تحصیل دندانپزشکی در اتریش
تیم نویسندگان رویال مهاجرت اکتبر 18, 2023

تحصیل دندانپزشکی در اتریش

اتریش به‌عنوان یکی از کشورهای پیشرو در زمینه دانش و فناوری دندانپزشکی شناخته می‌شود. سیستم آموزشی دندانپزشکی در این کشور بر اساس استانداردهای بین‌المللی تنظیم شده است. به‌علاوه، دوره تحصیلی دندانپزشکی شامل جوانب تئوری، عملی و بالینی می‌شود و دانشجویان در طول این دوره با اصول علمی و عملیاتی دندانپزشکی آشنا می‌شوند. برای دریافت راهنمایی لازم درباره نحوه تحصیل دندانپزشکی در اتریش، می‌توانید از مشاوره‌های تیم رویال مهاجرت کمک بگیرید.

درخواست فوری مشاوره

  درخواست فوری مشاوره

    

   تعداد دانشگاه‌های دندانپزشکیتعداد دانشجویان بین‌المللی در رشته‌های دندانپزشکیتعداد دانشجویان دندانپزشکیمتوسط درآمد دندانپزشکان
   حداقل 16 مورد۵ درصد از ظرفیت ورودیحدود ۷۰ نفر در هر دانشگاه122 هزار یورو در سال

   مزایای تحصیل دندانپزشکی در اتریش

   کشور اتریش با داشتن دانشگاه‌های معتبر و برنامه‌های آموزشی باکیفیت، فرصت‌های بسیاری را برای توسعه مهارت‌های علمی و عملی دندانپزشکان فراهم می‌کند. برخی از مزایای تحصیل دندانپزشکی در این کشور عبارت‌اند از:

   1.ارائه مدرک معتبر و قابل ترجمه

   مدرک دندانپزشکی دانشگاه‌های اتریش، در اروپا و بسیاری از کشورهای جهان (از جمله ایران) معتبر است. بنابراین، فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در کشور خود یا سایر کشورها به فعالیت حرفه‌ای ادامه دهند.

   2.هزینه مناسب

   تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌های دولتی اتریش، رایگان است و فقط هزینه ثبت‌نام سالانه باید پرداخت شود. این هزینه حدود ۷۲۶ یورو در هر ترم خواهد بود که نسبت به سایر کشورها، بسیار پایین است.

   3.فرصت کار و اقامت

   فارغ‌التحصیلان دندانپزشکی در اتریش می‌توانند با پیداکردن شغل مناسب، برای مجوز کار و سپس اقامت دائم در این کشور درخواست کنند. با توجه به نظام سلامت عمومی و نظام بیمه اجباری در این کشور، تقاضا برای خدمات دندانپزشکی بالا است و درآمد دندانپزشکان نسبت به سطح زندگی در اتریش مناسب خواهد بود.

   4.آموزش باکیفیت

   دوره تحصیل دندانپزشکی در اتریش ۶ سال طول می‌کشد و شامل بخش‌های نظری و عملی است. دانشجویان با مطالب علمی روز آشنا می‌شوند و با استفاده از تجهیزات پیشرفته و روش‌های جدید، مهارت‌های لازم را کسب می‌کنند. همچنین آنها با شرکت در برنامه‌های تبادل دانشجویی، فرصت آشنایی با سایر فرهنگ‌ها و سطوح آموزش را خواهند داشت.

   موارد ذکرشده فقط برخی از مزایای تحصیل دندانپزشکی در کشور اتریش هستند و شما می‌توانید با مطالعه بیشتر و مشاوره با کارشناسان رویال مهاجرت، اطلاعات بیشتری در باره مهاجرت به اتریش کسب کنید.

   دانشگاه‌های دندانپزشکی اتریش

   اتریش با داشتن سیستم آموزش عالی بسیار قوی و تمرکز بر پژوهش‌های پیشرفته، از دانشگاه‌های دندانپزشکی معروف و سطح بالایی برخوردار است. برخی از بهترین دانشگاه‌های این کشور که رشته دندانپزشکی را ارائه می‌دهند، عبارت‌اند از:

   ردیفنام دانشگاهرتبه در اروپارتبه در جهان
   1دانشگاه وین53160
   2دانشگاه پزشکی وین66192
   3دانشگاه اینسبروک120340
   4دانشگاه تکنولوژی وین141395
   5دانشگاه یوهانس کپلر لینز188541
   6دانشگاه پزشکی گراتس193561
   7دانشگاه پزشکی اینسبروک228633
   8دانشگاه گراتس255700
   9دانشگاه تکنولوژی گراتس266757
   10دانشگاه پزشکی پاراسلسوس3421011
   11دانشگاه منابع طبیعی و علوم کاربردی زندگی، وین4151274
   12دانشگاه دامپزشکی، وین4221292
   13دانشگاه سالزبورگ4231295
   14دانشگاه خصوصی دانوب4911544
   15دانشگاه لئوبن5051588
   16دانشگاه خصوصی زیگموند فروید، وین6042104

   دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران در اتریش

   برخی از دانشگاه‌های دندانپزشکی کشور اتریش، مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران هستند. درصورتی‌که در یکی از این دانشگاه‌ها تحصیل کنید و فارغ‌التحصیل شوید، می‌توانید به‌عنوان یک دندانپزشک در ایران نیز فعالیت داشته باشید. برخی از دانشگاه‌های مورد تایید این وزارتخانه عبارت‌اند از:

   • دانشگاه کارل فرانتس گراتس (Karl-Franzens University Graz)
   • دانشگاه پزشکی گراتس (Med University Graz)
   • دانشگاه پزشکی اینسبروک (Med University Innsbruk)
   • دانشگاه پزشکی وین (Med University Vienna)
   • دانشگاه گراتس (University Graz)
   • دانشگاه اینسبروک (University Innsbruk)
   • دانشگاه منابع طبیعی و علوم زیستی وین (University of Natural Resources and Life Sciences, Vienna)
   • دانشگاه وین (University of Vienna)

   بهترین دانشگاه‌های دندانپزشکی اتریش

   هزینه تحصیل دندانپزشکی در اتریش

   هزینه تحصیل در رشته  دندانپزشکی در کشور اتریش، به عوامل مختلفی از جمله نوع دانشگاه، داشتن یا نداشتن تابعیت اتریش و مدت‌زمان برنامه تحصیلی بستگی دارد. برای دانشجویان اتباع همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا، نیاز به پرداخت هیچ شهریه‌ای در دانشگاه‌های دولتی نخواهد بود (اگر مدت‌زمان تحصیل آنها دو ترم بیش از حد مجاز شود، باید هزینه اضافی در حدود 363.36 یورو در هر ترم بپردازند).

   برای سایر دانشجویان کشورهای ثالث (که دارای مجوز اقامت دانشجو هستند)، معمولا هزینه 726.72 یورو در هر ترم در دانشگاه‌های دولتی موردنیاز است. بااین‌حال، معافیت از پرداخت شهریه یا بازپرداخت کامل/جزئی شهریه در موارد خاص، امکان‌پذیر است (به‌عنوان‌مثال برای دارندگان بورسیه‌های تحصیلی خاص، شرکت‌کنندگان در برنامه‌های تبادل تحصیلی و غیره).

   هزینه دانشگاه‌های خصوصی

   دانشگاه‌های علمی کاربردی و دانشگاه‌های خصوصی، حق دریافت شهریه از دانشجویان را دارند که میزان آن از یک موسسه به موسسه دیگر متفاوت است. جدول زیر، هزینه‌های برخی از دانشگاه‌های خصوصی این کشور را نشان می‌دهد:

   دانشگاهمدت برنامه (سال)هزینه سالانه به یورو
   دانشگاه خصوصی دانوب628،350
   دانشگاه پزشکی وین5800
   دانشگاه پزشکی گراتس5726،72
   دانشگاه پزشکی اینسبروک5726،72
   دانشگاه پزشکی پاراسلسوس319،900

   هزینه‌های جانبی

   هزینه عضویت در اتحادیه دانشجویی “ÖH-Beitrag” و بیمه حوادث، 20.20 یورو در هر ترم خواهد بود و برای همه دانشجویان اجباری است. به‌علاوه، برای اقامت و غذا، به مبلغی در حدود 600 تا 700 یورو در ماه نیاز دارید.

   برترین کشورها برای تحصیل پزشکی

   تحصیل پزشکی در آلمان   تحصیل پزشکی در کانادا    تحصیل پزشکی در ترکیه   تحصیل پزشکی در فرانسه    تحصیل پزشکی در اسپانیا   تحصیل پزشکی در انگلیس تحصیل پزشکی در دانمارک تحصیل پزشکی در سوئد تحصیل پزشکی در مجارستان تحصیل پزشکی در هلند تحصیل پزشکی در آمریکا تحصیل پزشکی در اتریش

   شرایط تحصیل دندانپزشکی در اتریش

   شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در اتریش، تا حدودی سخت‌گیرانه است. برای ورود به دوره دندانپزشکی در اتریش، دانشجویان باید از یک فرآیند انتخابی دقیق عبور کنند که شامل آزمون ورودی و مصاحبه است. شرایط تحصیل دندانپزشکی در اتریش عبارت‌اند از:

   • به سطح C1 زبان آلمانی تسلط داشته باشید؛ زیرا زبان‌آموزش، آلمانی است.
   • باید در آزمون ورودی (MedAT-Z) که شامل زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک، ریاضی، زبان آلمانی و آزمون هوش است، پذیرفته شوید.
   • اگر شهروند اتحادیه اروپا نیستید، باید نامه پذیرش از دانشگاه دندانپزشکی کشور خود داشته باشید. یعنی شرط تحصیل در اتریش، قبولی در دانشکده‌های دندانپزشکی ایران است.

   شرایط سنی تحصیل دندانپزشکی در اتریش

   هیچ محدودیت سنی خاصی برای تحصیل دندانپزشکی در کشور اتریش وجود ندارد. اما برخی از دانشگاه‌ها ممکن است محدودیت‌هایی برای فاصله زمانی ایجاد شده بین اتمام دبیرستان و شروع دانشگاه داشته باشند.

   شرط معدل برای تحصیل دندانپزشکی در اتریش

   برای تحصیل دندانپزشکی در کشور اتریش، شرط معدل خاصی وجود ندارد. بااین‌حال، شرایط پذیرش دیگری وجود دارند که باید رعایت کنید؛ مانند مدرک زبان آلمانی، پذیرش در کشور مبدا و غیره.

   مدت‌زمان تحصیل دندانپزشکی در اتریش

   مدت‌زمان تحصیل دندانپزشکی در کشور اتریش با توجه به دانشگاه موردنظر شما، متفاوت است. بااین‌حال، این برنامه تحصیلی در اکثر مواقع حدودا شش سال (12 ترم) طول می‌کشد.

   آزمون ورودی دندانپزشکی در اتریش

   آزمون ورودی رشته دندانپزشکی در اتریش، MedAT نام دارد. این آزمون یک‌بار در سال و معمولا در ماه جولای انجام می‌شود و حدود شش ساعت طول می‌کشد. برای شرکت در آن باید به‌صورت آنلاین ثبت‌نام کنید و مبلغ 110 یورو بپردازید. آزمون MedAT از چهار بخش تشکیل شده است:

   1.   مهارت‌ها و توانایی‌های شناختی پایه

   این بخش، توانایی‌های شناختی شما را در زمینه‌های مختلف مانند حافظه، استدلال، ادراک فضایی و مهارت‌های عددی آزمایش می‌کند. همچنین شامل تست هوش نیز می‌شود.

   2.   دانش علمی

   این قسمت، دانش شما را از زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی می‌آزماید. شما باید بر اساس متون علمی و نمودارها، به سوالات چندگزینه‌ای پاسخ دهید.

   3.   درک متن

   سوالات این قسمت، توانایی شما را در درک و تجزیه‌وتحلیل عبارات به زبان آلمانی ارزیابی می‌کنند و باید بر اساس محتوا و ساختار متون، سوالات چندگزینه‌ای را حل کنید.

   4.   مهارت‌های اجتماعی-عاطفی

   این بخش، شایستگی‌های اجتماعی و عاطفی شما مانند همدلی، ارتباط، کارگروهی و مدیریت استرس را آزمایش می‌کند و باید به سوالات قضاوت موقعیتی بر اساس سناریوها و دیالوگ‌ها پاسخ دهید.

   بورسیه دندانپزشکی در اتریش

   چنانچه هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی اتریش برای شما زیاد است، می‌توانید برای بورسیه‌های این کشور درخواست دهید. برای دریافت بورسیه‌های دانشگاه‌ها و موسسات مختلف، می‌توانید از پلتفرم‌های زیر استفاده کنید:

   • atبزرگ‌ترین پایگاه‌داده آنلاین اتریش برای بورسیه تحصیلی و بودجه تحقیقاتی برای تمام زمینه‌های علمی، از جمله دندانپزشکی است.
   • OeAD آژانس اتریشی است که برنامه‌های بورسیه تحصیلی به دانشجویان، فارغ‌التحصیلان و محققان کشورها و مناطق مختلف ارائه می‌دهد.
   • StudyQA پلتفرمی است که به دانشجویان کمک می‌کند برنامه‌های تحصیلی در کشورها و رشته‌های مختلف را بیابند و مقایسه کنند.

   بورسیه تحصیل دندانپزشکی در اتریش

   تحصیل رایگان دندانپزشکی در اتریش

   برای تحصیل رایگان در رشته دندانپزشکی می‌توانید یکی از هفت دانشگاه دولتی رایگان اتریش را انتخاب کنید. این دانشگاه‌ها، برنامه‌های تحصیلی مختلفی از جمله دندانپزشکی را ارائه می‌دهند و عبارت‌اند از:

   • دانشگاه وین
   • دانشگاه یوهانس کپلر لینز
   • دانشگاه گراتس
   • دانشگاه پزشکی وین
   • دانشگاه اینسبروک
   • دانشگاه لئوبن

   تحصیل دندانپزشکی در اتریش بدون آزمون

   تحصیل دندانپزشکی در اروپا بدون آزمون ورودی، امکان‌پذیر است؛ اما اتریش یکی از این گزینه‌ها نیست. شرکت در آزمون ورودی برای تحصیل پزشکی در اتریش، امری اجباری به شمار می‌رود. به‌علاوه، آزمون ورودی بسیار رقابتی است و فقط تعداد محدودی ظرفیت برای دانشجویان بین‌المللی موجود است.

   مدارک لازم برای اخذ پذیرش دندانپزشکی در اتریش

   برای تحصیل این رشته در اتریش، باید مدارکی را ارائه دهید تا ثبت‌نام شما انجام شود. این مدارک عبارت‌اند از:

   • گذرنامه یا کارت شناسایی
   • مدارک صلاحیت عمومی ورود به دانشگاه
   • گواهی پایان دبیرستان
   • مدرک قبولی در آزمون ورودی دانشگاه
   • گواهی دانش زبان آلمانی در سطح C1
   • فرم تایید پذیرش در دانشگاه
   • رسید بانکی مبنی بر پرداخت شهریه هر ترم

   تحصیل تخصص دندانپزشکی در اتریش

   چنانچه قصد دارید برای تحصیل کارشناسی ارشد دندانپزشکی در کشور اتریش اقدام کنید، باید مدرک لیسانس دندانپزشکی یا یک‌رشته مرتبط را داشته باشید. دیگر شرایط تحصیل تخصص دندانپزشکی در اتریش عبارت‌اند از سطح C1 زبان آلمانی و قبولی در آزمون ورودی. طول دوره کارشناسی ارشد 3 سال است و شامل آموزش بالینی، پروژه‌های تحقیقاتی و پایان‌نامه می‌شود.

   کار حین تحصیل در رشته دندانپزشکی در اتریش

   کار هم‌زمان با تحصیل در رشته دندانپزشکی در اتریش امکان‌پذیر است؛ اما بستگی به نوع اقامت و مجوز کار شما دارد:

   • اگر شهروند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا هستید: نیازی به مجوز کار ندارید و می‌توانید بدون هیچ محدودیتی در اتریش کار کنید.
   • در صورتی ک ه شهروند غیر اتحادیه اروپا هستید: باید از کارفرمای خود مجوز کار بگیرید که به شما اجازه می‌دهد تا 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوید.

   درآمد دندانپزشکان در اتریش

   درآمد دندانپزشکان در اتریش با توجه به عوامل مختلفی مانند تجربه، تحصیلات، موقعیت مکانی و تخصص متفاوت خواهد بود. اما به‌طورکلی، متوسط حقوق ماهانه یک دندانپزشک در اتریش 9130 یورو است که در حدود 120 هزار یورو در سال می‌شود.

   اقامت اتریش از طریق تحصیل دندانپزشکی

   اگر علاقه‌مند به اخذ اقامت دائم از طریق مهاجرت تحصیلی به اتریش هستید، باید بدانید که با توجه به شرایط شما، گزینه‌ها و شرایط مختلفی وجود دارند. برای تحصیل در اتریش به‌عنوان یک شهروند کشور ثالث، باید یک مجوز اقامت معتبر برای دانشجویان (Aufenthaltstitel “Studierende”) داشته باشید.

   پس از اتمام تحصیل یا آموزش، می‌توانید مجوز اقامت خود را برای 12 ماه دیگر تمدید کنید تا به دنبال شغل یا راه‌اندازی کسب‌وکاری مطابق با سطح صلاحیت خود بگردید. اگر در طی این 12 ماه یک پیشنهاد شغلی مناسب پیدا کردید، می‌توانید برای کارت قرمز-سفید-قرمز درخواست دهید. این یک مجوز اقامت و کار است که به شما امکان می‌دهد به مدت پنج سال با یک کارفرمای خاص در اتریش بمانید و کار کنید.

   از طرف دیگر، می‌توانید پس از پنج سال زندگی قانونی و بدون وقفه در اتریش، برای اقامت طولانی‌مدت EC (Daueraufenthalt EU) درخواست دهید. این یک مجوز اقامت دائم است که به شما امکان می‌دهد به طور نامحدود در اتریش بمانید و کار کنید و همچنین تحت شرایط خاصی در سایر کشورهای اتحادیه اروپا مشغول به کار شوید.

   دریافت اقامت دائم اتریش از طریق تحصیل

   جمع‌بندی

   تحصیل دندانپزشکی در اتریش یک فرصت جذاب برای کسانی است که علاقه‌مند به این رشته هستند. برای این منظور، باید به زبان آلمانی مسلط باشید و در آزمون ورودی MedAT قبول شوید. برنامه‌های تحصیلی دندانپزشکی در این کشور معمولا ۶ ساله هستند و در نهایت می‌توانید به‌عنوان یک دندانپزشک در اتریش مشغول به کار شوید. موسسه رویال مهاجرت با سابقه طولانی در زمینه مشاوره مهاجرتی برای کشورهای مختلف، شما را در این امر یاری می‌کند. شما می‌توانید از خدمات وکیل مهاجرت به اتریش این موسسه نیز بهره‌مند شوید.

   سؤالات متداول

   حدودا 16 دانشکده دندانپزشکی در اتریش وجود دارد.

   • سطح C1 زبان آلمانی
   • قبولی در آزمون ورودی
   • پذیرش در دانشکده دندانپزشکی کشور مبدا

   اخذ مدرک دندانپزشکی در اتریش 12 ترم به طول می‌انجامد.

   هزینه تحصیل این رشته برای شهروندان اتحادیه اروپا 363.36 یورو در هر ترم و برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا 726.72 یورو در هر ترم خواهد بود.

   فارغ‌التحصیلان برنامه دندانپزشکی می‌توانند در کلینیک‌های عمومی یا خصوصی، بیمارستان‌ها، دانشگاه‌ها، موسسات تحقیقاتی یا سایر سازمان‌های مرتبط با سلامت کار کنند.

   مقالات مرتبط

   زندگی در اتریش

   زندگی در اتریش

   مهاجرت یکی از سخت‌ترین تصمیم‌های زندگی است. انتخاب مقصد مناسب بزرگ‌ترین چالشی خواهد بود که با آن روبرو می‌شوید. کشور‌های اروپایی به‌دلیل رفاه مطلوب و …

   وکیل مهاجرت به اتریش

   وکیل مهاجرت اتریش

   در دنیای مدرن، بسیاری از مردم رویای تغییر محل زندگی خود و فرصتی برای شروع زندگی جدید در کشور دیگری را در سر می‌پرورانند. فرآیند …

   سرمایه گذاری در اتریش

   سرمایه گذاری در اتریش

   اقامت از طریق سرمایه گذاری در اتریش یک فرصت منحصربه‌فرد برای زندگی در اروپا است. سرمایه‌گذاری در این کشور مزایای زیادی به‌همراه دارد. با کمک …

   ثبت شرکت در اتریش

   ثبت شرکت در اتریش

   اتریش به یک مقصد محبوب برای انجام تجارت در اروپا تبدیل شده است. این کشور به‌دلیل استانداردهای بالای زندگی، اقتصاد پایدار و موقعیت استراتژیک، سرمایه‌گذاران …

   خرید خانه در اتریش

   خرید خانه در اتریش

   خرید خانه در اتریش یکی از تصمیمات مهم و جذاب در زندگی است که قطعا تاثیر عمیقی بر آینده و کیفیت زندگی شما دارد. اتریش …

   بورسیه تحصیلی اتریش

   بورسیه تحصیلی اتریش

   بورسیه تحصیلی اتریش، فرصتی گرانبها برای دانشجویان جهت ادامه تحصیلات عالی در یکی از کشورهای پیشرو در حوزه آموزش عالی است. این بورسیه‌ها‌ از طریق …

   دانشگاه‌ های اتریش

   دانشگاه‌ های اتریش

   سالانه هزاران نفر از سراسر جهان در دانشگاه‌ های اتریش ثبت‌نام می‌کنند. اغلب تعداد دانشجویان خارجی و داخلی در دانشگاه‌های این کشور یکسان هستند؛ بنابراین …

   تابعیت و شهروندی اتریش

   تابعیت و شهروندی اتریش

   اتریش به‌عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان طبقه‌بندی می‌شود. این کشور دارای بالاترین استانداردهای زندگی و یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی در جهان است. همه …

   مهاجرت کاری به اتریش

   مهاجرت کاری به اتریش

   اتریش برای افرادی که به دنبال یک زندگی بهتر هستند، فرصت‌های شغلی مختلفی را ارائه می‌دهد. این کشور در حوزه اقتصادی و فناوری، پیشرو است …

   تحصیل پزشکی در اتریش

   تحصیل پزشکی در اتریش

   پزشکی پرطرفدارترین رشته بین داوطلبان گروه آزمایشی تجربی است. قبولی در این شاخه برخلاف سایر رشته‌ها بسیار سخت و پیچیده خواهد بود. شرایط و نابرابری‌های …

   مشاغل مورد نیاز اتریش

   مشاغل مورد نیاز اتریش

   اتریش یک کشور اروپایی با اقتصاد پیشرفته و گسترده محسوب می‌شود که همواره به‌دنبال انتخاب مهارت‌ها و توانایی‌های متناسب با نیازهای بازار کار خود است. …

   تحصیل دندانپزشکی در اتریش

   تحصیل دندانپزشکی در اتریش

   اتریش به‌عنوان یکی از کشورهای پیشرو در زمینه دانش و فناوری دندانپزشکی شناخته می‌شود. سیستم آموزشی دندانپزشکی در این کشور بر اساس استانداردهای بین‌المللی تنظیم …

   نظر خود را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   مشاوره رایگان مهاجرت