ثبت شرکت در اسپانیا
تیم نویسندگان رویال مهاجرت دسامبر 1, 2023

ثبت شرکت در اسپانیا

اسپانیا کشور ایده­آلی برای خارجی­های سراسر جهان جهت راه اندازی شرکت خود می­باشد. زیرساخت‌های ایده‌آل، استعدادهای جهانی و اکوسیستم کارآفرینی شهرهایی مانند بارسلونا یا مادرید، اسپانیا را تبدیل به یکی بهترین گزینه­های تجارت می­نماید. با این حال، اطلاعات جامع و به روز مراحل اقدام موفقیت آمیز جهت تاسیس شرکت در اسپانیا به طور شفاف بسیار کم است. به همین دلیل ما این راهنمای کامل را جهت پاسخ به سوالات شما نگارش کردیم.
درخواست فوری مشاوره

  درخواست فوری مشاوره

   شرایط ثبت شرکت در اسپانیا

   همه افراد مجاز به راه اندازی کسب و کار در کشور اسپانیا هستند. تنها شرایط ثبت شرکت در اسپانیا این است که شما مقیم قانونی این کشور باشید، اما با توجه به کشور مبدأ هر فردی، این روند می­تواند پیچیده­تر شود. پس از مهاجرت به اسپانیا و اقامت در این کشور، باید مراحل قانونی ثبت شرکت را طی نمایید که در ادامه توضیح خواهیم داد. همچنین امکان اخذ اقامت اسپانیا از طریق ثبت شرکت نیز وجود دارد.

   انواع شرکت قابل ثبت در اسپانیا

   قبل از شروع فرآیند تشکیل یک شرکت، باید ساختار قانونی آن را تعیین کنیم. ساختارهای شرکت متفاوتی برای سرمایه گذاری در اسپانیا وجود دارد که توسط قانون تجارت تعریف شده است. هر یک از آن­ها ویژگی­های خود را دارند و اطلاع از اهداف آن­ها مهم است. به طور خلاصه، موارد اصلی ساختارهای مختلف کسب و کار در اسپانیا به شرح زیر است:

   شرکت با مسئولیت محدود (SL) در اسپانیا

   این نوع محبوب­ترین ساختار شرکت در اسپانیا به دلیل انعطاف­پذیری و سهولت در فرآیند ثبت­نام است و به 3000 یورو برای حداقل سرمایه­گذاری نیاز است. اگر پیش‌بینی می‌کنید که درآمد شرکت شما بیش از 60000 یورو در سال خواهد بود، یک شرکت با مسئولیت محدود مناسب شما است. یکی از مزایای اصلی این است که مسئولیت شما محدود به میزان سرمایه­گذاری انجام شده است و شما مالیات بر درآمد نخواهید پرداخت، بلکه فقط مالیات شرکتی که برابر با 25 درصد سود شما است شامل می­شود. ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده (“IVA”) نیز الزامی است. با این وجود، معافیت­های متعددی وجود دارد که می­توانید از آن­ها بهره­مند شوید و مبلغ مالیات را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

   شرکت انفرادی در اسپانیا

   شرکت انفرادی بهترین گزینه برای شرکت­های کوچک است، زیرا روند قانونی ایجاد آن بسیار ساده است. یکی از مزیت­های اصلی آن این است که به هیچ نوع سرمایه­گذاری اولیه نیاز ندارد. با این وجود، شرکت انفرادی (“empresa individual”)، یک نقطه ضعف مهم دارد: هیچ تمایزی بین دارایی­های شرکت و دارایی­های شخصی شما وجود ندارد و شما در قبال هرگونه بدهی احتمالی شرکت مسئول هستید. این ساختار بیشتر برای فریلنسرها که نیازی به شرکت فیزیکی برای انجام کار ندارند مناسب است. از نظر مالیات، برای شرکت انفرادی مالیات بر درآمد (IRPF) شامل می­شود. بنابراین در صورتی که انتظار کسب درآمد بالاتر از 50000 یورو در سال را دارید، بهتر است سراغ شرکت با مسئولیت محدود بروید.

   شرکت سهامی در اسپانیا

   یک شرکت سهامی یا “sociedad anónima” ساختار قانونی است که برای شرکت­های بزرگی که با سهام معامله می­کنند ایجاد شده است. این نوع شرکت ساختار و قوانین سختگیرانه­ای داشته و حداقل 60000 یورو برای تاسیس آن نیاز است. مزیت اصلی شرکت سهامی این است که شما می­توانید از منابع خارجی تامین مالی داشته باشید، زیرا سهام شرکت را می­توان در بازار سهام خریداری کرد.

   شعبه در اسپانیا

   اگر در کشور خود دارای شرکت هستید و قصد گسترش آن را در اسپانیا دارید، افتتاح شعبه گزینه مناسب است. شعبه این امکان را می­دهد تا در حالی که از قدرت برند و امکانات خود استفاده می­کنید، به بازار جدیدی گسترش پیدا کنید. شعبه­های واقع در اسپانیا ملزم به پرداخت مقادیر مشخصی از مالیات شرکت هستند. علاوه بر این، آن­ها همچنین باید بر اساس مرجعی که تصویب شده است، پرداخت مالیات بر ارزش افزوده سه ماهه را انجام دهند.انواع شرکت در اسپانیا: شرکت با مسئولیت محدود، شرکت سهامی، شرکت انفرادی، شعبه

   مراحل ثبت شرکت در اسپانیا

   • دریافت شماره شناسایی مالیاتی برای یک فرد خارجی (NIE). این یک کد منحصر به فرد است که فرد خارجی را برای اهداف مالیاتی و قانونی شناسایی می­کند. NIE را می­توان از کنسولگری اسپانیا در کشور مبدا یا از ایستگاه پلیس در اسپانیا دریافت کرد. NIE برای افتتاح حساب بانکی، امضای قراردادها و ثبت شرکت لازم است.
   • انتخاب نام شرکت و ثبت آن در مرکز ثبت تجاری (Registro Mercantil Central یا RMC). نام باید منحصر به فرد بوده و با علائم تجاری در تضاد نباشد. RMC یک گواهی منفی از نام شرکت صادر می­کند که در دسترس بودن نام را تأیید می­کند و به مدت شش ماه اعتبار دارد.
   • ایجاد یک حساب بانکی برای تجارت و واریز حداقل سرمایه سهام. بانک گواهی سپرده صادر می­کند که وجود و میزان سرمایه را ثابت کند. سرمایه باید قبل از ثبت شرکت به طور کامل واریز شود.
   • تهیه پیش­نویس اساسنامه که قوانین و مقررات شرکت را مشخص می­کند و امضای سند عمومی در دفتر اسناد رسمی. سند باید شامل نام شرکت، آدرس، هدف، سرمایه سهام، سهامداران، مدیران و سایر اطلاعات مرتبط باشد. هزینه این مرحله متوسط بین 100 تا 350 یورو است.
   • اخذ شماره شناسایی مالیاتی شرکت (CIF) از اداره مالیات (Agencia Tributaria) و ارائه به اداره ثبت تجاری. CIF یک کد منحصر به فرد است که شرکت را برای اهداف مالیاتی شناسایی می­کند. CIF را می­توان به صورت آنلاین یا حضوری دریافت کرد و یک ماه اعتبار دارد.
   • ثبت شرکت در سامانه تامین اجتماعی (Seguridad Social) و ثبت­نام کارکنان و مدیران. شرکت مسئول پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی برای کارگران خود و ارائه مزایای مراقبت­های درمانی و بازنشستگی به آن­ها می­باشد. شرکت باید ظرف 30 روز از شروع فعالیت ثبت­نام کرده و هرگونه تغییر در نیروی کار یا حقوق و دستمزد را اطلاع دهد.
   • اخذ هرگونه گواهی یا مجوز لازم مثل مجوزهای مقررات محیطی، بهداشتی، ایمنی و آتش‌نشانی از مراجع محلی با توجه به نوع فعالیت تجاری.
   • شروع به فعالیت کسب و کار و رعایت تعهدات مالیاتی و حسابداری است. شرکت باید اظهارنامه مالیاتی دوره­ای را تنظیم، دفاتر و سوابق دقیق را نگهداری و صورتحساب­ها را صادر کند.

   ثبت شرکت در اسپانیا چه مدارکی لازم دارد؟

   مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در اسپانیا بسته به نوع شرکت و شرایط خاص هر مورد متفاوت است. با این حال، برخی از اسناد رایج که معمولا مورد نیاز است عبارتند از:
   • سند تأسیس حاوی اطلاعاتی مانند نام شرکت، آدرس، هدف، سرمایه سهام، سهامداران، مدیران و سایر اطلاعات مربوطه.
   • گواهی تایید نام شرکت از مرکز ثبت تجاری.
   • آیین نامه شرکت.
   • توافق نامه و اساسنامه شرکت، منطبق بر سند تاسیس و آیین نامه شرکت.
   • قبوض آب و برق 3 ماه اخیر.
   • مدارک مربوط به سهامداران و هیئت مدیره شرکت.
   • ساختار سازمانی شرکت.

   هزینه ثبت شرکت در اسپانیا

   هزینه ثبت شرکت در اسپانیا به نوع شرکت و مدارک و هزینه­های جانبی بستگی دارد. طبق آخرین اطلاعات موجود، هزینه ثبت شرکت در اسپانیا به شرح جدول زیر است:
   نوع شرکتهزینه­ی ثبت (یورو)کل هزینه­های سال اول (یورو)
   شرکت با مسئولیت محدود751914789
   شعبه851915889
   نمایندگی851913239
   شرکت سهامی851915989
    

   ثبت شرکت اسپانیا چقدر طول میکشد؟

   مدت زمان ثبت شرکت در اسپانیا به عوامل مختلفی از جمله نوع شرکت، حضور سرمایه گذاران و پیچیدگی مدارک بستگی دارد. میانگین زمان برای راه اندازی یک شرکت با مسئولیت محدود (SL) در اسپانیا بین پنج تا ده روز کاری است. با این حال، این ممکن است نسبت به در دسترس بودن دفتر اسناد رسمی، اداره مالیات و اداره تامین اجتماعی متفاوت باشد. اخذ شماره شناسایی مالیاتی (NIE یا NIF) برای خود و سایر سهامداران یا مدیران نیز ممکن است از یک روز تا چند هفته طول بکشد. بنابراین، توصیه می­شود از قبل برنامه ریزی کرده و برای تسریع روند و جلوگیری از هرگونه تاخیر یا خطا از یک وکیل مهاجرت به اسپانیا در موسسه رویال مهاجرت کمک بگیرید.هزینه ثبت شرکت در اسپانیا بسته به نوع آن بین 7500 تا 8500 یورو می­باشد

   مالیات شرکت ها در اسپانیا

   نرخ مالیات برای شرکت ها در اسپانیا به نوع و اندازه شرکت و همچنین منبع و میزان درآمد بستگی دارد. نرخ کلی مالیات شرکت­ها در اسپانیا 25% و نرخ مالیات بر ارزش افزوده در صورت شامل شدن 11% است. با این حال، بسته به عوامل زیر، نرخ­های مالیات دیگری نیز ممکن است اعمال شود:شرکت­های تازه تاسیس: شرکت­های تازه تاسیس برای اولین دوره مالیاتی که در آن سود کسب می­کنند و هم برای دوره مالیاتی بعدی با نرخ 15 درصد مشمول مالیات می­شوند. این نرخ مالیاتی برای شرکت‌های مبادله کننده سهام اختصاصی (یعنی شرکت‌هایی که فعالیت تجاری انجام نمی‌دهند) یا شرکت‌های تازه ایجاد شده که بخشی از یک گروه ملی یا بین‌المللی هستند، اعمال نمی‌شود.شرکت­های استارتاپ: شرکت­هایی که طبق قانون واجد شرایط به عنوان شرکت­های نوپا هستند، می­توانند در اولین دوره مالیاتی که در آن شرکت درآمد مشمول مالیات مثبت کسب می­کند و در سه دوره بعد، مشروط به حفظ شرایط واجد شرایط بودن به عنوان یک استارت آپ، نرخ مالیاتی 15% را اعمال کنند. برای این منظور، یک شرکت در صورتی که دارای معیارهای خاصی مانند تازه تاسیس بودن، عدم توزیع سود سهام، داشتن دفتر ثبت شده در اسپانیا، توسعه یک پروژه کارآفرینی نوآورانه و … باشد، یک شرکت نوپا محسوب می­شود.شرکت­های کوچک: از اول ژانویه 2023، شرکت­هایی با گردش مالی کمتر از 1 میلیون یورو مشمول کاهش نرخ مالیات شرکتی 23 درصدی خواهند بود.شرکت‌های هلدینگ: شرکت‌های هلدینگ که واجد شرایط خاصی از جمله داشتن حداقل مشارکت 5 درصدی در شرکت فرعی، داشتن مشارکت حداقل به مدت یک سال و دریافت سود سهام از یک شرکت تابعه خارجی که مشمول نظام مالیاتی مشابه است، می‌توانند از معافیت 100 درصدی سود سهام و عایدی سرمایه حاصل از مشارکت بهره­مند شوند.شرکت­های غیر مقیم: شرکت­های غیر مقیمی که دارای مقر دائم در اسپانیا هستند مشمول نرخ مالیاتی 25 درصدی بر درآمدی هستند که ممکن است به مقر دائم تخصیص یابد. شرکت­های غیر مقیمی که مقر دائمی در اسپانیا ندارند اما از منابعی در اسپانیا درآمد کسب می­کنند مشمول مالیات بر درآمد غیر مقیم (NRIT) می­شوند که بسته به نوع درآمد و وجود معاهده مالیاتی متفاوت است.

   اخذ ویزای اسپانیا برای ثبت شرکت

   شهروندان غیر اتحادیه اروپا برای شروع تجارت خود در اسپانیا باید ویزای کاری دریافت کنید. دو مدل اقامت کاری متفاوت وجود دارد که به شما امکان می­دهد این فرآیند را انجام دهید: ویزای کارآفرین و ویزای کار به عنوان یک فرد خود اشتغال. این دو مجوز هستند که به شما نوع خاصی از اقامت را می­دهند که اجازه می­دهد یک شرکت راه اندازی کنید. همچنین پس از اقامت به مدت معین می­توانید برای اخذ تابعیت اسپانیا اقدام نمایید.
   1. ویزای کارآفرینی: اگر ایده کسب‌وکاری که می‌خواهید توسعه دهید نوآورانه است و فناوری در هسته عملیات آن قرار دارد، باید برای ویزای کارآفرینی درخواست دهید. روند درخواست این ویزا بسیار سریع­تر است و شما می­توانید پس از 20-30 روز نتیجه را دریافت کنید. از آنجا که یک طرح تجاری واقعاً دقیق الزامی است، باید ثابت کنید که مهارت‌ها و روش‌های مالی کافی برای اطمینان از رشد شرکت دارید.
   2. ویزای کار خوداشتغالی: در مواردی که پروژه به اندازه کافی نوآورانه نیست و از قبل وجود داشته است، اجازه اقامتی که به شما امکان می­دهد کارهای مربوطه را در اسپانیا انجام دهید، ویزای کار خود اشتغال (یک مجوز کار معمولی) است.

   مزایا و معایب ثبت شرکت در کشور اسپانیا

   مزایا ثبت شرکت در کشور اسپانیا عبارتند از:
   • اقتصاد قوی و در حال رشد.
   • مشوق­های دولتی مانند تسهیلات خرید ملک در اسپانیا جهت تاسیس شرکت.
   • زیرساخت توسعه یافته.
   • دریافت ویزای شینگن
   • بازار بزرگ و متنوع.
   • اخذ تابعیت اسپانیا.
   همچنین برخی معایب برای ثبت شرکت در این کشور وجود دارد که می­توان به موارد زیر اشاره نمود:
   • بروکراسی اداری فرسایشی.
   • شکاف طبقاتی جامعه.
   • نرخ بیکاری نسبتا بالا.

   برترین کشور ها برای سرمایه گذاری

   سرمایه گذاری در آلمان سرمایه گذاری در کانادا سرمایه گذاری در ترکیه سرمایه گذاری در فرانسه سرمایه گذاری در اسپانیا سرمایه گذاری در سوئد سرمایه گذاری در انگلیس سرمایه گذاری در دانمارک سرمایه گذاری در اتریش سرمایه گذاری در هلند سرمایه گذاری در ایتالیا سرمایه گذاری در آمریکا سرمایه گذاری در مجارستان 

   سخن پایانی

   تاسیس شرکت در اسپانیا می­تواند یک گزینه جذاب برای صاحبان تجارت باشد. در این مقاله انواع شرکت­ها، هزینه و زمان ثبت و مراحل ثبت شرکت در اسپانیا را بررسی نمودیم. موسسه مهاجرتی رویال با سابقه طولانی در زمینه مهاجرت کاری به اسپانیا با بهره­مندی از مشاوران و وکلای مجرب، از بهترین موسسات جهت وکالت شما برای ثبت شرکت در اسپانیا می­باشد.

   سؤالات متداول

   حداقل سرمایه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود در اسپانیا چقدر است؟

   3000 یورو.

   هزینه ثبت شرکت در اسپانیا چقدر است؟

   بسته به نوع شرکت 7500 یا 8500 یورو.

   مالیات شرکت¬ها در اسپانیا چقدر است؟

   بسته به شرایط تفاوت است اما مالیات ثابت 25% است.

   مقالات مرتبط

   تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا

   تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا

   دندانپزشکی یکی از مشاغل موردنیاز و محبوب در تمام جهان است. تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا به‌دلیل فرصت‌های شغلی و حقوق بالا یکی از رشته‌های موردعلاقه …

   خرید ملک در اسپانیا

   خرید ملک در اسپانیا

   اسپانیا یک مقصد محبوب برای سرمایه گذاران املاک است. این کشور دارای آب و هوای گرم، فرهنگ غنی و مناظر خیره کننده است. قیمت املاک …

   ثبت شرکت در اسپانیا

   ثبت شرکت در اسپانیا

   اسپانیا کشور ایده­آلی برای خارجی­های سراسر جهان جهت راه اندازی شرکت خود می­باشد. زیرساخت‌های ایده‌آل، استعدادهای جهانی و اکوسیستم کارآفرینی شهرهایی مانند بارسلونا یا مادرید، …

   مزایا و معایب زندگی در اسپانیا

   مزایا و معایب زندگی در اسپانیا

   اسپانیا یک گزینه عالی برای مهاجرت است، زیرا از نظر حقوقی، اخذ اجازه اقامت برای زندگی و کار در این کشور کاملاً قابل دسترس است. …

   سرمایه گذاری در اسپانیا

   سرمایه گذاری در اسپانیا

   اسپانیا در جنوب غربی اروپا به عنوان یکی از محبوب ترین مقاصد مهاجرت سرمایه گذاری در جهان شناخته می شود. اسپانیا کشور پرجنب و جوشی …

   زندگی در اسپانیا

   زندگی در اسپانیا

   اسپانیا کشوری در جنوب غربی اروپا است که به دلیل آب و هوای مدیترانه ای، فرهنگ غنی و تاریخ طولانی خود شناخته شده است. این …

   تحصیل پزشکی در اسپانیا

   تحصیل پزشکی در اسپانیا

   اسپانیا مقصد خوبی برای دانشجویانی است که برای تحصیل پزشکی با هزینه مناسب می‌خواهند به خارج از کشور بروند. برای گرفتن مشاوره در خصوص تحصیل …

   مهاجرت کاری به اسپانیا

   ویزای کار اسپانیا

   اسپانیا با فرصت‌های شغلی غنی، فضای آزاد، مساعد و استانداردهای بالای زندگی، هر ساله به‌عنوان مقصد شمار زیادی از متقاضیان مهاجرت کاری به اسپانیا را …

   وکیل مهاجرت به اسپانیا

   یکی از موارد مهم در اخذ ویزای اسپانیا انتخاب مشاور و وکیل مهاجرت به اسپانیا است که نقش مهمی در دریافت اقامت اسپانیا ایفا می‌کند. …

   مهاجرت کاری به اسپانیا

   مهاجرت کاری به اسپانیا

   مهاجرت همواره به‌عنوان یکی از راه‌های افزایش فرصت‌های شغلی و بهبود شرایط زندگی انتخاب می‌شود. اسپانیا یکی از مقاصد محبوب برای مهاجرت کاری است. با …

   دانشگاه های اسپانیا

   دانشگاه های اسپانیا

   تا یکی دو دهه قبل اگر از دانشجویانی که قصد مهاجرت داشتند مقصدشان را سوال می¬کردید، احتمالا اکثر آن¬ها پاسخشان آمریکا، کانادا و تعداد اندکی …

   بورسیه تحصیلی اسپانیا

   بورسیه تحصیلی اسپانیا

   اسپانیا یکی از کشورهای اروپایی است که دارای سیستم آموزشی با کیفیت و هزینه‌های نسبتاً پایین است. این کشور همچنین دارای بورسیه‌های تحصیلی متعددی برای …

   مشاغل مورد نیاز اسپانیا

   مشاغل مورد نیاز اسپانیا

   اسپانیا به‌عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا فرصت‌های شغلی مختلفی را ارائه می‌دهد. مشاغل مورد نیاز اسپانیا بیشتر در بخش‌های ساخت‌وساز، گردشگری، فناوری اطلاعات و …

   نظر خود را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   مشاوره رایگان مهاجرت