ویزای اسکیل ورکر کانادا
رویال مهاجرت مارس 1, 2023

ویزای اسکیل ورکر کانادا

با توجه به نیازی که به نیروی کار ماهر و متخصص در کشور های مختلف جهان از جمله کانادا وجود دارد، این کشور ها برای به خدمت گرفتن افراد متخصص، شرایط خاصی را در نظر گرفته اند. افراد ماهر در یک زمینه شغلی، پس از ارزیابی، طی کردن روند پذیرش و اخذ ویزای اسکیل ورکر، می توانند در کشور مورد نظر مشغول به کار شوند. این ویزا تنها به افرادی اختصاص می یابد که تخصصی بسیار بالا و مهارتی مثال زدنی در زمینه شغلی خود داشته باشند. یکی از مهم ترین کشور های ارائه دهنده ویزای اسکیل ورکر در هر زمینه شغلی؛ کانادا می باشد. رفتن به این کشور با وجود استاندارد های بالای زندگی و پیشرفت های بسیاری که در حوزه های مختلف داشته است، می تواند خواسته هر فردی باشد. کانادا به عنوان کشوری توسعه یافته، به دنبال افرادی متخصص و دارای مهارت بالا در زمینه های مختلف شغلی است تا آنها را تحت شرایطی خاص به خدمت بگیرد. این کار می تواند پیشرفت های بیشتر این کشور در عرصه های گوناگون را تضمین نماید.

با توجه به افزایش محبوبیت ویزای اسکیل ورکر کانادا در بین متقاضیان، فضایی رقابتی به منظور اخذ این ویزا ایجاد شده است. در روند بررسی پرونده افراد متقاضی، کسی که رزومه کامل تر و تخصص بیشتری داشته باشد، موفق به اخذ ویزای اسکیل ورکر خواهد شد. لازم به ذکر است اخذ این ویزا، دارای پیچیدگی و شرایط خاص خود می باشد و بهتر است متقاضیان جهت اقدام، با افرادی که دارای تجربه و دانش لازم در زمینه اخذ ویزا هستند، مشورت نمایند. موسسه مهاجرتی آوام یکی از بهترین مؤسسات در زمینه های مهاجرتی و اخذ ویزا می باشد. متقاضیان عزیز می توانند با تکمیل فرم های مربوطه و یا تماس با شماره های مندرج در سایت، از خدمات وکلا و مشاورین متبهر و مجرب مؤسسه رویال مهاجرت استفاده نمایند. وکلا و کارشناسان مهاجرتی ما می توانند در تمامی زمینه های اخذ ویزا و مهاجرت در کمترین زمان ممکن، راهنمایی های لازم را به افراد ارائه دهند.

برترین کشور ها برای مهاجرت کاری

مهاجرت کاری به آلمان  مهاجرت کاری به کانادا مهاجرت کاری به ترکیه مهاجرت کاری به فرانسه مهاجرت کاری به انگلستان مهاجرت کاری به اسپانیا مهاجرت کاری به سوئد مهاجرت کاری به اتریش مهاجرت کاری به مجارستان مهاجرت کاری به دانمارک مهاجرت کاری به آمریکا مهاجرت کاری به هلند مهاجرت کاری به ایتالیا

ویزای اسکیل ورکر کانادا چیست

این ویزای تخصصی، به کارگران حرفه ای فدرال، طبق توانایی و مهارت‌هایشان اعطا می گردد؛ تا این افراد بتوانند کمبودی که کشور کانادا در نیروی متخصص کار دارد را جبران نمایند. افرادی که متقاضی اخذ ویزای اسکیل ورکر کانادا هستند، باید از طریق برنامه اکسپرس اینتری اقدام نموده و واجد شرایط لازم باشند. هرچه افراد تعداد بیشتری از ویژگی های مورد نظر دولت این کشور را داشته باشند، شانس آنها برای قبولی در مرحله گزینش و به خصوص برای اخذ اقامت دائم کانادا افزایش خواهد یافت. از مجموعه ویژگی های مورد نیاز متقاضیان این ویزا برای افزایش شانس آنها در پذیرش، می توان به سابقه کاری، رشته تحصیلی، تسلطشان بر زبان انگلیسی و میزان تحصیلات اشاره کرد. اگر افراد در زمینه فعالیت خود بسیار با تجربه و حرفه ای باشند، می توانند برای خود و اعضای خانواده‌شان، اقامت دائم کانادا و سپس تابعیت یا همان شهروندی این کشور را اخذ نمایند.

نگاه کلی به اسکیل ورکر کانادا

برنامه اسکیل ورکر کانادا، از سیاست های به کار گرفته شده توسط دولت کانادا برای توسعه اقتصادی و جذب نیروی متخصص در زمینه های گوناگون می باشد. دولت این کشور برخی رشته های تحصیلی را به عنوان رشته های ارزشمند معرفی کرده و اعلام نموده که در این رشته ها نیاز به نیروی کار متخصص و ماهر دارد. چرا که در کانادا این رشته ها با کمبود نیروی متخصص روبرو بوده و برای این کشور جذب نیروی مجرب این زمینه ها، حیاتی می باشد. اگر افرادی باشند که دارای سوابق تحصیلی و به خصوص سوابق کاری در این رشته ها باشند، می توانند از طریق برنامه اسکیل ورکر به کشور کانادا مهاجرت کنند.

محاسبه آنلاین مدت زمان صدور ویزای کانادا از طریق اسکیل ورکر کانادا

متقاضیان برای خبر داشتن از مدت زمانی که باید در انتظار صدور ویزای خود باشند، می توانند از طریق لینک زیر اقدام نمایند. این لینک مربوط به سایتی برای ثبت نام اسکیل ورکر کانادا بوده و افراد پس از انتخاب برنامه و روش مهاجرتی خود می توانند زمانی که پروسه صدور ویزا به طول می انجامد را مشاهده نمایند. برای این کار، پس از ورود به لینک، افراد باید در قسمت Select an Application Type برنامه مهاجرتی خود را انتخاب نمایند. سپس باید در قسمت Which Temporary Residence Application گزینه ای که مربوط به روش مهاجرتی آنها می شود را انتخاب نمایند. پس از انجام تمام این مراحل، باید بر روی گزینه Get Processing Times کلیک نموده و مدت زمان صدور ویزایشان را مشاهده نمایند.

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/application/check-processing-times.htm

انواع برنامه های اسکیل ورکر کانادا

در برنامه ای که دولت کانادا با عنوان اسکیل ورکر ارائه نموده، چند گزینه مختلف به منظور رفتن به این کشور برای متقاضیان در نظر گرفته شده است. برای انتخاب هر یک از این برنامه ها، افراد باید توجه داشته باشند که واجد اخذ کدام یک بوده و یا کدام یک از این برنامه ها دارای وضعیت دلخواه آنها می باشد.

این سه برنامه عبارت اند از:

 • برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا (Federal Skilled Worker Program)
 • برنامه اسکیل ورکر کبک کانادا
 • برنامه های مهاجرت استانی کانادا (PNP)

1.    برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا FSWP

این برنامه یکی از زیرمجموعه های برنامه اسکیل ورکر کانادا بوده و به افرادی اختصاص می یابد که قصد دارند در استانی به جز کبک اقامت داشته باشند. افرادی که می خواهند از طریق این برنامه اقدام به اخذ ویزای کانادا نمایند، باید با ارائه مدارک مورد نظر به دولت این کشور ثابت کنند که در یک شغل خاص دارای تخصص، تجربه و مهارت کافی هستند. تمامی اقدامات مربوط به اسکیل ورکر فدرال کانادا در سیستم اکسپرس اینتری (Express Entry) انجام می شوند.

مشاغل مورد نیاز کانادا برای برنامه اسکیل ورکر فدرال

3 مرحله مهم برای افرادی که می خواهند از طریق برنامه فدرال برای اسکیل ورکر اقدام نمایند، عبارت اند از:

 1. ثبت نام و اطلاعات در سیستم اکسپرس اینتری

اولین مرحله برای اسکیل ورکر فدرال کانادا FSWP، ثبت نام و وارد کردن اطلاعات در سیستم اکسپرس اینتری می باشد. ساخت پروفایل یا حساب کاربری در این سیستم، به عبارتی نشان دهنده علاقه افراد و آماده بودن آنها برای مهاجرت کاری به کانادا می باشد. در این سیستم ارائه برخی مدارک تحصیلی، کاری و مدارک زبان که پیش تر به آنها اشاره کردیم، ضروری می باشد.

 1. مشاهده امتیازات

پس از این که افراد مشخصات و مدارک خود را در سیستم ثبت و تأیید کردند، بر اساس شرایطشان، توسط سیستم جامع رتبه بندی اکسپرس اینتری (CRS) به آنها امتیازاتی داده می شود. این امتیاز بر اساس فاکتور هایی به افراد داده می شود و هرچه مواردی مانند تحصیلات، میزان سابقه کار و نمره زبان افراد بیشتر باشد، این امتیاز نیز بیشتر خواهد بود. امتیاز داده شده به هر فرد در پروفایل کاربری وی قابل مشاهده خواهد بود. تنها افرادی می توانند اقامت دائم کشور کانادا را دریافت نمایند که در این بخش، امتیاز مورد نظر سیستم را کسب نمایند.

 1. اخذ دعوت نامه ITA از طرف دولت کانادا

پس از انجام مراحل مورد نیاز برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا، دولت این کشور برای افراد گزینش شده، دعوت نامه ای تحت عنوان ITA ارسال می کند. افرادی که این دعوت نامه را دریافت کردند، می توانند برای اقامت در کانادا اقدامات لازم را انجام دهند.

شرایط برنامه مهاجرتی اسکیل ورکر فدرال

در ابتدایی ترین مرحله از اقدام برای برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا، پس از ایجاد پروفایل در سیستم اکسپرس اینتری افراد باید حداقل 67 امتیاز دریافت نمایند تا بتوانند به مرحله بعدی بروند. همچنین حداکثر امتیازی که در این بخش می توان دریافت کرد، 100 امتیاز می باشد و هرچه بالاتر بودن این امتیاز نشان دهنده شانس زیاد افراد برای گزینش می باشد. این امتیاز بر اساس رزومه و شرایط افراد در سوابق کاری، تحصیلی، سن و سطح زبان خارجی محاسبه شده و در پروفایل کاربری افراد نمایش داده می شود.

اگر امتیاز کسب شده توسط افراد در سیستم اکسپرس اینتری از 67 کمتر باشد، آنها واجد اقدام از طریق برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا نخواهند بود. این افراد نیز می توانند با ارتقای برخی ویژگی های خود مانند سطح تحصیلات و یا زبان و حتی دریافت پیشنهاد شغلی از کارفرمای کانادایی، امتیاز خود را به حد نصاب برسانند.

الزامات مورد نیاز برای اسکیل ورکر فدرال

اصلی ترین الزاماتی که افراد برای اسکیل ورکر فدرال به آنها نیاز دارند، سوابق کاری، تحصیلی و مدارک مربوط به زبان می باشند. به هر کدام از این فاکتور ها در این برنامه امتیازاتی تعلق می گیرد که در نهایت جمع آنها امتیاز کل و اصلی فرد را نشان می دهد. این امتیاز نهایی نشان می دهد که افراد واجد شرایط تعیین شده برای برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا هستند یا نه.

فاکتور ها و امتیازاتی که به آنها تعلق می گیرند به شرح زیر هستند:

فاکتور هابیشترین امتیاز ممکن
مهارت زبان متقاضی28 امتیاز
سطح تحصیلات متقاضی25 امتیاز
سوابق شغلی متقاضی15 امتیاز
سن فرد12 امتیاز
داشتن پیشنهاد شغلی10 امتیاز
سازگار پذیری فرد10 امتیاز

تمکن مالی لازم برای برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا

 یکی از مهم ترین الزامات برای شرکت در برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا، تمکن مالی متقاضی می باشد. تمکن مالی به این منظور ارائه می شود که نشان دهد فرد متقاضی توانایی تأمین نیاز های مالی خود و خانواده اش را دارد و نیاز به کسی ندارد. نامه ای که تحت عنوان تمکن مالی ارائه می شود، باید روی سربرگ بانک بوده و شامل تمام جزئیات اعم از نام مالک حساب، تاریخ افتتاح حساب، لیست اقساط و بدهی ها، اطلاعات تماس بانک، شماره حساب و میانگین موجودی حساب در 6 ماه گذشته باشد.

تمکن مالی مورد نیاز به ازای تعداد نفرات به شرح زیر می باشد:

تعداد اعضاحداقل هزینه مورد نیاز برای تمکن مالی
1 نفر13310 دلار
2 نفر16570 دلار
3 نفر20371 دلار
4 نفر24733 دلار
5 نفر28052 دلار
6 نفر31638 دلار
7 نفر35224 دلار
به ازای اضافه شدن هر نفر3586 دلار

مراحل درخواست برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا

اخذ اقامت دائم کانادا از طریق برنامه اسکیل ورکر فدرال این کشور، فرآیندی دارد که بهتر است افراد قبل از اقدام، به طور کامل از آن باخبر باشند. با دانستن پروسه ای که برای دریافت این ویزا باید طی شود، افراد می توانند شرایط خود را سنجیده و با توجه به وضعیت و مدارکشان، تصمیم بگیرند که پذیرفته خواهند شد یا خیر.

مراحل درخواست برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا به شرح زیر می باشد:

 1. ایجاد یک حساب در سیستم اکسپرس اینتری

همان طور که پیش تر به این موضوع اشاره کردیم، افراد برای اقدام به دریافت برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا در ابتدا باید در سیستم اکسپرس اینتری یک حساب کاربری ایجاد نمایند. پس از ایجاد حساب کاربری و بارگذاری مدارک، توانایی ها و شرایط، این سیستم به آنها یک امتیاز خواهد داد. مواردی مانند دریافت یک پیشنهاد شغلی معتبر از کشور کانادا و یا ارتقای سطح زبان یا تحصیل، بسیار در افزایش امتیاز افراد تأثیر گذار خواهند بود.

 1. دریافت دعوت نامه ITA

در صورتی که افراد در سیستم اکسپرس اینتری امتیاز بالایی کسب نمایند، از طرف دولت کشور کانادا برای آنها دعوت ‌نامه ای با عنوان ITA ارسال می شود. این دعوت ‌نامه معمولاً هر دو هفته یک بار و تنها برای افرادی با امتیاز بالا در سیستم اکسپرس اینتری ارسال می شود.

 1. درخواست به منظور اخذ اقامت دائم

افرادی که مرحله اول را با موفقیت پشت سر گذاشته و دعوت ‌نامه ITA را دریافت می کنند، 60 روز فرصت دارند تا برای اقامت دائم در کشور کانادا درخواست داده و اقدام نمایند. اگر افراد با رزومه و مدارکی کامل اقدام به ارسال درخواست نمایند، فرآیند بررسی مدارک آنها و ابلاغ نتیجه به افراد، تنها 6 ماه و حتی کمتر به طول می انجامد.

اما اگر نقص و کمبودی در مدارک افراد باشد، این پروسه به منظور رفع نقص یا اقدامات دیگر، طولانی خواهد شد. بنابراین بهتر است افراد برای فرستادن مدارک خود با افرادی مجرب و متبهر مشورت نمایند تا دچار مشکل نشوند. متقاضیان عزیز می توانند از طریق شماره های مندرج در سایت با مشاورین و وکلای مهاجرتی رویال مهاجرت که همواره آماده ارائه بهترین خدمات هستند تماس گرفته و از راهنمایی های آنها در این زمینه بهره‌مند شوند.

 1. ارائه مدارک مربوط به تمکن مالی و سایر مدارک مهم

در مرحله آخر نیز افراد باید تمامی مدارک مربوط به تمکن مالی خود را ارائه دهند تا اثبات شود که متقاضی توانایی تأمین هزینه های مربوط به خود و خانواده اش را خواهد داشت. علاوه بر اسناد تمکن مالی، افراد باید گواهی های دیگری دال بر نداشتن سوء پیشینه و نتایج معاینات انجام شده توسط پزشک را نیز ارائه دهند. از آنجایی که این مرحله از اهمیت بالایی برخوردار است، بهتر است مدارک خود را با دقت بازنگری کرده و پس از اطمینان حاصل نمودن از کامل بودنشان، آنها را ارائه دهید.

هزینه برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا

هزینه رسیدگی به درخواست متقاضیان در برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا به ازای هر فرد بالای 22 سال 550 دلار می باشد. همچنین برای رسیدگی به درخواست افراد و فرزندان متقاضی که زیر 22 سال سن دارند، باید 150 دلار به ازای هر فرد پرداخت شود. همچنین برای اقدام به منظور اخذ اقامت دائم کانادا نیز متقاضی باید 490 دلار برای رسیدگی به پرونده خودش و در صورت تأهل 490 دلار برای رسیدگی به پرونده همسرش پرداخت نماید.

مزایای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق اسکیل ورکر فدرال

از مزایای اخذ اقامت دائم کانادا به وسیله برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • متقاضیان این امکان را خواهند داشت تا در کانادا به شکل دائمی به تحصیل و کار مشغول شوند
 • متقاضیان می توانند تحت عنوان دانشجویان بومی در بهترین دانشگاه های کانادا مشغول به تحصیل شده و هزینه کمتری نسبت به دانشجویان بین‌المللی بپردازند
 • افراد می توانند پس از گذراندن 3 سال زندگی در کانادا برای اخذ تابعیت این کشور اقدام نمایند
 • فرزندان متقاضیان این برنامه می توانند به شکل رایگان در مدارس دولتی کشور کانادا به تحصیل مشغول شوند
 • افرادی که از طریق برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا اقامت این کشور را دریافت نموده اند، می توانند برای اعضای خانواده خود دعوت ‌نامه ارسال کنند تا آنها با استفاده از ویزای توریستی بتوانند به این کشور بروند
 • متقاضیان می توانند به شکل رایگان از خدمات درمانی و بهداشتی در کشور کانادا برخوردار شوند
 • افراد پس از اخذ تابعیت و حق شهروندی این کشور می توانند به بیش از 100 کشور دنیا بدون نیاز به ویزا سفر کنند

مزایای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق اسکیل ورکر

 • افراد می توانند پس از اخذ اقامت دائم کشور کانادا، اسپانسر یکی از اعضای خانواده خود بشوند تا او نیز بتواند اقامت دائم این کشور را اخذ نماید

2.    برنامه اسکیل ورکر کبک

این برنامه مهاجرتی تنها به افرادی اختصاص می یابد که قصد رفتن و کار کردن در ایالت کبک کانادا را دارند. برنامه ای که به منظور جذب نیروی متخصص توسط این ایالت ارائه شده، کاملاً با برنامه اسکیل ورکر فدرال متفاوت بوده و دارای موارد مخصوص می باشد. در این برنامه معیار و فاکتور های نمره دهی بسیار با فاکتور های موجود در سیستم اکسپرس اینتری متفاوت می باشند.

در برنامه اسکیل ورکر کبک کانادا تنها افراد بالای 18 سال می توانند در سیستم مهاجرتی آنلاین کبک یک حساب کاربری ایجاد نمایند. افراد مشمول، باید مدارک مورد نیاز را در پروفایل خود بارگذاری کرده و امتیازی که بر اساس شرایط و مدارکشان توسط سیستم به آنها نمایش داده می شود را دریافت نمایند. اگر امتیاز افراد به حد نصاب تعیین شده نرسد، آنها نمی توانند برای دریافت برنامه اسکیل ورکر کبک اقدامی انجام دهند.

امتیازی که در این مرحله به افراد داده می شود، مانند برنامه اسکیل ورکر فدرال به معیار هایی مانند سوابق تحصیلی، شغلی و سطح زبان افراد بستگی دارد. اگر افراد امتیاز لازم را دریافت کردند، در گام بعدی باید در پورتال Mon Projet درخواست داده و به تکمیل پرونده شان بپردازند. برای پروسه بررسی پرونده افراد که 6 ماه به طول می انجامد، آنها باید هزینه ای به ازای هر نفر بپردازند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

لازم به ذکر است که برنامه مهاجرتی کبک در سیستم اکسپرس اینتری انجام نمی شود و افراد باید برنامه های مهاجرتی مربوط به همین ایالت را دنبال و گواهی مورد نیاز را دریافت کنند. همچنین برخلاف برنامه اسکیل ورکر فدرال، متقاضیان برنامه کبک برای پذیرش شدن نیازی به پیشنهاد شغلی از این ایالت ندارند. متقاضیان باید توجه داشته باشند که برای برنامه اسکیل ورکر کبک هیچ فهرستی برای مشاغل مورد نیاز ارائه نشده است.

نحوه درخواست برنامه اسکیلد ورکر کبک

همان طور که پیش تر به این مورد اشاره کردیم، نحوه اقدام برای برنامه اسکیل ورکر کبک از دیگر برنامه های مهاجرتی متفاوت بوده و مقدمات آن در سیستم اکسپرس اینتری انجام نمی شود. برای برنامه کبک، افراد باید وارد سیستم خود ایالت کبک شده و پروفایل خود را ایجاد نمایند. لازم به ذکر است علی رغم این که زبان رسمی در ایالت کبک فرانسوی می باشد؛ اما افراد برای شرکت در برنامه اسکیل ورکر کبک ملزم به مسلط بودن به این زبان نیستند.

مراحل درخواست برنامه اسکیل ورکر کبک

مراحلی که افراد برای دریافت ویزای کانادا از طریق برنامه اسکیل ورکر کبک باید طی کنند به شرح زیر می باشد:

 1. ساخت حساب کاربری در سیستم Arrima

اولین مرحله اقدام به اخذ ویزا از طریق برنامه کبک، ایجاد یک حساب کاربری و بارگذاری مدارک در سیستم رسمی ایالت کبک با نام Arrima می باشد. این سیستم آنلاین، برای اولین بار در اواخر سال 2018 میلادی، به عنوان جانشین سیستم اکسپرس اینتری برای متقاضیان برنامه کبک کانادا، رونمایی شد. در پروفایلی که افراد در این سیستم ایجاد می کنند، باید تمامی اطلاعات فردی و مهارت های خود را بارگذاری نمایند.

 1. ارسال درخواست در پورتال Mon Projet

پس از ایجاد یک حساب کاربری در سیستم Arrima، افراد باید درخواست خود را در پورتال Mon Projet ارسال نمایند. سپس مدارکی که متقاضیان در سیستم آریما بارگذاری کرده بودند، مورد بررسی واقع می گردد و برای تکمیل درخواست، از افرادی که واجد شرایط باشند دعوت به عمل خواهد آمد. در این مرحله افراد می توانند پرونده خود را کامل کرده و یا در صورت نیاز، آن را تغییر دهند. لازم به ذکر است که افراد باید در این مرحله هزینه رسیدگی و بررسی پرونده شان را به طور کامل پرداخت نمایند.

مراحل درخواست برنامه اسکیل ورکر کبک

 1. اقدام به منظور اخذ اقامت دائم کانادا

در آخرین مرحله از اقدام برای دریافت برنامه ویزای اسکیل ورکر کانادا کبک، افراد باید درخواستشان مبنی بر اخذ اقامت دائم کانادا را ارائه دهند. این امکان تنها به افرادی داده می شود که در مرحله دوم، گزینش کبک (CSQ) را دریافت کرده باشند؛ چرا که این گزینش، نقش مجوز اخذ اقامت دائم کانادا را دارد. لازم به ذکر است دریافت گواهی CSQ به معنی اخذ اقامت دائم کانادا نبوده و افراد تنها مجاز به اخذ اقامت شده اند. پس از ارائه درخواست اخذ اقامت، مسئولان به پرونده متقاضیان رسیدگی کرده و طی این پروسه به بررسی سوابق کیفری و پزشکی آنها، خواهند پرداخت.

مدارک مورد نیاز برای ویزای اسکیل ورکر کبک

متقاضیان به منظور اخذ ویزای اسکیل ورکر کانادا باید مدارکی را به اداره مهاجرت ایالت کبک ارائه دهند. تمامی این مدارک باید به شکلی رسمی ترجمه شده و مراجع مربوطه درستی آنها را تأیید کرده باشند. لازم است بدانید اداره مهاجرت ایالت کبک روی موارد ذکر شده حساسیت زیادی به خرج می دهند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای اسکیل ورکر کانادا از طریق برنامه کبک به شرح زیر می باشند:

 • شناسنامه متقاضیان
 • مدارک تحصیلی افراد
 • مدارک زبان
 • پاسپورت دارای اعتبار
 • گواهی تمکن مالی متقاضیان
 • قرارداد کاری با بیمه
 • عکس
 • مدارک مربوط به سوابق کاری افراد
 • گواهی اشتغال به کار در ایران
 • سند ازدواج در صورت تأهل و یا سند طلاق در صورت جدایی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • ارائه پیشنهاد شغلی و یا جاب آفر دارای اعتبار (این مورد ضروری نمی باشد اما در صورت وجود بهتر است ارائه شود)
 • گواهی سلامت و پزشکی افراد

نکته ای که در مورد پیشنهاد شغلی در برنامه کبک برای افراد وجود دارد، این است که در صورت ارائه جاب آفر، دیگر نیازی به ارائه گواهی تمکن مالی نخواهد بود. نکته دیگر این است که اگر فرد در ایالت کبک بستگانی داشته باشد، باید مدارک شناسایی آنها را نیز ارائه دهد این مدارک شامل شناسنامه، کارت درمانی و اسکن کارت اقامت دائم آنها می شوند. آخرین نکته این است که اگر فرد در گذشته در ایالت کبک زندگی کرده باشد، بهتر است مدارک مربوط به اقامتش را نیز ارائه دهد.

تمکن مالی برای ویزای اسکیل ورکر کبک

کشور های پیشرفته ای مانند کانادا که بسیار مهاجر پذیر نیز هستند، همواره از بابت وضعیت اقتصادی مهاجران خود نگران هستند. نگرانی آنها از این بابت است که امکان دارد افراد نتوانند هزینه های مربوط به خود و خانواده شان را بپردازند و سربار دولت و جامعه بشوند. به همین خاطر؛ ارائه گواهی تمکن مالی که نشان دهد افراد می توانند نیاز های مالی خانواده خود را به شکل کامل تأمین کنند، همواره ضروری بوده است.

میزان تمکن مالی که در روش های دیگر به ‌خصوص مهاجرت تحصیلی به کانادا مورد نیاز است، بسیار بیشتر از تمکن مالی موردنیاز در مهاجرت های شغلی می باشد. نکته ای که متقاضیان مهاجرت کاری باید در نظر داشته باشند، این است که تمکن مالی مورد نیاز یکی از فاکتور های اصلی گزینش آنها به شمار می آید. تمکن مالی مورد نیاز در برنامه اسکیل ورکر کبک نیز مانند برنامه فدرال، با افزایش تعداد اعضای خانواده افزایش می یابد.

تمکن مالی مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا

تمکن مالی مورد نیاز در برنامه کبک کانادا به ازای تعداد اعضای خانواده به شرح زیر می باشد:

تعداد اعضای خانوادهمتقاضی مجردمتقاضی متأهل
بدون داشتن فرزند3016 دلار کانادا4422 دلار کانادا
با داشتن یک فرزند4052 دلار کانادا4954 دلار کانادا
با داشتن دو فرزند4574 دلار کانادا8347 دلار کانادا
با داشتن سه فرزند5096 دلار کانادا5739 دلار کانادا

نکته: این جدول برای متقاضیانی است که فرزندانشان زیر 18 سال سن دارند

هزینه ویزای اسکیل ورکر کبک

افراد برای دریافت ویزای اسکیل ورکر کبک، در صورت داشتن همسر و فرزند باید دو هزینه جدا بپردازند. اولین هزینه به منظور رسیدگی به پرونده و درخواست افراد اخذ می شود و چیزی حدود 785 دلار می باشد. دومین هزینه نیز به منظور رسیدگی به پرونده و درخواست همسر و فرزندان متقاضی اخذ می گردد و مبلغی در حدود 168 دلار برای هر فرد می باشد.

نحوه امتیاز دهی برای ویزای اسکیل ورکر کبک

افرادی که متقاضی اخذ اقامت دائم با برنامه اسکیل ورکر کبک هستند، با معیار های مختلفی سنجیده شده و امتیاز دریافت می کنند. از مهم ترین این معیار ها می توان به سوابق کاری، تحصیلی، سطح زبان، سن متقاضیان و شرایط خانوادگی آنها اشاره کرد. حداقل امتیازی که متقاضیان در صورت مجرد بودن باید دریافت کنند، چیزی حدود 50 و امتیازی که در صورت متأهل بودن باید دریافت کنند، 59 امتیاز می باشد.

لازم به ذکر است امتیاز ذکر شده برای افراد، امتیاز نهایی و به عبارتی جمع همه امتیاز های آنها در معیار های مورد نظر می باشد. در نهایت نیز افرادی برای اخذ اقامت دائم کانادا انتخاب می شوند که مجموع امتیازات آنها عدد بالاتری باشد. یکی از مهم ترین فاکتور هایی که بسیار می تواند در افزایش امتیاز متقاضیان تأثیر داشته باشد، تسلط آنها به زبان فرانسوی است. این مورد ضروری نمی باشد؛ اما به دلیل این که فرانسوی زبان رسمی مردم در ایالت کبک است، موجب افزایش شانس افراد برای پذیرفته شدن می شود.

نحوه امتیاز دهی به هر یک از معیار های ذکر شده، به صورت زیر می باشد:

معیار های مورد نظرامتیاز بدون همسرامتیاز با همسر
حداقل امتیاز لازم50 امتیاز59 امتیاز
واجد شرایط بودن برای اشتغال43 امتیاز52 امتیاز
سطح تحصیلات26 امتیاز26 امتیاز
دانش زبان22 امتیاز22 امتیاز
امتیاز همسر17 امتیاز17 امتیاز
سن افراد16 امتیاز16 امتیاز
داشتن جاب آفر معتبر14 امتیاز14 امتیاز
امتیاز داشتن فرزند8 امتیاز8 امتیاز
سوابق شغلی افراد8 امتیاز8 امتیاز
داشتن بستگان در ایالت کبک8 امتیاز8 امتیاز
داشتن تمکن مالی1 امتیاز1 امتیاز
امتیاز مربوط به فاکتور سن در ویزای اسکیل ورکر کبک

به طور کل بهترین بازه سنی که بهتر است افراد در آن برای مهاجرت به کانادا از طریق برنامه کبک اقدام نمایند، 18 تا 35 سالگی می باشد.

در جدول زیر به بررسی امتیازی که به سن افراد داده می شود، می پردازیم:

سن متقاضیامتیاز متقاضیامتیاز همسر متقاضی
18 الی 35 سال16 امتیاز3 امتیاز
36 سال14 امتیاز2 امتیاز
37 سال12 امتیاز2 امتیاز
38 سال10 امتیاز2 امتیاز
36 سال8 امتیاز2 امتیاز
40 سال6 امتیاز1 امتیاز
41 سال4 امتیاز1 امتیاز
42 سال2 امتیاز1 امتیاز
بیش از 42 سال0 امتیاز0 امتیاز
امتیاز مربوط به سابقه کاری در ویزای اسکیل ورکر کبک

در بررسی شرایط و سوابق شغلی متقاضی، سوابق کاری همسر وی در امتیازات او بی تأثیر خواهد بود. حداکثر امتیازی که به مطلوب ترین سابقه شغلی داده می شود 8 امتیاز است و معیار امتیاز دهی در این مورد بر اساس زمان هایی می باشد که فرد در شغلش فعالیت داشته و حقوق دریافت کرده.

نحوه امتیاز دهی به سابقه شغلی افراد در برنامه اسکیل ورکر کبک کانادا به صورت زیر می باشد:

تعداد سال های سابقه کار متقاضیامتیاز
بیش از 4 سال8 امتیاز
3 الی 4 سال6 امتیاز
2 الی 3 سال6 امتیاز
1 الی 2 سال4 امتیاز
6 ماه الی 1 سال4 امتیاز
کمتر از 6 ماه0 امتیاز
امتیاز مربوط به مدرک تحصیلی در ویزای اسکیل ورکر کبک

از دیگر فاکتور های مهمی که در امتیاز کسب شده در برنامه اسکیل ورکر کبک تأثیر بسیاری دارد، مدرک تحصیلی متقاضیان می باشد. هرچه مدرک تحصیلی متقاضی و همسرش سطح بالاتری داشته باشند، امتیازی که به افراد داده می شود، بیشتر است.

نحوه امتیاز دهی به مدرک تحصیلی متقاضیان برنامه کبک به شرح زیر است:

نوع مدرک تحصیلیامتیاز متقاضیامتیاز همسر متقاضی
مدرک دکتری14 امتیاز4 امتیاز
مدرک فوق لیسانس12 امتیاز4 امتیاز
مدرک لیسانس10 امتیاز3 امتیاز
مدرک فنی حرفه ای (حداقل 3 ساله)8 امتیاز3 امتیاز
مدرک فوق دیپلم6 امتیاز2 امتیاز
مدرک فنی حرفه ای (1 الی 2 ساله)6 امتیاز2 امتیاز
مدرک دیپلم فنی حرفه ای6 امتیاز2 امتیاز
مدرک دانشگاهی (یک ساله)4 امتیاز1 امتیاز
مدرک پس از دیپلم دبیرستان (حداقل 2 ساله)4 امتیاز1 امتیاز
مدرک دیپلم دبیرستان2 امتیاز1 امتیاز
امتیاز مربوط به رشته تحصیلی در ویزای اسکیل ورکر کبک

از دیگر معیار های تأثیر گذار در کسب امتیاز برای برنامه اسکیل ورکر کبک کانادا، رشته تحصیلی متقاضی و همسر وی می باشد. چرا که ایالت کبک افراد را بر اساس رشته ای که در آن به تحصیل پرداخته اند جذب می کند.

نحوه امتیاز دهی به هر رشته تحصیلی در برنامه کبک به شکل زیر می باشد:

رشته تحصیلی متقاضیامتیاز متقاضیامتیاز همسر متقاضی
رشته های گروه A12 امتیاز4 امتیاز
رشته های گروه B9 امتیاز3 امتیاز
رشته های گروه C6 امتیاز2 امتیاز
رشته های گروه D2 امتیاز1 امتیاز
رشته های گروه های E و F و G0 امتیاز0 امتیاز
امتیاز مربوط به نمره زبان فرانسه در ویزای اسکیل ورکر کبک

داشتن مهارت در زبان رسمی یک ایالت، از اصلی ترین نیاز های افراد برای مهاجرت به آنجا محسوب می شود. چرا که افراد برای زندگی در یک شهر، نیاز دارند تا با مردم آن ارتباط برقرار کرده و تعامل داشته باشند. البته لازم به ذکر است که ایالت کبک کانادا هیچ اجباری برای تسلط افراد به زبان فرانسه ندارد و تسلط متقاضیان به زبان انگلیسی برای آنها کافی است. نکته مهم این است که افراد برای افزایش امتیاز، صحبت با مردم و صحبت با مسئولین ایالت کبک، بهتر است به این زبان تسلط داشته باشند. در واقع تسلط افراد بر زبان فرانسوی، بر افسر پرونده مهاجرتی افراد نیز تأثیرات مثبتی خواهد داشت. نکته دیگری که بهتر است تمام متقاضیان رفتن به ایالت کبک بدانند، این است که مردم این شهر تعصب خاصی بر زبان فرانسوی دارند.

شیوه امتیاز دهی به سطح زبان متقاضی در برنامه اسکیل ورکر کبک به صورت زیر می باشد:

سطح زبان متقاضیListeningWritingReadingSpeaking
C21 امتیاز7 امتیاز7 امتیاز1 امتیاز
C11 امتیاز6 امتیاز6 امتیاز1 امتیاز
B21 امتیاز5 امتیاز5 امتیاز1 امتیاز
B1 و A2 و A10 امتیاز0 امتیاز0 امتیاز0 امتیاز

شیوه امتیاز دهی به سطح زبان همسر متقاضی در برنامه اسکیل ورکر کبک به صورت زیر می باشد:

سطح زبان همسر متقاضیListeningWritingReadingSpeaking
C20 امتیاز3 امتیاز3 امتیاز0 امتیاز
C10 امتیاز3 امتیاز3 امتیاز0 امتیاز
B20 امتیاز0 امتیاز2 امتیاز1 امتیاز
B1 و A2 و A10 امتیاز0 امتیاز0 امتیاز0 امتیاز
امتیاز مربوط به نمره زبان انگلیسی در ویزای اسکیل ورکر کبک

اگر متقاضی دانشی در زبان فرانسوی نداشته باشد، باید حتماً مدرکی دال بر داشتن مهارت در زبان انگلیسی ارائه دهد. لازم به ذکر است میزان تسلط همسر متقاضی بر زبان انگلیسی، تأثیری بر امتیاز کسب شده توسط وی نخواهد داشت.

نحوه امتیاز دهی به سطح زبان انگلیسی متقاضیان در برنامه اسکیل ورکر کبک به شرح زیر می باشد:

سطح زبان متقاضیReadingWritingSpeakingListening
آیلتس 9 الی 121 امتیاز1 امتیاز2 امتیاز2 امتیاز
آیلتس 5 الی 91 امتیاز1 امتیاز1 امتیاز1 امتیاز
آیلتس کمتر از 50 امتیاز0 امتیاز0 امتیاز0 امتیاز

3.    برنامه های مهاجرت استانی (PNP) برای ویزای اسکیلد ورکر کانادا

برنامه مهاجرت استانی کانادا (Provincial Nominee Program) به متقاضیان، امکان زندگی و اشتغال در استان مورد علاقه شان در کشور کانادا را می دهد. این برنامه با عنوان دعوت نامه های استانی کانادا نیز شناخته می شود و به وسیله آن، افراد می توانند به هر استانی که می خواهند (به جز استان کبک) مهاجرت نمایند. لازم به ذکر است که در هر کدام از استان های کانادا، شرایط دریافت ویزای اسکیل ورکر با سایرین متفاوت می باشد. اداره مهاجرت استانی کانادا، به وسیله این برنامه مهاجرتی به استان های این کشور امکان جبران کمبود نیروی کار ماهر با به خدمت گرفتن نیروی کار خارجی را داده است.

انواع برنامه های استانی کانادا

اصلی ترین هدفی که موجب شده تا اداره مهاجرت استانی کانادا از برنامه های مهاجرت استانی استفاده کند، این است که هر استان با توجه به شرایط و امکاناتش، نیاز ها و کمبود های خود را برطرف نماید. این نیاز و کمبود می تواند در هر بخش از جمله کاری، اقتصادی و جمعیتی باشد.

 روش ها و الزاماتی که هر استان کانادا برای متقاضیان مهاجرت به آن استان در نظر گرفته، با دیگران متفاوت می باشد و به همین دلیل، بهتر ای افراد پیش از اقدام، از الزامات و شرایط همه استان ها باخبر باشند. چرا که با دانستن تمامی شرایط هر استان و الزامات مورد نیاز، می توانند وضعیت خود را سنجیده و بهتر تصمیم گیری نمایند. برای این کار، افراد می توانند حتی با مقامات آن استان مکاتبه نیز داشته باشند.

برنامه های مهاجرتی استانی کانادا به سه شکل برای متقاضیان ارائه می شوند. بنابراین متقاضیان برنامه مهاجرت استانی، باید با در نظر گرفتن همه جوانب؛ به خصوص مشاغل مورد نیاز هر استان، بهترین روش را برای خود و اعضای خانواده انتخاب نمایند.

انواع برنامه های مهاجرت استانی کانادا به شرح زیر می باشند:

 • سرمایه گذاری و کارآفرینی

مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری معمولا توسط مدیران ارشد تجارت های فعال و یا صاحبان صنایع صورت می‌گیرد. یکی از اصلی ترین الزاماتی که این افراد باید داشته باشند تا پذیرفته شوند، داشتن سرمایه ای هنگفت می باشد.

 • فارغ‌التحصیلان بین‌المللی

افرادی که متقاضی برنامه فارغ‌التحصیلان بین‌المللی هستند، باید در مرحله اول برای ادامه تحصیلات خود به یکی از دانشگاه های کشور کانادا مراجعه و ثبت نام نمایند. این افراد با اخذ پذیرش تحصیلی کانادا می توانند به این کشور مهاجرت کرده و سپس برای دریافت اقامت خود اقدام نمایند. معمولاً افرادی از این برنامه استفاده می کنند که مشمول هیچ کدام از دیگر برنامه های اقامتی این کشور نمی شوند.

 • اسکیل ورکر استانی

افرادی که متقاضی این روش هستند، بر اساس معیار های سن، سوابق تحصیلی، کاری و سطح زبان سنجیده شده و به آنها امتیازی تعلق می گیرد. هرچه این امتیاز بالاتر باشد، شانس افراد برای اخذ اقامت دائم کشور کانادا نیز بیشتر خواهد بود. شرایط و مدارک متقاضیان، پس از بارگذاری در سیستم مورد نظر، مورد بررسی قرار گرفته و به افرادی که واجد شرایط باشند، اقامت دائم تعلق می گیرد. لازم به ذکر است که متقاضیان می توانند به وسیله این برنامه، مهاجرت خانوادگی نیز انجام دهند.

الزامات موردنیاز برنامه نامزدی استانی کانادا

متقاضی برنامه مهاجرت استانی کانادا نیز مانند برنامه اسکیل ورکر فدرال، باید واجد شرایطی باشد که این شرایط، برای هر استان متفاوت است. فاکتور هایی که افراد در این برنامه بر اساس آنها سنجیده می شوند نیز مانند برنامه فدرال همان سوابق تحصیلی، کاری، سطح مهارت زبان متقاضی و سن فرد می باشند.

یک قاعده اصلی که تمام استان های کانادا در ارائه برنامه مهاجرت استانی از آن پیروی می کنند، این است که فرد برای قبول شدن، حتماً باید در آن استان تحصیل کرده باشد و یا آنجا اقوامی درجه یک داشته باشد که برایش دعوت ‌نامه ارسال کنند. در برخی موارد نیز، شرط رابطه برای استان ها وجود ندارد و استان ها با توجه به مشاغل مورد نیازشان، افراد متخصص، دارای تجربه و سابقه تحصیلی در این عرصه ها را پذیرش می کنند. بنابراین افراد برای اطلاع از روند ثبت نام، شرایط، الزامات و ضوابط وضع شده برای هر استان، باید به سایت اداره مهاجرت مربوط به آن مراجعه کنند.

نحوه ارسال درخواست برای برنامه های استانی کانادا

تصمیم نهایی در مورد مهاجرت افراد به استان های مختلف کانادا، توسط دولت فدرال این کشور گرفته می شود نه شهرداری استان ها. بنابراین برنامه مهاجرت استانی یا PNP، پروسه ای دو مرحله ای دارد که در گام اول، افراد باید برای نامزدی استان مورد نظرشان به پورتال رسمی استان مراجعه نمایند.  پس از مراجعه به پورتال استان دلخواه، متقاضی باید بررسی نماید که توسط آن استان مورد تأیید واقع شده یا نه.

در صورت تأیید، فرد وارد مرحله دوم می شود که در آن باید برای دولت فدرال کانادا درخواستی را ارسال نماید تا دولت، شرایط وی را برای اقامت دائم این کشور بررسی نماید. با وجود متفاوت بودن شرایط و الزامات مربوط به برنامه مهاجرتی ارائه شده توسط هر استان، برای هر کدام از استان های کانادا افراد می توانند از طریق سیستم اکسپرس اینتری اقدام به ایجاد حساب کاربری نمایند.

افرادی که متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق برنامه های مهاجرت استانی این کشور هستند، باید مراحل زیر را به ترتیب طی کنند:

 1. ایجاد حساب کاربری در سیستم اکسپرس اینتری
 2. تأیید نامزدی افراد توسط استان مورد نظر
 3. اخذ دعوت نامه پس از تأیید استانی که نشان می دهد افراد می توانند برای اقامت دائم کانادا درخواست دهند
نحوه ارسال درخواست برای برنامه های استانی در ایالت آلبرتا

افرادی که می خواهند از طریق برنامه مهاجرت استانی به استان آلبرتا بروند، یا باید در یکی از مشاغل مورد نیاز این ایالت دارای تخصص و مهارت باشند و یا متقاضی ایجاد یک شغل در این استان باشند. تمرکز مقامات آلبرتا بر افرادی است که از یک کارفرما در همین ایالت پیشنهاد شغلی (Job Offer) داشته باشند. برای اشتغال در این استان از طریق چند برنامه می توان اقدام نمود که هر یک از این برنامه ها مربوط به تخصص خاصی هستند. برنامه هایی مانند کشاورزی، جاب آفر، اکسپرس اینتری، کارآفرینی و کارگران ماهر از مجموعه روش هایی هستند که افراد می توانند در ایالت آلبرتا مشغول به کار شوند.

نحوه ارسال درخواست برای برنامه های استانی در ایالت بریتیش کلمبیا

به دلیل رشد بسیار خوبی که ایالت بریتیش کلمبیا در زمینه اقتصاد داشته است، نیاز این استان به نیروی کار متخصص در بسیاری از زمینه های شغلی افزایش یافته. بنابراین مقامات این ایالت به دنبال جبران این کمبود با جذب متخصصان و کارگران ماهر خارجی در زمینه های مختلف بوده و به نیرو های جذب شده، اقامت دائم اعطا می کنند. این ایالت به صورت دوره ای برای افرادی که بر اساس معیار های در نظر گرفته شده، بالاترین امتیاز را کسب کرده باشند دعوت ‌نامه ارسال می کند تا برای اخذ اقامت دائم اقدام نمایند. برای استفاده از برنامه مهاجرت استانی بریتیش کلمبیا، 3 برنامه مهاجرتی مختلف ارائه می شود که متقاضیان می توانند از بین آنها برنامه مطلوب خود را انتخاب نمایند. لازم به ذکر است که برای استفاده از هرکدام از این برنامه ها، افراد باید امتیاز لازم را در سیستم امتیاز بندی این ایالت کسب نمایند.

همچنین متقاضیان هر کدام از این برنامه ها، برای پذیرش شدن باید دارای یک جاب آفر از یک کارفرما در ایالت بریتیش کلمبیا داشته باشند و در غیر این صورت، واجد شرایط لازم نیستند. متقاضیان مهاجرت به استان بریتیش کلمبیا باید یک حساب کاربری در سیستم آنلاین BCPNP ایجاد نمایند. این سیستم آنلاین برای تمام برنامه های استانی بوده و مشخصات و امتیازات آنها را برای رفتن به ایالت بریتیش کلمبیا از طریق کار، نشان می دهد.

انواع برنامه های ارائه شده برای ایالت بریتیش کلمبیا به شرح زیر می باشند:

 • مهاجرت از طریق سیستم اکسپرس اینتری
 • مهاجرت از طریق تخصص و مهارت
 • کارآفرینی بریتیش کلمبیا
نحوه ارسال درخواست برای برنامه های استانی در ایالت مانیتوبا

افرادی که متقاضی مهاجرت کاری به کانادا (به ایالت مانیتوبای) هستند، در گام اول باید درخواستی (EOI) ارائه دهند که علاقه آنها به زندگی و کار در این استان را نشان دهد. پس از بررسی درخواست متقاضیان، افراد به برنامه ای تحت عنوان MPNP معرفی می شوند. اگر امتیازات و شرایط متقاضی در این برنامه، به حداقل امتیاز مورد نظر برسد، افراد می توانند برای اخذ اقامت دائم اقدام نمایند.

روش هایی که برای شرکت در برنامه مهاجرتی ایالت مانیتوبا ارائه شده اند عبارت اند از:

 • نیروی کار در خارج از کشور (SWO)
 • جریان سرمایه گذاری تجاری (BIS)
 • نیرو های کار ماهر در مانیتوبا (SWN)
نحوه ارسال درخواست برای برنامه های استانی در ایالت نیوبرانزویک

از دیگر برنامه های مهاجرت استانی ارائه شده برای رفتن به کشور کانادا، مهاجرت به استان نیوبرانزویک می باشد. از الزامات این برنامه مهاجرت استانی می توان به تحصیلات و مهارت در شغل های مورد نیاز این ایالت اشاره کرد. افرادی که متقاضی این برنامه استانی هستند، علاوه بر داشتن شرایط لازم باید یک پیشنهاد شغلی معتبر نیز از طرف کارفرمای ساکن در استان نیوبرانزویک داشته باشند. هدف از ارائه این برنامه، مانند سایر برنامه های مهاجرت استانی، جبران کمبود نیروی متخصص برای کار در این ایالت می باشد.

زیر مجموعه های برنامه مهاجرتی استان نیوبرانزویک عبارت اند از:

 • کارآفرینی پس از فارغ‌التحصیلی در نیوبرانزویک
 • کارآفرینی نیوبرانزویک
 • جریان نیروی بازار کار نیوبرانزویک اکسپرس اینتری
 • نیرو های کار ماهر نیوبرانزویک با پشتیبانی کارفرما
نحوه ارسال درخواست برای برنامه های استانی در ایالت نیوفاندلند و لابرادور

افرادی که متقاضی رفتن به ایالت نیوفاندلند و لابرادور از طریق برنامه مهاجرت استانی هستند، این امکان را دارند که با داشتن شرایط موردنیاز و یا دریافت جاب آفر از کارفرمای ساکن این استان، به همراه اعضای خانواده خود به این استان مهاجرت نمایند. با توجه به رشد اقتصادی در این استان، نیاز آنها به نیروی متخصص و ماهر کار افزایش یافته است.

برنامه های مهاجرتی ارائه شده برای استان نیوفاندلند و لابرادور به شرح زیر می باشند:

 • نیروی کار متخصص و ماهر
 • اکسپرس اینتری نیروی متخصص
 • فارغ‌التحصیلان بین‌المللی
نحوه ارسال درخواست برای برنامه های استانی در ایالت سرزمین های شمال غربی

در سرزمین های شمال غربی، از افرادی که متقاضی راه اندازی کسب و کار در این ایالت هستند، استقبال ویژه ای می شود. افراد متقاضی می توانند درخواست خود مبنی بر ایجاد شغل در این استان را به اداره مهاجرت آن ارسال نمایند. پس از ارسال درخواست به اداره مهاجرت سرزمین های شمال غربی، مقامات این ایالت از متقاضی برای انجام مصاحبه حضوری دعوت به عمل خواهند آورد. اگر فرد بتواند این مصاحبه را با موفقیت پشت سر بگذارد، این امکان را خواهد داشت که به مدت 2 سال در این استان مشغول به کار شود. اگر در طول دو سالی که به متقاضی فرصت داده شده است، بتواند ثابت کند که کسب و کار ایجاد شده برای اقتصاد این ایالت سودآور است، او می تواند برای اخذ اقامت دائم کانادا درخواست دهد.

مواردی که برنامه مهاجرتی استانی به سرزمین های شمال غربی (NTNP) شامل آنها می شود، عبارت اند از:

 • برنامه تجارت محور
 • سیستم اکسپرس اینتری سرزمین های شمال غربی
 • برنامه کارفرما محور
نحوه ارسال درخواست برای برنامه های استانی در ایالت نوا اسکوشیا

افرادی که متقاضی مهاجرت کاری به ایالت نوا اسکوشیا از طریق برنامه مهاجرت استانی هستند، باید در یکی از مشاغل مورد نیاز این استان مشغول به کار شوند. در کل این استان دارای چهار برنامه مهاجرتی می باشد که افراد می توانند با توجه به شرایط خود از هر کدام این روش ها اقدام نمایند:

 • داشتن سابقه کار در ایالت نوا اسکوشیا
 • تقاضای نوا اسکوشیا از طریق اکسپرس اینتری
 • اسکیل ورکر
 • کارآفرینی
نحوه ارسال درخواست برای برنامه های استانی در ایالت آنتاریو

ایالت آنتاریو به دلیل پتانسیل بالایی که برای پیشرفت اقتصادی و کسب و کار دارد، یکی از پرطرفدار ترین استان های کشور کانادا برای مهاجرت کاری به شمار می رود.

برنامه های مهاجرت استانی که ایالت آنتاریو شامل آنها می شود عبارت اند از:

 • کسب و کار ها در استان آنتاریو: این مورد تنها برای کارآفرینانی می باشد که می خواهند مشاغل جدیدی را راه اندازی نمایند
 • سرمایه انسانی در ایالت آنتاریو: این برنامه تنها افراد ماهر و دارای تخصصی را شامل می شود که در سیستم اکسپرس اینتری، حساب کاربری ایجاد کرده، دارای دانش زبان و تحصیلات بالا هستند و یا در حال تحصیل در کانادا و در یکی از دانشگاه های موجود در این ایالت می باشند
 • دریافت پیشنهاد شغلی در استان آنتاریو: این مورد نیز تنها شامل افرادی می شود که از یک کارفرمای ساکن ایالت آنتاریو، پیشنهاد شغلی معتبری داشته باشند
نحوه ارسال درخواست برای برنامه های استانی در ایالت جزیره پرنس ادوارد

از دیگر برنامه های مهاجرت استانی ارائه شده، برنامه جزیره پرنس ادوارد می باشد. متقاضیانی که خواهان رفتن به کشور کانادا از طریق مهاجرت به این ایالت هستند، باید دارای تخصص و مهارت در یکی از مشاغل مورد نیاز این استان باشند. متقاضیان و علاقه مندان به این جزیره می توانند از طریق برنامه استانی جزیره پرنس ادوارد (PEIPNP) در این ایالت، مشغول به کار شده و برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام نمایند.

برنامه های مهاجرتی ارائه شده توسط جزیره پرنس ادوارد، 3 دسته می باشند:

 • PEI اکسپرس اینتری
 • تأثیر تجاری PEI
 • تأثیر کار PEI
نحوه ارسال درخواست برای برنامه های استانی در ایالت ساسکاچوان

از بین دیگر استان هایی که برنامه مهاجرت استانی را ارائه می دهند، می توان به استان ساسکاچوان اشاره کرد. هدف مقامات این استان از ارائه این برنامه همانند دیگر ایالت های کشور کانادا، جذب نیروی ماهر کار از خارج این کشور می باشد.

در کل برنامه های مهاجرت استانی ایالت ساسکاچوان به 3 دسته تقسیم می شوند:

 • نیروی کار ماهر بین‌المللی: این برنامه مخصوص کارگرانی می باشد که اولاً دارای مهارت بالا در کار خود باشند و دوماً زمینه فعالیت آنها، در بین شغل های مورد نیاز ایالت ساسکاچوان موجود باشد
 • داشتن تجربه کاری در استان ساسکاچوان: افراد خارجی تباری که در گذشته در این ایالت به کار و زندگی پرداخته اند، می توانند از این برنامه استفاده نمایند
 • کشاورزی و کارآفرینی: تنها افرادی می توانند از این برنامه مهاجرتی استفاده نمایند که قصد ایجاد یک مزرعه در ایالت ساسکاچوان را دارند و یا به دنبال ایجاد کسب و کاری در این استان هستند
نحوه ارسال درخواست برای برنامه های استانی در ایالت یوکان

ایالت یوکان کانادا نیز با هدف جذب نیروی ماهر و متخصص خارجی و جبران کمبود نیروی کار خود در زمینه های مختلف، برنامه مهاجرت استانی به این ایالت را ارائه داده است. امکان مهاجرت استانی به یوکان با روش های مختلفی امکان پذیر می باشد.

راه های مختلف اخذ اقامت دائم کشور کانادا به وسیله برنامه مهاجرت استانی ایالت یوکان (YNP) عبارت اند از:

 • راهنمای جامع یوکان
 • نیروی متخصص
 • نیرو های کاری با تأثیر حیاتی در ایالت یوکان
 • کاندید تجاری در یوکان
 • اکسپرس اینتری یوکان

برنامه اسکیل ورکر کانادا و سیستم اکسپرس اینتری

اداره مهاجرت کانادا از سال 2015 سیستمی به نام Express Entry را برای امور مهاجرتی و اقامتی کانادا راه اندازی کرد. این سیستم در اصل مخصوص نیرو های متخصص و ماهر در زمینه های شغلی بوده و به افراد واجد شرایط، مجوز اقامت دائم تعلق می گیرد. در این سیستم، بر اساس شرایط افراد به آنها امتیازاتی داده می شود و در نهایت، به افرادی که بیشترین امتیاز اسکیل ورکر کانادا را داشته باشند اقامت این کشور اعطا می شود.

سیستم اکسپرس اینتری به منظور بررسی درخواست های نیرو های متخصصی برنامه ریزی شده که از طریق اسکیل ورکر فدرال و اسکیل ورکر استانی اقدام کرده باشند. توجه داشته باشید که اکسپرس اینتری برنامه مهاجرتی محسوب نمی شود و تنها یک سیستم به منظور انتخاب برنامه های مهاجرتی است. همچنین لازم به ذکر است درخواست افرادی که متقاضی اقدام از طریق اسکیل ورکر کبک هستند در سیستم اکسپرس اینتری بررسی نمی شود.

 مواردی که سیستم اکسپرس اینتری شامل آنها می شود، عبارت اند از:

 • برنامه اسکیل ورکر فدرال
 • برنامه اسکیل ورکر استانی
 • برنامه اسکیل تریدز فدرال
 • کلاس های تجربه کانادایی

چگونه برای اسکیل ورکر کانادا اقدام کنیم

ثبت نام برای برنامه اسکیل ورکر کشور کانادا، در سیستم اکسپرس اینتری انجام می گردد که در ادامه مقاله به طور کامل آن را برای شما عزیزان شرح خواهیم داد. بنابراین هر کدام از متقاضیان، برای اقدام از طریق این برنامه ابتدا باید برای خود یک پروفایل اکسپرس اینتری درست کنند. اطلاعاتی که لازم است در این پروفایل قرار دهند مواردی اعم از رزومه، تحصیلات دانشگاهی و میزان تحصیلات زبان و… می باشند. در مرحله ساخت پروفایل، پس از وارد نمودن اطلاعات در پروفایل، بر اساس شرایط افراد به آنها امتیازاتی اختصاص داده می شود. به این امتیاز، امتیاز اسکیل ورکر کانادا گفته می شود که از 0 تا 100 متغیر می باشد.

چگونه برای اسکیل ورکر کانادا اقدام کنیم

نام این سرویس، CRS و یا Comprehensive Ranking System به معنی سیستم جامع امتیاز دهی می باشد. حداقل نمره مورد نیاز برای واجد شرایط بودن افراد به منظور دریافت ویزای اسکیل ورکر کانادا، 67 بوده و هرچه این عدد نزدیک به 100 باشد، نشان دهنده شانس بیشتر آنها برای استفاده از این برنامه است. اگر افراد بسته به شرایطشان بتوانند به حداقل امتیاز ممکن دست پیدا کنند، به اصطلاح وارد یک استخر (Pool) خواهند شد و باید در انتظار رسیدن نوبتشان باشند.

 برای ورود به استخر افراد به فاکتور هایی نظیر سابقه کاری، پیشنهاد شغلی معتبر، سن، میزان تحصیلات، مدارک زبان انگلیسی و فرانسه و… نیاز دارند و برای خروج از استخر، افراد باید از بین تمامی متقاضیان انتخاب شوند. در واقع برای رفتن به کشور کانادا از طریق برنامه اسکیل ورکر و پیش از رسیدن به مرحله اول، افراد باید از فیلتری عبور نمایند. اولین مرحله به منظور اقدام، ورود افراد متقاضی به سیستم اکسپرس اینتری و گزینش شدن بر اساس امتیاز می باشد. دومین مرحله نیز انتخاب افراد دارای صلاحیت بیشتر از بین هزاران متقاضی رفتن به کانادا می باشد که به اصطلاح به آن مرحله خروج از استخر نیز گفته می شود. پس از انتخاب افرادی که واجد شرایط لازم به منظور دریافت برنامه اسکیل ورکر هستند، برای آنها دعوت نامه ای تحت عنوان ITA ارسال خواهد شد.

شرایط اسکیل ورکر کانادا

افرادی که متقاضی اخذ ویزای اسکیل ورکر کانادا هستند، در ابتدا باید امتیاز مورد نیاز آن (67 تا 100 امتیاز) را در سیستم اکسپرس اینتری کسب کرده باشند. پس از آن، افراد باید در مرحله دوم نیز امتیاز بالایی بین 400 تا 1200 دریافت نمایند که هرچه این امتیاز بیشتر باشد، شانس آنها نیز بیشتر خواهد بود.

امتیاز افراد بر اساس شرایط زیر تعیین خواهد شد:

1.    مدرک تحصیلی مرتبط با عرصه فعالیت و ارزیابی شده توسط دولت کانادا

داشتن مدرک تحصیلی مرتبط با شغل را می توان یکی از مهم ترین شرایط دریافت ویزای اسکیل ورکر کانادا دانست. در واقع سطح و میزان تحصیلات افراد، تأثیر بسزایی در افزایش شانس و امتیاز آنها در سیستم اکسپرس اینتری دارد.

حداقل مدرکی که افراد برای فعالیت در شغل های مربوط به شاخه فنی و حرفه ای باید ارائه دهند، دیپلم است، اما برای مشغول شدن در سایر شاخه ها، حداقل مقطع تحصیلی افراد باید کارشناسی باشد. مدرک تحصیلی ارائه شده توسط متقاضی، لازم است به وسیله اداره مهاجرت کانادا بررسی گردد و یا باید از دانشگاهی واقع در این کشور اخذ شده باشد.

2.    سابقه کاری مفید و مرتبط با عرصه فعالیت

سابقه شغلی متقاضی را نیز می توان یکی از مهم ترین و تأثیرگذار ترین موارد به منظور افزایش امتیاز و شانس در سیستم اکسپرس اینتری دانست. این سابقه و تخصص، به شرطی برای افراد نکته مثبتی به شمار می آید که با تحصیلات و عرصه فعالیتشان مرتبط بوده و در فهرست مشاغل اسکیل ورکر کانادا وجود داشته باشد. مشاغلی که در این فهرست وجود دارند، در 5 سطح مهارتی 0، A، B، C و D دسته بندی می شوند.

 افرادی که متقاضی رفتن به کانادا از طریق برنامه اسکیل ورکر هستند، باید دارای سابقه ای حداقل 1 ساله (در بازه زمانی 10 سال قبل از زمان اقدام) و تمام وقت، در شغل مورد نظر باشند. اگر افراد موفق به عقد قرارداد شدند نیز باید مدارک مربوط به سابقه کاری خود را به طور کامل و صحیح، ترجمه کرده و به مؤسسه یا شرکت طرف قرارداد تحویل دهند.

سطح بندی مشاغل در برنامه نیروی کار ماهر در کانادا

در کانادا سیستمی با عنوان سیستم سطح بندی مشاغل کانادا (NOC) وجود دارد که شغل های موجود در این کشور را در 5 دسته مختلف تقسیم بندی می کند. این 5 دسته، شامل سطح 0، سطح A، سطح B، سطح C و سطح D هستند. در هر کدام از این سطح ها مشاغلی وجود دارند که ممکن است در هر برنامه مهاجرتی تعدادی از مشاغل این سطوح مورد نیاز باشند.

برای مثال؛ سطوح مهارتی C و D در برنامه ویزای اسکیل ورکر کانادا، مجاز به اخذ اقامت دائم این کشور نمی باشند. این سطوح، هم نشان دهنده میزان درآمد افراد از شغل های مختلف بوده و هم بر اساس اهمیت شغل ها را دسته بندی کرده اند. در ادامه به بررسی هر سطح مهارتی و شغل هایی که شامل می شوند، می پردازیم.

 • مشاغل سطح 0

کسب و کار های مدیریتی در همه صنایع و بخش ها، از مدیریت مجموعه ای بزرگ گرفته تا مدیریت یک مجموعه کوچک مانند مدرسه؛ همگی در این سطح قرار می گیرند. سطح 0 شامل تمامی مشاغلی می شود که نیازمند مهارت در زمینه های گوناگون مدیریتی هستند. مشاغلی مانند مدیریت رستوران، مدیریت معادن، مدیر اجرایی و… در این سطح قرار می گیرند.

 • مشاغل سطح A

این سطح نیز شامل تمام مشاغلی می شود که علاوه بر تحصیلات دانشگاهی در رشته ای مشخص، به تخصص و مهارت هم نیاز دارند. مشاغلی مانند انواع شاخه های مهندسی، حقوق و وکالت، انواع شاخه های پزشکی و… در این سطح قرار می گیرند.

 • مشاغل سطح B

در این سطح نیز مشاغلی قرار می گیرند که علاوه بر مدرک تحصیلی کالج و یا فنی حرفه ای، به مهارت های تخصصی و فنی در یک زمینه نیاز دارند. شغل هایی مانند لوله کش، سرآشپز، سیم کش، برق کار و… در این سطح قرار می گیرند.

 • مشاغل سطح C

در این سطح مهارتی، مشاغلی قرار دارند که میان رده به شمار می روند و با مدارک دیپلم و حتی دبیرستان نیز می توان در آنها مشغول شد. شغل هایی مانند فروشنده مغازه، راننده، قصاب و… در این سطح واقع می شوند.

 • مشاغل سطح D

سطح D نیز شامل مشاغلی می شود که به تخصص و مهارت خاصی نیاز نداشته و کارگری محسوب می شوند. مشاغلی مانند کارگران ساده، کارگران ساختمانی، نظافتچیان، کارگرانی که مسئول جمع کردن میوه در میوه فروشی ها هستند و… در این سطح مهارتی قرار می گیرند.

3.    شرایط سنی متقاضیان

تأثیری که سن متقاضیان در شانس و امتیاز آنها دارد، از تأثیر سوابق تحصیلی و شغلی بسیار کمتر است اما نمی توان از آن صرف نظر کرد. هرچه سن افراد کمتر باشد، آنها شانس بیشتری برای اخذ ویزای اسکیل ورکر کانادا خواهند داشت. در واقع محدوده سنی که بهتر است افراد داشته باشند تا شانس آنها افزایش یابد، 18 تا 35 سال می باشد. اما این به معنی پذیرش نشدن افراد با سنین بالاتر نیست و حداکثر سنی که افراد می توانند برای این ویزا اقدام کنند، 52 سال می باشد.

4.    میزان تسلط افراد بر زبان انگلیسی و فرانسوی

در کشور کانادا، اکثر مردم به زبان انگلیسی با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و تسلط متقاضیان بر این زبان بین‌المللی می تواند نکته مثبتی در رزومه آنها باشد. حداقل نمره آیلتس متقاضیان برای اقدام به اخذ ویزای اسکیل ورکر کانادا، 7 می باشد. همچنین تسلط شنیداری، نوشتاری، خواندن و صحبت کردن بر زبان فرانسوی نیز می تواند تأثیر بسزایی بر افزایش امتیاز و شانس متقاضیان داشته باشد.

مدارک لازم برای شرکت در برنامه اسکیل ورکر کانادا

مدارک لازم برای اسکیل ورکر کانادا را باید به صورت آنلاین در سیستم بارگذاری کرد و نیازی به نسخه های چاپی نمی باشد. لازم به ذکر است؛ تمامی مدارک باید به زبان های انگلیسی و یا فرانسوی ترجمه شده باشند.

مدارک لازم به منظور اخذ ویزای اسکیل ورکر کانادا به شرح زیر می باشند:

 • اصل مدرک شناسنامه
 • اصل سند ازدواج (در صورت متأهل بودن)
 • اصل مدارک و اسناد شغلی
 • اصل پاسپورت متقاضی
 • مدارک زبان فرانسوی و یا انگلیسی
 • گواهی سلامت متقاضی
 • اصل مدارک و اسناد ملکی متقاضی
 • گواهی عدم سوء پیشینه متقاضی
 • مدارک مربوط به تمکن مالی (سند ملکی، سهام و ارز دیجیتال مورد قبول نیست و تنها نامه موجودی حساب بانکی متقاضی مورد قبول واقع می گردد)

امتیاز بندی اسکیل ورکر کانادا

امتیاز متقاضیان دریافت ویزای اسکیل ورکر کانادا بر اساس شرایط و مهارت های آنها تعیین خواهد شد. تعیین امتیاز، سنجیدن مهارت های افراد و در نهایت رتبه بندی آنها، در دو مرحله انجام می شود. در واقع اگر افراد در مرحله اول موفق به دریافت حداقل امتیاز لازم بشوند، می توانند به مرحله دوم راه یافته و در مهارت های بیشتری سنجیده شوند. ابتدا امتیازی که با داشتن هر ویژگی در مرحله اول به افراد داده می شود را مورد بررسی قرار می دهیم.

·       امتیاز بندی اسکیل ورکر کانادا (مرحله اول)

1.    امتیاز تحصیلات در برنامه اسکیل ورکر کانادا

سطح تحصیلات متقاضیامتیاز
دیپلم5 امتیاز
کاردانی یک ساله15 امتیاز
کاردانی دو ساله19 امتیاز
یک مدرک کارشناسی21 امتیاز
دو مدرک کارشناسی22 امتیاز
کارشناسی ارشد23 امتیاز
دکتری25 امتیاز

2.    امتیاز تجربه کاری در برنامه اسکیلد ورکر کانادا

امتیازی که برای داشتن سابقه کاری مرتبط با شغل مورد نظر به افراد داده می شود، به ازای هر سال سابقه فعالیت در آن کار محاسبه می گردد. سابقه کاری افراد می تواند به شکل تمام وقت (30 ساعت در هفته) و یا معادل آن به شکل پاره وقت باشد. به ازای فعالیت در هر کدام، در سال هایی که به عنوان سابقه کاری در نظر گرفته می شود، افراد باید حقوق دریافت کرده باشند. جدول امتیاز بندی سابقه کار افراد، به شرح زیر می باشد:

تعداد سال های سابقه کارامتیاز
1 سال9 امتیاز
2 سال11 امتیاز
4 سال13 امتیاز
6 سال یا بیشتر15 امتیاز

3.    امتیاز سن در برنامه اسکیلد ورکر کانادا

همان طور که پیش تر گفتیم، بالاترین امتیاز شرایط سنی به افرادی تعلق می گیرد که بیت 18 تا 35 سال سن داشته باشند. نحوه امتیاز دهی اسکیل ورکر کانادا بر اساس سن به شرح زیر می باشد:

سن متقاضیامتیاز
زیر 18 سال0 امتیاز
بین 18 تا 35 سال12 امتیاز
36 سال11 امتیاز
37 سال10 امتیاز
38 سال9 امتیاز
39 سال8 امتیاز
40 سال7 امتیاز
41 سال6 امتیاز
42 سال5 امتیاز
43 سال4 امتیاز
44 سال3 امتیاز
45 سال2 امتیاز
46 سال1 امتیاز
47 سال و بیشتر0 امتیاز

4.    امتیاز زبان انگلیسی و فرانسه در برنامه اسکیلد ورکر کانادا

سطح CLBListening

شنیداری

Writing

نوشتاری

Speaking

صحبت کردن

Reading

خواندن

CLB کمتر از 7فاقد شرایط لازمفاقد شرایط لازمفاقد شرایط لازمفاقد شرایط لازم
CLB 74 امتیاز4 امتیاز4 امتیاز4 امتیاز
CLB 85 امتیاز5 امتیاز5 امتیاز5 امتیاز
9CLB با بیشتر6 امتیاز6 امتیاز6 امتیاز6 امتیاز
حداکثر امتیاز24 امتیاز

لازم به ذکر است CLB معیاری است که مورد استفاده اداره مهاجرت کانادا واقع شده و قابل تبدیل به آیلتس می باشد. متقاضیان عزیز می توانند از جدول زیر برای تبدیل این معیار به آیلتس استفاده نمایند.

سطح CLBListening

(IELTS)

Writing

(IELTS)

Speaking

(IELTS)

Reading

(IELTS)

CLB 44.54.03.54.0
CLB 55.05.04.05.0
CLB 65.55.55.05.5
CLB 76.06.06.06.0
CLB 87.56.56.56.5
CLB 98.07.07.07.0
CLB 108.57.58.07.5

5.    امتیاز سازگار پذیری در برنامه اسکیلد ورکر کانادا

همسر متقاضی نیز بر اساس شرایطی که دارد، می تواند برای وی امتیاز کسب نماید. حداکثر امتیازی که از طریق همسر متقاضیان به آنها داده می شود، حدود 10 امتیاز می باشد. جدول امتیاز بندی تطبیق پذیری به صورت زیر می باشد:

تطبیق پذیریامتیاز
سابقه کاری متقاضی در کانادا10 امتیاز
سابقه تحصیلات متقاضی در کانادا5 امتیاز
داشتن اقوام در کانادا5 امتیاز
سابقه کاری همسر متقاضی در کانادا5 امتیاز
سطح زبان همسر متقاضی با CLB حداقل 4 (انگلیسی یا فرانسه)5 امتیاز
سابقه تحصیلات همسر متقاضی در کانادا5 امتیاز

6.    امتیاز پیشنهاد شغلی (Job Offer) در کانادا در برنامه اسکیلد ورکر کانادا

متقاضیانی که از کشور کانادا پیشنهاد شغلی یا جاب آفر دریافت کرده باشند، 10 امتیاز دریافت خواهند کرد و بالطبع شانس آنها در پذیرش اسکیل ورکر این کشور و اخذ اقامت دائم از این طریق، افزایش خواهد یافت. لازم به ذکر است که یک پیشنهاد شغلی معتبر باید حداقل یک ساله، تمام وقت (حداقل 30 ساعت در هفته، مستمر و دارای حقوق باشد) و در سیستم بندی مشاغل کانادا در یکی از دسته های A، B و C باشد.

 به دو دلیل می توان دریافت جاب آفر را برای متقاضیان اخذ ویزای اسکیل ورکر مؤثر دانست. یک این که دریافت جاب آفر علاوه بر این که موجب اخذ 10 امتیاز در فاکتور پیشنهاد شغلی می گردد، 5 امتیاز نیز در فاکتور تطبیق پذیری برای افراد به ارمغان می آورد. دوم اینکه در مرحله دوم امتیاز دهی، با داشتن پیشنهاد شغلی افراد 50 الی 200 امتیاز کسب خواهند کرد. با کسب ابن امتیاز ها، افراد در هر دو مرحله، از دیگر متقاضیان بسیار پیش خواهند افتاد.

·       امتیاز بندی اسکیل ورکر کانادا (مرحله دوم)

در این مرحله افراد حداقل امتیاز در مرحله اول را کسب کرده، در استخر (POOL) و در انتظار گزینش شدن هستند. در این قسمت بنا بر درخواست متقاضیان از طریق سیستم امتیاز دهی به آنها امتیاز داده می شود. در این مرحله توجه زیادی بر بیشتر بودن امتیاز افراد نیست و اداره مهاجرت در بازه های زمانی مشخصی، با برگزاری قرعه کشی، برای برگزیدگانی که امتیاز بالایی دارند دعوت ‌نامه ارسال می کند.

حداکثر امتیازی که افراد می توانند در خروج از استخر دریافت نمایند، 1200 می باشد. از این 1200 امتیاز، حدود 600 امتیاز به توانایی ها و مهارت های فردی متقاضی و 600 امتیاز باقی مانده، به موارد دیگر مربوط می شود. 600 امتیاز اصلی و 600 امتیاز سایر، در این مرحله به موارد زیر اختصاص خواهند یافت:

1.    بخش قابلیت انتقال مهارت (C)

در مرحله دوم اگر افراد توانایی انتقال مهارتشان به دیگران را داشته باشند، حداکثر 100 امتیاز به آنها تعلق خواهد گرفت. جدول امتیاز دهی در این مورد به شکل زیر می باشد:

ویژگی متقاضیحداکثر امتیاز با همسرحداکثر امتیاز بدون همسر
 سابقه کار در کانادا + سابقه کار در کشور های دیگر + مهارت زبان افراد50 امتیاز50 امتیاز
 دانش زبان خارجی + مدرک فنی و حرفه ای50 امتیاز50 امتیاز
مهارت زبان خارجی + سابقه کار در کانادا + سابقه تحصیلات50 امتیاز50 امتیاز

2.    بخش فاکتور های سرمایه انسانی (A و B)

این بخش مربوط به ویژگی هایی مانند سابقه کاری، مدرک تحصیلی، سن و دانش زبان افراد و همسران آنها مورد بررسی و ارزیابی واقع می گردد. حداکثر امتیازی که افراد می توانند در این بخش دریافت نمایند، 500 امتیاز می باشد. جدول امتیاز دهی به فاکتور های مختلف سرمایه انسانی به شکل زیر است:

ویژگی مورد نظرحداکثر امتیاز با همسرحداکثر امتیاز بدون همسر
سابقه کار متقاضی در کانادا80 امتیاز80 امتیاز
مدرک تحصیلی متقاضی150 امتیاز150 امتیاز
سن متقاضی100 امتیاز110 امتیاز
مهارت زبان متقاضی170 امتیاز160 امتیاز

3.    جدول امتیاز همسر

همسر متقاضی رفتن به کانادا از طریق برنامه اسکیل ورکر، می تواند در فاکتور هایی مانند تحصیلات، سابقه کار در کانادا و مدرک زبان خارجی، امتیازات مثبتی برای متقاضی کسب نماید. حداکثر امتیازی که به فرد بر اساس ویژگی های همسرش داده می شود، 40 امتیاز می باشد. جدول امتیاز دهی به فاکتور های همسر متقاضی به شرح زیر می باشد:

فاکتور مورد نظر برای همسر متقاضیامتیاز
مدرک زبان20 امتیاز
سابقه کار در کانادا10 امتیاز
تحصیلات10 امتیاز

4.    بخش سایر امتیازات (D)

همان طور که پیش تر اشاره کردیم، حدود 600 امتیاز بر اساس فاکتور هایی به فرد داده می شود که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت. جدول امتیاز دهی به سایر فاکتور های متقاضی به صورت زیر می باشد:

فاکتور مورد نظرحداکثر امتیاز با همسرحداکثر امتیاز بدون همسر
داوطلب استانی600 امتیاز600 امتیاز
جاب آفر معتبر200 امتیاز200 امتیاز
دانش زبان فرانسوی30 امتیاز30 امتیاز
اقوام درجه یک در کانادا با داشتن تابعیت یا اقامت این کشور15 امتیاز15 امتیاز

در پایان مرحله دوم امتیازدهی به متقاضیان، امتیازات اصلی و سایر امتیازات کسب شده توسط فرد با یکدیگر جمع شده و امتیاز کل وی را تشکیل می دهند. هرچه امتیاز نهایی کسب شده توسط افراد بیشتر باشد، شانس آنها برای دریافت اقامت دائم کانادا نیز بیشتر خواهد بود.

تغییرات جدید در امتیاز بندی اسکیل ورکر کانادا

همان طور که پیش تر اشاره کردیم، متقاضیان اخذ ویزای کانادا از طریق برنامه ویزای اسکیل ورکر کانادا، بر اساس شرایط و توانایی هایی که دارند، امتیاز بندی می شوند. برای متقاضیانی که بیشترین امتیاز را دریافتت کنند، دعوت ‌نامه ای ارسال شده و می توانند برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام نمایند. برای بهبود شرایط متقاضیان و امتیازاتی که کسب می کنند، دولت کانادا قوانین جدیدی را تصویب و 3 معیار تعیین کننده دیگر نیز به معیار های قبلی اضافه کرده.

این معیار های جدید عبارت اند از: تسلط داشتن به زبان فرانسوی، داشتن پیشنهاد شغلی و جاب آفر از طرف کارفرمای کانادایی و داشتن خواهر، برادر و یا همسری در کشور کانادا. با اضافه شدن این فاکتور ها، افراد واجد شرایط می توانند امتیازات خود را بیش از پیش افزایش داده و شانس خود را برای اخذ اقامت دائم این کشور بالا ببرند. به هر کدام از این فاکتور های جدید، امتیازاتی تعلق گرفته که به شرح زیر می باشند:

 • تسلط به زبان فرانسوی: در سیستم اکسپرس اینتری افرادی که به زبان فرانسوی تسلط دارند، با توجه به سطح زبان خود می توانند 15 الی 30 امتیاز به امتیازات خود اضافه نمایند.
 • داشتن همسر، خواهر و یا برادر در کشور کانادا: همچنین متقاضیانی که خواهر، همسر یا برادر بالای 18 سال در کشور کانادا داشته باشند نیز می توانند حدود 15 امتیاز اضافه در سیستم اکسپرس اینتری به امتیازات خود اضافه کنند.
 • داشتن پیشنهاد شغلی یا همان جاب آفر از کارفرمای کانادایی: افرادی که دارای یک پیشنهاد شغلی معتبر از کارفرمای کانادایی هستند نیز می توانند تا سقف 50 امتیاز به امتیازات خود بیفزایند. این امتیاز اضافه در مورد مشاغل مدیریتی، می تواند تا 200 امتیاز نیز افزایش پیدا کند.

سطح بندی مشاغل در برنامه نیروی کار ماهر کانادا

سطح مهارتی A، شامل مشاغلی حرفه ای از قبیل معماری، کامپیوتر، دندانپزشکی، پزشکی و… می شود. سطح مهارتی B نیز شامل مشاغل حوزه فنی مانند لوله کشی، آشپزی، برق کاری و… شده و در سطح مهارتی C نیز مواردی همچون راننده کامیون، قصاب صنعتی و… قرار می گیرند. سطح مهارتی D شامل مشاغل مهارتی مانند کارگران صنعت نفت، نیرو های خدماتی و… می شود.

مزیت های برنامه اسکیل ورکر کانادا

از مجموعه مزیت های برنامه ویزای اسکیل ورکر کانادا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فراهم بودن امکان کار کردن همسر متقاضی در کشور کانادا
 • انجام مراحل پذیرش و ثبت اطلاعات به شکل آنلاین و عدو نیاز به ارسال نسخه های چاپی مدارک
 • فراهم بودن امکان زندگی افراد در هر کدام از استان ها و ایالت های کانادا به همراه خانواده
 • ضروری نبودن شاغل بودن افراد در کانادا و یا داشتن پیشنهاد شغلی از این کشور
 • فراهم بودن امکان اخذ اقامت کانادا پیش از ورود به این کشور
 • مقرون به صرفه تر بودن این روش نسبت به دیگر روش های مهاجرت؛ به خصوص سرمایه گذاری و استانی
 • کسب حقوق و درآمد بالا در کشور کانادا
 • فراهم بودن تمامی امکانات پزشکی و بهداشتی و دسترسی رایگان متقاضیان به آنها
 • عدم وجود تبعیض میان مهاجران و شهروندان کانادایی
 • فراهم بودن امکان اخذ تابعیت کانادا پس از 3 سال زندگی و کار کردن در این کشور
 • فراهم بودن امکان اخذ اقامت دائم کشور کانادا برای اعضای خانواده متقاضیان
 • وجود فرصت های شغلی بسیار زیاد برای افراد متخصص در کشور کانادا
 • بهره‌مندی مهاجران از امکانات رفاهی زندگی در کانادا
 • وجود احساس آرامش و امنیت برای مهاجران در کشور کانادا
 • آسان تر بودن روش اسکیل ورکر نسبت به سایر روش های مهاجرت به کانادا

کارفرمایان برتر برای کاریابی اسکیل ورکر کانادا

افرادی که متقاضی یافتن شغل مورد نظر خود در کانادا هستند، می توانند با کارفرمایان کانادایی تماس برقرار کرده و یا به طور مستقیم در ارتباط باشند. یکی از بهترین روش هایی که کشور کانادا برای علاقه مندان به کار در این کشور ارائه داده، جستجوی کارفرما در ایالت های این کشور می باشد. به همین منظور نیز وب سایتی تحت عنوان Canada’s Top 100 Employers راه اندازی شده و هر ساله 100 کارفرمای برتر کانادایی را به متقاضیان معرفی می کند. معیار ها و فاکتور های مختلفی برای انتخاب این 100 کارفرمای برتر وجود دارد و این موضوع صرفاً به زمینه شغلی آنها و عرصه ای که در آن فعالیت دارند، مربوط نمی شود. از معیار هایی که بر اساس آنها، کارفرمایان برتر کانادایی انتخاب و معرفی می شوند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آموزش و توسعه مهارت ها
 • فضای فرهنگی و اجتماعی کار
 • میزان فعالیت کارفرما در امور اجتماعی
 • میزان ارتباط کارمندان با یکدیگر
 • میزان مرخصی و تعطیلی ها
 • مدیریت عملکرد
 • محل فیزیکی کار

کارفرمایان برتر معرفی شده کانادا

بهترین شهر ها برای کاریابی اسکیل ورکر کانادا

در کشور کانادا شهر هایی وجود دارند که به دلیل رشد اقتصادی، نیاز زیادی به نیروی ماهر کار دارند و متقاضیان می توانند از طریق برنامه و ویزای اسکیل ورکر کانادا در شهر مورد نظرشان، اقامت دائم کشور کانادا را اخذ نمایند. در جدول زیر که توسط مشاوران مهاجرتی رویال مهاجرت گردآوری شده، شهر های مختلف کانادا را از نظر نرخ های افزایشی اشتغال و بیکاری و نرخ اشتغال و بیکاری بررسی، مقایسه و ترتیب بندی کرده‌ایم.

ایالت مورد نظرشهر مورد نظرنرخ اشتغالنرخ بیکارینرخ افزایشی اشتغال در طی یک سالنرخ افزایشی بیکاری در طی یک سال
آلبرتاکلگری68.8 درصد7.1 درصد6.1 درصدمنفی 0.1 درصد
اونتاریواتاوا67.7 درصد4.4 درصد8.3 درصدمنفی 0.2 درصد
کبککبک67 درصد3 درصد2.7 درصدمنفی 0.9 درصد
ساسکاچوانساسکاتون65.2 درصد5.8 درصد2.8 درصدمنفی 1.5 درصد
نوا اسکوشیاهالیفاکس64.7 درصد5.7 درصد3.5 درصدمنفی 0.9 درصد
اونتاریوتورنتو63.1 درصد5.8 درصد0.5 درصدمنفی 0.3 درصد
بریتیش کلمبیاویکتوریا61.3 درصد3.2 درصد0.4 درصدمنفی 0.7 درصد

سؤالات مصاحبه های شغلی برنامه اسکیل ورکر کانادا

افرادی که از طریق برنامه و ویزای اسکیل ورکر کانادا اقدام به مهاجرت به این کشور می کنند، پس از اخذ اقامت دائم و اسکان در کانادا، مرحله پایانی یعنی کاریابی را شروع می کنند. این گام را می توان یکی از سخت ترین مراحل ویزای اسکیل ورکر کانادا دانست؛ چرا که در این بخش، پس از یافتن شغل افراد باید برای مصاحبه حضوری آماده شوند. مصاحبه حضوری، مهم ترین و استرس زا ترین بخش از فرآیند یافتن شغل می باشد؛ چرا که افراد حتی در صورت داشتن اشتباهی کوچک، پذیرفته نخواهند شد. برخی افراد نیز هیچ آشنایی و ذهنیتی از مصاحبه های شغلی انجام شده در کشور کانادا نداشته و این مورد نیز یکی از دلایل اصلی پذیرفته نشدن در این مرحله می باشد.

در مصاحبه های شغلی، کارفرما یا فردی که با متقاضیان مصاحبه می کند، در تلاش است تا وی را به چالش کشیده و تمام ابعاد شخصیتی او را به طور کامل بشناسد. این کار با هدف کسب شناخت بیشتر کارفرما به متقاضی انجام می شود. بنابراین بهتر است افراد پیش از مراجعه به مصاحبه، از مواردی که برای کارفرمایان در این کشور حائز اهمیت هستند، باخبر بوده و سؤالاتی که احتمال دارد از او پرسیده شوند را نیز مطالعه نماید.

علاوه بر دانستن سؤالات و باخبر بودن از موارد مهم مصاحبه، افراد باید بدانند که چگونه به سؤالات پاسخ دهند تا رضایت کارفرما را به خود جلب نمایند. این مورد، دارای روش و تکنیک مخصوصی است که افراد باید با توجه به شغل مورد نظر و جنبه های مختلف آن، رعایت نمایند. برخی از سؤالات چالشی که در مصاحبه پرسیده می شوند، ممکن است موجب ایجاد هیجانات خاصی در متقاضی شده و تمرکز او را برای ادامه روند بر هم بزند؛ بنابراین بهتر است افراد از نظر ذهنی، خود را کال آماده کنند.

برخی سؤال هایی که احتمال دارد در یک مصاحبه شغلی در کانادا از افراد پرسیده شوند به شرح زیر می باشند:

 • چرا در شغل های مختلفی به فعالیت پرداخته اید؟
 • در مورد شرکت ما چه اطلاعاتی دارید؟
 • بزرگ ترین نقطه قوت شما از نظر خودتان چه چیزی است؟
 • چه دلیلی موجب شد که شما شرکت قبلی خود را ترک نمایید؟
 • چه دلیلی موجب شد تا شرکت ما را برای اشتغال انتخاب کنید؟
 • اگر به عنوان کارفرما از شما بخواهیم بیش از اندازه ای که متعهد شده اید در این شغل وقت و انرژی صرف کنید، واکنش شما چه خواهد بود؟
 • چگونه زمان خود را مدیریت و برای فعالیت هایتان برنامه ریزی می کنید؟
 • این شغل چه دستاورد هایی برای شما به همراه دارد؟
 • در مورد توانایی ها و قابلیت های خود بیشتر توضیح دهید
 • چرا بازه زمانی بین فارغ‌التحصیلی شما و یافتن شغلی مناسب، به این اندازه طولانی شده؟ چرا پس از پایان تحصیلاتتان، زمان طولانی بیکار بوده اید؟
 • آخرین هدفی که به آن رسیده اید چیست؟
 • هدفی که در این شغل می خواهید به آن برسید چیست؟
 • دلیل شما برای انتخاب این شغل چیست؟
 • اگر بخواهید به فعالیت خودتان نسبت به همکارانتان نمره بدهید، چه نمره ای می دهید؟
 • برای پیشرفت و رشد شغلتان حاضر به انجام چه کار هایی هستید؟
 • آیا تا به حال در کار های تیمی فعالیت داشته اید؟
 • به نظر شما شغلی که به دنبال دستیابی به آن هستید موجب تحقق اهداف ما خواهد شد، چه تأثیری در تحقق اهداف ما خواهد داشت؟
 • چه موارد و جنبه هایی در این شغل وجود دارد که به آنها علاقه ندارید؟
 • آیا توانایی مدیریت وقت خود را دارید؟
 • در چه کار هایی دارای مهارت و تخصص هستید؟
 • آیا می دانید که در کار های تیمی چگونه باید به بهترین شکل نقشتان را ایفا کنید؟
 • برای شما خانواده مهم تر است یا شغلتان؟
 • از نظر شما جنبه آزار دهنده این شغل چیست؟
 • چه نکات مثبتی در شما وجود دارد که سایر متقاضیان این شغل، ممکن است فاقد آن باشند؟
 • اگر تمام کارهایتان با برنامه ریزی شما پیش نرفت چه کار می کنید؟
 • چه حسی نسبت به پیشرفت خودتان در شغل مورد نظرتان دارید؟
 • چه حسی نسبت به پیشرفت و رشد شغلتان دارید؟
 • در صورتی که اتفاقات و بحران های پیش بینی نشده ای در شغل شما رخ دهد، برخورد شما چگونه خواهد بود؟ چگونه بر آن بحران غلبه می کنید؟
 • آیا احساس می کنید در زندگی پیشرفت مطلوب و دلخواه خودتان را داشته اید؟
 • دلیلی برای برتری خود نسبت به رقبایتان در اخذ این شغل بیاورید
 • اگر همین‌الان به شما خبر بدهند که در این شغل استخدام شده اید واکنشتان چه خواهد بود؟
 • به نظر خودتان چقدر زمان نیاز دارید تا به این شغل و فعالیت های آن عادت کنید؟
 • اهمیت این شغل در زندگی شما چقدر است؟
 • این شغل چه نقشی در رسیدن شما به اهدافتان ایفا می کند؟
 • سخت ترین موقعیت شغلی که تا کنون با آن مواجه شده اید چه بوده است؟ آیا در آن کار موفق بوده اید؟
 • اگر فردی به شما بگوید که فرد مناسبی برای این شغل نیستید چه واکنشی نشان می دهید؟ چگونه او را متقاعد می کنید که از پس این کار بر خواهید آمد؟

مشاغل پر تقاضا برای اسکیل ورکر کانادا در آینده

در این بخش، حدود 20 تا از مشاغلی که کشور کانادا به دنبال جذب نیروی ماهر و متخصص کار در آنها است را به متقاضیان عزیز معرفی خواهیم کرد.

عنوان شغلدرآمد سالانهمشاغل مرتبط و مورد نیاز
مهندس نرم افزار

Software Engineer

100 هزار دلارنا مشخص
مهندس هوافضا

Aerospace Engineer

98 هزار دلارمهندس طراح فضاپیما، مهندس هواپیما
دامپزشک

Veterinarian

95 هزار دلارنا مشخص
استاد دانشگاه

University Professor And Lecturer

92 هزار دلارنا مشخص
مهندس برق

Electrical Engineer

91 هزار دلارمهندس برق، مهندس الکترونیک
مدیر پروژه

Project Manager

91 هزار دلارنا مشخص
داروساز

pharmacist

89 هزار دلارنا مشخص
مدیر منابع انسانی

Human Resources Manager

89 هزار دلارنا مشخص
مدیر حسابداری

Account Manager

86 هزار دلارنا مشخص
مدیر توسعه و کسب و کار

Business Developer Manager

84 هزار دلارکارشناس، مشاور و مدیر بازاریابی و توسعه کسب و کار
برق کار صنعتی

Industrial Electrician

84 هزار دلارنا مشخص
مکانیک ماشین آلات سنگین

Heavy Duty Equipment Mechanic

82 هزار دلارتکنسین ماشین آلات کشاورزی، تکنسین ماشین آلات سنگین
پرستار رسمی

Registered Nurse

78 هزار دلارنا مشخص
توسعه دهنده وب

Web Developer

69 هزار دلارطراح وب، وب مستر، متخصص بهینه سازی موتور جست و جو (متخصص سئو)
مسئول استخدام و منابع انسانی

Human Resources And Recruitment Office

65 هزار دلارمتخصص منابع انسانی
مشاور مالی

Financial Advisor

62 هزار دلارمتخصص امور مالی، مدیر مالی، نماینده فروش مالی
حسابدار

Accountant

59 هزار دلارنا مشخص
دستیار فروش

Sales Associate

52 هزار دلارنا مشخص
عینک ساز

Optician

47 هزار دلارنا مشخص
دستیار اجرایی

Administrative Assistant

45 هزار دلارنا مشخص

مهاجرت با اسکیل ورکر کانادا بدون داشتن شغل

مهاجرت از طریق برنامه ویزای اسکیل ورکر کانادا، یکی از محبوب ترین روش های مهاجرت کاری به این کشور می باشد و از دلایل این محبوبت، می توان به مزایای بیشتر آن نسبت به دیگر روش ها اشاره کرد. در این روش افراد حتی می توانند بدون داشتن شغل نیز اقامت دائم کانادا را دریافت نمایند. در واقع این مورد در تعداد انگشت شماری از کشور های دنیا یافت می شود که افراد بتوانند بدون داشتن شغل، مهاجرت کاری انجام دهند.

در ویزای اسکیل ورکر کانادا برای متقاضیان الزامی مبنی بر ارائه جاب آفر و پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمای کانادایی وجود ندارد. در واقع تنها الزاماتی که برای این برنامه وجود دارند، داشتن سابقه کاری در کشور مبدأ، سوابق تحصیلی، سن مناسب و تسلط به یکی از زبان های انگلیسی و فرانسوی می باشند. تنها با داشتن این موارد، افراد می توانند اقامت دائم کانادا را از روش های مختلف اسکیل ورکر دریافت نمایند. پس از دریافت اقامت دائم و ساکن شدن افراد در کانادا نیز، متقاضیان می توانند در این کشور به دنبال شغل مورد نظر خود بگردند.

نقش سازنده نیروی کار مهاجر در اقتصاد کشور کانادا

بر اساس آمار و بررسی های انجام شده در مورد قدرتمند ترین اقتصاد های جهان، کشور کانادا جزو ده کشور دارای اقتصاد برتر جهان می باشد. لازم به ذکر است در چند سال گذشته، رتبه اقتصاد این کشور افت کرده و می توان گفت در سال 2006 تقریباً رو به افول بود؛ اما با سیاست های به کار گرفته شده توسط دولت این کشور، اقتصاد کانادا دوباره به روز های اوج خود بازگشت. بر اساس آمار و گزارشات به دست آمده از مرکز تحقیقات اقتصادی و تجاری انگلستان، سرعت رشد کانادا حتی از مقدار کنونی نیز بیشتر خواهد شد. به طوری که پیش بینی می شود که تا پایان دهه بیستم میلادی، این کشور جایگاه هشتم اقتصادی در جهان را به خود اختصاص دهد. همچنین بر اساس همین گزارش، استفاده کشور کانادا از برنامه اسکیل ورکر و جذب نیروی متخصص و ماهر خارجی برای کار در این کشور، یکی از عوامل اصلی این رشد اقتصادی بوده است.

بر اساس پیش بینی های انجام شده، به نظر می رسد که تا سال 2034 رتبه بندی اقتصاد کشور های جهان، به شکل زیر باشد:

نام کشوررتبه در سال 2021رتبه در سال 2024رتبه در سال 2029رتبه در سال 2034
آمریکارتبه 1رتبه 1رتبه 1رتبه 2
چینرتبه 2رتبه 2رتبه 2رتبه 1
ژاپنرتبه 3رتبه 3رتبه 3رتبه 4
آلمانرتبه 4رتبه 4رتبه 5رتبه 5
هندرتبه 5رتبه 5رتبه 4رتبه 3
انگلستانرتبه 6رتبه 6رتبه 6رتبه 6
فرانسهرتبه 7رتبه 7رتبه 7رتبه 7
کانادارتبه 10رتبه 9رتبه 8رتبه 8
برزیلرتبه 9رتبه 8رتبه 9رتبه 9
کره جنوبیرتبه 12رتبه 11رتبه 10رتبه 10

نکات اسکیل ورکر کانادا

جالب است بدانید؛ ویزای اسکیل ورکر کانادا این روز ها به عنوان محبوب ترین روش مهاجرت به این کشور شناخته می شود. پس از دریافت ویزای اسکیل ورکر و رفتن به کانادا، افراد می توانند با 3 سال اقامت دائم و پیوسته در این کشور، برای اخذ اقامت دائم آن اقدام نمایند. لازم به ذکر است که اقدام به اخذ این ویزا، دارای شرایط خاص‌تری نسبت به سایر روش های دریافت ویزا بوده و افراد باید حتماً واجد تمام شرایط باشند تا بتوانند آن را دریافت نمایند. به عنوان مثال برای ویزای اسکیل ورکر افراد به تمکن مالی حدود 13 هزار دلار برای هر نفر نیاز دارند. همچنین؛ متقاضیان می توانند با اثبات اینکه در فعالیت مورد نظرشان تجربه کافی را دارند (با ارائه مدارک مورد نیاز) در هر یک از استان های کانادا اقامت داشته باشند.

جالب است بدانید بر اساس قوانین دولت کانادا، افرادی که در شغل خود دارای مهارت و تخصص بالایی باشند، بعد از دریافت اقامت کاری این کشور به شکل دائم، مشمول حقوق شهروندی کانادا خواهند شد. همچنین افراد به محض دریافت تابعیت کانادا از طریق ویزای کاری، از تمام حقوق شهروندی این کشور اعم از پاسپورت برخوردار می گردند.

سایر نکات موجود در مورد ویزای اسکیل ورکر کانادا به شرح زیر می باشند:

 • برای دانش زبانی افراد در هر کدام از زبان های ذکر شده، کسب نیم نمره کمتر و یا بیشتر در آزمون ها، موجب تأثیری 40 امتیازی در سیستم اکسپرس اینتری می شود
 • در برنامه های مهاجرت استانی همان طور که پیش تر اشاره کردیم، برای اخذ اقامت دائم، افراد باید به استان مورد نظر مراجعه نمایند
 • سن مطلوب برای اقدام از طریق برنامه اسکیل ورکر کانادا، حداقل 18 و حداکثر 32 سال برآورد می شود و اگر سن افراد از حداکثر اعلام شده توسط سیستم بیشتر باشد، امتیاز منفی لحاظ خواهد شد
 • برای دریافت امتیازی مطلوب در سیستم اکسپرس اینتری، افراد باید در امتحان شنیداری Listening آیلتس نمره 8 و در سایر مهارت ها نمره 7 کسب نمایند
 • در سیستم اکسپرس اینتری حدود 50 امتیاز برای داشتن مدرک فرانسه لحاظ می گردد
 • بعد از سن 45 سال، دیگر با افزایش سن امتیازی در سیستم اکسپرس اینتری کاهش پیدا نمی کند
 • برای شرکت در برنامه مهاجرت استانی ایالت ساسکاچوان و اخذ اقامت دائم کانادا از این طریق، حداقل امتیاز مورد نیاز 70 امتیاز می باشد
 • در برنامه مهاجرت استانی ساسکاچوان نسبت های فامیل دور مانند پسر عمه نیز موجب اعمال امتیاز مثبت برای متقاضی خواهد شد

سخن پایانی

مشاورین و کارشناسان مهاجرتی مؤسسه رویال مهاجرت، با گردآوری این مطلب در مورد برنامه اسکیل ورکر کانادا، تلاش کردند تا جدید ترین و ریز ترین نکات را نیز در اختیار مخاطبان عزیز قرار دهند. در صورت وجود هرگونه سؤال در مورد ویزای اسکیل ورکر کانادا و یا درخواست به منظور اقدام به مهاجرت، متقاضیان عزیز می توانند از طریق شماره های مندرج در سایت با مشاورین خبره ما تماس گرفته و یا فرم های موجود در سایت را تکمیل نمایند.

سوالات متداول درمورد اسکیل ورکر کانادا

    1.برنامه skilled worker یا اسکیلد ورکر کانادا چیست و توسط چه نهادی ارائه می شود؟

دولت فدرال کانادا یک سیستم به منظور جذب نیروی کار خارجی به نام “اسکیل ورکر” طراحی کرده است که در این برنامه به افراد براساس مهارت های آنها امتیاز داده می شود . متقاضیان مهاجرت از طریق کار به کانادا می توانند درصورت کسب امتیاز کافی، اقامت دائم این کشور را اخذ نمایند.

    2.حداقل امتیاز لازم برای مهاجرت کاری به کانادا از طریق برنامه ویزای اسکیل ورکر کانادا چند می باشد؟

به توجه به مرحله ای بودن برنامه اسکیل ورکر کانادا افراد باید برای راهیابی به مراحل بالاتر، حداقل امتیاز هر مرحله را دریافت نمایند. در مرحله اول سقف امتیازدهی 100 می باشد که افراد باید حداقل 67 امتیاز از آن را کسب نمایند. در مرحله دوم نیز افراد باید حداقل 450 امتیاز کسب نمایند تا بتوانند وارد مرحله بعد و در نهایت موفق به کسب ویزای اسکیل ورکر کانادا بشوند.

    3.حداقل زمان مورد نیاز برای رسیدگی به درخواست افراد در برنامه اسکیل ورکر کانادا چقدر می باشد؟

زمان دقیقی برای این فرآیند در دسترس نمی باشد؛ ولی به طور کل رسیدگی به پرونده های متقاضیان این برنامه و صدور ویزای آنها، بین 6 ماه الی 2 سال به طول می انجامد.

    4.آیا تفاوتی میان برنامه اسکیل ورکر فدرابل و استانی کانادا وجود دارد؟

 بله شرایط مورد نیاز برای کسب امتیاز در این دو برنامه با هم متفاوت می باشند و ممکن است برخی از مواردی که در برنامه استانی دارای امتیاز بالایی هستند، در برنامه فدرال فاقد اهمیت باشند. نکته قابل توجه در مورد این دو برنامه این است که افراد می توانند به طور همزمان برای هردوی این برنامه ها درخواست دهند.

    5.آیا می توان بدون داشتن مدارک تحصیلی و زبان، برای اخذ ویزای اسکیل ورکر کانادا اقدام نمود؟

خیر با توجه به امتیازی که به مهارت های مختلف افراد داده می شود، متقاضیان بدون داشتن این دو مدرک نمی توانند به حداقل امتیاز لازم برای اخذ ویزای اسکیل ورکر کانادا دست پیدا کنند. تمامی فاکتور های افراد در این برنامه دارای امتیاز می باشند و هرچه مهارت های افراد بیشتر باشند، شانس آنها برای اخذ ویزای اسکیلد ورکر کانادا بیشتر می باشد.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان مهاجرت