساسنامه شرکت های خصوصی محدود می باشد و امکان هیچ گونه فعالیت مجزایی وجود ندارد. از مزایای ثبت شرکت در ترکیه از نوع شرکت های خصوصی می توان به شرایط تاسیس راحت و دریافت مجوز کار برای مدیر عامل (CEO) و همچنین کوتاهی زمان ثبت این نوع شرکت ها اشاره کرد. متقاضیان ایرانی با دارا بودن شرایط ثبت شرکت در کشور ترکیه از نوع خصوصی می توانند در کمتر از چند روز این شرکت را ثبت و تاسیس کنند.

ثبت شرکت بازرگانی در ترکیه

به طور کلی انواع شرکت ها در ترکیه بر اساس قانون تجارت شماره 6102، به دو گروه شرکت های سهامی سرمایه و شرکت های بازرگانی تقسیم می شوند. شرایط ثبت شرکت های بازرگانی مانند شرایط ثبت شرکت واردات و صادرات در ترکیه است. شرکت سهامی، شرکت با مسئولیت محدود و شرکت تضامنی محدود به سهام به عنوان شرکت های سهامی سرمایه شناخته می شوند. سهامداران شرکت سهامی فقط به میزان سرمایه ای که تعهد کرده اند، مسئولیت دارند. متقاضیان ایرانی با دارا بودن شرایط ثبت شرکت در ترکیه از نوع شرکت های بازرگانی می توانند به واردات و صادرات کالاها با دیگر کشورهای جهان بپردازند.

ثبت شرکت در کشور ترکیه

مدارک لازم برای ثبت شرکت در ترکیه

متقاضیان ایرانی ها به منظور مهاجرت به ترکیه از طریق ثبت شرکت در ترکیه باید مدارک لازم را در اختیار حسابرس قرار دهند. حسابرس با بررسی مدارک و کامل بودن آن ها در ظرف مدت یک هفته تا 10 روز کاری شرکت تجاری را در ترکیه ثبت می کند. البته متقاضی قبل از ثبت شرکت در ترکیه متقاضی باید کد اقتصادی را دریافت کند. مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در ترکیه عبارت است از:

 • اصل پاسپورت متقاضی یا شریک تجاری (با اعتبار بیش از 6 ماه)
 • دو عکس (رنگی با پس زمینه روشن)
 • چند نام شرکت برای انتخاب یک نام
 • ارائه محدوده فعالیت های شرکت
 • تعیین درصد سهم هر یک از شرکا در شرکت
 • تعیین رئیس شرکت (یکی از شرکا)
 • تعیین آدرس دفتر شرکت در ترکیه
 • وکالتنامه شخصی تعیین شده برای ثبت شرکت
 • حداقل سرمایه 10.000 لیر ترکیه ( یک چهارم این سرمایه (2500 لیر) برای چند روز در حساب شرکت می ماند.)

برترین کشور ها برای سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در آلمان سرمایه گذاری در کانادا سرمایه گذاری در ترکیه سرمایه گذاری در فرانسه سرمایه گذاری در اسپانیا سرمایه گذاری در سوئد سرمایه گذاری در انگلیس سرمایه گذاری در دانمارک سرمایه گذاری در اتریش سرمایه گذاری در هلند سرمایه گذاری در ایتالیا سرمایه گذاری در آمریکا سرمایه گذاری در مجارستان 

مراحل کامل ثبت شرکت در ترکیه

در این مقاله که در مورد همه چیز درباره ثبت شرکت در ترکیه اطلاعات لازم ارائه می شود، به توضیح مراحل کامل و نحوه ثبت شرکت در ترکیه نیز پرداخته می شود:

 • ترجمه پاسپورت های شرکا و اخذ تاییدیه های لازم از اداره ثبت (NOTER)
 • استخدام یک حسابدار ماهر برای شرکت
 • تنظیم و تهیه اساسنامه و منشور شرکت
 • دریافت شماره مالیاتی سهامداران شرکت در موسسه مربوطه
 • تهیه یک فرم خاص برای ایجاد یک شرکت
 • تهیه و تنظیم فرم اتاق بازرگانی
 • تنظیم فرم تعهد در اتاق بازرگانی به عنوان مدیر شرکت تجاری
 • ثبت رسمی امضای مدیر عامل در اداره ثبت (NOTER)
 • دریافت تاییدیه رسمی اساسنامه از اداره ثبت (NOTER)
 • واریز یک چهارم از سرمایه شرکت به یک حساب در بانک های ترکیه
 • چاپ آگهی ثبت شرکت بازرگانی در ترکیه در روزنامه های رسمی ترکیه
 • اجاره یک مکان خاص برای کارهای دفتری و اداری شرکت تجاری
 • دریافت شماره مالیات شرکت از سازمان مربوط
 • دریافت تاییدیه آدرس دفتر شرکت تجاری در ترکیه توسط کارمند بازرسی مالیاتی
 • دریافت شماره مالیاتی از اداره مربوطه “Vergi levhasi”
 • چاپ کارت شرکت به عنوان مدیر شرکت تجاری در ترکیه
 • صدور گواهینامه دفاتر حسابداری و افتتاح آن
 • ارائه مدارک شرکت در سامانه مرکزی ثبت (Mersis) و ارسال تعدادی از مدارک به اداره ثبت مشاغل
 • افتتاح حساب بانکی شرکت تجاری در یکی از بانک های ترکیه

خدمات ثبت شرکت در کشور ترکیه با رویال مهاجرت

متقاضیان برای تاسیس شرکت در کشور ترکیه و طی کردن روند قانونی آن نیازمند مشاوره با افراد آگاه، وکلای ماهر و مشاوران آشنا به قوانین ثبت شرکت در کشور ترکیه می باشند. به عبارت دیگر طی کردن این پروسه حقوقی، اطلاع از شرایط تاسیس شرکت در ترکیه و نحوه ثبت شرکت در این کشور باید از طرف وکلا و کارشناسان آگاه به قوانین کشور ترکیه انجام شود که در موسسه های حقوقی و مهاجرتی مشغول فعالیت می باشند. متقاضیان از طریق ارتباط با وکیل ثبت شرکت در ترکیه موسسه رویال مهاجرت با اطمینان روند ثبت شرکت در کشور ترکیه را به این موسسه می سپارند. علاوه بر این در وقت و هزینه های خود تا حدود زیادی صرفه جویی می کنند. از جمله خدمات موسسه رویال مهاجرت برای مهاجرت به ترکیه از طریق ثبت شرکت می توان به آگاهی از مراحل ثبت شرکت، کمک در تهیه مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در ترکیه، اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت در ترکیه و انجام پروسه حقوقی تاسیس شرکت در این کشور اشاره کرد. علاوه بر این وکیل مهاجرت به ترکیه و مشاور ثبت شرکت موسسه ما به این پرسش های متقاضیان پاسخ می دهند که ثبت شرکت در ترکیه چقدر هزینه دارد؟ و شرایط و هزینه تاسیس شرکت در ترکیه چگونه و چقدر است؟ اگر قصد اخذ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت را دارید و دارای شرایط مورد نیاز هستید، همین حالا با وکلا و مشاوران برجسته موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت تماس بگیرید.

هزینه ثبت شرکت در ترکیه 2023

هزینه های ثبت شرکت در شهرهای مختلف ترکیه به طور متوسط یکسان است؛ در واقع هزینه و شرایط ثبت شرکت در ازمیر ترکیه با هزینه ثبت شرکت در استانبول در یک اندازه است. نکته قابل توجه در مورد هزینه و شرایط تاسیس شرکت در ترکیه به عنوان گام اول افتتاح حساب بانکی در بانک های معتبر ترکیه است. از جمله هزینه های ثبت شرکت در کشور ترکیه می توان به هزینه اجاره دفتر، هزینه حقوق ماهانه حسابدار و هزینه سالانه دفاتر و حسابرسی اشاره کرد که بر اساس نوع شرکت و فعالیت آن متفاوت است. ثبت نادرست و روند اشتباه در تاسیس شرکت در این کشور می تواند ضرر و بدهی های زیادی را برای متقاضی به عنوان مدیریت شرکت ایجاد کند و هزینه های ثبت شرکت را چند برابر کند. علاوه بر این عملکرد نادرست شرکت در امور مالیاتی نیز می تواند باعث مشکلات مالیاتی برای متقاضی شود. از جمله هزینه های ثبت شرکت در ترکیه در سال 2023 موارد زیر را می توان نام برد:

 • اضافه شدن ماهانه در حدود 1.000 لیر ترکیه به هزینه های ثبت شرکت در صورت دریافت مجوز کار ترکیه
 • هزینه حقوق یک حسابدار ماهر، ماهانه در حدود 600 لیر ترکیه
 • هزینه دفتر کاری مجازی یا اشتراکی ، ماهانه از حدود 250 لیر ترکیه و با پرداخت 23% مالیات بر اجاره
 • هزینه ثبت شرکت در کشور ترکیه، از حدود 800 دلار
 • هزینه های ارائه پاداش و مزایا به کارکنان
 • هزینه های حقوق کارکنان و هزینه های بیمه اعضای شرکت که بر اساس نوع شرکت و عملکرد آن متغیر است.
 • هزینه آب و برق و تلفن و اینترنت که بر اساس میزان مصرف متغیر است.
 • هزینه و مخارج دفاتر رسمی و پلمپ آن در دارایی، سالانه در حدود 1000 لیر
 • هزینه مالیات بر درآمد، معادل 18 درصد از سود خالص شرکت

نکات مهم در مورد ثبت شرکت در کشور ترکیه

در این بخش از مقاله به ارائه نکات مهمی می پردازیم که هر متقاضی ایرانی به عنوان مدیر عامل شرکت تجاری در ترکیه باید در مورد آن ها بداند:

 • تاسیس شرکت در کشور ترکیه با ارائه پاسپورت و بدون کیملیک کارت انجام می شود. در واقع قبل از ثبت شرکت در کشور ترکیه نیاز به اخذ کارت اقامت کیملیک نمی باشد.
 • متقاضیان ایرانی و ترکی برای ثبت شرکت در این کشور دارای حق و حقوق یکسان می باشند.
 • ارائه آدرس محل کار و دفتر تجاری برای ثبت شرکت در این کشور الزامی نیست. متقاضی می تواند آدرس منزل خود را به عنوان دفتر شرکت مجازی در اختیار اداره ثبت قرار دهد.
 • متقاضی ایرانی برای تاسیس شرکت در کشور ترکیه نیاز به استخدام کارکنان ترک زبان ندارد و می تواند هر کارمندی را با هر ملیت استخدام کند.
 • ثبت شرکت شخصی در ترکیه بیشتر مختص شهروندان ترکیه می باشد.
 • متقاضی باید عنوان های مشاوره، تجارت یا شرکت مسافرتی و غیره را در پشت نام شرکت اضافه کند.
 • مراحل کامل ثبت شرکت در ترکیه در مدت زمان کوتاه و طی یک هفته تا 10 روز انجام می شود.
 • بر اساس قوانین ثبت شرکت در ترکیه شرکت های تجاری مصادره نمی شوند، مگر اینکه برای منافع عمومی جامعه ترکیه ضرر داشته باشند.
 • بر اساس قوانین ترکیه، متقاضی باید امور مالیاتی و اداری را به حسابدار شرکت بسپارد. تجربه و دانش حسابدار می تواند موجب موفقیت و عدم تجربه و دانش او می تواند باعث ورشکستگی یک شرکت شود.
 • پس از ثبت شرکت، متقاضی باید یک چهارم اجاره ماهانه خود را به اداره مالیات پرداخت کند.
 • هزینه های معمولی برای هر شرکت تجاری در ترکیه حداقل 200 دلار در ماه می باشد.
 • هزینه مکان اقامت کارکنان و پرسنل شرکت و منابع انسانی حداقل در حدود 100.000 لیر ترکیه است.
 • متقاضیان ایرانی می توانند سود سهام، سود خالص، عواید حاصل از فروش یا انحلال بخشی از سرمایه گذاری در ترکیه و بازپرداخت وام ها و بهره را از طریق بانک ها و یا موسسه های مالی به خارج از ترکیه منتقل کنند.
 • پس از ثبت شرکت، متقاضی می تواند برای دریافت کارت بازرگانی خود از اتاق بازرگانی ترکیه اقدام کند. دریافت کارت بازرگانی از خدمات ثبت شرکت تجاری در ترکیه است.
 • دریافت دامنه برای وب سایت شرکت با پسوند ملی .tr از دیگر خدمات پس از ثبت شرکت در کشور ترکیه است. متقاضی با ثبت شرکت در ترکیه می تواند یک وب سایت دامنه از دولت ترکیه با پسوند .tr به نام شرکت خود دریافت کند.
 • متقاضی به عنوان مدیرعامل می تواند پس از ثبت شرکت درخواست مجوز کار خود را به اداره کار ترکیه ارسال کند.

امکان اخذ مجوز کار با ثبت شرکت در کشور ترکیه

یکی از موارد مهم برای ثبت شرکت در ترکیه برای متقاضیان ایرانی امکان اخذ مجوز کار ترکیه است. متقاضی ایرانی با تاسیس شرکت در کشور ترکیه می تواند مجوز کار این کشور را دریافت کرده و سپس بدون محدودیت به ترکیه رفت و آمد کند. همچنین متقاضیان ایرانی می توانند خود را در ترکیه بیمه کنند و پس از 5 سال مجوز اقامت طولانی مدت این کشور را دریافت کنند.

اخذ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

یکی از مهم ترین اهداف متقاضیان ایرانی برای ثبت شرکت در ترکیه اخذ اقامت و در نهایت تابعیت و شهروندی ترکیه است. متقاضیان ایرانی بسیاری در سال های اخیر با مهاجرت به ترکیه از طریق ثبت شرکت روند اخذ اقامت و تابعیت را با سهولت طی کرده اند. ثبت شرکت در ترکیه و اخذ اقامت در ابتدا با اخذ مجوز اقامت کوتاه مدت یک ساله امکان پذیر است. پس از 5 سال کار و اشتغال و راه اندازی کسب و کار موفق، متقاضی ایرانی می تواند اقامت دائمی این کشور را دریافت کند. متقاضی در ابتدا با ثبت شرکت در این کشور مجوز اقامت یک ساله و پس از 5 سال از تاسیس شرکت و مطلوب بودن گردش مالی شرکت می تواند مجوز اقامت دائم ترکیه را دریافت کند. از مهم ترین شرایط اخذ اقامت ترکیه با ثبت شرکت موارد زیر را می توان نام برد:

 • متقاضی نباید در طی ۳ سال گذشته از کمک های اجتماعی موسسه های دولتی ترکیه استفاده کرده باشد.
 • متقاضی در این مدت اقامت در ترکیه نباید مرتکب جرم و جنایتی شده باشد.
 • متقاضی باید دارای تمکن مالی کافی برای تامین هزینه زندگی در ترکیه باشد.

اخذ تابعیت ترکیه از طریق ثبت شرکت

متقاضیان ایرانی با ثبت و تاسیس شرکت های مختلف در ترکیه می توانند در ابتدا اقامت 5 ساله این کشور را دریافت کنند. ثبت شرکت در ترکیه و اخذ اقامت این کشور منوط به دارا بودن شرایط و هزینه ثبت شرکت می باشد. متقاضی ایرانی پس از اخذ اقامت ترکیه ثبت شرکت می تواند مقدمات اخذ تابعیت این کشور را نیز فراهم کند. از مهم ترین شرایط اخذ اقامت ترکیه با ثبت شرکت می توان به دارا بودن مجوز اقامت یک ساله، گواهی تمکن مالی و اثبات تامین هزینه های زندگی و مدارک دیگر اشاره کرد. متقاضیان ایرانی که از طریق ثبت شرکت در کشور ترکیه اقامت دارند و مدت اقامت مستمر آن ها به 8 سال رسیده است، می توانند برای دریافت تابعیت و شهروندی کشور ترکیه اقدام کنند.

مزایای ثبت شرکت در ترکیه

متقاضیان ایرانی با ثبت و تاسیس شرکت های تجاری و سهامی در ترکیه می توانند از مزایای اقامتی و کار و زندگی در ترکیه برخوردار شوند. از مهم ترین مزایای ثبت شرکت و اخذ اقامت ترکیه موارد زیر را می توان نام برد:

 • عدم نیاز به شریک ترک و مالکیت 100% سهام شرکت برای متقاضی به عنوان مدیر شرکت
 • دریافت مجوز اقامت ترکیه برای همسر و فرزندان متقاضی
 • امکان اخذ مجوز کار ترکیه، تابعیت ترکیه و پاسپورت ترکیه پس از 5 تا 8 سال کار و اقامت مستمر
 • امکان افتتاح حساب بانکی در ترکیه
 • برخورداری از مزایای مبادلات تجاری، راه اندازی کسب و کار به صورت قانونی و دیگر امتیازهای کسب و کار در ترکیه
 • امکان تبادل کالا و خدمات با بازارهای جهانی از طریق ترکیه
 • پایین بودن هزینه ثبت و پشتیبانی شرکت در ترکیه در مقایسه با دیگر کشورها
 • پایین بودن هزینه زندگی در ترکیه در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی
 • ارتباط مالیات در ترکیه با ارزش درآمد متقاضی
 • کوتاه بودن روند و مراحل ثبت شرکت در ترکیه

سخن آخر

در این مقاله شرایط ثبت شرکت در ترکیه هزینه ثبت شرکت در کشور ترکیه در سال 2023، امکان اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت در ترکیه ملک پور و به طور کلی همه چیز درباره ثبت شرکت در ترکیه مورد بررسی دقیق قرار گرفت. علاوه بر این در مورد شرایط ثبت شرکت در استانبول، شرایط و هزینه ثبت شرکت در ازمیر ترکیه و هزینه ثبت شرکت در استانبول توضیحات لازم ارائه شد. متقاضیان با دارا بودن سرمایه لازم و همچنین طرح تجاری و مدارک لازم می توانند یک شرکت تجاری و بازرگانی، یک شرکت حمل و نقل، یک شرکت دانش بنیان و یا یک شرکت صادرات و واردات را در ترکیه تاسیس کنند. ثبت شرکت از طریق وکیل ثبت شرکت در ترکیه موسسه رویال مهاجرت موجب تضمین روند ثبت و تاسیس شرکت از طریق مراجع قانونی ترکیه و صرفه جویی در زمان و هزینه می شود.

سؤالات متداول درباره  

کشور ترکیه در راستای فراهم کردن همه شرایط ثبت شرکت، کاغذبازی های اداری را در مورد تاسیس شرکت به حداقل رسانده و همچنین هزینه های ثبت و روند ثبت را کاهش داده است.

شرکت های سهامی باید با سرمایه ثابت 50.000 لیر تاسیس شوند، مگر اینکه در قوانین خاص خلاف آن ذکر شده باشد.

بله. متقاضی ایرانی با تاسیس شرکت در کشور ترکیه می تواند مجوز کار این کشور را دریافت کرده و سپس بدون محدودیت به ترکیه رفت و آمد کند.

بله. در ابتدا با اخذ مجوز اقامت کوتاه مدت یک ساله و پس از 5 سال کار و اشتغال و راه اندازی کسب و کار موفق، متقاضی ایرانی می تواند اقامت دائمی این کشور را دریافت کند.

حداقل سرمایه 10.000 لیر ترکیه است که یک چهارم این سرمایه (2500 لیر) برای چند روز در حساب شرکت می ماند.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت