حداقل حقوق کار در ترکیه + مزایای کار در ترکیه
رویال مهاجرت می 10, 2023

حداقل حقوق کار در ترکیه + مزایای کار در ترکیه

کشور ترکیه به دلیل رشد اقتصادی‌اش در سال‌های اخیر، علاوه بر موفقیت در جذب توریست، موفق به جذب سرمایه‌گذارهای بسیاری از سرتاسر جهان شده است. وجود همین سرمایه گذارها و گسترش کسب‌وکارها باعث شده است تا نیاز به نیروی کار نیز بیشتر شود. به همین دلیل بسیاری از ایرانیان قصد مهاجرت کاری به ترکیه را دارند. اما بهتر است ابتدا با مزایای کار در ترکیه و حداقل حقوق کار در ترکیه آشنا شوید و با داشتن برآوردی از هزینه‌های زندگی در این کشور، تصمیم قطعی خود را بگیرید.

شرایط بازار کار ترکیه برای ایرانیان

این روزها به وفور می‌بینیم افرادی را که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند. وقتی از آنها درباره دلیل این تصمیم‌شان سوال می‌شود، همگی درباره مزایای کار در ترکیه و وضعیت بهتر حداقل حقوق کار در ترکیه نسبت به ایران صحبت می‌کنند. با توجه به اینکه نرخ بیکاری در کشور ترکیه در سال 2023 حدود 10.3 درصد اعلام شده است، این رقم نشان می‌دهد که یافتن شغل در کشور ترکیه کار آسانی نخواهد بود.

سختی کار وقتی بیشتر می‌شود که بدانیم مشاغل مورد نیاز کشور ترکیه که حق استخدام اتباع خارجی را دارند محدود است و کشور ترکیه فعالیت مشاغل حوزه‌های حقوقی و پزشکی و امنیتی را برای شهروندان خارجی ممنوع کرده است؛ مگر اینکه متقاضی با یک شهروند ترک ازدواج کرده باشد. در این صورت است که یک سری از ممنوعیت‌های شغلی برداشته می‌شود.

مورد دیگری که ایرانیان در مورد بازار کار ترکیه باید در نظر داشته باشند این است که برای یافتن شغل در این کشور باید به زبان ترکی مسلط باشند و سطح زبان ترکی آنها به گونه‌ای باشد که بتوانند با کارفرمایان و شرکت‌های ترکیه‌ای ارتباط برقرار کنند و از طرف آنها پیشنهاد کاری دریافت کنند. چرا که داشتن قرارداد کاری برای گرفتن ویزای کار کشور ترکیه الزامی است.

موارد بالا را برای شما بررسی کردیم تا با واقعیت‌ها و چالش‌های این مسیر آشنا شوید و بدانید که با اینکه کشور ترکیه در همسایگی ایران قرار دارد و از نظر فرهنگی تشابهات زیادی بین این 2 کشور وجود دارد، اما پیدا کردن شغل در بازار کار ترکیه برای ایرانیان می‌تواند دشوار باشد.

ولی دلسرد نشوید! اگر اطلاعات کافی درباره مشاغلی که مورد نیاز این کشور است داشته باشید، در مهارت‌های مورد نیاز ترکیه تخصص و تجربه کسب کنید و سطح زبان ترکی خود را تقویت کنید، قطعا می‌توانید در این کشور شغل مورد نظر خود را پیدا کنید و از این طریق کسب درآمد کنید و از مزایای کار در ترکیه بهره مند شوید.

حداقل حقوق برای کار در ترکیه

در سال 2023 نسبت به سال 2022 دولت ترکیه افزایش حقوق 50.44 درصدی را برای پایه حقوق کارکنان در نظر گرفت. با این تفاسیر حداقل حقوق کارکنان 8500 لیر است که این رقم با احتساب کسر مالیات در نظر گرفته شده است. البته این پایه حقوق برای یک فرد مجرد است. اگر شخصی متاهل و دارای فرزند باشد، میزان حقوق او نیز افزایش خواهد داشت.

همچنین ساعات کاری در ترکیه برای حداقل حقوق، برای تمامی افراد 45 ساعت در هفته می‌باشد.

میزان حقوق و دستمزد افراد در مشاغل مختلف ترکیه

صحبت دقیق در رابطه با حداقل حقوق کار در ترکیه کار سختی است چرا که افراد مختلف بسته به میزان تحصیلات، نوع مهارت و تخصص، تجربه کاری و … می‌توانند درآمدهای مختلف داشته باشند. اگر به دنبال کار در ترکیه با حقوق بالا هستید، باید سطح زبان ترکی خود را هر چه بیشتر تقویت کنید و مهارت‌های تخصصی خود را افزایش دهید.

 اما برای اینکه یک ذهنیت کلی از حقوق کار در ترکیه داشته باشید، میانگین درآمد مشاغل مختلف در ترکیه را در جدول زیر برایتان آورده‌ایم.

نرخ بیکاری ترکیه

شغلحداقل حقوق ماهانه (لیر)
حسابدار4500
دستیار اداری4500
برنامه نویس6500
مهندس6500
پزشک متخصص12500
استاد دانشگاه6500
مشاورین املاک4500 + دستمزد
راننده شخصی4500
پیشخدمت هتل3000
خدمات نظافتی3000
پرستار5000
تکنسین4000
کارمند گردشگری4500
نجاری3000
کارمند اپراتور تلفن3500
پرستار کودک3500
گرافیست4500
آرایشگر3500
کارگری ساده3000
کارشناس سوشال مدیا4500
مدرس زبان انگلیسی4500
کارمند هتل4000
معلم6500
سرآشپز6500
جوشکار3000
گارسون3000

لازم به یادآوری است که این آمار و ارقام هر ساله تغییر می‌کنند.

برترین کشور ها برای مهاجرت کاری

مهاجرت کاری به آلمان  مهاجرت کاری به کانادا مهاجرت کاری به ترکیه مهاجرت کاری به فرانسه مهاجرت کاری به انگلستان مهاجرت کاری به اسپانیا مهاجرت کاری به سوئد مهاجرت کاری به اتریش مهاجرت کاری به مجارستان مهاجرت کاری به دانمارک مهاجرت کاری به آمریکا مهاجرت کاری به هلند مهاجرت کاری به ایتالیا

فاکتورهای موثر بر حقوق کارگر در ترکیه

در ترکیه نیز مانند سایر کشورها عوامل مختلفی بر میزان درآمد یک کارگر ساده (منظور از کارگر صرفا کارگر ساختمانی نیست) موثرند. از جنسیت و تحصیلات گرفته تا تجربه کاری افراد، همگی بر حداقل حقوق کارگران تاثیر می‌گذارند.

عوامل موثر بر حقوق کارگران در ترکیهجنسیت (مرد یا زن بودن)
میزان تحصیلات
میزان سابقه کاری
میزان تسلط به زبان ترکی (برای اتباع خارجی)

ویزای کار برای کارگران ساده در ترکیه

در صورتی که به عنوان یک کارگر ساده در کشور ترکیه مشغول به کار شوید و از حداقل حقوق کار در ترکیه بهره مند شوید، باید از کارفرمای خود بخواهید که با شما قراردادی ببندد و کار با شما را برای دولت ترکیه تایید کند. در این صورت شما با در دست داشتن این تاییدیه و همینطور فراهم کردن دیگر مدارک مورد نیاز می‌توانید برای اخد ویزای کار اقدام کنید. ویزای کار در ترکیه عموما به سه دسته تقسیم می‌شود:

ویزای کار یک سالهاعتبار آن یک ساله است و با داشتن پیشنهاد کاری از سمت کارفرمای ترکیه‌ای به شما تعلق می‌گیرد
ویزای کار مستقلپس از 5 سال کار کردن در ترکیه، این نوع ویزا به شما تعلق می‌گیرد.
ویزای کار نامحدودپس از 8 سال کار کردن در ترکیه می‌توانید ویزای کار نامحدود دریافت کنید.

ویزای کار یک ساله، در صورتی که بعد از یک سال همچنان در ترکیه مشغول به کار باشید، قابل تمدید است.

میزان مالیات بر حقوق در ترکیه

در ترکیه هم مانند اکثر کشورها، بر درآمد افراد جامعه مالیات تعلق می‌گیرد. این مالیات مانند حق بیمه درست قبل از واریز حقوق و تسویه ماهانه آن، از درآمد افراد کسر می‌شود بنابراین نیازی نیست تا پس از دریافت حقوق، در پی پرداخت مالیات به دولت باشید. اگر چه در ترکیه مالیات بر دارایی و هزینه‌ها هم از شهروندان گرفته می‌شود اما در این بخش به میزان مالیات بر حقوق را برایتان آورده‌ایم:

میزان درآمد سالانهمالیات سالانه
درآمد تا 24000 لیر15 درصد
درآمد 24000 تا 53000 لیر20 درصد
درآمد 53000 تا 190000 لیر27 درصد
درآمد 190000 تا 650000 لیر35 درصد
درآمد بیش از 650000 لیر40 درصد

اگر در ترکیه خودتان شرکت ثبت کرده باشید، میزان مالیاتی که باید به دولت ترکیه پرداخت کنید بین 20 تا 25 درصد درآمد خالص شرکت شما است.

هزینه اقامت در ترکیه

هزینه های زندگی در ترکیه

هزینه‌ زندگی در کشور ترکیه بسته به شهری که در آن زندگی می‌کنید می‌تواند متفاوت باشد چرا که قیمت اجاره خانه در شهرهای مختلف با هم فرق دارد. به طور کلی هزینه اقامت در ترکیه ممکن است برای هر نفر بین 3500 تا 4000 لیر باشد.

 • هزینه اجاره مسکن: 1000 تا 1500 لیر
 • هزینه مواد غذایی (ماهیانه): 1000تا 1500 لیر
 • حمل و نقل: 250 تا 450 لیر
 • میانگین هزینه رستوران به ازای هر نفر برای هر وعده: 25 لیر
 • هزینه پوشاک ( به طور ماهیانه): 500 تا 1000 لیر

هزینه‌های ذکر شده ممکن است در شهرهای کوچک، کمتر باشند.

مزایای کار در ترکیه

به طور کلی اگر مهارت خاصی بلد باشید و به زبان ترکی مسلط باشید، می‌توانید شغلی پیدا کنید که درآمد آن از حقوق قانون کار در ترکیه بیشتر باشد و از کسانی که به عنوان گارسون یا چرخکار یا کارگر ساده در ترکیه کار می‌کنند، زندگی مرفه تری داشته باشید. در اینجا چندتا از مزایای کار در ترکیه را برایتان بیان می‌کنیم:

 • با داشتن ویزای کاری، می‌توانید اقامت این کشور را دریافت کنید.
 • به دلیل نزدیکی با ایران، امکان رفت و آمد با کشور خودمان برای متقاضیان راحت‌تر است.
 • برای افراد دارای ویزای کار، بیمه و سابقه کار بین‌المللی محاسبه می شود.
 • از وام های بانکی بانک‌های ترکیه می‌توانید استفاده کنید.
 • اگر متاهل و دارای فرزندان زیر 18 سال هستید، آنها هم می‌توانند با شما در ترکیه اقامت داشته باشند.
 • در صورت تمدید ویزای کاری به مدت 5 سال پیاپی، می‌توانید برای گرفتن شهروندی ترکیه اقدام کنید.

سخن آخر

مزایای کار در ترکیه به گونه‌ای است که ممکن است خیلی از افراد را به مهاجرت به این کشور وسوسه کند؛ چرا که با پیدا کردن یک کار خوب و گرفتن ویزای کاری و تمدید آن به مدت 5 سال، اقامت دائم ترکیه به متقاضیان تعلق می‌گیرد. اما این مورد مهم را نیز باید در نظر گرفت که بهتر است به دنبال شغلی باشید که درآمد آن از حداقل حقوق در ترکیه بیشتر باشد تا به راحتی از پس هزینه‌های زندگی بربیایید.

سؤالات متداول درباره حداقل حقوق در ترکیه 

با توجه به اینکه نرخ بیکاری در ترکیه بالاست، تلاش دولت ترکیه بر این است که ابتدا نیروهای کار خود را به کار بگیرد و سپس به سراغ نیروی کار خارجی برود. اما اگر آشنا داشته باشید و یا به مهارت خاصی تسلط داشته باشید، پیدا کردن کار راحت‌تر خواهد بود.

حقوق گارسون‌ها حدودا 3000 لیر است. اما با توجه به جایگاه شغلی و همینطور انعام‌هایی که دریافت می‌کنند این درآمد می‌تواند متغیر باشد.

بله. هزینه زندگی در استانبول به خصوص در قسمت اجاره خانه بسیار کمتر از تهران است. اما به طور کلی هزینه های سوخت و انرژی در ترکیه در مقایسه با ایران بسیار بالاست.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت