تحصیل در کالج‌های کانادا
رویال مهاجرت می 27, 2023

تحصیل در کالج‌های کانادا

ورود به کالج‌های کانادا به عنوان نقطه آغاز مسیر زندگی در این کشور به حساب می‌آید و اگر قصد دارید تا به سرعت در خارج از کشور وارد بازار کار شوید، نیاز است تا کار خود را با تحصیل در بهترین کالج‌های کانادا آغاز کنید.

در واقع دوره کالج کانادا فرصتی عالی است تا شما بتوانید در این کشور تحصیل کرده و در رشته مورد نظر خود به جایگاه بالایی برسید و بتوانید به سرعت وراد بازار کار شوید. در این بین اما افرادی که قصد دارند تا در کالج‌های کانادا تحصیل کنند این سؤال را مطرح می‌کنند که به منظور تحصیل در کالج‌های این کشور نیاز است تا به چه نکاتی توجه داشت.

تحصیل در کالج‌های کانادا با شرایط و نحوه پذیرش

پیش از آن که بخواهیم شما را با نحوه تحصیل در کالج در کانادا آشنا کرده و در مورد کالج‌های معتبر کانادا اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم، نیاز است تا نگاهی به سیستم آموزشی در این کشور بیندازیم.

در سیستم آموزشی کشور کانادا شاهد شبکه گسترده‌ای از مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌ها هستیم. شما می‌توانید با توجه به علاقه خود، در این مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌ها در رشته موردنظرتان تحصیل کرده و از این طریق دوره‌های آموزشی را در این کشور طی کنید.

اگر بخواهیم شما را با مفهوم کالج کانادا آشنا کنیم باید گفت که در واقع کالج‌ها شبیه به آموزش فنی و حرفه‌ای در کشور ما هستند. در واقع هدف اصلی افراد از تحصیل در کالج‌ها، آماده‌سازی خود برای وارد شدن به بازار کار است.

کالج‌های برتر کشور کانادا به نحوی هستند که عملاً به جای تمرکز بر روی مباحث تئوریک به بررسی جنبه‌های عملی و کاربردی رشته‌های مختلف می‌پردازند.

همچنین موضوعی که در مورد مفهوم کالج کانادا باید به آن توجه داشته باشید این است که این کالج‌ها فضای کوچک‌تر، اختیارات و تنوع دوره‌های آموزشی کم‌تری نسبت به دانشگاه‌ها دارد. در واقع برخلاف محیط‌های دانشگاهی که دانشجویان با ورود به آن‌ها در مسیر آکادمیک قرار می‌گیرند، با شرکت در کالج‌ها، دانشجویان می‌توانند مهارت‌های خود را برای کار در کشور کانادا افزایش دهند و به سریع‌ترین شکل ممکن وارد بازار کار شوند.

مقاطع تحصیلی در کالج‌های کانادا

یکی از سؤالات مهمی که در مورد تحصیل در کانادا و کالج های این کشور مطرح می‌شوند این است که در کالج‌های کشور کانادا چه مقاطع تحصیلی وجود دارد. اگر بخواهیم شما را با لیست مقاطع تحصیل در کالج کانادا آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دوره دیپلما Diploma))

دوره دیپلما یک دوره دو ساله است و افراد می‌توانند با دریافت مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی، پذیرش دوره دیپلما را دریافت کنند. موضوعی که باید به آن توجه کنید این است که برای ورود به این دوره باید حداقل نمره زبان آیلتس آکادمیک ۵٫۵ یا تافل ۴۵ تا ۵۹ را داشته باشید.

دوره دیپلمای پیشرفته (Advanced Diploma)

دوره دیگری که در کالج‌های کانادا وجود دارد، دوره دیپلمای پیشرفته است. طول این دوره 3 سال بوده و برای آن که بتوانید وارد این دوره شوید، نیاز است تا مدرک دیپلم یا فوق دیپلم داشته باشید. همچنین نیاز است تا آیلتس آکادمیک ۶ یا تافل ۶۰ تا ۷۸ کسب کنید.

دوره بچلر یا لیسانس (Bachelor)

از دیگر دوره‌هایی که در کالج‌های کانادا وجود دارد، دوره بچلر یا همان لیسانس است. در صورتی که قصد دارید تا وارد این دوره شوید، باید حداقل مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی داشته باشید. همچنین نیاز است تا آیلتس آکادمیک ۶٫۵ به بالا کسب کنید تا بتوانید در این دوره ثبت‌نام کنید.

دوره پست بچلر (Post Bachelor)

دوره دیگری که در کالج‌های کانادا می‌توانید در آن شرکت کنید، دوره پست بچلر یا پسا لیسانس است. پست بچلر یکی از دوره‌های یک ساله کالج در کانادا است. همچنین برای دریافت پذیرش این دوره باید مدرک لیسانس داشته باشید و نمره آیلتس ۶٫۵ یا تافل ۷۹ تا ۹۳ دریافت کنید. شرکت در دوره‌های Post Bachelor باعث می‌شود تا احتمال پیدا کردن شغل در کانادا برای شما افزایش پیدا کند.

تحصیل در کالج‌های کانادا

دوره DEC (Diplôme d’études collégiales)

یکی از دوره‌های خاص کالج که تنها در کالج‌های کبک کانادا برگزار می‌شود، دوره DEC است. متقاضیان پس از دریافت مدرک دیپلم دبیرستان قادر خواهند بود تا در این دوره شرکت کنند.

در صورتی که علاقمند به تحصیل دندانپزشکی در کانادا هستید می توانید به کارشناسان ما در موسسه رویال مهاجرت مراجعه فرمایید و اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

شرایط پذیرش کالج کانادا

به منظور دریافت پذیرش کالج کانادا نیاز است تا پیش‌نیازها و شرایط خاصی داشته باشید تا بتوانید وارد کالج‌های این کشور شده و در این محیط‌ها تحصیل کنید. در همین راستا اگر بخواهیم شما را با پیش‌نیازها و شرایط پذیرش در کالج‌های کانادا آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نمره زبان برای پذیرش در کالج‌های کانادا

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که کانادا یکی از کشورهای دو زبانه است و در آن افراد به زبان انگلیسی و فرانسوی صحبت می‌کنند. به همین دلیل است که اگر قصد دارید تا در کالج‌های کانادا تحصیل کنید، نیاز است تا به یکی از دو زبان رایج فرانسوی یا انگلیسی تسلط پیدا کنید. میزان تسلط افراد به این زبان‌ها بر اساس آزمون‌های بین‌المللی آیلتس، تافل و… ارزیابی می‌شود. در صورتی که قصد دارید تا به زبان انگلیسی در کالج‌های کانادا تحصیل کنید، نیاز است تا حداقل آیلتس آکادمیک 6 دریافت کنید. البته به هر میزانی که سطح دوره کالجی که قصد تحصیل در آن را دارید افزایش پیدا کند، نیاز است تا نمره آیلتس بالاتری دریافت کنید.

میزان تمکن مالی برای تحصیل در کالج‌های کانادا

به دلیل بالا بودن هزینه تحصیل در کالج کانادا و شهریه کالج‌های کانادا نیاز است تا برای تحصیل در این کشور تمکن مالی خوبی داشته باشید. شما باید برای تحصیل در کالج‌های این کشور به طور متوسط ۶ هزار تا 20 هزار دلار در سال هزینه کنید. البته شما می‌توانید با رفتن به سراغ ارزان‌ترین کالج‌های کانادا این هزینه را کاهش دهید.

برترین کشورها برای تحصیل

تحصیل در آلمان   تحصیل در کانادا   تحصیل در ترکیه   تحصیل در فرانسه   تحصیل در انگلستان    تحصیل در سوئد   تحصیل در مجارستان تحصیل در اسپانیا تحصیل در دانمارک تحصیل در اتریش تحصیل در ایتالیا تحصیل در آمریکا تحصیل در هلند

نمرات تحصیلی برای دریافت پذیرش در کالج‌های کانادا

در صورتی که قصد دارید تا در کالج‌های کشور کانادا ثبت‌نام کنید، نیاز است تا نمرات تحصیلی خوبی داشته باشید. در واقع ریز نمرات تحصیلی نیز نقش پررنگی در روند ثبت‌نام شما ایفا می‌کنند. به هر میزانی که نمرات تحصیلی شما بالاتر باشد، به همان اندازه مسیر پذیرش در کالج‌های کانادا برای شما هموارتر خواهد شد.

شرایط سنی برای تحصیل در کالج کانادا

در صورتی که قصد دارید تا به سراغ یکی از بهترین کالج‌های تورنتو و یا سایر ایالت‌های کانادا بروید، باید به این نکته توجه داشته باشید که از نظر سنی، هیچ محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت. در واقع شما می‌توانید با هر رده سنی از کالج‌های کانادا پذیرش دریافت کنید و در دوره‌های مختلف تحصیل کنید. البته شرط سنی شما ممکن است در زمان اخذ ویزای تحصیلی کانادا از سوی سفارت این کانادا بررسی و ارزیابی شود.

در واقع اگر شما مثلاً 50 سال داشته و قصد ادامه تحصیل در کالج‌های کانادا را دارید، شاید از نظر کالج‌های کانادا مشکلی وجود نداشته باشد؛ اما ممکن است کشور کانادا به شما ویزا تحصیلی این کشور را ندهد.

به همین دلیل است که باید به این موضوع توجه کنید که بهترین رده سنی برای تحصیل در کالج‌های کانادا که باعث افزایش شانس قبولی شما برای دریافت ویزای دانشجویی می‌شود، رده سنی ۱۸ تا ۲۳ سالگی است.

معرفی بهترین کالج‌های کانادا

در صورتی که قصد تحصیل در دوره‌های کالج در کانادا را دارید، نیاز است تا از بین لیست کالج‌های کانادا به سراغ مجموعه‌های معتبر رفته و پذیرش در کالج‌های کانادا را دریافت کنید.

اگر بخواهیم شما را با کالج‌های این کشور آشنا کنیم باید گفت که در حال حاضر، بیش از 130 کالج مختلف در این کشور وجود دارند. از بین مجموعه‌های مختلف، اگر بخواهیم شما را لیست کالج‌های معتبر کانادا آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کالج سنتینال

کالج سنتنیال

کالج سنتنیال یکی از اولین و بهترین کالج‌های استان انتاریو کانادا به حساب می‌آید، از سال ۱۹۶۶ تا به امروز فعال بوده و یکی از کالج‌های قدیمی کانادا محسوب می‌شود.

کالج سنتنیال دارای پنج پردیس بوده و در این مجموعه شاهد برگزاری دوره‌های مختلف تمام وقت و نیمه وقت هستیم. آمارها نشان می‌دهد که در حدود ۹.۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی در این کالج مشغول به تحصیل هستند.

کالج جرج براون

کالج جورج براون نیز یکی دیگر از قدیمی‌ترین و مشهورترین کالج‌های استان انتاریو به حساب می‌آید. این مجموعه در منطقه مرکزی تورنتو قرار دارد.  کالج جورج براون اولین دانشکده و کالج کشور کانادا است که سیستم آموزش از راه دور را برای دانشجویان خود راه‌اندازی کرد. این کالج دوره‌های متنوع تمام وقت و نیمه وقت بسیار زیادی را ارائه می‌دهد.

کالج سنکا

کالج سنکا که در سال ۱۹۶۷ در شهر تورنتو افتتاح شد، از دیگر کالج‌های برتر کشور کانادا به حساب می‌آید. رشته‌های کالج سنکا در تورنتو بسیار متنوع بوده و به همین دلیل هزاران دانشجو در هر سال از آن فارغ‌التحصیل می‌شوند. کالج سنکا برای دانشجویان بین‌المللی امکانات بسیار زیادی چون امکان اسکان و فعالیت‌های فوق‌برنامه را فراهم کرده است.

کالج موهاک

کالج موهاک یکی از بزرگ‌ترین کالج‌های دولتی کانادا محسوب می‌شود. این مجموعه نیز در استان انتاریو واقع شده است. فعالیت این کالج از سال ۱۹۶۶ تا به امروز ادامه داشته است. کالج موهاک سه پردیس اصلی دارد و از زمان تأسیس تا به امروز، این مجموعه بیش از ۱۱۵.۰۰۰ نفر را فارغ‌التحصیل کرده است.

کالج جورجین

کالج جورجین که در شهر بری قرار گرفته و در شمال تورنتو تأسیس شده است، یکی از کالج‌های برتر استان انتاریو است. این کالج به شکل ویژه روی دوره‌های کارآموزی تمرکز دارد و در این مجموعه شاهد هفت پردیس مختلف هستیم. این کالج سالانه بیش از ۳۶۰۰ دانشجوی بین‌المللی را پذیرش می‌کند.

کالج هامبر

کالج هامبر از دیگر کالج‌های دولتی و برتر کشور کانادا است. این مجموعه نیز در تورنتو قرار دارد. تأسیس این کالج به سال ۱۹۶۷ باز می‌گردد. در مجموعه کالج هامبر شاهد سه پردیس مختلف به نام‌های لیکشور، نورث و اورنجویل هستیم. نکته جالبی که باید به آن توجه داشته باشید این است که کالج هامبر سالانه بیش از ۱۵۰ دوره متفاوت را برگزار می‌کند.

کالج رد ریور

کالج رد ریور جز قدیمی‌ترین مؤسسات آموزشی کشور کانادا به حساب می‌آید که از سال ۱۹۳۸ تا به امروز در شهر وینیپگ و در استان مانیتوبا فعالیت دارد. کالج رد ریور را می‌توان بزرگ‌ترین مؤسسه آموزشی و پژوهشی در استان مانیتوبا نامید. این مجموعه هر سالانه ۲۱.۰۰۰ دانشجو را از سراسر دنیا پذیرش می‌کند و دوره‌های مختلف آن به شکل حضوری و آنلاین برگزار می‌شود.

کالج نیاگارا

کالج نیاگارا که در منطقه نیاگارا قرار دارد، یکی از کالج‌های موجود در استان انتاریو است. مجموعه نیاگارا دارای سه پردیس است و در این مجموعه 300 استاد مجرب و برجسته تدریس می‌کنند.

همچنین بیش از ۵۰.۰۰۰ دانشجو از این مجموعه فارغ‌التحصیل شده‌اند. کالج نیاگارا کیفیت بالای آموزشی دارد و این موضوع باعث شده تا به مدت سه سال متوالی جز ده کالج برتر کشور کانادا شود.

کالج‌های تورنتو

پس از آن که شما را با برخی از بهترین کالج‌های کشور کانادا آشنا کردیم، حال نیاز است تا به سراغ ایالت مشهور تورنتو آمده و شما را با کالج‌های برتر تورنتو آشنا کنیم. از بهترین کالج‌های تورنتو، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کالج جورج براون
 • کالج سنکا
 • کالج هامبر کانادا
 • کالج سنتنیال

کالج‌های ونکوور

در صورتی که قصد دارید تا در کالج‌های ونکوور تحصیل کنید، گزینه‌های مختلفی پیش روی شما وجود دارد. به منظور بررسی بهترین کالج‌های ونکوور، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کالج لنگرا
 • کالج آربوتوس
 • کالج داگلاس ونکوور
 • کالج الکساندر
 • کالج گری استون
 • ونکوور کامیونیتی کالج
 • کالج BCIT
 • کالج اسپرات شاو
 • مدرسه مدیریت اکسندا
 • کالج برایتون
 • کالج حرفه‌ای ونکوور
 • کلمبیا کالج
 • کالج دورست
 • کالج بازرگانی گاس تاون
 • کالج نورث آیلند
 • کالج کامیونیتی کورنراستون

هزینه کالج در کانادا برای دانشجویان

پس از آن که شما را با لیست کالج دولتی ونکوور آشنا کردیم و همچنین در مورد بهترین کالج‌های کانادا اطلاعاتی را به شما ارائه کردیم، حال نیاز است تا در مورد هزینه تحصیل در کالج‌ها توضیحاتی را به شما ارائه دهیم.

به دلیل ریه تحصیل در این محیط‌های آموزشی، یکی از سؤالات بسیار رایجی که افراد مطرح می‌کنند، هزینه تحصیل در کالج‌های کانادا است. به منظور بررسی این مسئله باید گفت که هزینه تحصیل در کشور کانادا بسته به کالج مقصد، دوره انتخابی، میزان فشردگی کلاس‌ها و… متغیر است. با این حال می‌توان گفت که این هزینه بین ۸۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ دلار در سال است.

همچنین برخلاف تفکر رایجی که فکر می‌کنند که کالج‌های ارزان کانادا، کالج‌های دولتی است، باید بدانید که برای دانشجویان بین‌المللی این موضوع صادق نیست. در واقع این امکان وجود دارد تا برخی از کالج‌های دولتی کانادا شهریه بیشتری را به نسبت کالج‌های خصوصی از دانشجویان بین المللی دریافت کنند.

مدارک لازم برای تحصیل در کالج کانادا

در صورتی که قصد دارید تا در رشته‌های مورد نظر خود در کالج‌های کانادا تحصیل کنید، نیاز است تا مدارک مختلفی را برای دریافت پذیرش ارائه دهید. در راستای بررسی و معرفی مدارک مورد نیازه کرد:

 • فرم درخواست پذیرش
 • ریز نمرات تحصیلی
 • مدارک مقاطع تحصیلی قبلی
 • مدارک هویتی مثل کپی شناسنامه یا کارت ملی
 • مدرک زبان
 • انگیزه‌نامه

تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا

یکی از سوالاتی که افراد به منظور تحصیل در کالج‌های تورنتو و یا سایر ایالت‌های کانادا مطرح می‌کنند این است که تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا چیست؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که از چندین منظر می‌توان تفاوت بین کالج و دانشگاه‌های کانادا را بررسی کرد.

در وهله اول کالج‌ها بر روی دوره‌های عملی تمرکز دارند، این در حالی است که در دانشگاه‌های کانادا بر روی دوره‌های آکادمیک تمرکز شده است. کالج‌های کانادا تنوع رشته آموزشی کم‌تری دارند. این در حالی است که تنوع رشته‌های دانشگاه بالا است.

فرق کالج و دانشگاه در کانادا این است که کالج‌ها به نسبت دانشگاه‌ها، کوچک‌تر بوده، اما دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزشی بزرگ هستند. همچنین اندازه کلاس‌های درس در کالج‌ها کوچک است. این مسئله باعث می‌شود تا تعامل بین اساتید و دانشجویان افزایش پیدا کند. این در حالی است که اندازه کلاس‌های دانشگاه‌ها بزرگ‌تر از کالج‌ها است. به همین دلیل تعامل بین استاد و دانشجو در دانشگاه‌ها کم‌تر است.

تحصیل در کانادا

بهترین رشته‌های کالج کانادا برای تحصیل

پس از آن که شما را با فرق کالج با دانشگاه در کانادا آشنا کردیم، حال نیاز است تا در مورد بهترین رشته‌های کالج کانادا توضیحاتی را به شما ارائه دهیم. در صورتی که قصد تحصیل در کالج‌های کانادا را دارید، نیاز است تا به سراغ رشته‌های کالج در کانادا بروید که بازار کار قابل‌توجهی در این کشور داشته باشند. اگر بخواهیم شما را با لیست رشته‌های کالج کانادا که محبوبیت بسیار زیادی دارند آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حسابداری
 • هنر
 • علوم‌انسانی
 • اقتصاد
 • مدیریت
 • زیست‌شناسی
 • شیمی
 • فناوری اطلاعات
 • کامپیوتر
 • روزنامه‌نگاری
 • زمین‌شناسی
 • مهندسی نفت
 • مهندسی شیمی
 • مهندسی نرم افزار
 • مهندسی عمران
 • زبان انگلیسی
 • مد و طراحی لباس
 • جغرافیا
 • تاریخ
 • طراحی داخلی
 • ریاضیات
 • ورزش
 • موسیقی
 • پرستاری
 • فیزیک
 • جامعه‌شناسی
 • جنگل‌داری و کشاورزی

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که یکی از عوامل تأثیرگذار بر روی هزینه کالج در کانادا رشته‌ای است که قصد تحصیل در آن را دارید.

کار پس از تحصیل کالج کانادا

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که شما می‌توانید با تحصیل در کالج‌های کانادا، به‌سرعت در بازار این کشور کار پیدا کرده و پس از پایان دوره‌های خود می‌توانید روند مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در کالج را طی کنید. در واقع اگر شما بتوانید در بهترین کالج‌های کانادا تحصیل کرده و به‌سرعت کار پیدا کنید، قادر خواهید بود تا در این کشور زندگی کنید.

مشاوره تخصصی برای اخذ پذیرش از کالج‌های کانادا

در صورتی که قصد دارید تا در کالج‌های کانادا تحصیل کنید، نیاز است تا روند پذیرش خود را به بهترین شکل ممکن طی کنید تا بتوانید اجازه تحصیل در این کشور را دریافت کنید. در این بین ما در مجموعه رویال مهاجرت از ابتدا تا انتها مسیر اخذ پذیرش از کالج‌های کانادا در کنار شما هستیم. با کمک متخصصین و کارشناسان ما در مجموعه رویال مهاجرت ‌قادر خواهید بود تا به‌سرعت در کالج‌های این کشور پذیرش بگیرید و از این طریق اقدام به تحصیل در کالج‌های کانادا کنید. برای دریافت پاسخ سوالات خود حتما با یک وکیل مهاجرت به کانادا مشورت نمایید.

حرف آخر

در این مطلب از سایت رویال مهاجرت به این سؤال پاسخ دادیم که کالج در کانادا چیست و اگر قصد تحصیل در کالج کانادا را دارید، برای رسیدن به این هدف نیاز است تا به چه نکاتی توجه داشته باشید. بررسی موارد گفته شده در این مطلب باعث می‌شود تا بتوانید با دید کاملی نسبت به بهترین کالج‌های کانادا و شرایط سنی برای تحصیل در کالج کانادا، در این کشور ادامه تحصیل دهید.

سؤالات متداول درباره  تحصیل در کالج‌های کانادا 

خیر برای تحصیل در کالج‌های کانادا باید شهریه پرداخت کنید.

برای تحصیل در کالج‌های کانادا باید بین ۸۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ دلار در سال پرداخت کنید.

شما بدون هیچ محدودیت سنی می‌توانید در کالج‌های کانادا ثبت‌نام کنید و پذیرش دریافت کنید.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت