حقوق پناهندگی در کشور فرانسه
رویال مهاجرت مارس 13, 2023

حقوق پناهندگی در فرانسه

کشور فرانسه یکی از کشورهای مهاجر پذیر است و به همین دلیل می‌توان با آگاهی کامل نسبت به شرایط اقدام به مهاجرت کرد. اگر قصد مهاجرت به فرانسه از طریق پناهندگی را دارید، نیاز است تا دید کاملی در مورد حقوق پناهندگی در فرانسه و قوانین این کشور داشته باشید. در همین راستا در این مطلب از سایت رویال مهاجرت قصد داریم تا نگاهی به قوانین و شرایط پناهندگی در فرانسه 2023 انداخته و در این زمینه اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید.

اگر شما هم قصد مهاجرت، اقامت تحصیلی، کاری یا سرمایه گذاری دارید، کافیست با شماره 90003515 تماس گرفته تا وکلای مهاجرتی رویال شما را راهنمایی نموده و در کوتاه ترین زمان خدمات مهاجرتی را به شما ارائه دهند.

شرایط پناهندگی در فرانسه چیست؟

اگر بخواهیم در مورد شرایط پناهندگی فرانسه توضیحاتی را به شما ارائه دهیم باید گفت که بر اساس قانون پناهندگی در فرانسه، افراد حق دارند تا از طریق این روش به کشور فرانسه مهاجرت کنند. البته به دلیل سختی‌ها و چالش‌هایی که در طول ثبت درخواست پناهندگی به فرانسه وجود دارد، مؤسسات مهاجرتی خدماتی را برای افرادی که قصد پناهندگی به فرانسه دارند ارائه نمی‌دهد. بر اساس قوانین اداره مهاجرت فرانسه، بیش از 100 هزار پناهنده در این کشور زندگی می‌کنند.

از آن جایی که فرانسه عضو کنوانسیون ژنو است، افرادی که قصد پناهندگی فرانسه را دارند، باید بر اساس کنوانسیون ژنو، بهترین کیس پناهندگی در فرانسه را انتخاب کنند تا بتوانند به این کشور مهاجرت کنند. مهم‌ترین شرایطی که برای پناهندگی در فرانسه باید داشته باشید این است که به دولت فرانسه ثابت کنید که به دلایل مختلف، در کشور خود با مشکلات مختلف مواجه هستید و به همین دلیل دیگر امکان زندگی در داخل کشور را نخواهید داشت.

دلایل موجه پناهندگی به دیگر کشور ها

کنوانسیون ژنو چیست؟

به منظور آگاهی بیشتر نسبت به قوانین و شرایط مهاجرت به فرانسه از طریق پناهندگی باید آگاهی کاملی در مورد کنوانسیون ژنو داشته باشید. کنوانسیون ژنو به نحوی است که اگر فردی از هر کشور و هر نژادی در کشور خود مشکل داشته و جان او به هر علتی در خطر باشد، قادر خواهد بود تا از طریق ارائه مدارک، درخواست پناهندگی بدهد. سپس درخواست شما بررسی و در صورت اثبات ادعا شما، درخواست پناهندگی فرانسه شما تأیید می‌شود.

حقوق پناهندگی در کشور فرانسه

اگر پناهندگی شما از سوی فرانسه تأیید شود، شما حقوق پناهندگی فرانسه را خواهید داشت. حق‌وحقوق اولیه شما شامل مسکن، دریافت حقوق ماهیانه و همچنین حق آموزش است.

دولت فرانسه به شما یک محل مسکونی در یک مرکز اسکان پناه جویان ارائه می‌دهد. همچنین به افرادی که پناهندگی آن‌ها تأیید شده باشد، یک کمک هزینه مالی ماهانه نیز ارائه می‌شود.

حق استفاده از پوشش همگانی بیماری و پوشش درمانی تکمیلی همبستگی، حق دسترسی به بازار کار و همچنین حق دسترسی به آموزش، بهداشت و خدمات درمانی از مهم‌ترین حقوق پناهندگی در فرانسه است.

مزایا و معایب پناهندگی در کشور فرانسه

اگر بخواهیم شما را با مهم‌ترین مزایا پناهندگی در فرانسه 2023 آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارائه کمک هزینه ۶٫۸ یورویی در روز
 • ارائه مسکن رایگان در کمپ‌ها و مراکز اسکان پناه جویان
 • امکان استفاده از آموزش رایگان
 • دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی
 • امکان دریافت پاسپورت پس از چند سال

همچنین اگر بخواهیم شما را با معایب پناهندگی در فرانسه آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سختی مراحل ثبت درخواست پناهندگی در فرانسه
 • امکان رد درخواست پناهندگی
 • چالش‌های بسیار زیاد در صورت رد درخواست و دیپورت به ایران
 • مشکلات و سختی‌های مختلف در طول دوره پناهندگی تا دریافت پاسپورت

برترین کشورها برای مهاجرت

مهاجرت به آلمان   مهاجرت به کانادا  مهاجرت به ترکیه   مهاجرت به فرانسه   مهاجرت به انگلستان  مهاجرت به اسپانیا  مهاجرت به سوئد  مهاجرت به دانمارک  مهاجرت به اتریش مهاجرت به مجارستان مهاجرت به آمریکا مهاجرت به ایتالیا مهاجرت به هلند 

مراحل پناهنده شدن به فرانسه

در صورتی که قصد دارید تا مراحل پناهندگی فرانسه 2023 را طی کنید، نیاز است تا دید کاملی در مورد قوانین کشور فرانسه داشته باشید. در صورتی که از کشور خارج شده‌اید و به مرزهای فرانسه پناه بردید، به منظور طی کردن مراحل پناهندگی در کشور فرانسه باید تقاضای خود را به پلیس مرزی ارائه دهید.

پس از ثبت درخواست، شما به محل‌هایی برای نگهداری پناهندگان فرستاده می‌شوید تا درخواست شما از سوی دولت بررسی شود. در صورتی که روند درخواست پناهندگی شما تأیید شود، اجازه اقامت در این کشور به شما داده می‌شود اما نمی‌توانند وارد سایر کشورهای اتحادیه اروپا شوید.

همچنین اگر اجازه کار به شما داده شود، می‌توانید به دنبال کار در کشور فرانسه بگردید و از این طریق در این کشور کسب درآمد کنید. از سوی دیگر اگر درخواست شما مورد تأیید قرار نگیرد، جهت بازگشت به کشور شما کارهای اولیه انجام می‌شود و شما مجبور به بازگشت به کشور هستید.

ویزای همراه فرانسه برای پناهندگان امکان‌پذیر است؟

یکی از موضوعات مهمی که باید بدانید این است که بر اساس قوانین فرانسه، افراد می‌توانند در صورت پناهندگی برای پیوستن خانواده خود و ورود آن‌ها به کشور فرانسه درخواست دهند. به منظور دریافت ویزای همراه پناهندگی فرانسه، باید شرایط و پیش‌نیازهای زیر را داشته باشید:

 • همسر و یا شریک زندگی شما باید با شما پیوند مدنی داشته باشد.
 • همسر شما باید حداقل 18 سال داشته و ازدواج و یا پیوند مدنی شما پیش از درخواست پناهندگی باشد
 • فرزندان شما باید حداکثر 19 سال داشته باشند و ازدواج نکرده باشند
 • والدین شما اگر هنوز صغیر هستید و ازدواج نکرده‌اید، می‌توانند ویزا همراه دریافت کنند

افرادی که درخواست پناهندگی آنها تأیید شده می توانند برای خانواده خود درخواست ویزای همراه بدهند

پاسپورت برای پناهندگی در کشور فرانسه

بر اساس حقوق پناهندگی در فرانسه اگر شما 5 سال مستمر در فرانسه زندگی کنید، می‌توانید اقامت خود را به تابعیت فرانسه تبدیل کنید. سپس شما می‌توانید با تأیید تابعیت خود، برای دریافت پاسپورت اقدام کرده و از این طریق پاسپورت فرانسه را دریافت کنید.

روش‌های جایگزین پناهندگی چیست؟

به دلیل مشکلات و چالش‌هایی که پیش روی افراد برای مهاجرت به فرانسه و دریافت پناهندگی این کشور وجود دارد، به همین دلیل پیشنهاد ما این است که به سراغ روش‌های جایگزین بروید و از طریق به کشور فرانسه مهاجرت کنید. اگر بخواهیم شما را با بهترین روش‌های جایگزین پناهندگی آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مهاجرت از طریق تحصیل در فرانسه
 • مهاجرت از طریق کار
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت از طریق ازدواج

وضعیت پناه جویان در فرانسه

در راستای بررسی شرایط و وضعیت پناه جویان در کشور فرانسه باید گفت که این کشور بیش از 300 هزار پناهجو دارد و به دلیل قانونی بودن درخواست پناهندگی و شرایط مناسب کشور فرانسه، بسیاری از افراد که شرایط و پیش‌نیازهای پناهندگی را بر اساس کنوانسیون ژنو دارند، کشور فرانسه را به‌عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند.

ارائه حقوق پناهندگی در فرانسه، دسترسی به سیستم آموزشی و پزشکی حتی برای پناهندگان، ارائه اجازه کار به پناه جویان و… از مهم‌ترین دلایلی است که باعث شده تا وضعیت پناه جویان در کشور فرانسه مساعد باشد.

اسناد مدارک موردنیاز پناهندگی در فرانسه

در صورتی که قصد دارید تا درخواست پناهندگی خود را ثبت کنید، نیاز است تا مدارک و اسناد زیر را به همراه داشته باشید:

 • اطلاعات اولیه به منظور اثبات وضعیت مدنی
 • مدارک تأییدکننده ورود به خاک فرانسه
 • سابقه مسیر طی شده از کشور مبدأ

با ارائه این مدارک، افراد می‌توانند درخواست پناهندگی خود را ثبت و از این طریق به این کشور مهاجرت کنند.

آمار و ارقام پناهندگان در فرانسه

از آن جایی که فرانسه جز امضاکنندگان کنوانسیون ژنو است، افرادی که شرایط پناهندگی دارند و درخواست خود را برای ورود به این کشور ثبت کنند، باید از سوی دولت فرانسه درخواستشان مورد تأیید قرار گیرد.

در حال حاضر نزدیک به 300 هزار کارت اقامت و پناهندگی از سوی دولت فرانسه برای پناه جویان صادر شده است. همچنین فرانسه در چند سال گذشته، بعد از کشورهای آلمان و اسپانیا به‌عنوان سومین مقصد محبوب پناه جویان در اروپا شناخته شده است و نزدیک به 20 درصد از متقاضیان درخواست پناهندگی خود به فرانسه را داده‌اند.

جمع‌بندی

در این مطلب از سایت رویال مهاجرت تلاش کردیم تا در مورد پناهندگی در فرانسه صحبت کرده و اطلاعات کاملی را در این زمینه به شما ارائه کردیم. البته همان‌طوری که می‌دانید، به دلیل چالش‌ها و مشکلاتی که پناهندگی دارد، مؤسسه رویال مهاجرت خدماتی را در این زمینه به متقاضیان ارائه نمی‌دهد.

سؤالات متداول

 1. افراد مشمول پناهندگی در فرانسه چه کسانی هستند؟

در صورتی که در کشور خود به واسطه عقاید سیاسی، مذهبی، اجتماعی و… امنیت جانی ندارید، می‌توانید درخواست پناهندگی بدهید.

 1. آیا امکان دریافت تابعیت فرانسه از طریق پناهندگی وجود دارد یا خیر؟

در صورتی که به‌صورت مستمر چند سال در کشور فرانسه زندگی کنید، می‌توانید برای دریافت تابعیت فرانسه درخواست دهید و حتی پاسپورت این کشور را دریافت کنید.

 1. آیا پناهندگی به فرانسه روش خوبی برای مهاجرت است؟

به دلایل مختلفی نظیر دلیل امکان برگشت به کشور مبدأ پس از پناهندگی، خطرات موجود در مسیر، مشکلات و چالش‌های زندگی در کمپ پناه جویان، تضمینی نبودن قبولی درخواست شما برای پناهندگی و… به‌هیچ‌عنوان روش پناهندگی برای مهاجرت توصیه نمی‌شود.

 1. آیا کشور فرانسه عضو کنوانسیون ژنو است؟

بله فرانسه جزو کشورهایی است که کنوانسیون ژنو را پذیرفته و جز کشورهایی است که این کنوانسیون را امضا کرده است.

 1. مجموعه رویال مهاجرت چه خدماتی را برای پناهندگی ارائه می‌دهد؟

مؤسسه رویال مهاجرت هیچ خدماتی را برای افرادی که قصد پناهندگی دارند ارائه نمی‌دهد.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت