ددلاین دانشگاه های ترکیه
رویال مهاجرت می 8, 2023

ددلاین دانشگاه های ترکیه

تقریباً هیچ شهری در ترکیه وجود ندارد که یک یا دو دانشگاه در آنها نباشد. بیش از 200 دانشگاه در ترکیه وجود دارد که از این تعداد 115 دانشگاه دولتی هستند و 10 دانشگاه در بین 500 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. در این مقاله ما مشاوران موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت به ارائه اطلاعات لازم در مورد ددلاین دانشگاه های ترکیه در سال تحصیلی 2023-2024 می پردازیم. با ما همراه باشید.

ددلاین Deadline تحصیلی چیست؟

ددلاین Deadline به معنای آخرین مهلت و یا ضرب الاجل است و برای اخذ پذیرش از دانشگاه های مختلف جهان و یا ثبت نام در یک رشته خاص ضروری می باشد. هر دانشگاه بر اساس تصمیمات مدیران و زمان شروع ترم تحصیلی دارای ددلاین های متفاوتی است، اما بیشتر ددلاین ها در ماه های ژانویه و فوریه می باشد. متقاضیان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های خارجی و از جمله دانشگاه های ترکیه باید به آخرین مهلت و ددلاین های درخواست پذیرش و همچنین ثبت نام توجه کنند، زیرا پس از پایان مهلت ددلاین باید تا زمان پذیرش جدید در ترم یا سال آینده منتظر بمانند و در واقع یک سال تحصیلی را از دست بدهند. این موضوع برای متقاضیان ایرانی که باید برای خدمت سربازی خود را آماده کنند، حائز اهمیت فراوانی است. برخی از دانشگاه ها دارای دو تقویم تحصیلی یکی در ترم بهار و دیگری در ترم پاییز می باشند و بر این اساس اگر متقاضی ددلاین ترم بهار را از دست بدهد، می تواند برای ترم پاییز خود را آماده کند و قبل از پایان مهلت و ددلاین مدارک و فرم های پذیرش را ارسال کند.

عوامل موثر در ددلاین دانشگاه های ترکیه

از عوامل مهم در ددلاین دانشگاه ها و کالج های ترکیه می توان به ارائه مدارک و اسناد مالی لازم برای تحصیل در دانشگاه های این کشور اشاره کرد. دارا بودن مدرک و یا نمره زبان انگلیسی آیلتس و گواهی تمکن مالی از مهم ترین مدارکی است که باید به همراه ارسال درخواست پذیرش ارائه شود. جمهوری ترکیه برای بهبود کیفیت آموزشی و رسیدن به بالاترین سطوح تلاش زیادی می کند. علاوه بر این، آموزش عالی ترکیه به دلیل کیفیت بالای آن و تعداد دانشگاه های با رنکینگ های جهانی همواره مورد توجه متقاضیان ایرانی بوده است. دانشگاه های ترکیه منحصر به فرد هستند، زیرا هدف هر دانشگاه جدید کمک به حل چندین مسئله و تحقق اهداف خود است که به دنبال بهبود صنعت آموزشی در ترکیه است. دانشگاه های ترکیه به دلیل همکاری با دانشگاه های آمریکایی و اروپایی به خوبی شناخته شده اند و به دانشجویان اجازه می دهند در برنامه های تبادل بین المللی شرکت کنند. دولت ترکیه هر سال تعداد ثابتی صندلی برای دانشجویان بین المللی در هر برنامه و مقطع و رشته تحصیلی قرار می دهد که متقاضیان ایرانی باید از قبل آن ها را بررسی کنند تا شانس پذیرش خود را تخمین بزنند. ذکر این نکته حائز اهمیت است که هر چه تعداد صندلی ها کمتر باشد، رقابت بالاتر و در نتیجه احتمال پذیرش نیز کمتر است.

پذیرش دانشگاه های ترکیه

ترم تحصیلی پاییز یا بهار در دانشگاه های ترکیه؟

ترم تحصیلی پاییز از شلوغ ترین ترم های تحصیلی در دانشگاه های ترکیه است. در واقع در حدود 80% از پذیرش دانشگاه ها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در این ترم تحصیلی می باشد. هر چه از ابتدای ماه دسامبر به سمت ماه فوریه نزدیک می شویم، ددلاین ها و مهلت های اخذ پذیرش و ثبت نام کمتر می شود. بنابراین بهترین زمان برای ارسال درخواست و مدارک تا قبل از اول دسامبر می باشد.

سال تحصیلی در دانشگاه های ترکیه

سال تحصیلی در دانشگاه های ترکیه شامل 2 ترم است و از سپتامبر تا ژوئن ادامه دارد. مهلت و ددلاین درخواست در دانشگاه های ترکیه متفاوت است، اما دانشگاه ها به طور رسمی در ماه اکتبر باز می شوند. بسیاری از دانشگاه ها با توجه به مدارک قبلی متقاضی، پذیرش را بر اساس اولویت اول، انجام می دهند. بنابراین توصیه می شود متقاضیان در اسرع وقت نسبت به ثبت نام اقدام کنند. برخی از دوره‌ های کمتر محبوب در برخی از دانشگاه ‌ها درخواست‌ ها را به‌صورت دوره ‌ای می ‌پذیرند، اما محبوب ‌ترین دوره‌ ها در دانشگاه های معتبر به سرعت پر می ‌شوند و با درجه بالایی از رقابت مشخص می ‌شوند. وب سایت هر دانشگاه جزئیات مربوط به تاریخ شروع و پایان ارسال درخواست را ارائه می دهد. مراحل ثبت نام در دانشگاه های ترکیه ساده است و 2 متغیر وجود دارد که روند ارسال درخواست پذیرش یا ثبت نام در دانشگاه های ترکیه را تعیین می کند:

 • ثبت نام در دانشگاه دولتی ترکیه
 • ثبت نام در دانشگاه خصوصی ترکیه

نکته مشترک بین تمام مراحل این است که دانشجویان بین المللی باید درخواست های خود را برای ثبت نام در مقطع کارشناسی یا لیسانس، کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس و دکترا مستقیماً از طریق وب سایت دانشگاه ترکیه به دانشگاه های دولتی و خصوصی ارسال کنند. علاوه بر این مراحلی که دانشجویان بین المللی برای ارسال درخواست ثبت نام در سال اول دانشگاه، در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا در دانشگاه های دولتی یا خصوصی باید طی کنند، مشابه است. دانشگاه های ترکیه 2 تاریخ برای شروع سال تحصیلی در نظر گرفته شده است:

 • شروع سال تحصیلی در سپتامبر / اکتبر: ترم پاییز
 • شروع سال تحصیلی در فوریه / مارس: ترم بهار

ددلاین ثبت نام در مقطع کارشناسی دانشگاه های ترکیه در سال 2023-2024

در این بخش از مقاله به ارائه ددلاین ها و تاریخ های ثبت نام در سال اول دانشگاه در یکی از دانشگاه های دولتی یا خصوصی ترکیه در مقطع کارشناسی در سال 2023-2024 می پردازیم:

ددلاین ثبت نام ترم پاییز

 • به طور کلی، مهلت ثبت نام برای تحصیل در مقطع کارشناسی یا لیسانس در یکی از دانشگاه های ترکیه از ماه اپریل سال 2023 شروع می شود.
 • پایان آگوست سال 2023 به عنوان آخرین مهلت ارسال درخواست برای تحصیل در مقطع کارشناسی یا لیسانس در دانشگاه های ترکیه محسوب می شود.
 • در نهایت، مرحله نهایی کردن ثبت نام برای اخذ مجوز تحصیلی از یک دانشگاه ترکیه بین ماه جولای و ماه سپتامبر سال 2023 انجام می شود.

ددلاین ثبت نام ترم بهار

 • به طور کلی، مهلت ثبت نام برای اخذ مجوز تحصیلی برای ترم بهار در یکی از دانشگاه های ترکیه از نوامبر سال 2023 آغاز می شود.
 • پایان ماه ژانویه سال 2023 به عنوان آخرین مهلت ارسال درخواست برای مقطع کارشناسی یا لیسانس در دانشگاه های ترکیه محسوب می شود.
 • در نهایت، مرحله نهایی کردن ثبت نام برای اخذ مجوز تحصیلی در مقطع کارشناسی از یک دانشگاه ترکیه بین ماه های ژانویه و فوریه سال 2023 انجام می شود.

ددلاین ثبت نام در مقطع کارشناسی ترکیه

ددلاین ثبت نام در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های ترکیه در سال 2023-2024

در این بخش از مقاله به ارائه ددلاین ها و تاریخ های ثبت نام در سال اول دانشگاه در یکی از دانشگاه های دولتی یا خصوصی ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد در سال 2023-2024 می پردازیم:

ددلاین ثبت نام ترم پاییز

 • به طور کلی، مهلت ثبت نام برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس در یکی از دانشگاه های ترکیه از ماه اپریل سال 2023 شروع می شود.
 • پایان آگوست سال 2023 به عنوان آخرین مهلت ارسال درخواست برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس در دانشگاه های ترکیه محسوب می شود.
 • در نهایت، مرحله نهایی کردن ثبت نام برای اخذ مجوز تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد از یک دانشگاه ترکیه بین ماه جولای و ماه سپتامبر سال 2023 انجام می شود.

ددلاین ثبت نام ترم بهار

 • به طور کلی، مهلت ثبت نام برای اخذ مجوز تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد برای ترم بهار در یکی از دانشگاه های ترکیه از نوامبر سال 2023 آغاز می شود.
 • پایان ماه ژانویه سال 2023 به عنوان آخرین مهلت ارسال درخواست برای مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس در دانشگاه های ترکیه محسوب می شود.
 • در نهایت، مرحله نهایی کردن ثبت نام برای اخذ مجوز تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد از یک دانشگاه ترکیه بین ماه های ژانویه و فوریه سال 2023 انجام می شود.

برترین کشورها برای تحصیل

تحصیل در آلمان   تحصیل در کانادا   تحصیل در ترکیه   تحصیل در فرانسه   تحصیل در انگلستان    تحصیل در سوئد   تحصیل در مجارستان تحصیل در اسپانیا تحصیل در دانمارک تحصیل در اتریش تحصیل در ایتالیا تحصیل در آمریکا تحصیل در هلند

ددلاین ثبت نام در مقطع دکترا دانشگاه های ترکیه در سال 2023-2024

در این بخش از مقاله به ارائه ددلاین ها و تاریخ های ثبت نام در سال اول دانشگاه در یکی از دانشگاه های دولتی یا خصوصی ترکیه در مقطع دکترا در سال 2023-2024 می پردازیم:

ددلاین ثبت نام ترم پاییز

 • به طور کلی، مهلت ثبت نام برای تحصیل در مقطع دکترا در یکی از دانشگاه های ترکیه از ماه اپریل سال 2023 شروع می شود.
 • پایان آگوست سال 2023 به عنوان آخرین مهلت ارسال درخواست برای تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های ترکیه محسوب می شود.
 • در نهایت، مرحله نهایی کردن ثبت نام برای اخذ مجوز تحصیلی در مقطع دکترا از یک دانشگاه ترکیه بین ماه جولای و ماه سپتامبر سال 2023 انجام می شود.

ددلاین ثبت نام ترم بهار

 • به طور کلی، مهلت ثبت نام برای اخذ مجوز تحصیلی در مقطع دکترا برای ترم بهار در یکی از دانشگاه های ترکیه از نوامبر سال 2023 آغاز می شود.
 • پایان ماه ژانویه سال 2023 به عنوان آخرین مهلت ارسال درخواست برای مقطع دکترا در دانشگاه های ترکیه محسوب می شود.
 • در نهایت، مرحله نهایی کردن ثبت نام برای اخذ مجوز تحصیلی در مقطع دکترا از یک دانشگاه ترکیه بین ماه های ژانویه و فوریه سال 2023 انجام می شود.

خدمات موسسه رویال مهاجرت برای تحصیل در ترکیه

در سال های اخیر بسیاری از متقاضیان ایرانی برای تحصیل و مهاجرت تحصیلی به ترکیه اقدام می کنند. از نظر این متقاضیان کشور ترکیه به عنوان مقصدی مناسب و جذاب برای شروع تحصیلات آکادمیک و یا ادامه تحصیل تکمیلی است، زیرا دارای هزینه های مقرون به صرفه و کیفیت آموزشی بالا است. بر این اساس کمک گرفتن از یک موسسه معتبر و متخصص برای مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل و تحصیل در دانشگاه های این کشور حائز اهمیت فراوانی است. موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت در کنار شماست و به شما کمک می کند تا اخذ اقامت ترکیه را از طریق تحصیل دریافت کنید. به شما اطمینان می دهیم که این موسسه به صورت قانونی ثبت شده و فعالیت های آن در چارچوب قانون انجام می شود. وکیل و مشاور موسسه ما با آگاهی از قوانین و شرایط تحصیل در دانشگاه های ترکیه، آشنا به ددلاین دانشگاه های ترکیه و دارای سوابق طولانی در اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی ترکیه مشاوره های سودمندی به شما ارائه می دهند. از دیگر خدمات موسسه ما برای تحصیل در ترکیه می توان به ارائه مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های ترکیه، کمک در آماده سازی انگیزه نامه تحصیلی، کمک در تهیه گواهی تمکن مالی، پشتیبانی از متقاضی تا زمان اخذ ویزای تحصیلی و ارائه راهنمایی های لازم در صورت ریجکتی پرونده مهاجرت تحصیلی اشاره کرد. اگر قصد تحصیل در دانشگاه های ترکیه را دارید و نمی دانید از کجا شروع کنید، کافی است با مشاوران موسسه ما تماس بگیرید.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه

اگر متقاضی موفق به یافتن برنامه تحصیلی خود در ترکیه شد، قدم بعدی بررسی شرایط درخواست برای تحصیل در آن مقطع تحصیلی است. در حالی که متقاضیان باید همیشه معیارهای دقیق را در وب سایت دانشگاه های مورد نظر بررسی کنند و ببینند آیا واجد شرایط هستند یا خیر. برخی از شرایط کلی نیز وجود دارد که باید آن ها را نیز رعایت کنند. هر دانشگاه ترکیه معیارهای پذیرش خود را دارد و دانشجویان بین المللی که می خواهند در مقطع کارشناسی پذیرش بگیرند باید مستقیماً به دفتر امور دانشجویی دانشگاه مربوطه مراجعه کنند. هنگامی که دانشجو مدارک لازم را ارائه می دهد، هیئت های علمی مربوطه وضعیت درخواست هر دانشجو را ارزیابی می کنند. مصاحبه های بعدی نیز در صورت لزوم با فرد متقاضی انجام می شود. با اخذ پذیرش تحصیلی، متقاضی حق تحصیل در دانشگاه انتخابی را پیدا می کند و سپس برای ترم آینده ثبت نام می کند.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی در ترکیه

اگر متقاضیان قصد دارند در ترکیه در مقطع تحصیلی کارشناسی یا لیسانس بگیرید، باید از دبیرستان فارغ التحصیل شده باشند یا در آستانه فارغ التحصیلی باشند. دانشجویان بین المللی که مایل به ادامه تحصیلات تکمیلی و در مقطع کارشناسی یا فوق لیسانس خود در ترکیه هستند باید مستقیماً به دانشگاه ها مراجعه کنند. متقاضیان بین المللی که در حال حاضر در دبیرستان تحصیل می کنند یا قبلاً مدرک متوسط / A-level یا دبیرستان را با 12 سال تحصیلات معادل مدرک دیپلم دبیرستان ترکی کسب کرده اند، می توانند برای تحصیل در برنامه های کارشناسی در ترکیه درخواست دهند. دانشگاه های ترکیه امتحانات دانشجویان خارجی (YOS) را با شرایط خاص خود سازماندهی می کنند. بنابراین، ضروری است که دانشجویان به طور جداگانه برای هر دانشگاه درخواست دهند. ددلاین عمومی برای ارسال مدارک درخواستی متقاضی قبل از اول مرداد ماه است. بهتر است حداقل یک سال قبل از اینکه قصد ورود به آن دانشگاه را داشته باشند، با آن دانشگاه در تماس باشند تا زمان زیادی برای برآورده کردن الزامات و شرایط به موقع داشته باشند. علاوه بر این مدارک زیر نیز مورد نیاز می باشند:

 • فرم تکمیل شده درخواست
 • گواهی دیپلم دبیرستان (یا نامه ای که گواهی می دهد متقاضی به زودی فارغ التحصیل می شود)
 • رونوشت سوابق تحصیلی و تمام گواهی های تحصیلی قبلی اعم از اصل و فتوکپی تایید شده
 • نمره مهارت زبان (تافل یا آزمون مهارت دانشگاه در بدو ورود)
 • یک متن کوتاه ساده در مورد علاقه به تحصیل در ترکیه، چرا متقاضی می خواهد در این دانشگاه خاص تحصیل کند و چه رشته تحصیلی را می خواهد برای رسیدن به شغل مورد نظر خود دنبال کند.
 • توصیه نامه علمی و تحصیلی
 • ارائه رسید هزینه درخواست (هزینه هر برنامه تحصیلی بین 35 تا 100 دلار است. این هزینه برای پردازش درخواست پرداخت می شود و غیر قابل استرداد است.)
 • گواهی مبنی بر اینکه متقاضی امتحان خروج از دبیرستان را گذرانده است (مانند SAT 1، مدرک بین المللی، مدرک ملی، و غیره)
 • نمره های آزمون های YOS، SAT 1 (آزمون استعداد تحصیلی)، ACT (آزمون پذیرش کالج ملی)، Abitur، French Baccalaureate، گواهی GCE (حداقل دو موضوع) و گواهیInternational Baccalaureate (IB).
 • گواهی تمکن مالی که تضمین می کند متقاضی بودجه مالی لازم برای تامین هزینه های زندگی خود را در طول تحصیل دارد.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه

اگر متقاضی می خواهد در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا دانشگاه های ترکیه ادامه تحصیل دهد، باید شرایط و الزامات خاص تحصیلی این مقاطع را در وب سایت هر برنامه بررسی کند. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد معمولاً 2 سال طول می کشد تا با 120 ساعت واحد درسی تکمیل شود، اگرچه مدت زمان این مقطع بر اساس دانشگاه های مختلف می تواند متفاوت باشد. برخی از دپارتمان ‌ها ممکن است از متقاضی بخواهند قبل از پذیرش در دوره‌های تحصیلات تکمیلی، برای مصاحبه شخصی حاضر شود. متقاضیان بین المللی که برای برنامه کارشناسی ارشد در ترکیه درخواست می دهند، باید ویزای دانشجویی و پاسپورت معتبر داشته باشد. معمولاً دو مهلت و ددلاین درخواست و اخذ پذیرش برای برنامه های تحصیلات تکمیلی وجود دارد: برای ترم پاییز تا پایان ماه می و برای ترم بهار تا پایان دسامبر. مطمئناً متقاضی می تواند انتظار داشته باشد که برخی از اسناد و مدارک زیر مورد نیاز باشند:

 • فرم تکمیل شده درخواست
 • مدرک کارشناسی/ لیسانس
 • انگیزه نامه با ارائه پروژه و انگیزه های تحصیلی
 • یک CV به روز شده با بیان دقیق سوابق علمی، تحصیلی و کاری
 • معرفی نامه از اساتید و کارفرمایان قبلی
 • رونوشت سوابق تحصیلی
 • نمرات امتحانات تکمیلی (بر اساس برنامه تحصیلی GRE یا GMAT)
 • نمره مهارت زبان (TOEFL یا آزمون مهارت دانشگاه در بدو ورود)
 • نتیجه امتحانات کتبی و یا مصاحبه های علمی
 • گواهی تمکن مالی که تضمین می کند متقاضی بودجه مالی لازم برای تامین هزینه های زندگی خود را در طول تحصیل دارد.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکترا در ترکیه

سیستم آموزشی ترکیه از فرایند بولونیا پیروی می کند. بنابراین، برنامه های مقطع دکترا در ترکیه مشابه سایر برنامه های دکترای اروپایی است. مدت زمان تحصیل و دوره های کلی، سمینارها و امتحانات برای آزمون دکتری در مجموع به 240 واحد ECTS می رسد. کمیته های نظارت عملکرد و پایان نامه دانشجو را ارزیابی خواهند کرد و استاد راهنمای پایان نامه یکی از اعضای این کمیته ها می باشد. استاد راهنما اساساً یک مدرس دانشگاهی است که در زمینه تحقیقاتی انتخابی متقاضی تخصص دارد و در سال اول دکترا برای راهنمایی متقاضی منصوب می شود. متقاضیان می توانند با شهریه مقرون به صرفه در برنامه های دکترای ترکیه ثبت نام کنند. هزینه های تحصیلی مقطع دکترا در بیشتر دانشگاه های ترکیه در حدود 500 تا 800 یورو در سال برای متقاضیان بین المللی است. همچنین بسیاری از بورسیه های تحصیلی با بودجه کامل برای تحصیل در برنامه دکترا در ترکیه وجود دارد. با این حال، منابع مالی محدودی برای متقاضیان بین المللی در دسترس است. شهریه دوره های دکترا در دانشگاه های خصوصی نسبتا بالاست. الزامات، شرایط و مدارک لازم در هر دانشگاه و مؤسسه تحقیقاتی متفاوت است. پذیرش در دوره دکترا بسیار رقابتی است و متقاضی دکترا باید دارای عملکرد تحصیلی عالی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد باشد. از مهم ترین مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه در مقطع دکترا موارد زیر را می توان نام برد:

 • مدرک کارشناسی ارشد، در یک موضوع مرتبط با موفقیت های تحصیلی خوب و نمره شایستگی یا ممتاز
 • به طور کلی، دانشجویانی که به دنبال پذیرش در مقطع دکترا (هنر و علوم انسانی) هستند، نیاز به مدرک کارشناسی ارشد دارند. با این حال برای پذیرش در رشته های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات (STEM) یک مدرک کارشناسی کافی است. با این حال، این موضوع بستگی به دوره و دانشگاهی دارد که برنامه تحصیلی را ارائه می دهد.
 • مدارک بین المللی ممکن است برای پذیرش به عنوان مدارک معادل نیاز به شناسایی اضافی داشته باشد.
 • پیشنهاد تحقیق که متقاضی باید قبل از درخواست برای کمک در این مورد، با استاد راهنما و/یا دانشگاه احتمالی خود تماس بگیرد.
 • مقاله های تحقیقی و علمی
 • نمره های آزمون های پذیرش بین المللی جایگزین، مانند GMAT (حداقل نمره 500) و GRE (حداقل نمره 685)
 • نمره آزمون زبان انگلیسی، مانند تافل یا آیلتس، یا آزمونی که توسط هماهنگ کننده آزمون ترکیه ÖSYM ارائه می شود.
 • عکس در اندازه عکس پاسپورت
 • مدارک همسر و گواهی ازدواج برای داوطلبان متاهل
 • یک مصاحبه برای ارزیابی صلاحیت دانشجوی دکترا برای درخواست در یک دانشگاه ترکیه انجام می شود.
 • گواهی تمکن مالی که تضمین می کند متقاضی بودجه مالی لازم برای تامین هزینه های زندگی خود را در طول تحصیل دارد.

هزینه تحصیل دکترا در ترکیه

درخواست و پاسخ پذیرش دانشگاه های ترکیه

هنگامی که متقاضی همه مدارک خود را تهیه و آماده کرد، می تواند درخواست خود را ارسال کند. ذکر این نکته ضروری است که حتی در صورت درخواست آنلاین نیز متقاضی باید مدارک را قبل از پایان ددلاین از طریق پست ارسال کنند. همچنین اگر رشته و مقطع تحصیلی آزمون ورودی یا مصاحبه دارد، متقاضی برای شرکت در آن ها باید به ترکیه سفر کند. اگر متقاضی همه مدارک را تهیه کرده است باید برای ددلاین های زیر آماده باشد:

 • اواسط آگوست: اگر برای مقطع کارشناسی یا لیسانس درخواست می دهد، از دانشگاه مورد نظر پاسخ دریافت می کند.
 • اواسط سپتامبر: اگر برای مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا درخواست می دهد، از دانشگاه مورد نظر پاسخ دریافت می کند.

نامه پذیرش Acceptance Letter همچنین حاوی اطلاعاتی در مورد مراحل بعدی مانند پرداخت شهریه یا درخواست ویزای دانشجویی در نزدیکترین سفارت یا کنسولگری ترکیه است.

ددلاین برنامه های بورسیه تحصیلی ترکیه در سال 2023-2024

ترکیه علاوه بر ارائه فرصت های تحصیلی در سطح بین المللی، بورسیه های تحصیلی را نیز به دانشجویان بین المللی از سراسر جهان برای تحصیل در معتبرترین دانشگاه های این کشور ارائه می دهد. بورسیه تحصیلی ترکیه یک برنامه بورسیه تحصیلی رقابتی با بودجه دولتی است که به دانشجویان و محققان برجسته برای پیگیری برنامه های تحصیلی از نوع تمام وقت یا کوتاه مدت در دانشگاه های برتر ترکیه اعطا می شود. بورسیه تحصیلی ترکیه با هدف ایجاد شبکه ای از رهبران آینده متعهد به تقویت همکاری بین کشورها و درک متقابل بین جوامع به متقاضیان واجد شرایط و مستعد ارائه می شود. ددلاین و تاریخ درخواست برای دریافت بورسیه های تحصیلی ترکیه از تاریخ 10 ژانویه تا 20 فوریه 2023 می باشد.  درخواست های بورسیه تحصیلی ترکیه برای سال 2023 در یک دوره دریافت می شود و امکان ارائه درخواست از 10 ژانویه تا 20 فوریه 2023 برای همه دانشجویان بین المللی از همه کشورها امکان پذیر است.

8 مرحله اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه در سال 2023-2024

در این بخش از مقاله قصد داریم 8 مرحله برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان بین المللی را ارائه دهیم. این موضوع از آن نظر حائز اهمیت است که متقاضیان قبل از آگاهی از ددلاین ها و مهلت ثبت نام باید از روند اخذ پذیرش تحصیلی مطلع باشند. متقاضی در ابتدا برای تحصیل در ترکیه باید از یکی از دانشگاه های ترکیه پذیرش بگیرد. در واقع پذیرش در دانشگاه های ترکیه نیازمند طی کردن مراحل و شرایط متعددی است. علاوه بر این، قوانین و ددلاین های کلی ثبت نام وجود دارد که باید رعایت شود. البته باید توجه داشت که هر دانشگاه ترکیه دارای الزامات و شرایطی برای ثبت نام و اخذ پذیرش دانشگاه (یک نامه پذیرش) می باشد. 8 مرحله اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه با توجه به ددلاین های این دانشگاه ها عبارت اند از:

 • انتخاب دانشگاه ترکیه
 • انتخاب برنامه تحصیلی یا رشته تخصصی
 • تهیه مدارک لازم برای درخواست پذیرش از دانشگاه ترکیه
 • ارسال درخواست پذیرش از طریق وب سایت دانشگاه ترکیه
 • ارسال مدارک درخواستی دانشگاه
 • شرکت در در آزمون های گزینشی
 • اخذ نامه پذیرش از دانشگاه های ترکیه
 • ارسال درخواست برای اخذ مجوز تحصیل/ویزای تحصیلی ترکیه

ددلاین ثبت نام در دانشگاه های دولتی ترکیه در سال 2023-2024

ددلاین ثبت نام در دانشگاه های دولتی ترکیه برای همه دانشجویان بین المللی (همه سطوح و همه تخصص ها) یکسان است. علاوه بر این 2 سال تحصیلی در ترکیه برای دانشگاه های دولتی وجود دارد:

 • شروع سال تحصیلی در سپتامبر یا اکتبر (شروع پاییز)
 • شروع سال تحصیلی در فوریه یا مارس (شروع بهار)

با این حال، هر دانشگاه دولتی ترکیه در تعیین تاریخ شروع برای ارسال درخواست ثبت نام و آخرین مهلت دریافت درخواست ثبت نام از دانشجویان بین المللی آزاد است. هر دانشگاه دولتی ترکیه یک تقویم کامل از کل مراحل ثبت نام را به متقاضیان ارائه می دهد. همه مراحل ثبت نام در دانشگاه های دولتی ترکیه به صورت آنلاین از طریق پلتفرم های شخصی سازی شده دانشگاه ها انجام می شود. به طور کلی، مهلت و ددلاین نهایی یا تایید ثبت نام در دانشگاه دولتی در ترکیه انعطاف پذیر است. برای ترم تحصیلی سپتامبر، متقاضی می تواند تا سپتامبر سال 2024 ثبت نام خود را در دانشگاه دولتی ترکیه تکمیل یا نهایی کند. برای ترم تحصیلی فوریه، متقاضی می تواند تا فوریه سال 2024 ثبت نام خود را در دانشگاه دولتی ترکیه تکمیل یا نهایی کند.

ددلاین ارسال درخواست برای ثبت نام در دانشگاه های دولتی ترکیه

هر دو دانشگاه دولتی و خصوصی در تعیین مهلت و ددلاین ثبت نام آزادند. به طور کلی متقاضیان بین المللی می توانند در حدود 4 ماه قبل از شروع کلاس ها درخواست خود را به دانشگاه های دولتی ترکیه ارسال کنند. ددلاین ثبت نام دانشگاه های دولتی ترکیه حدود 1 یا 2 ماه قبل از شروع کلاس های درس باز می شود. در برخی از دانشگاه های دولتی ترکیه، دوره درخواست بیش از 7 روز طول نمی کشد. بنابراین بر اساس دانشگاه دولتی ترکیه، ددلاین و مهلت ثبت نام می تواند به شرح زیر باشد:

 • برای ترم تحصیلی در ماه سپتامبر یا اکتبر (پذیرش پاییز)، دوره ارسال درخواست به دانشگاه های دولتی ترکیه می تواند از ماه اپریل، می، ژوئن، جولای یا حتی در برخی موارد در ماه آگوست شروع شود.
 • برای ترم تحصیلی در فوریه یا مارس (شروع بهار)، دوره ارسال درخواست به دانشگاه‌ های دولتی ترکیه می ‌تواند از ماه نوامبر، دسامبر، ژانویه یا حتی گاهی در ماه فوریه شروع شود.

ددلاین ثبت نام در دانشگاه های خصوصی ترکیه در سال 2023-2024

ددلاین و مهلت ثبت نام در دانشگاه های خصوصی ترکیه برای همه دانشجویان بین المللی (همه سطوح و همه تخصص ها) یکسان است. بنابراین، اگر متقاضی می خواهد برای مقطع کارشناسی یا لیسانس، کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس، علوم مهندسی، MBA، پزشکی، پرستاری، تحصیل داروسازی در ترکیه یا مقطع دکترا در یک دانشگاه خصوصی ترکیه درخواست دهد، باید بداند که ددلاین درخواست پذیرش تحصیلی و ثبت نام برای همه رشته ها و مقاطع یکسان می باشد. علاوه بر این 2 پذیرش تحصیلی در ترکیه برای دانشگاه های خصوصی وجود دارد:

 • شروع سال تحصیلی در سپتامبر یا اکتبر (شروع پاییز)
 • شروع سال تحصیلی در فوریه یا مارس (شروع بهار)

هر دانشگاه خصوصی ترکیه در تعیین تاریخ شروع برای ارسال درخواست ثبت نام و مهلت دریافت درخواست ثبت نام آزاد است و هر دانشگاه خصوصی ترکیه یک تقویم کامل از کل مراحل ثبت نام را به متقاضیان بین المللی ارائه می دهد و نکته آخر این که مراحل ثبت نام به صورت آنلاین از طریق پلتفرم های شخصی سازی شده دانشگاه های خصوصی ترکیه انجام می شود. به طور کلی، مهلت و ددلاین نهایی یا تایید ثبت نام در دانشگاه خصوصی در ترکیه انعطاف پذیر است. برای ترم تحصیلی سپتامبر، متقاضی می تواند تا سپتامبر سال 2024 ثبت نام خود را در دانشگاه خصوصی ترکیه تکمیل یا نهایی کند. برای ترم تحصیلی فوریه، متقاضی می تواند تا فوریه سال 2024 ثبت نام خود را در دانشگاه خصوصی ترکیه تکمیل یا نهایی کند.

سخن آخر

این مقاله به ارائه اطلاعات لازم در مورد ددلاین دانشگاه های ترکیه در سال 2023-2024 پرداخت و در مورد آخرین مهلت های درخواست پذیرش و ثبت نام در دانشگاه های این کشور جزئیات لازم را ارائه داد. علاوه بر این در مورد مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه در کشور توضیحات لازم داده شد. متقاضیان ایرانی برای دریافت اطلاعات لازم در مورد آخرین مهلت و ددلاین اخذ پذیرش و ثبت نام در دانشگاه های کشور ترکیه می توانند با مشاوران موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت مشاوره کنند. مشاوره موسسه ما با ارائه خدمات مشاوره ای رایگان شما را در مسیر مهاجرت تحصیلی و کاری در ترکیه با هدف اخذ تابعیت و شهروندی تنها نمی گذارند. این مشاوران با آگاهی از زمان های ثبت نام و ارسال مدارک و شرایط اخذ ویزای اقامت ترکیه کمک می کنند تا شما بهترین گزینه مهاجرت به این کشور را انتخاب کنید.

سؤالات متداول درباره  

شروع سال تحصیلی در سپتامبر / اکتبر: ترم پاییز و شروع سال تحصیلی در فوریه / مارس: ترم بهار است.

متقاضیان بین المللی که در حال حاضر در دبیرستان تحصیل می کنند یا قبلاً مدرک متوسط / A-level یا دبیرستان را با 12 سال تحصیلات معادل مدرک دیپلم دبیرستان ترکی کسب کرده اند.

فرم تکمیل شده درخواست، مدرک کارشناسی/ لیسانس، انگیزه نامه با ارائه پروژه و انگیزه های تحصیلی و یک CV با بیان دقیق سوابق علمی، تحصیلی و کاری است.

در اواسط آگوست: اگر برای مقطع کارشناسی یا لیسانس درخواست می دهد، از دانشگاه مورد نظر پاسخ دریافت می کند.

در اواسط سپتامبر: اگر برای مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا درخواست می دهد، از دانشگاه مورد نظر پاسخ دریافت می کند.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت