کار دانشجویی در فرانسه
رویال مهاجرت مارس 13, 2023

کار دانشجویی در فرانسه

افرادی که قصد تحصیل در کشور فرانسه را دارند، یکی از موضوعات بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشند، امکان کار دانشجویی در فرانسه است. شما می‌توانید فارغ از سطح تحصیلی خود و همچنین فارغ از ملیت‌تان، در حین تحصیل در کشور فرانسه کار کنید. درحال حاضر براساس قوانین کشور فرانسه امکان کار در حین تحصیل در فرانسه وجود دارد و همه دانشجویان این اجازه را دارند تا بتوانند هم در داخل دانشگاه و هم خارج از آن کار کنند. به منظور کار دانشجویی در فرانسه نیاز است تا دید کاملی در مورد قوانین کار در کشور فرانسه داشته باشید. در همین راستا در این مطلب از سایت رویال مهاجرت قصد داریم تا به بررسی این مسئله بپردازیم و در مورد آن توضیحات کاملی را به شما ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید.

نحوه پیدا کردن کار دانشجویی در فرانسه

در صورتی که پس از مهاجرت به فرانسه به دنبال کار دانشجویی هستید باید به این نکته توجه کنید که دانشجویان خارجی نیز امکان و اجازه کار به‌صورت دانشجویی را در کشور فرانسه دارند. در این بین اما شما باید برای پیدا کردن شغل و کار دانشجویی در فرانسه زمان‌بندی دقیقی داشته باشد تا بتوانید در بازه زمانی که کلاس ندارید به سر کار بروید. متأسفانه، دیده شده که برخی از دانشجویان به دلیل تداخل ساعات کلاسی خود با زمان کار با مشکل مواجه شده و دوره سختی را از نظر جسمی و روانی گذرانده‌اند. به همین دلیل است که برنامه‌ریزی دقیق برای افرادی که قصد کار دانشجویی در فرانسه را دارند اهمیت بسیار زیادی دارد. حقوق کار دانشجویی در فرانسه به عوامل مختلفی وابسته است. به هر میزانی که کار شما نیاز به تخصص داشته باشد، به همان اندازه حقوق شما بالاتر خواهد بود.

برترین کشورها برای تحصیل

تحصیل در آلمان   تحصیل در کانادا   تحصیل در ترکیه   تحصیل در فرانسه   تحصیل در انگلستان    تحصیل در سوئد   تحصیل در مجارستان تحصیل در اسپانیا تحصیل در دانمارک تحصیل در اتریش تحصیل در ایتالیا تحصیل در آمریکا تحصیل در هلند

نحوه پیدا کردن کار در فرانسه

در صورتی که قصد دارید تا شغل ایده‌آل خود را در کشور فرانسه در زمان تحصیل پیدا کنید، نیاز است تا دید کاملی در مورد نحوه کاریابی در این کشور داشته باشید. به‌صورت کلی مؤسسات مختلفی در حوزه کاریابی در کشور فرانسه فعالیت دارند. البته امروزه بسیاری از فرایندهای اداری در کشور فرانسه مجازی شده و به‌صورت اینترنتی انجام می‌شود. از مهم‌ترین وب‌سایت‌هایی که از طریق آن می‌توانید اقدام به پیدا کردن کار در کشور فرانسه کنید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Indeed
 • Hostess Agency
 • Erasmusu
 • Studentjob
 • Jobaviz
 • JobInParis
 • Tironem

سایت‌های معرفی شده در این بخش جز بهترین و معتبرترین وب‌سایت‌هایی هستند که می‌توانید از طریق آن‌ها شغل‌های دانشجویی در کشور فرانسه پیدا کنید. همچنین نکته‌ای که باید بدانید این است که برخی از مشاغل که در این وب‌سایت‌ها وجود دارند به نحوی هستند که حتی اگر به زبان فرانسوی تسلط نداشته باشید نیز باز هم می‌توانید شغل‌های خوبی را از طریق آن پیدا کنید. وب‌سایت‌های معرفی شده فعال در حوزه کاریابی به واسطه ارائه خدمات به دانشجویان در کشور فرانسه، توانسته‌اند جایگاه بسیار ویژه‌ای به دست بیاورند. به همین دلیل است که دانشجویانی که قصد دارند تا شغل مناسبی را در کشور فرانسه پیدا کنند، از طریق سایت‌های بالا کاریابی می‌کنند.

برای اطلاع از شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه می توانید با کارشناسان ما در موسسه رویال مهاجرت تماس بگیرید.

ساعت کار دانشجویی در فرانسه چقدر است؟

در صورتی که به‌عنوان دانشجو قصد دارید تا در کشور فرانسه کار کنید، این امکان برای شما وجود دارد تا 964 ساعت طبق قوانین فرانسه در این کشور کار کنید. این مقدار معادل 60 درصد زمان مجاز برای کار در این کشور است.  در صورتی که قصد ندارید تا بیش از 964 ساعت در سال کار کنید، به منظور کار دانشجویی در فرانسه در حین تحصیل نیازی نیست تا مجوزهای کار موقت دریافت کنید. البته بر اساس جدیدترین این قوانین، این موضوع برای دانشجویانی صادق است که عضو اتحادیه اروپا باشند.

قوانین کشور فرانسه برای کار دانشجویی

همچنین اگر قصد دارید تا در داخل دانشگاه های فرانسه کار کنید، شما تنها می‌توانید تا 670 ساعت در بازه زمانی 1 سپتامبر تا 30 ژوئن کار کنید. همچنین حداکثر امکان 300 ساعت کار در بازه زمانی بین 1 ژوئیه و 31 آگوست در دانشگاه‌های فرانسه وجود دارد. البته باید به این موضوع اشاره داشت که میزان کار دانشجویی در فرانسه که به شما اجازه می‌دهند، به مقطع تحصیلی‌تان نیز وابسته است. بر اساس قوانین فرانسه دانشجویانی که در مقطع لیسانس هستند، در هفته می‌توانند بین 10 تا 20 ساعت کار کنند. دانشجویان فوق‌لیسانس می‌توانند بین 20 تا 30 ساعت و دانشجویان دکتری نیز قادر خواهند بود تا بین 30 تا 40 ساعت کار کنند.

قوانین کار دانشجویی در فرانسه چیست؟

اگر بخواهیم نگاهی به قوانین کار دانشجویی در فرانسه بیندازیم باید گفت که فرانسه جزو کشورهایی است که به دانشجویان اجازه کار در حین تحصیل را می‌دهد. در واقع با تحصیل در فرانسه از بدو ورود به این کشور می‌توانید اقدام به کاریابی در این کشور کنید. البته اگر به‌عنوان دانشجو بین‌المللی که عضو اتحادیه اروپا نیست قصد کار در کشور فرانسه را دارید، باید اجازه کار موقت دریافت کنید. همان‌طوری که بیان کردیم، برای کار دانشجویی تنها می‌توانید در طول سال زمان مشخصی کار کنید. همچنین قوانین کشور فرانسه این امکان را به دانشجویان بین‌المللی می‌دهد تا بتوانند بدون تسلط کافی به زبان فرانسوی نیز در این کشور کار پیدا کنند. البته نباید از این موضوع غافل شد که تسلط به زبان فرانسوی شانس پیدا کردن کار دانشجویی در فرانسه را برای شما افزایش می‌دهد. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که دانشجویان یادگیری و تسلط به زبان فرانسوی را جزو اولویت‌های خود قرار دهند.

نحوه دریافت اجازه کار دانشجویی در فرانسه

قوانین فرانسه این امکان را فراهم کرده تا دانشجویان بین‌المللی که ملیت آن‌ها یکی از کشورهای اتحادیه اروپا است، می‌توانند بدون اجازه کار در این کشور کار دانشجویی پیدا کنند. در این بین اما اگر جز دانشجویان اتحادیه اروپا نیستید، به منظور کار دانشجویی در این کشور نیاز است تا اجازه کار موقت دریافت کنید. همچنین دانشجویان غیر اروپایی معمولاً قادر خواهند بود تا ساعات کمتری در هفته و به‌صورت پاره‌وقت در این کشور کار کنید. به منظور دریافت اجازه کار دانشجویی در کشور فرانسه، نیاز است تا اسناد و مدارک زیر را به اداره کار کشور فرانسه ارائه دهید:

 • رزومه
 • کپی پاسپورت
 • کارت سلامت
 • ویزای تحصیلی
 • مدارک مربوط به اثبات تحصیل در کشور فرانسه

در کنار ارائه این مدارک و دریافت اجازه کار در کشور فرانسه، ممکن است در هنگام پیدا کردن شغل کارفرماها از شما مدارک دیگری نیز بخواهند.

انواع کار دانشجویی در فرانسه

در صورتی که قصد دارید تا کار دانشجویی را در کشور فرانسه پیدا کنید، باید به این نکته توجه کنید که کارهای دانشجویی در این کشور به چند نوع مختلف طبقه‌بندی می‌شود. اگر بخواهیم شما را با انواع کار دانشجویی در فرانسه آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دستیاری در دانشگاه

یکی از انواع کارهایی که می‌توانید در کشور فرانسه پیدا کنید و به‌صورت دانشجویی انجام دهید، دستیاری در دانشگاه است. در واقع دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در دانشگاه برای اخذ کار به‌عنوان دستیار پژوهشی یا دستیار فارغ‌التحصیلی درخواست بدهند. البته باید به این نکته توجه کنید که دانشجویان مقطع فوق‌لیسانس قادر خواهند بود تا شغل دستیاری در دانشگاه را دریافت کنند. اگر بخواهیم در مورد وظایف شما در این شغل توضیحاتی را ارائه دهیم باید گفت که در این کار دانشجویی شما وظیفه دارید تا به اساتید در انجام فعالیت‌های آموزشی، انجام تحقیقات، نوشتن ادبیات و… کمک کنید.

انجام فعالیت‌های مختلف در دانشگاه

یکی دیگر از انواع کارهای دانشجویی در فرانسه انجام کارهای مختلف در محیط دانشگاهی است. این موقعیت‌ها و فعالیت‌ها در تابلوی اعلانات درج می‌شود و در صورتی که پیش‌نیازهای این موقعیت‌های شغلی را داشته باشید، می‌توانید این فعالیت‌ها را انجام دهید.

کار در کافه‌ها و رستوران‌ها

یکی از محبوب‌ترین و ساده‌ترین کارهای دانشجویی در کشور فرانسه، کار کردن در محیط کافه و رستوران است. از آن جایی که کشور فرانسه، به‌خصوص شهر پاریس مملو از کافه‌های مختلف است، همواره نیاز به نیروی کار در این محیط‌ها وجود دارد. به همین دلیل دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به شکل پاره‌وقت در کافه‌ها و رستوران‌ها کار کنند. کار کردن در کافه‌ها و رستوران‌ها مزایا بسیار زیادی دارد. در وهله اول شما می‌توانید از این طریق هم کسب درآمد کرده و هم زبان خود را از این طریق تقویت کنید. همچنین شما می‌توانید با افراد محلی نیز از این طریق در ارتباط باشید و دایره ارتباطات خود را گسترش دهید. از سوی دیگر، می‌توانید کار در این محیط‌های اداری را به‌صورت پاره‌وقت انجام دهید و در کنار آن بدون مشکل تحصیل نیز کنید.

کار در کافه و رستوران های کشور فرانسه

از دیگر مشاغل پاره وقتی که می‌توانید در کشور فرانسه به‌صورت دانشجویی آن را انجام دهید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نگهداری از کودکان
 • پیشخدمتی و گارسونی
 • فروشندگی و بازاریابی تلفنی
 • معلم زبان خارجی
 • مترجمی
 • تدریس خصوصی

اگر علاقمند به تحصیل در مقطع دکترا در فرانسه هستید، با کارشناسان ما در موسسه رویال مهاجرت تماس بگیرید.

کار پاره‌وقت در محیط دانشگاه‌های فرانسه

همان‌طوری که بیان کردیم، یکی از انواع کارهای دانشجویی که می‌توانید در کشور فرانسه پیدا کنید، کار در محیط دانشگاهی است. شما می‌توانید با داشتن تسلط کافی به زبان فرانسوی، در داخل دانشگاه و تحت‌نظر اساتید خود کارهای دانشجویی مختلفی انجام دهید. کار در محیط دانشگاهی این مزیت بسیار مهم را دارد که شما در همان محیط تحصیل خود در حال کار هستید. به همین دلیل می‌توانید هم‌زمان با تحصیل، هر زمانی که نیاز بود به سر کار خود بروید و کسب درآمد کنید. البته پیدا کردن کار پاره‌وقت در محیط دانشگاهی برای انجام کارهایی چون تحقیق، نوشتن مقاله و… کاملاً به سواد شما بستگی دارد.

کارآموزی دانشجویی در فرانسه

در صورتی که قصد پیدا کردن کار در کشور فرانسه را دارید؛ اما مهارت خاصی ندارید، می‌توانید اقدام به کارآموزی کنید. بر اساس قوانین کشور فرانسه کارآموزی شغل به حساب نمی‌آید و شما در صورتی که کارآموزی کنید شاغل یا کارمند محسوب نمی‌شوید. به همین دلیل است که کارآموزی در کشور فرانسه نیازی به مجوز ندارد. به منظور انجام کارآموزی نیاز است تا توافقنامه بین شما و شرکتی که قصد کارآموزی در آن را دارید امضا شود. در این توافقنامه موارد مختلفی چون نوع کار، ساعت کاری، محل کار و… تعیین شود.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که بر اساس قوانین کشور فرانسه، از سال 2015، در صورتی که مدت زمان کارآموزی بیش از دو ماه طول بکشد، نیاز است تا از سوی کارفرما به شما حقوق پرداخت شود. همچنین حداقل حقوق کار دانشجویی در فرانسه به‌عنوان کارآموز باید 600 یورو در ماه باشد. همچنین شرکتی که قصد کارآموزی در آن را دارید، باید هزینه‌های نظیر هزینه حمل‌ونقل، اقامت و… را نیز پرداخت کند. مهم‌ترین مزیتی که کارآموزی دارد این است دانشجویان می‌توانند از این طریق تجربه کسب کنند و سپس وارد یک شغل رسمی شوند. همچنین دانشگاه‌ها به دانشجویان شرکت‌هایی که نیاز به کارآموز دارند را معرفی می‌کند. به همین دلیل در صورتی که علاقه‌مند به کارآموزی هستید، می‌توانید از طریق دانشگاه‌ها و یا دفاتر کاریابی این شرکت‌ها را پیدا کنید.

حقوق مشاغل دانشجویی در فرانسه

یکی از سؤالات مهمی که دانشجویان مطرح می‌کنند این است که حداقل حقوق دانشجویی چقدر است؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت حداقل حقوق در کشور فرانسه چه برای دانشجویان چه برای سایر افراد از سوی دولت و بر اساس قانون کار مشخص می‌شود. در کشور فرانسه به حداقل دستمزد قانونی، Smic  می‌گویند. در حال حاضر حداقل دستمزد در کشور فرانسه ساعتی 10.25 یورو است. البته بخشی از حقوق شما برای بیمه و مالیات کم می‌شود، به همین دلیل حداقل حقوق در این کشور تا 8.20 یورو در ساعت کاهش می‌یابد. بر این اساس، دانشجویانی که در کشور فرانسه کار پیدا می‌کنند، با 10 ساعت کار در هفته، می‌توانند حداقل 82 یورو خالص دریافت کنند. با دریافت این مبلغ می‌توانید بخشی از هزینه‌های زندگی خود در کشور فرانسه را از این طریق جبران کنید.

اخذ اجازه کار دانشجویی از طریق اداره کار فرانسه

در صورتی که به‌عنوان یک دانشجو بین‌المللی و غیر اروپایی قصد دارید تا در این کشور کار پیدا کنید، نیاز است تا برای دریافت اجازه کار با به همراه داشتن مدارک گفته شده در بخش‌های بعدی به اداره کار و رفاه اجتماعی فرانسه بروید. با ارائه مدارک گفته شده، در نهایت به شما اجازه کار داده می‌شود و می‌توانید به‌صورت پاره‌وقت در این کشور کار کنید. در غیر این صورت، کار شما غیرقانونی است و ممکن است با مشکلات مختلفی مواجه شوید. همچنین یکی از مواردی که به آن باید توجه داشته باشید این است که ممکن است در هنگام ورود به کشور فرانسه چند وقتی طول بکشد تا در کشور فرانسه کار پیدا کنید. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که برای چند ماه اول با خود مبلغ قابل توجهی پول به کشور فرانسه بروید تا بتوانید تا زمانی که کار پیدا نکردید، از این طریق هزینه‌ زندگی در فرانسه را پرداخت کنید.

کار دانشجویی در فرانسه برای افراد غیر اروپایی

مشاوره برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه با رویال مهاجرت

ما در مجموعه رویال مهاجرت در کنار شما هستیم تا از ابتدا تا انتها مسیر مهاجرت تحصیلی را طی کنید. مشاورین متخصص و خبره ما در کنار شما هستند و به تمامی سؤالات و ابهامات شما پاسخ می‌دهند. از این طریق شما می‌توانید روند مهاجرت تحصیلی به فرانسه را با کمترین چالش طی کنید.

حرف آخر

در این مطلب نگاهی به کار دانشجویی در فرانسه انداخته و مهم‌ترین اطلاعاتی که برای پیدا کردن کار در کشور فرانسه باید به آن توجه داشته باشید را به شما ارائه کردیم. توجه به موارد گفته شده در این مطلب به شما کمک می‌کند تا بتوانید به‌سرعت در هنگام تحصیل در این کشور کار پیدا کرده و از این طریق بخشی از هزینه‌های تحصیل خود را از این طریق جبران کنید.

سؤالات متداول

    1. در فرانسه دانشجویان چند ساعت اجازه کار دارند؟

بر اساس قانون کشور فرانسه، دانشجویان خارجی می‌توانند تا 964 ساعت در سال کار کنند.

    2. برای اخذ اجازه کار دانشجویی پاره‌وقت در فرانسه باید چه اسناد و مدارکی را ارائه کرد؟

بری دریافت اجازه کار دانشجویی نیاز است تا مدارکی چون رزومه یا  CV، پاسپورت، کارت سلامت، ویزا و… را ارائه دهید.

    3. حداقل دستمزد دانشجویی در فرانسه هفتگی چقدر است؟

یک دانشجو بین‌المللی در فرانسه می‌تواند با 10 ساعت کار در هفته، 82 یورو درآمد هفتگی کسب کند.

    4. آیا دانشجویان در مقطع کارشناسی در فرانسه می‌توانند کار کنند؟

بله دانشجویان مقطع کارشناسی نیز می‌توانند در حین تحصیل به‌صورت پاره‌وقت کار کنند. البته برای کار در محیط دانشگاهی نیاز است تا حداقل در مقطع کارشناسی ارشد باشید.

    5. آیا برای کار در حین تحصیل در فرانسه باید مجوز دریافت کرد؟

بله دانشجویان بین‌المللی غیر اروپایی برای کار پاره‌وقت در فرانسه باید مجوز کار دریافت کنند. البته دانشجویانی که اروپایی بوده و ملیت آن‌ها یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است، می‌توانند بدون مجوز در فرانسه کار کنند.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت