تحصیل در مدارس کانادا
رویال مهاجرت مارس 1, 2023

تحصیل در مدارس کانادا

کانادا به عنوان کشوری پیشرفته و جذاب، همواره به عنوان اولین اولویت برای افرادی است که قصد تحصیل در کشور های خارجی را دارند. هر ساله تعداد زیادی از دانش آموزان بین المللی جذب این کشور می شوند و در مدارس مختلف آن تحصیل می کنند. تجربه تحصیل در مدارس کانادا می تواند به آینده شغلی درخشانی برای دانش آموزان منتهی شود. آیا شما هم به دنبال تحصیل در مدارس این کشور هستید؟ آیا می خواهید با مدارس کانادا بیشتر آشنا شوید؟

ما به همراه همکارانمان در موسسه مهاجرتی رویال مهاجرت این مقاله را تهیه کرده ایم تا اطلاعاتی در خصوص مدرسه های کانادا و تحصیل در این مدارس در اختیار شما قرار دهیم. در صوتی که قصد دارید در این مورد بیشتر بدانید، توصیه می کنیم این مقاله را از دست ندهید.

تحصیل در مدارس کانادا در یک نگاه کوتاه

اگر بخواهیم نگاهی کلی و اجمالی به تحصیل در مدرسه های کشور کانادا داشته باشیم باید به جدول زیر اشاره کنیم:

زبان تحصیل در کاناداانگلیسی یا فرانسوی
شهریه مدارس دولتی در کاناداحداقل ۱۴ هزار دلار
شهریه مدارس شبانه روزی کاناداحداقل ۳۵ هزار دلار
امکان اخذ ویزای همراهویزای توریستی ۵ ساله برای والدین
مدرک زبان مورد نیازنیاز ندارد
امکان اقامت پس از تحصیلندارد

برترین کشورها برای تحصیل

تحصیل در آلمان   تحصیل در کانادا   تحصیل در ترکیه   تحصیل در فرانسه   تحصیل در انگلستان    تحصیل در سوئد   تحصیل در مجارستان تحصیل در اسپانیا تحصیل در دانمارک تحصیل در اتریش تحصیل در ایتالیا تحصیل در آمریکا تحصیل در هلند

شرایط تحصیل در مدارس کانادا

دانش آموزان برای تحصیل در مدارس کشور کانادا، باید شرایط مشخصی را فراهم آورند تا بتوانند در این مدارس تحصیل کنند. در ادامه به برخی شرایط تحصیل دراین مدارس اشاره می کنیم:

 • داشتن نمرات خوب در دو سال گذشته
 • قبولی در آزمون ورودی زبان و ریاضی که شامل همه مدارس نخواهد بود. برخی مدارس برای ارزیابی سطح زبان فرانسه و یا انگلیسی و ریاضی دانش آموزان از آن ها آزمون ورودی می گیرند.
 • توانایی برای پرداخت شهریه یک ترم یا یک سال تحصیلی (بیشتر مدارس کشور کانادا در زمان پذیرش، شهریه را دریافت می کنند.)
 • داشتن نمره زبان از جمله آیلتس، تافل و سایر نمرات معادل آن الزامی نیست.
 • داشتن حداقل 5 سال سن
 • تمکن مالی والدین برای تامین هزینه های زندگی فرزند خود و پرداخت شهریه یک سال مدرسه
 • معرفی یک شخص قابل اعتماد به عنوان کاستودین (Custodian) یا قیم قانونی

سیستم آموزشی مدارس کانادا چگونه است؟

مدرسه هاي كانادا از 5 تا 6 سالگی شروع شده و از مقطع ابتدایی تا دیپلم مجموعا 12 سال طول می کشد. در استان کبک این مدت زمان از ابتدایی تا دیپلم 11 ساله است که دو سال هم به دوره پیش دانشگاهی تعلق می گیرد. مدارس در این کشور 5 روز در هفته می باشد و هر ساله از اواخر آگوست تا اوایل ماه ژوئن ادامه دارد. تحصیل در مدارس کانادا به دو زبان انگلیسی و فرانسوی امکان پذیر است؛ چرا که کانادا کشوری دو زبانه است. سیستم آموزشی این کشور بسیار مجهز می باشد که غالبا توسط قوانین استانی اداره می شود. نظام آموزشی کانادا زیر نظر دولت فدرال قرار دارد؛ از این رو استاندارد های آموزشی در سراسر این کشور تا حد زیادی یکسان است. با این حال برخی از جنبه های آموزشی در استان های مختلف متفاوت می باشد.

در کانادا امکان تحصیل در دو سیستم آموزش همگانی و سیستم آموزشی خصوصی وجود دارد و دانش آموزان می توانند بسته به شرایط خود یکی از این دو را برگزینند. کانادا بیش از همه کشور های عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) برای آموزش هزینه می کند. به طور میانگین 6 درصد از کل تولید ناخالص داخلی کانادا به امور آموزشی این کشور تعلق می گیرد. از این رو کلیه مقاطع تحصیل در کانادا، از پیش دبستانی تا مقاطع دانشگاهی از یارانه دولتی بهره مند خواهند بود.

در جدولی که در ادامه آمده است، مقاطع تحصیلی مدارس کانادا را با توجه به سن دانش آموز دسته بندی کرده ایم:

مقطع تحصیلیسن دانش آموزپایه تحصیلی
Primary School5 تا 6 سالگیمهد کودک
6 تا 7 سالگیGrade 1
7 تا 8 سالگیGrade 2
8 تا 9 سالگیGrade 3
9 تا 10 سالگیGrade 4
10 تا 11 سالگیGrade 5
Middle School

Junior High School

11 تا 12 سالگیGrade 6
12 تا 13 سالگیGrade 7
13 تا 14 سالگیGrade 8
High School14 تا 15 سالگیGrade 9
15 تا 16 سالگیGrade 10
16 تا 17 سالگیGrade 11
17 تا 18 سالگیGrade 12

شرایط سنی تحصیل در مدارس کانادا

مقاطع تحصیلی مدارس کانادا

مقاطع تحصیلی در مدارس کشور کانادا به طور کلی به دو دسته ابتدایی و متوسطه تقسیم می شود. جالب است بدانید که در برخی مدارس دوره راهنمایی از دوره ابتدایی و متوسطه جدا می شود. با این حال در اکثر مدارس دوره ابتدایی و راهنمایی با هم ادغام شده اند.

دوره ابتدایی در کانادا

دوره ابتدایی یا دبستان از کلاس اول و سنین 6 تا 7 سالگی آغاز می شود و تا کلاس هشتم یعنی سنین 13 تا 14 سالگی ادامه می یابد که در کل شامل 8 سطح تحصیلی خواهد بود.  نا گفته نماند که تعداد سطوح و سال های تحصیلی می تواند با توجه به استان مورد نظر متفاوت باشد. به طوری که در برخی استان ها 6 یا 7 سطح تحصیلی برای مقطع ابتدایی در نظر گرفته می شود.

همان طور که گفته شد، هر استان برنامه جداگانه ای برای دوره های آموزشی خود دارد؛ اما در بیشتر استان های کانادا دروسی از جمله ریاضیات، علوم، تاریخ، موسیقی، جغرافیا، زبان انگلیسی، تربیت بدنی و … ارائه می شود. تحصیل در مدارس کانادا از سن 6 تا 16 سالگی اجباری می باشد؛ که البته در برخی از استان ها همچون انتاریو، مانیتوبا و نیوبرانزویک، دانش آموزان باید تا 18 سالگی تحصیل خود را ادامه دهند. جالب است بدانید که مدارس کانادا به صورت مختلط بوده و دختر و پسر در کنار هم درس می خوانند.

دوره متوسطه در کانادا

پس از اتمام دوران ابتدایی، دانش آموزان وارد مقطع متوسطه می شوند که از کلاس نهم (سنین 14 تا 15 سال) آغاز شده و تا کلاس دوازدهم (سنین 17 تا 18 سالگی) ادامه می یابد. این موضوع در استان های انتاریو و کبک کمی متقاوت است؛ به طوری که در انتاریو یک سال پس از سال دوازدهم نیز وجود دارد. در کبک نیز، مقطع دبیرستان تا پایه یازدهم است و پس از آن دانش آموزان وارد دوره CEGEP که یک دوره آموزشی برای ورود به کالج و دانشگاه است می شوند.

تحصیل دبیرستان در کانادا به این صورت است که دانش آموزان در دبیرستان های این کشور در پایان هر سال تحصیلی، در چندین آزمون شرکت می کنند تا بتوانند در سطوح بالا تر تحصیل کنند. نمرات و معدل دانش آموزان در انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی در دانشگاه تاثیر فراوانی خواهد داشت. به طور کلی تحصیل در دبیرستان های کانادا به این صورت است که برنامه تحصیلی در آن به دو دسته تقسیم می شود. دسته عمومی که دانش آموزان را جهت ورود به کالج های محلی و یا مدارس فنی آماده می کند و دسته پیشرفته که دانش آموزان را برای ورود به دانشگاه های کانادا مهیا می نماید.

 سن تحصیل در مدارس کانادا

در اکثر استان های کانادا تحصیل در مدارس از پنج سالگی شروع می شود و کودکان در این سن ابتدا وارد مهد کودک می شوند. پس از آن در سن 6 سالگی وارد مدرسه شده و سال اول ابتدایی را آغاز می کنند. البته در استان های کبک و انتاریو تحصیل کودکان از یک سال زود تر آغاز می گردد. توجه داشته باشید که مهد کودک می تواند در برخی استان ها اختیاری باشد که این به قوانین هر استان مربوط می شود. در نهایت دانش آموزان در سن 17 یا 18 سالگی، با اتمام سال دوازدهم دبیرستان، تحصیلات خود را به اتمام می رسانند. در جدول زیر سن تحصیل اجباری دانش آموزان در هر یک از استان های کانادا آورده شده است:

نام استانسن
آلبرتا۶ تا ۱۶ سال
منطقه یوکان۶ تا ۱۶ سال
مناطق شمال غربی۵ تا ۱۸ سال
مانیتوبا۷ تا ۱۸ سال
ساسکاچوان۷ تا ۱۶ سال
نیوبرانزویک۵ تا ۱۸ سال
انتاریو۶ تا ۱۸ سال
نیوفاندلند و لابرادور۶ تا ۱۶ سال
کبک۶ تا ۱۶ سال
نوا اسکوشیا۵ تا ۱۶ سال
بریتیش کلمبیا۶ تا ۱۶ سال
جزیره پرنس ادوارد۵ تا ۱۶ سال

انواع مدرسه در کشور کانادا

به طور کلی مدارس کانادا به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

 • مدارس دولتی در کانادا
 • مدارس خصوصی در کانادا

مدارس دولتی در کانادا

مدارس دولتی کانادا با بودجه فدرال اداره می شوند و هر استان قوانین مخصوص به خود را دارد. دانش آموزان خارجی و بین المللی باید برای تحصیل در این مدارس، شهریه پرداخت کنند؛ اما فرزندان افرادی که دارای اقامت دائم کانادا هستند و یا شهروند این کشور محسوب می شوند می توانند به صورت رایگان تحصیل کنند. اگر چه هر کسی می تواند در مدارس دولتی در کانادا حضور داشته باشد؛ اما عموما فرقه های مذهبی خاصی دارند. مدارس دولتی در این کشور جایگاه ارزشمندی داشته و مورد توجه افراد زیادی قرار دارند. عموما گران ترین محله ها در همه استان های کانادا، محله هایی هستند که مدارس دولتی مشهوری در آن ها قرار دارد.

شرایط تحصیل در مدارس کانادا

در مدارس دولتی کشور کانادا، تنها دانش آموزانی می توانند ثبت نام کنند که در محدوده مدرسه و مناطق نزدیک به آن سکونت داشته باشند. در غیر این صورت مدارس دانش آموزان را پذیرش نمی کنند. مدارس دولتی در کشور کانادا عموما جمعیت زیادی دارند و فرایند ثبت نام در آن ها در مقایسه با مدارس خصوصی کانادا، به زمان بیشتری احتیاج دارد. دانش آموزان بین المللی در کانادا نقشی در انتخاب مدرسه دولتی در این کشور ندارند و تصمیم گیری در خصوص پذیرش و ثبت نام آن ها بر عهده آموزش و پرورش کانادا می باشد. انجمن اولیا و مربیان موسوم به  PAC مسئول جمع آوری اعتبار برای خرید تجهیزات آموزشی هستند. این تجهیزات شامل موارد زیر خواهند بود:

 • کامپیوتر
 • سیستم های امنیتی مدرسه
 • تجهیزات سرگرمی
 • تابلوهای هشدار دهنده
 • سیستم های حضور و غیاب الکترونیکی
 • تجهیزات آموزش الکترونیکی از جمله تخته های هوشمند و ابزار کمک آموزشی

مدارس خصوصی در کانادا

مدارس خصوصی نوع دیگری از مدارس روزانه در کانادا هستند که در ساختار و سیستم آموزشی خود تفاوت های عمده ای با مدارس دولتی دارند. یکی از اصلی ترین تفاوت های مدارس خصوصی با مدارس دولتی در کانادا، میزان شهریه دریافتی و فعالیت های فوق برنامه این مدارس می باشد. توجه داشته باشید که تحصیل در مدارس خصوصی کانادا چه برای شهروندان کانادایی، چه مقیمان این کشور و چه دانش آموزان بین المللی با پرداخت شهریه همراه است.

در مدارس خصوصی معمولا سخت گیری بیشتری بر روی انجام تکالیف خواهد بود و بین دانش آموزان فضای رقابتی زیادی برقرار است. مدارس خصوصی در کانادا بسته به استان مورد نظر شیوه های تدریس متفاوتی دارند. مثلا ممکن است برخی از آن ها بر روی  هنر و موسیقی تاکید خاصی داشته باشند و برخی دیگر بر روی فعالیت های ورزشی متمرکز باشند. برخی مدارس کانادا بر فعالیت هایی همچون زندگی در فضای باز تاکید دارند و یا از یک فلسفه آموزشی خاص پیروی می کنند.

بیشتر مدارس خصوصی در کانادا، دانش آموزان را برای ورود به دانشگاه های کانادا آماده می کنند. بیشتر دانش آموزانی که در این مدارس ثبت نام می کنند، از ابتدا به دنبال تخصص در رشته خاصی می باشند. برای کسب راهنمایی های بیشتر در این خصوص می توانید با متخصصان ما در مجموعه مهاجرتی رویال مهاجرت تماس بگیرید.

اپلای در مدارس کانادا

پذیرش از مدارس خصوصی کانادا به خصوص در شهر های بزرگ کاری نسبتا دشوار است؛ از این رو به هیچ عنوان نمی توان تضمین کرد که فرزند شما در مدرسه به خصوصی پذیرش می شود. عموما مدارس خصوصی که از رنک بالایی برخوردارند، متقاضیان زیادی برای ثبت نام دارند. به همین دلیل این گونه مدارس در پذیرش دانش آموز محدودیت خواهند داشت و ممکن است برخی از متقاضیان را در لیست انتظار برای پذیرش قرار دهند. بنابراین والدین نباید برای پذیرش فرزند خود اصرار به ثبت نام در یک مدرسه خاص داشته باشند . بهتر است چمد گزینه را در نظر داشته باشند.

مدارس دولتی برای اپلای متقاضیان زیادی دارند و بسیار شلوغ می باشند. از این رو ممکن است پروسه اخذ پذیرش آن ها زمان بیشتری نسبت به مدارس خصوصی داشته باشد. در مدارس دولتی گرفتن پذیرش راحت تر از مدارس خصوصی در کانادا می باشد، چرا که خود مدرسه برای تائید دانش آموز تصمیم گیری می کند. زمان پذیرش در هر دو نوع مدارس دولتی و خصوصی در کشور کانادا، در ماه سپتامبر یا ژانویه می باشد و بررسی مدارک و تائید اپلای از یک تا یک ماه طول خواهد کشید. در صورتی که شما هم به دنبال تحصیل در مدارس کشور کانادا هستید می توانید با مشاوران ما در مجموعه مهاجرتی رویال مهاجرت تماس بگیرید تا ضمن بررسی شرایط خود، بهترین گزینه را متناسب با شرایط خود انتخاب کنید.

برترین مدارس کانادا

برای تحصیل در مدارس کانادا متقاضیان باید با مدارس برتر این کشور آشنا شوند، تا بتوانند شرایط تحصیل در این مدارس را مهیا کنند. در ادامه لیستی از بهترین مدارس کانادا و بهترین دبیرستان های کانادا آورده شده است:

نام مدرسهنوع مدرسهElementary

یا Secondary

موقعیت مکانی
AltadorePublicElementaryآلبرتا/ کلگری
Earl GreyPublicElementaryآلبرتا/ کلگری
Jennie ElliottPublicElementaryآلبرتا/ کلگری
SunaltaPublicElementaryآلبرتا/ کلگری
John CostelloPrivateElementaryآلبرتا/ کلگری
Delta West AcademyPrivateElementary/Secondaryآلبرتا/ کلگری
Banbury Crossroads SchoolPrivateSecondaryآلبرتا/ کلگری
Western Canada High School | Calgary Board of EducationPublicSecondaryآلبرتا/ کلگری
A. Blair McPhersonPublicElementaryآلبرتا/ ادمونتون
Edmonton IslamicPrivateElementaryآلبرتا/ ادمونتون
TempoPrivateElementary/Secondaryآلبرتا/ ادمونتون
Dr R E McKechniePublicElementaryبریتیش کلمبیا/ ونکوور
Brentwood ParkPublicElementaryبریتیش کلمبیا/ ونکوور
BraemarPublicElementaryبریتیش کلمبیا/ ونکوور
Brock Public SchoolPublicElementaryآنتاریو/ تورنتو
AldershotPublicElementary/Secondaryآنتاریو/ تورنتو
Alexander MacKenziePublicSecondaryآنتاریو/ تورنتو
AgincourtPublicSecondaryآنتاریو/ تورنتو
BeauboisPrivateElementary/Secondary-مونترال
Cardinal-RoyPublicSecondaryمونترال
Camille-LavoiePublicSecondaryمونترال
Collège Saint-LouisPublicSecondaryمونترال

تحصیل در مدارس کانادا

مدرسه CWS کانادا

مدرسه جهانی کانادا یا کالج های کانادا که به اختصار CWS نامیده می شود، مدرسه ای آنلاین در استان انتاریو و منطقه ریچموند هیل می باشد. در مدرسه CWS پایه های تحصیلی نهم تا دوازدهم به صورت آنلاین ارائه می گردند. در صورتی که متقاضیان قصد مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل را دارند، بایستی این نکته را در نظر داشته باشند که تحصیل آنلاین در مدارس کانادا و پذیرش از این مدارس، برای ویزای دانش آموزی این کشور معتبر نخواهد بود. از این رو توصیه می شود افراد حتما از مدارسی که کلاس های تمام وقت و حضوری برگزار می کنند، پذیرش دریافت کنند.

لیست مدارس ایرانی در تورنتو

در برخی شهر های کانادا از جمله تورنتو، یک سری مدارس خصوصی وجود دارد که کلاس های خود را به زبان فارسی برگزار می کنند. در این مدارس علاوه بر دروس مهمی که در سیستم آموزشی کانادا وجود دارد، یک سری از کتاب های درسی ایرانی نیز به دانش آموزان تدریس می شود. هدف اصلی مدارس ایرانی در کانادا این است که دانش آموزان در یک کشور خارجی، فرهنگ ایرانی خود را از دست ندهند و از طریق آموزش دروسی همچون ادبیات فارسی، همچنان با زبان مادری خود تعامل داشته باشند. در ادامه لیست مدارس ایرانی در تورنتو آورده شده است:

نام مدرسهمقطع تحصیلی
مرکز آموزشی بین‌المللی البرز (Alborz international Educational Center)دبیرستان (پایه هشتم تا دوازدهم)
مدرسه فارسی تورنتو (Toronto Farsi School)مرکز فرهنگی و آموزشی زبان و ادبیات فارسی (سنین مختلف)
موسسه آموزشی فردوس کیدز (Ferdows Kids)مرکز آموزشی فرهنگی فارسی (از چند ماهگی تا ۱۲ سالگی)

شهریه مدارس کانادا

شهریه مدارس دولتی در کانادا، بسته به امکاناتی که به دانش آموزان ارائه می دهند و شرایط آن ها متفاوت خواهد بود. مواردی همچون مقطع تحصیلی و شهر و منطقه ای که مدرسه در آن قرار دارد، نیز در شهریه دریافتی از طرف مدرسه تاثیر گذار خواهد بود. به طور کلی شهریه مدارس دولتی در کشور کانادا به صورت میانگین بین 10 تا 15 هزار دلار کانادا در سال می باشد.

در مورد شهریه مدارس خصوصی در کانادا نیز باید بگوییم که این هزینه به امکانات موجود در مدارس و شرایطی که ارائه می کنند بستگی دارد. علاوه بر این تعداد و نوع فعالیت های فوق برنامه مدارس تاثیر زیادی بر شهریه آن خواهد داشت. همچون مدارس دولتی عواملی همچون مقطع تحصیلی و منطقه ای که مدرسه در آن قرار دارد نیز در شهریه تاثیر خواهد داشت. به طور متوسط شهریه مدارس خصوصی در کانادا سالانه حدود 15 تا 25 هزار دلار کانادا می باشد.

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان کمی بیشتر از مدارس ابتدایی و راهنمایی خواهد بود. از این رو می توان گفت هزینه دبیرستان در کانادا در مدارس دولتی سالانه بین 12 تا 16 هزار دلار و در مدارس خصوصی سالانه 10 تا 50 هزار دلار خواهد بود. در جدول زیر هزینه تحصیل در مدارس کانادا برای دانش آموزان بین المللی آورده شده است:

نوع مدرسهمیانگین شهریه سالانه
هزینه مدارس ابتدایی کانادا12 تا 14 هزار دلار
مدارس دولتی۱۴ تا ۱۶ هزار دلار
مدارس خصوصی۱۰ تا ۸۰ هزار دلار
مدارس ایرانی۱۸ تا ۲۰ هزار دلار
مدارس روزانه۱۴ تا ۱۸ هزار دلار
مدارس شبانه۳۵ تا ۷۰ هزار دلار

فرزندان دانشجویان بین المللی یا افراد دارای مجوز کار در کانادا در بعضی استان های این کشور به عنوان دانش آموز خارجی محسوب می شوند. بنابراین این دانش آموزان برای ثبت نام در مدارس دولتی در کانادا باید شهریه پرداخت کنند. با این حال در برخی استان های دیگر این کشور فرزندان دانشجویان بین المللی می توانند در مدارس دولتی به صورت رایگان تحصیل کنند.

اقامت دانش آموزی در کانادا

یکی از مهم ترین موارد برای تحصیل دانش آموزان بین المللی محل اقامت است و محصلان برای تحصیل در مدارس کانادا باید محلی برای اقامت داشته باشند. دانش آموزان می توانند خوابگاه های مخصوص را برای اقامت خود در کانادا انتخاب کنند. همچنین می توانند در قبال پرداخت مبلغ مشخصی از برنامه Home Stay استفاده نمایند. در این روش والدین می توانند فرزند خود را به یک خانواده کانادایی که از پیش مجوز این کار را دریافت کرده اند، بسپارند. دانش آموز می تواند در کنار این خانواده و در اتاقی مستقل اقامت داشته باشد و به تحصیل مشغول شود. سه وعده غذایی نیز توسط خانواده برای دانش آموز فراهم خواهد شد. این روش از اقامت سبب تقویت زبان محصلان نیز خواهد شد.

در مورد هزینه پرداختی برای روش هوم استی باید بگوییم که والدین دانش آموز باید ماهانه 900 دلار برای اقامت فرزندشان بپردازند. در صورتی که قصد استفاده از این روش برای اقامت از طریق تحصیل در مدارس کشور کانادا برای فرزندانتان در کانادا را دارید، کارشناسان ما در مجموعه رویال مهاجرت این کار را برای شما آسان می کنند. ما در این مجموعه به شما خانواده های مطمئن در کانادا را معرفی می کنیم تا با خیالی آسوده فرزند خود را برای تحصیل به این کشور بفرستید.

شرایط ویزای دانش آموزی کانادا

کانادا مقصد بسیاری از دانش آموزان بین المللی برای تحصیل به شمار می رود و هر ساله تعداد زیادی از والدین فرزندان خود را برای تحصیل به این کشور می فرستند. برای تحصیل در مدارس، دانش آموزان باید علاوه بر اخذ پذیرش تحصیلی اقدام به اخذ ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا نمایند. در واقع دانش آموزان بین المللی بدون دریافت ویزا، اجازه ورود به خاک کانادا را نخواهند داشت.

دانش آموزان زیر 18 سال بایستی به همراهی والدینشان برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنند و این کار به تنهایی از دست آن ها ساخته نیست. والدین همان موقع که برای ویزای فرزندشان اقدام می کنند، باید اقدام به ارائه درخواست ویزای همراه هم بنمایند. در صورتی که خانواده دانش آموز نتوانند او را همراهی کنند، روش جایگزینی وجود دارد که افراد می توانند از آن استفاده کنند. در این شرایط والدین باید فردی را در کانادا به عنوان کاستودین یا سرپرست قانونی فرزند خود در نظر بگیرند. این فرد باید شهروند کانادا باشد. سالانه تعدادی ویزای دانش آموزی از طرف دولت کانادا برای دانش آموزان بین المللی صادر می شود که بخشی از آن به دانش آموزان ایرانی تعلق دارد. البته باید بگوییم که حجم ویزای دانش آموزی نسبت به ویزای دانشجویی و تحصیل در دانشگاه های کانادا به صورت قابل توجهی کم تر است.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای دانش آموزی در کانادا

یکی از مهم ترین اقدامات لازم برای اخذ ویزای دانش آموزی کانادا تهیه و جمع آوری مدارک مورد نیاز می باشد. در صورتی که مدارک به صورت کامل به سفارت کانادا ارائه نگردد و نقص و کمبودی در آن وجود داشته باشد، ممکن است درخواست ویزای تحصیلی، ریجکت شود. از این رو هنگام آماده سازی مدارک مورد نیاز، دقت کافی را داشته باشید. در ادامه به مدارک لازم برای اخذ ویزای دانش آموزی کشور کانادا اشاره می کنیم:

 • پاسپورت معتبر با اعتبار بیش از 6 ماه به همراه پاسپورت قیم قانونی متقاضی
 • دو قطعه عکس
 • ارائه گواهی تمکن مالی
 • شناسنامه متقاضی و قیم قانونی
 • ارائه مدرک زبان (در صورت نیاز)
 • توصیه نامه مبنی بر رضایت اخلاقیف رفتاری و تحصیلی دانش آموز
 • سوابق تحصیلی دانش آموز به همراه ریز نمرات
 • پرداخت شهریه مدرسه و یا کالج کانادا بین 30 درصد تا کل مبلغ شهریه بسته به مدرسه یا کالج مورد نظر

ویزای همراه والدین دانش آموز به کانادا

والدین دانش آموز می توانند برای تحصیل فرزندشان در مدارس کانادا، ویزای همراه دریافت کنند و فرزند خود را در این کشور همراهی نمایند. والدین باید به این نکته توجه داشته باشند که با اخذ ویزای همراه کانادا، اجازه کار یا تحصیل در این کشور را نخواهند داشت  و در صورت تمایل به کار یا تحصیل در این کشور باید مجوز مربوطه را اخذ کنند. ویزای همراه برای والدین تا پایان دوره تحصیلات فرزندشان اعتبار خواهد داشت. افراد برای اخذ ویزای همراه باید ثابت کنند تمکن مالی لازم برای زندگی در کانادا را دارند. علاوه بر این برای افزیش شانس اخذ ویزا بایستی وابستگی خود به ایران را از طریق وابستگی مالی، عاطفی، کاری و … نشان دهند.

در صورتی که والدین دانش آموز زیر 18 سال امکان همراهی فرزندشان را نداشته باشند، می توانند از طریق کاستودین اقدام کنند. کاستودین فردی است که می تواند به جای والدین دانش آموز قیم او محسوب شود و فرد را تحت مراقبت و نظارت خود قرار دهد. کاستودین باید اقامت دائم یا پاسپورت کاناداد را داشته باشد. والدین دانش آموز در کشور مبدا و همچنین کاستودین باید فرم مخصوص را تکمیل کنند. در مواردی که دانش آموز زیر 10 سال دارد، باید یکی از والدین واقعی او هنگام تحصیل همراهش باشند. در صورتی که قصد همراهی فرزندتان در کانادا را دارید و به دنبال ویزای همراه هستید، می توانید با کارشناسان ما در مجموعه مهاجرتی رویال مهاجرت تماس بگیرید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

مراحل اخذ پذیرش از مدارس کانادا

دانش آموزان برای تحصیل دانش آموزی در کانادا در ابتدا باید بتوانند از مدارس این کشور پذیرش دریافت کنند. پس از دریافت نامه پذیرش، افراد می توانند برای اخذ ویزای دانش آموزی اقدام کنند. در ادامه به بررسی مراحل اخذ پذیرش از مدارس کانادا خواهیم پرداخت:

 1. تکمیل فرم ارزیابی مدارس و اخذ مشاوره با موسسه رویال مهاجرت
 2. تکمیل مدارک و تهیه ترجمه رسمی آن ها
 3. اقدام جهت اخذ پذیرش و ویزای دانش آموزی این کشور
 4. اقدام جهت اخذ ویزای همراه والدین

تحصیل آنلاین در مدارس کانادا

به طور کلی تحصیل در مدارس کشور کانادا به صورت حضوری می باشد؛ با این حال مدارسی وجود دارند که کلاس های خود را به صورت آنلاین برگزار می کنند. دانش آموزان برای این که بتوانند ویزای دانش آموزی این کشور را اخذ کنند، باید از مدرسه ای پذیرش بگیرند که به صورت خضوری و تمام وقت فعالیت می کند. به این دلیل که برای مدارس آنلاین، ویزا صادر نمی شود؛ اما با این حال استثنا هم وجود دارد.

در دوران شیوع ویروس کووید-19 تقریبا تمامی مدارس کشور کانادا، کلاس های خود را به صورت آنلاین برگزار کردند. در مقطعی از سال 2020 نیز اداره مهاجرت کانادا، فرایند ویزای تحصیلی را دو مرحله ای کرد. بدین شکل که به دانش آموزانی که ویزای مرحله اول آن ها صادر شده بود، اجاز داده شد که به صورت آنلاین تحصیل کنند؛ بدون این که مشکلی در صدور ویزای مرحله دوم آن ها پیش آید. نا گفته نماند که در حال حاضر با انجام واکسیناسیون اکثر مردم کانادا، مدارس به صورت حضوری فعالیت می کنند.

کتاب های درسی مدارس کشور کانادا

همان طور که برنامه درسی استان های مختلف با یکدیگر متفاوت است، کتاب های دروسی همچون علوم، ریاضیات، مطالعات کانادا، هنر و سایر دروس نیز که در هر مقطع به دانش آموزان تدریس می شود در استان های مختلف با هم تفاوت دارد. البته ممکن است بعضی کتاب ها نیز در استان های مختلف یکسان باشد؛ اما معمولا هر ساله یک سری تغییرات در منابع درسی دانش آموزان اعمال می شود.

در هر یک از استان های کانادا، وزارت آموزش و پرورش برای هر درس کتاب های مختلفی را در نظر می گیرد و نام استان مربوطه را روی آن چاپ می کند. در ادامه به چند نمونه از کتاب های درسی استان انتاریو برای پایه یازدهم اشاره می کنیم:

هنر پایه یازدهم و دوازدهم

این کتاب دارای 245 صفحه می باشد که در 10 فصل ارائه شده و در سال 2010 به چاپ رسیده است. در این کتاب در مورد موضوعاتی همچون موسیقی، هنر های بصری، تئاتر و … صحبت شده است.

ریاضی پایه یازدهم و دوازدهم

کتاب ریاضی پایه 11 و 12 در سال 2008 چاپ شده و 160 صفحه دارد که در 7 فصل ارائه شده است. در این کتاب در خصوص اهمیت رشته ریاضی در برنامه درسی، ریاضی برای کار و زندگی و سایر مباحث مرتبط توضیح داده شده است.

علوم پایه یازدهم و دوازدهم

این کتاب در سال 2008 چاپ شده و دارای 264 صفحه می باشد که در 5 فصل ارائه شده است. در کتاب علوم پایه 11 و 12 در مورد مباحثی همچون شیمی، زیست شناسی، علوم زمین و فضا، فیزیک و علوم محیطی صحبت شده است.

مطالعات کامپیوتر پایه یازدهم و دوازدهم

این کتاب دارای 72 صفحه و 5 فصل می باشد که در سال 2008 چاپ شده است. در کتاب مطالعات کامپیوتر در مورد مقدمه ای بر علوم کامپیوتر، مقدمه ای بر مطالعات کامپیوتر، مقدمه ای بر برنامه نویسی کامپیوتر و مباحث مرتبط یه صورت مقدماتی صحبت شده است.

قوانین تحصیل در مدارس کشور کانادا

مدارس کشور کانادا قوانین مشخصی را برای دانش آموزان خود وضع کرده اند که در صورت عدم رعایت آن ها، دانش آموز توبیخ و یا حتی اخراج خواهد شد. در ادامه به برخی از قوانین موجود در مدارس کشور کانادا خواهیم پرداخت:

 • استفاده از دخانیات و مواد مخدر در مدرسه شدیدا ممنوع است.
 • انجام خشونت و برخورد خشن با سایرین در مدرسه ممنوع است.
 • سرقت و یا تخریب اموال مدرسه ممنوع است.
 • حمل سلاح و مواد غیر مجاز به مدرسه ممنوعیت دارد.
 • دانش آموزان نباید با همکلاسی ها و معلمان خود در مدرسه به صورت توهین آمیز صحبت کنند.
 • دانش آموزان باید در روز هایی که مدرسه دایر است، به مدرسه بروند و در صورت غیبت، دلیل آن را به مدرسه اعلام نمایند.
 • دانش آموزان باید در خصوص پوشش خود از قوانین مدرسه پیروی کنند. برخی مدارس ممکن است دانش آموزان را ملزم به استفاده از یونیفرم نمایند.
 • طبق قوانین مدرسه دانش آموزان باید در تایم های مشخصی، به فعالیت های فوق برنامه بپردازند. این فعالیت ها ممکن است شامل شرکت در کلاس هاس موسیقی، فعالیت های هنری، ورزشی و یا سایر فعالیت ها باشد.

مشاوره و وکیل تحصیل در مدارس کشور کانادا

برای تحصیل در مدارس کشور کانادا والدین باید با تمامی قوانین مربوطه آشنا باشند و فرزند خود را با آگاهی کامل برای تحصیل به این کشور بفرستند. از این رو لازم با فردی متخصص در این زمینه برای اخذ پذیرش تحصیلی و دریافت ویزای دانش آموزی مشورت کنند. وکیل تحصیل در کانادا می تواند کمک شایانی به متقاضیان جهت اخذ پذیرش از مدارس در کانادا نماید.

وکیل مهاجرتی و تحصیل در کانادا با داشتن تجارب مختلف در زمینه اعزام دانشجو و دانش آموز به کانادا، می تواند پرونده مهاجرتی فرزند شما را پیگیری کرده و تا پایان مراحل اخذ ویزا در کنار شما باشد. به دلیل برخورداری از دانش حقوقی کافی، وکیل مهاجرت بدون بروز اشتباه و در کم ترین زمان ممکن، مقدمات مهاجرت تحصیلی به کانادا را برای فرزند شما مهیا می کند. در صورتی که نیاز به مشاره در این زمینه دارید با مشاوران ما درموسسه مهاجرتی رویال مهاجرت تماس بگیرید و یا پرونده مهاجرتی خود را به ما بسپارید.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد تحصیل در مدارس کانادا توضیحاتی ارائه شد و شرایط و مدارک لازم برای ورود به مدارس این کشور مورد بررسی قرار گرفت. دانش اموزان با تحصیل در مدارس کشور کانادا می توانند شانس بیشتری برای ورود به دانشگاه های معتبر این کشور داشته باشند و پس از آن از بازار کار مناسبی بهره مند شوند. امکان اخذ ویزای همراه برای همراهی والدین با فرزندشان جهت تحصیل در مدارس کشور کانادا وجود دارد. شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در مجموعه مهاجرتی آوام تماس بگیرید. همچنین در صورت داشتن سوال یا ابهامی می توانید سوالات خود را در بخش نظرات در پایین این مقاله درج کنید تا به آن ها پاسخ داده شود.

سوالات متدائل درباره تحصیل در مدارس کشور کانادا

 1. آیا در مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در مدارس می توان ویزای همراه دریافت کرد؟

بله؛ والدین دانش آموز می توانند با اخذ ویزای همراه، در کانادا کنار فرزندشان باشند.

 1. هزینه تحصیل در مدارس دولتی کشور کانادا چقدر است؟

شهریه تحصیل در مدارس دولتی کشور کانادا حدودا بین 10 تا 15 هزار دلار کانادا متغیر است.

 1. شروع سال تحصیلی در مدارس کانادا چه زمانی است؟

شروع مدارس معمولا از ماه سپتامبر می باشد.

 1. آیا امکان اخذ بورسیه تحصیلی در مدارس کشور کانادا وجود دارد؟

خیر؛ مدارس این کشور هیچ گونه بورسیه ای به دانش آموزان بین المللی ارائه نمی دهند. با این حال ممکن است به دانش آموزان برتر کانادایی نوعی وام تعلق گیرد.

 1. آیا در کانادا مدارس ایرانی وجود دارند؟

بله؛ در برخی شهر های کانادا همچون تورنتو یا ونکوور یک سری مدارس ایرانی وجود دارد.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت