حقوق کارگر در فرانسه چقدر است؟
رویال مهاجرت می 6, 2023

حقوق کارگر در فرانسه چقدر است؟

فرانسه یکی از بهترین بازارهای کار را در کشورهای جهان دارد. اقتصاد پرقدرت و نرخ بیکاری پایین و نیز میزان حقوق و مزایای شغلی بسیار خوب باعث شده تا بازار کار در این کشور برای متقاضیان، جذابیت‌های فراوانی داشته باشد. اگر متخصص هستید و یا انواع مهارت‌های پرکاربرد در بازار کار را دارید، می‌توانید روی مهاجرت شغلی به این کشور از طریق گرفتن جاب آفر، حساب باز کنید. حقوق کارگر در فرانسه در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر و حتی بیشتر کشورهای اروپایی بالاتر است. این موضوع باعث شده تا بسیاری به دنبال موسسه‌ای معتبر برای گرفتن ویزای کاری فرانسه باشند. موسسه حقوقی و مهاجرتی «رویال مهاجرت» یکی از موسساتی است که می‌توانید روی خدمات آن حساب ویژه‌ای باز کنید.

اگر شما هم قصد مهاجرت، اقامت تحصیلی، کاری یا سرمایه گذاری در کوتاه ترین زمان را دارید، کافیست با شماره 90003515 تماس گرفته تا وکلای مهاجرتی رویال شما را راهنمایی نمایند

حداقل حقوق کارگری در فرانسه + شرایط کار در فرانسه

فرانسه در بین 21 کشور اروپایی رتبه ششم را از نظر حداقل دستمزد (حداقل دستمزد بین حرفه ای یا SMIC) دارد. از اول آگوست 2022، حقوق کارگر در فرانسه یا حداقل دستمزد در فرانسه 11.07 یورو در ساعت تعیین شده است. به عبارت دیگر، برای یک کارمند تمام وقت که 35 ساعت در هفته کار می‌کند، حداقل حقوق در فرانسه 1678.95 یورو به صورت ناخالص در ماه یا 20147.40 یورو ناخالص در سال محاسبه می‌شود.

اگر در صنایع خاصی مانند صنایع شیمیایی و دارویی مشغول به کار باشید، ممکن است حداقل دستمزد در فرانسه با حداقل دستمزد ملی  یا میزان حقوق کارگر در فرانسه (SMIC) متفاوت باشد. در برخی از صنایع در فرانسه، حداقل دستمزد توسط قراردادهای کار جمعی تعیین می‌شود. اگر این مبلغ کمتر از حداقل حقوق کشوری (SMIC) باشد، کارفرما باید این میزان کمبود در دستمزد را جبران کند تا به میزان مقرر شده برسد.

همه کارگران در فرانسه باید حداقل دستمزد متناسب با سن خود را دریافت کنند. این موضوع البته در مورد  کارآموزان جوان 18 تا 25 ساله و کارآموزان دانشجو، تفاوت دارد.

در دوره کارآموزی و هنگامی که فرد زیر 25 سال سن دارد، میزان این حقوق  و دستمزد به سن و تجربه نیز بستگی دارد. اما اگر کارگر بیش از 6 ماه در همان شرکت مشغول به کار باقی بماند، باید حداقل دستمزد را  به صورت کامل و طبق قانون دریافت کند.

حداقل دریافتی به عنوان یک کارآموز دانشجو، اگر دوره کارآموزی حداقل 2 ماه باشد، 3.90 یورو در ساعت برنامه‌ریزی شده است. این مبلغ البته برای پوشش تمام هزینه‌های دانشجویی در این کشور کافی نیست، اما برای پوشش هزینه‌های اصلی مانند غذا یا برخی از فعالیت‌های تفریحی یا هزینه‌های حمل‌ونقل عمومی، کافی است. به طور کلی، میانگین حقوق در فرانسه بیشتر از بیشتر کشورهای اروپایی است. اما در مقایسه با کشورهای اروپای غربی مانند هلند و آلمان، متوسط ​​حقوق در فرانسه، اندکی کمتر است. یک توضیح برای این موضوع این است که حداقل ساعات کاری در فرانسه 35 ساعت است، اما این میزان برای هلند 38 ساعت و آلمان 40 ساعت تصویب شده است. دریافت حقوق بازنشستگی در فرانسه نیز بحثی است که باید به صورت جداگانه به آن پرداخت.

حقوق کارگر در فرانسه

کمترین میزان درآمد در فرانسه

حقوق کارگر در فرانسه برای هر ساعت کار، به صورت سالیانه تصویب و ابلاغ می‌شود. این میزان برای کارگران معمولی و بدون سابقه کار بالا، در حدود کمی بیشتر از 1600 یورو در ماه است. برای یافتن کار می توان اقدام به کاریابی در فرانسه نمود و شغل مورد نظر را یافت.

همه افراد، حداقل دستمزد را در فرانسه دریافت می‌کنند؟

کمترین میزان درآمد در فرانسه با توجه به نرخ مصوب هر ساعت کار تعیین می‌شود و کافرمایان حق پرداخت حقوق و مزایای کمتر از این میزان را به هیچ کارمند و کارگری ندارند. این موضوع البته در مورد دو گروه از افراد صدق نمی‌کند. کارآموزان و افراد زیر 18 سال، کسانی هستند که کمترین دریافتی را در فرانسه دارند.

یکی از گروه‌هایی که ممکن است بین 80 درصد تا 100 درصد حداقل حقوق کارگر در فرانسه را دریافت کنند، جوانان زیر 18 سال هستند. یکی دیگری از این گروه‌ها کارآموزان هستند. این افراد نیز که معمولا سن کمی دارند، با توجه با سابقه کار و نیز سن خود دریافتی دارند. این میزان حقوق با توجه به بالا رفتن سن و نیز تجربه کاری، به صورت تدریجی بالاتر خواهد رفت.

میانگین حقوق در فرانسه

از آن جایی که بیشترین تعداد از ایرانیان مهاجر که قصد کار کردن در فرانسه را دارند، از بین متخصصان رشته‌های گوناگون هستند، مهم است که به میانگین حقوق کارگر در فرانسه نیز توجه شود. متوسط ​​حقوق در فرانسه 2340 یورو در ماه است که این میزان برای یک سال 39300 یورو درآمد ناخالص محاسبه خواهد شد.

این میزان از درآمد میانگین، البته از بسیاری دیگر از کشورهای پیشرفته جهان مانند آلمان کمتر است؛ اما قوانین کار کاملا به نفع کارگر و کارمند تنظیم شده و ساعات کاری کمتر و تعطیلات بیشتر و میزان ساعات کاری منظم‌تر است. به علاوه کمک هزینه‌ها و بیمه‌های گوناگون نیز بهتر و پیشرفته‌تر از دیگر کشورهای اروپایی ارزیابی شده است.

برترین کشور ها برای مهاجرت کاری

مهاجرت کاری به آلمان  مهاجرت کاری به کانادا مهاجرت کاری به ترکیه مهاجرت کاری به فرانسه مهاجرت کاری به انگلستان مهاجرت کاری به اسپانیا مهاجرت کاری به سوئد مهاجرت کاری به اتریش مهاجرت کاری به مجارستان مهاجرت کاری به دانمارک مهاجرت کاری به آمریکا مهاجرت کاری به هلند مهاجرت کاری به ایتالیا

متوسط درآمد مشاغل مختلف در فرانسه چقدر است؟

متوسط ​​حقوق دریافتی در زمینه‌های گوناگون شغلی در فرانسه، بستگی به زمینه کاری و رشته و البته میزان سابقه و تجربه کارگر و کارمند دارد. کسانی که در زمینه IT، حقوق و وکالت و امور مالی مانند حسابداری کار می‌کنند،  بیشتر از دیگران درآمد دارند. در جدول زیر می‌توانید میانگین حقوق در هر موقعیت شغلی را ببینید.

عنوان شغلیمیانگین حقوق در فرانسه
حسابدار3800 یورو
تحلیلگر مالی5500 یورو
مدیر منابع انسانی4150 یورو
مدیر فروش4591 یورو
مدیر پروژه4000 یورو
طراح گرافیک5600 یورو
مهماندار هواپیما1966 یورو
معمار6300 یورو
مهندس عمران4600 یورو
پیشخدمت1630 یورو
دندانپزشک6575 یورو
داروساز3400 یورو
وکیل5258 یورو

یکی از روش های کار در فرانسه و کسب درآمد در این کشور اخذ ویزای استارتاپ فرانسه می باشد که اگر به آن علاقمند باشید می توانید برای آن اقدام کنید.

مقایسه حقوق و دستمزد در فرانسه

میانگین حقوق کارگر در فرانسه و حقوق ناخالص واقعی دریافتی از شهری به شهر دیگر  نیز با توجه به مشخصات شغلی، تجربه، و دیگر عوامل کاملا متفاوت است. این میزان به این 5 عامل بستگی دارد:

1.     زمینه شغلی

رشته شغلی یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده حقوق کارگر در فرانسه است. مشاغلی که نیاز به آموزش زیاد دارند، بیشتر از بقیه مورد تقاضا هستند یا در آن‌ها کمبود متخصص وجود دارد، حقوق بیشتری نسبت به مشاغل دیگر دارند. برخی از مشاغل پردرآمد در فرانسه عبارت است از:

 • جراح: 160177 یورو در سال
 • مدیر فناوری اطلاعات: 90000 یورو در سال
 • وکیل: 92000 یورو در سال
 • دندانپزشک: 117000 یورو در سال

در حال حاضر، پرتقاضاترین مشاغل در فرانسه، بسیار پردرآمد هستند و  نیاز به استخدام از بین مهاجران و متخصصان خارجی در آن‌ها وجود دارد. بنابراین اگر قصد مهاجرت شغلی به این کشور را دارید، می‌توانید این حرفه‌ها را در نظر بگیرید:

 • متخصص فناوری اطلاعات
 • متخصصین سلامت
 • دامپزشکان
 • متخصص در رشته‌های مهندسی
 • متخصص امور مالی
 • متخصص حقوقی

نرخ بیکاری فرانسه

2.     موقعیت در فرانسه

میانگین حقوق در فرانسه بر اساس موقعیت مکانی  و شهر مورد نظر نیز متفاوت است. در منطقه‌ای که شامل پاریس و همچنین شهرهای نیس، کن و… است، میزان دریافتی و حقوق کارگر در فرانسه بیشتر است. از آن جایی که مقر بسیاری از شرکت‌های بین المللی و ملی در این مناطق قرار دارد، کارگران در این شهرها، میانگین دستمزد بالاتری دارند.

3.     سطح تجربه

سطح تجربه یکی از عوامل کلیدی تعیین کننده میزان حقوق کارگر در فرانسه است. به طور معمول، یک کارمند با 2 تا 5 سال سابقه، به طور متوسط ​​32٪ بیشتر از یک کارمند سطح ابتدایی درآمد دارد. پس از 5 سال کار، شما به عنوان کارگر در این کشور، می‌توانید انتظار افزایش 36٪ درصد دستمزد و با بیش از 10 سال تجربه، 21٪ افزایش در حقوق را داشته باشید.

4.     ملیت

به طور کلی، مهاجران غیر اتحادیه اروپا در مقایسه با میانگین حقوق سالانه در فرانسه درآمد بیشتری کسب می‌کنند. این به آن دلیل است که آن‌ها برای کار در فرانسه به ویزای کار نیاز دارند و این مجوز تنها زمانی اعطا می‌شود که شرکت نتواند کارمند فرانسوی را برای پر کردن این موقعیت پیدا کند. بنابراین به طور خودکار، مهارت این افراد پرتقاضاتر بوده و به معنای حقوق بالاتر است.

همچنین، مهاجران ماهر یا تحصیل کرده می‌توانند برای ویزای کارگری با مهارت بالا به نام پاسپورت استعداد اقدام کنند. یکی از شرایط لازم برای این ویزا دریافت حداقل 53836.50 یورو ناخالص در سال است که 1.5 برابر بیشتر از میانگین حقوق ناخالص سالانه است. بنابراین برای داشتن این ویزا باید حقوق بالایی دریافت کنید.

5.     سطح تحصیلات

بیشتر کارفرماها برای افرادی که سطح تحصیلات بالاتری دارند حتی با داشتن تجربه یکسان، هزینه بیشتری پرداخت می‌کنند.

حداقل حقوق فرانسه

دستمزد و حقوق کارگر در فرانسه، برای مهاجران چقدر است؟

میزان حداقل حقوق کارگر در فرانسه برای مهاجران و افراد دیگر، چندان تفاوتی ندارد. برآوردها نشان می‌دهد که از هر 10 نفر شاغل در فرانسه، دو نفر آن‌ها خارجی و یا مهاجر هستند. با توجه به این واقعیت که فرانسه بیشتر افراد متخصص و ماهر را استخدام می‌کند، میزان حقوق آن‌ها نیز در بیشتر موارد، بیشتر از میانگین است.

بررسی نرخ بیکاری در فرانسه

به طور کلی نرخ بیکاری در این کشور رو به کاهش است و در سال 2021، از ۸ درصد، باز هم کاهش پیدا کرده و به 7.4 رسیده است. همچنین نرخ اشتغال به کار در این کشور نیز با افزایش در سال‌های اخیر، به 67.8 درصد رسیده است. با توجه به رشد اقتصادی بالای این کشور، پیش‌بینی می‌شود که این کشور در سال‌های پیش رو نیاز به استخدام متخصصان بیشتری از دیگر کشورها داشته باشد.

مشاوره مهاجرت کاری به فرانسه

اگر قصد مهاجرت به فرانسه با استفاده از ویزای کاری را دارید، می‌توانید برای آگاهی از شرایط و یا حقوق کارگر در فرانسه، با کارشناسان ما در موسسه رویال مهاجرت در تماس باشید. موسسه ما یکی از بهترین موسسات در این زمینه بوده و زمینه اشتغال و مهاجرت شما را به این کشور را با کمترین زمان و هزینه، ممکن خواهد کرد.

سؤالات متداول درباره حقوق کارگر در فرانسه

 • این میزان 1678.95 یورو در سال 2022 بوده است.
 • ساعات کاری 35 ساعت در هفته تعیین شده است.

ویزای کاری به متخصصان و افراد دارای رزومه قوی اعطا می‌شود و افراد دارای نمره زبان بالا در اولویت هستند.

 • افراد باید جاب آفر و یا دعوت‌نامه شغلی از یک کارفرمای فرانسوی داشته باشند.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت