خرید سهام در ترکیه
رویال مهاجرت آوریل 16, 2023

خرید سهام در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه می تواند یکی از راه های بهبود معیشت و سطح زندگی باشد. به خصوص با وجود تحریم های مختلف ایران، به نظر می رسد تقاضا برای سرمایه گذاری در ترکیه و راه اندازی کسب و کار و در نهایت اخذ اقامت و پاسپورت در این کشور رو به افزایش است. یکی از مسیرهای سرمایه گذاری در ترکیه برای متقاضیان ایرانی خرید سهام بانکی این کشور است. اگرچه سرمایه گذاری در ترکیه مزایای زیادی دارد اما باید توجه داشته باشید که سرمایه گذاری بدون دقت و اطلاعات کافی می تواند موجب ضرر و زیان های فراوانی شود. ما مشاوران موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت به بررسی سودآورترین روش سرمایه گذاری یا خرید سهام در کشور ترکیه در سال 2023 و مزایا، معایب و شرایط آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

سهام چیست و چگونه کار می کند؟

خرید سهام یکی از موثرترین راه ها برای کسب درآمد زیاد در کشورهای مختلف است. در این نوع سرمایه گذاری متقاضی سهام یک شرکت را خریداری می کند و مالک آن سهام می شود. ارزش سهام متقاضی بر اساس عملکرد شرکت بالا یا پایین می‌ شود. اگر شرکت پول بیشتری به دست آورد، قیمت سهام متقاضی بالا می رود و می تواند سهام خود را با مبلغ زیادی بفروشد. اگر شرکت خوب عمل نکند، قیمت سهام کاهش می یابد و متقاضی ضرر می کند. به طور معمول، سهام نسبت به دیگر روش های سرمایه گذاری قابل اعتمادتر است، زیرا شرکت ها در طول زمان تمایل به رشد دارند، در حالی که دیگر سرمایه گذاری ها مانند خرید ملک در ترکیه معمولاً از نظر ارزش رشد به این سرعت نمی کنند.

چرا باید در سهام ترکیه سرمایه گذاری کرد؟

متقاضیان ایرانی با سرمایه گذاری در بازار سهام ترکیه، می توانند با نگهداری سهام خود به مدت کمتر از یک سال و چندین دهه، درآمد زیادی کسب کنند. خرید و نگهداری سهام ترکیه یکی از موثرترین راه ها برای کسب درآمد زیاد و بهترین راه برای آماده شدن برای دوران بازنشستگی است. سرمایه گذاری سهام خارجی ترکیه از 20379 میلیون دلار در روز گذشته به 21012 میلیون دلار افزایش یافت و بر این اساس سرمایه گذاری از طریق خرید سهام در کشور ترکیه روش سودآور و همچنین روش مناسب برای مهاجرت به ترکیه است.

فواید مهاجرت از طریق خرید سهام ترکیه

متقاضیان ایرانی با آشنایی با نحوه سرمایه گذاری در بورس ترکیه و اطلاع کافی در مورد وضعیت بورس ترکیه و خرید سهام این کشور می توانند از فواید و مزایای زیادی برخوردار شوند. از جمله مهم ترین فواید و مزایای مهاجرت از طریق خرید سهام ترکیه موارد زیر را می توان نام برد:

 • متقاضی با آگاهی از وضعیت بورس ترکیه می تواند با خرید و نگهداری سهام به مدت کمتر از یک سال و چندین دهه پول زیادی به دست آورد. خرید سهام یک راه عالی برای کسب درآمد زیاد است.
 • خرید سهام در بورس ترکیه بازار سهام این کشور این فرصت را به متقاضی می دهد تا با رشد شرکت، بخشی از ارزش یک شرکت را در اختیار داشته باشد.
 • خرید سهام از کارگزاری های بورس ترکیه یک راه عالی برای رشد ثروت و آماده شدن برای دوران بازنشستگی است.
 • سرمایه گذاری از طریق کارگزاری بورس ترکیه به متقاضی فرصت تنوع سبد سهام خود را می دهد.
 • خرید سهام و ثبت نام در بازار بورس ترکیه برای تنوع بخشیدن به سرمایه گذاری ها و قرار ندادن تمام تخم مرغ های متقاضیان در یک سبد الزامی است. این امر با گسترش سرمایه گذاری متقاضی در بسیاری از شرکت های مختلف، ریسک را کاهش می دهد.

فواید مهاجرت از طریق خرید سهام به ترکیه

خرید سهام ترکیه روش مهم مهاجرت به ترکیه

سرمایه گذاری در بورس کشور ترکیه و خرید سهام از کارگزاری های بورس ترکیه یکی از راه های مهاجرت به ترکیه برای متقاضیان ایرانی است، علاوه بر این می تواند سود و بازدهی زیادی را برای متقاضیان به همراه داشته باشد. مهاجرت به ترکیه می تواند مقصد نهایی متقاضیان برای زندگی و مقدمه ای برای مهاجرت به کشورهای قاره اروپا باشد. روش های مختلفی برای سرمایه گذاری در ترکیه وجود دارد و متقاضیان ایرانی با توجه به هدف خود از سرمایه گذاری در این کشور و تخصص و توانایی مالی خود می توانند یکی از این روش های سرمایه گذاری را انتخاب کنند.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سهام بانک ها

متقاضیانی که قصد سرمایه گذاری در ترکیه فقط برای اخذ پاسپورت این کشور را دارند، سرمایه گذاری در سهام بانک ها از ساده ترین روش موجود برای آن ها می باشد. اگرچه سرمایه گذاری در ترکیه و بانک های آن به دلیل نداشتن نرخ بهره بالا ممکن است پس از سال ها با کاهش سرمایه مواجه شوند، اما این یک روش راحت برای دریافت اقامت این کشور است. روش دیگر برای دریافت پاسپورت ترکیه سپرده سرمایه گذاری در حدود 500 هزار لیر ترکیه به مدت 3 سال است. البته متقاضی در مدت رهن پول در بانک می تواند سود آن را دریافت کند و پس از 3 سال اصل و سود را از بانک برداشت کند. این سرمایه گذاری باید به تایید وزارت صنعت و فناوری ترکیه برسد. برای افتتاح حساب در بانک ترکیه، متقاضی باید دلار یا یورو سرمایه گذاری کند و این سرمایه را از طریق بانک به لیر ترکیه تبدیل کند. به دلیل تحریم های ایران و سخت گیری ها در زمینه افتتاح حساب برای متقاضیان ایرانی به نظر می رسد بانک کشاورزی بهترین گزینه برای افتتاح حساب در ترکیه باشد، زیرا این بانک دولتی است.

برترین کشور ها برای سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در آلمان سرمایه گذاری در کانادا سرمایه گذاری در ترکیه سرمایه گذاری در فرانسه سرمایه گذاری در اسپانیا سرمایه گذاری در سوئد سرمایه گذاری در انگلیس سرمایه گذاری در دانمارک سرمایه گذاری در اتریش سرمایه گذاری در هلند سرمایه گذاری در ایتالیا سرمایه گذاری در آمریکا سرمایه گذاری در مجارستان 

بازار سهام ترکیه مکانی برای سرمایه گذاری امن

مانند اکثر کشورهای جهان، در ترکیه نیز می توان به بازار سهام به عنوان یک بازار سرمایه گذاری نگاه کرد. در حال حاضر بیش از 5.000 شرکت خارجی در کارگزاری بورس ترکیه حضور دارند. سرمایه گذاری در بورس کشور ترکیه و نحوه ورود به بورس ترکیه از طریق بانک های این کشور انجام می شود. بنابراین اولین قدم برای حضور در بورس ترکیه افتتاح حساب در بانک های این کشور است. پس از افتتاح حساب بانکی متقاضی می تواند از طریق صندوق های سرمایه گذاری در بانک ها اقدام به معامله در بورس کند. خرید سهام در بورس ترکیه یکی از روش های سرمایه گذاری در این کشور برای متقاضیان ایرانی است.

آخرین خبر از بازارهای سهام ترکیه در فوریه 2023

گزارش های آخرین اخبار در مورد بورس اوراق بهادار ترکیه از معتبرترین سایت بازار بورس ترکیه عبارت است از:

 • ممنوعیت موقت فروش کوتاه مدت در بورس استانبول (“BIST”) اعمال شد و بازارهای مشتق از شاخص سهام به طور موقت بسته شدند. بر اساس این اعلام، یک تصمیم موقت در مورد بازارهای سهام BIST اتخاذ شده است و از تاریخ 6 فوریه 2023، معاملات فروش کوتاه ممنوع است و انجام معامله های بورس کشور ترکیه بدون استفاده از دکمه فروش کوتاه در همان روز نیز مشمول این ممنوعیت می‌شوند. نهادهای سرمایه گذاری مسئول نظارت و اجرای این تصمیم هستند.
 • به دلیل افزایش نوسانات غیرمعمول قیمت سهام پس از فاجعه زلزله، BIST بازارهای مشتقات سهام و شاخص را در بازار سهام و بازار مشتق تحت چارچوب مقررات قانون بازار سرمایه، از 8 فوریه 2023 تا 14 فوریه 2023 تعطیل کرد. بر اساس این قانون، به مدت 5 روز کاری به منظور اطمینان از عملکرد قابل اعتماد، شفاف، کارآمد، پایدار، منصفانه و رقابتی بازارها و در نظر گرفتن حجم پایین معاملات، دستور لغو معاملاتی که شکل ‌گیری سالم قیمت را در بازارهای بسته ایجاد نمی‌ کنند، اعلام شد.
 • تصمیم توقف معاملات در مورد صندوق های سرمایه گذاری و صندوق های مشترک بازنشستگی اتخاذ شد.

تعیین حداکثر نرخ سود اعتباری ترکیه

آخرین قوانین در مورد سرمایه گذاری در بورس کشور ترکیه در فوریه 2023

بر اساس قانون شماره 7/158 مورخ 8 فوریه 2023 هیئت بازار سرمایه ترکیه (هیئت مدیره)، معاملات زیر به دلیل بسته شدن BIST تا تاریخ بازگشایی بازار به حالت تعلیق درآمده است، مشروط بر اینکه سبدگردان مطلع شود و این قانون به سرمایه گذاران از طریق پلتفرم افشای عمومی (“KAP”) اعلام شود:

در مورد صندوق های سرمایه گذاری:

محاسبه قیمت واحدها و معاملات سهام مشارکت به استثنای وجوه تحت پوشش صادر شده در رابطه با ابزارهای بدهی، بازارهای پول، وجوه تحت پوشش تضمینی/حفاظتی، وجوه صادره تحت عنوان صندوق فلزات گران بها، صندوق های تامینی با عبارات «خارجی» متوقف شده است. صرافی، «بازار پول» و «کوتاه‌مدت» در عناوین آن ها و صندوق ‌هایی که عبارت «خارجی» در عناوین آن ها قید شده است. علاوه بر این محاسبه قیمت واحدها و معاملات سهام مشارکت برای وجوه مربوط به وجوه چتر مشارکتی به استثنای وجوهی که گروه دارایی خاصی (گواهی اجاره، طلا، فلزات گرانبها، بازار پول) را در عنوان خود دارند، متوقف شده است. همچنین تراکنش ‌ها در پلتفرم معاملات الکترونیکی صندوق ترکیه (TEFAS) برای صندوق‌ های مذکور نیز به حالت تعلیق درآمده است.

در مورد صندوق های بازنشستگی:

محاسبات قیمت سهام و معاملات معاملاتی سهام به استثنای ابزارهای بدهی، بازارهای پول، مشارکت (به استثنای صندوق ‌های سهام مشارکت)، فلزات گران بها و صندوق‌ های بازنشستگی اولیه متوقف می‌ شود. محاسبات قیمت سهام و معاملات معاملاتی سهام صندوق ‌های سرمایه‌گذاری بازنشستگی از جمله صندوق ‌های OKS به استثنای صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازنشستگی که عبارت «خارجی» و «ارز» در عناوین آن‌ها درج شده است، به حالت تعلیق درآمد. در این زمینه، معاملات این وجوه در بستر معاملاتی صندوق بازنشستگی انفرادی (BEFAS) نیز به حالت تعلیق درآمده است. برای صندوق ‌های سرمایه ‌گذاری و صندوق ‌های مشترک بازنشستگی، اولین روز افتتاح بازار سهام BIST به عنوان تاریخ ارزیابی در اجرای سفارش‌های خرید/فروش سهام (شامل معاملات انجام شده در TEFAS/BEFAS) دارای تاریخ ارزیابی در نظر گرفته می شود. بر اساس قانون شماره 8/173 مورخ 9 این امر در مورد همه صندوق های بازنشستگی اعمال خواهد شد.

در مورد نرخ سود اعتباری و محاسبات ریسک در بازار سهام

بر اساس اطلاعیه شماره 9/179 مورخ 14 فوریه 2023 به منظور کاهش اثرات منفی زلزله بر بازارهای مالی و جلوگیری از قربانی شدن سرمایه گذاران، تعیین حداکثر نرخ سود اعتباری برای مشتریانی صورت می گیرد که اندازه پرتفوی آنها 1.000.000 لیر ترکیه یا کمتر است. این امر توسط موسسه های واسط و نرخ سود اعمال می شود، در صورتی که کل یا بخشی از مبلغی که آن ها موظف به پرداخت هستند به دلیل غیر سفارش خرید، در روز تسویه واریز نشود و هیئت در اطلاعیه خود عنوان می کند که وام اعطایی توسط موسسه واسط باید در سطح معقولی با در نظر گرفتن هزینه وجوه ارائه شده توسط موسسه واسط تعیین شود. تا 30 ژوئن 2023، نسبت ریسک موقعیت برای سهامی که در پرتفوی خود توسط مؤسسه های واسط گرفته شده است، باید به جای 10 درصد با نرخ 3 درصد محاسبه شود و نسبت ریسک موقعیت برای «سایر مشتریان» تحت حساب اعتباری با نرخ 4 درصد محاسبه می شود.

در مورد تسهیل خرید سهام ترکیه

بر اساس مصوبه اصلی هیئت مدیره به شماره 177/9 شرکت های سهامی عام و شرکت های تابعه آن ها که سهام آنها در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده است، می توانند بدون نیاز به مجمع عمومی، با تصمیم هیئت مدیره، برنامه خرید سهام را آغاز کنند. تصمیم گیری در تصمیم هیأت مدیره باید شامل جزئیاتی از قبیل هدف، مدت، تعداد سهام خریداری شده و مبلغ وجوه مشخص باشد و طبق ضوابط افشای شرایط خاص به اطلاع عموم برسد. تصمیم هیئت مدیره نیز باید در اولین جلسه مجمع عمومی به سهامداران ارائه شود. شرکت‌ها و شرکت‌های تابعه که قبلاً برنامه بازخرید دارند، نیازی به اتخاذ تصمیم اضافی از سوی هیئت مدیره ندارند.

میزان سرمایه لازم برای خرید سهام در ترکیه در سال 2023

نحوه ورود به بورس ترکیه و تهیه سرمایه لازم برای خرید سهام در بازار بورس در ترکیه در سال های گذشته سخت تر بود و البته به بودجه بسیار بیشتری نیاز داشت، اما بر اساس تغییر و اصلاح قوانین در سال 2023 به ساده ترین راه ممکن رسیده است. حداقل میزان سرمایه گذاری در ترکیه از طریق ثبت نام در بازار بورس ترکیه در حدود 500 هزار دلار آمریکا یا معادل آن به ارزهای دیگر می باشد. متقاضی باید سهامی را که از این طریق خریداری می کند به مدت 3 سال نگه دارد و در آن دخل و تصرفی نکند. سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید سهام باید زیر نظر وزارت صنعت و فناوری این کشور انجام شود. متقاضیان می توانند سهام ترکیه را از طریق صندوق های سرمایه گذاری یا بانک های این کشور خریداری کنند.

مشاور رویال مهاجرت برای مهاجرت سرمایه گذاری به ترکیه از طریق خرید سهام

مشاور و وکیل خرید سهام در کشور ترکیه رویال مهاجرت

متقاضیان ایرانی به منظور خرید سهام از بانک های معتبر ترکیه باید در مورد نحوه فعالیت در بورس ترکیه و بازار سهام این کشور دارای اطلاعات لازم باشند و برای نیل به این هدف کمک از مشاوران و وکلای متبحر موسسه های معتبر مهاجرتی حائز اهمیت فراوانی است. موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت در کنار شماست و به شما کمک می کند تا نحوه سرمایه گذاری در بورس کشور ترکیه را به شما آموزش دهد. اگر به شرایط سرمایه گذاری در بورس ترکیه نا آشنا هستید و نمی دانید چگونه وارد بورس ترکیه شوید، مطمئن باشید که از طریق مشاوران موسسه ما می توانید در این روش سرمایه گذاری در ترکیه موفق باشید. ما به شما اطمینان می دهیم که این موسسه به صورت قانونی ثبت شده و فعالیت های آن در چارچوب قانون انجام می شود. وکیل مهاجرت به ترکیه موسسه ما با آگاهی از قوانین و با پاسخ به این سوالات، چگونه وارد بورس ترکیه شویم و چگونه در بورس ترکیه سرمایه گذاری کنیم، مشاوره های سودمندی به شما ارائه می دهند.

رشد سهام بانک های اسلامی ترکیه در سال 2023

با توجه به اهمیت استراتژیک مشارکت بانکی برای دولت و استراتژی دولت برای رشد گسترده تر تأمین مالی مشارکت، بر اساس گزارش جدید Fitch Ratings، سهام بازار بانک های اسلامی ترکیه در حال رشد بیشتر هستند. سهام بازار این بخش در سال‌های اخیر افزایش یافته است که عمدتاً ناشی از ورود و رشد سریع سه بانک دولتی بوده است. در پایان سال 2022، بانک های اسلامی به ترتیب 8.3، 7.6 و 10.1 درصد از دارایی های بخش بانکی، تامین مالی و سپرده ها را به خود اختصاص داده اند. هدف دولت این است که بانک ‌های مشارکتی تا سال 2025 به 15 درصد از دارایی ‌های بخش بانکی دست یابند. کانال‌ های توزیع محدود و آگاهی پایین عمومی می ‌تواند چشم ‌انداز این بخش را محدود کند. بانک های اسلامی ترکیه عمدتاً از طریق سپرده تأمین می‌ شوند، که منجر به قرار گرفتن در معرض نسبتاً محدود بدهی خارجی FC می ‌شود و خطرات تأمین مالی مجدد را کاهش می ‌دهد.

بورس اوراق بهادار استانبول (BİST)

در بازار بورس استانبول معاملات از طریق یک کارگزار انجام می شود. برای موفقیت در این بازار، صبر، تجربه، دانش و چند استراتژی مهم مورد نیاز است. سرمایه گذاری، آموزش بورس ترکیه، جمع آوری اطلاعات در مورد شرکت های معتبر در بازار سهام در نوسان این بازار بسیار مهم است. بازار بورس استانبول که در معرض ریسک بالاتری نسبت به بخش املاک و مستغلات است، به طور مکرر دچار نوسان می شود، اما سرمایه گذاران با آشنایی با نحوه فعالیت در بورس و آشنایی با بازار بورس استانبول بازده بالایی از این نوع سرمایه گذاری خواهند داشت.

تفاوت بازار بورس با بازار فارکس ترکیه

فارکس یکی از بهترین گزینه ها برای سرمایه گذاری در ترکیه بر اساس ارزهای خارجی است. برای معامله در بازار فارکس متقاضی می تواند در یک کارگزاری مورد نظر خود حساب باز کند. سپس با سپرده خود از طریق رایانه، تبلت یا تلفن همراه خود در هر کجا که اینترنت وجود دارد، تراکنش انجام دهد. بزرگترین تفاوت بازار فارکس ترکیه با بازارهای بورس در ترکیه این است که می توان فارکس را در دو جهت معامله کرد. برای مثال؛ برای کسب سود در بازار سهام، متقاضی در ابتدا باید آن سهام را خریداری کند. در بازار فارکس متقاضی هم می تواند محصول مورد نظر خود را با وثیقه خود بخرد و هم بفروشد. متقاضی می تواند با ارائه مهارت های خوب تجزیه و تحلیل بازار و اطلاعات دقیق سود بالایی کسب کند. مقدار پول سرمایه گذاری شده مهم ترین فاکتور برای بازار فارکس است.

بازار بورس استانبول

بازار بورس اوراق بهادار ترکیه در شهر استانبول دارای سه گروه بازار کلی است.

 • بازار سهام کشور ترکیه در شهر استانبول: این بازار به هفت بازار مختلف تقسیم می شود و ساعات رسمی معاملات در این بازار از ساعت 9:30 تا 14:30 می باشد.
 • بازار جهانی یا بین المللی: در این بازار معاملات از طریق دلار آمریکا انجام می شود. در میان شرکت های بزرگ فعال در بازار جهانی یا بین المللی، بانک های قزاقستان از بزرگترین این شرکت ها محسوب می شود. این بازار از ساعت 13 تا 16:30 معاملات رسمی خود را انجام می دهد.
 • بازار اوراق قرضه: بازار اوراق بهادار یک بازار ساختاریافته برای معامله اوراق با درآمد ثابت و دارای 3 بازار اصلی است. ساعات رسمی معاملات در این بازار از ساعت 9:30 صبح تا 17 بعد از ظهر می باشد.

نحوه خرید سهام در بازار سهام ترکیه

متقاضیان ایرانی برای خرید سهام با پرسش های زیادی از جمله چگونه در بورس ترکیه سرمایه گذاری کنیم؟ نحوه سرمایه گذاری در بورس ترکیه چگونه است؟ و شرایط سرمایه گذاری در بورس ترکیه چگونه است؟ مواجه می شوند. در این بخش از مقاله به پاسخ به این سوالات و مراحل و نحوه فعالیت در بورس ترکیه می پردازیم:

 • متقاضی در ابتدا باید با یک پلتفرم معاملاتی حساب باز کند. خرید و فروش سهام به این معنی است که متقاضی به یک حساب کاربری نیاز دارد که بتواند از آن برای خرید و فروش سهام استفاده کند. خرید سهام به این معنی است که اگر متقاضی می خواهد هر سهمی بخرد باید با پلتفرم های معاملاتی کار کند.
 • متقاضی برای پولی که در کمیسیون خرج می کند، یک حساب چک یا پس انداز باز می کند. خرید سهام هزینه ای به صورت کارمزد کمیسیون دارد که هر زمان متقاضی سفارش دهد از حساب وی گرفته می شود. به عبارت دیگر متقاضی باید با پس انداز کردن مقداری پول در حساب بانکی برای پرداخت هر کمیسیونی که ممکن است مجبور به پرداخت باشد، برنامه ریزی کند.
 • متقاضی باید درباره شرکت های مختلف تحقیق کند و عملکرد سهام آن ها را پیگیری کند. تحقیق در مورد شرکت های مختلف و پیگیری عملکرد سهام آن ها بسیار مهم است. برای اطمینان از اینکه سرمایه گذاری عاقلانه ای انجام می دهد، متقاضی ممکن است مجبور باشد کارهای زیادی را برای پیگیری عملکرد سهام خود و تحقیق در مورد شرکت های مختلف انجام دهد.
 • متقاضی در این مرحله باید شرکتی را پیدا کند که فکر می کند به خوبی عمل می کند. بدین منظور متقاضی می‌ تواند به سایت بازار بورس ترکیه، وب‌ سایت‌ های مالی، پلتفرم‌ های معاملاتی و گزارش‌ های تحلیلگر برای جستجوی شرکت ‌های خوب با پتانسیل رشد بالا مراجعه کند. خرید سهام بورس ترکیه و شرکت‌ های معتبر یکی از روش های مورد اطمینان در مورد محافظت از منافع متقاضی است، زیرا این کسب ‌و کارهای بزرگ منابع زیادی در اختیار دارند که استفاده از آنها را برای افراد یا شرکت ‌ها دشوارتر می ‌کند.
 • متقاضی باید تصمیم بگیرد که چه تعداد سهام می خواهد خریداری کند. متقاضی باید اطمینان حاصل کند که تعداد سهامی که خریداری می کند با بزرگ کردن سرمایه‌ گذاری یا بستن تمام پول، ریسک زیادی برای وی ایجاد نمی ‌کند. خرید سهام به صورت افزایشی راهی است برای اطمینان از اینکه متقاضی یکباره مقدار زیادی از پول خود را در معرض خطر قرار نمی دهد. خرید در مقادیر کم به کاهش ریسک سرمایه گذاری کمک می کند.
 • متقاضی باید تصمیم بگیرد که چقدر پول می خواهد برای هر سهم خرج کند. خرید از چندین شرکت یک راه عالی برای تنوع بخشیدن به سبد سهام و کاهش ریسک است، اما مهم است که متقاضی مطمئن شود پول زیادی را به یکباره خرج نکند، زیرا این امر باعث افزایش مقدار پول در معرض خطر و کاهش بازگشت سرمایه (ROI) می شود. متقاضی باید مراقب باشد که پول زیادی را برای هیچ سرمایه گذاری خرج نکند.
 • پس از خرید سهام متقاضی باید زمان سررسید سهام و پایان 3 ماهه مالی شرکت را پیگیری کند. این کار زمان زیادی از متقاضی می گیرد و اطمینان از اینکه همه این موارد را در نظر گرفته ضروری است. این اطلاعات در تصمیم گیری بهتر برای سرمایه گذاری مفید خواهد بود.

مزایای سرمایه گذاری از طریق خرید سهام در کشور ترکیه

اولین مزیت سرمایه گذاری از طریق خرید سهام در کشور ترکیه اخذ اقامت ترکیه می باشد. با سرمایه گذاری در بانک های این کشور متقاضی می تواند طی 3 تا 6 ماه پاسپورت خود را دریافت کند. پاسپورت ترکیه 10 سال اعتبار دارد و قابل تمدید برای مادام العمر است. با پاسپورت ترکیه متقاضی می تواند به بیش از 100 کشور جهان بدون اخذ ویزا رفت و آمد کند. مزیت مهم سرمایه گذاری از طریق خرید سهام بورس ترکیه برخورداری از حق شهروندی ترکیه مانند دیگر شهروندان این کشور است. علاوه بر این سرمایه گذاری در ترکیه به دلیل عدم وجود تحریم در این کشور نسبت به سرمایه گذاری در ایران از ریسک کمتری برخوردار است.

سرمایه گذاری در ترکیه در مقایسه با سرمایه گذاری در ایران ریسک کمتری دارد

معایب سرمایه گذاری از طریق خرید سهام در کشور ترکیه

یکی از مشکلاتی که ممکن است در رابطه با سرمایه گذاری در ترکیه برای متقاضی به وجود آید، خطر مصادره اموال است. البته با توجه به روابط ایران و ترکیه این ریسک در حال حاضر در سطح پایینی قرار دارد. یکی دیگر از معایب سرمایه گذاری در ترکیه وجود رانت و فساد اداری در دستگاه های دولتی این کشور است که می توان گفت میزان فساد در کشور ترکیه در سطح متوسط است. همچنین از آنجایی که ترکیه کشوری در حال توسعه محسوب می شود، نرخ سود ناخالص ملی آن کمتر از کشورهای اروپایی است. البته با توجه به رشد سریع این کشور در سال های اخیر، دستیابی به درصد بالایی از تولید ناخالص داخلی ترکیه دور از ذهن نیست. دولت ترکیه در سیاست های اخیر خود نرخ مالیات را افزایش داده است و به همین دلیل نرخ مالیات در این کشور بیشتر از بسیاری از کشورهای منطقه می باشد.

سخن آخر

این مقاله به بررسی خرید سهام در ترکیه در سال 2023 پرداخت و در مورد شرایط مهاجرت از طریق این نوع سرمایه گذاری در ترکیه اطلاعات جالبی را ارائه داد. علاوه بر این در مورد بورس ترکیه بازار اوراق بهادار این کشور و نحوه آموزش بورس ترکیه توضیحات لازم ارائه شد. متقاضیان ایرانی برای آگاهی از شرایط و روش های مهاجرت به ترکیه می توانند با مشاوران موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت مشاوره کنند. مشاوره موسسه ما با ارائه خدمات مشاوره ای رایگان شما را در مسیر مهاجرت تحصیلی به ترکیه با هدف اخذ تابعیت و شهروندی تنها نمی گذارند. این مشاوران با آگاهی از شرایط اخذ ویزای اقامت ترکیه کمک می کنند تا شما بهترین گزینه مهاجرت به این کشور را انتخاب کنید.

سؤالات متداول درباره  خرید سهام در ترکیه در سال 2023

زیرا یکی از موثرترین راه ها برای کسب درآمد زیاد و بهترین روش آماده شدن برای دوران بازنشستگی است. سرمایه گذاری سهام خارجی ترکیه از 20379 میلیون دلار در روز گذشته به 21012 میلیون دلار افزایش یافت.

حداقل میزان سرمایه گذاری در ترکیه از طریق ثبت نام در بازار بورس ترکیه در حدود 500 هزار دلار آمریکا یا معادل آن به ارزهای دیگر می باشد.

اولین مزیت سرمایه گذاری از طریق خرید سهام در کشور ترکیه اخذ اقامت ترکیه و در نهایت دریافت تابعیت و پاسپورت این کشور می باشد.

اولین قدم برای حضور در بورس ترکیه افتتاح حساب در بانک های این کشور است.

پس از افتتاح حساب بانکی متقاضی می تواند از طریق صندوق های سرمایه گذاری در بانک ها اقدام به معامله در بورس کند. خرید سهام در بورس کشور ترکیه یکی از روش های سرمایه گذاری مهم است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت