تحصیل در مقطع دکترا در فرانسه در سال 2023-2024
رویال مهاجرت می 21, 2023

تحصیل دکترا در فرانسه

دانشجویان مقطع دکترا در کشور فرانسه از امکانات آموزشی پیشرفته دانشگاه های جهانی و سیستم آموزش عالی بهره می برند. فرانسه چهارمین برنده جایزه نوبل در جهان با 72 عنوان جایزه و دارای رتبه دومین شهر دانشجویی جهان، پاریس است. دانشگاه های فرانسه ذهن های تاثیرگذاری مانند دکارت، لاپلاس و مونه را به جهان ارائه داده اند و بیشترین تعداد دانشجویان بین المللی را در سرزمین اصلی اروپا جذب می کنند! این امر به دلیل دانشگاه های دارای شهریه مناسب، هزینه های مقرون به صرفه و فرصت های عالی تحقیقاتی در مقطع دکترا است. در این مقاله به قلم مشاوران موسسه رویال مهاجرت به ارائه شرایط تحصیل در مقطع دکترا در کشور فرانسه در سال 2023-2024 می پردازیم.

دلایل تحصیل دکترا در فرانسه سال 2023-2024

سیستم آموزش عالی فرانسه تاریخ پرافتخاری دارد و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان را در خود جای داده است: دانشگاه پاریس که از سال 1160 تاسیس شده است، از بهترین دانشگاه های جهان هر ساله میزبان تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی از سراسر جهان می باشد. مکان های دیدنی معروف و فرهنگ غنی فرانسه نیز آن را بین گردشگران و دانشجویان بین المللی بسیار محبوب کرده است. دلایلی که نشان می دهد فرانسه می تواند مکان ایده آلی برای تحصیل دکترا در سال 2023-2024 باشد، عبارت است از:

مقرون به صرفه بودن هزینه های تحصیل دکتری

 • دولت فرانسه بیشتر هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی (بدون در نظر گرفتن ملیت دانشجویان بین المللی) را پوشش می دهد. این بدان معناست که شهریه تحصیلی مقطع دکترا در کشور فرانسه به طور قابل توجهی ارزان تر از بسیاری از کشورهای دیگر است.

استقبال از دانشجویان بین المللی در مقطع دکتری

 • در حدود 12% از دانشجویان بین المللی در فرانسه از کشورهای دیگر برای تحصیل به فرانسه می آیند که این امر با توجه به تعداد بورسیه های تحصیلی ارائه شده برای جذب ذهن های برتر خارجی برای تحصیل در مقطع دکترا، تعجب آور نیست!

سیستم آموزش عالی منحصر به فرد در مقطع دکتری

 • سیستم آموزش عالی فرانسه دارای شبکه های بزرگی از دانشگاه های کوچکتر است که دارای همان مزایای دانشگاه های بسیار تخصصی هستند و طیف گسترده ای از برنامه ها و رشته های تحصیلی را ارائه می دهند.

لذت از فرهنگ غنی و تاریخ فرانسه

 • فرانسه به دلیل دارا بودن فرهنگ غنی و سایت های تاریخی خود بارها به عنوان مقصد شماره یک جهان برای گردشگران بین المللی شناخته شده است. دانشجویان بین المللی نیز در اوقات فراغت خود از دیدن جذابیت های این زیباترین کشور جهان لذت می برند.

فرانسه یک مقصد تحصیلی منحصربه فرد

 • فرانسه یک مقصد تحصیلی است که محیط دانشگاهی و سبک زندگی آن سالانه هزاران دانشجوی بین المللی را مجذوب خود می کند. دانشجویان بین المللی فرصت ثبت ‌نام در بهترین دانشگاه‌ های اروپایی با رتبه‌ های برتر با کمترین هزینه‌ های تحصیل در سراسر جهان را دارند. Hexagon، نام مستعار محلی برای فرانسه، نشان دهنده یک مرکز چند فرهنگی است که به دانشجویان امکان می دهد با دانشجویان سراسر جهان تعامل و دوستی کنند.

امکان تحصیل به زبان انگلیسی

 • علاوه بر امکان تحصیل به زبان فرانسه تعداد قابل توجهی از مقاطع و رشته های تحصیلی به زبان انگلیسی (بیش از 1500 رشته) در فرانسه وجود دارد. آشنایی با زبان فرانسه یا زبان عشق به دانشجویان بین المللی فرصت می دهد تا از غذاهای محلی و جاذبه های گردشگری این کشور لذت بیشتری ببرند و آن ها را به یک متقاضی برجسته در بازار کار تبدیل می کند.

تحصیل در مقطع دکترا دانشگاه های فرانسه

تحصیل در مقطع دکترا دانشگاه های فرانسه در سال 2023-2024 در یک نگاه

تعداد دانشگاه های ارائه دهنده مقطع دکترا194 دانشگاه
تعداد جوایز نوبل72
قدیمی ترین دانشگاهدانشگاه پاریس از سال 1160
تعداد دانشجویان بین المللی دانشگاه پاریس252.400 دانشجو
مدت زمان تحصیل دکترا3 تا 4 سال
هزینه های تحصیل در مقطع دکتراسالانه در حدود 380 یورو در دانشگاه های دولتی
سال تحصیلیاز سپتامبر تا ژوئن

دانشگاه های فرانسه در مقطع دکترا

اگر قصد مهاجرت به فرانسه را دارید باید بدانید که سیستم آموزش عالی فرانسه در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی منحصر به فرد است. مراکز آموزشی و دانشگاه های بزرگتر دانشگاه های کوچکتری را در خود جای داده است که منابع مشترکی دارند و منجر به ایجاد چندین نهاد آموزشی مختلف در فرانسه شده است که عبارت اند از:

 • دانشگاه های دولتی
 • دانشگاه های دولتی فرانسه به 140 مؤسسه آموزش دولتی Establissement public á caractére scientifique, Culturel et Professionnel یا موسسه های آموزشی و دانشگاه ها با شخصیت های علمی، فرهنگی یا حرفه‌ای (EPSCP) گفته می‌شود. دو نوع اصلی دانشگاه های دولتی در گروه EPSCP شامل موارد زیر می باشد:

·         دانشگاه های دولتی  کوچک تر

 • فرانسه دارای 83 دانشگاه دولتی است که تحقیقات و آموزش های آکادمیک جامع را در طیف وسیعی از زمینه های موضوعی ارائه می دهند. همه دانشجویان بومی و بین المللی در این دانشگاه ها می توانند در مقطع دکترا تحصیل کنند.

·         مؤسسه های آموزشی دولتی بزرگ

 • Grands éstablissements publics’ دانشگاه‌های دولتی برتر هستند که تحت منشور وزیران توسط دولت فرانسه اداره می ‌شوند. این موسسه های آموزشی دولتی برنامه ها و رشته های خاصی تخصص را ارائه می دهند و دانشجویان بومی و بین المللی برای اخذ پذیرش تحصیلی باید درآزمون ورودی این دانشگاه ها نمره لازم را کسب کنند.

·         Grandes Écoles

 • این دانشگاه ها مؤسسه های آموزش عالی خصوصی بسیار تخصصی و مختص دانشجویان بسیار مستعد و نخبه می باشند. این دانشگاه ها با دانشگاه های Ivy League یا Russell Group در ایالات متحده و بریتانیا قابل مقایسه هستند. Grandes Écoles بخشی از EPSCP نمی باشند و شامل گروه ‌های خاص ‌تری مانند دانشگاه‌ های برتر با بودجه دولتی (Écoles Normales Supérieures) و کالج های تجاری و مهندسی (Grandes Écoles de Commerce و Grandes Écoles d’Ingénieurs) هستند.

برترین کشورها برای تحصیل

تحصیل در آلمان   تحصیل در کانادا   تحصیل در ترکیه   تحصیل در فرانسه   تحصیل در انگلستان    تحصیل در سوئد   تحصیل در مجارستان تحصیل در اسپانیا تحصیل در دانمارک تحصیل در اتریش تحصیل در ایتالیا تحصیل در آمریکا تحصیل در هلند

·         Communautés d’Universités et d’Etablissements

 • این گروه از دانشگاه های فرانسه شبکه های محلی موسسه های علمی و آموزشی هستند که از مدرن سازی و توسعه سیستم آموزش عالی فرانسه شکل گرفته اند. در حدود 27 انجمن دانشگاه ها و مدارس (COMUE) همکاری بین دانشگاه های دولتی، Grandes Écoles و مراکز تحقیقاتی و آموزشی تخصصی را ترویج می کنند.

در صورتی که علاقمند به تحصیل پزشکی در فرانسه می باشید می توانید با مشاوران ما در این موسسه تماس بگیرید.

رتبه بندی دانشگاه های فرانسه در مقطع دکترا در سال 2023-2024

سیستم آموزش عالی فرانسه تاریخچه ای غنی دارد و از شهرت درخشانی برخوردار است. سیستم آموزش عالی منحصر به فرد فرانسه که شامل دانشگاه های تخصصی در شبکه های تحقیقاتی بزرگتر است، این کشور را به انتخابی عالی برای دانشجویان بین المللی خواستار تحصیل در مقطع دکترا تبدیل کرده است. فرانسه علیرغم اینکه یکی از محبوب ترین مقاصد غیرانگلیسی زبان برای دانشجویان بین المللی است، تعداد زیادی برنامه دکترا به زبان انگلیسی ارائه می کند. تعداد قابل توجهی از دانشگاه های فرانسه در سطح جهانی دارای رتبه های برتر هستند. 5 دانشگاه این کشور در بین 200 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. در جدول زیر 20 دانشگاه برتر فرانسه برای تحصیل در مقطع دکترا در سال 2023 در رتبه بندی های جهانی THE، QS و ARWU ارائه شده است:

Top 20 French Universities in 2023 20 دانشگاه برتر فرانسه در سال 2023          
دانشگاه های برتر فرانسه برای تحصیل در مقطع دکتراTHE 2023QS 2023ARWU 2022
Paris Sciences et Lettres – PSL Research University Paris472640
Sorbonne University906043
Paris-Saclay University936916
Institut Polytechnique de Paris=9548301-400
University of Paris=114=24878
École des Ponts ParisTech251-300
Aix-Marseille University301-350=490101-150
University of Bordeaux301-350521-530201-300
École Normale Supérieure de Lyon301-350111301-400
Montpellier University301-350501-510151-200
Grenoble Alpes University401-500=317101-150
IMT Atlantique351-400
Claude Bernard University Lyon 1401-500601-650201-300
University of Côte d’Azur501-600751-800501-600
École des Mines de Saint-Étienne501-600
L’institut Agro401-500
Sciences Po501-600259
Centrale Nantes501-600801-1000601-700
Federal University of Toulouse Midi-Pyrénées501-600
University of Lille501-600751-800301-400

دانشگاه فرانسه

اخذ پذیرش تحصیلی مقطع دکترا در فرانسه

روند درخواست برای اخذ پذیرش مقطع دکترا در کشور فرانسه مشابه کشورهای دیگر اروپایی مانند انگلستان است. دانشجوی بین المللی یا برای پروژه های تبلیغاتی خاص خود درخواست می دهد یا برای پروژه خود یک پروپوزال تحقیقاتی ارسال می کند. دانشجو باید درخواست خود را به کالج دکتری فرانسه که می خواهد در آن تحصیل کند، ارسال کند. اگر دانشگاه مورد نظر کالج دکترا ندارد، دانشجوی بین المللی باید به یک استاد راهنما مراجعه کند.

شرایط تحصیل در مقطع دکترا فرانسه

همه دانشگاه های فرانسه آزادند که روند پذیرش و ثبت نام دانشجویان بین المللی را بر اساس معیارهای خود تعیین کنند و به صورت شخصی هر دانشجو را ارزیابی کنند. با این حال، معمولاً برای ثبت نام و تحصیل در مقطع دکترا، دانشجویان باید دارای مدرک کارشناسی ارشد (یا معادل آن) در یک موضوع مرتبط باشند. اگر دانشجویان در حال کار و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد خود هستند و تا قبل از تاریخ شروع دوره دکترا فارغ التحصیل می شوند، می توانند درخواست پذیرش تحصیلی مقطع دکترا را ارائه دهند. همچنین ممکن است بر اساس عملکرد در آزمون های ورودی و کلاس های آمادگی مانند Classe preparatoire aux grandes écoles (CPGE) که معمولا برای پذیرش در دانشگاه های Grandes Écoles فرانسه مورد نیاز است، پذیرفته شوند.

مدرک زبان مورد نیاز تحصیل دکترا فرانسه

بیشتر برنامه های مقطع دکترا در کشور فرانسه به زبان فرانسوی ارائه می شوند و الزامات و مدارک زبان به صورت جداگانه توسط دانشگاه ها تعیین می شود. برخی از دانشگاه ها ممکن است از دانشجویان بین المللی بخواهند که به عنوان بخشی از ارزیابی نهایی، یک خلاصه پایان نامه به زبان فرانسوی (بقیه پایان نامه به زبان مادری) را ارائه دهند. دانشجویان بین المللی معمولاً باید در آزمون مهارت زبان فرانسه شرکت کنند، مگر اینکه در کشوری تحصیل کرده باشند که زبان فرانسه یکی از زبان‌های رسمی آن است یا قبلاً گواهی مهارت زبان فرانسه داشته باشند. توصیه می شود دانشجویان بین المللی سطوح پایه زبان فرانسه را یاد بگیرند، حتی اگر برنامه دکترای دانشجوی بین المللی به زبان انگلیسی ارائه شده باشد. فراگیری زبان فرانسه به دانشجوی بین المللی این فرصت را می دهد که بتواند با جامعه فرانسوی زبان به خوبی ارتباط برقرار کند و از تجربیات تعامل با مردم فرانسه و آشنایی با فرهنگ و تاریخ این کشور در طول دوره دکتری خود بهره مند شوند. البته برای تحصیل در مقطع دکترا کشور فرانسه، ممکن است به تسلط زبان فرانسه بر اساس رشته تحصیلی نیاز نباشد، بنابراین بهتر است دانشجویان بین المللی شرایط و الزامات زبان دانشگاه مورد نظر در فرانسه را بررسی کنند.

فرآیند درخواست پذیرش تحصیلی دکترا کشور فرانسه

فرآیند درخواست پذیرش تحصیلی در مقطع دکترا در کشور فرانسه بر اساس ملیت دانشجویان بین المللی متفاوت است. برای دانشجویان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا، هیچ شرایطی پیش از درخواست وجود ندارد، فقط دانشجو باید با کالج دکتری یا استاد راهنما انتخابی خود تماس بگیرد و مستقیماً به دانشگاه مورد نظر درخواست دهد. برای دانشجویان بین المللی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا باید بررسی شود که آیا دانشجو از یکی از 41 کشوری است که روش “تحصیل در فرانسه” را اجرا می کنند یا خیر. اگر دانشجویان بین المللی از این کشورها هستند، باید مستقیماً از طریق مرکز درخواست متمرکز Campus France درخواست پذیرش تحصیلی خود را ارائه دهند (دانشجویان ایرانی باید از این طریق اقدام کنند). بدین منظور دانشجوی بین المللی باید یک حساب کاربری ایجاد کند که به دانشجو امکان می دهد درخواست خود را به چند دانشگاه ارسال کند. اگر دانشجویان برای یک پروژه تحقیقاتی و تحصیل در مقطع دکترا درخواست می دهند، باید به سادگی مراحل درخواست را دنبال کنند و مدارک زیر را ارائه دهند:

ریز نمرات دانشگاهی

 • کپی های تایید شده از اسناد، مدارک و گواهی های صلاحیت تحصیلی دانشجو با مهر اصلی و ممکن است لازم باشد رونوشت نمرات به فرانسوی ترجمه و توسط یک وکیل تأیید شود.

مقاله تحقیقاتی

 • دانشجویان بین المللی باید یک پروپوزال تحقیقاتی و پژوهشی ارسال کنند.

مرجع های آکادمیک

 • معمولاً دانشجویان باید حداقل دو مرجع آکادمیک (اساتید مقطع کارشناسی ارشد) را ارائه دهند که تجربه کار با دانشجو را داشته اند.

مصاحبه برای پذیرش در مقطع دکترا کشور فرانسه

برخی از موسسه های آموزشی و دانشگاه ها در فرانسه از دانشجویان بین المللی می خواهند که برای پذیرش در برنامه های دکترا مصاحبه داشته باشند. برای دانشجویان بین ‌المللی مصاحبه ها معمولاً از طریق اسکایپ انجام می ‌شود و شامل سؤالاتی شخصی و در مورد پروژه تحقیقاتی مقطع دکترا است تا مناسب بودن دانشجو را تعیین کند. مصاحبه دانشجویان بین المللی برای تحصیل در مقطع دکترا در کشور فرانسه از یک فرمت نسبتاً استاندارد پیروی می کند.

ویزای تحصیلی مقطع دکترا دانشگاه های فرانسه

دانشجویان بین المللی بر اساس ملیت خود، ممکن است برای تحصیل در مقطع دکترا در کشور فرانسه به ویزا نیاز داشته باشند. بدین منظور دانشجویان بین المللی به دو نوع ویزای تحصیلی برای تحصیل در فرانسه نیاز دارند. برای تحصیل در مقطع دکترا دانشجویان بین المللی باید برای اخذ ویزای تحصیلی طولانی مدت اقدام کنند. ویزاهای تحصیلی فرانسه عبارت اند از:

 • ویزای اقامت تحصیلی کوتاه مدت: به مدت 90 روز
 • ویزای تحصیلی طولانی مدت: برای بیش از 90 روز

چه دانشجویانی برای تحصیل در فرانسه به ویزا نیاز دارند؟

دانشجویان از هر کشوری ممکن است برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه اقدام کنند. با این حال، بر اساس ملیت دانشجویان بین المللی شرایطی برای اخذ ویزای تحصیلی وجود دارد:

 • دانشجویان بین المللی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا EEA و سوئیس می توانند برای تحصیل در مقطع دکترا در کشور فرانسه بدون اخذ ویزا اقدام کند، اما باید بیمه سلامت معتبر داشته باشند.
 • دانشجویان بین المللی از کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا (دانشجویان ایرانی) برای تحصیل در مقطع دکترا در کشور فرانسه به ارائه پاسپورت استعدادیابی VLS-TS و ویزای تحصیلی طولانی مدت با مجوز اقامت نیاز دارند.

روش های اخذ ویزای تحصیلی فرانسه (VLS-TS)

دانشجویان بین المللی برای درخواست ویزای تحصیلی فرانسه در هر مقطع تحصیلی VLS-TS و تحصیل در دانشگاه های این کشور می توانند از طریق یکی از 3 روش زیر اقدام کنند:

از طریق CEF پردیس فرانسه

 • اگر کشور دانشجوی بین المللی یکی از 33 کشوری است که پورتال رسمی فرانسه برای دانشجویان و آموزش بین المللی (Campus France) در آن کشور دارای دفتر است، دانشجو می تواند مستقیماً از طریق وب سایت آن ها برای ویزا درخواست دهد.

از طریق کنسولگری فرانسه

 • اگر کشور دانشجوی بین المللی دارای دفتر پردیس فرانسه نمی باشد، دانشجو باید با کنسولگری یا سفارت فرانسه محلی خود تماس بگیرد و از طریق Demande d’Admission Prélable (DAP) درخواست دهد.

از طریق مراجعه به وب سایت ویزای دولتی

 • در غیر این صورت دانشجویان بین المللی می توانند مستقیماً از طریق وب سایت ویزای دولت فرانسه برای ویزای بلند مدت درخواست دهند.

هزینه تحصیل دکترا در فرانسه

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

دانشجویان بین المللی پس از دریافت پذیرش تحصیلی از رشته و دانشگاه مورد نظر در فرانسه باید برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه اقدام کنند. از مهم ترین مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه موارد زیر را می توان نام برد:

 • مدارک شناسایی، پاسپورت با 3 ماه اعتبار پس از تاریخ ورود به فرانسه
 • نامه پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه معتبر در فرانسه با ذکر تاریخ شروع دوره، پایان دوره و طول دوره
 • گواهی تمکن مالی، اثبات توانایی تامین هزینه های زندگی و تحصیل در مدت اقامت تحصیلی در فرانسه و ارائه اسناد بانکی با دارا بودن حداقل 615 یورو در ماه
 • بیمه درمانی، برای تمام مدت اقامت از یک سازمان بیمه شناخته شده و معتبر

دانشجوی بین المللی باید ویزای خود را تأیید کند و پس از ورود به فرانسه، با ارسال ویزای خود به اداره مهاجرت فرانسه به همراه کپی پاسپورت و Demande d’attestation OFII خود (که با ویزای دانشجو صادر می شود) مجوز اقامت دریافت کند. تأیید اعتبار ویزای تحصیلی فرانسه 50 یورو هزینه دارد که در واقع دارای مالیات است و دانشجوی بین المللی باید «مهر مالی» را از آژانس های خبری یا وب سایت OFII دریافت کند.

تامین اجتماعی و بیمه تحصیلی در فرانسه

ثبت نام برای بیمه تامین اجتماعی دانشجویی در فرانسه اجباری است. اگر دانشجوی بین المللی زیر 28 سال سن دارد و قصد دارد برای بیش از 3 ماه در فرانسه تحصیل کند، باید در موسسه ای که توسط تامین اجتماعی به رسمیت شناخته شده ثبت نام کند. در طول اقامت دانشجو پوشش اجتماعی را برای وی فراهم می کند و در کنار ثبت نام اداری در موسسه ثبت می شود. ثبت نام در تامین اجتماعی فرانسه رایگان است. علاوه بر این دانشجویان بین المللی برای تحصیل در فرانسه باید بیمه درمانی معتبر داشته باشند. دانشجویان از کشورهای اتحادیه اروپا و  EEAدر صورتی که دارای کارت بیمه معتبر سلامت اروپا (EHIC) از اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا (EHIC) باشند، بیمه درمانی آن ها را پوشش می دهد. به دانشجویان بین المللی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا در حدود 70 درصد از هزینه های مراقبت های بهداشتی را به عنوان بخشی از تامین اجتماعی دانشجویی بازپرداخت می شود. برای بازپرداخت 100 درصدی هزینه های مراقبت های بهداشتی، دانشجویان بین المللی باید از یک طرح مراقبت های بهداشتی اضافی (Mutuelle) به مبلغ 100 یورو در سال استفاده کنند. اگر دانشجویان بین المللی بورسیه های تحصیلی فرانسه را دریافت می کنند، باید شرایط بورسیه را بررسی کنند، زیرا ممکن است پوشش مراقبت های بهداشتی را به عنوان بخشی از بودجه بورسیه دریافت کنند.

مشاور و وکیل اخذ اقامت تحصیلی مقطع دکترا رویال مهاجرت

دانشجویان ایرانی با دارا بودن شرایط تحصیل دکتری در فرانسه، باید در وهله اول روند اخذ ویزای اقامت تحصیلی فرانسه را به یک موسسه مهاجرتی حرفه ای بسپارند، در این صورت مطمئن خواهند بود که کارها به خوبی پیش می رود. در بسیاری از موارد شاهد هستیم که افراد سودجو از موقعیت اخذ ویزای اقامت تحصیلی فرانسه در ازای دریافت هزینه های کلان سوء استفاده کرده و بسیاری از دانشجویان ایرانی را فریب می دهند. به همین دلیل کمک گرفتن از یک موسسه معتبر و متخصص حائز اهمیت فراوانی است. موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت در کنار شماست و به شما کمک می کند تا ویزای اقامت تحصیلی فرانسه را دریافت کنید. به شما اطمینان می دهیم که این موسسه به صورت قانونی ثبت شده و فعالیت های آن در چارچوب قانون انجام می شود. وکیل و مشاور موسسه ما با آگاهی از قوانین مهاجرت تحصیلی به فرانسه، شرایط تحصیل دکترا فرانسه و نحوه اخذ پذیرش تحصیل دکتری در فرانسه مشاوره های سودمندی به شما ارائه می دهند.

ساختار مقطع دکترا در دانشگاه های فرانسه

از زمان تصویب فرآیند بولونیا در سال 1999، مقطع تحصیلی دکترا در کشور فرانسه به عنوان مقطع و  دوره سوم تحصیلی محسوب می شود. دانشجویان بین المللی و بومی معمولاً پس از دریافت مدرک کارشناسی ارشد (یا مدرک دوره دوم مشابه) می توانند تحصیل در مقطع دکترا در کشور فرانسه را شروع کنند. فرآیند بولونیا طیفی وسیعی از کشورها را گرد هم می آورد تا منطقه آموزش عالی اروپا (EHEA) را تشکیل دهند. اعضای EHEA یک چارچوب 3 دوره ای مشترک دارند که اجازه می دهد مدارک تحصیلی یک کشور به راحتی در کشورهای دیگر تایید و پذیرش شود. اگرچه دانشگاه‌ های فرانسه گاهی اوقات پروژه ‌های تحقیقاتی خاص دکترا را تبلیغ می ‌کنند، اما بیشتر این دانشگاه ها مقطع دکترا را به عنوان بخشی از یک برنامه در کالج های دکترا ارائه می دهند. در حدود 226 برنامه مقطع دکترا در دانشگاه های فرانسه وجود دارد که با همکاری آزمایشگاه های تحقیقاتی و سایر مراکز برای ارائه آموزش های دکترا برای دانشجویان مقطع دکترا و توسعه محققان فعالیت می کنند.

مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا دانشگاه های فرانسه

مقطع دکترا در کشور فرانسه از 6 ترم استاندارد و حدود 3 سال تحصیلی تشکیل شده است. موسسه های آموزشی و دانشگاه های فرانسه در مقطع دکترا در پایان هر ترم امتحانات را برگزار می کنند. تعطبیات تابستانی از ماه جولای تا سپتامبر و در حدود 3 ماه می باشد. دانشجویان بین المللی معمولاً به مدت 3 تا 4 سال تمام وقت در حال تحصیل در مقطع دکترا در کشور فرانسه می باشند. آخرین مهلت ثبت نام در دانشگاه های دولتی فرانسه برای همه دانشجویان بین المللی 31 ژانویه است که این تاریخ ممکن است برای Grandes Ecoles و دیگر دانشگاه های خصوصی متفاوت باشد. در هر سال دانشجویان برای تحصیل در فرانسه می توانند در دو ترم آموزشی یا پژوهشی ثبت نام کنند:

ترم پاییز:

 • اواخر سپتامبر تا ژانویه با تعطیلات در حدود کریسمس و سال نو

ترم بهار:

 • اوایل فوریه تا ژوئن با برخی دانشگاه ها در تعطیلات بهاری در عید پاک

فرآیند تحصیل دکترا در فرانسه

فرآیند تحصیل دکترای فرانسه با دکترا در کشورهای دیگر کمی متفاوت است. دانشگاه های فرانسه بیشتر بر تربیت محققان حرفه ای تاکید دارند. دانشجویان مشغول تحصیل دکتری در فرانسه معمولاً باید چندین مؤلفه دیگر را در کنار پایان نامه خود تکمیل کنند تا مدرک خود را دریافت کنند. در طول دوره دکتری دانشجویان ملزم به گذراندن دوره های تحقیقاتی خواهند بود که شامل جلسه های آموزشی و سمینارهای مرتبط با پروژه تحقیقی دانشجو می باشد. این دوره ها معادل 150 ساعت در طول مدت تحصیل دکتری است. علاوه بر این، ممکن است دانشجویان در چندین جلسه آموزشی در چارچوب کالج دکتری خود شرکت کنند. علاوه بر سازماندهی این جلسات آموزشی، دانشجویان باید تحقیقات خود را برای رسیدن به اهداف پروژه خود کامل کنند که در نهایت منجر به تولید پایان نامه می شود. بسیاری از کالج های دکترا نیز با دیگر دانشگاه ها و موسسه های آموزشی همکاری می کنند و به دانشجویان کمک می ‌کنند تا موقعیت‌ های کاری مرتبط با پروژه را دنبال کنند. اگر دانشجوی بین المللی مستقیماً برای انجام یک پروژه تحقیقی در دانشگاه های فرانسه درخواست می دهد، از قبل یک سوپروایزر علمی تعیین شده دارد. در کالج های دکترا کشور فرانسه دانشجویانی که برای مقطع دکترا درخواست می دهند، یک استاد مشاور را به آن ها ارجاع می دهند. پس از تعیین یک سوپروایزر علمی یا استاد مشاور، دانشجویان باید یک قرارداد اخلاقی (منشور پایان نامه) امضا کنند که آماده سازی پایان نامه، اهداف و منابع دانشجو را مشخص می کند. یک پایان نامه دکترا در دانشگاه های فرانسه ممکن است توسط یک یا دو استاد راهنما نظارت شود. امکان نظارت مشترک بین المللی نیز وجود دارد که به ارائه فرصت های همکاری در طول دوره دکتری دانشجو کمک می کند.

ارزیابی علمی پایان نامه مقطع دکترا در کشور فرانسه

اگرچه ممکن است دانشجویان مقطع دکتری در فرانسه نیاز به شرکت در دوره ها و کلاس های تئوری داشته باشند، اما شکل اصلی ارزیابی علمی دانشجویان دکتری فرانسه، ارائه یک پایان نامه دکتری اصلی است. فرآیند ارائه پایان نامه دکترا در کشور فرانسه دو مرحله دارد:

 • در مرحله اول، پایان نامه دانشجو توسط دو ارزیاب خارجی که توسط رئیس کالج دکتری تعیین می شوند، بررسی می شود. این دو ارزیاب علمی تعیین می کنند که آیا این پایان نامه برای ارائه مناسب است یا خیر.
 • در مرحله دوم اگر ارائه پایان نامه تایید شود، هیئت داوران پایان نامه منصوب می شوند که شامل 3 تا 8 عضو متخصص در زمینه تحقیقات دانشجو می باشد. حداقل نیمی از اعضا فرانسوی و خارج از دانشگاه و کالج دکتری و نیمی دیگر از اعضای شورای ملی دانشگاه (Conseil National des universités) در جلسه دفاع پایان نامه دانشجو حضور خواهند داشت. پس از ارائه روش ‌ها و نتایج تحقیق، دانشجوی مقطع دکترا با هیئت منصفه به بحث و «دفاع» می ‌پردازد. قبل از ارائه پایان نامه، شرحی از پایان نامه در دانشگاه منتشر می شود. پس از دفاع موفقیت آمیز، پایان نامه کامل دانشجو در دسترس دانشجویان قرار خواهد گرفت. هیئت داوران پایان نامه دانشجو را به عنوان مایه افتخار honorable بسیار مایه افتخار very honorable یا بسیار مایه افتخار cum laude درجه بندی می کند. بالاترین نمره در فرانسه برای دانشجویانی است که ویژگی های استثنایی را در پایان نامه و ارائه خود نشان می دهند.

محل تصویر: هزینه تحصیل دکترا دانشگاه های دولتی فرانسه سالانه در حدود 380 یورو است.

هزینه های تحصیل در مقطع دکترا در کشور فرانسه

هزینه های تحصیلی مقطع دکتری فرانسه در حال حاضر برای هر دانشجوی بین المللی بدون توجه به ملیت یکسان است. با این حال، بر اساس تحصیل در یک دانشگاه دولتی یا خصوصی (مانند Grandes École) در فرانسه هزینه های تحصیلی می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. هزینه های تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های فرانسه در سال 2023-2024 عبارت است از:

 • هزینه های تحصیلی در دانشگاه ها و موسسه های آموزشی دولتی در فرانسه به طور قابل توجهی پایین تر از دانشگاه های خصوصی است، زیرا دولت به طور متوسط سالانه در حدود 14.000 یورو برای هر دانشجو سرمایه گذاری می کند.
 • دولت فرانسه هزینه های تحصیلی دانشگاه را برای دانشجویان بین المللی (غیر اتحادیه اروپا یا EEA) فقط در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد در سال 2019 افزایش داد. هزینه های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های دولتی سالانه در حدود 3.770 یورو است، اما هزینه های تحصیل در دکترا بدون توجه به ملیت دانشجو، در حدود 380 یورو باقی ماند.
 • هزینه های تحصیل در مقطع دکترا برای دانشجویان بین المللی در فرانسه در دانشگاه های دولتی سالانه در حدود 380 یورو است.
 • هزینه ها تحصیل در مقطع دکترا برای دانشجویان بین المللی در فرانسه در دانشگاه های خصوصی، به ویژه کالج های بازرگانی سالانه از حدود 3.000 تا 10.000 یورو است.
 • هزینه های اداری (frais de dossier) تحصیل در مقطع دکترا فرانسه مبلغ کم و در حدود 10 تا 20 یورو می باشد.

کار در حین تحصیل دکترا در فرانسه

دانشجویان بین المللی از مزایای کار در حین تحصیل در مقطع دکتری در فرانسه برخوردارند. بیشتر دانشگاه ها و موسسه های آموزش دولتی در فرانسه با دانشجویان مقطع دکترا قرارداد دکترا contrat doctoral تهیه و تنظیم می کنند. این کار شامل استخدام در یک آزمایشگاه تحقیقاتی است که صرف نظر از ملیت دانشجویان بین المللی به آن ها پیشنهاد می شود. دانشجویان دکترا با کار در آزمایشگاه های تحقیقاتی از مزایای دریافت حقوق دکترا و بیمه تامین اجتماعی برخوردار می شوند، اما مشمول مالیات بر درآمد نیز خواهند شد. قرارداد کاری بین دانشجویان دکترا و دانشگاه های فرانسه برای این کار تا 3 سال اعتبار دارد و قابل تمدید می باشد. قراردادهای کاری مقطع دکترا در کشور فرانسه به دو نوع می باشد:

 • قرارداد کاری تحقیقاتی با حقوق پایین تر
 • قرارداد کاری تحقیقاتی به همراه تدریس با حقوق بالاتر

بورسیه های مقطع دکترا دانشگاه های فرانسه

وزارت امور خارجه فرانسه چندین بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین المللی برای تحصیل در مقطع دکترا اعطا می کند. علاوه بر این برنامه های متعددی توسط دولت فرانسه برای جذب دانشجویان بین المللی برتر با استعدادهای درخشان طراحی شده است. از مهم ترین گزینه های بورسیه تحصیلی فرانسه در مقطع دکترا موارد زیر را می توان نام برد:

برنامه تحصیلی عالی ایفل The Eiffel Scholarship Program of Excellence

 • این بورسیه برای دانشجویان رشته های علوم، اقتصاد، مدیریت، حقوق و علوم سیاسی دانشگاه های فرانسه در دسترس است. مزایای دریافت این بورسیه شامل دریافت ماهانه 1.400 یورو برای حداکثر 12 ماه، بیمه درمانی، کمک هزینه خوابگاه دانشجویی و هزینه تهیه بلیط هواپیما بین المللی برای رفت و برگشت به فرانسه می باشد.

بورسیه تحصیلی CROUS

 • بورسیه های تحصیلی CROUS از دیگر بورسیه های عالی دانشگاه های فرانسه است. دانشجویان بر اساس سطح نیاز ماهانه تا سقف 571.30 یورو برای پوشش هزینه های اقامت و زندگی دریافت خواهند کرد.

بورسیه تحصیلی Conventions Industrielles de Formation par la Recherche (CIFRE)

 • دانشجویان مقطع دکترا در کشور فرانسه از طریق این بورسیه تحصیلی یک قرارداد کار تمام وقت 3 ساله را امضا می کنند که منجر به تحقیقات دکترا برای یک شرکت فرانسوی و آزمایشگاه عمومی فرانسوی می شود و سالانه در حدود 23.484 یورو دریافت می کنند.

بورسیه تحصیلی The Raman Charpak Fellowship

 • کمک هزینه تحصیلی رامان چارپاک The Raman Charpak Fellowshipبرای دانشجویان هندی مشغول تحصیل در مقطع دکترا در کشور فرانسه است. این بورسیه به دانشجویان دکترا در حال تحصیل در رشته های علمی محیط زیست، زیست شناسی، ریاضی و علوم زمین اعطا می شود. خانواده دانشجوی هندی که به عنوان همراه وی در فرانسه محسوب می شوند ماهانه در حدود 1500 یورو برای هزینه های زندگی دریافت می کنند.

بودجه بدنه عمومی Public body funding

 • سازمان‌های عمومی مانند مرکز ملی تحقیقات علمی (CNRS)، مؤسسه تحقیقات و توسعه (IRD) و مؤسسه تحقیقات فرانسوی برای بهره‌برداری از دریا (IFREMER) تحقیقات دکترا را تأمین مالی می‌ کنند و این بورسیه را به دانشجویان اعطا می کنند.
 • تعدادی دیگر از بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی مانند طرح Horizon Europe، Erasmus Mundus در دانشگاه های فرانسه در دسترس است.
 • مقامات منطقه ای هر کشور نیز برای دانشجویان بین المللی در منطقه خود بورسیه تحصیلی ارائه می دهند.

محل تصویر: دانشگاه های پاریس فرصت های دکترا را در رشته های مختلف ارائه می دهند.

فرصت های تحصیلی دکترا در پاریس در سال

در این بخش از مقاله به ارائه فرصت های تحصیلی مقطع دکترا، برنامه های تحصیلی مقطع دکترا و بورسیه های تحصیلی در شهر بزرگ فرانسه، پاریس می پردازیم که برای دانشجویان بین المللی با قصد تحصیل دکترا در سال 2023-2024 بسیار مناسب است:

فرصت های تحصیلی، برنامه ها و بورسیه های مقطع دکترا در شهر پاریس

دانشگاه های فرانسه برای تحصیل در مقطع دکتراشهردانشگاه/کالجبورسیه های تحصیلیتوضیحات

HEC Paris PhD در مدیریت، حسابداری، امور مالی، اقتصاد، استراتژی، ISOM، بازاریابی، منابع انسانی، و قانون و مقررات( HEC Paris PhD in Management, Accounting, Financ Economics, Strategy, ISOM, Marketing, HR, and Law and Regulation)

پاریسکالج تجارت و کسب و کاربورسیه فول فاند برای همه دانشجویان از هر ملیت

دانشگاه HEC پاریس در سال 1881 تاسیس شد و در حال حاضر یکی از برترین کالج های تحقیقاتی جهان در اقتصاد و علوم مدیریت است و به طور مداوم در بین کالج های برتر جهان در رشته های کسب و کار و تجارت رتبه‌ بندی می‌شود.

برنامه دکتری ESSECپاریسکالج کسب و کار ESSECبورسیه فول فاندکالج کسب و کار ESSEC به طور مداوم به عنوان یکی از بهترین مدارس کسب و کار در اروپا رتبه بندی می شود، با چندین برنامه کارشناسی ارشد آن در رتبه 5 برتر در سراسر جهان

کار در حین تحصیل در مقطع دکترا در کشور فرانسه

دانشجویان بین المللی در فرانسه به محض ثبت نام در یک دانشگاه فرانسوی و همچنین ثبت نام در تامین اجتماعی دانشجویی مجاز هستند در کنار تحصیل خود کار کنند. اگر دانشجویان از کشورهای غیر اتحادیه اروپا باشند، برای کار دانشجویی در فرانسه در حین تحصیل باید مجوز اقامت تحصیلی داشته باشد. محدودیت هایی برای کار در حین تحصیل دانشجویان در مقطع دکترا در کشور فرانسه وجود دارد:

کارهای دانشجویی خارج از محوطه دانشگاه

 • دانشجویان با اخذ مجوز کار دانشجویی می توانند تا 964 ساعت در سال کار کنند، در واقع در حدود 60٪ از کار تمام وقت دانشجویی را می توانند به کار در خارج از محوطه دانشگاه اختصاص دهند.

کارهای دانشجویی داخل محوطه دانشگاه

 • برای کارهای داخل محوطه دانشگاه، دانشجویان بین المللی می توانند با دانشگاه ها قراردادهای کاری 12 ماهه امضا کنند. دانشگاه ها قراردادهای کاری تا 12 ماه را مطابق با جدول زمانی ارائه می دهند. دانشجویان می توانند در حدود 670 ساعت از اول سپتامبر تا 30 ژوئن و 300 ساعت از یک جولای تا 31 اوت کار کنند.

دوره های کارآموزی دوره دکترا

 • دوره کارآموزی دانشجویان دکترا باید قراردادی باشد و اگر بیش از 2 ماه طول بکشد باید ماهانه در حدود 60.060 یورو پرداخت کنند. طبق قانون حداقل دستمزد ناخالص فرانسه (حداقل دستمزد بین حرفه ای Croissance) در حدود 1.020 یورو در ساعت است که مشمول 20% هزینه های اجتماعی است.

کار پس از تحصیل دکترا در دانشگاه های فرانسه

ترکیبی از موسسه های آموزشی و دانشگاه های با رتبه بالا به همراه برنامه ‌های آموزش مهارتی در مقطع دکترا باعث می ‌شود که دانشجوی بین المللی به یک فارغ‌ التحصیل مستقل با مهارت تبدیل شود. در واقع فارغ التحصیلان دکترا در کشور فرانسه دارای مهارت‌ هایی هستند که برای طیف وسیعی از فرصت‌های شغلی مختلف قابل استفاده است. با توجه به تلاش دولت فرانسه برای بهبود وضعیت محققان و پژوهشگران در حوزه های مهارتی، دریافت ویزای کار پس از تحصیل و کار و اشتغال در همان رشته تحصیلی برای فارغ التحصیلان دکترا راحت است، اما اگر فارغ التحصیلان قصد کار در خارج از رشته تحصیلی خود را دارند، گرفتن ویزای کاری دشوارتر می شود. قوانین کار در فرانسه پس از تحصیل در مقطع دکترا به ملیت فارغ التحصیلان بستگی دارد. برخی از قوانین و شرایط کار پس از تحصیل در دانشگاه های فرانسه عبارت است از:

 • دانشجویان بین المللی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و EEA می توانند پس از فارغ التحصیلی بدون دریافت مجوز کار در فرانسه کار کنند.
 • دانشجویان بین المللی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا باید برای مجوز اقامت موقت غیرقابل تمدید Autorisation Provisoire de séjour (APS) درخواست دهند.
 • مجوز اقامت موقت APS پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های فرانسه مجوز اقامت و کار در این کشور را تا 12 ماه پس از انقضای مجوز اقامت به فارغ التحصیل ارائه می دهد.
 • با دریافت APS فارغ التحصیلان می توانند در حدود 60 درصد از هفته کاری رسمی را به کار و اشتغال در هر شغلی بپردازند.
 • اگر فارغ التحصیل شغلی مرتبط با حرفه دانشگاهی خود با حقوقی معادل یا بالاتر از 1.5 برابر حداقل دستمزد ملی پیدا کند، می تواند ویزای دانشجویی خود را به ویزای کاری تبدیل کند.

 

 

محل تصویر: هزینه های زندگی دانشجویی در فرانسه در سال 2023 از 1.200 تا 1.800 یورو است.

هزینه های زندگی در فرانسه برای دانشجویان بین المللی

هزینه های زندگی در فرانسه کمتر از آن چیزی است که دانشجویان بین المللی فکر می کنند. دولت فرانسه تخمین می زند که دانشجویان بین المللی باید 615 یورو در ماه برای اقامت و هزینه های زندگی پرداخت کنند. در واقع دانشجویان بین المللی برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه و اثبات تمکن مالی کافی خود به دارا بودن ماهانه در حدود 615 یورو نیاز دارند و باید این مبلغ را در یک حساب بانکی به عنوان تمکن مالی ارائه دهند. جدول زیر برخی از هزینه های رایج تحصیل در طول دوره دکتری در فرانسه را نشان می دهد:

 • میانگین هزینه های زندگی دانشجویی در فرانسه در شهر پاریس از حدود 1.200 تا 1.800 یورو در ماه است.
 • میانگین هزینه های زندگی دانشجویی در شهر نیس از حدو 900 تا 1.400 یورو در ماه است.
 • میانگین هزینه های زندگی دانشجویی در شهرهای لیون، نانت، بوردو یا تولوز از حدود 800 تا 1000 یورو در ماه است.
اقلامهزینه های زندگی در فرانسه در سال 2023
صرف غذا در یک رستوران1.500 یورو
هزینه های خورد و خوراک600 یورو
بلیط سینما1.050 یورو
حمل و نقلماهانه 6.250 یورو
خدماتماهانه 15.817 یورو

خوابگاه دانشجویی فرانسه برای دانشجویان مقطع دکترا

برای دانشجویان بین المللی مشغول تحصیل در مقطع دکترا در کشور فرانسه، سه نوع مسکن و محل اقامت دانشجویی اصلی وجود دارد که شامل خوابگاه های دانشجویی دولتی (Cités-U)، خوابگاه های دانشگاهی (مستقل) و خانه های اجاره ای شخصی است که در ادامه به شرح خلاصه هر یک می پردازیم.

·         خوابگاه های دانشجویی دولتی (Cités-U)

خوابگاه های دانشجویی دولتی به طور کلی توسط “Centre Régional des Oeuvres Universitaires et Scolaires” (CROUS) مدیریت می شود. سالن های خوابگاه های دولتی معمولاً در محوطه دانشگاه یا در شهرهای مجاور قرار دارند. اقامت در خوابگاه های دانشجویی دولتی مقرون به صرفه ترین گزینه اقامتی برای دانشجویان بین المللی مشغول تحصیل در هر رشته و مقطع می باشد. هزینه های اقامت در هر اتاق خوابگاه های دانشجویی دولتی به طور متوسط 350 یورو در ماه است. البته هزینه های اقامت در خوابگاه های دانشگاه های شهر پاریس بالاتر و تا حدود 525 یورو در ماه نیز می رسد. دانشجویان برای اقامت در این خوابگاه های دولتی باید مستقیماً از طریق پورتال مطالعات فرانسه یا از طریق دانشگاه خود درخواست دهند. دانشجویان بین المللی باید اطمینان حاصل کنند که به محض دریافت پذیرش خود برای اقامت خود درخواست دهند. اگرچه برخی از دانشگاه ها اتاق‌ هایی را برای دانشجویان بین ‌المللی رزرو می‌کنند. ذکر این نکته ضروری است که در خوابگاه های دولتی یافتن اتاق برای دانشجویان بین ‌المللی محدود است و ترجیحاً برای دریافت حمایت از دولت به دانشجویان بین المللی داده می‌شود.

·         خوابگاه های دانشجویی مستقل

برخی از دانشگاه های فرانسه خوابگاه های خود را جدا از سیستم CROUS مدیریت می کنند. دانشگاه های خاص مانند Grandes Écoles و دانشگاه‌های خصوصی دارای اتاق‌ هایی هستند که به طور خاص برای دانشجویان بین ‌المللی رزرو شده ‌اند. هزینه های این خوابگاه های دانشجویی مستقل نسبتاً مقرون به صرفه است و هزینه‌ هایی در حدود ۲۵۰ تا ۳۵۰ یورو در ماه دارند.

·         خانه های اجاره ای شخصی

مانند انگلستان، بسیاری از شهرهای دانشگاهی فرانسه طیف وسیعی از خوابگاه های خصوصی از جمله خانه ها و آپارتمان های شخصی را در دسترس دانشجویان بین المللی قرار می دهند. انعطاف پذیری امکانات و محل اقامت و اجاره خصوصی با هزینه های بیشتر نسبت به هزینه خوابگاه های دولتی دانشگاه برای دانشجویان بین المللی از ویژگی های خانه های شخصی است. هزینه های اقامت در این آپارتمان های شخصی ماهانه از حدود 280 تا 700 یورو می باشد که در شهرهای بزرگ فرانسه مانند پاریس ماهانه از حدود 600 تا 1200 یورو در ماه نیز می رسد.

سخن آخر

در این مقاله در مورد شرایط تحصیل در مقطع دکترا در فرانسه اطلاعات جالبی ارائه شد و به این پرسش ها پاسخ داده شد که آیا امکان اخذ ویزای تحصیلی مقطع دکترای فرانسه برای دانشجویان ایرانی وجود دارد؟ و شرایط تحصیل دکترا فرانسه چیست؟ علاوه بر این در مورد روش های اخذ ویزای تحصیلی و دلایل تحصیل دکترا در کشور فرانسه توضیحات لازم ارائه شد. متقاضیان ایرانی برای اخذ اقامت تحصیلی و کاری کانادا می توانند با مشاوران موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت مشاوره کنند. وکیل مهاجرت به فرانسه موسسه ما با ارائه خدمات مشاوره ای رایگان شما را در مسیر مهاجرت تحصیلی و کاری در فرانسه با هدف اخذ تابعیت و شهروندی تنها نمی گذارند. این مشاوران با آگاهی از شرایط و راه های مهاجرت تحصیلی به فرانسه در مقاطع تحصیلی مختلف کمک می کنند تا شما بهترین گزینه مهاجرت به این کشور را انتخاب کنید.

سؤالات متداول درباره تحصیل در مقطع دکترا در فرانسه 

بله. با مجوز اقامت موقت APS پس از فارغ التحصیلی مجوز اقامت و کار در این کشور تا 12 ماه پس از انقضای مجوز اقامت دانشجوی معتبر ارائه می شود. 

 

بله. دانشجویان با اخذ مجوز کار دانشجویی می توانند تا 964 ساعت در سال در حدود 60٪ از کار تمام وقت دانشجویی را کار کنند.

هزینه های تحصیل در مقطع دکترا برای دانشجویان بین المللی در فرانسه در دانشگاه های دولتی سالانه در حدود 380 یورو است.

هزینه ها تحصیل در مقطع دکترا برای دانشجویان بین المللی در فرانسه در دانشگاه های خصوصی، به ویژه کالج های بازرگانی سالانه از حدود 3.000 تا 10.000 یورو است.

بله. با مجوز اقامت موقت APS پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های فرانسه مجوز اقامت و کار در این کشور را تا 12 ماه پس از انقضای مجوز اقامت می توانند دریافت کنند.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت