تحصیل در کالج‌های فرانسه
رویال مهاجرت می 18, 2023

تحصیل در کالج های فرانسه

کشور فرانسه یکی از کشورهایی است که همواره بسیاری از دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در خارج از کشور خود، آن را به‌عنوان مقصد انتخاب می‌کنند.

به‌ صورت کلی می‌توان گفت فرانسه جز کشورهایی است که دولت آن به تحصیل و آموزش اهمیت ویژه می‌دهد. کیفیت بالا دانشگاه‌ها و کالج‌های فرانسه، موقعیت خوب اقتصادی، نرخ بیکاری پایین، بازار کار مناسب و… از مهم‌ترین دلایلی است که دانشجویان برای تحصیل و کار فرانسه را انتخاب می‌کنند.

در این بین به منظور تحصیل در کشور فرانسه می‌توانید به سراغ کالج‌های این کشور آمده و از این طریق دوره تحصیلات خود را در این کشور طی کنید به منظور تحصیل در کالج‌های فرانسه نیاز است تا به نکات مختلفی توجه داشته باشید تا بتوانید بدون مشکل در این کشور ادامه تحصیل دهید.

در همین راستا در این مطلب از سایت رویال مهاجرت قصد داریم تا شما را با روند تحصیل در کالج‌های فرانسه آشنا کرده و در مورد مهاجرت از طریق تحصیل کالج در فرانسه توضیحات کاملی را به شما ارائه دهیم.

تحصیل در کالج‌های فرانسه + شرایط تحصیل و هزینه‌ها

در صورتی که قصد دارید تا در کشور فرانسه تحصیل کنید باید گفت که در شهرهای مختلف فرانسه شاهد دانشگاه‌ها و کالج‌های گوناگونی هستیم. هر یک از این کالج‌ها شرایط مختلفی را برای جذب دانشجو دارند. همچنین هزینه تحصیل در هر یک از این کالج‌ها نیز متفاوت است. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که برای تحصیل در کالج‌های فرانسه، لیست این مجموعه‌ها را به صورت کامل بررسی کرده و با توجه به شرایط و پیش‌نیازهایی که دارید، بهترین کالج‌های فرانسه را انتخاب کنید.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که تحصیل در کالج زبان فرانسه باعث می‌شود تا شما بتوانید پس از اتمام دوره تحصیلی خود در این کشور کار پیدا کنید. سپس می‌توانید اقامت از طریق تحصیل در کالج فرانسه را نیز تجربه کنید. برای افرادی که علاقه‌مند به تحصیل هستند و قصد زندگی در خارج از کشور را دارند، مهاجرت به فرانسه از طریق کالج زبان یکی روش‌های مناسب محسوب می‌شود.

کالج در فرانسه

چگونگی ارزیابی کالج‌های فرانسه

در صورتی که قصد دارید تا اقدام به تحصیل در کالج‌های فرانسه کنید، به‌عنوان یکی از موضوعات بسیار مهم نیاز است تا به سراغ مجموعه‌های معتبر و با کیفیت در این کشور بیایید. در این بین یکی از سؤالات بسیار مهمی که دانشجویان مطرح می‌کنند این است که چگونه می‌توان اقدام به ارزیابی کالج‌های فرانسه کرد؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت که روش‌های مختلفی پیش روی شما برای ارزیابی کالج‌های فرانسه وجود دارد. یکی از ساده‌ترین روش‌ها بررسی لیست کالج‌های زبان فرانسه از نظر رتبه علمی است. همچنین شما می‌توانید از مشاورین تحصیلی و افراد فعال در حوزه مهاجرت تحصیلی بخواهید تا لیستی از بهترین کالج‌های فرانسه را به شما معرفی کنند. با وجود روش‌های مختلف، در بخش‌های بعدی قصد داریم تا شما را با بهترین کالج‌های کشور فرانسه آشنا کنیم.

برای اطلاع از نحوه تحصیل پزشکی در فرانسه می توانید با کارشناسان ما در موسسه رویال مهاجرت تماس بگیرید.

لیست برترین کالج‌های فرانسه برای تحصیل

همان‌طوری که بیان کردیم، در کشور فرانسه شاهد تعداد بسیار زیادی کالج هستیم. در همین راستا اگر بخواهیم شما را با برخی از برترین و بهترین کالج‌های کشور فرانسه آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کالج DE فرانسه

کالج DE یکی از برترین و بهترین کالج‌های کشور فرانسه است. این کالج قدمت بسیار زیادی نیز دارد و ساخت آن به سال ۱۵۳۰ باز می‌گردد. کالج DE در شهر پاریس قرار دارد و امروزه یکی از معتبرترین مؤسسات تحقیقاتی در کشور فرانسه به حساب می‌آید.

این کالج به قدری از نظر علمی قدرتمند است که دانشجویان آن بیش از 20 بار جایزه نوبل و همچنین نزدیک به 8 مدال فیلد کسب کرده‌اند. از نظر محیطی نیز این کالج دارای فضا آزمایشگاهی تحقیقاتی وسیعی است و همچنین در داخل این کالج یکی از بهترین کتابخانه‌های تحقیقاتی در اروپا قرار دارد. شما می‌توانید در این کالج در رشته‌های علوم انسانی، علوم اجتماعی، شیمی و یا فیزیک تحصیل کنید.

در صورتی که قصد تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و تحصیل دکترا در فرانسه را دارید، پیشنهاد ما این است که حتماً به‌عنوان یکی از گزینه‌ها، به سراغ کالج DE فرانسه بیایید.

برترین کشورها برای تحصیل

تحصیل در آلمان   تحصیل در کانادا   تحصیل در ترکیه   تحصیل در فرانسه   تحصیل در انگلستان    تحصیل در سوئد   تحصیل در مجارستان تحصیل در اسپانیا تحصیل در دانمارک تحصیل در اتریش تحصیل در ایتالیا تحصیل در آمریکا تحصیل در هلند

کالج هنر CA

افرادی که قصد تحصیل در رشته‌های هنری را دارند، می‌توانند از بین لیست کالج‌های فرانسه به سراغ کالج هنر CA آمده و در این کالج تحصیل کنند. کالج هنر CA نیز قدمت طولانی داشته و تأسیس آن به سال 1530 و به شهر پاریس باز می‌گردد.

در صورتی که قصد تحصیل در رشته‌های هنر، موسیقی، تئاتر و بازیگری دارید، از بین کالج‌های مختلف فرانسه، کالج هنر CA یکی از بهترین گزینه‌ها به حساب می‌آید.

کالج  ENS

کالج ENS یکی دیگر از کالج‌هایی است که در شهر پاریس قرار دارد و از سال ۱۷۹۳ تا به امروز به‌عنوان یکی از بهترین کالج‌های فرانسه شناخته می‌شود. برای افرادی که به دنبال تحصیل در رشته‌های علوم و علوم انسانی هستند، این کالج بهترین گزینه به حساب می‌آید. البته موضوعی که باید به آن توجه داشته باشید این است که کالج ENS به نسبت کالج‌های قبلی که به شما معرفی کردیم گران ‌قیمت ‌تر بوده و برای تحصیل در این کالج‌ها باید مبلغ بیشتری پرداخت کنید.

کالج فرانسه

کالج زبان برلیتز فرانسه

دانشجویانی که قصد دارند تا زبان فرانسوی خود را تقویت کنند، می‌توانند به سراغ کالج‌های دولتی زبان در کشور فرانسه آمده و در این کالج‌ها تحصیل کنید. یکی از بهترین کالج‌های زبان فرانسه، کالج برلیتز است. شما می‌توانید بدون داشتن مدرک، در این کالج زبان فرانسه تحصیل کنید.

ویژگی مهمی که این کالج زبان فرانسه در فرانسه دارد این است که کالج برلیتز در شهرهای مختلف شعبه دارد و به همین دلیل شما می‌توانید با توجه به شهری که قصد تحصیل در آن را دارید، به سراغ شعبه‌های مختلف این کالج بروید.

برنامه‌های فرهنگی کالج‌های فرانسه کدام‌اند؟

در کالج‌های فرانسه شاهد برگزاری برنامه‌های فرهنگی هستیم. شما می‌توانید با شرکت در این برنامه‌های فرهنگی با ساختار تحصیلی در کشور فرانسه آشنا شده و دید کاملی به دست بیاورید. پیشنهاد ما این است که برای آن که دید کاملی نسبت به کالج‌های زبان فرانسه پیدا کنید، حتماً در برنامه‌های هفتگی این کالج‌ها شرکت کنید.

لیست کالج‌های زبان در فرانسه

از آن جایی که تحصیل در دانشگاه‌های دولتی فرانسه برای دانشجویانی که مدرک زبان فرانسوی دارند رایگان است، به همین دلیل پیشنهاد ما این است که برای افزایش مهارت‌های خود پیش از ورود به دانشگاه‌های فرانسه، با حضور در کالج‌های زبان فرانسه، این زبان را به‌ صورت کامل یاد بگیرید. یادگیری زبان فرانسوی و حضور در دانشگاه‌های دولتی در این کشور باعث می‌شود تا شما بتوانید بخش قابل‌توجهی از هزینه‌های تحصیل در فرانسه را حذف کنید. البته برای شرکت در این دوره‌ها نیاز است تا هزینه کالج زبان در فرانسه را پرداخت کنید.

طول دوره‌هایی که در کالج‌های فرانسه برگزار می‌شود بین 9 تا 15 ماه بوده و همچنین در هنگام حضور در این دوره‌ها برای جبران بخشی از هزینه‌های زندگی، به شما اجازه کار نیمه وقتی نیز داده می‌شود. پس از بررسی این مسئله اگر بخواهیم شما را با بهترین کالج‌های زبان فرانسه آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کالج فرانسه (Collège de France)
 • آیلانسس فرانسیس (Alliance Francaise)
 • آزورلینگوا (Azurlingua)
 • برلیتز (Berlitz)
 • یوروسنترز (Eurocentres)
 • فرانس لانگ (France Langue)
 • آکورد (Accord Ecole de Langue)

دوره‌های آموزش زبان برای تحصیل در فرانسه

شما می‌توانید در کالج‌های فرانسه، در دوره‌های مختلفی برای یادگیری زبان شرکت کنید. امکان تحصیل در کالج‌های زبان فرانسه در دوره‌های فرانسوی آکادمیک، دوره آمادگی تخصصی برای کار، دوره عمومی زبان و… طبقه‌بندی می‌شوند.

شما می‌توانید با شرکت در این دوره‌های آموزش زبان، علاوه بر یادگیری زبان فرانسوی با فرهنگ این کشور نیز آشنا شوید. همچنین دانشجویانی که در این دوره‌ها شرکت می‌کنند، قادر خواهند بود تا از سطح A1 تا سطح C2  زبان فرانسوی را یاد بگیرند.

به‌ صورت کلی شرکت در این دوره‌ها برای دانشجویانی که به دنبال گسترش مهارت‌های زبانی خود هستند گزینه فوق‌العاده‌ای به حساب می‌آیند. همچنین شما می‌توانید برای حضور در دوره‌های زبان فرانسوی در کالج‌های این کشور، اقدام به دریافت ویزا کنید.

هزینه تحصیل در کالج‌های فرانسه

یکی از سؤالات بسیار مهمی که دانشجویان به منظور تحصیل در کالج‌های این کشور مطرح می‌کنند این است که هزینه‌های تحصیل در کالج‌های فرانسه چقدر است؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که هزینه تحصیل در کالج‌های کشور فرانسه متغیر بوده و به پارامترهای مختلفی وابسته است.

با این حال می‌توان گفت که به‌ صورت کلی هزینه تحصیل در کالج زبان کشور حداقل ۴۷۰۰ یورو در سال است. همچنین دوره‌های عادی زبان فرانسوی که در کالج‌ها این کشور برگزار می‌شود به‌ صورت ماهانه، 3 ماهه، ۵ ماهه و یا ۱۰ ماهه برگزار می‌شود که هزینه ثبت‌نام در هر یک از دوره‌ها متغیر است.

همچنین یکی دیگر از مواردی که به منظور هزینه تحصیل در کالج‌های فرانسه باید به آن توجه داشته باشید، هزینه‌های جانبی زندگی در فرانسه است. به‌ صورت کلی هزینه زندگی دانشجویی در این کشور حداقل ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو است.

در صورتی که از پس پرداخت این هزینه‌ها بر نمی‌آیید، این امکان برای شما وجود دارد تا بتوانید برای دریافت فاند اقدام کنید. همچنین با حضور در کالج‌های فرانسه، امکان کار کردن به‌ صورت پاره‌وقت نیز وجود دارد. به همین دلیل از این روش‌ها می‌توانید برای جبران بخشی از هزینه‌های خود استفاده کنید.

مزایای تحصیل در کالج‌های فرانسه

فرانسه کشور مناسبی برای مهاجرت و تحصیل است. به همین دلیل است که بسیاری از افراد که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند، فرانسه را به‌عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند. در همین راستا اگر بخواهیم شما را با مهم‌ترین مزایا تحصیل در کالج‌های فرانسه آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان تقویت مهارت‌ها در زمان حضور در فرانسه
 • تقویت زبان فرانسوی
 • امکان بازدید از جاذبه‌های توریستی کشور فرانسه
 • یادگیری فرهنگ فرانسوی
 • آشنایی با تاریخ فرانسه
 • امکان تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی پس از یادگیری فرانسوی
 • اخذ بورسیه تحصیلی
 • امکان دریافت کمک هزینه زندگی
 • امکان پیدا کردن کار پس از تحصیل

رویال مهاجرت

مدارک لازم جهت اخذ ویزا فرانسه

اگر قصد دارید تا در کالج‌های کشور فرانسه تحصیل کنید، نیاز است تا ویزا تحصیلی کشور فرانسه را دریافت کنید. در صورتی که قصد دارید تا ویزا تحصیلی فرانسه را دریافت کنید، نیاز است تا مدارک زیر را به سفارت و کنسولگری فرانسه ارائه دهید:

 • نامه پذیرش از کالج فرانسه
 • ۲ قطعه عکس
 • پاسپورت معتبر
 • کپی از تمامی صفحات پاسپورت
 • ارائه اصل و کپی مدارک هویتی
 • ارائه رزومه به زبان فرانسوی یا انگلیسی
 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • ارائه مدارک تحصیلی به‌ صورت ترجمه شده
 • ارائه انگیزه‌نامه به زبان فرانسوی یا انگلیسی
 • ارائه گواهی اشتغال به تحصیل یا کار

پس از دریافت ویزا تحصیلی خود، می‌توانید به‌راحتی و بدون مشکل به کشور فرانسه مهاجرت کرده و در کالج‌های فرانسه تحصیل کنید.

تحصیل در کالج‌های زبان فرانسه با مؤسسه رویال مهاجرت

در صورتی که قصد تحصیل در کالج‌های زبان فرانسه را دارید، پیشنهاد ما این است که حتماً از یک مؤسسه مهاجرتی باسابقه کمک بگیرید. ما در مجموعه رویال مهاجرت از ابتدا تا انتها مسیر تحصیل در کالج‌های فرانسه در کنار شما هستیم. شما می‌توانید با کمک کارشناسان و وکیل مهاجرت به فرانسه ما در تیم رویال مهاجرت با آگاهی کامل نسبت به قوانین مهاجرت تحصیلی به کشور فرانسه، با کمترین چالش به این کشور سفر کنید.

همچنین در صورتی که ابهام و چالش خاصی در مورد روند مهاجرت تحصیلی به کشور فرانسه دارید، پیشنهاد ما این است که حتماً از مؤسسه رویال مهاجرت کمک بگیرید.

حرف آخر

در این مطلب شما را با تحصیل در کالج‌های فرانسه آشنا کرده و در مورد مزایا تحصیل در کالج‌های کشور فرانسه آشنا کرده و در مورد نحوه تحصیل در این کشور صحبت کنیم. توجه به نکات گفته شده در این مطلب به شما کمک می‌کند تا بتوانید با تحصیل در کشور فرانسه، از مزایا تحصیل در این کشور بهره‌مند شوید. 

سؤالات متداول درباره تحصیل در کالج‌های فرانسه 

بله دانشجویان ایرانی می‌توانند با دریافت پذیرش، در کالج‌های کشور فرانسه تحصیل کرده و پس از اتمام تحصیل در این کشور کار پیدا کنند.

در صورتی که قصد تحصیل در کالج‌های فرانسه را دارید باید مدارکی چون نامه پذیرش از کالج فرانسه، ۲ قطعه عکس، پاسپورت معتبر، کپی از تمامی صفحات پاسپورت، اصل و کپی مدارک هویتی، رزومه به زبان فرانسوی یا انگلیسی، تکمیل فرم درخواست ویزا، مدارک تحصیلی به‌ صورت ترجمه شده، انگیزه‌نامه به زبان فرانسوی یا انگلیسی و گواهی اشتغال به تحصیل یا کار را ارائه دهید.

از بهترین کالج‌های کشور فرانسه می‌توان به موارد کالج فرانسه (Collège de France)، آیلانسس فرانسیس (Alliance Francaise)، آزورلینگوا (Azurlingua)، برلیتز (Berlitz)، یوروسنترز (Eurocentres)، فرانس لانگ (France Langue) و آکورد (Accord Ecole de Langue) اشاره کرد.

هزینه تحصیل در کالج‌های کشور فرانسه به پارامترهای مختلفی وابسته است. با این حال می‌توان گفت که به‌ صورت کلی هزینه تحصیل در کالج‌های این کشور حداقل ۴۷۰۰ یورو در سال است.

دانشجویان نخبه برای تحصیل در فرانسه می‌توانند با دریافت فاند و کمک‌هزینه‌های تحصیل، هزینه‌های حضور در کالج‌های فرانسه را کاهش دهند.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت