ویزای جاب سیکر آلمان
رویال مهاجرت ژانویه 8, 2023

ویزای جاب سیکر آلمان

آلمان یکی از کشور هایی است که پایین ترین نرخ بیکاری را در جهان دارد و دارای فرصت های شغلی فراوانی می باشد. این مسئله سبب شده بسیاری از افراد در سراسر دنیا که قصد کار کردن در کشور های خارجی را دارند، آلمان را به عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب کنند. علاوه بر نرخ بیکاری پایین و وجود فرصت های شغلی مناسب، پیر بودن جمعیت در آلمان نیز سبب شده این کشور سالانه مهاجران زیادی را برای کار به خود جذب کند. یکی از روش های کم هزینه برای کار در این کشور اخذ ویزای جاب سیکر آلمان می باشد. اگر شما هم قصد مهاجرت به آلمان از طریق این ویزا را دارید، ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید تا اطلاعات لازم در این خصوص را به دست آورید.

ویزای جاب سیکر چیست؟

در جواب این سوال که “جاب سیکر آلمان چیست؟” باید بگوییم: ویزای جاب سیکر و یا جستجوی کار آلمان، نوعی مجوز برای اقامت کوتاه مدت می باشد که افراد از طریق آن می توانند به مدت شش ماه در این کشور اقامت داشته و به دنبال کار بگردند. در صورتی که در پایان این شش ماه افراد بتوانند شغل مناسبی پیدا کنند، می توانند ویزای کار آلمان را دریافت کنند و در این کشور به کار و زندگی بپردازند. اما اگر نتوانند شغلی بیابند باید خاک آلمان را ترک کرده و به کشور خود بازگردند. لازم به ذکر است که با ویزای جاب سیکر آلمان، متقاضیان نمی توانند در بدو ورود خود به آلمان مشغول به کار شوند و فقط می توانند به دنبال کار بگردند. در واقع با اخذ ویزای جاب سیکر، مجوز کار به افراد داده نمی شود، بلکه طبق این ویزا افراد می توانند در این کشور به دنبال کار بگردند. ویزای جاب سیکر کشور آلمان در آگوست سال 2012 ارائه شد و برخی بر این باورند که این ابتکار دولت آلمان برای کمک به کشور های غیر اتحادیه اروپا می باشد. در حالی که هدف اصلی این ویزا، جذب افراد ماهر، تحصیل کرده و متخصص برای کار در آلمان می باشد.

 تفاوت ویزای جاب سیکر آلمان (JOB SEEKER) و ویزای کار آلمان (JOB OFFER)

در ویزای کار و یا جاب آفر، افراد قبل از مهاجرت کاری به آلمان با یک کارفرمای آلمانی قرارداد کاری می بندند. در حالی که در ویزای جاب سیکر چنین قراردادی وجود ندارد و متقاضیان به آلمان سفر کرده و در آنجا با توجه به سطح تحصیلات و مهارت هایی که دارند، به دنبال کار می گردند. در روش جاب آفر، افراد بلافاصله بعد از ورود به آلمان می توانند کار خود را شروع کنند، اما در روش جاب سیکر، کارجویان باید پس از ورود به این کشور در جستجوی شغل باشند.

ویزای جاب آفر نیازی به ارائه تمکن مالی ندارد، چرا که افراد از حمایت کارفرما برخوردار بوده و همچنین از ابتدا، صاحب شغل می باشند. در صورتی که در ویزای جستجوی کار آلمان، افراد باید برای مدت شش ماهه ای که دنبال کار هستند، تمکن مالی داشته باشند تا بتوانند هزینه های زندگی خود را در این مدت تامین کنند. علاوه بر این موارد، در ویزای جاب سیکر تضمینی برای پیدا کردن شغل برای افراد وجود ندارد و ممکن است کارجویان پس از شش ماه، کاری پیدا نکرده و مجبور به ترک این کشور شوند. در حالی که در ویزای جاب آفر آلمان، افراد با خیالی آسوده از بابت داشتن کار، می توانند پس از رسیدن به آلمان، کار خود را شروع کنند.

 

مزیت ویزای جاب سیکر

تفاوت ویزای کار آلمان با ویزای بلوکارت آلمان (Blue Card)

بلوکارت یک مجوز تائید شده از اتحادیه اروپا برای افراد خارج از اتحادیه اروپا می باشد که دارای تخصص و مهارت های خاص هستند. بلوکارت یا کارت آبی به منظور جذب نیروی کاری متخصص صادر می شود و در واقع یکی از انواع ویزای کاری آلمان به شمار می رود. تفاوت بلوکارت آلمان با ویزای کار آلمان در میزان حقوقی است که در متن قرارداد کاری بین طرفین توافق شده است. همچنین این تفاوت در شرایط و مدت زمان لازم برای اخذ اقامت دائم آلمان نیز وجود دارد.

میزان حقوق

برای دریافت ویزای بلوکارت آلمان، مبلغ حقوق ناخالص سالانه افراد در قرارداد با شرکت آلمانی باید 53.600 یورو باشد. این رقم برای رشته های پرستاری و آی تی که کمبود شدید در آلمان وجود دارد، حداقل 43.808 یورو می باشد. در صورتی که حقوق تعیین شده در قرارداد کاری کم تر از موارد ذکر شده بود، به افراد ویزای کار آلمان داده می شود.

دریافت اقامت دائم

افرادی که بلوکارت آلمان را دارند، در صورتی که مدرک زبان آلمانی B1 داشته باشند پس از 21 ماه اقامت در این کشور، اقامت دائم آلمان را به دست می آورند و در صورت داشتن مدرک زبان آلمانی A2 پس از 33 ماه اقامت می توانند نسبت به دریافت اقامت دائم آلمان اقدام کنند. در حالی که افراد با داشتن ویزای کار آلمان، پس از اشتغال به مدت 5 سال در این کشور، اقامت دائم آلمان را دریافت خواهند کرد.

مزایای دریافت ویزای job seeker آلمان

یکی از مزیت های ویزای جستجوی کار آلمان این است که به افرادی که شرایط و تخصص کار در کشور آلمان را دارند ولی به هر دلیلی نتوانسته اند به صورت غیر حضوری با یک کارفرمانی آلمانی قرارداد ببندند، به مدت 6 ماه فرصت داده می شود که در آلمان به دنبال کار بگردند. افراد نباید نگران اتمام ویزای خود پس از شش ماه باشند، چرا که بسیاری از ایرانی هایی که اکنون در آلمان مشغول به کار هستند، ظرف مدت شش ماه و یا کم تر شغل مناسب خود را پیدا کرده اند.

از دیگر مزایای اخذ این نوع ویزا کم بودن مدت زمان انجام فرایند می باشد و پروسه دریافت ویزا در مدت زمان کمی انجام می شود. در ویزای جاب سیکر کشور آلمان نیازی به ارائه مدرک زبان وجود ندارد که می توان این مسئله را یکی از مزایای دریافت این نوع ویزا در نظر گرفت. مزیت دیگر این روش، امکان جستجوی کار در یکی از بهترین کشور های جهان می باشد. همچنین ویزای جستجوی کار هزینه زیادی ندارد که از دیگر مزایای آن به شمار می رود. در نهایت به عنوان آخرین مزیت باید بگوییم که ویزای جاب سیکر کشور آلمان را می توان به ویزای کار آلمان تبدیل کرده و اقامت دائم دریافت نمود.

  محدودیت ها و معایب ویزای جاب سیکر آلمان

در کنار مزایایی که یافتن شغل از طریق جاب سیکر آلمان دارد، محدودیت ها و معایبی نیز وجود دارد که می خواهیم در این قسمت به آن ها اشاره کنیم. یکی از محدودیت هایی که ویزای جاب سیکر کشور آلمان دارد، این است که امکان تمدید آن وجود ندارد. یعنی در صورتی که افراد پس از شش ماه شغل مورد نظر خود را پیدا نکنند هیچ راهی برای ماندن نخواهند داشت و باید آلمان را ترک کنند. نا گفته نماند که افرادی که تخصص کافی در زمینه شغلی خود دارند و همچنین سوابق تحصیلی و تسلط به زبان آن ها نیز خوب است، در همین شش ماه تعیین شده می توانند کار مورد نظر خود را پیدا کنند و نیازی به تمدید ویزای خود نخواهند داشت.

 

معایب ویزای جاب سیکر آلمان

از دیگر محدودیت های ویزای جاب سیکر آلمان این است که در افراد شش ماه اول ورود به آلمان، نمی توانند خانواده شان را همراه خود به این کشور ببرند. یکی دیگر از معایب این نوع ویزا، این است که کارجویان باید برای مدت شش ماهه ای که به دنبال کار هستند، تمکن مالی ارائه دهند. در واقع افراد باید مخارج زندگی و خورد و خوراک خود را در حساب بانکی خود داشته باشند تا نیازی به بودجه عمومی آلمان پیدا نکنند. برخی دیگر از معایب ویزای جاب سیکر به شرح زیر خواهند بود:

 • سفارت آلمان دریافت این نوع ویزا را برای کارجویان تضمین نمی کند.
 • افراد حتی پس از تبدیل ویزای خود به ویزای کاری نیز امکان تحصیل در آلمان را نخواهند داشت. البته خانواده کارجو می توانند در آلمان از تحصیل رایگان برخوردار شوند.

اگر چه برای دریافت ویزای جستجوی کار آلمان محدودیت هایی که ذکر شده وجود دارد، اما در صورتی که افراد تمامی مراحل مورد نظر را به درستی طی کنند، شانس بالایی برای کاریابی و دریافت این ویزا خواهند داشت.

مراحل گرفتن ویزای جاب سیکر آلمان

برای دریافت ویزای جاب سیکر آلمان، افراد باید یک سری اصول را به درستی رعایت کرده و آن ها را به دقت دنبال کنند. مراحل دریافت جاب سیکر آلمان همانند سایر ویزا ها می باشد، فقط یک نکته باید در نظر گرفته شود که در این نوع ویزا، متقاضیان باید ابتدا به سایت های کاریابی آلمان مراجعه نموده و با توجه به تخصص و تحصیلات خود، اقدام به جستجوی شغل نمایند. در هر حال مراحل دریافت ویزای جاب سیکر برای آلمان به صورت زیر خواهد بود:

مرحله 1: تکمیل فرم درخواست ویزای جاب سیکر

در ابتدای کار باید فرم اپلیکیشن را از سفارت آلمان دریافت کرده و تمامی بخش های این فرم را به دقت تکمیل نمایید. فرم درخواست را می توانید به صورت آنلاین دانلود کنید و در آخر دو بار پرینت گرفته و امضا کنید. این فرم باید به مقامات آلمان تحویل شود تا اجازه کار از سوی این افراد صادر شود.

مرحله 2: تعیین وقت سفارت آلمان

پس از تکمیل فرم درخواست، باید به سفارت آلمان در کشور خود مراجعه کنید تا مصاحبه نمایید. در صورتی که سفارت المان در کشور شما وجود ندارد، باید به کشور های همسایه سفر کرده و از طریق سفارت های موجود در آن ها اقدام نمایید. به طور کلی ممکن است سه ماه طول بکشد تا قرار ملاقات در سفارت برای شما در نظر گرفته شود.

مرحله 3: تهیه مدارک لازم برای ویزای جاب سیکر المان

جمع آوری و تهیه مدارک یکی از مهم ترین مراحل دریافت ویزای جستجوی کار آلمان می باشد. از این رو متقاضیان باید نهایت دقت خود را به کار گیرند تا چیزی از قلم نیفتد. وجود نقص و کمبود در مدارک ارائه شده به سفارت، سبب ریجکت شدن ویزای جاب سیکر خواهد شد، بنابراین توصیه می شود چندین بار مدارک را بررسی کنید.

مرحله 4: مراجعه به سفارت و ملاقات

پس از تهیه مدارک مورد نیاز، بایستی در وقت تعیین شده به سفارت آلمان مراجعه کنید و سر تایم در آن جا حضور داشته باشید. در صورت وجود تاخیر در زمان حضور، ممکن است وقت تعیین شده شما لغو شود و برای گرفتن وقت مجدد به چند ماه زمان نیاز خواهید داشت. پس سعی کنید به موقع در سفارت حاضر شوید. نحوه مصاحبه و پرسش و پاسخ هایی که از شما انجام می شود، تعیین می کند که آیا شما می توانید ویزای جاب سیکر آلمان را اخذ کنید یا خیر.

 

وقت سفارت ویزای جاب سیکر آلمان

مرحله 5: پرداخت هزینه ویزای جاب سیکر آلمان

در مرحله آخر برای هزینه ویزای جاب سیکر المان، باید مبلغی حدود 75 دلار پرداخت کنید.

خوشبختانه کشور آلمان از جمله کشور هایی است که با کمبود نیروی کار مواجه است. از این رو می توان امیدوار بود که می توان ویزای جاب سیکر این کشور را دریافت نمود. در این کشور رشته هایی همچون مهندسی مکانیک، برق، کامپیوتر و صنایع بهترین شرایط شغلی را دارند و فرصت های شغلی فراوانی برای ان ها وجود دارد. علاوه بر این، مشاغل داروسازی، پزشکی و پرستاری نیز از درآمد بالایی در این کشور برخوردارند.

مدارک لازم برای دریافت ویزای Job Seeker در روز سفارت

متقاضیان باید مدارک لازم برای ویزای جاب سیکر المان را تهیه کرده و به سفارت این کشور تحویل دهند. این مدارک در ادامه آورده شده است:

 • در عدد فرم تکمیل شده که پرینت گرفته و امضا شده است.
 • پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه
 • مدرک مربوط به اقامت در آلمان مانند آدرس محل اقامت دوستان و یا آدرس هتل
 • سه عدد عکس پاسپورتی
 • بیمه سلامت معتبر
 • مدارک شناسایی از جمله شناسنامه و کارت ملی به همراه ترجمه
 • رزومه تحصیلی
 • رزومه کاری و سوابق شغلی
 • تائیدیه پرداخت هزینه درخواست ویزا (در صورت ثبت نام به صورت آنلاین)
 • مدرک تحصیلی
 • ارائه تمکن مالی برای اثبات توانایی در تامین هزینه های زندگی
 • انگیزه نامه

لازم به ذکر است که کلیه مدارک ارائه شده به سفارت آلمان، باید توسط دارالترجمه رسمی به زیان انگلیسی و آلمانی ترجمه شده باشند.

شرایط کلی اخذ ویزای جاب سیکر برای کشور المان

برای دریافت ویزای جستجوی کار در آلمان، افراد لازم است دارای شرایط مشخصی باشند و باید این شرایط را فراهم کنند. به طور کلی شرایط گرفتن ویزای جستجوی کار آلمان به صورت زیر می باشد:

 • یکی از شرایط اخذ ویزای جاب سیکر آلمان، داشتن مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد از یکی از دانشگاه های آلمان می باشد. در صورتی که افراد از دانشگاه های خارج از آلمان فارغ التحصیل شده باشند، باید مدرک خود را معادل سازی نمایند تا مورد تائید این کشور قرار گیرد.
 • افراد جهت ثبت نام ویزای جاب سیکر المان باید حداقل 5 سال سابقه تحصیلی مرتبط با رشته تحصیلی خود داشته باشند.
 • ارائه نامه تمکن مالی از اصلی ترین شرایط گرفتن ویزای جاب سیکر آلمان می باشد. افراد برای اثبات این امر باید یک حساب بانکی در آلمان افتتاح کرده و میلغ 5200 یورو به این حساب واریز نمایند.
 • افراد برای دریافت این نوع ویزا باید برای کل زمان اقامت خود در آلمان بیمه درمانی داشته باشند.
 • برای دریافت جاب سیکر آلمان و همچنین راحت تر شدن کاریابی در آلمان، متقاضیان باید مدرک زبان آلمانی در سطح B1 داشته باشند و یا مدرک زبان انگلیسی حداقل آیلتس 5.5 ارائه دهند. اگر مدرک زبان نداشته باشید، در صورت تسلط نسبی به زبان انگلیسی و یا آلمانی می توانید ویزای جاب سیکر را دریافت کنید.
 • افراد برای دریافت ویزای جاب سیکر باید دارای بیمه پزشکی معتبر باشند.
 • افراد باید حداقل 18 سال داشته باشند.
 • داشتن تخصص و مهارت کافی نیز از دیگر شرایط دریافت ویزای جاب سیکر می باشد.

 

ملزومات ویزای جاب سیکر

 سطح زبان مورد نیاز برای اخذ ویزای جاب سیکر آلمان

در ویزای جستجوی کار آلمان ، متقاضیان نیازی به ارائه مدرک زبان ندارند، اما داشتن مدرک زبان، شانس دریافت ویزای افراد را دو برابر می کند. در رابطه با آشنایی با زبان انگلیسی و آلمانی و میزان مهارت در این دو زبان باید بگوییم که سطح زبان مورد نیاز، بستگی به رشته انتخابی افراد دارد. علاوه بر این تخصص افراد نیز تعیین کننده سطح زبان خواهد بود. در حالت کلی برای دریافت ویزای جاب سیکر کشور آلمان، افراد باید مدرک زبان آلمانی با حداقل سطح B1 داشته باشند. کشور آلمان در ویزای جاب سیکر، برای زبان انگلیسی مدارک آیلتس و تافل را می پذیرد و در زبان آلمانی مدارک گوته، TestDaf و OKF مورد قبول خواهد بود.

 شرایط سنی اخذ ویزای جاب سیکر آلمان

افرادی که قصد مهاجرت به آلمان از طریق ویزای جاب سیکر آلمان را دارند، قطعا این سوال برایشان پیش می آید که محدودیت سنی برای متقاضیان این ویزا چقدر است؟ برای پاسخ به این سوال می توان گفت کشور آلمان برای درخواست ویزای جاب سیکر هیچ محدودیتی تعیین نکرده است و افراد با هر سنی می توانند برای آن اقدام کنند. با این حال افراد باید به این نکته توجه داشته باشند که نباید بیشتر از 67 سال سن داشته باشند، چرا که 67 سالگی، سن بازنشستگی در آلمان است. اگر چه محدودیت خاصی برای افراد در این ویزا برای جستجوی کار تعیین نشده است، اما عملا امکان جستجوی کار برای افراد بالای 45 سال سخت تر است و متقاضیان شانس کم تری برای کاریابی خواهند داشت. در هر کشوری پیدا کردن کار برای سنین بالا تر از 45 سال، چالش بزرگی است . آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست. از لحاظ منطقی نیز هر چه افراد کم سن و سال تر باشند، شانس بیشتری برای یافتن شغل مورد نظر خود خواهند داشت. از آن جایی که آلمان جمعیت سال خورده ای دارد، بنابراین به دنبال جذب نیرو های جوان و تازه نفس است و می توان گفت افراد بالای 45 سال، ریسک زیادی در کاریابی خواهند داشت.

حداقل مدرک تحصیلی مورد تایید سفارت برای ویزای جاب سیکر

همان طور که قبلا به آن اشاره شد، یکی از شرایط اخذ ویزای جاب سیکر آلمان، داشتن مدرک تحصیلی می باشد. حداقل مدرک تحصیلی که افراد می توانند از طریق آن ویزای جاب سیکر دریافت کنند، مدرک کارشناسی می باشد، اما افراد با مدرک فوق دیپلم نیز شانس پذیرش خواهند داشت. در حال حاضر قانونی در آلمان در حال اجرا است که به افراد دارای مدرک دیپلم و فنی نیز امکان دریافت ویزای جاب سیکر را می دهد. باید این نکته را در نظر داشت که علاوه بر مدرک تحصیلی، اعتبار آن نیز در کشور آلمان اهمیت دارد. در واقع مدارک تحصیلی متقاضیان باید به تائید وزارت علوم آلمان برسد تا بتوان به ادامه فرایند اخذ جاب سیکر آلمان پرداخت.

سایت آنابین، یک سایت مربوط به وزارت علوم آلمان می باشد که افراد می توانند از طریق مراجعه به آن متوجه شوند که آیا مدرک آن ها مورد تائید این کشور هست یا خیر. اگر دانشگاه و رشته تحصیلی متقاضی در سایت آنابین موجود باشد، به این معنی است که مدارک تحصیلی فرد مورد تائید کشور آلمان می باشد. در صورتی که افراد رشته و دانشگاه خود را در سایت آنابین پیدا نکردند، باید برای دریافت تائیدیه تحصیلی از طریق اداره ZAB اقدام کنند. در مطالب بعدی در مورد اداره ZAB و نحوه دریافت تائیدیه از آن صحبت خواهیم کرد. البته به متقاضیان توصیه می شود حتی اگر تائیدیه آنابین را دارند، تائیدیه ZAB را نیز دریافت کنند.

 

تائیدیه ZAB

حداقل سابقه کار مورد نیاز

افراد از طریق ویزای جستجوی کار آلمان می توانند، شغل مرتبط با تخصص و رشته تحصیلی خود را پیدا کرده و در این کشور مشغول به کار شوند. آلمان به دلیل پیری جمعیت و کمبود نیروی کار، همواره به دنبال جذب نیرو های متخصص از خارج کشور می باشد. افرادی که قصد اخذ ویزای جاب سیکر را دارند، برای این که بتوانند این ویزا را دریافت کنند باید شرایط مختلفی را فراهم کنند. یکی از اصلی ترین شرایط گرفتن ویزای جاب سیکر آلمان، داشتن سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی می باشد. سوالی که شاید در ذهن بسیاری از متقاضیان جاب سیکر آلمان باشد، این است که برای دریافت این ویزا، چند سال سابقه کار لازم است؟ در جواب این سوال باید بگوییم که حداقل سابقه کاری برای اخذ جاب سیکر آلمان، 5 سال می باشد، که اگر این سابقه کار به همراه بیمه باشد بهتر است.

مدت زمان انجام مراحل گرفتن ویزای جاب سیکر المان

همان طور که در بخش های قبلی اشاره شد، برای گرفتن ویزای جاب سیکر باید مراحل مختلفی طی شود. پس از ارائه درخواست ویزا به سفارت آلمان و آماده کردن تمام مدارک و تحویل آن ها به سفارت، باید منتظر نتیجه ویزا ماند. به طور کلی این مدت زمان بستگی زیادی به تاریخی که متقاضی درخواست خود را ثبت می کند و همچنین میزان درخواست هایی که قبل از متقاضی ثبت شده اند دارد. در صورت کم بودن تعداد درخواست ها، دریافت ویزا سریع تر انجام شده و در صورت بالا بودن درخواست ها، دریافت ویزا به تعویق خواهد افتاد. اما در حالت کلی مدت زمان تقریبی در بخش مراحل ویزای جستجوی کار آلمان، بالای 12 ماه می باشد و دلیل این تاخیر نیز بالا بودن حجم پرونده های درخواستی می باشد. البته این زمان تقریبی بوده و ممکن است بسته به شرایط به طور پیوسته تغییر کند. پس از این که سفارت وقت نهایی را اعلام کرد، متقاضیان 7 روز زمان دارند تا آن را تائید کنند، در غیر این صورت وقت اختصاص داده شده به صورت خودکار لغو خواهد شد.

میزان تمکن مالی برای ویزای جاب سیکر آلمان

یکی دیگر از شرایط گرفتن ویزای جاب سیکر آلمان که اهمیت بسیاری نیز دارد، داشتن تمکن مالی می باشد. در ابتدا باید بدانیم گواهی تمکن مالی به چه معنا است؟ به هر سند بانکی که آخرین موجودی حساب افراد در آن مشخص شده باشد و از طرف بانک صادر می شود، گواهی تمکن مالی گفته می شود. از آن جایی که افراد در بدو ورود به آلمان مشغول به کار نبوده و درآمدی ندارند، باید برای تامین هزینه های خود، سرمایه لازم را داشته باشند.

در واقع متقاضی باید به دولت آلمان اطمینان دهد که تا مدتی که کار پیدا کند از پس مخارج زندگی خود در آلمان ، بر می آید و سربار دولت این کشور نخواهد بود. گواهی تمکن مالی که فرد ارائه می دهد باید به زبان انگلیسی بوده و واحد آن یورو باشد. میزان تمکن مالی که فرد باید برای ثبت نام ویزای جاب سیکر المان ارائه دهد، مبلغ 5.118 یورو می باشد. جالب است بدانید متقاضیان جستجوی کار آلمان، پس از ورود به این کشور باید مبلغ ذکر شده را در حساب هایی تحت عنوان SparKonto واریز کرده و بلوکه کنند. افراد ماهانه حق برداشت تنها 853 یورو از آن را خواهند داشت.

 

تمکن مالی جاب سیکر آلمان

هزینه ویزای جاب سیکر آلمان

یکی از دغدغه های اصلی متقاضیان برای مهاجرت و دریافت جاب سیکر آلمان، بحث هزینه ها می باشد. به طور کلی برای دریافت ویزای جستجوی کار آلمان، افراد باید مبلغ 75 یورو در سفارت آلمان پرداخت کنند. علاوه بر این یک سری هزینه های جانبی نیز برای اخذ این ویزا وجود دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت:

 • بخشی از هزینه ویزای جاب سیکر المان شامل ترجمه مدارک به زبان آلمانی خواهد بود که افراد باید حتما این کار را انجام دهند.
 • افراد باید در سفارت آلمان مبلغی را به عنوان هزینه مصاحبه پرداخت کنند.
 • ممکن است نیاز باشد افراد برای مدرک تحصیلی خود، تائیدیه ZAB دریافت کنند. در این صورت بایستی هزینه این تائیدیه ها را پرداخت نمایند.
 • افراد باید هزینه های زندگی خود را در مدت شش ماهه ای که به دنبال کار می گردند تامین کنند.
 • در صورتی که افراد قصد داشته باشند برای دریافت ویزای جستجوی کار آلمان وکیل بگیرند، باید هزینه های مربوط به مشاوره و گرفتن وکیل را نیز پرداخت کنند. متقاضیان در گرفتن وکیل مختارند و اجباری در آن نخواهد بود.

تمدید ویزای جاب سیکر آلمان

بسیاری از افرادی که قصد دریافت ویزای جاب سیکر آلمان را دارند، مدام به این مسئله فکر می کنند که آیا می توانند در مدت زمان شش ماهه ای که برای آن ها تعیین شده است، شغل پیدا کنند. در واقع این مسئله تبدیل به یک نگرانی برای متقاضیان این نوع ویزا شده است. برای پاسخ به سوال افرادی که می پرسند “آیا امکان تمدید ویزای جاب سیکر وجود دارد؟” باید بگوییم خیر، پس از اتمام ویزای جستجوی کار، افراد نمی توانند ویزای خود را تمدید کنند. بنابراین متقاضیان باید توجه داشته باشند که اگر چه این ویزا قابل تبدیل است، اما قابل تمدید نمی باشد. از این رو افراد باید تلاش خود را بکنند که در مدت زمان تعیین شده صاحب شغل شوند، در غیر این صورت باید به کشور خود برگردند.

از آن جایی که امکان تمدید ویزای جستجوی کار آلمان وجود ندارد، افراد در صورت عدم موفقیت در یافتن شغل می توانند به کشور خود باز گردند و مجددا پس از گذشت شش ماه، درخواست ویزای جاب سیکر دهند. در این صورت امکان دریافت مجدد این ویزا برای متقاضیان وجود خواهد داشت. به عبارت دیگر افراد می توانند به جای تمدید ویزای جاب سیکر، با حضور در کشور خود و درخواست دوباره ویزای آلمان، جهت جست و جوی کار در این کشور اقدام نمایند.لازم به ذکر است کشور آلمان اطمینان دارد، برای افرادی که دارای تخصص و مهارت کافی هستند، شش ماه زمان مناسبی برای یافتن شغل می باشد و افراد می توانند در این مدت به راحتی کار پیدا کنند.

به روزترین لیست مشاغل مورد نیاز آلمان

اداره کار آلمان هر ساله لیست مشاغل مورد نیاز خود را برای جذب نیروی کار خارجی منتشر می کند. سایت های فارسی نیز نسخه ترجمه شده فایل منتشر شده توسط اداره کار این کشور را ارائه می کنند و افراد با مراجعه به آن ها می توانند از مشاغل مورد نیاز آلمان مطلع شوند. لیستی که در این سایت ها منتشر می شود، تمام مشاغل مورد نیاز آلمان می باشد، در حالی که فقط برخی از این مشاغل را می توان از طریق ویزای جاب سیکر دریافت کرد. ما در ادامه به معرفی رشته هایی پرداخته ایم که می توان از طریق ویزای جاب سیکر در آن ها مشغول به کار شد و جزو نیازمندی های این کشور می باشند. لازم به ذکر است مشاغل مختلفی که در آلمان مورد نیاز هستند، از نظر میانگین حقوق سالانه، شرایط استخدام و … با یکدیگر تفاوت دارند.

مشاغل مورد نیاز آلمان

 

رشته های مهندسی
برنامه نویسیمهندسی مواد
مهندسی نرم افزار و یا سخت افزارمهندسی ساختمانمهندسی احتراق
مهندسی کامپیوترمهندسی تجهیزات بهداشتیمهندسی اپتیک و لیزر
مهندسی فناوری اطلاعات (IT)مهندسی جوشمهندسی معدن
مهندسی صنایعمهندسی پروژهمهندسی محیط زیست
مهندسی مکانیکمهندسی فناوری حفاریمهندسی نفت
مهندسی الکتروتکنیکمهندسی پزشکیمهندسی مکاترونیک
مهندسی خودرومهندسی قدرتمهندسی لوجیستیک
مهندسی الکترونیکمهندسی ژنتیکمهندسی اتوماسیون صنعتی
مهندسی برق (و برق صنعتی)مهندسی مکانیک خودرومهندسی شیمی
مهندسی عمرانمهندسی مخابراتمهندسی معماری

 

 

 

رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی
دندانپزشکیشنوایی شناسی
پزشکی عمومیزیست شناسی
دامپزشکیبینایی سنجی
پرستاریمشاغل بیمارستانی
ماماییبهداشت، درمان و مراقبت
توانبخشیارتوپدی
مشاغل بیمارستانی

 

مشاغل فنی و سایر مشاغل
ادمین شبکهعلوم پایهمکانیک ساخت و ساز
لوکوموتیورانیمدیر و مهندسی فروشتکنولوژی ماشین‌های الکتریکی
تحقیقات فنی و توسعه علممدرس اتوماسیون صنعتیتکنولوژیست صنعت
مدیر و مهندسی پروژهرباتیکمشاغل مرتبط با سازه‌ های الکتریکی
دستیار فروشسنگ تراشیمتخصص فن آوری فلزی – فناوری ساخت
مدیر منابع انسانیمدیریت توزیعمشاغل مرتبط با کوره و سیستم‌های گرمایش هوا
مشاور شرکتمدیریت خریدمشاغل مرتبط با ساخت و ساز ساختمان
مشاغل مرتبط با لوله کشی، گرمایش، تهویه مطبوع

 

برترین کشور ها برای مهاجرت کاری

مهاجرت کاری به آلمان  مهاجرت کاری به کانادا مهاجرت کاری به ترکیه مهاجرت کاری به فرانسه مهاجرت کاری به انگلستان مهاجرت کاری به اسپانیا مهاجرت کاری به سوئد مهاجرت کاری به اتریش مهاجرت کاری به مجارستان مهاجرت کاری به دانمارک مهاجرت کاری به آمریکا مهاجرت کاری به هلند مهاجرت کاری به ایتالیا

مراحل اخذ تاییدیه ZAB

قبل از توضیح مراحل دریافت تائیدیه زاب ابتدا می خواهیم بررسی کنیم که اصلا تائیدیه زاب چیست؟ ZAB یک مرجع مرکزی برای بررسی مدارک خارجی در کشور آلمان می باشد. این مرکز مدارکی همچون گواهی پایان تحصیل، مدارک تحصیلی و صلاحیت های حرفه ای را ارزیابی می کند. همان طور که قبلا گفته شد، در صورتی که مدارک تحصیلی متقاضیان ویزای جاب سیکر آلمان در سایت آنابین موجود نباشد، افراد باید اقدام به اخذ تائیدیه زاب نمایند. برای دریافت این تائیدیه، باید مدارک به آلمان ارسال شود تا این تائیدیه دریافت گردد. پس از ارسال مدارک به آلمان و پرداخت هزینه تائیدیه ZAB، کارشناسان زاب مدارک ارسالی را بررسی کرده و فرایند تائید آغاز می شود. اگر چه در اکثر موارد پاسخ تائیدیه زاب مثبت است، اما صرف اقدام برای دریافت تائیدیه زاب به معنای تائید آن نخواهد بود. در ادامه به مراحل اخذ تائیدیه ZAB می پردازیم:

 1. مدارک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی خود را جمع آوری و تهیه کنید.
 2. مدارک تحصیلی دانشگاهی را تکمیل نمایید.
 3. از مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی خود، کپی برابر اصل تهیه کنید.
 4. مدارک دانشگاهی خود را به زبان آلمانی ترجمه کنید.
 5. فرم درخواست تائیدیه مدارک ZAB را تکمیل نمایید.
 6. مدارک تحصیلی خود را به همراه سایر مدارک به آلمان ارسال کنید.
 7. پس از ارسال مدارک، در زمانی که از سوی ZAB اعلام می شود، هزینه بررسی مدارک و دریافت تائیدیه زاب را پرداخت کنید.

هزینه تائیدیه زاب حدود 200 یورو می باشد که باید طبق فیش صادر شده، به حساب زاب واریز گردد.

 انگیزه نامه (SOP) برای سفارت آلمان

انگیزه نامه یا (Statement of Purpose) که به اختصار SOP نامیده می شود، نامه ای است که متقاضیان ویزای  جاب سیکر برای بیان اهداف خود از جستجوی کار در آلمان نگارش می کنند. نحوه و کیفیت نوشتن انگیزه نامه تاثیر زیادی بر روی پذیرش و یا رد درخواست ویزای جاب سیکر متقاضیان دارد. سفارت آلمان با بررسی درخواست ویزای جستجوی کار باید آگاه شود که متقاضی به دنبال چه شغلی است، قرار است سراغ کدام کارفرما ها برود و هدف وی از جستجوی کار در آلمان چه می باشد. متقاضی باید به تمام این موارد در انگیزه نامه ای که می نویسد اشاره کند.

 

انگیزه نامه جاب سیکر آلمان

افراد باید در انگیزه نامه معلومات زبان خود را قید کنند، این مهارت می تواند انگلیسی و یا آلمانی باشد. در صورتی که متقاضی با زبان آلمانی آشنایی نداشته باشد و نیازی هم به آن نداشته باشد، باید دلایل عدم نیاز خود را نیز در انگیزه نامه بیاورد. توصیه می شود متقاضیان برای نوشتن انگیزه نامه نهایت دقت را داشته باشند، چرا که انگیزه نامه زیر نظر مستقیم سرکنسول آلمان بررسی می شود. افراد باید انگیزه نامه را به زبانی بنویسند که بر آن مسلط هستند و تفاوتی در انگلیسی و یا آلمانی بودن آن وجود ندارد.

رزومه (CV) مورد تایید برای ویزای Job Seeker

رزومه عبارت است از مجموع سوابق تحصیلی و شغلی یک فرد که برای کاریابی ارائه می شود. در واقع ارائه رزومه یکی از اصلی ترین شرایط اخذ ویزای جاب سیکر آلمان به شمار می رود و افراد باید در نوشتن آن نکات لازم را رعایت کنند. برای این که متقاضیان بتوانند به آسانی ویزای جاب سیکر را دریافت کنند، باید یک رزومه جذاب و بدون اشتباه تهیه کنند. اهمیت نوشتن رزومه به این دلیل بالا است که کارفرما و شرکت آلمانی هیچ شناختی از متقاضی جویای کار ندارد و تنها از طریق رزومه ارسالی، می تواند شناخت لازم را از افراد کسب کند. تهیه یک رزومه خوب به قدری حائز اهمیت است که دریافت ویزای جاب سیکر و عدم دریافت آن می تواند در گرو رزومه ارائه شده باشد.

بهترین رزومه برای ارائه به سفارت آلمان، رزومه به زبان آلمانی می باشد، اما در صورتی که به زبان آلمانی تسلط ندارید از نوشتن رزومه به زبان آلمانی اجتناب کنید. به این دلیل که مامور سفارت این گونه فرض می کند که شما خودتان این رزومه را نوشته اید و در روز مصاحبه از شما توقع دارد که به زبان آلمانی صحبت کنید. اگر خلاف این را ببیند، تمامی مطالب نوشته شده در رزومه زیر سوال می رود و شما شانس اخذ ویزای جاب سیکر را از دست می دهید. سعی کنید در نوشتن رزومه زیاده گویی نکنید و از تعریف خود به صورت افراطی پرهیز کنید.

 بعد از ورود به المان با ویزای جاب سیکر چه باید کرد؟

پس از این که افراد ویزای جستجوی کار خود را دریافت کرده و وارد آلمان شدند، می توانند تا مدت 6 ماه در این کشور اقامت داشته و به دنبال کار بگردند. توصیه می شود متقاضیان قبل از ارائه درخواست ویزای جاب سیکر، در مورد این که می خواهند در چه شغلی فعالیت کنند، برنامه ریزی کرده باشند. لازم به ذکر است افراد در صورت یافتن کار، دیگر نمی توانند با ویزای جستجوی کار آلمان اقامت داشته باشند و باید بلافاصله آن را به اقامت کاری تغییر دهند. از این رو افراد پس از یافتن کار باید برای دریافت مجوز کاری درخواست دهند که این کار با دو روش انجام می شود: درخواست اخذ بلوکارت آلمان و یا درخواست اخذ ویزای کار آلمان.

 

ویزای کار آلمان

درخواست دریافت بلوکارت المان

افرادی که دارای تخصص و مدرک تحصیلی هستند، می توانند برای اخذ ویزای بلوکارت آلمان اقدام نمایند. در صورت دریافت بلوکارت، متقاضیان این امکان را دارند تا حداکثر 4 سال در آلمان اقامت داشته و کار کنند. یکی از شروط اصلی برای دریافت بلوکارت، درآمد اشخاص است که باید حداقل 1.5 برابر حقوق ملی آلمان باشد. در واقع متقاضیان بلوکارت باید سالانه حداقل 44800 یورو دستمزد ناخالص داشته باشند. در صورتی که افراد در یکی از رشته های ریاضیات، مهندسی، فناوری اطلاعات ویا علوم زیستی تخصص داشته باشند، باید دستمزد نا خالص آن ها حداقل 34944 یورو در سال باشد.

افراد با ویزای بلوکارت می توانند خانواده را نیز با خود به آلمان ببرند، اما باید یک سری شرایط را فراهم کنند. این شرایط عبارتند از: تمکن مالی برای پرداخت هزینه تحصیل در آلمان و تامین هزینه های زندگی و همچنین مکان مناسب برای اقامت. با دریافت ویزای بلوکارت، متقاضیان پس از 33 ماه می توانند درخواست اقامت دائم ارائه کنند که در صورت داشتن مهارت زبان آلمانی، این مدت به 21 ماه کاهش خواهد یافت.

درخواست دریافت ویزای کار آلمان

برای اخذ ویزای کار آلمان در اکثر موارد باید متقاضیان از یک کارفرمای آلمانی، قرارداد کاری داشته باشند و یا این که برای خود یک شغل ایجاد کنند. معمولا در روش ویزای کاری، کارفرما از افراد حمایت مالی می کند و در غیر این صورت متقاضیان باید خود، این کار را انجام دهند. در این نوع ویزا، افراد می توانند پس از 5 سال اقامت در آلمان اقدام به دریافت اقامت دائم نمایند. در این روش همچنین اعضای خانواده دارنده ویزا، می توانند با داشتن شرایط خاصی به این کشور مهاجرت نمایند.

دلایل رد درخواست ویزای جستجوی کار در آلمان

یکی از تلخ ترین تجربه های هر شخص، رد شدن ویزا در سفارت آلمان قبل از مهاجرت به این کشور می باشد. با رد شدن ویزا تمام برنامه ریزی های افراد به هم خورده و انگیزه شخص از بین می رود و این مسئله می تواند تبعات بدی برای متقاضیان مهاجرت داشته باشد. در این قسمت می خواهیم به این بپردازیم که چه مواردی سبب رد شدن ویزای جاب سیکر آلمان می شوند. افراد باید به تمام مواردی که سبب ریجکت شدن ویزای جاب سیکر می شود، آگاهی داشته باشند و سعی کنند از این موارد دوری کنند.

داشتن وکیل مهاجرت به آلمان در این زمینه به شما کمک می کند که اشتباهاتی که سبب ریجکتی ویزای می شود را انجام ندهید تا بتوانید ویزای جستجوی کار آلمان را بدون مشکل دریافت کنید. افسر های مهاجرت در سفارت آلمان، مدارک متقاضیان را بررسی کرده و مصاحبه افراد را نیز در نظر می گیرند و بر این اساس برای قبول و یا رد درخواست افراد تصمیم گیری می کنند. در حالت کلی می توان گفت دلایل رد ویزای افراد، بستگی به این دارد که پرونده آن ها چقدر خوب باشد.

افسر مهاجرت به آلمان

در هر حال اگر بخواهیم به عوامل رد شدن ویزای جاب سیکر کشور آلمان اشاره کنیم باید موارد زیر را نام ببریم:

 • در صورتی که سفارت آلمان از دلیل و قصد واقعی متقاضیان برای مهاجرت به آلمان اطمینان نداشته باشد، ممکن است با دریافت ویزای این کشور مخالفت کند. در واقع زمانی که هدف افراد به اندازه کافی قانع کننده نبوده و افراد نتوانند افسر مهاجرت را برای اخذ ویزای خود مجاب کنند، درخواست ویزا رد خواهد شد. به طور مثال اگر افراد همه مدارک را برای دریافت ویزا ارسال نکرده باشند و یا مدارک ارسال شده برای اخذ جاب سیکر آلمان به قدر کافی خوب نباشد، یا اگر پس از اتمام قرارداد کاری، زمان مشخصی را برای مدت اقامت خود در آلمان تعیین نکرده باشند، ممکن است با ویزای آن ها مخالفت شود.
 • در صورتی که سفارت آلمان احساس کند که فرد توانایی پیدا کردن کار در آلمان را ندارد، ویزای جاب سیکر آلمان را ریجکت می کند.
 • در صورتی که شخص متقاضی مهارت کافی در زبان های انگلیسی و یا آلمانی نداشته باشد و در واقع نتواند ارتباط کافی برقرار کند ویزای او رد خواهد شد.
 • اگر متقاضیان نتوانند ثابت کنند که به اندازه کافی منابع مالی دارند و از تمکن مالی برخوردارند، افسران مهاجرت، ویزای آن ها را رد خواهند کرد.
 • در صورتی که افراد بیمه سلامت برای اخذ ویزا ارائه ندهند، ویزای آن ها ریجکت خواهد شد. در واقع متقاضیان باید بیمه سلامتی داشته باشند که برای هر نفر حداقل 30 هزار دلار را در طول اقامت افراد پوشش دهد.
 • اگر پاسپورت افراد بی اعتبار باشد، درخواست ویزا توسط افسران مهاجرت رد می شود. پاسپورت متقاضیان باید دارای حداقل 6 ماه اعتبار بوده و همچنین دو صفحه خالی داشته باشد. در صورتی که پاسپورت افراد این شرایط را نداشته باشد، امکان ریجکت ویزای جاب سیکر آلمان وجود خواهد داشت.

اگر متقاضیان در موارد گفته شده مشکلی نداشته باشند، احتمال زیادی برای دریافت جاب سیکر آلمان برای آن ها وجود خواهد داشت.

ویزای همراه برای همسر و فرزندان متقاضی ویزای Job seeker

به طور کلی سیاست های کشور آلمان بر این اساس است که افرادی که به این کشور مهاجرت می کنند بتوانند خانواده خود را نیز در کنارشان داشته باشند. اما با ویزای جستجوی کار، همسر و فرزندان افراد اجازه همراهی با آن ها را نخواهند داشت. جای نگرانی برای خانواده های متقاضیان وجود ندارد، چرا که به محض تبدیل ویزای جاب سیکر آلمان به ویزای کاری و دریافت اجازه کار، خانواده متقاضیان می توانند برای اخذ ویزای همراه اقدام نمایند.

برای این که افراد بتوانند برای همسر و فرزندان خود ویزای همراه تهیه کنند، باید ثابت کنند توانایی تامین هزینه های آن ها را دارند. برای دریافت ویزای همراه، متقاضی باید قرارداد کاری رسمی خود به همراه 3 عدد فیش حقوقی را به سفارت المان ارائه دهد. تا زمانی که شخص در آلمان مشغول به کار است و اقامت دارد، همراهان وی نیز اجازه اقامت در این کشور را خواهند داشت. پس از مدتی می توان این اقامت موقت را به اقامت دائمی تبدیل کرد. افرادی که می توانند از طریق ویزای همراه اقدام کنند، به همراه شرایط لازم در ادامه آورده شده است:

همسر قانونی متقاضی جویای کار

برای این که متقاضیان بتوانند برای همسر خود ویزای همراه تهیه کنند، باید همسر آن ها حداقل 18 سال سن داشته باشد و همچنین از مهارت زبان آلمانی برخوردار باشد که این مهارت حداقل باید در سطح A1 باشد. فرد متقاضی نیز باید توانایی پوشش دادن هزینه های همسر خود را داشته باشد.

 

مدرک A1 آلمانی

فرزندان متقاضی جویای کار

در صورتی که یکی از والدین ویزای جاب سیکر آلمان دریافت کنند، می توانند برای فرزندان خود نیز ویزای همراه دریافت کنند. فرزندان افراد باید زیر 18 سال داشته باشند و در صورتی که سن قانونی را گذرانده باشند، والدین آن ها باید ثابت کنند که این دوری برای آن ها سخت است تا بتوانند برای فرزندشان ویزای همراه دریافت کنند. علاوه بر این شرایط، فرزند متقاضی نباید متاهل باشد. در صورتی که فرزندان افراد این شرایط را نداشته باشند، باید از طریق دیگری اقدام به مهاجرت نمایند.

والدین متقاضی جویای کار

در صورتی که افراد دارای ویزای جستجوی کار آلمان، مسئول مراقبت از پدر و مادر خود باشند، می توانند برای آن ها ویزای همراه دریافت کنند. اگر افراد بتوانند دوری تحمل ناپذیر را نیز اثبات کنند می توانند والدین خود را نیز با خود به آلمان ببرند.

سخن پایانی

کشور آلمان به دلیل کمبود نیروی کار و نیاز به نیرو های متخصص در زمینه های مختلف، برای جذب نیرو های متخصص خارجی، به افراد، ویزای جاب سیکر ارائه می دهد. افراد در صورت ثبت نام ویزای جاب سیکر المان مجوز اقامت شش ماهه در آلمان را خواهند داشت تا به دنبال کار بگردند. پس از یافتن کار متقاضیان می توانند درخواست اخذ ویزای بلوکارت یا ویزای کاری بدهند و پس از مدتی، اقدام به اخذ اقامت دائم آلمان نمایند. در صورتی که شما هم قصد مهاجرت به آلمان از طریق ویزای جاب سیکر را دارید، می توانید با مراجعه به موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت، در این خصوص اطلاعات لازم را کسب کنید.

مقاله قبلی

مقاله بعدی

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت