رویال مهاجرت جولای 23, 2023

اخذ شهروندی و تابعیت انگلستان

اخذ تابعیت و شهروندی انگلستان یکی از پرطرفدارترین هدف‌های مهاجرتی در بین متقاضیان است. انگلستان کشوری بسیار پیشرفته و مرفه است که شهروندان آن از امکانات بسیار خوب آموزشی، بهداشتی و اجتماعی برخوردار هستند. به همین دلیل افراد بسیاری از سراسر دنیا مشتاق دریافت تابعیت انگلیس هستند. اخذ تابعیت انگلستان از راه‌های مختلفی مانند تحصیلی، کاری و سرمایه‌گذاری امکان‌پذیر است که هر مسیر شرایط خاص خود را دارد. در این مقاله شرایط اخذ تابعیت انگلستان را به طور کامل توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

اگر شما هم قصد مهاجرت، اقامت تحصیلی، کاری یا سرمایه گذاری در کوتاه ترین زمان را دارید، کافیست با شماره 90003515 تماس گرفته تا وکلای مهاجرتی رویال شما را راهنمایی نمایند

شرایط اخذ تابعیت انگلستان

افراد زیادی متقاضی شهروندی و اخذ تابعیت انگلیس هستند. اگرچه انگلستان طی سال‌های اخیر درهای خود را به روی مهاجران باز کرده و قوانینی در راستای حمایت از ورود مهاجران تصویب کرده است، اما با این وجود برای دریافت تابعیت کشور انگلیس باید دارای شرایطی باشید تا افسر اداره مهاجرت و سازمان‌های مربوطه را قانع کنید که حق شهروندی بریتانیا را به شما اهدا کنند. شرایط عمومی تابعیت انگلستان عبارتند از:

شرایط اخذ تابعیت و شهروندی انگلستان

سن بالای 18 سال

ارائه گواهی تمکن مالی

ارائه گواهی عدم سوء پیشینه

زندگی به مدت 5 تا 6 سال در یکی از شهرهای انگلیس

رعایت قوانین کشور انگلستان

مهارت در زبان انگلیسی و پذیرش در امتحان شهروندی انگلستان

در طول 5 سال زندگی در انگلیس نباید بیش از 450 روز خارج از انگلیس زندگی کرده باشید.

در طول 12 ماه گذشته نباید بیشتر از 90 روز بیرون از انگلستان زندگی کرده باشید.

متقاضیان می‌توانند از طریق 3 روش برای دریافت اقامت دائم انگلستان اقدام کنند:

 • از طریق تقاضانامه شخصی
 • از طریق یک مأمور
 • از طریق سرویس بررسی ملیت (NCS)

آلمان یکی از مناسب ترین کشور ها به منظور تحصیل است که هر ساله متقاضیان و دانشجویان زیادی را برای تحصیل، از تمام کشور ها پذیرش می کند. این کشور بسیار پیشرفته و مدرن بوده…
کشور آلمان به دلیل کیفیت و سطح بسیار بالای آموزش و فرصت‌های شغلی زیاد خود، به یک مقصد جذاب برای تحصیل تبدیل‌شده است. از دیگر دلایل علاقه زیاد دانشجویان بین‌المللی…
سرمایه گذاری یکی از روش های مهاجرت به برخی کشور ها نظیر آلمان، محسوب می شود که مورد توجه بسیاری از افراد در سراسر جهان قرار گرفته است. کشور آلمان از شرایط اقتصادی مناسبی برخوردار است….
آلمان یکی از کشور های مناسب برای مهاجرت می باشد که دارای شرایط مناسبی برای تحصیل و زندگی است. امروزه متقاضیان زیادی قصد مهاجرت به این کشور را دارند؛ اما از شرایط و قوانین این کشور آگاهی لازم را دارا نیستند. وکیل مهاجرت به آلمان با توجه به تسلط به قوانین و مقررات کشور های مبدا و مقصد، آگاهی کامل …
آلمان به عنوان مهم ترین قطب صنعتی در قاره اروپا و جهان شناخته می شود و کشوری وسیع در قلب اروپا می باشد. این کشور به دلیل برخورداری از اقتصاد پویا و قوی، فرصت های شغلی مناسب، تحصیل رایگان و امکانات رفاهی بالا به یکی از محبوب ترین مقاصد مهاجرتی تبدیل شده است.

درخواست تقاضانامه شخصی برای تابعیت انگلیس

یکی از روش‌های اقدام برای تابعیت کشور انگلستان استفاده از تقاضانامه شخصی است. در این روش شما فرمی را تکمیل و برای سرویس بررسی تابعیت ارسال می‌کنید. وکیل مهاجرت به انگلستان هم می‌توانند در آماده‌سازی مدارک لازم و تکمیل فرم مربوطه به شما کمک کنند ولی باید در مورد اعتبار و صلاحیت وکیل مورد نظرتان تحقیق کنید و مطمئن شوید که وکیل یا نماینده در دفتر خدمات کمیسری مهاجرت (OISC) ثبت نام کرده باشد.

مدارک لازم برای اخذ تابعیت به همراه اطلاعات بیومتریک و انگشت‌نگاری شما باید به طور کامل آماده و همراه فرم درخواست تابعیت ارسال شود. همچنین هزینه ثبت نام و گواهی تمکن مالی برای زندگی در انگلستان هم باید کاملا پرداخت شده و رسید آن همراه سایر مدارک ارائه شود. شما عزیزان می‌توانید در صورت نیاز برای تکمیل فرم تقاضانامه شخصی تابعیت انگلستان از کمک و راهنمایی وکلای موسسه رویال مهاجرت بهره‌مند شوید.

قوانین تابعیت و شهروندی دوگانه انگلیس

انگلستان از جمله کشورهایی است که داشتن تابعیت دوگانه در آن مجاز است. به این معنا که شما می‌توانید علاوه بر دریافت تابعیت انگلستان تابعیت کشور قبلی خود را هم حفظ کنید و شهروند کشور اول خود یا سایر کشورها باقی بمانید و نیاز نیست تا تابعیت قبلی خود را رها کنید. البته لازم به ذکر است که افرادی که دارای تابعیت دوگانه هستند، نمی‌توانند از کمک دیپلماتیک انگلستان در کشور دوم خود استفاده کنند. به عنوان مثال اگر شما تابعیت ایران و انگلستان را داشته باشید، زمانی که در ایران هستید در صورت بروز مشکل نمی‌توانید از بریتانیا کمک دیپلماتیک دریافت کنید.

اعتبار و رتبه پاسپورت انگلستان

یکی از سوالات پرتکرار متقاضیان این است که پاسپورت انگلستان چه مدت اعتبار دارد؟ پاسپورت انگلستان برای افرادی که بالای 18 سال سن دارند تا 10 سال اعتبار دارد. پاسپورت انگلستان برای کودکان و افراد زیر 18 سال که همراه خانواده خود اقامت انگلستان را دریافت کرده‌اند، به مدت 5 سال صادر می‌شود و پس از این مدت فرد باید پاسپورت خود را تمدید کند.

پاسپورت انگلستان سومین پاسپورت قدرتمند دنیا است و شما با داشتن آن می‌توانید به 189 کشور دنیا بدون نیاز به ویزا سفر کنید. بنابراین به دست آوردن گذرنامه انگلستان مزایا و اعتبار زیادی برای شما به همراه دارد. رتبه و اعتبار پاسپورت انگلیس در جدول زیر به طور خلاصه ارائه شده است:

اعتبار و رتبه پاسپورت انگلستان

اعتبار برای افراد بالای 18 سال

10 سال و قابل تمدید

اعتبار برای افراد زیر 18 سال

5 سال و قابل تمدید

رتبه

3 جهان

امکان سفر بدون نیاز به ویزا

به 189 کشور

فرآیند درخواست تابعیت انگلیس

بعد از 5 تا 6 سال زندگی در انگلستان این اجازه را خواهید داشت تا برای اخذ تابعیت و شهروندی این کشور اقدام کنید. برای این منظور باید مراحلی را طی کنید تا درخواست شما برای دریافت تابعیت ثبت و بررسی شود. این مراحل شامل موارد زیر هستند:

 • ابتدا باید فرم درخواست تابعیت کشور انگلیس را تکمیل و همراه سایر مدارک درخواستی برای سرویس بررسی تابعیت از طریق پست ارسال کنید.
 • پس از ارسال فرم و مدارک مربوطه سازمان UKVI مدارک ارسالی و شرایط شما را برای دریافت شهروندی کشور انگلستان مورد بررسی قرار می‌دهد. از جمله موارد مهمی که در فرآیند بررسی درخواست مد نظر قرار می‌گیرد، سابقه کیفری و عدم ارتکاب جرم در برابر قانون در انگلستان است.
 • پس از تایید مدارک دعوت‌نامه‌ای برای متقاضیان ارسال خواهد شد. این دعوت‌نامه مربوط به جلسه‌ای است که طی آن گواهی تابعیت کشور انگلیس به متقاضیان اهدا می‌شود.
 • پس از دریافت گواهی، متقاضیان می‌توانند برای دریافت پاسپورت انگلستان اقدام کنند. صدور پاسپورت معمولا 6 هفته به طول می‌انجامد و در این مدت UKVI مصاحبه‌های حضوری با متقاضیان ترتیب خواهد داد.

چگونه اقامت انگلیس را به تابعیت تبدیل کنیم؟

بسیاری از مهاجران و افراد خارجی که در انگلستان اقامت دارند، مایلند تا برای همیشه در این کشور زندگی کنند و پس از مدتی حق شهروندی بریتانیا را دریافت کنند. اگر اقامت موقت انگلستان را دارید، ابتدا باید اقامت موقت خود را به اقامت دائم تبدیل کنید و سپس برای دریافت پاسپورت انگلستان اقدام کنید. راه‌های مختلفی برای تبدیل اقامت انگلیس به تابعیت وجود دارد و روند اخذ تابعیت هم بر اساس هر روش متفاوت خواهد بود.

تابعیت انگلیس از طریق کار

برای دریافت ویزای کاری در انگلستان نیاز به دریافت یک دعوت‌نامه یا جاب آفر از یک کارفرمای انگلیسی دارید تا بتوانید با استفاده از آن ویزای کار و اقامت موقت دریافت کنید و وارد انگلستان شوید. پس از 5 سال زندگی و کسب درآمد در انگلستان در صورتی که به قرارداد کاری خود متعهد بوده و مالیات خود را به موقع پرداخت کرده باشید امکان درخواست تابعیت را خواهید داشت.

تابعیت انگلیس از طریق تحصیل

یکی از پرتقاضاترین روش مهاجرت به انگلیس، مهاجرت تحصیلی است. انگلستان در مورد صدور ویزای تحصیلی برای دانشجویان سخت‌گیری ندارد و با آغوش باز متقاضیان تحصیل در انگلیس را می‌پذیرد. دانشجویانی که موفق به تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان شوند، در صورتی که پس از تحصیل در یک شغل مرتبط با رشته تحصیلی خود مشغول به کار شوند، می‌توانند بعد از 5 سال زندگی و کار در انگلستان برای دریافت شهروندی انگلیس اقدام کنند.

شهروندی انگلستان از طریق سرمایه گذاری

سرمایه‌گذاری یکی دیگر از روش‌های دریافت اقامت انگلستان است. البته تمام روش‌های سرمایه‌گذاری در انگلستان منجر به دریافت تابعیت این کشور نمی‌شود. اما بعضی از روش‌های سرمایه‌گذاری تحت شرایط خاص امکان دریافت پاسپورت انگلستان را برای متقاضیان فراهم می‌کند. ازجمله:

سرمایه‌گذاری با 200 هزار پوند

در این روش از طریق قراردادن 200 هزار پوند سرمایه در انگلستان کارت اقامت موقت 3 ساله دریافت خواهید کرد که این اقامت در صورتی که فرد تخلفی در انگلستان مرتکب نشود و تمکن مالی لازم برای زندگی در انگلیس را ارائه کند، به مدت 2 سال دیگر هم قابل تمدید است. پس از 5 سال زندگی در کشور انگلیس متقاضی می‌تواند در آزمون شهروندی انگلستان شرکت کرده و پاسپورت خود را دریافت کند.

سرمایه‌گذاری با 50 هزار پوند

این روش مخصوص ثبت شرکت یا استارت آپ در انگلستان با ارائه ایده‌ای نوآورانه است. اگر ایده تجاری و بیزینس پلنی قوی و جدید ارائه کنید که تا به حال در انگلستان انجام نشده باشد، امکان دریافت اقامت انگلیس و سپس تابعیت این کشور را خواهید داشت.

سرمایه‌گذاری با 2 میلیون پوند

اقامت دریافت شده از این طریق هم 5 ساله و قابل تمدید است. بنابراین متقاضی می‌تواند بعد از 5 سال اقامت در انگلستان برای دریافت تابعیت اقدام کند.

شهروندی انگلستان از طریق تولد

تابعیت کشورها به دو روش خاک و خون به افراد تعلق می‌گیرد. انگلستان از روش خون پیروی می‌کند. به این معنی که تنها به فرزندانی که پدر یا مادر آنها دارای تابعیت کشور انگلیس باشند، حق شهروندی و پاسپورت انگلیس داده می‌شود و مهم نیست فرزند کجا متولد شود. اما اگر فرزند شما صرفا در خاک انگلستان متولد شود و هیچ کدام از والدین تابعیت بریتانیا را نداشته باشند، امکان دریافت تابعیت برای فرزند هم وجود نخواهد داشت. در این بین کشورهایی مانند کانادا یا آمریکا از قانون خاک پیروی می‌کنند و تحت شرایطی به فرزندان متولد شده در کشورشان تابعیت می‌دهند.

اخذ تابعیت انگلستان از طریق ازدواج

ازدواج با فردی که تبعه انگلستان است باعث دریافت تابعیت و پاسپورت انگلیس می‌شود. البته دولت انگلیس برای جلوگیری از سوء استفاده از این قانون، شروطی را تعیین کرده است. بنابراین اگر افراد به دنبال ازدواج صوری و تقلب باشند، دولت انگلستان متوجه موضوع خواهد شد و عواقب بدی از جمله اخراج از کشور را به همراه خواهد داشت. شرایط اخذ تابعیت بریتانیا از طریق ازدواج عبارت است از:

 • داشتن سن بالای 18 سال
 • نداشتن سوء پیشینه
 • تسلط به زبان انگلیسی
 • نداشتن مشکلات اخلاقی و شخصیتی
 • سپری شدن 3 تا 4 سال از ازدواج

دقت کنید در مدت 3 سال زندگی در انگلیس فقط اجازه دارید 270 روز از خارج از انگلستان زندگی کنید. همچنین در طول یک سال منتهی به دریافت تابعیت فقط می‌توانید 90 روز از انگلستان خارج شوید و بیش از این تعداد روز، برای دریافت پاسپورت به مشکل برخواهید خورد.

تابعیت انگلستان از طریق پناهندگی

پناهندگی به هیچ وجه روش مورد تأییدی نیست و توصیه می‌کنیم از این روش برای دریافت تابعیت کشور انگلستان استفاده نکنید، چرا که رفتار خوبی با شما نخواهد شد و عزت نفس و غرور شما خدشه‌دار می‌شود. این روش بسیار پرریسک و خطرناک است و تنها در شرایطی که در کشور مبدا دچار خطر جانی یا مورد اذیت و آزار قرار گرفته باشید به عنوان راه آخر مورد قبول است. موسسه رویال مهاجرت در خصوص پناهندگی خدماتی نداشته و پیشنهاد ما اقدام از طریق روش‌های قانونی است.

فرق اقامت دائم با تابعیت انگلستان چیست؟

داشتن اقامت دائم انگلستان به این معنی است که شما می‌توانید به طور همیشگی در انگلستان زندگی کنید و از تمام امکانات این کشور از جمله خدمات بهداشتی و درمانی، آموزش در مدارس و دانشگاه‌ها و خدمات رفاهی مانند یک شهروند انگلیسی بهره‌مند خواهید شد. اما اقامت دائم به تابعیت شما اشاره‌ای ندارد و شما پاسپورت انگلیس را دریافت نخواهید کرد. بنابراین از امتیازاتی مانند حق رأی و سفر به کشورهای دیگر با پاسپورت انگلستان و بدون نیاز به ویزا برخوردار نیستید. همچنین دسترسی به بعضی از موقعیت‌های شغلی برای افرادی که فقط اقامت انگلستان را دارند ولی تبعه انگلیس نیستند امکان‌پذیر نیست.

خدمات موسسه رویال برای اخذ پاسپورت انگلیس

ما در موسسه رویال مهاجرت از دانش بهترین متخصصین مهاجرتی و وکلای حقوقی بهره برده‌ایم تا بتوانیم خدماتی ارزنده به شما عزیزان در زمینه دریافت اقامت انگلستان و اخذ پاسپورت این کشور ارائه دهیم. پروسه دریافت اقامت انگلستان مسیری پر پیچ و خم است که با راهنمایی و کمک مشاوران مهاجرتی به راحتی طی خواهد شد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم در این مسیر به دانش و توانایی کارشناسان مجرب و باسابقه موسسه رویال مهاجرت تکیه کنید تا مراحل دریافت ویزا و تابعیت شما بدون کوچکترین ریسک سپری شود.

سخن آخر

در این مقاله شرایط دریافت اخذ تابعیت و شهروندی انگلستان را به طور مفصل بررسی کردیم که امیدواریم برای شما مفید واقع شود. امروزه افراد زیادی از طریق روش‌های مختلف موفق به دریافت ویزای انگلستان می‌شوند که هدف اکثر این افراد اخذ تابعیت و پاسپورت کشور انگلیس است. افرادی که موفق به دریافت حق شهروندی کشور انگلیس شوند از مزایای زیادی برخوردار خواهند شد. بنابراین رقابتی بودن دریافت ویزا و اقامت انگلستان و به دنبال آن تابعیت این کشور جای تعجب ندارد. در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت به انگلیس می‌توانید با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت تماس بگیرید.

سؤالات متداول درباره اخذ تابعیت و شهروندی انگلستان 

بله، یکی از موارد لازم برای پذیرش در آزمون شهروندی کشور انگلیس مهارت در زبان انگلیسی است.

مدت اعتبار گذرنامه انگلیس برای افراد بالای 18 سال 10 سال و برای افراد زیر 18 سال 5 سال است، که این زمان قابل تمدید است.

بعد از 5 تا 6 سال زندگی در انگلیس می‌توانید برای دریافت پاسپورت اقدام کنید.

بله، اگر با یکی از شهروندان انگلیس ازدواج کنید می‌توانید بعد از مدت 3 تا 4 سال زندگی در انگلیس برای دریافت تابعیت اقدام کنید.

بعد از 5 سال زندگی در انگلیس و 12 ماه خارج نشدن از این کشور، می‌توانید درخواست تابعیت خود را همراه با مدارک لازم برای بررسی به اداره مهاجرت و تابعیت انگلستان از طریق پست ارسال کنید.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت