تحصیل در مدارس فرانسه
رویال مهاجرت می 8, 2023

تحصیل در مدارس فرانسه

فرانسه یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی ایرانیان در تمام کشورهای اروپایی به شمار می‌رود. این کشور به علت جاذبه‌های فراوان توریستی و شرایط خوب کار و زندگی، یک مقصد رویایی برای بسیاری از ایرانیان که به دنبال مهاجرت هستند، محسوب می‌شود. تحصیل در مدارس دولتی در این کشور رایگان است و البته برای رفتن به این مدارس باید به زبان فرانسوی مسلط باشید. مدارس خصوصی و شبانه‌روزی در این کشور که به صورت بین المللی و به زبان انگلیسی اداره می‌شوند نیز فراوان است.  در این مقاله قصد داریم تا با هزینه تحصیل در فرانسه برای ایرانیان مهاجر آشنا شویم و ببینیم که کیفیت آموزشی و هزینه‌های مربوط به این مدارس چگونه است.

هزینه تحصیل در مدارس فرانسه و شرایط برای دانش آموزان

فرانسه یکی از کشورهایی است که از سیستم آموزشی بسیار پیشرفته و نیز باکیفیت بسیار بالا، بهره می‌برد. آموزش و تحصیل در مدارس فرانسه رایگان است و بودجه زیادی در این کشور، صرف آموزش و پرورش رایگان می‌شود. گفته می‌شود که در حدود 20 درصد از بودجه سالیانه در این کشور، به آموزش و پرورش و نیز دانشگاه‌ها و پژوهش تعلق می‌گیرد. در مقایسه با سیستم‌های آموزشی بریتانیا یا آمریکا، دانش آموزان فرانسوی ساعات بیشتری را در مدرسه می‌گذرانند. با این حال، دانش‌آموزان فرانسوی ممکن است در طول روز و در مدرسه استراحت‌های مکرر و طولانی‌تری داشته باشند که زمان کافی برای پیگیری تکالیف یا مطالعه برای امتحانات باقی می‌گذارد.

فرانسوی‌ها اهمیت فراوانی برای آموزش و شرایط آن برای همگان قائل هستند و در نتیجه سیستم آموزش در این کشور، بسیار استاندارد است و شرایط کیفی بسیار بالایی دارد. کودکان فرانسوی از سه سالگی مدرسه را شروع می‌کنند و همزمان با رشد خود، یاد می‌گیرند که با دانش‌آموزان دیگر معاشرت کنند، بر زبان گفتاری تسلط پیدا کنند و به‌ طور مناسب بر درس‌های کلاس مسلط شوند. هزینه تحصیل در فرانسه، با توجه به شرایط مدرسه و مقطع تحصیلی متفاوت است. در مدارس دولتی آموزش کاملا رایگان است اما آموزش تنها به زبان فرانسوی انجام می‌شود. مدارس خصوصی و بین المللی اما رایگان نیستند و هزینه‌ای بین 6000 – 8000 یورو دارند.

شرایط تحصیل در مدارس فرانسه

تحصیل اجباری در مدارس فرانسه، از 6 تا 16 سالگی انجام می‌شود. این تحصیلات در 4 مرحله اصلی انجام می‌شود. سال تحصیلی در این کشور از سپتامبر تا جولای سال بعد ادامه دارد و چند دوره تعطیلات به مناسبت‌های گوناگون در این دوره برای دانش آموزان در نظر گرفته شده است. این دوره‌های تعطیلات ممکن است اندک تفاوتی در شهرهای گوناگون در این کشور داشته باشد. ساعات تحصیل و حضور در مدرسه در هفته بین 24 تا 28 ساعت، متغیر است. در سال‌های پایانی دبیرستان که دانش آموزان برای شرکت در امتحانات نهایی آماده می‌شوند اما این ساعات هفتگی حضور در مدرسه ممکن است تا 40 ساعت نیز افزایش پیدا کند.

به جز زنگ‌های تفریح در بین کلاس‌ها، دانش آموزان در حدود یک ساعت و نیم نیز برای ناهار و استراحت زمان دارند که می‌توانند این زمان را برای صرف غذا به منزل بروند.

در جدول زیر می‌توانید این مراحل و نام اصلی آن‌ها را مشاهده کنید. در ادامه هر کدام از این مراحل را با جزئیاتی از جمله هزینه تحصیل در فرانسه، بررسی خواهیم کرد.

مقطع تحصیلیاطلاعات
مهدکودک و پیش‌دبستانی (école maternelle)بین 2 تا 6 سال
مقطع ابتدایی (École Primaire)6 تا 11 سال
مقطع متوسطه اول در فرانسه11 تا 15 سالگی
مقطع متوسطه دوم در فرانسه (lycée)15 تا 18 سالگی

تحصیل در مدارس دولتی فرانسه

نظام آموزشی در فرانسه چگونه است؟

نظام آموزشی فرانسه دارای ۴ دوره مجزا در قبل از دانشگاه است که با هم شرایط مدرسه در فرانسه را بررسی خواهیم کرد.

1.     مهدکودک و پیش‌دبستانی (école maternelle)

آموزش برای کودکان زیر ۶ سال در فرانسه اجباری نیست؛ اما بیشتر کودکان از سن ۲ تا ۶ سالگی به مهد کودک می‌روند. به خصوص اگر مهاجر هستید و فرزند شما زبان فرانسوی را نمی‌داند، بهتر است از این سن آموزش و تعامل با دیگر کودکان و جامعه را آغاز کند. بیشتر هزینه تحصیل در فرانسه در مقطع پیش از دبستان نیز توسط دولت تامین می‌شود اما دیگر هزینه‌ها معمولا بین والدین تقسیم شده و آنان این هزینه‌ها را بر اساس میزان درآمد خود، پرداخت می‌کنند.

2.     دبستان یا مقطع ابتدایی

تحصیل اجباری در فرانسه در حال حاضر از شش سالگی شروع می‌شود. آموزش جوان‌ترین دانش آموزان  در این دوره ابتدایی که 6-7 ساله هستند بر کسب مهارت‌های زبان فرانسه و ریاضیات تمرکز دارد. هنر، تربیت بدنی و فرصت شروع یادگیری یک زبان خارجی نیز با درس‌های اصلی همراه است. از سن 8 تا 11 سالگی، شاهد اضافه شدن تاریخ، ادبیات، فناوری و کاربردهای علمی و عملی در سیستم آموزش کودکان هستیم.

3.     دبیرستان دوره اول: کالج

در سطح کالج، هدف اولیه این است که دانش آموزان را برای «لیسه» یا مدرسه حرفه‌ای آماده کند. برنامه درسی بر اساس موضوع سازماندهی شده است. درس‌هایی مانند زبان فرانسه، ریاضیات، تاریخ و جغرافیا، آموزش مدنی، علوم زندگی و زمین، فناوری، هنر، تاریخ هنر، آموزش موسیقی، تربیت بدنی، فیزیک و شیمی و دو زبان خارجی، بخش عمده‌ای از این دروس را تشکیل می‌دهند. در پایان کالج، دانش‌آموزان برای امتحان سراسری  و یا نهایی آماده می‌شوند. دانش‌آموزان بخش انگلیسی زبان در DNBI (گزینه بین‌المللی دیپلم ملی یا brevet) با امتحانات شفاهی در زبان انگلیسی و تاریخ و جغرافی شرکت می‌کنند. هزینه تحصیل در فرانسه و در این دوره و در مدارس فرانسوی زبان رایگان است اما تحصیل در مدارس شبانه روزی فرانسه که بیشتر بین المللی و به زبان انگلیسی هستند، رایگان نیست.

4.     دوره دبیرستان

سه سال پایانی آموزش متوسطه، متوسطه دوم نامیده می‌شود. تعداد ساعات درس در بخش انگلیسی زبان از 6 ساعت در دوره دوم به 9 ساعت در ترمینال، آخرین سال تحصیلی متوسطه افزایش پیدا می‌کند. در پایان بخش دوم، محصلین، برای امتحانات زبان و ادبیات انگلیسی و تاریخ و جغرافی iGCSE آماده می‌شوند. سیستم آموزشی فرانسه، همچنین یک دوره تحصیلی برای دو سال باقی مانده از مدرسه در نظر می‌گیرد. سه مسیر اصلی برای ادامه آموزش در این مقطع، وجود دارد که شامل گرایش‌های علم، ادبیات، یا مطالعات اقتصادی است. با نظر والدین و اساتید، از دانش‌آموزان خواسته می‌شود تا در صورت تمایل به ادامه برنامه لیسانس، یکی از این رشته‌های نام برده شده را انتخاب کنند. در این سن، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای تحت حمایت دولت نیز یک گزینه برای ادامه راه تحصیل هستند.

پس از اتمام تحصیل در دبیرستان‌های فرانسه، دانش آموزان باید برای ورود به دانشگاه در آزمون baccalauréat (le bac) شرکت کنند.

برای اطلاع از شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه می توانید مقاله مرتبط با آن را در سایت رویال مهاجرت مطالعه فرمایید.

بهترین مدارس فرانسه

اخذ بورسیه تحصیلی برای دانش آموزان در فرانسه

فرانسه یکی از کشورهایی است که برای دانش آموزان مستعد که در کشورهای دیگر زندگی می‌کنند و توانایی مالی شرکت در مدارس خصوصی، بین المللی و شبانه‌روزی را ندارند، بورسیه‌هایی برای کم کردن هزینه تحصیل در فرانسه در نظر گرفته است. این بورسیه‌ها، شامل این موارد است:

1.     بورسیه Topya STEM

این بورسیه برای دانش آموزان دختر از دیگر کشورهای جهان در نظر گرفته شده است. با استفاده از این بورسیه، دانش آموز می‌تواند به صورت رایگان به تحصیل در مدارس ممتاز فرانسه بپردازد. البته هزینه‌ زندگی در فرانسه مانند هزینه‌های اسکان، خوراک و حمل و نقل باید توسط والدین دانش آموز تامین شود. شرط این بورسیه شرکت دانش آموز در دوره‌های علوم و مهندسی در دوره لیسانس است.

2.     بورسیه ThePensters

این بورسیه به تمامی دانش آموزان بین المللی صرف نظر از کشور مبدا و نیز جنسیت تعلق می‌گیرد. همه دانش آموزان با شرط آگاهی و تسلط بر زبان فرانسوی می‌توانند برای این بورسیه تقاضا دهند. در این بورسیه، دولت فرانسه نیمی از هزینه تحصیل دانش آموز را تامین می‌کند و نیم دیگر باید توسط خانواده تامین شود.

3.     بورسیه Presets BeArt

این نوع از بورسیه تحصیلی نیز به تمامی دانش آموزان از تمامی ملیت‌ها تعلق می‌گیرد. در این بورسیه دولت بخشی از هزینه تحصیل دانش آموز را پرداخت می‌کند. برای گرفتن این بورسیه نیاز به تحصیل در رشته خاصی نیست.

4.     بورسیه Facebook Grace Hopper

این بورسیه یک بورسیه ویژه است که به تمامی ملیت‌ها تعلق می‌گیرد و مخصوص دانش آموزان دختری است که قصد دارند در رشته‌های علوم کامپیوتر ادامه تحصیل دهند. در این نوع از بورسیه، دولت نیمی از هزینه‌های تحصیل دانش آموز را پرداخت می‌کند. اگر برای آگاهی از هزینه تحصیل در فرانسه و نیز اخذ بورسیه برای تحصیل در مقطع دبیرستان در فرانسه مانند مدرسه کوردن بلو فرانسه، نیاز به مشاوره دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در موسسه رویال مهاجرت به خصوص وکیل مهاجرت به فرانسه در ارتباط باشید.

تحصیل رایگان در مدارس فرانسه

 تحصیل در مدرسه فرانسه و در مدارس دولتی کاملا رایگان است و دولت هزینه‌های تحصیلی را برای تمامی دانش آموزان پرداخت می‌کند. دانش آموزان سایر کشورهای اتحادیه اروپا نیز می‌توانند در این مدارس و به صورت رایگان تحصیل کنند. دانش‌آموزان زیر 18 سال از دیگر کشورهای خارج از اتحادیه اروپا نیز نیز با شرط آشنایی با زبان فرانسوی می‌توانند برای تحصیل رایگان در این مدارس درخواست دهند. این آشنایی به زبان فرانسوی البته نیاز به مدرک خاصی ندارد.

همچنین این دانش آموزان می‌توانند از بورسیه‌های گوناگون دولتی نیز که برای کم کردن و رایگان شدن هزینه‌های تحصیل مانند تحصیل در مدارس شبانه روزی فرانسه در نظر گرفته شده است نیز برای این امر استفاده نمایند.

آزمون ورودی دانشگاه

لیست مدارس فرانسه برای تحصیل

انتخاب مدارس ممتاز در فرانسه، می تواند به شما کمک کند تا انتخاب بهتری برای شرایط تحصیلی خود و یا فرزندتان در این کشور داشته باشید. بعضی از این مدارس دولتی هستند و هزینه تحصیل در فرانسه و در این مدارس رایگان است و برخی خصوصی محسوب می‌شوند. برخی از بهترین مدارس در این کشور را می‌توانید در جدول زیر مشاهده نمایید.

مدرسه دولتیمدرسه خصوصی
Lycée Sainte Marie Public SchoolETRE ET DÉCOUVRIR ECOLE INTERNATIONAL BILINGUAL MONTESSORI SCHOOL
 MARYMOUNT INTERNATIONAL SCHOOL PARIS
Lycée Louis Querbes Public SchoolOPEN SKY INTERNATIONAL
Lycée Blanche de Castille Public SchoolLENNEN BILINGUAL SCHOOL
Lycée Bourg Chevreau St Anne Public SchoolPRUNELLE SCHOOL MONTESSORI BILINGUAL
Lycée Sainte Agnès Public SchoolBILINGUAL INTERNATIONAL SCHOOL OF PARIS

برترین کشورها برای تحصیل

تحصیل در آلمان   تحصیل در کانادا   تحصیل در ترکیه   تحصیل در فرانسه   تحصیل در انگلستان    تحصیل در سوئد   تحصیل در مجارستان تحصیل در اسپانیا تحصیل در دانمارک تحصیل در اتریش تحصیل در ایتالیا تحصیل در آمریکا تحصیل در هلند

هزینه تحصیل دانش آموزی در فرانسه

اگر در مدارس دولتی در فرانسه درس بخوانید، می‌توانید از تمام مزایای تحصیل رایگان که مردم فرانسه از آن بهره‌ می‌برند، استفاده کنید. هزینه تحصیل در فرانسه و در مدارس دولتی، تماما رایگان است. مدارس دیگری نیز به جز مدارس دولتی وجود دارند که هزینه تحصیل در آن‌ها با توجه به نوع مدرسه، شهر و نوع خدمات متفاوت است.

اگر به تحصیل در مدراس دولتی ایتالیا تمایل ندارید، مدارس بین المللی و شبانه‌روزی نیز انتخاب‌های خوبی در این زمینه هستند. هزینه تحصیل در مدارس شبانه‌روزی فرانسه که دانش آموزان بین المللی را نیز پذیرش می‌کنند و زبان آن‌ها انگلیسی است، بین ۴۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ یورو در سال خواهد بود. مدارس غیرانتفاعی نیز گزینه‌های دیگری هستند که می‌توانید برای آن‌ها اقدام کنید. هزینه تحصیل برای یک سال در این مدارس، بین ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو محاسبه می‌شود. البته زبان مورد استفاده برای تدریس در این مدارس، زبان فرانسوی است.

هزینه زندگی در فرانسه برای دانش آموزان

هزینه زندگی برای دانش آموزان با توجه به شهر تحصیل آنان در این کشور، تفاوت‌هایی دارد. هزینه اقامت، خوراک، رفت و آمد و تفریح، مهم‌ترین بخش‌های این هزینه‌های زندگی را تشکیل می‌دهند. هزینه یک زندگی نرمال در این کشور روی هم و با احتساب همه هزینه‌ها، چیزی بین 2000 تا 2500 دلار در هر ماه برآورد شده است. این میزان البته به جز هزینه تحصیل در فرانسه محاسبه شده است.

ویزای همراه برای والدین دانش آموزان در فرانسه

دانش آموزان به علت نرسیدن به سن قانونی به همراه و پشتیبانی والدین برای زندگی، نیاز دارند. دولت فرانسه تنها برای یکی از والدین دانش آموزان ویزایی با عنوان ویزای همراه طولانی مدت صادر می‌کند که تنها تا پایان دوره تحصیل فرد دانش آموز اعتبار دارد. پس از اتمام دوره تحصیل فرزندتان شما باید از فرانسه خارج شوید.

لیست دبیرستان های فرانسه

برخی از بهترین دبیرستان‌های فرانسه را می‌توانید در این جدول مشاهده نمایید.

نام مدرسهرایگان
مدرسه شبانه روزی Ecole des Roches
دانشکده بین المللی ارمیتاژ فرانسه
مدرسه دولتی لیس در فرانسهبله
مدرسه عمومی Lycée Bourg Chevreau Anneبله
مدرسه انگلیسی زبان
مدرسه سنت جوزف کلژ
مدرسه عمومی Lycée Sainte Agnèsبله
مدرسه بین المللی سنت دنیس
مدرسه عمومی Lycée Saint Joseph
دبیرستان بین المللی نوتردام
مدرسه عمومی Lycée Sainte Marie
مدرسه عمومی Lycée Blanche de Castille

در صورتی که علاقمند به تحصیل در مقطع دکترا هستید می توانید با مشاوران ما در موسسه رویال مهاجرت تماس بگیرید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا فرانسه برای دانش آموزان

برای تحصیل در یکی از مدارس فرانسه، ابتدا باید در مورد مدرسه باکیفیت تحقیق کنید و با برآورد تمکن مالی خود و با حساب کردن هزینه تحصیل در فرانسه، مدرسه مناسب را انتخاب کنید.

پس از آن باید سطح زبان فرانسه را بالا ببرید. پس از انجام این کار، می‌توانید به وب سایت مدرسه مراجعه کرده و درخواست ثبت نام را برای مدیر به صورت کتبی ارائه نمایید. پس از اخذ پذیرش و یا Admission باید به سفارت فرانسه مراجعه کرده و میزای تحصیلی دانش آموز و والدین را دریافت کنید. برخی از مهم‌ترین مدارک برای این پروسه عبارت است از:

  • فرم درخواست اقامت برای دانش آموز به همراه یکی از اولیا
  • عکس رنگی با استاندارد پاسپورتی
  • اثبات ثبت نام و یا برگه پذیرش قطعی از یکی از مدارس فرانسوی و نیز اثبات تمکن مالی برای پرداخت شهریه و هزینه تحصیل در فرانسه
  • گذرنامه والدین
  • ترجمه ریز نمرات سال‌های قبل دانش آموز در مدرسه
  • اثبات سطح قابل قبولی در زبان فرانسه
  • اجازه نامه والدین برای خروج از کشور برای فرزند
  • کپی از گذرنامه به همراه تمبر (اعتبار گذرنامه باید تا سه ماه پس از بازگشت از فرانسه تمدید شده باشد).

اخذ اقامت با تحصیل در مدارس فرانسه

پس از پایان دوران تحصیل، فرد باید  در مقطع تحصیلی بعدی خود قبول شده و در آن ثبت نام نماید. در غیر این صورت، دانش آموز باید به کشور خود بازگردد. با ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و در دانشگاه های فرانسه می‌توانید اقامت خود را تمدید نمایید.

مشاوره تحصیلی برای تحصیل در مدارس فرانسه با رویال مهاجرت

اگر به دنبال ثبت نام فرزندتان در یکی از بهترین و پیشرفته‌ترین سیستم‌های آموزشی دنیا هستید، می‌توانید مدارس دولتی و خصوص فرانسه را برای فرزند خود انتخاب کنید. موسسه حقوقی و مهاجرتی رویال مهاجرت یکی از بهترین انتخاب‌ها برای انجام مشاوره و پیش بردن مراحل ثبت نام در مدارس فرانسه است. اگر برای مشاوره در زمینه هزینه تحصیل در فرانسه، قوانین مدارس در فرانسه و یا ثبت نام در مدرسه ایرانی در فرانسه نیاز به کمک داشتید، می‌توانید با موسسه ما در ارتباط باشید.

سؤالات متداول درباره تحصیل در مدارس فرانسه  

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

یکی از بهترین مدارس در این کشور، Ecole des Roches Private Boarding School نام دارد.

بله در برخی از مدارس بین المللی، تدریس به زبان انگلیسی انجام می‌شود.

هزینه این مدارس چیزی در حدود 10 تا 25 هزار یورو در سال است.

تحصیل در این مدارس به صورت رایگان انجام می‌شود اما هزینه‌های جانبی مانند اقامت، خوراک و رفت و آمد، به عهده والدین است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت