رشته های تحصیلی در فرانسه
رویال مهاجرت مارس 13, 2023

رشته های تحصیلی در فرانسه

فرانسه یکی از پیشرفته‌ترین و مهم‌ترین کشورهای اتحادیه اروپا است. این کشور به دلایل گوناگون به یک مقصد جذاب برای مهاجرت تحصیلی برای بسیاری از دانشجویان از سراسر جهان تبدیل شده است. کم بودن هزینه‌های تحصیل در این کشور و نیز اختصاص میزان بسیار بالایی برای آموزش و تحقیقات دانشگاهی، باعث شده تا این کشور برای دانشجویان بین المللی به مقصدی بسیار جذاب تبدیل شود. ایرانیان زیادی هر ساله برای تحصیل به این کشور مهاجرت می‌کنند.

اما دانشجویان چه رشته‌هایی بیشتر علاقه‌مند به تحصیل در فرانسه هستند؟ رشته های تحصیلی در فرانسه، شامل چه رشته‌ها و علومی می‌شود و محبوب‌ترین رشته های تحصیلی فرانسه برای ایرانیان چه رشته‌هایی است؟ در این مقاله قصد داریم تا با بهترین رشته های تحصیلی در فرانسه بیشتر آشنا شویم و ببینیم که دانشجویان ایرانی بیشتر برای چه رشته‌هایی به این کشور و دانشگاه‌های آن فکر می‌کنند. در ادامه نیز با خدمات موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت در رابطه با مهاجرت تحصیلی به فرانسه، آشنا خواهیم شد.

رشته های تحصیلی در فرانسه

فرانسه با جاذبه‌های توریستی، دانشگاه‌های پیشرو و آموزش باکیفیت و البته فرصت‌های شغلی خوب، دانشجویان و متخصصان را از هر گوشه‌ای از جهان به خود، جذب می‌کند. دانشجویان بین المللی بخشی جدایی ناپذیر از سیستم دانشگاهی و آموزشی فرانسه هستند. هر ساله، بیش از 358000 دانشجوی بین المللی در دانشگاه های فرانسه ثبت نام می‌کنند. اما برخی از رشته‌ها هستند که دانشجویان و متخصصان بیشتری را  به خود جذب می‌کنند و کیفیت آموزشی بالاتری نیز در مقایسه با سایر رشته‌ها دارند. در ادامه با برخی از بهترین و پرطرفدارترین رشته های تحصیلی در فرانسه آشنا می‌شویم:

مدیریت

مطالعات مدیریت با ارائه مهارت‌های مهم دانشگاهی، آموزش آخرین مطالعات روز، در این کشور طرفداران زیادی دارد. دانشگاه‌های فرانسه مدیران آینده را برای به عهده گرفتن بسیاری از مشاغل در حوزه تجارت و مدیریت آموزش می‌دهد. فرانسه به لطف اقتصاد همیشه در حال رشد آن، یک کشور ایده آل برای تحصیل در خارج از کشور برای دانشجویان بازرگانی و مدیریت است. پس از تحصیل در دوره‌های مدیریت و پس از کسب مدرک MBA، شما می‌توانید از بین رشته‌های انتخابی و تخصص‌های مختلف به زبان انگلیسی یا فرانسوی حق انتخاب داشته باشید.

برترین کشورها برای تحصیل

تحصیل در آلمان   تحصیل در کانادا   تحصیل در ترکیه   تحصیل در فرانسه   تحصیل در انگلستان    تحصیل در سوئد   تحصیل در مجارستان تحصیل در اسپانیا تحصیل در دانمارک تحصیل در اتریش تحصیل در ایتالیا تحصیل در آمریکا تحصیل در هلند

مدیریت یکی از پرطرفدارترین رشته در بازار کار است و مدارس بازرگانی فرانسه هم جزو بهترین‌های دنیا در این فیلد هستند. دانشجویان بین المللی می‌توانند زمینه‌های مختلف تخصص مانند کارآفرینی، مدیریت پروژه، مدیریت استراتژیک و مدیریت عمومی را در دانشگاه‌های برتر این کشور، انتخاب کنند. دانشگاه‌های پایتخت فرانسه، پاریس، گزینه‌های تحصیلی و شغلی را برای این افراد با هم فراهم می‌کند. به غیر از پاریس، دانشگاه‌های شهرهای جنوبی فرانسه هم دانشگاه‌های پیشرفته زیادی برای تحصیل در این رشته، به دانشجویان ارائه می‌کنند.

این گزینه‌ها را می‌توان بهترین مدارس برای تحصیل MBA در فرانسه دانست:

 • INSEAD
 • دانشکده بازرگانی فارغ التحصیل گرنوبل
 • مدرسه بازرگانی EDHEC
 • HEC پاریس
 • مدرسه کسب و کار ESSEC

علوم پایه

یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین و بهترین رشته های تحصیلی در فرانسه، رشته‌های علوم پایه هستند. علوم طبیعی یا علوم پایه، اساس رشته‌های علمی کاربردی محسوب شده و به مطالعه کیهان و قوانین طبیعی می‌پردازد. زمینه‌های مطالعه اولیه این رشته‌ها، شامل زیست شناسی، شیمی و فیزیک است. موضوعات تحصیلی از جمله بیوشیمی و ژئوفیزیک نیز انتخاب‌هایی محبوب در میان دانشجویانی است که برای تحصیل در فرانسه می‌آیند. مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد علوم طبیعی که در دانشگاه‌های فرانسه ارائه می‌شوند، بر کاربرد عملی دانش نظری تأکید دارند و شامل دروس آزمایشگاه‌های تخصصی و کاربردی می‌شوند. برخی از رشته‌های علوم طبیعی نیز بر پرداختن به مسائل زیست محیطی تمرکز دارند. دانشگاه‌های مختلفی در فرانسه هستند که رشته‌های Pure Sciences را ارائه می‌کنند و امکانات پیشرفته و محیطی ایده‌آل برای رشد علمی ارائه می‌دهند.

لیست دانشگاه های جهت تحصیل رشته‌های علوم پایه در فرانسه عبارت است از:

 • دانشگاه استراسبورگ
 • دانشگاه پاریس-سود
 • اکول پلی تکنیک
 • دانشگاه پیر و ماری کوری (UPMC)
 • دانشگاه گرنوبل آلپ
 • Ecole Normale Supérieure، پاریس

فلسفه

فلسفه یکی از پرطرفدارترین و باسابقه‌ترین رشته های تحصیلی در فرانسه در دانشگاه‌های فرانسه است. این کشور زادگاه بسیاری از متفکران بزرگ مانند دکارت به عنوان یکی از برجسته‌ترین فیلسوفان جهان غرب است. شرکت در دوره‌های فلسفه بر اصولی مانند زیراگری، تفکر انتقادی و مکالمه، استدلال منطقی و تحقیق درباره آن‌ها را در بین دانشجویان توسعه می‌دهد. تحصیل فلسفه در فرانسه طرفداران زیادی دارد؛ زیرا این کشور دارای ترکیبی عالی از تاریخ، مدرنیزاسیون، تنوع و ارتباط قوی با ریشه‌های سنتی فرانسوی خود است. فلسفه به یک رشته مطالعاتی گسترده از ایده‌ها و موضوعات گوناگون را در بر می‌گیرد.

بهترین رشته های تحصیلی در فرانسه

فهرست برترین دانشگاه‌های فرانسه برای مطالعات فلسفه عبارت است از:

 • دانشگاه پانتئون-سوربن
 • École Normale Supérieure
 • دانشگاه کنت – دانشکده هنر و فرهنگ پاریس
 • دانشگاه سوربن
 • دانشگاه آمریکایی پاریس

هوش مصنوعی

یکی از پرطرفدارترین رشته ها هوش مصنوعی است. هوش مصنوعی (AI)، به‌عنوان شاخه‌ای از علوم رایانه، به توسعه و آموزش رایانه‌هایی می‌پردازد که می‌توانند مسائلی را که معمولاً به هوش انسانی نیاز دارند، حل کنند. علاوه بر این، هوش مصنوعی اغلب به عنوان مدرک ترکیبی با مدرک عمومی‌تر علوم کامپیوتر ارائه می‌شود. نوع ارائه دروس در این رشته، تضمین می‌کند که دانشجو درک کاملی از علوم کامپیوتر و همچنین تخصص در هوش مصنوعی دارد.

در میان بسیاری از مدارک تحصیلی دیگر، هوش مصنوعی دارای پتانسیل بالایی است و یک رشته تحصیلی لذت بخش و پرکاربرد به شمار می‌رود. دلیل این موضوع این است که هوش مصنوعی، بر فناوری و کاربرد هوش انسانی در ماشین ها متمرکز است. یادگیری ماشینی، یادگیری عمیق و قوانین عملیاتی همگی ممکن است برای تقویت سیستم‌های هوش مصنوعی استفاده شوند. مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد در هوش مصنوعی شامل موضوعاتی مانند بینایی کامپیوتر، پردازش زبان طبیعی، تشخیص گفتار، مفاهیم مهندسی نرم‌افزار و سیستم‌های مستقل خواهد بود.

در ادامه فهرستی از دانشگاه های فرانسه که می‌توانید در آن‌ها در رشته هوش مصنوعی تحصیل کنید، آورده شده است:

 • موسسه علم فناوری داده
 • دانشگاه کوت دازور
 • Ecole Polytechnique
 • مدرسه بازرگانی EDHEC
 • دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر EPITA

سلامت عمومی

یکی دیگر از رشته ها برای مهاجرت به فرانسه که طرفداران بسیاری را هر ساله به خود جذب می‌کند، رشته‌های سلامت عمومی است. از آن جا که این رشته، بر بهبود سلامت جهانی تمرکز دارد، بهداشت عمومی یکی از چندین رشته است که در عین دشواری، بازار کار خوبی در آینده خواهد داشت. موضوعاتی مربوط به جمعیت، ارتقای سلامت، حفاظت از سلامت، مشارکت در سلامت عمومی،  جنسیت و تمایلات جنسی و سلامت همگی در این رشته، پوشش داده خواهند شد. علاوه بر این، دانشجویانی که مدرک بهداشت عمومی دریافت می‌کنند، برای درمان بیماری‌ها، ارائه پیشنهاداتی در مورد چگونگی فعال و سالم ماندن، و رسیدگی به سایر مسائل بهداشت عمومی در آینده به کار گرفته می‌شوند. افراد پس از اخذ مدرک بهداشت عمومی، می‌توانند به عنوان یک اپیدمیولوژیست، دانشمند بهداشت محیط، بهداشت، آمار زیست، و مدیر بهداشت و سایر مشاغل، مشغول به کار شوند.

برخی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل بهداشت عمومی در فرانسه، عبارت است از:

 • دانشگاه سوربن
 • دانشگاه اکس مارسی
 • دانشگاه پاریس
 • دانشگاه ورسای سنت کوئنتین آن ایولین (UVSQ)
 • دانشگاه بوردو
 • دانشگاه مونپلیه

شرایط تحصیل بهترین رشته های تحصیلی در فرانسه

اگر قصد دارید تا به عنوان دانشجو در فرانسه ثبت نام کنید، باید شرایطی را تامین نمایید. شما باید حداقل تا دو ماه قبل از شروع سال تحصیلی درخواست خود را به دانشگاه مورد نظر ارسال کنید. به همراه این درخواست فرد باید ریز نمرات مقطع قبلی تحصیلی خود را به صورت ترجمه شده ارسال کنید. برای بررسی این درخواست فرد متقاضی برای شرکت در دوره‌های لیسانس باید حداکثر 23 سال و برای دوره‌های فوق لیسانس باید حداکثر 27 سال داشته باشد. به علاوه برای بسیاری از رشته‌ها و دانشگاه‌ها نیز باید مدرک زبان با حداقل سطح  B2 داشته باشید.

شرایط سنی تحصیل در فرانسه

برای نمره زبان البته برای بسیاری دیگر از دانشگاه‌ها تنها اثبات دانستن حداقلی از زبان فرانسه الزامی است. البته بسیاری از دانشگاه‌های فرانسوی، امروزه به صورت دو زبانه هستند. در این دانشگاه‌ها کلاس‌ها به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. برای شرکت در این دوره‌ها نیز باید زبان انگلیسی با سطح قابل قبولی داشته باشید. مورد دیگر درباره تحصیل در رشته های تحصیلی در فرانسه، هزینه تحصیل است. این هزینه برای دانشگاه‌ها و رشته‌های گوناگون، متفاوت است. این میزان برای دوره‌های کارشناسی 170 یورو، برای کارشناسی ارشد تا 26 یورو، دوره‌های دکترا در فرانسه 360 یورو و برای رشته‌های فنی و مهندسی 620 یورو به صورت سالانه است. اگر در مورد شرایط مهاجرت تحصیلی به فرانسه سوالات بیشتری داشتید و یا برای این موضوع نیاز به مشاوره و پیگیری داشتید، می‌توانید با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت تماس بگیرید.

تحصیل رشته حقوق در فرانسه

رشته حقوق در فرانسه طرفداران زیادی دارد. برای قبولی در دوره‌های حقوق در دانشگاه‌های این کشور، داشتن حداقل مدرک B2 فرانسوی و نیز قبولی در آزمون ورودی این رشته الزامی است. برخی از بهترین دانشگاه‌ها که در کشور فرانسه و در مقاطع گوناگون، دانشجوهای بین المللی را جذب می‌کنند و کیفیت آموزشی بسیار بالایی دارند، در جدول زیر آورده شده است.

نام دانشگاهدوره‌های تحصیلی
دانشگاه پاریس1 یا پانتئون-سوربنانواع دوره‌های کارشناسی ارشد تا دکترا
دانشگاه پاریس2 یا پانتئون-آساسانواع دوره‌های کارشناسی ارشد
دانشگاه پاریس و دانشگاه لترسانواع دوره‌های کارشناسی ارشد تا دکترا
دانشگاه ژان مولن لیون IIIانواع دوره‌های کارشناسی ارشد
دانشگاه پاریس-ساکلیانواع دوره‌های کارشناسی ارشد تا دکترا و دوره‌های دکترای تخصصی

تحصیل رشته اقتصاد در فرانسه

یکی دیگر از رشته های پرطرفدار رشته اقتصاد است. شما می‌توانید در دوره‌های اقتصاد در کشور فرانسه و از دوره لیسانس تا فوق لیسانس و دکترا شرکت نماید. شرکت در این دوره‌ها نیاز به مدرک آزمون آیلتس یا تافل و یا سطح B1 دارند. در این دانشگاه‌ها می‌توانید برای دوره‌های اقتصاد ثبت نام نمایید:

نام دانشگاهرتبه‌بندی داشگاه
دانشکده اقتصاد پاریسرتبه 47 جهانی
موسسه مطالعات سیاسی پاریسرتبه 65 جهانی
موسسه پلی تکنیک پاریسرتبه 65 جهانی
دانشگاه پانتئون سوربنرتبه 76 جهانی
دانشگاه تحقیقاتی PSLرتبه 106 جهانی
دانشگاه تولوزرتبه 116 جهانی
مدرسه بازرگانی ESSECرتبه 201 جهانی

تحصیل در رشته های پزشکی در فرانسه

یکی از رشته های تحصیلی در فرانسه که طرفداران زیادی در بین دانشجویان بین المللی دارد، رشته پزشکی است. برای قبولی در سال اول این رشته فرد باید آزمون TCF که یک آزمون درباره سطح علمی و نیز سطح زبان دانشجو است را با قبولی طی نماید. دانشجویان همچنین قبل از شروع دوره پزشکی باید از بین دو گزینه PASS یا L.AS، یک مورد را انتخاب کنند. برخی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل پزشکی فرانسه در جدول زیر آورده شده است.

نام دانشگاهرتبه جهانی
دانشگاه سوربن (Sorbonne Üniversite)رتبه 60 جهانی
دانشگاه استراسبورگ (Université de Strasbourg)رتبه 434 جهانی
دانشگاه اکس مارسی (Aix-Marseille Üniversite)رتبه 490 جهانی
دانشگاه مونپلیه (Université de Montpellier)رتبه 501 جهانی
دانشگاه بوردو (L’Université de Bordeaux)رتبه 521 جهانی

تحصیل رشته های مهندسی در فرانسه

رشته‌های فنی و مهندسی یکی از پرطرفدارترین و برترین رشته های تحصیلی در فرانسه و دانشگاه‌های این کشور هستند که هر ساله دانشجویان بین المللی زیادی را در مقاطع گوناگون جذب می‌کنند. برخی از دانشگاه‌هایی که این رشته‌ها را در دسترس دارند، در جدول زیر آورده شده است.

نام دانشگاهرتبه دانشگاه در جهان
دانشگاه سوربنرتبه 72 جهانی
دانشگاه گرونوبل آلپرتبه 314 جهانی
دانشگاه پلی تک مونپلیه*
دانشگاه لیلرتبه 801 جهانی

تحصیل رشته های علوم پایه در فرانسه

یکی دیگر از رشته‌های پرطرفدار رشته‌های علوم پایه هستند. این دانشگاه‌ها را می‌توانید برای دوره‌های علوم پایه انتخاب کنید:

نام دانشگاهرتبه
دانشگاه استراسبورگ*
دانشگاه پاریس_سود*
مدرسه عالی نرمال پاریس*
دانشگاه اکول پلی‌تکنیک*

دانشگاه Joseph Fourier- گرونوبل ۱

*

مشاوره برای انتخاب بهترین رشته های تحصیلی در فرانسه با رویال مهاجرت

تحصیل در دانشگاه‌های کشور فرانسه به دلیل هزینه‌های مقرون به صرفه و نیز سطح بالای علمی مراکز آموزشی، مورد علاقه بسیاری از دانشجویان و یا متقاضیان ویزای دانشجویی در ایران است. کسب اطلاع درباره بهترین رشته های تحصیلی در فرانسه و نیز محبوب‌ترین رشته های تحصیلی فرانسه، می‌تواند به شما کمک کند تا انتخاب درستی برای پلن زندگی خود در خارج از کشور داشته باشید. موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت به عنوان بهترین موسسه مهاجرتی در ایران، می‌تواند به شما کمک کند تا دانشگاهی خوب و نیز برنامه‌ریزی بهتری برای قبولی داشته باشید. کارشناسان ما در تمام مراحل اپلای از انتخاب دانشگاه و ارسال مدارک ثبت نام، به شما برای داشتن تحصیل و اقامتی لذت‌بخش کمک خواهند کرد.

سوالات متداول

    1. هزینه تحصیل در فرانسه چگونه است؟

هزینه‌های تحصیل در این کشور با توجه به نوع دانشگاه متفاوت است اما به طور کلی این هزینه‌ها، از بسیاری از دانشگاه‌های اروپایی کمتر است.

    2. آیا می‌توانم برای رشته پزشکی در فرانسه ثبت نام کنم؟

بله پس از قبولی در آزمون ورودی شما به عنوان دانشجوی بین المللی امکان تحصیل در این رشته در فرانسه را خواهید داشت.

    3. آیا تحصیل در رشته های تحصیلی در فرانسه، نیاز به مدرک زبان دارد؟

برای بسیاری از رشته‌ها شما نیاز به مدرک زبان دارید ولی برخی از دانشگاه‌ها و رشته‌ها نیز مدرک زبان نیاز ندارند.

    4. آیا امکان تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی وجود دارد؟

بله. بسیاری از دانشگاه‌های بین‌المللی، دوره‌های خود را به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت