رویال مهاجرت می 8, 2023

کارآفرینی در فرانسه

بسیاری از افراد در سراسر دنیا، تمایل دارند تا بعد از مهاجرت نیز کسب و کار خود را اداره کرده و از این طریق به کار و کسب درآمد بپردازند. این روش هم برای متقاضی سود دارد و هم برای کشور مقصد مفید می باشد. از این رو کشورهای مختلف دنیا اقدام به صدور ویزای کارآفرینی نموده اند. یکی از کشورهایی که برای راه اندازی کسب و کار مناسب است، فرانسه می باشد.

در سال های اخیر تعداد زیادی از سرمایه گذاران بین المللی با هدف کارآفرینی به فرانسه مهاجرت کرده اند. حال سوالی که پیش می آید این است که شرایط راه اندازی یک کسب و کار و کارآفرینی در فرانسه چیست؟ آیا کارآفرینی در فرانسه باعث دریافت اقامت این کشور می شود؟ اگر قصد دارید برای کارآفرینی به کشور فرانسه مهاجرت کنید، این مقاله از رویال مهاجرت را از دست ندهید. ما در این نوشته شما را با تمامی شرایط و هزینه های کارآفرینی در فرانسه آشنا می کنیم.

کار آفرینی در فرانسه از صفر تا صد + شرایط و هزینه

بدون شک فرانسه یکی از زیباترین و رویایی ترین کشورهای دنیا می باشد. همین موضوع باعث شده تا بسیاری از افراد دنیا این کشور را برای گردشگری و یا ادامه زندگی خود انتخاب کنند. بر اساس آخرین آمارها، جمعیت کشور فرانسه ۶۷ میلیون نفر تخمین زده شده است. بالا بودن شاخص های امید به زندگی، کیفیت آموزش و خدمات بهداشت و درمان در این کشور از جمله دلایلی هستند تا مهاجران بین المللی این کشور را به عنوان گزینه های اول مهاجرتی انتخاب کنند.

در میان روش های مختلفی که برای ورود به خاک کشور فرانسه وجود دارد، کارآفرینی توانسته توجه بسیاری از سرمایه گذاران را به خود جلب کند. در این روش فرد باید کسب و کاری در کشور فرانسه راه اندازی کرده و تعداد قابل قبولی از مردم این کشور را استخدام کند. به این ترتیب فرد همزمان با راه اندازی کسب و کار خود و کسب درآمد، اشتغال زایی نیز می کند که برای دولت فرانسه ارزشمند می باشد.

هزینه کارآفرینی در فرانسه نیز تا حدود زیادی بسته به نوع کسب و کاری که قصد دارید راه اندازی کنید متفاوت می باشد. همچنین متقاضی برای این که بتواند از طریق کارآفرینی ویزای کشور فرانسه را دریافت کند، باید اثبات کند که کسب و کارهای سودآور بوده و در راستای منافع اقتصادی و ملی فرانسه می باشد. همانطور که گفتیم اشتغال زایی نیز از جمله شروط مهم برای دریافت ویزای کارآفرینی این کشور می باشد.

آیا فرانسه کشور مناسبی برای کارآفرینی است؟

با توجه به این که کارآفرینی یک فرایند تخصصی بوده و نیازمند صرف وقت و سرمایه است، متقاضیان تمایل دارند تا این کار را در یک کشور امن و توسعه یافته انجام دهند. حال سوالی که پیش می آید این است که آیا فرانسه محیط مناسبی برای کارآفرینی می باشد؟

برای این که بتوانیم به این سوال پاسخ دهیم، باید فاکتورها و شاخص های اقتصادی این کشور را ارزیابی کنیم. از جمله شاخص هایی که افراد برای سرمایه گذاری و کارآفرینی در کشور فرانسه باید به آن توجه داشته باشند؛ شاخص کنترل فساد اداری، شاخص کیفیت های نظارتی، تولید ناخالص داخلی، نرخ مالیات و نرخ تورم می باشد.

شاخص کیفیت نظارتی

بر اساس آخرین آمارها، بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ شاخص کیفیت نظارتی فرانسه افزایش داشته و به عدد 1.4 رسیده است. این عدد نشان دهنده سیاست های دولت برای جذب سرمایه گذاران خارجی و حمایت از آنان می باشد.

هر چه میزان این شاخص بالاتر باشد، حاکی از آن است که دولت یک کشور حمایت های بیشتری از سرمایه گذاران خارجی به عمل می آورد. خوشبختانه مهاجران و افرادی که قصد سرمایه گذاری در فرانسه را دارند، از حمایت های گسترده ای از سوی دولت این کشور برخوردار می شوند.

برترین کشور ها برای سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در آلمان سرمایه گذاری در کانادا سرمایه گذاری در ترکیه سرمایه گذاری در فرانسه سرمایه گذاری در اسپانیا سرمایه گذاری در سوئد سرمایه گذاری در انگلیس سرمایه گذاری در دانمارک سرمایه گذاری در اتریش سرمایه گذاری در هلند سرمایه گذاری در ایتالیا سرمایه گذاری در آمریکا سرمایه گذاری در مجارستان 

شاخص کنترل فساد اداری

شاخص کنترل فساد اداری، در فرانسه 1.3 است و نشان دهنده سطح سلامت دستگاه قضایی و اجرای قوانین می باشد. این شاخص نشان می دهد که در صورت بروز جرم و جنایت یا کلاهبرداری، تا چه حد مراجع قانونی حامی و پشتیبان افراد زیان دیده هستند. این عدد نشان می دهد که در فرانسه افراد در صورت بروز هرگونه مشکل، می توانند به مراجع قانونی تکیه کنند.

سرانه تولید ناخالص داخلی

از جمله فاکتورهای بسیار مهم برای افرادی که می خواهند در یک کشور سرمایه گذاری کنند، توجه به تولید ناخالص داخلی کشور می باشد. سرانه تولید ناخالص داخلی در فرانسه ۴۶۰۰۰ می باشد. این عدد در سال های گذشته همواره افزایش یافته و نشان دهنده اقتصاد رو به رشد و پویای فرانسه می باشد.

نرخ تورم

نرخ تورم از دیگر فاکتورهای مهم در زمینه کارآفرینی در فرانسه نرخ تورم این کشور می باشد. در سال های گذشته نرخ تورم کشور فرانسه کاملا کنترل شده بوده و در حال حاضر این نرخ کمتر از 2 درصد می باشد. نرخ تورم روی مواردی همچون قدرت خرید مصرف کننده تاثیرگذار می باشد.

نرخ مالیات

همانطور که می دانید سرمایه گذاران و اتباع خارجی نیز موظف به پرداخت مالیات در فرانسه هستند. هر فرد بسته به درآمدی که دارد، باید مالیات خود را پرداخت کند. به طور کلی نرخ مالیات در فرانسه نسبت به دیگر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه می باشد.

کارافرینی در فرانسه

انواع کارآفرینی در فرانسه چیست؟

متقاضیان کارآفرینی در فرانسه، باید به این نکته توجه داشته باشند که روش های متنوعی برای کارآفرینی در این کشور وجود دارد.. کارآفرینان برای این که بتوانند سرمایه خود را وارد فرانسه کرده و از این طریق به سودآوری برسند می توانند از دو روش استارتاپ و ثبت شرکت اقدام کنند.

منظور از استارت آپ راه اندازی یک کسب و کار بر پایه یک ایده جدید و خلاقانه است. ایده شما نباید قبلاً توسط شرکت های دیگر در هیچ کجای دنیا اجرایی شده باشد. یکی از مزایای کارآفرینی در روش استارتاپ و اخذ ویزای استارتاپ فرانسه، این است که چنانچه ایده شما بتواند توجه سرمایه گذاران و نهادهای حمایتی را جلب کند، می توانید سرمایه مورد نیاز خود را از آنها تامین نمایید.

روش دیگر نیز ثبت شرکت در فرانسه می باشد. در روش ثبت شرکت، نیازی به ارائه یک ایده جدید نیست؛ اما کسب و کاری که می خواهید راه اندازی کنید باید سودآوری کافی داشته باشد. در هر دو روش نیز شما باید ایده خود را در قالب یک بیزینس پلن یا طرح تجاری به دولت کشور فرانسه ارائه دهید. بیزینس پلن باید تمامی ابعاد و زوایای طرح کارآفرینی شما را در بر گرفته باشد. به این ترتیب شما می توانید با کارآفرینی در کشور فرانسه و اشتغال زایی به سودآوری برسید.

شاید شما بخواهید در مورد حقوق بازنشستگی در فرانسه نیز مطالبی را بدانید، به شما توصیه می کنیم برای کسب اطلاع در این خصوص مقاله مرتبط با آن را در سایت رویال مهاجرت مطالعه فرمایید.

اخذ اقامت فرانسه از طریق کارآفرینی

افرادی که قصد دارند از طریق کارآفرینی در فرانسه اقامت این کشور را دریافت کنند، باید در نظر داشته باشند که متقاضیان در صورت  ارائه بیزینس پلن قابل قبول می توانند ویزای کارآفرینی دریافت کنند. این ویزا یک سال اعتبار دارد؛ البته لازم به ذکر است که اقامت آن قابل تمدید می باشد. متقاضیان برای درخواست این ویزا باید سه ماه قبل از تاریخ ورود خود به فرانسه درخواست بدهند.

همچنین چنانچه متقاضی در حال زندگی در فرانسه می باشد، باید سه ماه قبل از پایان اعتبار اقامت خود در این کشور درخواست دریافت ویزای کارآفرینی بدهد. همانطور که در بخش قبلی گفتیم متقاضیان می توانند از طریق روش هایی همچون استارت آپ یا ثبت شرکت، به کارآفرینی در کشور فرانسه بپردازند.

از این رو متقاضیان باید شناخت و اطلاعات کافی درباره انواع شرکت های قابل ثبت در کشور فرانسه و روال اداری آن داشته باشند تا بتوانند بدون اتلاف وقت و هزینه مراحل اداری و قانونی آن را طی کنند. ما در موسسه رویال مهاجرت صفر تا صد کارآفرینی در فرانسه و دریافت ویزای کارآفرینی این کشور را برای شما انجام می دهیم. همچنین شما می توانید برای اطلاع از نحوه کارآفرینی در فرانسه، با کارشناسان و وکلای برجسته ما تماس حاصل فرمایید.

اگر به دنبال کاریابی در فرانسه هستید می توانید در این کشور اقدام به جستجوی کار نمایید و به شغل مورد نظر خود دست یابید.

شرایط کارآفرینی در فرانسه

اگر شما هم به دنبال یادگیری نحوه کار آفرینی در فرانسه هستید، باید بدانید که اطلاع از شرایط این کار اهمیت بسیار زیادی دارد. بر اساس آخرین قوانین مهاجرتی یکی از مهمترین شروط برای کارآفرینی و اشتغال زایی در فرانسه، داشتن سرمایه کافی و ارائه گواهی تمکن مالی می باشد.

مبلغ تمکن مالی بر اساس حداقل دستمزدها در این کشور تعیین می شود؛ یعنی متقاضی برای این که در این کشور کارآفرینی کند، باید تمکن مالی معادل ۲۰ هزار یورو در سال ارائه دهد. همچنین در این روش نیازی به ارائه سند ملکی نیست.

افرادی که می خواهند در فعالیت های تجاری، صنعتی یا صنایع دستی در خاک فرانسه شرکت کنند، باید مجوز اقامت داشته باشند. چنانچه فرد خارج از اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی این قاره باشد باید نسبت به دریافت مجوز اقامتی اقدام کند.. همچنین متقاضی باید اثبات کند که در زمینه ای که قصد کارآفرینی دارد، سوابق و تجربه کاری کافی دارد.

خوشبختانه برای کارآفرینی در خاک فرانسه، نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی و فرانسوی وجود ندارد. از این رو متقاضیان نیازی به شرکت در آزمون های زبان بین المللی همچون آیلتس یا تافل نخواهند داشت. از طرفی متقاضی باید بتواند در قالب یک طرح تجاری، تمامی مراحل و ابعاد کسب و کار مورد نظر خود را برای اداره مهاجرت و دولت فرانسه تشریح کند. مهمترین شروط برای کارآفرینی در کشور فرانسه را در جدول زیر مشاهده می کنید:

Column1
طرح تجاری قابل قبول
سرمایه کافی
تمکن مالی کافی
تجربه کاری مرتبط

دلایل کارافرینی در فرانسه

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کارآفرینی در فرانسه

اگر تصمیم خود را برای کارآفرینی در فرانسه، گرفته اید در این مرحله باید مدارک مورد نیاز را تهیه کرده و برای سفارت این کشور ارسال کنید. توجه داشته باشید که وجود هرگونه نقص و کمبود در مدارک ارسالی، شانس متقاضی را برای دریافت ویزا کاهش می دهد؛ بنابراین توصیه می کنیم در مرحله جمع آوری، ترجمه و ارسال مدارک نهایت دقت را داشته باشید.

مهمترین مدارکی که متقاضی باید برای دریافت ویزا کارآفرینی فرانسه ارسال کند عبارت است از:

 • مدارکی که نشان دهنده یک پروژه واقعی و کسب و کار در فرانسه باشد
 • مدارک و اسنادی که نشان دهد کسب و کار مورد نظر از نظر اقتصادی سودآور است
 • مدارکی که نشان دهد الزامات ایمنی، نظم عمومی و بهداشتی در زمینه کسب و کار مورد نظر رعایت شده است
 • گواهی تمکن مالی کافی به مبلغ 19747 یورو
 • مجوز اقامت موقت که به فرد اجازه انجام فعالیت تجاری در خاک فرانسه را بدهد

مراحل راه اندازی کسب وکار در کشور فرانسه چیست؟

همانطور که گفتیم یکی از مراحل مهم کارآفرینی در فرانسه، ارائه طرح تجاری به دولت این کشور می باشد. توجه داشته باشید که این طرح باید تمامی جزئیات مربوط به کسب و کار شما را شامل شود و نشان دهد که تمامی جوانب سنجیده شده است.

از جمله مواردی که در طرح تجاری باید به وضوح مشخص گردد؛ سرمایه اولیه مورد نیاز، تجهیزات مورد نیاز، میزان سود خالص و ناخالص، تعداد کارمندان مورد نیاز، قیمت تمام شده محصولات و خدمات و غیره می باشد؛ بنابراین یکی از مراحل مهم برای راه اندازی کسب و کار در خاک فرانسه، پیدا کردن ایده یک کسب و کار و پرورش دادن آن و ارزیابی بازارهای فرانسه می باشد. در ادامه مراحل زیر باید توسط متقاضی طی شود:

 • ثبت کسب و کار در اداره Center de Formalités des Entreprises در فرانسه. متقاضی می تواند این مرحله را به صورت آنلاین طی کند.
 • تهیه مدارک مورد نیاز و ارسال آن برای سفارت فرانسه
 • دریافت ویزای کوتاه مدت و ورود به خاک فرانسه
 • افتتاح حساب بانکی
 • واریز کردن سرمایه و تمکن مالی مورد نیاز به حساب بانک فرانسه
 • درخواست برای دریافت اقامت بلند مدت
 • شروع فعالیت و پرداخت منظم مالیات

کارآفرینی در فرانسه و روال اداری آن

یکی از دغدغه های افرادی که به دنبال کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار در فرانسه هستند، طی کردن مراحل اداری و تشریفات قانونی در این کشور می باشد. متقاضیان در وهله اول باید CFE متناسب با کسب و کار مورد نظر خود را پیدا کرده و طرح اولیه خود را در این اداره ثبت نمایند. برای پیدا کردن ادارات محلی و متناسب با کسب و کار خود می توانید از وب سایت های مرتبط در این زمینه کمک بگیرید.

به عنوان مثال چنانچه قصد داشته باشید در زمینه ترجمه یا طراحی سایت، کسب و کاری راه اندازی کنید باید به اداره URSSAF مراجعه کنید. افرادی که قصد دارند در زمینه پیشه وری صنعت یا هنر، کسب و کاری راه اندازی کنند باید به اداره hambre de Métiers et de l’Artisanat، CMA مراجعه نمایند. در ادامه نیز متقاضی باید شرکت خود را ثبت کرده و با در دست داشتن مدارک هویتی برای افتتاح حساب بانکی در یکی از بانک های این کشور حضور پیدا کند.

مزایای کارآفرینی در فرانسه

شاید این سوال در ذهن تان پیش آمده باشد که چرا کارآفرینی در فرانسه؟ پاسخ این سوال را باید در مزایای کارآفرینی در این کشور پیدا کنیم. سه دلیل اصلی برای کارآفرینی در کشور فرانسه، اقتصاد پویا و رو به رشد، نرخ تورم کم و نقش پررنگ فناوری و نوآوری در این کشور می باشد.

نرخ تورم

همانطور که در بخش های قبلی مقاله نیز گفتیم، نرخ تورم روی قدرت خرید و کیفیت زندگی مردم تاثیر گذار است. خوشبختانه نرخ تورم در کشور فرانسه کمتر از دو درصد است. این نرخ در سال های اخیر روند نزولی داشته و نشان می دهد که قدرت خرید مردم و وضعیت اقتصادی آنان رشد خوبی را تجربه کرده است.

اقتصاد پویا و رو به رشد

فرانسه یکی از بزرگترین اقتصاد های دنیا را دارد و بر اساس آمارها دومین صادرکننده بزرگ در زمینه محصولات و خدمات کشاورزی می باشد. همچنین فرانسه یکی از بزرگترین سرمایه گذاران در زمینه تحقیق و توسعه و ارتباطات راه دور در دنیا می باشد.

عکس: فرانسه یکی از بزرگترین اقتصاد های دنیا را دارد و بر اساس آمارها دومین صادرکننده بزرگ در زمینه محصولات و خدمات کشاورزی می باشد.

رشد فناوری و اهمیت به نوآوری

فرانسه، از فناوری و تکنولوژی های جدید استقبال می کند و سرمایه گذاری های زیادی را در این زمینه انجام داده است. همین موضوع باعث شده تا شرکت ها و کمپانی های بزرگ دنیا در این کشور به فعالیت بپردازند.

روش های کارافرینی فرانسه

اخذ تابعیت و اقامت از طریق کارآفرینی در فرانسه

یکی از دغدغه های بسیاری از افرادی که از طریق ویزای یک ساله یا دو ساله وارد کشور فرانسه می شوند، اخذ تابعیت و اقامت دائم این کشور می باشد. آمارها نشان می دهد که میزان رضایت از زندگی در این کشور بالا بوده و از این رو مهاجران نیز تمایل دارند تا با دریافت اقامت دائم و تابعیت فرانسه از مزایای این کشور زیبای اروپایی بهره مند شوند.

متقاضیان می توانند با تمدید ویزای خود، مدت زمان بیشتری در فرانسه اقامت داشته باشند. بعد از گذشت پنج سال از زندگی فرد در این کشور، چنانچه ثابت کند که اقامت مداوم و بی وقفه در خاک فرانسه داشته و کسب و کار وی نیز همچنان سودآور و رو به رشد می باشد، فرد می تواند اقامت دائم را دریافت کند. همچنین در صورت داشتن شرایط لازم از جمله تسلط به زبان فرانسوی و آمیختگی فرهنگی با این کشور متقاضی امکان دریافت تابعیت فرانسه را نیز دارد.

خدمات موسسه رویال مهاجرت درخصوص کارآفرینی در فرانسه

با توجه به این که سرمایه گذاری در یک کشور دیگر جزئیات زیادی را به همراه دارد و چنانچه فرد از اطلاعات و تجربه کافی برخوردار نباشد ممکن است با ضرر و زیان های مالی مواجه شود، توصیه می کنیم در خصوص کارآفرینی در کشور فرانسه نیز از افراد با تجربه در این زمینه کمک بگیرید. یکی از خدمات موسسه رویال مهاجرت نیز ارائه مشاوره تخصصی و انجام تمامی مراحل کارآفرینی در فرانسه می باشد. وکیل مهاجرت به فرانسه در این زمینه می تواند راهنمایی های خوبی را به شما ارائه دهد

سخن آخر

ما در این نوشتار تلاش کردیم تا شما را با نحوه کارآفرینی در فرانسه، هزینه و شرایط آن آشنا کنیم. به طور کلی اگر علاقه مند هستید تا در یک کشور دیگر کسب و کاری راه اندازی کرده و به این ترتیب یک زندگی امن، آرام و سودآور را تجربه کنید، فرانسه یکی از گزینه های مناسب پیش روی شما می باشد. در هر مرحله ای که باشید می توانید با کارشناسان و وکلای با تجربه ما تماس حاصل فرموده و سوالات خود را مطرح کنید.

سؤالات متداول درباره کارآفرینی درفرانسه

 اقتصاد رو به رشد، نرخ تورم کم، تولید ناخالص بالا و نرخ فساد کم از جمله دلایلی هستند که فرانسه را به یک گزینه مناسب برای کارآفرینی تبدیل می کنند.

متقاضیان می توانند از طریق راه اندازی استارتاپ یا ثبت شرکت به کارآفرینی در این کشور بپردازند.

 متقاضیان باید گواهی تمکن مالی به مبلغ ۲۰ هزار یورو و سرمایه حدود ۳۰ هزار یورو برای کارآفرینی در این کشور ارائه دهند.

بله. متقاضی می تواند بعد از کارآفرینی در کشور فرانسه، درخواست ویزای همراه بدهد.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت