دانشگاه های فرانسه
رویال مهاجرت مارس 13, 2023

دانشگاه های فرانسه

فرانسه یکی از بهترین گزینه‌های برای مهاجرت تحصیلی برای ایرانیان به شمار می‌رود. دانشگاه‌های خوب و سیستم آموزشی باکیفیت و نیز هزینه بالایی که دولت این کشور هر ساله برای جذب نخبگان دانشگاهی از سرتاسر جهان انجام می‌دهد، باعث شده تا ایرانیان زیادی به دنبال تحصیل در دانشگاه های فرانسه باشند. دولت فرانسه بیشتر از 23 درصد بودجه سالانه خود را به تحصیل و آموزش اختصاص می‌دهد و این امر باعث شده تا دانشگاه‌های این کشور کیفیت تحصیلی بسیار بالایی در اروپا و جهان داشته باشند. در این مقاله قصد داریم تا به صورت کامل با بهترین دانشگاه های فرانسه که مناسب اپلای کردن هستند و نیز با خدمات موسسه حقوقی و مهاجرتی رویال در این زمینه آشنا شویم.

معرفی بهترین دانشگاه های فرانسه و چگونگی اپلای در آنها + شرایط و هزینه

این کشور هر ساله دانشجویان خارجی زیادی را در رشته های تحصیلی در فرانسه جذب می‌کند. از طرف دیگر هزینه تحصیل در این کشور حتی دانشگاه‌های برتر، پایین‌تر از دیگر کشورها است. به همین دلیل جذابیت اپلای در این دانشگاه‌ها، برای دانشجویان ایرانی بسیار بالا است. دولت فرانسه هزینه تحصیل را در این کشور متقبل می‌شود و در حدود 10 هزار یورو نیز به صورت سالیانه به دانشجویان اعطا می‌کند. اما برآوردها نشان می‌دهد که بین 190 تا 620 یورو در هر سال، هزینه‌ای است که باید در نظر بگیرید. یکی از شرایط مهم و اساسی برای اپلای و گرفتن پذیرش از این دانشگاه، تسلط به زبان فرانسه و قبولی و گرفتن نمره قابل قبول در آزمون‌های رسمی زبان فرانسوی است.

دانشگاه های فرانسه بورسیه

اما سوالی که برای بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به فرانسه را دارند پیش می‌آید، این است که بهترین دانشگاه فرانسه، کدام دانشگاه‌ها هستند؟ در ادامه 5 تا از بهترین دانشگاه های فرانسه را بررسی می‌کنیم:

دانشگاه PSL فرانسه (Université PSL)

این دانشگاه در پارس واقع شده و یک مرکز علمی و تحقیقاتی به شمار می‌رود. Université PSL در سال 2010 افتتاح شده و یکی از جوان‌ترین مراکز آموزشی و پژوهشی فرانسوی به شمار می‌رود. این دانشگاه در لیست 50 دانشگاه برتر جهان نیز قرار دارد و با بهترین مراکز آموزشی جهان مانند دانشگاه UCL، دانشگاه کمبریج و دانشگاه پکن همکاری و تبادل دانشجو دارد. این دانشگاه رشته‌های گوناگون و متنوعی از رشته‌های فنی و مهندسی تا هنر، علوم انسانی و علوم اجتماعی را ارائه می‌کند. رشد و شکوفایی این دانشگاه در این سال‌ها چنان بوده است که دانشجویان و محققان آن توانسته‌اند بیشتر از 28 جایزه نوبل در زمینه‌های گوناگون در آن کسب کنند.

دانشگاه اکول پلی‌تکنیک فرانسه (Ecole Polytechnique)

این دانشگاه در فاصله 30 کیلومتری شهر پاریس واقع شده و منحصرا مربوط به فناوری و علوم گوناگون است. این دانشگاه با قرار گرفتن در رتبه 61 در رنکینگ جهانی QS، یکی از بهترین دانشگاه های فرانسه به شمار می‌رود.

برترین کشورها برای تحصیل

تحصیل در آلمان   تحصیل در کانادا   تحصیل در ترکیه   تحصیل در فرانسه   تحصیل در انگلستان    تحصیل در سوئد   تحصیل در مجارستان تحصیل در اسپانیا تحصیل در دانمارک تحصیل در اتریش تحصیل در ایتالیا تحصیل در آمریکا تحصیل در هلند

دانشگاه سوربن فرانسه (Sorbonne University)

این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های باسابقه فرانسوی است و از ادغام چند موسسه علمی و دانشگاه ایجاد شده است. در این دانشگاه در رتبه 83 بر طبق رنکینگ جهانی QS قرار گرفته و سه دانشکده پزشکی، علوم و علوم انسانی دارد. این دانشگاه برگزار کننده چندین نمایشگاه علمی و دیرینه‌شناسی در پاریس است.

دانشگاه CentraleSupélec فرانسه

این دانشگاه حاصل ادغام چندین موسسه فنی است و در پاریس فعالیت می‌کند اما دارای چندین پردیس در شهر پاریس و شهرهای دیگر فرانسه است. این دانشگاه در علوم و فناوری فعالیت دارد و بیشتر از 4200 دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند.

مدرسه نرمال عالی لیون فرانسه (ecole Normale Supérieure de Lyon)

این دانشگاه در شهر لیون واقع شده و در رتبه 161 بهترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفته است. این دانشگاه، در رتبه پنجم بهترین دانشگاه فرانسه قرار می‌گیرد و و یکی از دانشگاه های فرانسه است که در زمینه علوم و علوم انسانی فعالیت دارد.

بهترین دانشگاه های فرانسه برای دانشجویان بین‌المللی

ادامه با جدولی از این دانشگاه‌ها به همراه شهر ان‌ها آشنا خواهیم شد:

نامنام دانشگاه به انگلیسیشهرتوضیحات
دانشگاه PSL فرانسهParis Sciences et Lettres Research Universityپاریسرتبه این دانشگاه در فرانسه رتبه 1 و در جهان رتبه 26 است.
دانشگاه اکول پلی‌تکنیک(Ecole Polytechnique)نزدیکی پاریسرتبه این دانشگاه در فرانسه رتبه 2 و در جهان رتبه 61 است.
دانشگاه سوربن(Sorbonne University)چندین پردیس در پاریس و شهرها و کشورهای دیگر دارد.رتبه این دانشگاه در فرانسه رتبه 3 و در جهان رتبه 83 است.
دانشگاه پاریس ساکلی(Universit Paris-Saclay)پاریسرتبه این دانشگاه در فرانسه رتبه 4 و در جهان رتبه 69 است.
مدرسه نرمال عالی لیون(Ecole Normale Supérieure de Lyon)لیونرتبه این دانشگاه در فرانسه رتبه 5 و در جهان رتبه 174 است.
انستیتوی علم و فناوری پاریس‌(Ecole des Ponts ParisTech)پاریسرتبه این دانشگاه در فرانسه رتبه 6 و در جهان رتبه 111 است.
دانشگاه پاریسUniversity of Paris رتبه این دانشگاه در فرانسه رتبه 7 و در جهان رتبه 248 است.

مزایای تحصیل در دانشگاه های فرانسه

دانشگاه های فرانسه یکی از ارزان‌ترین دوره‌های تحصیلی را در بین تمام دانشگاه‌های اروپایی ارائه می‌کنند. اقدام برای اپلای در این دانشگاه‌ها برای بسیاری از ایرانیان، مزایای زیادی دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

آموزش مقرون به صرفه

برخلاف بسیاری از دانشگاه‌های اروپا و امریکا، دانشگاه‌های فرانسه دارای دوره‌های ارزان قیمتی هستند. این به آن معنا است که شما مجبور نخواهید بود برای وام دانشجویی درخواست دهید و یا هزینه زیادی برای این دوره‌ها پرداخت کنید. علاوه بر این، دولت فرانسه به بسیاری از دانشجویان بسته‌های کمک هزینه تحصیلی ارائه می‌دهد که هزینه های تحصیل را تقریباً به صفر کاهش می‌دهد. این دوره‌ها البته تماما رایگان نیستند اما در مقایسه با بسیاری دیگر از کشورها، هزینه تحصیل در فرانسه، کمتر است.

دانشگاه های فرانسه دارای دوره های ارزان قیمتی هستند

حمل و نقل و اسکان کم هزینه

هزینه‌های حمل و نقل و اسکان در این کشور، پایین است و به علاوه دولت از طریق شبکه TER برای جوانان و دانشجویان در هر منطقه، تخفیف‌هایی را نیز ارائه می‌کند. در مورد اسکان نیز، Caisse d’Allocations Familiales به دانشجویان کمک مالی می‌کند. این کمک هزینه‌های تحصیلی هم برای دانشجویان فرانسوی و هم خارجی در نظر گرفته شده است، خواه آنها فرانسوی باشند یا شهروندان خارجی. کمک ماهیانه به دانشجویان، بین 100 تا 200 یورو متغیر است. در بیشتر موارد، اولین پرداخت این کمک هزینه، دو ماه پس از تاریخ درخواست دریافت می‌شود.

فرصت‌های پس از فارغ التحصیلی در فرانسه

به علاوه امکان داشتن کار دانشجویی در فرانسه بسیاری از دانشجویان پس از تحصیل برای جستجوی کار پس از اتمام تحصیلات خود در این کشور نیز اقدام می‌کنند. هر کسی که به طور تمام وقت در فرانسه تحصیل کرده باشد، واجد شرایط درخواست مجوز کار یک ساله است. این مجوزها بعدا نیز قابل تمدید بوده و در نهایت قابل تبدیل به ویزای دائم کشور فرانسه خواهد بود.

دوره‌های دوزبانه و یا به زبان انگلیسی

یکی دیگر از مزایای شرکت در دوره‌های دانشگاهی برای دانشجویان بین‌المللی این است که تقریباً همه دانشگاه‌ها دوره‌هایی را به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌دهند. علاوه بر این، بسیاری از دانشگاه‌های فرانسه به شما اجازه می‌دهند بدون شرکت در آیلتس یا هر آزمون مهارت زبان دیگری به تحصیل خود ادامه دهید.

کیفیت آموزشی بالا و تاکید زیاد بر تحقیقات

دانشگاه‌های فرانسه دارای بهترین قابلیت‌ها و امکانات تحقیق و توسعه است. این کشور بودجه زیادی را صرف تحقیقات دانشگاهی می‌کند و برآورد می‌شود که ششمین کشور از لحاظ صرف بودجه در دانشگاه‌ها و در بخش تحقیقات است. مرکز تحقیقات علمی این کشور (CNRS) بزرگترین آژانس تحقیقاتی جهان به شمار می‌رود که می‌تواند امکانات و هزینه بسیاری از تحقیقات را تامین کند. برخی دیگر از مزایای تحصیل در فرانسه، این موارد است:

 • فرانسه کشوری بسیار زیبا با جذب بسیار بالا توریست است. زندگی در فرانسه به دلیل جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی، طبیعی، بسیار مطلوب است.
 • آب و هوای خوب در ۴ فصل سال
 • استانداردهای بسیار بالای زندگی و درآمد سرانه بالا
 • امکان تحصیل رایگان در این کشور
 • اجازه کار دانشجویی در فرانسه
 • ارائه بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های متنوع به دانشجویان بین‌المللی
 • فرصت‌های شغلی مناسب پس از اتمام تحصیل
 • امکان سفر در اروپا با استفاده از ویزای شینگن

کشور فرانسه

دانشگاه های دولتی فرانسه

در ادامه با برخی از بهترین دانشگاه های فرانسه که دولتی بوده و تحصیل در آن‌ها رایگان است، آشنا می‌شویم.

نام دانشگاهمنطقه
دانشگاه پانتئون سوربن، پاریس Iپاریس
دانشگاه پانتئون-آساس، پاریس IIپاریس
دانشگاه پاریس-سوربنپاریس
دانشگاه سوربن نوولپاریس
دانشگاه کلرمون اوورنسنت اتین
دانشگاه گرنوبل آلپ – سابقاً جوزف فوریهلیون
دانشگاه کلود برناردلیون
دانشگاه ساووی مون بلانلیون
دانشگاه کاتولیک لیونساوی
دانشگاه ژان مولن – لیون ۳گرنوبل
دانشگاه ژان مونهکلرمون فران
دانشگاه ساحلی Côte d’Opaleدانکرک
دانشگاه آرتواارس
دانشگاه پیکاردی ژول ورنآمیان
دانشگاه صنعتی کامپیگنآمیان
دانشگاه والنسین و هاینو کامبرزیسوالنسین
دانشگاه کاتولیک لیللیل
دانشگاه شارل دوگللیل
دانشگاه لیل-IIلیل
دانشگاه لیل ۱ – فناوری های علوملیل

جدیدترین لیست دانشگاه های خصوصی فرانسه

در ادامه با فهرستی از دانشگاه‌های خصوصی فرانسه  و یا دانشگاه های دارای رشته زبان فرانسه آشنا می‌شویم:

دانشگاهشهر
موسسه عالی علوم اقتصادی و تجاریسرگی پونتوا
مدرسه کسب و کار ESCPپاریس
مدرسه بازرگانی EMLYONاکولی
مدرسه بازرگانی EDHECروبی
گرنوبل اکول مدیریتگرنوبل
مدرسه بازرگانی KEDGEتلانس
دانشگاه EPITAلو کرملن-بیستر
مدرسه کسب و کار Audenciaنانت
دانشگاه آمریکایی پاریسپاریس
دانشگاه ESIEE پاریسنویز لو گراند
مدرسه بازرگانی SKEMAلیل

شهریه دانشگاه های فرانسه

شهریه برای دانشگاه‌های گوناگون می‌تواند متفاوت باشد. اگر دانشگاه‌های دولتی و یا فرانسوی زبان را انتخاب کنید، میزان شهریه بسیار پایین‌تر از دیگر دانشگاه‌ها خواهد بود. علاوه بر این، میزان شهریه برای دانشجویان اتحادیه اروپا نیز کمتر از دانشجویان بین المللی تمام می‌شود. اما این جدول می‌تواند راهنمای خوبی برای میزان شهریه دانشگاه‌های گوناگون در فرانسه باشد:

مقطعمتوسط شهریه در سال
لیسانس2،770
فوق لیسانس3،770
دکتری300 یورو

ددلاین دانشگاه های فرانسه

دانشگاه های فرانسه از ماه سپتامبر تا ژوئن فعال هستند. اگر قصد دارید تا شامل بورسیه تحصیلی فرانسه شوید، بهتر است تا با تاریخ‌های مهم در این دانشگاه‌ها آشنا باشید:

شروع و پایان سال تحصیلی دانشگاه‌هاماه سپتامبر تا ژوئن
تعطیلات کلیجولای و آگوست

مدارک مورد نیاز برای پذیرش از دانشگاه های فرانسه

اما سوالی که پیش می‌آید این است که چگونه برای دانشگاه های فرانسه اپلای کنیم؟ برای این منظور ابتدا خود باید رشته و مقطعی که قصد تحصیل در آن را دارید انتخاب کرده و در ادامه با تحقیق در اینترنت و یا تحقیق از طریق موسسات مهاجرتی، دانشگاه‌های محبوب خود را برای اپلای انتخاب کنید. برای تحقیق در این مورد می‌توانید با کارشناسان ما در موسسه حقوقی و مهاجرتی رویال مشورت نمایید. این موسسه با داشتن مجوز رسمی از وزارت علوم، یکی از انتخاب‌های مناسب برای دریافت ویزای تحصیلی به شمار می‌رود.

 شما تنها می‌توانید برای سه موسسه آموزشی و دانشگاهی در فرانسه و در طی یک سال، درخواست پذیرش ارسال نمایید. پس از انتخاب دانشگاه مورد نظر، شما باید ریز نمرات خود را نیز تهیه و ترجمه کرده و برای دانشگاه‌های مورد نظر ارسال کنید. این ریز نمرات یکی از معیارهای مهم در گرفتن پذیرش است که به دانشگاه برای انتخاب دانشجویان برتر و مطابق با استانداردهای آن دانشگاه کمک می‌کند. همچنین شما به آزمون زبان فرانسه که با عنوان تقاضای پذیرش معتبر یا DAP برای گرفتن پذیرش در بسیاری از دوره‌های تحصیلی نیاز خواهید داشت.

 • کپی گذرنامه
 • مجوز ورود به یکی از دانشگاه ها
 • عکس گذرنامه
 • کاور لتر
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • کپی از نسخه‌های مدارک تحصیلی قبلی
 • واریز هزینه درخواست در دانشگاه که البته همه دانشگاه‌ها، نیازی به واریز وجه ندارند.
 • اثبات دارا بودن توانایی مالی برای تامین خرج و مخارج و داشتن منابع مالی برای تأمین اعتبار اقامت در فرانسه در مدت تحصیل
 • کپی کارت بهداشتی اروپا برای دانشجویانی که قصد دارند به یکی از کشورهای اتحادیه اروپا، مهاجرت کنند.
 • گواهی اثبات تسلط به زبان فرانسه یا انگلیسی

لیست دانشگاه های هنر فرانسه

دانشگاه های هنر فرانسه مانند رشته های هنر دانشگاه سوربن فرانسه، طرفداران زیادی در بین متقاضیان ادامه تحصیل در ایران دارد. در ادامه با لیستی از بهترین دانشگاه های هنر فرانسه آشنا می‌شویم:

نام دانشگاهشهر
دانشگاه سوربنپاریس
دانشگاه اکول نرمال سوپریور پاریسپاریس
دانشگاه پاریسپاریس
دانشکده مطالعات پیشرفته در علوم اجتماعی (EHESS)پاریس
دانشگاه اکس‌ مارسیمارسی

رشته های هنر دانشگاه سوربن فرانسه بسیار متنوع و سطح بالا بوده و همیشه متقاضیان بسیار بالایی داشته است.

دانشگاه های مهندسی فرانسه

یکی از بهترین و باکیفیت‌ترین دوره‌های مهندسی را می‌توان در دانشگاه‌های فرانسه جستجو کرد. برخی از بهترین دوره‌های مهندسی در فرانسه، در این دانشگاه‌ها ارائه می‌شود:

نام دانشگاهشهر
دانشگاه پاریس ساکلیسنت اوبین
دانشگاه سوربنپاریس
دانشگاه گرنوبل آلپ (UGA)سن مارتین دوهرس
موسسه فناوری گرنوبلشهر گرنوبل
دانشگاه دو لورنشهر نانسی

دانشگاه های فنی مهندسی فرانسه

یکی از بهترین و درخشان‌ترین دانشگاه‌های فنی و مهندسی را می‌توان در دانشگاه های فرانسه پیدا کرد. این دانشگاه‌ها به علت اختصاص بودجه‌های خوب برای تحقیقات و نیز کار با صنایع گوناگون، بسیار پیشرفته و سطح بالا هستند. به علاوه یکی دیگر از مزایای شرکت در این دوره‌ها ، بازار کار بسیار خوب پس از فارغ التحصیلی در آن‌ها است. برخی از بهترین دانشگاه های فرانسه بورسیه، این موارد هستند:

نام دانشگاهشهر
دانشگاه اکول پلی‌تکنیکپالایزو
موسسه فناوری تولوزتولوز
موسسه فناوری گرونوبل فرانسهگرونوبل
انستیتوی عالی هوانوردی و فضاییشهر تولوز

لیست دانشگاه های پزشکی فرانسه

دوره‌های پزشکی نیز یکی از مهم‌ترین دوره‌های هستند که ایرانیان برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه در نظر دارند. این دوره‌های پزشکی بسیار سطح بالا و باکیفیت بوده و با آخرین متدها و تحقیقات تحصیلی و پزشکی، هماهنگ است. بهتر است بدانید که تحصیل پزشکی در فرانسه، طولانی‌ترین دوره‌ها در جهان محسوب می‌شود و در حدود 9 سال طول می‌کشد. بهترین دانشگاه پاریس برای دوره‌های پزشکی عبارت است از:

دانشگاهشهر
دانشگاه پاریسپاریس
دانشگاه سوربنپاریس
دانشگاه اکس مارسیمارسی
دانشگاه پاریس ساکلیسنت اوبین
دانشگاه بوردوتلانس

دانشگاه های پزشکی فرانسه

مشاوره تخصصی اخذ پذیرش از دانشگاه های فرانسه با موسسه حقوقی و مهاجرتی رویال مهاجرت

مهاجرت تحصیلی به فرانسه یکی از مهم‌ترین درخواست‌های ایرانیان علاقه‌مند به تحصیل در خارج از کشور است. کشور فرانسه به دلیل داشتن دوره‌ای بسیار سطح بالا و کیفیت آموزشی برتر، در بین دانشگاه‌های اروپا و جهان، می‌رخشند. علاوه بر این دوره‌های رایگان در این کشور برای ایرانیان قابل دستیابی است و دوره‌های پولی نیز، هزینه تحصیلی کمتری نسبت به دیگر دوره‌ها در کشورهای اروپایی دارند.

سخن پایانی

اگر به دنبال این هستید که ببینید چگونه برای دانشگاه های فرانسه اپلای کنیم یا به دنبال بهترین دانشگاه حقوق فرانسه هستید و یا دوست دارید بدانید دانشگاه سوربن فرانسه چه رشته هایی دارد، می‌توانید با متخصصان و مشاوران ما در موسسه مهاجرتی رویال مشورت کنید. این موسسه با داشتن مجوز رسمی از وزارت علوم، به شما کمک می‌کند تا انتخابی خوب و مقرون به صرفه برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه داشته باشید.

سوالات متداول

 1. آیا تحصیل در دانشگاه های فرانسه، رایگان است؟

بله برخی از دانشگاه‌های دولتی فرانسه بورسیه‌های را برای تحصیل دانشجویان برتر و نخبه در نظر می‌گیرند.

 1. آیا برای دانشجویان در فرانسه کمک هزینه دولتی پرداخت می‌شود؟

دولت فرانسه برای کمک به دانشجویان، کمک هزینه‌ای را برای مسکن و دیگر هزینه‌ها به آنان پرداخت می‌کند.

 1. مهم‌ترین مزیت دانشگاه های فرانسه چیست؟

هزینه دوره‌های تحصیلی در این کشور در مقایسه با دیگر کشورها، پایین‌تر است.

 1. آیا امکان کار و گرفتن اقامت دائم در فرانسه پس از تحصیل وجود دارد؟

بله. دانشجویان می‌توانند پس از تحصیل برای کار هم اقدام کنند.

 1. آیا امکان انجام کار دانشجویی را در حین تحصیل در فرانسه دارم؟

بله. دانشجویان حین تحصیل هم می‌توانند کسب درآمد کنند.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت