تابعیت و شهروندی مجارستان
رویال مهاجرت سپتامبر 10, 2023

تابعیت و شهروندی مجارستان

مجارستان مقررات قانونی خاصی در مورد تابعیت دارد. برای اخذ تابعیت مجارستان رعایت برخی شرایط ضرورت دارد. اخذ اجازه اقامت در این کشور نیز گام مهمی در فرآیند شهروندی به‌حساب می‌آید. ما در موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت تمام راه‌های قانونی برای اخذ اقامت این کشور را بسته به شرایط شما بازگو می‌کنیم.

تابعیت مجارستان

یک‌سری شرایط برای اخذ تابعیت این کشور وجود دارد و یکی از آنها این است که متقاضی باید کارت اقامت مجارستان را برای چند سال مشخص داشته باشد. معمولا این شرط هشت سال در نظر گرفته می‌شود. اما دریافت شهروندی ممتاز برای متقاضیانی که والدین آنها مجارستانی هستند یا اجداد، همسر یا فرزندان مجارستانی دارند نیز در دسترس خواهد بود.

گواهی شهروندی توسط اداره تابعیت وزارت کشور صادر می‌شود. درخواست با تمام پیوست‌ها باید به کنسولگری این کشور در نزدیک‌ترین محل اقامت ثبت‌شده شما ارسال شود تا آن را به وزارت امور داخلی ارسال کنند.

مزایای تابعیت مجارستان

بسیاری از مهاجران کشورهای خارج از اتحادیه اروپا که به‌دنبال کشوری بهتر برای زندگی هستند، تمرکز خود را بر کشورهای اروپای مرکزی و غربی می‌گذارند. داشتن شهروندی این کشور به‌دلایل زیر در بین خارجی‌ها محبوب است:

 • اخذ شهروندی این کشور راحت‌تر از کشورهایی مانند اتریش یا آلمان خواهد بود و پاسپورت مجارستانی مزایای مشابهی با دیگر کشورهای اروپایی دارد. از جمله این موارد می‌توان به سفر بدون ویزا به بیش از 180 کشور جهان از جمله ایالات متحده آمریکا و کانادا، استرالیا و اقامت نامحدود و حق کار در اتحادیه اروپا اشاره کرد.
 • شهروندی حق اخذ تابعیت از کشورهای دیگر مانند فرانسه، بلژیک، بریتانیا، لوکزامبورگ و غیره را می‌دهد.
 • بخش درمان در این کشور در سطح بالایی قرار دارد و تامین اجتماعی زندگی امنی را برای شهروندان فراهم می‌کند.
 • دانشگاه‌های این کشور در اروپا رتبه بالایی دارند.
 • هزینه زندگی در مجارستان به‌عنوان یک کشور اروپایی نسبتا پایین است.

راه ‌های گرفتن تابعیت مجارستان

قوانین متعددی وجود دارد که انتقال به تابعیت را برای مهاجران خارجی مقیم این کشور تنظیم می‌کند. معیارهایی مانند دلیل مهاجرت به مجارستان، مدت اقامت یا وضعیت مجوز اقامت مهم هستند. راه‌های گرفتن تابعیت این کشور عبارتند از:

 • تحصیل
 • کار
 • ازدواج
 • تولد
 • پناهندگی
 • سرمایه‌گذاری

اخذ تابعیت و شهروندی مجارستان از طریق تحصیل

مزیت اصلی تحصیل در مجارستان ارزان‌بودن و سطح بالای دانشگاه‌های آن است. یک سال تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به طور متوسط 3 هزار یورو هزینه دارد. مسیر ثبت‌نام در یک موسسه آموزشی تا اخذ پاسپورت مجارستانی راه طولانی خواهد داشت.

اول‌ازهمه، شما باید وارد یک دانشگاه شوید و پس از آن گواهی ثبت‌نام در آنجا دریافت خواهید کرد. سپس سند به‌همراه بسته‌ای از اوراق استاندارد به اداره مهاجرت کشور ارائه می‌شود. اگر همه چیز به‌درستی انجام شود، دانشجو اجازه اقامت در این جمهوری را دریافت می‌کند.

مجوز اقامت دقیقا برای دوره تحصیل در کشور صادر می‌شود که در درخواست ثبت‌نام مشخص شده است. پس از فارغ‌التحصیلی، دانشجویان خارجی می‌توانند با شرایط بسیار ساده‌تری برای شهروندی درخواست دهند. البته برای این دسته از شهروندان، قبولی در آزمون زبان مجارستانی و حقوق اساسی ایالتی اجباری نیست.

اخذ تابعیت و شهروندی مجارستان از طریق کار

اخذ تابعیت با کار در مجارستان بسیار دشوار است. در واقع، دریافت ویزای ویژه در این جمهوری که بر اساس آن بتوان پاسپورت مجارستانی گرفت دشوار خواهد بود. البته متخصصان بسیار ماهر موردنیاز استثنا در نظر گرفته می‌شوند.

برنامه‌نویسان، متخصصان فناوری اطلاعات، کشاورزان، سرمایه‌داران و نمایندگان برخی از تخصص‌های دیگر می‌توانند روی مجوز اقامت از ویزای کار و سپس شهروندی حساب کنند. اتباع خارجی علاوه بر مهارت‌های حرفه‌ای و دریافت دعوت‌نامه رسمی برای کار، باید سطح کافی از مهارت‌های زبان مجارستانی را برای دریافت ویزای کار دسته D داشته باشند.

ویزای کار برای یک سال صادر می‌شود و پس از آن در صورت ادامه کار فرد خارجی در یک شرکت مجارستانی قابل‌تمدید است. پس از هشت سال اقامت دائم در این کشور می‌توانید برای پاسپورت اقدام کنید. برای این منظور بسته استاندارد اسناد و قرارداد کار به‌عنوان مدرک تکمیلی به وزارت امور خارجه ارائه می‌شود.

اخذ تابعیت کشور مجارستان از طریق کار

اخذ تابعیت و شهروندی مجارستان از طریق سرمایه‌ گذاری

برخی از کشورهای اروپایی از جمله مجارستان به‌دلیل مشکلات موجود در اقتصاد جهانی برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی بیشتر، حق دریافت «تابعیت در ازای اوراق‌قرضه» را پیشنهاد می‌کنند. از ژانویه 2013، راه برای شهروندی برای خارجی‌هایی که از اوراق‌قرضه دولتی خرید کرده‌اند باز شده است.

اوراق‌قرضه دولتی ابزار سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت هستند. قیمت اوراق‌قرضه برای سرمایه‌گذاران 300 هزار یورو در نظر گرفته می‌شود. علاوه‌بر این هزینه از متقاضیان سرمایه ‌گذاری در مجارستان هزینه ثبت‌نام و تراکنش 60 هزار یورو درخواست می‌شود.

افرادی که اوراق‌قرضه دولتی مجارستان را خریداری می‌کنند می‌توانند مجوز اقامت دائم این کشور را دریافت کنند و در پایان پنج سال مبلغ اوراق را بدون هیچ کاستی پس بگیرند. مزیت اصلی طرح اوراق قرضه این است که سرمایه‌گذاران مجبور به خرید ملک نیستند.

علاوه‌بر این همسر و فرزندان بزرگسال سرمایه‌گذار که اوراق‌قرضه دولتی مجارستان را خریداری کرده‌اند، این امکان را دارند تا از حقوق یکسان بهره‌مند شوند. روند درخواست برای برنامه اجازه اقامت مجارستان تقریبا سه ماه طول می‌کشد.

مجارستان از جمله کشورهایی محسوب می‌شود که تابعیت مضاعف را مجاز می‌داند. سرمایه‌گذاری که شهروند جمهوری اسلامی ایران است تابعیت را بدون ازدست‌دادن حقوق شهروندی کشور خود می‌تواند به‌دست می‌آورد. این سرمایه‌گذاری‌ها تحت ضمانت دولت مجارستان بوده و هیچ ریسکی ندارد.

اخذ تابعیت و شهروندی مجارستان از طریق ازدواج

تابعیت این کشور را می‌توان از طریق ازدواج با یک شهروند مجارستانی، بر اساس شرط زیر به‌دست آورد:

افرادی که با یک شهروند مجارستانی ازدواج می‌کنند پس از سه سال ازدواج و زندگی در این کشور به همراه همسر خود می‌توانند تابعیت خود را دریافت کنند.

اخذ تابعیت و شهروندی مجارستان از طریق تولد فرزند

درصورتی‌که فرد دارای شرایط زیر باشد، تابعیت این کشور را می‌تواند از طریق تولد دریافت کند:

 • اگر حداقل یکی از والدین بدون توجه به محل تولد، شهروند مجارستانی باشد، فرد در بدو تولد تابعیت این کشور را کسب می‌کند.
 • کودکانی که در این کشور از والدین خارجی متولد می‌شوند، در بدو تولد تابعیت نمی‌گیرند مگر اینکه بدون تابعیت باشند.
 • کودکان خردسالی که توسط اتباع مجارستانی به فرزندخواندگی پذیرفته شده‌اند در صورت درخواست تابعیت این کشور به آنها اعطا می‌شود.

اخذ تابعیت و شهروندی مجارستان از طریق پناهندگی

درخواست پناهندگی در مجارستان فقط در مناطق ترانزیت در مرز قابل‌ارائه است؛ مگر اینکه متقاضی قبلا به‌طور قانونی در قلمرو مجارستان اقامت داشته باشد. پناه‌جویان باید برای تمام مراحل پناهندگی در مناطق ترانزیت بدون هیچ مبنای قانونی برای بازداشت یا رسیدگی قضایی نگهداری شوند.

پناهندگان و پناه‌جویان در کشور جدید با سختی روبرو می‌شوند و تاثیرات آزار روحی و سختی‌های موجود بر بسیاری از جنبه‌های زندگی آن‌ها تاثیر می‌گذارد. لذا موسسه رویال مهاجرت هیچ مشاوره و خدماتی دراین‌رابطه به افراد ارائه نمی‌دهد.

شرایط گرفتن تابعیت مجارستان

قبل از درخواست شهروندی، شرایط خاصی باید رعایت شود. این موارد شامل درخواست اجازه اقامت، مهارت زبان مجارستانی و ارتباطات اقتصادی است.

 • درخواست برای اجازه اقامت: قبل از درخواست شهروندی باید اجازه اقامت طولانی‌مدت دریافت کنید. این مجوز حق زندگی دائم در این کشور را فراهم می‌کند و گام مهمی در جهت شهروندی است.
 • مهارت زبان مجارستانی: متقاضیان تابعیت باید زبان مجارستانی را بدانند. مجارستان موسسات و برنامه‌هایی دارد که دوره‌های زبان را برای یادگیری زبان ارائه می‌دهند.
 • ارتباطات اقتصادی: هنگام درخواست شهروندی باید نشان دهید که ارتباطات اقتصادی دارید. این ارتباطات می‌تواند شامل عواملی مانند سرمایه‌گذاری، فرصت‌های شغلی یا کار باشد.

دلایل محرومیت از تابعیت

دولت مجارستان به خارجی‌هایی که درخواست تابعیت مجارستان را ارائه می‌کنند وفادار خواهد بود. امتناع از اعطای شهروندی مورد نادری است و یک قانون محسوب نمی‌شود. در مورد اتباع خارجی با کارت اقامت دائم معتبر، پاسپورت مجارستانی با احتمال 99% صادر می‌شود. طبق قانون، در موارد زیر برای متقاضی پاسپورت این کشور صادر نمی‌شود:

 • دارای سابقه کیفری قابل‌توجه یا تحت تعقیب
 • ارائه اطلاعات نادرست در مورد خود یا اعضای خانواده‌اش
 • عدم داشتن دانش زبان مجارستانی و قانون اساسی این کشور
 • فردی که در کشورش در خدمت سازمان‌های اطلاعاتی قرار دارد یا نظامی بوده است.
 • شخصی که برای مدت موردنیاز برای اخذ تابعیت در کشور زندگی نکرده باشد.
 • وی درآمدی متناسب با حداقل معیشت ندارد.

در برخی موارد، در صورت وجود سابقه کیفری یا ارائه مدارک جعلی، درخواست مجدد برای ثبت شهروندی مجاز نیست. پس از دریافت امتناع به‌دلایل دیگر، متقاضی حق دارد در مهلت‌های تعیین‌شده و لازم مدارک را مجددا ارائه دهد.

شرایط گرفتن تابعیت کشور مجارستان

مدارک لازم برای اخذ تابعیت مجارستان

شرط اجباری برای صدور پاسپورت مجارستان برای یک شهروند خارجی، دریافت قبلی اجازه اقامت و سپس اجازه اقامت دائم است. این سند به‌صورت کارت پلاستیکی برای مدت پنج سال صادر می‌شود و نیازی به تمدید سالانه ندارد.

شما پس از انقضای مجوز اقامت دائم می‌توانید برای شهروندی درخواست دهید. برای انجام این کار، باید طبق فرم تعیین‌شده درخواستی را در سرویس مهاجرت پر کنید و مدارک اجباری زیر را ارائه دهید. این مدارک برای همه روش‌های مهاجرت یکسان است:

 • پاسپورت خارجی و کپی آن
 • پاسپورت‌های خارجی قدیمی (در صورت داشتن)
 • عکس پرسنلی دو عدد
 • شناسنامه
 • مدرک تحصیلی در مجارستان یا نتیجه قبولی در آزمون زبان مجارستانی و آگاهی از قانون اساسی
 • گواهی عدم مشکل فرد خارجی با قانون
 • کارت اجازه اقامت دائم
 • مدرک اقامت قانونی در کشور برای کل دوره (سه، پنج یا هشت سال بسته به برنامه)
 • گواهی ازدواج (در صورت نیاز)
 • بیمه درمانی معتبر از جمله مدارک برای تابعیت مجارستان
 • بیانیه‌ای که فرد خارجی متعهد می‌شود سالی یک‌بار بیمه درمانی را تمدید کند.
 • بیانیه تعهدات حمایتی خانواده (همسر/فرزندان) ساکن در جمهوری مجارستان.
 • سند اشتغال که اطلاعات مربوط به درآمد یک شهروند خارجی به آن پیوست شده است.
 • گواهی بانک مبنی بر وضعیت حساب‌ها.
 • گواهی‌های دریافت‌شده در خارج از کشور باید به مجارستانی ترجمه، قانونی و محضری شوند.
 • برای ساده‌سازی فرآیند صدور تابعیت به یک خارجی، داشتن ملک ضرورت دارد. املاک و مستغلات می‌تواند هم در وطن مهاجران و هم در جمهوری مجارستان باشد.

اعتبار پاسپورت مجارستانی

پاسپورت مجارستانی یکی از پرطرف‌دارترین پاسپورت‌های جهان است که امکان سفر بدون ویزا در اروپا و به ایالات متحده و کانادا و بسیاری از مقاصد دیگر را فراهم می‌کند. برای اطلاع از اینکه آیا وضعیت فعلی مهاجرت شما می‌تواند به شهروندی تبدیل شود، با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت در ارتباط باشید.

وکیل اخذ تابعیت مجارستان

قوانین مهاجرت به مجارستان دائما در حال تغییر است. اطلاع از این تغییرات در اخذ تابعیت این کشور اهمیت بسیاری دارد. با کمک وکیل مهاجرت به مجارستان می‌توان از تمام این تغییرات اطلاع یافت و از موفقیت پرونده خود اطمینان داشت.

خدمات رویال مهاجرت

ما در موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت در تمام روش‌های مهاجرتی و اخذ ویزا می‌توانیم به شما کمک کنیم. مشاوران ما به شما کمک می‌کنند تا ویزای خود را در سریع‌ترین روش دریافت کنید. شما در جلسه مشاوره خود می‌توانید اطمینان داشته باشید که اطلاعات کافی حاصل چندین سال کار و تجربه مشاوران ما را دریافت خواهید کرد.

جمع‌بندی

راه‌های متفاوتی برای اخذ تابعیت مجارستان و مهاجرت به این کشور وجود دارد. دوست‌داران زندگی در این کشور جهت تحصیل، کار، سرمایه‌گذاری و… می‌توانند به این کشور مهاجرت کنند. در این راستا هر یک از این روش‌های مهاجرت به مجارستان، شرایط خاص خود را دارد.

سوالات متداول

 1. برای اخذ تابعیت کشور مجارستان چه مواردی لازم است؟

اجازه اقامت دائم و اقامت در مجارستان برای مدت معینی ضروری است. باید معیارهای دیگری مانند دانش زبان مجارستانی و نداشتن سابقه کیفری را نیز داشته باشید.

 1. آیا می‌توان بلافاصله اجازه اقامت دائم کشور مجارستان را دریافت کرد؟

خیر. اگر شما در مجارستان با اجازه اقامت موقت برای یک سال زندگی می‌کنید، این حق را دارید که برای اجازه اقامت دائم مجارستان درخواست دهید.

 1. برای شهروندی کشور مجارستان از کجا باید اقدام کرد؟

اگر در مجارستان هستید، بسته به محل اقامت شما، درخواست شهروندی باید به اداره مهاجرت کشور ارسال شود.

 1. آیا می‌توان با ازدواج با یک شهروند مجارستانی تابعیت دریافت کرد؟

حتی اگر با یک شهروند مجارستانی ازدواج کرده‌اید، برای اینکه تابعیت بگیرید ابتدا باید اجازه اقامت موقت و سپس اجازه اقامت دائم داشته باشید.

 1. آیا مجارستان حق شهروندی مضاعف را قائل می‌داند؟

بله. اگر شهروند این کشور هستید هم پاسپورت مجارستان و هم پاسپورت کشور محل تولد خود را می‌توانید داشته باشید.

سؤالات متداول

اجازه اقامت دائم و اقامت در مجارستان برای مدت معینی ضروری است. باید معیارهای دیگری مانند دانش زبان مجارستانی و نداشتن سابقه کیفری را نیز داشته باشید.

خیر. اگر شما در مجارستان با اجازه اقامت موقت برای یک سال زندگی می‌کنید، این حق را دارید که برای اجازه اقامت دائم مجارستان درخواست دهید.

اگر در مجارستان هستید، بسته به محل اقامت شما، درخواست شهروندی باید به اداره مهاجرت کشور ارسال شود.

حتی اگر با یک شهروند مجارستانی ازدواج کرده‌اید، برای اینکه تابعیت بگیرید ابتدا باید اجازه اقامت موقت و سپس اجازه اقامت دائم داشته باشید.

بله. اگر شهروند این کشور هستید هم پاسپورت مجارستان و هم پاسپورت کشور محل تولد خود را می‌توانید داشته باشید.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت