دانشگاه های اسپانیا
تیم نویسندگان رویال مهاجرت فوریه 2, 2024

دانشگاه های اسپانیا

تا یکی دو دهه قبل اگر از دانشجویانی که قصد مهاجرت داشتند مقصدشان را سوال می¬کردید، احتمالا اکثر آن¬ها پاسخشان آمریکا، کانادا و تعداد اندکی هم آلمان بود. اما اکنون با گسترش بسیار زیاد مهاجرت افراد و از طرفی سخت¬تر شدن شرایط پذیرش دانشگاه¬های آمریکا و کانادا، کشورهای اروپایی به مقصدی پر طرفدار برای محصلین تبدیل شده است. یکی از این کشورهای اروپایی که در چند سال اخیر بسیار مورد توجه دانشجویان ایرانی قرار گرفته است، کشور اسپانیا می¬باشد. در این مقاله قصد داریم به طور کامل به بررسی دانشگاه های اسپانیا، ویژگی¬ها و امتیازات آن¬ها و زندگی دانشجویی در اسپانیا بپردازیم.

تحصیل در کشور اسپانیا

تحصیل کردن در اسپانیا می¬تواند فرصتی عالی برای تجربه فرهنگ متفاوت، یادگیری زبان جدید و لذت بردن از آب و هوای مدیترانه¬ای باشد. اسپانیا دانشگاه¬های سطح بالای زیادی دارد که برنامه¬های متنوعی را به زبان انگلیسی یا اسپانیایی از لیسانس تا دکترا ارائه می¬دهند. برخی از مزایای تحصیل در دانشگاه های اسپانیا عبارتند از:

هزینه های تحصیل نسبتا مقرون به صرفه:

بسیاری از دانشگاه¬های دولتی در اسپانیا برای دانشجویان خارجی شهریه¬های پایینی از 200 یورو تا 4000 یورو در سال دریافت می¬کنند اما دانشگاه¬های خصوصی ممکن است هزینه¬های بالاتری دریافت کنند.

آموزش با کیفیت بالا:

اسپانیا بیش از 50 دانشگاه دارد که در بین بهترین دانشگاه¬های جهان به ویژه در زمینه¬های کسب و کار، مهندسی و علوم اجتماعی قرار گرفته¬اند. دانشگاه های اسپانیا همچنین به دلیل برتری و نوآوری تحقیقاتی و همچنین مشارکت¬ها و همکاری¬های بین المللی خود شناخته شده¬اند.

فرهنگ و سبک زندگی پر جنب و جوش:

اسپانیا کشوری با تاریخ و فرهنگ غنی است که می¬توانید از هنر، معماری، موسیقی و غذاهای معروف آن لذت ببرید.

همچنین می¬توانید مناظر متنوع آن را کشف کنید. اسپانیا همچنین به دلیل نگرش و سبک زندگی آرام خود مشهور است.

مهارت های زبانی:

تحصیل در اسپانیا راهی عالی برای یادگیری یا بهبود مهارت¬های اسپانیایی هم می¬باشد که یکی از رایج¬ترین زبان¬های دنیاست. همچنین می¬توانید از بسیاری از دوره¬های زبان و برنامه¬های تبادلی که دانشگاه های اسپانیا ارائه می¬دهند بهره¬مند شوید. دانستن زبان اسپانیایی می¬تواند فرصت¬های زیادی را برای آینده شغلی و پیشرفت شخصی شما ایجاد کند.

رنکینگ دانشگاه های اسپانیا

منابع و معیارهای مختلفی برای رتبه¬بندی دانشگاه های اسپانیا وجود دارد. معتبرترین آن¬ها عبارتند از:

رتبه¬بندی دانشگاه¬های جهانی QS: این رتبه بندی بر اساس شش شاخص از جمله شهرت علمی، شهرت کارفرما، نسبت استاد به دانشجو، استناد به هر دانشکده، نسبت هیئت علمی بین المللی و نسبت دانشجویان بین المللی است.

رتبه¬بندی دانشگاه¬های جهانی تایمز (Times Higher Education): این رتبه¬بندی بر اساس 13 شاخص از جمله کیفیت تدریس، برتری پژوهشی، تأثیر پژوهش، چشم انداز بین المللی، شهرت و درآمد صنعت است.

رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان شانگهای (ARWU): این رتبه‌بندی بر اساس شش شاخص از جمله فارغ‌التحصیلان و کارکنان برنده جوایز نوبل و مدال‌های فیلدز، پژوهشگران پر استناد، مقالات منتشر شده در Nature and Science، مقالات نمایه‌شده در شاخص‌های استنادی اصلی و سرانه عملکرد تحصیلی است.

بر اساس این رتبه¬بندی¬ها، برخی از دانشگاه¬های برتر اسپانیا عبارتند از:

دانشگاه

QS

(2024)

تایمز

(2024)

ARWU

(2023)

خودمختار بارسلونا149201-250301-400
بارسلونا164152201-300
Complutense University of Madrid171501-600301-400
خودمختار مادرید199351-400301-400
ناوارا280301-350501-600
پمپئو فابرا310201-250301-400
Universidad Carlos III de Madrid (UC3M)319801-1000901-1000
پلی تکنیک مادرید349801-1000701-800
پلی تکنیک کاتالونیا354601-800701-800
گرانادا403501-600201-300
پلی تکنیک والنسیا476601-800401-500
دانشگاه والنسیا485501-600301-400
دانشگاه سویا494801-1000601-700
دانشگاه ساراگوسا523801-1000601-700
سالامانکا534801-1000501-600

معرفی دانشگاه های برتر اسپانیا

کشور اسپانیا در مجموع 76 دانشگاه دارد که از این تعداد 45 دانشگاه دولتی و 31 دانشگاه خصوصی هستند که شامل برخی از بهترین کالج¬ها در حوزه کسب و کار است. در این بخش تعدادی از بهترین دانشگاه های اسپانیا را معرفی می¬کنیم اما شما می توانید لیست دانشگاه های اسپانیا را به طور کامل در وبسایت های QS، تایمز و شانگهای رنکینگ مشاهده کنید.

اسپانیا دارای 50 دانشگاه با رتبه جهانی زیر 1000 می¬باشد

دانشگاه بارسلونا

دانشگاه بارسلونا اسپانیا، برترین دانشگاه این کشور، یک موسسه دولتی است که در سال 1450 تاسیس شد و دارای پردیس¬های متعددی است که در سراسر بارسلون و مناطق اطراف آن قرار گرفته¬اند. پردیس علوم انسانی در مرکز شهر، محل اصلی دانشگاه است و سایر سایت‌های دانشگاهی شامل پردیس علوم بهداشتی Bellvitge و پردیس Food and Nutrition Torribera است. دانشگاه بارسلونا همچنین رشته¬های مختلفی از جمله علوم نانو و نانوتکنولوژی، هوش مصنوعی، زیست شناسی، اقتصاد و تجارت، حقوق، پزشکی و علوم بهداشتی، فلسفه و روانشناسی را ارائه می-دهد. دوره‌ها عمدتا به زبان‌های اسپانیایی و کاتالانی تدریس می‌شوند اما تعداد زیادی از برنامه‌های لیسانس و کارشناسی ارشد هم به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. میانگین شهریه سالانه این دانشگاه 4900 یورو می¬باشد.

دانشگاه خودمختار بارسلونا

دانشگاه خودمختار بارسلونا یا UAB نیز یک دانشگاه دولتی است و پردیس اصلی آن Bellaterra در Cerdanyola del Vallès در منطقه شهری بارسلون واقع شده است. UAB دارای 13 بخش دانشگاهی است که اکثر رشته¬های تحصیلی را پوشش می¬دهد: علوم زیستی، علوم پایه، مطالعات ارتباطات، آموزش، علوم سیاسی و جامعه شناسی، حقوق، اقتصاد و مطالعات بازرگانی، مهندسی، فلسفه و هنر، پزشکی، روانشناسی، ترجمه و تفسیر و دامپزشکی. این دانشگاه همچنین تعدادی موسسات وابسته مانند دانشکده پرستاری سنت پائو، دانشکده گردشگری و مدیریت هتل¬داری و دانشکده تحصیلات تکمیلی مدیریت بایگانی دارد که مدارک آن¬ها به عنوان گواهینامه UAB شناخته می¬شوند. شهریه سالانه 6000 یورو بوده و دانشجویان بین¬المللی می¬توانند هر سال تحصیلی یک دوره رایگان زبان کاتالونیایی را در دانشگاه بگذرانند.

دانشگاه خودمختار مادرید

دانشگاه دولتی خودمختار مادرید یا UAM با بیش از 30000 دانشجو و 3000 عضو هیات علمی، دارای دو پردیس است: دانشکده معتبر پزشکی، نزدیک به بیمارستان لاپاز مادرید و پردیس Cantoblanco، که در 15 کیلومتری شمال مادرید واقع شده است.

UAM رشته¬های مختلفی از جمله بیوانفورماتیک و زیست شناسی محاسباتی، ریاضیات و کاربردها، علوم تجاری و اقتصادی، حقوق، پزشکی، فلسفه و هنر، روانشناسی، علم، تربیت معلم و آموزش و رشته¬های مهندسی را پوشش می¬دهد. زبان اصلی آموزش اسپانیایی است، اما دوره¬ها و برنامه¬های تحصیلی انگلیسی نیز بسیارند و دوره¬های کارشناسی ارشد یک ساله را نیز ارائه می¬شود.

برترین کشورها برای تحصیل

تحصیل در آلمان   تحصیل در کانادا   تحصیل در ترکیه   تحصیل در فرانسه   تحصیل در انگلستان    تحصیل در سوئد   تحصیل در مجارستان تحصیل در اسپانیا تحصیل در دانمارک تحصیل در اتریش تحصیل در ایتالیا تحصیل در آمریکا تحصیل در هلند

دانشگاه ناوارا

دانشگاه ناوارا اسپانیا یک دانشگاه خصوصی غیرانتفاعی می¬باشد که در پامپلونا واقع شده است و یکی از معتبرترین دانشگاه های اسپانیا با سابقه برجسته در تدریس و تحقیق است. دانشگاه ناوارا دارای افتخارات رتبه سوم در کیفیت تدریس توسط THE Teaching Ranking (2019)، رتبه اول در تحقیقات توسط رتبه بندی CYD و اولین دانشگاه اسپانیایی در زمینه اشتغال می¬باشد. این دانشگاه دارای یک بیمارستان آموزشی است که تحقیقات پزشکی پیشرو در جهان را با تمرکز بر چهار حوزه اصلی انکولوژی، علوم اعصاب، علوم قلب و عروق، و ژن درمانی و کبد انجام می¬دهد.

به عنوان یک دانشگاه اسپانیایی، زبان اصلی تدریس اسپانیایی است اما 25.56 درصد دانشجویان دانشگاه ناوارا بین¬المللی هستند و بنابراین دوره¬های دانشگاهی دو زبانه است. میانگین شهریه سالانه 10 هزار یورو بوده و دانشجویان می‌توانند در طول دوره تحصیلی مهارت‌های خود را در زبان‌های آلمانی، فرانسوی، چینی، عربی یا روسی در مؤسسه زبان‌های مدرن دانشگاه ناوارا تقویت کنند.

دانشگاه پومپئو فابرا

دانشگاه پومپئو فابرا یا UPF نیز یک دانشگاه دولتی است که در سال 1990 در بارسلونا اسپانیا تاسیس شد و دارای سه پردیس Cituadella، Poblenou و Mar می¬باشد که رشته¬های بهداشت و علوم زیستی، علوم سیاسی و اجتماعی، ارتباط، حقوق، اقتصاد و تجارت، مهندسی و فناوری اطلاعات و ارتباطات، علوم انسانی، ترجمه و علوم زبان را ارائه می¬دهد.

UPF بر سه حوزه آکادمیک تمرکز ویژه¬ای دارد: علوم اجتماعی و علوم انسانی، بهداشت و علوم زیستی، و ارتباطات و فناوری اطلاعات. همچنین مجموعه¬ای از موسسات آموزشی و تحقیقاتی تخصصی از جمله دانشکده مدیریت UPF بارسلون، دانشکده طراحی Elisava و دانشکده پرستاری Mar، به این دانشگاه وابسته است. میانگین شهریه سالانه 6700 یورو بوده و زبان اصلی آموزش برای دانشجویان مقطع کارشناسی کاتالان است اما بسیاری از موضوعات به زبان انگلیسی هم تدریس می¬شوند.

دانشگاه Complutense مادرید

دانشگاه Complutense مادرید (UCM)، با حرفه اروپایی و بین المللی، بزرگترین دانشگاه تحقیقاتی عمومی در اسپانیا است و به طور گسترده به عنوان یکی از معتبرترین موسسات دانشگاهی آن در نظر گرفته می¬شود. دوره¬های تحصیلی در دانشگاه به تعدادی دانشکده علوم از جمله علوم رسانه و ارتباطات، علوم تدریس و یادگیری و علوم کامپیوتر و دانشکده هنر و برنامه¬های جغرافیایی و دامپزشکی تقسیم می¬شوند. همچنین دانشگاه Complutense مادرید برترین دانشگاه جهت تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا است.

این دانشگاه همچنین شامل مدارس تخصصی است که بر پزشکی و مطالعات حقوقی تمرکز دارند و دارای تعدادی برنامه تحصیلی با دانشگاه¬های واقع در پاریس، پراگ، اسلواکی و ایالات متحده می-باشد. شهریه سالانه این دانشگاه حدود 13750 یورو بوده و به فارغ التحصیلان آن آموزش مادام-العمر داده می¬شود تا مهارت¬های حرفه¬ای مرتبط با زمینه¬های کاری انتخابی را در کنار تحصیلات آکادمیک کسب کنند.

هزینه تحصیل در دانشگاه¬های دولتی اسپانیا از بیشتر کشورهای اروپایی دیگر کمتر است

در حالت کلی فقط رتبه کلی دانشگاه ملاک انتخاب آن نیست، بلکه باید دانشگاه برتر در رشته تخصصی خودتان را پیدا کنید. هر یک از دانشگاه های اسپانیا در برخی رشته¬ها سطح بالایی دارند. همچنین باید از ددلاین دانشگاه های اسپانیا نیز مطلع باشید تا زمان اپلای را از دست ندهید. اگر قصد انتخاب مناسب¬ترین دانشگاه اسپانیا را برای ادامه تحصیل خود دارید، می¬توانید با یک وکیل مهاجرت به اسپانیا از تیم رویال مهاجرت در ارتباط باشید. مشاوران ما با بررسی حوزه تحصیلی و شرایط موجود شما، بهترین گزینه را به شما ارائه خواهیم داد.

دانشگاه های اسپانیا مورد تایید وزارت علوم + جدول

وزارت علوم ایران هر ساله لیستی از دانشگاه¬های مورد تایید خارجی را در 3 گروه عالی، خوب و متوسط منتشر می¬کند. این اعتبارسنجی برای آن دسته از دانشجویانی است که پس از اتمام تحصیل قصد بازگشت به کشور و اشتغال را دارند تا مدرک تحصیلی آن¬ها ارزیابی شود. آخرین لیست منتشر شده توسط وزارت علوم برای سال 2022 می¬باشد که طبق آن، تعدادی از دانشگاه های اسپانیا که مورد تایید وزارت علوم هستند به شرح زیر می¬باشند:

عالیخوبمتوسط
بارسلوناBarcelona Graduate School of Economicsمدرسه کسب و کار بارسلونا
خودمختار بارسلونادانشگاه Corunaمدرسه کسب و کار EAE
خودمختار مادریدIED فقط رشته­های طراحی و هنرEOI Escuela de Negocios
Complutense مادریددانشگاه DeustoAlfonso X el Sabio
ناوارادانشگاه JaenCamilo José Cela Madrid
سویادانشگاه la LagunaValencia San Vicente Martir
ساراگوسادانشگاه مالاگاCantabria
والنسیادانشگاه مورسیاExtremadura
پلی­تکنیک مادریددانشگاه سالامانکاHuelva
پلی­تکنیک والنسیادانشگاه کوردوباla Rioja
IEدانشگاه وایادولیدFrancisco de Vitoria
پمپئو فابرادانشگاه خیروناInternacional de Cataluña
Carlos III de Madridlas Palmas de Gran CanariaFundacion Universitaria San Pablo CEU

لیست فوق همچنین مورد تایید وزارت بهداشت جهت تحصیل پزشکی در اسپانیا می¬باشد. دیگر دانشگاه¬های مورد تایید وزارت بهداشت برای رشته¬های علوم پزشکی گزینه¬های زیر می¬باشند:

  • Santiago de Compostela
  • Rovira I Virgili
  • Basque Country
  • Oviedo
  • Castilla-La Mancha
  • Miguel Hernandez
  • Balearic Islands
  • Cadiz
  • Alicante

دانشگاه های هنر اسپانیا + جدول

یکی از کشورهایی که دانشگاه های هنر زیادی دارد، اسپانیا است. تعدادی از دانشگاه هایی که قبلا معرفی کردیم دانشکده هنر نیز دارند و همچنین تعداد دیگری دانشگاه و موسسه مخصوص رشته های هنر و طراحی در اسپانیا وجود دارد که لیست بهترین دانشگاه های هنر اسپانیا در جدول زیر آورده شده است:

دانشگاهرنکینگ QS (در رشته هنر)
کامپلوتنس مادرید53
خودمختار بارسلونا91
بارسلونا97
خودمختار مادرید143
گرانادا156
سالامانکا169
پمپئو فابرا178
ناوارا187
سویا192
والنسیا289
پلی تکنیک کاتالونیا310
سانتیاگو کامپوستلا337
باسک کانتری382
کارلوس 3 مادرید398
ساراگوسا401-450
پلی تکنیک والنسیا451-500
آلکانته451-500
مورسیا451-500

دانشگاه های پزشکی اسپانیا + جدول

بهترین دانشگاه های پزشکی اسپانیا عبارتند از:

دانشگاهرنکینگ QS (در رشته های پزشکی)
بارسلونا57
کامپلوتنس مادرید120
خودمختار مادرید144
خودمختار بارسلونا150
والنسیا216
ناوارا288
گرانادا291
پمپئو فابرا325
سانتیاگو کامپوستلا348
سویا359
آلکالا451-500
ساراگوسا451-500
مورسیا451-500
سالامانکا451-500
باسک کانتری451-500

انواع بورسیه دانشگاه های اسپانیا

اکثر دانشگاه های اسپانیا برای دانشجویان ممتاز تحت شرایطی کمک هزینه¬های تحصیلی تامین می-کنند که بیشترین بورسیه تحصیلی اسپانیا برای مقطع دکترا و تعداد کمی برای فوق لیسانس و لیسانس می¬باشند. در اسپانیا برخی بورسیه¬ها نیز وجود دارد که توسط دولت اسپانیا، دانشگاه¬ها یا سازمان¬های دیگر ارائه می¬شود. چند نمونه از این بورسیه¬ها را بررسی می¬کنیم.

بورسیه Erasmus Mundus: این بورسیه از مدارک کارشناسی ارشد و دکترا در اروپا پشتیبانی می¬کند و هزینه¬های تحصیل، سفر، زندگی و بیمه دانشجویان بین المللی را پوشش می¬دهد. مبلغ آن بین 4500 تا 9000 یورو در سال می¬باشد.

بورسیه UIC Barcelona: این بورسیه توسط Universitat Internacional de Catalunya برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می¬شود و تا 20 درصد از شهریه دانشجویان با سوابق تحصیلی عالی و همچنین نیازمند را پوشش می¬دهد.

بورسیه EADA: این بورسیه توسط مدرسه بازرگانی EADA برای دانشجویان کارشناسی ارشد و MBA ارائه می¬شود و تا 50% از شهریه دانشجویان با دستاوردهای برجسته علمی و حرفه¬ای را پوشش می¬دهد. دریافت کنندگان بورسیه ملزم به تکمیل یک پروژه اداری یا دانشگاهی در حین تحصیل در EADA هستند.

بورسیه¬های متنوعی توسط دانشگاه¬ها و برخی نهادهای اسپانیا به دانشجویان برتر اعطا می¬شود

بورسیه دکتری موسسه اقتصاد بارسلونا (IEB): این بورسیه توسط موسسه اقتصاد بارسلونا (IEB) برای دانشجویان دکترا در اقتصاد ارائه می¬شود و هزینه تحصیل کامل و کمک هزینه ماهانه 1200 یورو به مدت چهار سال را پوشش می¬دهد.

برنامه فولبرایت: برنامه دانشجویان خارجی فولبرایت به دانشجویان تحصیلات تکمیلی و متخصصان بین المللی که مایل به پیگیری تحقیقات مستقل در اسپانیا هستند، بورسیه می¬دهد. این بورسیه حدود 4000 یورو حمایت مالی و بیمه اجتماعی ارائه می¬دهد اما شرط دریافت آن داشتن حداقل مدرک لیسانس و حداقل 3 سال سابقه کار حرفه¬ای تمام وقت مرتبط با رشته تحصیلی است.

بورسیه کارشناسی ارشد GSE بارسلونا: این بورسیه توسط مدرسه تحصیلات تکمیلی اقتصاد بارسلونا به دانشجویان مستعد دارای مدرک لیسانس در رشته¬های اقتصاد، مدیریت مالی، ریاضیات، آمار یا مهندسی و دارای حداقل نمره تافل 90 یا نمره آیلتس 6.5 به بالا باشد. مقدار این بورسیه از 25 تا 100 درصد هزینه تحصیل است.

انواع ویزای تحصیلی کشور اسپانیا

برای تحصیل در دوره¬های آموزشی مختلف و دانشگاه های اسپانیا، ویزای تحصیلی در 3 نوع ارائه می¬شود و دارای مدت اعتبار متفاوتی هستند. محصلان و دانشجویان برای اخذ ویزای تحصیلی باید مدارک مورد نیاز را همراه با درخواست خود در سفارت یا کنسولگری اسپانیا ارسال کنند. سه نوع ویزای تحصیلی اسپانیا عبارتند از:

1) مجوز بدون روادید با اعتبار 90 روز: این مجوز به دانشجویان کشورهای واجد شرایط ورود بدون ویزا برای یک دوره 90 روزه ارائه می¬شود و برای اهداف کمتر از 90 روز مثل دوره¬های کارآموزی کوتاه مدت یا تحقیقات آکادمیک معتبر است.

2) ویزای دانشجویی کوتاه مدت (3 تا 6 ماهه): ویزای دانشجویی کوتاه مدت تا 180 روز معتبر است. اخذ این ویزا ساده¬تر است زیرا به مدارک کمتری نیاز دارد. دانشجویان می¬توانند در دوره¬های زبان اسپانیایی و هر دوره کوتاهی که توسط کالج¬ها و دانشگاه¬ها ارائه می¬شود با این نوع ویزا شرکت کنند. این ویزا تحت هیچ شرایطی تمدید نمی¬شود.

3) ویزای دانشجویی بلند مدت (ویزای ملی نوع D): این ویزا برای مدت بیش از 6 ماه اعتبار دارد و همان ویزای لارم برای تحصیل در دانشگاه های اسپانیا می¬باشد. علاوه بر تکمیل درخواست ویزا، دانشجویان همچنین باید ظرف یک ماه پس از ورود به اسپانیا برای دریافت کارت اقامت دانشجویی در اداره مهاجرت اقدام کنند.

برای درخواست ویزا باید به نزدیکترین سفارت یا کنسولگری اسپانیا مراجعه کرده و درخواست خود را همراه با نامه پذیرش و سایر مدارک لازم ارائه دهید. توجه داشته باشید که پروسه ویزا ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد، بنابراین به زمانبندی درخواست حتما دقت نمایید.

هزینه های دانشجویی در اسپانیا

برخی از عناصر مهم وجود دارد که باید قبل از انتخاب دانشگاه های اسپانیا برای تحصیل مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. میانگین هزینه زندگی در اسپانیا برای یک دانشجو بین 900 تا 1200 یورو در ماه بسته به شهر، نوع محل اقامت و سبک زندگی است.

هزینه¬های مهم عبارت هستند از:

شهریه: در میان کشورهای اروپایی اسپانیا هزینه¬های تحصیل نسبتا پایین¬تری دارد اما به طور کلی به مقطع و رشته تحصیلی وابسته است. شهریه دوره¬های لیسانس بین 750 یورو تا 2500 یورو در سال و شهریه دوره¬های کارشناسی ارشد حدود 1000 تا 3500 یورو در سال می¬باشد. البته دانشگاه¬های خصوصی هزینه¬های خود را تعیین می¬کنند که می¬تواند تا 20000 یورو در سال باشد. هزینه رشته های علوم پزشکی مثل هزینه تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا گران تر از سایر رشته ها می باشد.

اسکان: هزینه اجاره بزرگ¬ترین هزینه برای دانشجویان بدون خوابگاه دانشگاهی است. متوسط اجاره یک اتاق دانشجویی در یک آپارتمان مشترک بین 300 تا 700 یورو در ماه بسته به مکان و اندازه اتاق است. اگر بخواهید خودتان یک آپارتمان اجاره کنید، هزینه ماهانه از 200 یورو شروع می¬شود و به بیش از 1000 یورو در ماه می¬رسد. اقامت در شهرهای بزرگ مانند مادرید و بارسلون گران می-باشد و اگر بودجه محدودی دارید، می¬توانید در شهرهای ارزان¬تر مانند والنسیا یا سویا ساکن شوید.

قبوض: قبوض برق، آب، گاز، اینترنت و تلفن می¬توانند نسبت به فصل و مقدار مصرف متفاوت باشند. میانگین هزینه قبوض حدود 100 یورو در ماه است و بیشتر شامل دانشجویانی می¬شود که خانه مستقلی اجاره کرده¬اند.

خوراک: این هزینه بستگی به میل و عادات غذایی هر کسی دارد. می¬توانید با آشپزی در خانه یا خوابگاه در پول خود صرفه جویی کنید که در این صورت متوسط هزینه خوراک برای یک دانشجو در اسپانیا حدود 300 یورو در ماه است. هر وعده غذایی در رستوران‌ها یا کافه‌ها بین 15 تا 30 یورو هزینه خواهد داشت.

متوسط هزینه زندگی دانشجویی در اسپانیا 900 تا 1200 یورو است

حمل و نقل: بسته به این که فاصله محل سکونت شما از دانشگاه چقدر است و چند بار در سطح شهر یا کشور سفر می¬کنید، هزینه حمل و نقل متفاوت است. وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس، مترو، قطار یا تراموا در اسپانیا آماده خدمت¬رسانی می¬باشند که بسیار هم ارزان و کارآمد هستند. میانگین هزینه حمل و نقل عمومی برای دانشجویان در اسپانیا حدود 40 یورو در ماه است.

اوقات فراغت: هزینه تفریح و سرگرمی هم بستگی به علایق شما که به تفریحات رایگان و کم هزینه بپردازید یا از تفریحات پر هزینه لذت ببرید! اما اگر به طور متوسط در نظر بگیریم، هزینه اوقات فراغت برای یک دانشجو در اسپانیا حدود 150 یورو در ماه است.

سخن پایانی

اسپانیا یکی از کشورهای اروپایی می¬باشد که در سال¬های اخیر دانشجویان بسیاری را از کشورهای مختلف به خود جذب کرده است. در این مقاله به بررسی دانشگاه های اسپانیا و شرایط تحصیل در آن¬ها پرداختیم. موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت یک از بهترین و مجرب¬ترین تیم¬ها در حوزه مهاجرت به کشورهای خارجی از جمله اسپانیا می¬باشد. اگر شما هم علاقه¬مند به تحصیل در کشور اسپانیا هستید، می¬توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید.

سؤالات متداول

1- بهترین دانشگاه اسپانیا کدام است؟

دانشگاه بارسلونا دانشگاه رتبه یک اسپانیا است.

2- تحصیل در دانشگاه¬های اسپانیا به چه زبان¬هایی است؟

بیشتر برنامه¬ها به زبان اسپانیایی می¬باشد اما دوره¬های به زبان انگلیسی هم افزایش چشمگیری داشته¬اند.

3- هزینه تحصیل در کشور اسپانیا چقدر است؟

این مورد بستگی به نوع دانشگاه، مقطع و نوع دوره دارد که در متن این موارد بررسی شده¬اند.

مقالات مرتبط

تحصیل پزشکی در اسپانیا

تحصیل پزشکی در اسپانیا

اسپانیا مقصد خوبی برای دانشجویانی است که برای تحصیل پزشکی با هزینه مناسب می‌خواهند به خارج از کشور بروند. برای گرفتن مشاوره در خصوص تحصیل …

دانشگاه های اسپانیا

دانشگاه های اسپانیا

تا یکی دو دهه قبل اگر از دانشجویانی که قصد مهاجرت داشتند مقصدشان را سوال می¬کردید، احتمالا اکثر آن¬ها پاسخشان آمریکا، کانادا و تعداد اندکی …

مهاجرت کاری به اسپانیا

مهاجرت کاری به اسپانیا

مهاجرت همواره به‌عنوان یکی از راه‌های افزایش فرصت‌های شغلی و بهبود شرایط زندگی انتخاب می‌شود. اسپانیا یکی از مقاصد محبوب برای مهاجرت کاری است. با …

بورسیه تحصیلی اسپانیا

بورسیه تحصیلی اسپانیا

اسپانیا یکی از کشورهای اروپایی است که دارای سیستم آموزشی با کیفیت و هزینه‌های نسبتاً پایین است. این کشور همچنین دارای بورسیه‌های تحصیلی متعددی برای …

مشاغل مورد نیاز اسپانیا

مشاغل مورد نیاز اسپانیا

اسپانیا به‌عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا فرصت‌های شغلی مختلفی را ارائه می‌دهد. مشاغل مورد نیاز اسپانیا بیشتر در بخش‌های ساخت‌وساز، گردشگری، فناوری اطلاعات و …

مزایا و معایب زندگی در اسپانیا

مزایا و معایب زندگی در اسپانیا

اسپانیا یک گزینه عالی برای مهاجرت است، زیرا از نظر حقوقی، اخذ اجازه اقامت برای زندگی و کار در این کشور کاملاً قابل دسترس است. …

تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا

تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا

دندانپزشکی یکی از مشاغل موردنیاز و محبوب در تمام جهان است. تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا به‌دلیل فرصت‌های شغلی و حقوق بالا یکی از رشته‌های موردعلاقه …

مهاجرت کاری به اسپانیا

ویزای کار اسپانیا

اسپانیا با فرصت‌های شغلی غنی، فضای آزاد، مساعد و استانداردهای بالای زندگی، هر ساله به‌عنوان مقصد شمار زیادی از متقاضیان مهاجرت کاری به اسپانیا را …

ثبت شرکت در اسپانیا

ثبت شرکت در اسپانیا

اسپانیا کشور ایده­آلی برای خارجی­های سراسر جهان جهت راه اندازی شرکت خود می­باشد. زیرساخت‌های ایده‌آل، استعدادهای جهانی و اکوسیستم کارآفرینی شهرهایی مانند بارسلونا یا مادرید، …

زندگی در اسپانیا

زندگی در اسپانیا

اسپانیا کشوری در جنوب غربی اروپا است که به دلیل آب و هوای مدیترانه ای، فرهنگ غنی و تاریخ طولانی خود شناخته شده است. این …

خرید ملک در اسپانیا

خرید ملک در اسپانیا

اسپانیا یک مقصد محبوب برای سرمایه گذاران املاک است. این کشور دارای آب و هوای گرم، فرهنگ غنی و مناظر خیره کننده است. قیمت املاک …

سرمایه گذاری در اسپانیا

سرمایه گذاری در اسپانیا

اسپانیا در جنوب غربی اروپا به عنوان یکی از محبوب ترین مقاصد مهاجرت سرمایه گذاری در جهان شناخته می شود. اسپانیا کشور پرجنب و جوشی …

وکیل مهاجرت به اسپانیا

یکی از موارد مهم در اخذ ویزای اسپانیا انتخاب مشاور و وکیل مهاجرت به اسپانیا است که نقش مهمی در دریافت اقامت اسپانیا ایفا می‌کند. …

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت