اخذ تابعیت و شهروندی ترکیه + شرایط و روش های اخذ تابعیت ترکیه
رویال مهاجرت می 18, 2023

اخذ شهروندی و تابعیت ترکیه

این روزها کمتر کسی پیدا می‌شود که آوازه‌ی پیشرفت اقتصادی کشور ترکیه به گوشش نرسیده باشد. از آنجایی که پاسپورت ترکیه دارای رده‌بندی خوبی در سطح جهانی است، بسیاری از افراد به فکر مهاجرت به ترکیه و دریافت شهروندی ترکیه هستند. در این مقاله شرایط اخذ تابعیت ترکیه را با هم بررسی می‌کنیم.

روش های اخذ شهروندی ترکیه

مزایای شهروندی ترکیه بخصوص برای ایرانی‌ها هم از نظر مالی مقرون به صرفه است و هم از نظر برخورداری از رفاه اجتماعی به گونه‌ای است که بسیاری از متقاضیان دوست دارند به هر قیمتی که شده تابعیت ترکیه را دریافت کنند. از جمله این مزایا این است که با در دست داشتن پاسپورت ترکیه می‌توانید بدون ویزا به 71 کشور جهان سفر کنید.

بنابراین با آگاهی از شرایط اخذ شهروندی ترکیه می‌توانید انتخاب کنید که کدام گزینه با شرایط زندگی شما سازگارتر است و آن را انتخاب کنید. این روش‌ها عبارتند از:

 • خرید ملک یا خانه به ارزش 400 هزار دلار
 • گرفتن جاب آفر یا پیشنهاد کاری از یک کارفرمای ترکیه‌ای
 • سرمایه گذاری در ترکیه
 • ادامه تحصیل در ترکیه
 • ازدواج با یک شهروند ترک و گذشت 3 سال از
 • ثبت شرکت و ایجاد کار برای 50 نفر
 • خرید سهام و اوراق قرضه دولتی
 • پناهندگی

لازم است بدانید که قبل از اقدام به هر یک از روش‌های بالا، ابتدا باید گذرنامه خود را از ایران دریافت کنید.

شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک

یکی از راحت‌ترین و سریع‌ترین روش‌های گرفتن کارت شهروندی ترکیه این است که بتوانید یک ملک و یا خانه به ارزش 400 هزار دلار آمریکا در کشور ترکیه بخرید. قبلا با خریدن یک ملک 250 هزار دلاری نیز می‌توانستید تابعیت ترکیه را بگیرید اما از فروردین ماه 1401 (آوریل 2022) طبق قانون جدید تابعیت ترکیه این رقم به 400 هزار دلار افزایش پیدا کرد.

پس از اینکه ملک جدید را در این کشور خریداری کردید، با کمک گرفتن از یک وکیل مهاجرتی می‌توانید برای گرفتن تابعیت ترکیه اقدام کنید. به طور متوسط 2 الی 3 ماه طول می‌کشد تا پاسپورت شما تایید شده و به دستتان برسد. البته این موضوع را هم نباید فراموش کرد که بعد از خرید ملک، تا 3 سال حق فروش آن را ندارید.

از مزایای این روش می‌توان به سهولت و درگیری کمتر، امکان کسب درآمد از ملک خریداری شده و اجاره آن به دیگران، امکان ساکن شدن در آن ملک وشروع یک لایف استایل جدید و رشد بازار املاک در کشور ترکیه اشاره کرد.

شرایط و روش های اخذ تابعیت ترکیه

دریافت پاسپورت ترکیه با خرید خانه اقساطی در ترکیه

خرید ملک در ترکیه و پرداخت 400 هزار دلار به حساب فروشنده به صورت یکجا، یک راه تضمین شده برای اخذ شهروندی ترکیه است. اما اگر توان مالی برای پرداخت یکجای این مقدار از پول را ندارید، می‌توانید به صورت اقساطی نیز اقدام کنید. در این صورت می‌توانید با انتخاب پروژه‌های املاکی که از قوانین شهروندی ترکیه مطلع هستند و با شرایط خاصی خانه‌ها را به صورت اقساطی تحویل مشتری‌ها می‌دهند، برای گرفتن تابعیت ترکیه اقدام کنید.

در این روش لازم است تا در ابتدا مبلغی به ارزش 150 هزار دلار (بسته به پروژه می‌تواند بیشتر یا کمتر باشد) را به حساب فروشنده واریز کنید و باقی مانده مبلغ را با توجه به قراردادتان پرداخت کنید.

از معایب این روش این است که تا پرداخت کامل مبلغ ملک، سندی به نام شما زده نمی‌شود و بنابراین تا آن هنگام نمی‌توانید برای گرفتن پاسپورت ترکیه اقدام کنید. یکی از معایب دیگر این است که ممکن است تا زمان تحویل خانه به شما شرایط اخذ تابعیت ترکیه و قانون شهروندی ترکیه عوض شود.

تابعیت ترکیه از طریق کار

یکی دیگر از شرایط اخذ شهروندی در ترکیه، مهاجرت کاری به ترکیه است. اگر بتوانید با استفاده از مهارت‌های تخصصی خود و همچنین مسلط بودن به زبان ترکی، در کشور ترکیه کار پیدا کنید در آن صورت شانس گرفتن تابعیت ترکیه را نیز خواهید داشت. برای این کار لازم است تا از سمت یک شرکت و یا کارفرمای ترک پیشنهاد کاری داشته باشید و سپس با ارائه مدارک لازم، می‌توانید کارت شهروندی ترکیه را دریافت کنید.

برای پیدا کردن کار در ترکیه، می‌توانید حضوری به صورت در این کشور اقدام کنید. ایرانیان می‌توانند با استفاده از پاسپورت توریستی خود تا 3 ماه در ترکیه بمانند. در این مدت می‌توانید با جستجو در سایت‌های کاریابی و ارسال رزومه، به دنبال کار مورد نظرتان باشید. اگر فکر می‌کنید که خودتان به شخصه نمی‌توانید از پس این کار بربیایید، با مراجعه به موسسات کاریابی در زمان خود صرفه جویی کنید. البته لازم است بدانید که این موسسات در ازای پیدا کردن کار، مبلغی را از شما دریافت می‌کنند.

بعد از پیدا کردن کار، کارفرمای ترکیه‌ای تا 10 روز فرصت دارد تا درخواست جذب نیرو را تا 10 روز کاری در سایت وزارت کار و امنیت اجتماعی قرار دهد. سپس متقاضیان می‌توانند با ارائه مدارک مورد نیاز، نسبت به اخذ کارت اقامت خود اقدام کنند. هزینه دریافت اقامت ترکیه از طریق ویزای کاری 615 لیر است. علاوه بر آن، 72 لیر برای گرفتن کارت اقامت باید پرداخت شود.

شهروندی و تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

اگر از آن دسته از متقاضیانی هستید که از تمکن مالی خوبی برخوردار هستند، می‌توانید با سرمایه گذاری در بانک‌های ترکیه یک روش کم دردسر و مطمئن را برای اخذ تابعیت ترکیه انتخاب کنید. درست مانند خرید ملک در ترکیه، این روش نیز یکی از زودبازده‌ترین روش‌های گرفتن کارت شهروندی در ترکیه است.

مطابق با قانون جدید تابعیت ترکیه در صورتی که شما یک سرمایه پولی بالغ بر 500 هزار دلار را به مدت 3 سال در بانک‌های ترکیه قرار دهید، می‌توانید پاسپورت ترکیه را دریافت کنید. در این مدت به سپرده شما سود بانکی نیز تعلق می‌گیرد. برای شروع این فرایند، اول از همه باید در یکی از بانک‌های ترکیه حساب بانکی باز کنید. با  داشتن کد مالیاتی و گذرنامه ایرانی می‌توانید در کمتر از یک روز حساب بانکی خود را در ترکیه افتتاح کنید.

پاسپورت ترکیه از طریق ثبت شرکت

اگر توانایی راه‌اندازی یک بیزینس موفق و ثبت شرکت در کشور ترکیه و استخدام 50 نیروی کار را دارید، می‌توانید شرکت خود را ثبت کنید و پس از 5 سال کارت شهروندی ترکیه را دریافت کنید. این روش برای کسانی مناسب است که دارای ایده‌های کسب‌وکاری متنوع و بسیاری هستند اما متاسفانه در داخل ایران بستر مناسب برای پیاده سازی طرح‌هایشان فراهم نیست. در این صورت می‌توانید شرکت خود را ترکیه ثبت کنند و با گرفتن ویزای کاری اقامت یک ساله دریافت کنند. با استخدام حداقل 50 نفر و ادامه فعالیت خود به مدت 5 سال، اقامت دائم ترکیه به آنها تعلق می‌گیرد.

شاید دانستن این نکته برای شما جالب باشد که کسانی که از طریق ثبت شرکت در ترکیه اقدام به گرفتن تابعیت می‌کنند، نزد دولت ترکیه دارای وجهه و پرستیژ بالاتری هستند چرا که هم باعث کارآفرینی در ترکیه و رونق اقتصادی در این کشور می‌شوند و هم مقاصد شفاف‌تری دارند. هزینه مالیات برای صاحبان شرکت‌ها و کسب‌وکارها در کشور ترکیه بسیار پایین‌تر از کشورهای اروپایی و آمریکایی است و این خود یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود.

اخذ تابعیت ترکیه از طریق خرید سهام و اوراق قرضه دولتی

خرید سهام و اوراق قرضه دولتی نیز زیرمجموعه سرمایه گذاری در ترکیه است. این روش نیز یکی از راه‌های امن و کم دردسر برای گرفتن شهروندی ترکیه است. متقاضیان می‌توانند اوراق قرضه دولتی (اوراق قرضه دولتی همان بدهی‌های دولت است) را به مبلغ حداقل 500 هزار دلار آمریکا زیر نظر وزارت خزانه داری ترکیه خریداری کنند. پس از خرید این اوراق، متقاضیان تا 3 سال حق فروش آنها را ندارند و باید اوراق را نزد خود نگهداری کنند.

علاوه بر خرید اوراق قرضه دولتی، خرید سهام نیز یکی از روش‌های سرمایه گذاری در ترکیه محسوب می‌شود. اما این بار برای خرید سهام پروژه‌های بزرگ، شرکت‌ها و … باید تاییدیه وزارت صنایع و فناوری ترکیه را داشته باشند. حداقل مبلغ سرمایه گذاری برای خرید سهام نیز 500 هزار دلار آمریکا است.

پاسپورت ترکیه

اخذ تابعیت و شهروندی ترکیه از طریق تحصیل

متاسفانه باید خدمتتان عرض کنیم که دریافت شهروندی و اقامت دائم ترکیه به طور مستقیم صرفا از طریق تحصیل در ترکیه میسر نیست. کسانی که در مدارس و یا دانشگاه‌های ترکیه درس می‌خوانند نمی‌توانند تابعیت ترکیه را اخذ کنند. این افراد به دلیل ساکن بودن در ترکیه، شانس پیدا کردن کار در این کشور را دارند. بنابراین اگر بتوانند در حین تحصیل خود یک شغل مناسب پیدا کنند و نامه استخدام از طرف کارفرما داشته باشند می‌توانند به کمک ویزای کاری، بعد از 5 سال کار کردن در این کشور، کارت شهروندی ترکیه را بگیرند.

پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج

از دیگر روش‌های گرفتن تابعیت ترکیه، ازدواج با یک شخص ترک است. البته لازم به ذکر است که این روش یکی از زمان‌برترین راه‌ها برای گرفتن پاسپورت ترکیه به شمار می‌رود. در این روش متقاضی باید با یک فرد ترکیه‌ای ازدواج کند. شاید با خود فکر کنید که به راحتی می‌توانید با یک فرد ترک توافق کنید و با یک ازدواج صوری، اقدام به گرفتن اقامت ترکیه کنید. اما قضیه به این سادگی‌ها هم نیست؛ چرا که برای اخذ شهروندی ترکیه از طریق ازدواج، یک سری مسائل برای دولت ترکیه باید شفاف باشند. از جمله:

 • زن و شوهر باید با هم و به مدت 3 سال زیر یک سقف زندگی کنند.
 • باید به گونه‌ای زندگی کنند که صمیمیت بین زن و مرد آشکار باشد و رفتارهای دور از شان روابط زناشویی از آنها سر نزند.
 • هر دو باید دارای تمکن مالی برای اداره زندگی باشند.
 • هر دو باید دارای سن قانونی (بالای 18 سال) باشند.
 • ازدواج آنها باید در دفاتر اسناد رسمی ثبت شده باشد و مدارک مستند مبنی بر واقعی بودن ازدواجشان داشته باشند.
 • فرد خارجی نباید خطری و یا تهدیدی برای کشور ترکیه داشته باشد.
 • پس از گذشت 3 سال، در صورت تایید کارشناسان اداره مهاجرت، به فرد خارجی پاسپورت ترکیه تعلق می‌گیرد.

اگر در این حین، بچه دار شوید، چون یکی از والدین کودک شهروند ترکیه است، پس کودک نیز تابعیت ترکیه را دریافت می‌کند.

نکته: اگر یک زوج خارجی به خاطر گرفتن تابعیت ترکیه تصمیم دارند که فرزند خود را در ترکیه بدنیا بیاورند، این کار اشتباه است. چون دولت ترکیه صرفا بخاطر تولد در این کشور تابعیت خود را به کودکان نمی‌دهد. مگر اینکه یکی از والدین، ترک باشد.

رتبه بندی پاسپورت ترکیه در جهان

در سال 2023 پاسپورت ترکیه دارای رتبه 38 در جهان است. با در دست داشتن پاسپورت این کشور می‌توانید بدون داشتن ویزا به 72 کشور جهان سفر کنید. همچنین در میان کشورهای اروپایی نیز پاسپورت ترکیه در رتبه 18 قرار دارد. بعلاوه، با پاسپورت ترکیه با سفر به 46 کشور می‌توانید در هنگام ورود به آن کشورها ویزا دریافت کنید (ویزای فرودگاهی).

شرایط عمومی اخذ شهروندی ترکیه

مهم‌ترین مرحله برای گرفتن شهروندی ترکیه این است که از قبل اقامت دائم ترکیه را دریافت کرده باشید. حتما برایتان سوال پیش آمده که فرق اقامت دائم و شهروندی ترکیه در چیست؟ وقتی اقامت دائم ترکیه به شما تعلق می‌گیرد، یعنی شما تا هر زمان که بخواهید می‌توانید در این کشور زندگی کنید اما همچنان یک خارجی محسوب می‌شوید. اما وقتی کارت شهروندی ترکیه را اخذ کنید، شما نیز جزء شهروندان ترکیه‌ای به حساب می‌آیید و می‌توانید از تمام مزایا و تسهیلاتی که به شهروندان ترک تعلق می‌گیرد استفاده کنید و تحت پوشش دولت ترکیه هستید.

حال بیاید شرایط گرفتن تابعیت ترکیه را با هم مرور کنیم:

 1. متقاضی حتما باید دارای سن قانونی باشد (18 سال تمام). در غیر این صورت برای گرفتن تابعیت کشور ترکیه باید از طریق والدین خود اقدام کند.
 2. تسلط نسبی به زبان ترکی؛ طوری که بتواند برای رفع نیازهای روزمره خود با اطرافیان ارتباط برقرار کند.
 3. اقامت در کشور ترکیه برای 5 سال پیاپی ( در هر سال باید حداقل 180 روز در این کشور زندگی کرده باشد.)
 4. عدم داشتن سوء پیشینه و داشتن رفتار مناسب با دیگر شهروندان ترکیه و تایید آنها. همچنین رعایت تمام قوانین اجتماعی و شهروندی ترکیه
 5. عدم داشتن بیماری های مسری و واگیردار
 6. عدم داشتن رفتاری مغایر با منافع و امنیت ملی ترکیه
 7. داشتن تمکن مالی برای تامین نیازهای زندگی خود و خانواده

اخذ تابعیت ترکیه

مدارک لازم جهت اخذ شهروندی ترکیه

بعد از آن که توانستید تمامی شرایط ذکر شده در بالا را تیک بزنید، نوبت به تهیه مدارک و ارائه آن به سفارت ترکیه می‌رسد. مدارک لازم برای اقدام به گرفتن شهروندی ترکیه عبارتند از:

 1. شناسنامه
 1. نامه تاییدیه توانایی صحبت به زبان ترکی از سمت کنسولگری که طی یک مصاحبه صادر می‌شود.
 2. گواهی تایید داشتن تمکن مالی و یا داشتن درآمد کافی
 3. کپی از مدارک بستگان و آدرس آنها در ترکیه (در صورت داشتن بستگانی در ترکیه)
 4. محاسبه‌ی تمامی مدت زمان اقامت در ترکیه و زمان‌های خروج از این کشور با استفاده از مهرهای داخل گذرنامه.
 5. اگر متقاضی متاهل باشد برای اثبات آن باید سند ازدواج و اگر دارای فرزند زیر سن قانونی باشد باید گواهی‌های تولد را به سفارت ارائه دهد.
 6. اصل اجازه اقامت در ترکیه و کپی از آن
 7. اصل پاسپورت و یا هر اسناد و مدارکی که بتواند تابعیت اولیه متقاضی را نشان دهد.
 8. ارائه هر سند و مدرکی که گرفتن نخستین تی آی ترکیه را توسط متقاضی تایید کند.

مراحل درخواست تابعیت ترکیه

ابتدا باید انتخاب کنید که از طریق کدام یک از روش‌های گفته شده در بالا می‌خواهید برای گرفتن شهروندی ترکیه اقدام کنید. بعد از اینکه ویزای مورد نطر خود را مشخص کردید، در ابتدا با ارائه مدارک لازم به کنسولگری باید اقدام به گرفتن اقامت ترکیه کنید. در آخر پس از گذراندن مدت زمان لازم و ثابت کردن حسن شهرت خود در این کشور و رعایت تمام شرایط گرفتن کارت شهروندی، مدارک و مستندات لازم را به سفارت تحویل دهید و برای گرفتن پاسپورت ترکیه درخواست دهید.

مزایای و معایب شهروندی ترکیه

مزایای پاسپورت ترکیه برای ایرانیان در مقایسه با پاسپورت ایران به قدری زیاد است که برخی از افراد به هر طریقی شده سعی دارند تا اقدام به مهاجرت به ترکیه کرده و پاسپورت آن را دریافت کنند. از مزایای شهروندی ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • متقاضیان با داشتن پاسپورت ترکیه می‌توانند بدون ویزا به 113 کشور جهان سفر کنند.
 • طبق قوانین مهاجرتی ترکیه، در هنگامی که تقاضای اخذ پاسپورت ترکیه را کرده‌اید، لزومی به اعلام تمام دارایی‌های موجود خود در دیگر کشورها را ندارید.
 • برای گرفتن تابعیت ترکیه و پاسپورت آن، نیازی نیست تا به طور پیوسته در این کشور زندگی کنید. می‌توانید در کشور خود زندگی کنید و روند گرفتن شهروندی ترکیه را از طریق قانونی پیگیری کنید.
 • ترکیه دارای محیط زیست عالی و طبیعت بکری است.
 • خدمات درمانی این کشور در سطح عالی به شهروندانش ارائه می‌شود و با داشتن پاسپورت ترکیه، می‌توانید از این خدمات به صورت رایگان برای خود و خانواده خود استفاده کنید.
 • با داشتن پاسپورت ترکیه، خودتان یا فرزندانتان امکان استفاده از سیستم آموزشی را به صورت رایگان در اختیار خواهید داشت.
 • حق تجارت آزاد با سراسر جهان را در این کشور خواهید داشت (به دور از تحریم ها)
 • امکان کار در مراکز دولتی و استخدام رسمی برای شما مهیا می‌شود.
 • از مزایای بیمه تامین اجتماعی در ترکیه و سایر بیمه های دولتی نیز می‌توانید برخوردار شوید.
 • اجازه راه اندازی کسب‌وکار و یا بیزینس خود را خواهید داشت.
 • امکان استفاده از خدمات بانکی مختلف در کشور ترکیه و صدور حواله‌های بانکی را نیز خواهید داشت.

در کنار همه این مزایا، گرفتن پاسپورت ترکیه و زندگی در ترکیه دارای معایب انگشت‌شماری نیز هست که عبارتند از:

 • برای اینکه بتوانید یک زندگی ایده آل در ترکیه داشته باشید، حتما باید به زبان ترکی مسلط باشید. متاسفانه بسیاری از مردم ترکیه زبان انگلیسی را بلد نیستند و به همین خاطر برای ارتباط گرفتن با آنها باید تسلط نسبی به زبان این کشور داشته باشید در غیر این صورت با مشکل روبرو خواهید شد.
 • متاسفانه کلاهبرداری‌های مالی و ملکی بسیار زیادی در کشور ترکیه برای ایرانیان مشاهده شده است. در موارد زیادی، متقاضیان اقدام به خرید ملک و یا سرمایه گذاری در بانک های ترکیه کرده اند اما به خاطر اعتماد به افراد سودجو، سرشان کلاه رفته و سرمایه خود را از دست داده‌اند.
 • ترکیه دارای قوانین بی ثباتی است و ممکن است شما یکی از روش‌های گرفتن شهروندی را انتخاب کرده باشید و تا گدراندن مدت زمان اقامت کافی در این کشور برای گرفتن پاسپورت، قوانین مهاجرتی تغییر کند و تمام نقشه‌های شما را به هم بریزد.

هزینه زندگی در ترکیه

اینکه شما در کدام شهر ترکیه زندگی کنید، نقش به سزایی در هزینه‌های زندگی‌تان در این کشور دارد. مسلما زندگی در شهرهای بزرگ ترکیه به دلیل پرداخت اجاره بهای بیشتر منزل، هزینه‌های بیشتری را به شما تحمیل می‌کند. اما اگر در شهرهای کوچکتر ترکیه ساکن باشید، رقم معقول‌تری را برای هزینه‌های زندگی می‌پردازید.

اما به طور میانگین هزینه زندگی در ترکیه برای هر نفر بالغ بر 3500 تا 4000 لیر در ماه را باید در نظر داشته باشید که این رقم ممکن است در شهرهای بزرگی مانند استانبول بیشتر و در شهرهای کوچکی مانند وان کمتر شود.

خدمات موسسه رویال مهاجرت برای مهاجرت به ترکیه

تمام روش‌هایی که در بالا ذکر شد، نیاز به تلاش زیاد و هوشیاری بسیاری دارند. چنانچه شما با فضای کشور ترکیه آشنا نباشید ممکن است در دام کلاهبرداران بیفتید و از شما سوء استفاده‌های مالی شود. موسسه رویال مهاجرت با داشتن تسلط کافی به تمامی قوانین مهاجرت به ترکیه، در مسیر گرفتن تابعیت ترکیه با شما همراه شده و تمامی نگرانی‌های شما را برطرف خواهد کرد. موسسه رویال مهاجرت تا آخرین گام گرفتن تابعیت ترکیه همراه شما خواهد بود. وکیل مهاجرت به ترکیه شما را تا انتهای رسیدن به هدفتان همراهی خواهد کرد.

سخن آخر

اخذ تابعیت ترکیه و گرفتن پاسپورت این کشور به دلیل خدمات اجتماعی فوق‌العاده‌ای که به شهروندانش ارائه می‌دهد، بسیاری از ایرانیان را وسوسه کرده است. اما نکته ای که مهم است این است که در مسیر گرفتن شهروندی ترکیه در دام افراد سودجو نیفتید و سرمایه‌های شما حفظ شود.

 

سؤالات متداول درباره اخذ تابعیت و شهروندی ترکیه

اگر قصد شما گرفتن پاسپورت ترکیه باشد، فرقی ندارد که ملک مسکونی، تجاری و یا … بخرید ولی اگر به نیت گرفتن اقامت ترکیه اقدام به رید ملک می‌کنید باید توجه داشته باشید که ملک شما حتما باید مسکونی باشد.

خرید ملک به صورت شریکی مانعی ندارد اما برای گرفتن تابعیت ترکیه برای هر 2 نفر به صورت مجزا، حداقل ارزش ملک باید 800 هزار دلار باشد.

در اقامت دائم متقاضیان می‌توانند تا هر زمان که بخواهند در کشور ترکیه زندگی کنند اما نمی‌توانند از خدمات رفاهی و درمانی و اجتماعی این کشور برخوردار باشند. اما اگر کسی کارت شهروندی ترکیه را داشته باشد، از تمامی امکاناتی که یک شهروند ترک بهره‌مند است، می‌تواند استفاده کند.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت